جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747

با افزايش توليد چغندرقند
حادتر شدن شرايط بحراني درياچه اروميه

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي:
ارزآوري بيش از 40 ميليون دلاري صادرات روغن‌هاي سبک


بهره‏مندي 63 درصدي روستاهاي آذربايجان غربي از گاز


افزايش 11 درصدي مصرف انرژي مشترکين توزيع برق


در استان


خبــر


 با افزايش توليد چغندرقند
  حادتر شدن شرايط بحراني درياچه اروميه  

 
اروميه- صديقي

چغندرقند به عنوان يک محصول بسيار پرآب‎بر سالهاست در آذربايجان غربي و حتي بيشتر از ساير نقاط کشور توليد مي‌شود اما مقرر بود کاشت اين محصول براي بهبود وضعيت درياچه اروميه سال به سال کاهش يابد.

آذربايجان غربي با توجه به دارا بودن شرايط آب و هوايي خاص و زمين‌هاي حاصل خيز يکي از قطب‌هاي اصلي کشاورزي کشور به شمار مي‌آيد و محصولات چغندرقند، سيب، انگور، تخم کدو و آفتابگردان اين استان در کشور مشهور است.در چند دهه اخير کاشت چغندرقند در اين استان افزايش‌يافته به طوريکه در توليد اين محصول در کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است.قند توليدي از اين محصول استراتژيک در هفت کارخانه قند داخل اين استان به ساير استانها و بعضاً به کشورهاي همسايه صادر مي‌شود و به نوعي حتي براي کشور ارزآوري هم دارد.

حال جاي سؤال اينجا است که چغندرقند به عنوان يک محصول پرآب بر براي رشد به آب زيادي احتياج دارد و با توجه به اين‌که بحران درياچه اروميه در اين منطقه رخ داده و از سوي ديگر بارش‌هاي فصلي نيز مرتباً در اين استان کم شده، پس چرا مسئولان به اين فکر نيستند تا از سطح اراضي زير کشت چغندر قند آن هم به روش سنتي جلوگيري کنند.

در کشورهاي پيشرفته با استفاده از روش‌هاي نوين و به روز با استفاده از کمترين آب و نيروي انساني بهترين چغندرقند را توليد مي‌کنند اما متأسفانه در آذربايجان غربي کشاورزان و دولت رغبتي براي استفاده از اين روش‌ها ندارند و همچنان بر استفاده از شيوه‌هاي سنتي تأکيد شده است.

اراضي زير کشت چغندرقند در آذربايجان غربي

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي چندي پيش دراين‌ارتباط با اشاره به ميزان سطح زير کشت رفتن زمين‌هاي کشاورزي اين استان براي توليد چغندرقند اظهار داشت: امسال 30 هزار هکتار از اراضي استان براي توليد اين محصول به زير کشت رفته است.

اسماعيل کريم‏زاده تصريح کرد: در برنامه ابلاغي سازمان جهاد کشاورزي در قالب راهکارهاي نجات درياچه اروميه در حدود 23 هزار هکتار بوده است.

کريم زاده افزود: سالانه بيش از 800 هزار هکتار زمين کشاورزي در آذربايجان غربي زير کشت انواع محصولات زراعي مي‌رود و6 درصد محصولاتي که در اين زمين‌ها کشت مي‌شود به ساير استان‌ها و کشورها صادر مي‌شود.

مصرف زياد آب در توليد چغندرقند

کريم‏زاده با اشاره به مصرف زياد آب براي توليد چغندرقند بودن گفت: اگرچه توليد اين محصول براي خود کشاورزان و اقتصاد منطقه بسيار مهم است اما براي کاهش ميزان مصرف آب، کشاورزان بايد از روش‌هاي نوين و روز دنيا استفاده کنند.

وي با اشاره به اين موضوع که آب در کشاورزي نقش بسيار مهمي دارد خاطرنشان کرد: در اين استان 80 تا 85 درصد آب در بخش کشاورزي مصرف مي‌شود و با توجه به اين‌که درياچه اروميه در شرايط خوبي قرار ندارد بهتر و لازم است از شيوه‌هاي علمي استفاده شود.

افزايش توليد چغندرقند در آذربايجان غربي

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: 35 درصد چغندرقند کشور در آذربايجان غربي توليد مي‌شود و از مجموع 5 ميليون و 500 هزار تن چغندرقندي که در کشور توليد مي‌شود، يک ميليون و 900 هزار تن آن در سال 95 در آذربايجان غربي توليد شد و اين ميزان توليد در سال زراعي جاري نيز افزايش مي‌يابد.

کريم‏‎زاده تصريح کرد: 110 روز دوره برداشت چغندرقند است که تا اواسط دي ماه به درازا مي‌کشد و در اين مدت چغندرکاران محصولات خود را به کارخانه‌هايي که با آن‌ها طرف قرارداد هستند تحويل مي‌دهند.

مصوبات تعيين شده براي کشت چغندرقند رعايت نشد

پيشتر مقرر بود تا کشت چغندر قند موردنياز براي کارخانجات استحصال اين محصور در آذربايجان غربي در خارج از حوضه آبريز درياچه اروميه کاشت شود که از جمله آنها کشور ارمنستان انتخاب شده بود.

اما اين کار به دليل مشکلات مربوط به خاک اين کشور عملاً به توفيقي دست نيافت.

استاندار سابق آذربايجان غربي که از وضعيت کشت و خريد چغندرقند در استان راضي نبود پيشتر در اين باره گفته بود: مصوبه‏هايي که در سال 95 در ارتباط با کشت محصول چغندرقند و خريد و فروش اين محصول وجود داشت بايد عملي مي شدند که نشدند.قربانعلي سعادت افزود: متاسفانه اين مصوبات اجرايي نشدند و تخلفاتي نيز صورت گرفت که بايد اين تخلفات به کارگروه ستاد احياي درياچه اروميه فرستاده شود تا مورد بررسي قرار گيرد.

سعادت گفت: طبق برنامه‌ريزيهاي انجام شده، قرار شد تا 24هزار هکتار سطح زير کشت چغندر قند برود که متاسفانه 32 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان به زير کشت اين محصول رفت.فرهاد سرخوش مدير دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان غربي نيز در اين ارتباط اظهار داشت: براي کاهش مشکلات آبي قرار بود فقط نزديک به 12 هزار هکتار چغندرقند در استان آذربايجان غربي کاشته شود ولي اين مصوبه رعايت شد.


 رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي:
 ارزآوري بيش از 40 ميليون دلاري صادرات روغن‌هاي سبک  

 اروميه- صديقي

رئيس سازمان صنعت ،معدن و تجارت آذربايجان غربي گفت: آذربايجان غربي از لحاظ تنوع ماده معدني رتبه سوم کشوري را دارد.

جعفر صادق اسکندري افزود: آذربايجان غربي از لحاظ تنوع ماده معدني رتبه سوم کشوري و از نظر توليد برخي از مواد معدني از جمله طلا ،سنگ آهن، ميکا و انواع سنگهاي تزييني مستعدترين استان در سطح کشور ست.

وي بااشاره به اينکه در حال حاضر از 68 نوع ماده معدني شناسايي شده در کشور 38نوع آن در آذربايجان غربي است گفت: تعداد 766 واحد فرآوري مواد معدني در استان فعال است که بيشترين واحد مربوط به شهر اروميه با 251 واحد و بعد از آن مربوط به شهر مياندوآب با 101 واحد فرآوري است.

اسکندري با اشاره به اينکه تا کنون 4 فقره نمايشگاه تخصصي سنگ و صنايع معدني در آذربايجان غربي برگزار شده تصريح کرد: کالاهاي صادرشده از استان در 9 ماه سال جاري شامل انواع روغن هاي سبک و فرآورده‎‏ها بجز بنزين، سيمان سفيد، سنگ خارا، قير نفت، نفت يا روغنهاي معدني قيري بوده که داراي ارزش دلاري بيش از 42 ميليون و 742 هزارو 571 دلار بوده است.وي درخصوص اهميت فرآوري صنايع معدني علم فراوري مواد معدني و با بيان اينکه آنچنان داراي اهميت است که بدون انجام اين فرايند عملا فعاليتهاي معدني که پايه اکثر فعاليتهاي اقتصادي هستند با چالشهاي جدي روبرو مي‎شود اظهار کرد: انجام عمليات فراوري موجب افزايش ارزش افزوده ماده معدني و در نتيجه فعاليتهاي معدني از لحاظ اقتصادي توجيه‎پذير خواهد شد.


 بهره‏مندي 63 درصدي روستاهاي آذربايجان غربي از گاز  

 اروميه- يزدان پناه

مديرعامل شرکت گاز آذربايجان غربي گفت: تاپايان سال 97 با اتمام طرحهاي در دست اجرا ميزان بهره‌مندي مناطق روستايي استان از نعمت گاز به 63 درصد مي‎رسد.عليرضا شيخي با بيان اينکه اينکه اکنون 50درصد از روستاهاي استان ازنعمت گاز بهره مند هستند افزود: در استان تا پايان سال 97 ميزان بهره‎مندي مناطق روستايي از نعمت گاز از 50 درصد به 63 درصد و در شمال استان نيز به 90 درصد خواهد رسيد.وي از گازرساني به 535 روستاي استان خبر داد و اظهارداشت: اين طرحها هم‎اکنون در دست اجرا هستند که همزمان با دهه مبارک فجر عمليات گازرساني به تعدادي از روستاهاي آذربايجان غربي آغاز و گازرساني به برخي از روستاها نيز به بهره‎برداري خواهد رسيد.شيخي اظهارداشت: گازرساني به روستاها براساس قانون برنامه توسعه در دست اجرا است که براي گازرساني به روستاها محدوديت‌هايي قائل شده‌اند که هزينه اجرايي گاز را براي هر خانوار 60 ميليون ريال در نظر گرفته‌‎اند.وي تعداد روستاهاي بهره‎مند از گاز طبيعي استان را 671 روستا عنوان و خاطرنشان کرد: گازرساني به روستاها نقش بسيار مهمي در افزايش کيفيت زندگي خانوار روستايي استان داشته و از مهاجرت بي‎رويه روستاييان به شهرها نيز کاسته است.شيخي مساحت طرحهاي گاز رساني و خط انتقال اجرا شده در استان طي سال جاري را هزار و 230 کيلومتر عنوان کرد و اظهارداشت: در زمان حاضر نزديک 866هزار مشترک گاز طبيعي از اين نعمت خدادادي بهره‎مند هستند.مديرعامل شرکت گاز آذربايجان غربي ادامه داد: از ابتداي سال جاري تاکنون 41هزار و 827 واحد مسکوني در استان از نعمت گاز طبيعي بهره‎مند شده‎اند که از اين تعداد 21 هزار و 756 واحد مسکوني در روستاها بود.


 افزايش 11 درصدي مصرف انرژي مشترکين توزيع برق  

 اروميه- يزدان پناه

اکبر حسن بکلو مديرعامل شرکت توزيع برق آذربايجان غربي گفت: امسال ميزان مشترکين برق استان به يک ميليون و 201 هزار و 657 مشترک رسيده که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 2.88 درصد افزايش يافته است ضمن اينکه تعداد مشترکان روستايي نيز 33/2 درصد افزايش يافته است.

وي افزود: طي 8 ماه نخست امسال ميزان انرژي فروخته شده به مشترکان با افزايش 11.8درصدي به 3ميليون و 552 هزار و 119 مگاوات ساعت رسيده است .

وي اضافه کرد: امسال ميزان متوسط مصرف ماهانه هر مشترک به 370کيلووات ساعت رسيده است درحالي که اين ميزان در سال گذشته 340کيلووات ساعت بوده است.

وي همچنين در مورد وضعيت موجود شبکه توزيع برق نواحي مختلف استان هم گفت: در پايان شش ماه نخست امسال شبکه فشار متوسط استان 14971 کيلومتر و شبکه فشار ضعيف استان به 11883 کيلومتر رسيده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش يک درصدي داشته است.

حسن بکلو اضافه کرد: تعداد چراغهاي روشنايي در سطح استان به 339 هزار و 152 دستگاه رسيده است.


 در استان 

 در 9 ماهه امسال انجام گرفت؛

اجراي بيش از 900 کيلومتر شبکه‌‎گذاري گاز در استان آذربايجان شرقي

تبريز- توفيقي

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي از اجراي بيش از 900 کيلومتر شبکه‎گذاري گاز در9 ماهه سال جاري در شهرها و روستاهاي اين استان خبر داد.

سيدرضا توحيدي مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي با اعلام اين خبر افزود: از مجموع 900 کيلومتر شبکه‏گذاري گازاجرا شده در 9 ماهه سال جاري 122 کيلومتر در شهرهاي استان و 733کيلومتر در سطح روستاهاي استان اجرا شده است.

سيدرضا توحيدي از رشد ده درصدي اجراي شبکه‏گذاري گاز نسبت به سال قبل خبر داد و افزود: با توجه به اينکه اکثر روستاهاي باقيمانده گازرساني نشده صعب‏العبور و مناطق دورافتاده روستايي هستند اما با همت مجموعه همکاران سخت کوش شرکت گاز استان نسبت به سال قبل از رشد ده درصدي اجراي شبکه‏گذاري گاز برخوردار هستيم.

مدير عامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي تصريح کرد: با اجراي بيش از 900 کيلومتر شبکه‎گذاري گاز حدود 50000 مشترک شهري و روستايي در نه ماهه سال به مشترکين شرکت گاز استان اضافه گرديده است.

وي با تشريح وضعيت گازرساني در سطح استان افزود: هم‏اکنون 100 درصد خانوار شهري و بيش از 92 درصد خانوار روستايي استان از نعمت گاز طبعي برخوردار هستند که با احتساب به ثمر رسيدن پروژه‏هاي فعال گازرساني در 202 روستاي استان و روستاهاي آماده انتخاب پيمانکار اين رقم به 98 درصد خواهد رسيد.

وي در خاتمه کل حجم شبکه‏گذاري گاز در سطح استان را بالغ بر 19742 کيلومتر اعلام کرد و افزود:62 شهر و1822 روستاي استان با تحت پوشش قرار دادن بيش از 1.5 ميليون مشترک از نعمت گاز طبيعي برخور دار هستند.

اجراي 27 طرح در مناطق کم‌ترتوسعه‌يافته‌‌ زنجان

نماينده‌ مردم زنجان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه بنياد بركت تاکنون براي اجراي بيش از 27 طرح متنوع در مناطق کم‌تر توسعه‌يافته‌‌ استان زنجان سرمايه‌گذاري مناسبي را طي اين سال‌ها انجام داده است،‌ افزود: اين طرح‌ها با توجه به ايجاد اشتغال و رونق توليد، توانسته سهم به‌سزايي در كاهش بيكاري و اميد به زندگي در مردم ايجاد كند.

به گزارش روابط عمومي بنياد برکت، علي وقف‌چي اظهار کرد: بنياد برکت با تمام وجود در حال تلاش و فعاليت شبانه‌روزي است و اين خدمات بي‌منت براي مردم مناطق محروم کشور کاملاً محسوس است.وي با تأکيد بر اين‌که بنياد برکت براي مشارکت اقتصادي و اشتغال‌زايي روش‌هاي بسيار خوبي را در پيش گرفته است، گفت: با برنامه‌هاي انقلابي و جهادي اين بنياد، مردم خود را براي رونق و آباداني کشور آماده مي‌کنند.

وي با تأکيد بر اين‌که اميدواريم مؤسسات مالي و بانک‌ها نيز با تبعيت از روش بنياد برکت، به مردم براي ايجاد اشتغال کمک کنند، بيان داشت: برنامه‌ها و فعاليت‌هاي بنياد برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) روش فوق‌العاده‌اي براي کمک به مردم، رفاه و آباداني ايران اسلامي است و مردم هم به خوبي ارزش اين بنياد و تلاش‌هايي را که براي توسعه کشور انجام مي شود، درک مي‌کنند.

خيرين علمي؛ حامي دانش آموزان

بندر عباس –شهين صادقي

مدير آموزش و پرورش ناحيه يک بندرعباس بيان داشت: با حمايت خيرين علمي دانش‎آموزان کم‏برخوردار روستايي را پيش ازآغاز امتحانات نوبت اول ازمواجهه با بحران افت تحصيلي باز مي‎داريم.اصغر بهرامي سعادت‎آبادي اظهار داشت:تيم دبيران خير علمي اين مديريت با برنامه‎ريزيهاي ازپيش تعيين شده و پس از ارزيابي دانش‎آموزان مدارس متوسطه دوره دوم روستاهاي اين حوزه اقدام به برگزاري کلاسهاي تقويتي پيش ازامتحانات نوبت اول نمودند.

بهرامي درادامه ضمن يادآوري اهميت کيفي بودن آموزش تصريح کرد:هدف ازبرگزاري اين کلاسهاي تقويتي،افزايش سطح علمي دانش‎آموزان روستايي وهمسان‎سازي ايشان با دانش‎‏آموزان مدارس سطح شهر است چرا که امکانات محدودتر روستاها نسبت به شهر هرگز نبايد مانع پيشرفت تحصيلي دانش‎آموزان شود.

اين مسئول تعداد پايگاههاي روستايي براي برگزاري اين دوره ازکلاسها را 17 مدرسه در8 پايگاه اعلام نمود.


 خبــر 

 اهداي جايزه ويژه همايش پياده‌روي خانوادگي از سوي شرکت مخابرات آذربايجان‌شرقي

تبريز-توفيقي

با حضور مدير مخابرات منطقه آذربايجان شرقي، جايزه ويژه همايش پياده‌روي خانوادگي تابستان 96 از سوي شرکت مخابرات به برنده خوش شانس اين دوره تحويل داده شد.

به گزارش روابط عمومي مخابرات منطقه آذربايجان‌شرقي، در اين مراسم که با حضور معاونان و نهادهاي نظارتي مخابرات برگزار شده بود، يک دستگاه خودروي پرايد 131 به خانم سويل امير خزاني، برنده خوش شانس اين دوره تحويل داده شد.

گفتني است، مخابرات منطقه آذربايجان شرقي در راستاي مسئوليت‌هاي اجتماعي و همچنين به منظور افزايش سلامت و نشاط جامعه و مشتريان خود، با همکاري اداره کل ورزش و جوانان استان اقدام به برگزاري چندين دوره همايش پياده‌روي همگاني خانوادگي کرده که اقبال عمومي جامعه را در پي داشته است.

نايب‌رئيس شوراي اسلامي شهر قدس:

رفع معضل ترافيک با اجراي طرح اصلاح هندسي معابر

شهرقدس-خبرنگار آفرينش

نايب رييس شوراي اسلامي شهر قدس گفت: با اجراي طرح اصلاح هندسي معابر معضل ترافيک شهر قدس برطرف خواهد شد.

حسن چيوايي با بيان اينکه دوره پنجم شوراي اسلامي شهر قدس با رويکرد تعامل با ديگر بخش‌هاي مديريت شهري آغاز به کار کرده است، گفت: براساس سياست‌ها و برنامه‌هاي شوراي شهر، در نيمه دوم سال جاري پروژه جديدي تعريف نشده و نمي‌شود، چون به دنبال اين هستيم که در وهله نخست پروژه‌هاي نيمه‌کاره را به انتها برسانيم.

وي افزود: مردم بايد در کمترين زمان نتيجه هزينه‌هايي که از جيب‌شان شده است را ببينند، بنابراين به دنبال بهره‌برداري از طرح‌هاي نيمه‌تمام از جمله پارک بانوان، سردر ورودي شهر، محوطه‌سازي سالن آمفي تئاتر و... هستيم.نايب رييس شوراي اسلامي شهر قدس از ساخت پارکينگ‌هاي طبقاتي در نقاط مختلف شهر خبر داد و ابراز اميدواري کرد با جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي، اين اتفاق مثبت در شهر بيفتد، چراکه يکي از معضلات و مشکلات اساسي و مهم مردم شهر قدس ترافيک و نبود پارکينگ است.چيوايي با بيان اينکه به واسطه چندين سال خدمت در حوزه حمل و نقل در مجموعه شهرداري قدس، بر اهميت ساماندهي بخش حمل و نقل و ترافيک در ارتقاي رفاه عمومي شهروندان تاکيد فراوان دارد، ادامه داد: يکي از دلايل ايجاد ترافيک در سطح شهر نبود پارکينگ در بسياري از ساختمان‌هاي مسکوني است که بر همين اساس در شورا مصوب کرديم پس از اين، شهرداري به هيچ عنوان اجازه واگذاري يا فروش هيچ پارکينگي را ندارد، مگر اينکه به لحاظ شهرسازي تشخيص داده شود ملکي نمي‌تواند پارکينگ داشته باشد، بنابراين ان‌شاءالله ديگر شاهد ساخت مسکن بدون پارکينگ نخواهيم بود.نايب‌رئيس شوراي اسلامي شهر قدس اظهار داشت: شوراي پنجم به‌شدت به دنبال رفع معضل ترافيک است. پيش از اين در سال 88 مطالعات طرح احداث هندسي معابر به مشاور واگذار شد که متاسفانه کار در مراحل ابتدايي متوقف شد و به سرانجام نرسيد. در دوره فعلي شوراي شهر مشاور طرح دوباره دعوت به کار شده است اما چون 5 سال بيشتر از آغاز طرح سپري شده است، بر اساس قانون، بايد بازبيني شود.

وي با بيان اينکه با اجراي اين طرح، گره‌هاي ترافيکي در سطح شهر تا حدود قابل توجهي رفع خواهد شد، بيان کرد: در اين طرح که به تاييد شوراي ترافيک شهرستان و استانداري خواهد رسيد، معابر شهر بازبيني مي‌شود و اقدامات اساسي در نقاط مختلف شهر انجام خواهد شد.

برگزاري جشنواره منطقه‌اي اختراعات و ابتکارات رويش خليج‌فارس

بندر عباس - شهين صادقي

جشنواره منطقه‌اي اختراعات و ابتکارات رويش خليج‌فارس با مشارکت بنياد نخبگان استان‌هاي هرمزگان، فارس، بوشهر، خوزستان و کهگيلويه و بويراحمد به ميزباني بنياد نخبگان استان هرمزگان در بندرعباس برگزار مي‌شود.جشنواره اختراعات رويش خليج‌فارس از 2 الي 3 اسفندماه سال جاري در محل دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرستان بندرعباس برگزار خواهد شد.هدف از برگزاري اين جشنواره رونق بخشيدن به فضاي ابتکار، نوآوري، خلاقيت و ثروت‌آفريني درراستاي حرکت از اقتصاد متکي به منابع پايه و خام به سمت اقتصاد نوآور، خلاق و دانش‎محوراست و نيز شناسايي اختراعات جديد با قابليت تجاري‌سازي، فراهم نمودن زمينه براي تشکيل شرکت‌هاي دانش‌بنيان نوپا، ارتقاي توليدات دانش‌بنيان، ايجاد اشتغال براي جوانان و نخبگان و ايجاد انگيزه براي فعاليت در حوزه‌هاي دانش‌‌بنيان، ايجاد روحيه اعتماد به نفس و روحيه خودباوري است.ثبت‏نام جشنواره از 3 دي‌ماه آغاز شده و تا 8 بهمن ماه ادامه دارد و 20 درصد از ظرفيت جشنواره به شرکت‌کنندگان از ساير استان‌هاي کشور اختصاص يافته است که افراد علاقه‌مند براي حضور در اين جشنواره مي‌توانند با مراجعه به تارنماي بنياد نخبگان هرمزگان (hormoz.bmn.ir)در اين جشنواره ثبت‌نام کنند.اختراع‌هايي که بيش از سه سال از تاريخ ثبت آنها در اداره ثبت اختراعات و مالکيت صنعتي کشور نگذشته باشد، مي‌توانند در اين جشنواره شرکت کنند که پس از ارزيابي اوليه طرح اختراع به صورت غيرحضوري، تعدادي به مرحله ‌پاياني جهت داوري نهايي و ارائه حضوري در جشنواره راه مي‎يابند.

شرکت‌کنندگان در زمينه‌هاي فني و مهندسي، پزشکي و تجهيزات پزشکي، کشاورزي و منابع طبيعي، علوم پايه و... مي‌توانند اختراعات خودرا به نمايش بگذارند.گفتني است در زمان برگزاري جشنواره، کارگاههاي آموزشي هم در اين راستا برگزار مي‌گردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته