جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5748

رئيس جمهور در نهمين جشنواره بين المللي فارابي:
نبايد به کساني که اعترض مي کنند توهين شود و بي ادبانه رفتار کنيم

سخنگوي قوه قضاييه درتشريح وضعيت معترضان اخير ،
400 نفر در بازداشت هستند و 25 تن در ناآرامي ها کشته شدند


ريابکوف: تحريم‌هاي آمريکا براي تاثير بر انتخابات روسيه است


اردوغان: با وجود اختلاف نظرها ،منافع مشترک با آمريکا داريم


تاکيد مکرون به توافق هسته‌اي در گفت‌وگوي با نتانياهو

قرارداد صوري ميلياردي؛
گزارش 100روزه نجفي از عملکرد شهرداري


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

دکتر لاريجاني:
کشمکش هاي سياسي موجب بي اعتمادي مردم گرديده است

رهبر حزب کارگر:
روابط انگليس با آمريکا چندان هم ويژه نيست


خبر


آتش سوزي در مراتع سنندج‎


استقرار سامانه اس400 در بندر سواستوپول روسيه


سرمقاله


 رئيس جمهور در نهمين جشنواره بين المللي فارابي:
 نبايد به کساني که اعترض مي کنند توهين شود و بي ادبانه رفتار کنيم 

 حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در مراسم اختتاميه نهمين دوره جشنواره بين المللي فارابي با اشاره به اينکه علم بدون نقد و تضارب آرا پيشرفت نمي کند، ضرورت به رسميت شناختن اختلاف فکري و نظري را مورد تاکيد قرار داد و اظهارداشت: به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاريم؛ فشار و وحدت ماشيني براي انسجام جامعه خطرناک است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، رئيس جمهور با ابراز خرسندي از ناموفق بودن حاکميت کاخ سفيد در بهم ريختن تعهدات بين‌المللي، زيرپا گذاشتن وفاي به عهد و ايستادگي در برابر مصوبه شوراي امنيت سازمان ملل در توافق 7 کشور، گفت: اين يک پيروزي بزرگ براي بشريت، اخلاق و حقوق است.دکتر روحاني با بيان اينکه در برجام موفقيت‌هايي به دست آورديم که هيچگاه از بين نمي‌رود و هيچ‌کس نمي‌تواند آنها را از بين ببرد، افزود: ما در برجام به دنيا اعلام کرديم که معضلات بزرگ و پيچيده منطقه‌اي و بين‌المللي با ميز مذاکره قابل حل است و اين از بين نرفته و تا هميشه تاريخ پابرجا خواهد بود.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه در برجام کاري کرديم که جهان فهميد که ايران حق دارد تحقيق و توسعه هسته‌اي خود را ادامه دهد، گفت: اين موضوعي بود که پيش از آن به دليل آنچه تخلف از سوي ايران مي‌دانستند ايران را از اين حق منع مي‌کردند، اما به واسطه مذاکرات همه کشورها و قطعنامه سازمان ملل اعتراف کرد که ايران حق دارد تحقيق و توسعه را ادامه دهد و اين پيروزي از بين نرفته و قابل خدشه نيست.دکتر روحاني با بيان اينکه علوم انساني در جامعه آزاد و همراه با نقد و انتقاد و بحث و مباحثه رشد مي‌کند، اظهار داشت: علوم انساني باعث شده که امروز مي‌بينيم سرنوشت کشور در شرايط ديگري قرار دارد.

رئيس جمهور افزود: ديپلمات‌هاي ما قراردادي را نوشته و منعقد کردند که هر چند ممکن است نقائصي داشته باشد، اما قراردادي است که به واسطه آن بيش از يکسال است که ترامپ به دنبال بر هم زدن آن بوده و تا امروز موفق به اين کار نشده است و اين به معناي استحکام قرارداد و پيروزي تعهدات بين‌المللي و حقوق بر ديکتاتوري است.

رئيس جمهور شکست دوم آمريکايي‌ها را در مداخله آنها در مسايل داخلي ايران دانست و با اشاره به اعتراضات اخير در کشور، گفت: عده‌اي در خيابان‌ها، به حق يا ناحق اعتراض کردند، اما من خواهش مي‌کنم که به همه مردم احترام بگذاريم و اگر در اين ميان، افرادي هم از جايي تحريک شده و با قصد و نيت جاسوسي از اين اعتراضات سوء استفاده کردند، اجازه دهيم تا در يک دادگاه صالح ثابت شود.

دکتر روحاني با بيان اينکه هرکس حرف مي‌زند يا اعتراضي مي‌کند، يا خس و خاشاک است يا گاو يا گوساله و يا آشغال. اين چه طرز حرف زدن است. چرا توهين کرده و بي‌ادبانه با جامعه برخورد مي‌کنيم. عده‌اي آمده‌اند و اعتراض داشتند و برخي هم از اين اعتراض‌ها سوء استفاده کردند، اما نبايد همه را به يک چوب برانيم، بلکه بايد دقيق سخن بگوييم بخصوص در تريبون‌هاي مقدس دقيق‌تر حرف بزنيم چرا که ملت ما ملت بزرگي هستند.

رئيس جمهور ادامه داد: اعتراضي در کشور بود که نيروهاي امنيتي به خوبي آن را اداره کرده و ماجرا تمام شد. اما از امروز کار شروع شده و بايد جامعه‌شناسان و روان‌شناسان اجتماعي و کساني که در علوم انساني و اسلامي فعال هستند وقايع اخير را مورد تحليل و بررسي قرار دهند.

دکتر روحاني تأکيد کرد: اگر خداي ناکرده روزي ارزش‌هاي ديني و ملي ما نزد جوانان کم‌رنگ شود، ما مقصريم، چرا که عهده‌دار اين مسئوليت هستيم.


 سخنگوي قوه قضاييه درتشريح وضعيت معترضان اخير ،
 400 نفر در بازداشت هستند و 25 تن در ناآرامي ها کشته شدند 

 سخنگوي قوه قضاييه با بيان اينکه اکنون 400 نفر از معترضان ناآرامي هاي اخير در بازداشت هستند که 50 نفر آنان در تهران بازداشت شده اند، گفت: 25 نفر از مردم عادي و خودي در اعتراضات اخير در کشور کشته شدند که براثر اصابت تير از سوي نيروهاي امنيتي نبوده است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني اژه اي در صد و بيست و سومين نشست خبري افزود: افرادي بعنوان مرتبط با خارج و ليدرها و سردسته هاي اين اغتشاشات اخير بازداشت شده اند که در سه روز نخست 622 نفر قرار بازداشت موقت و براي تعدادي نيز قرار وثيقه صادر شده است و از اينها هم، تعدادي آزاد شده اند.

مردم هوشيار صف خود را از اغتشاش گران جدا کردند

محسني اژه اي با بيان اينکه کينه توزي و دشمني مستمر آمريکا و صهيونيست ها عليه ايران ادامه دارد،افزود: آنها مترصد براي ضربه زدن به نظام بودند و از طرفي شاهد هوشياري مردم بوديم و به محض اينکه متوجه شدند اين، نقشه دشمن است و ايجاد ناامني و اغتشاش مي کنند ، با کمک به نيروي انتظامي، صف خود را از اغتشاش گران جدا کردند و بعد اينکه ، در مقابل اين اغتشاش گران ميليون ها نفر وارد خيابان شدند و پيمان عهد مجدد بستند تا به دشمن بفهمانند ممکن است مشکلي در کشور باشد اما هيچگاه در دام نمي افتند.

نقش دشمن در اغتشاشات اخير

محسني اژه اي درخصوص اغتشاشات اخير، گفت: يکي نقش دشمن بود که توسط نيروهاي امنيتي اطلاعاتي و قضايي در حال تعقيب و ريشه يابي است؛ عواملي که دخيل بودند چه آناني که دستگير شدند يا آناني که دستگير نشدند و بايد بازداشت شوند، طبق قانون مجازات مي شوند.

وي اضافه کرد: مردمي که براي اعتراض چه بسا براي مطالبات بيرون آمده اند از همان نخست به نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي تاکيد شد که اين افراد از خود مردم هستند و يا احيانا جواني است که فريب خورده و يک سخن نامناسبي هم در خيابان زده اما موجب تخريب جايي نشده و مسجد، حسينيه و مغازه مردم را آتش نزده اند و اين افراد را جدا کنند و اگر احيانا دستگير شده اند و به زندان نيامدند؛ لازم نيست براي آنان سوسابقه درست شود.


 ريابکوف: تحريم‌هاي آمريکا براي تاثير بر انتخابات روسيه است 

 
رويترز :معاون وزير خارجه روسيه اعلام کرد، تحريم‌هاي جديد آمريکا که قرار است عليه مسکو اعمال شود، تلاشي براي تحت تاثير قرار دادن امور داخلي روسيه در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري اين کشور است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، قرار است دور جديد تحريم‌هاي آمريکا عليه روسيه در اوايل فوريه به دليل اتهامات مطرح شده درباره مداخله مسکو در انتخابات رياست جمهوري آمريکا در سال 2016 اعمال شود.سرگئي ريابکوف معاون وزير خارجه روسيه در اين باره گفت: مسکو انتظار دارد که آمريکا دو گزارش ضد روسيه همراه با تحريم ارائه کند.يکي از گزارش‌ها احتمالا درباره افزايش تعداد مقامات و شرکت‌هاي روسي در ليست سياه بوده و گزارش ديگر درباره تحليل و اثبات اثرگذاري تحريم‌ها است.وي ادامه داد: ما اين تحريم‌ها را تلاشي براي اثرگذاري بر وضعيت داخلي روسيه به خصوص پيش از برگزاري انتخابات رياست جمهوري در کشور مي‌دانيم.


 اردوغان: با وجود اختلاف نظرها ،منافع مشترک با آمريکا داريم 

 
آناتولي :رئيس‌جمهور ترکيه گفت: با وجود اختلاف نظرها و چالش‌ها بر اين باوريم که منافع مشترکي با آمريکا داريم.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در اظهاراتي با اشاره به عمليات سپر فرات گفت: همانگونه که در داخل کشور با گروه‌هاي جدايي طلب تروريستي مبارزه مي‌کنيم در فراسوي مرزهايمان نيز اين مبارزه را ادامه مي‌دهيم. در روزهاي آتي عمليات سپر فرات که گام اولش را در مرزهاي شمالي برداشته‌ايم در عفرين ادامه مي‌يابد.وي در بخش ديگري از اظهاراتش با اشاره به اقدامات کشورهاي غربي عليه ترکيه گفت: آنچه که از متحدان‌مان انتظار داريم اين است که براساس روحيه اتحاد رفتار کنند. با اين حال با وجود همه چالش‌ها و اختلاف نظرها ما معتقديم که منافع مشترکي با آمريکا داريم و اميدواريم که با يکديگر حرکت کنيم. ما از آمريکا مي‌خواهيم که از تلاش‌هاي مشروع ترکيه حمايت کند.


 تاکيد مکرون به توافق هسته‌اي در گفت‌وگوي با نتانياهو 

 
روزنامه ايلاف: رئيس‌ جمهور فرانسه در گفت‌وگوي تلفني با نخست‌وزير رژيم صهيونيستي بر ضرورت احترام به توافق هسته‌اي ايران تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه ايلاف، کاخ اليزه در بيانيه‌اي اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگوي تلفني با بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي بر اهميت حفظ توافق هسته‌اي ايران و ضرورت احترام اين توافق توسط تمام طرف‌ها تاکيد کرد.در اين بيانيه آمده است که دو طرف بر ضرورت مقابله با برنامه موشکي ايران و فعاليت‌هاي منطقه‌اي تاکيد کردند.منابع اسرائيلي نيز اعلام کردند که نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي در اين تماس تلفني مکرون را به بازنگري در توافق هسته‌اي تشويق کرده است.اين منابع افزودند: نخست‌وزير رژيم صهيونيستي به رئيس‌جمهور فرانسه اعلام کرده که اظهارات دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا را بايد جدي گرفت و هر کس که خواستار حفظ برجام است بايد آن را اصلاح کند.


 قرارداد صوري ميلياردي؛
 گزارش 100روزه نجفي از عملکرد شهرداري 

 
شهردار تهران در جلسه شوراي شهر با ارائه گزارش 100 روزه شهرداري و بررسي عملکرد شهرداري قبلي از قراردادهاي شهرداري با ناجا که پولش صرف انتخابات شد، افشاگري کرد.به گزارش عصر ايران به نقل از ايسنا، محمدعلي نجفي در ارائه گزارش خود با بيان اينکه متاسفانه در بررسي پرونده‌هاي شهرداري به مواردي از سوء استفاده برخورديم که بايد از طريق مراجع قضايي پيگيري شود گفت: اواخر سال 95 شهرداري با يکي از شرکت‌هاي نيروي انتظامي قراردادي را در خصوص تدوين شاخص‌هاي ارزيابي عملکرد به مبلغ يک ميليارد تومان به امضاء رسانده است که شايد ارزش واقعي آن حتي 10 ميليون تومان هم نبوده است.

وي با بيان اينکه متاسفانه آخرين پرداخت به اين موسسه اول مرداد 96 و پس از انتخابات بوده و 850 ميليون تومان به اين قرارداد پرداخت شده است، گفت: ما در بررسي‌هاي بيشتر دريافتيم که يک قرارداد ديگر در تاريخ 2 مرداد 96 منعقد شده که در روز قرارداد پرداختي صورت گرفته است.

شهردار تهران با بيان اينکه اين دو قرارداد مجموعا يک ميليارد و 430 ميليون تومان ارزش داشته است، گفت: در بررسي‌هاي بيشتر متوجه شديم که درست است اين مبلغ به حساب شرکت مذکور واريز شده اما تنها 173 ميليون تومان را به اين شرکت داده و مابقي را به يک حساب ديگر که متعلق به رئيس دفتر يکي از معاونين قبلي بوده واريز کردند و اين پول نيز خرج انتخابات شده است. اين در حاليست که آن فرد مذکور مکتوب اقرار کرده که از 173 ميليون تنها 20 ميليون به خودش تعلق گرفته و مابقي سهم ديگران بوده است.وي با بيان اينکه بررسي‌ها نشان داده که رقم بدهي ثبت شده شهرداري 29 هزار و 510 ميليارد تومان بوده است، گفت: 22 هزار و 600 ميليون تومان نيز رقم بدهي ثبت نشده شهرداري است و پيش بيني کرديم که حدود 8000 ميليارد تومان نيز بدهي احتمالي داريم و بر همين اساس بدهي شهرداري در حوزه ثبت شده، ثبت نشده و بدهي احتمالي حدود 52 هزار و 100 ميليارد تومان است که سه برابر بودجه فعلي شهرداري است.


 يك نكته از هزاران 

 طبق آمار رسمي اداره ‌گذرنامه در سال 87 روزانه 15 کارشناس ارشد ، 4 دکتر و 5475 نفر ليسانسه از ايران خارج مي‌شدند. حالا شرايط بدتر شده و تعداد تحصيل کرده هايي که از ايران خارج مي‌شوند تا چندين برابر افزايش يافته است.

قوانين سخت و دست و پاگير، فضاي نامساعد کسب و کار، نبود امنيت اقتصادي، اقتصاد دولتي و رانت زده شرايطي را به وجود آورده که بسياري از جوانان کشور که اتفاقا اقشار تحصيل کرده و نخبه هم هستند، حاضر به ادامه زندگي در ايران نيستند. گزارش صندوق بين المللي پول نشان مي‌دهد ايران از نظر فرارمغزها رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده و آمارها نشان مي‌دهد که سالانه تا 180 هزار نفر از افراد تحصيل کرده از ايران خارج مي‌شوند و ديگر باز نمي گردند.

آيا معنا و مفهوم حفظ سرمايه هاي ملي و ثروت انساني کشور اين است؟!


 ميز خبر 

 وام ازدواج سال آينده 15ميليون مي‌شود

يک عضو کميسيون تلفيق بودجه 97 از افزايش مبلغ وام ازدواج به 15 ميليون تومان در سال آينده خبر داد.به گزارش تسنيم، سيده فاطمه حسيني در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: با تصويب کميسيون تلفيق بودجه 97، مبلغ وام ازدواج در بودجه سال 97 از 10 ميليون تومان به 15 ميليون تومان افزايش مي‌يابد.

وي افزود: در جلسه کميسيون تلفيق بحث افزايش مبلغ وام ازدواج تا 20 ميليون تومان نيز مطرح شد ولي نهايتا وام ازدواج 15 ميليون توماني به تصويب کميسيون رسيد.

کمالوندي:

آژانس اجازه دسترسي به سايت هاي نظامي ما را ندارد

معاون سازمان انرژي اتمي گفت: در جمهوري اسلامي ايران هيچ شخصيتي اجازه دسترسي آژانس به سايت‌هاي نظامي را نمي‌دهد و اساساً چنين موضوعي در پادمان، پروتکل الحاقي و برجام وجود ندارد.به گزارش صداو سيما، بهروز کمالوندي معاون سازمان انرژي اتمي با رد شروط چهارگانه رئيس جمهور امريکا درخصوص ادامه برجام اظهار کرد: مواردي که در گذشته درخصوص بازرسي از سايت هاي نظامي مانند پارچين داشتيم بررسي کردند که پرونده آن نيز بسته شد و اکنون هيچ موضوعي که از جانب آژانس مطرح شده باشد که بخواهند به سايتي نظامي دسترسي داشته باشند نداريم.

وي افزود: اينکه رئيس جمهور امريکا مطالبي را در اين خصوص بي اساس مطرح مي کند شايد به اين علت است که مي داند ما نيز مانند ديگر کشورها به اين موضوع حساسيت داريم و انتظار دارد که بلافاصله بگوييم که با آن مخالف نيستيم که البته، قطعاً موافق نيستيم و او بخواهد از اين سوءاستفاده کند و بگويد که ايران حاضر نيست در هر شرايطي دسترسي بدهد.

کمالوندي گفت: دسترسي آدابي دارد، اينطور نيست که دسترسي براي دسترسي يا براي کنجکاوي باشد بلکه تابع آدابي است که در پروتکل تعريف و مشخص است و اصلاً دسترسي به جايي که اعلام نشده باشد اصلاً موضوع پروتکل نيست و مواردي را هم که اعلام مي کنند بايد مواردي باشد که در آن فعاليت هسته اي صورت مي گيرد. در جمهوري اسلامي ايران هيچ شخصيتي اجازه دسترسي آژانس به سايت‌هاي نظامي را نمي‌دهد و اساساً چنين موضوعي در پادمان، پروتکل الحاقي و برجام وجود ندارد.

وي افزود: ما به هيچ عنوان در هيچ سايت نظامي فعاليت هسته اي نداريم و کشوري نيستيم که در پي بمب و سلاح هسته اي باشيم.

هشدار پاپ نسبت به تبديل هراس از مهاجران به خصومت عليه آنان

پاپ فرانسيس اظهار کرد، اگرچه هراس از مهاجران "به حق" است، اما اگر اين هراس موجب خصومت عليه آنها شود به گناه تبديل مي‌شود.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، پاپ فرانسيس مهاجران و پناهجويان و نسل دوم خانواده‌هاي مهاجران را به مراسم عشاي رباني ويژه‌اي در کليساي سنت پيتر دعوت کرد.

وي اظهار کرد که برخي از جوامع محلي نگران آن هستند که مهاجران جديد، نظم جامعه را برهم بزنند. وي افزود، "اين ديدگاه از چشم‌انداز انساني قابل درک است"، اما اگر اين هراس موجب "کاهش احترام و سخاوت" مردم شود و به "خصومت و عدم پذيرش" آنان که با ما تفاوت دارند، دامن بزند، تبديل به گناه خواهد شد.

تظاهرات اسرائيلي‌ها عليه فساد کابينه

هزاران اسرائيلي بار ديگر به خيابان‌ها آمده و عليه فساد بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل و کابينه وي تظاهرات کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از مرکز اطلاع رساني فلسطين، اين شصتمين تظاهرات عليه نتانياهو و فساد کابينه وي از زمان آغاز بازجويي از او به اتهام فساد در دسامبر سال 2016 است.

تظاهرات کنندگان شعارهايي تحت عنوان "نتانياهو ديگر فايده اي ندارد"، "فساد در هم خواهد شکست" و "دولت فاسد" سردادند.


 خبــــر 

 دادستان تهران خبر داد:

آزادي سيصد نفر ديگر از دستگيرشدگان ناآرامي‌هاي اخير

بيست و چهارمين جلسه شوراي معاونان دادسراي تهران، با حضور معاونان و سرپرستان نواحي دادسراي تهران، سرپرستان دواير نظارت و دادياران تحقيق چهار ناحيه از دادسرا، به رياست دادستان تهران برگزارشد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دادسراي عمومي و انقلاب تهران، جعفري دولت‌آبادي در تحليل ناآرامي‌هاي اخير در کشور، اظهار داشت: نارضايتي‌ها، مشکلات اقتصادي و معيشتي و آسيب‌هاي اجتماعي، به عنوان بستر و زمينه‌ساز آشوب‌ها بر تجمعات اعتراضي تاثيرگذار بوده است، اما با اين وجود، توجيهي براي آشوب‌هاي اخير نيست و لذا در تبيين علل شکل‌گيري اين حوادث، بايد به انتشار فراخوان‌ها در فضاي مجازي و موج‌سواري آمريکا، گروهک‌ها و عوامل ضد انقلاب بر حوادث توجه نمود.وي با رد اين نظر که جرقه آشوب‌ها در مشهد زده شد، اظهار داشت: پيش از حادثه مشهد نيز برخي عوامل ضد انقلاب از طريق فضاي مجازي تحرکاتي در تهران انجام داده بودند که با هوشياري پليس و برخي نهادهاي امنيتي خنثي شد.

دادستان تهران از جمله مطالبات مردم از مسؤولان که متوجه همه دستگاه‌ها اعم از اجرايي و قضايي است را، برخورد قاطع با آشوبگران دانست و با تاکيد بر ضرورت تفکيک افراد ناآگاه و فريب خورده از عوامل اصلي آشوب‌ها، اظهار داشت: ظرف يک هفته گذشته علاوه بر 140 نفر از متهمان دستگير شده در جريان آشوب‌ها که قبلاً آزاد شدند، ظرف هفته جاري 300 نفر ديگر پس از انجام تحقيقات، با اخذ تأمين مناسب و يا اتخاذ تصميم نهايي آزاد شدند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

سيزدهمين کنفرانس عمومي IAU

اعلام نيازهاي داخلي و جهاني آموزش عالي و پژوهش، با ميزباني دانشگاه اوتريخت

اوتريخت، هلند، 15تا 18 جولاي، 2008

تدارکات براي کنفرانس عمومي IAU به خوبي درجريان است. اين گزارش کوتاه يک خلاصه اي از تمام گام هاي برداشته شده تاقبل از15 اکتبر سال 2007 مي باشد.

برنامه موضوعي

رئوس مطالب کنفرانس درطول تابستان(سندضميمه ملاحظه گردد) تهيه شده است وبراي وب سايت IAU ، و اطلاع رساني نسخه هاي مختلف مقاله براي اين کنفرانس به کاربرده شده است.

اعضاي کميته برنامه کنفرانس شناسايي وتأييد شده اند. کميته توسط هَنزون گينکل

(HnsVan Ginkel) رئيس قبلي IAU ، دانشگاه ملل متحد ودانشگاه اوتريخت اداره ميشود.

اعضاي کميته عبارتنداز:

- غلام محمدباي،رئيس انجمن بين المللي دانشگاه ها ( IAU)، مديرقبلي دانشگاه موريتيوس

- هنزاستوف (Hans stoof)، رئيس دانشگاه اوتريخت، هلند

- مَدلين گرين(Madeleine Green)، نايب رئيس شوراي آموزش عالي آمريکا (ACE) وانجمن بين المللي دانشگاه ها(IAU).

- عبدالرضاک ذوالکفلي(Abdul Rezak Dzulkifli)، مدير دانشگاه سِيزمالزي و معاون عضو هيأت اجرايي انجمن بين المللي دانشگاه ها.

- سيبُلدنوردا(Sybold Noorda)، دبيرکل انجمن دانشگاه هاي هلندي1 (VSNU)

- اَکسل ديدريکسُن (Axel Didriksson)، مکزيکوسيتي2 DFR ، مکزيکو

- اِوااِگرون پولاک (Eva Egron-Polak)، دبيرکل، مديراجرايي، انجمن بين المللي دانشگاه ها (IAU).

برخي ازاعضاي کميته در حاشيه کنفرانس IAU/GHEF در کوالالامپور ملاقات خواهند داشت، تا امکان داشتن سخنران هاي بيشتر و ساير جنبه هاي برنامه رامورد بحث قراردهند. يک ديدار مجازي براي تمام اعضاي کميته نيز پش بيني ميشود. پيشنهادها براي اسامي سخنران هاي بالقوه مورد استقبال قرار ميگيرد.

برنامه کنفرانس توسط وزير آموزش، فرهنگ وعلوم هلند، دکتر رونالد اِچ اِ پِلَستِرک(Dr. Ronald H.A.Plasterk) افتتاح ميگردد. يک گفتگوي بازدرمورد "دانشگاه ها به عنوان بازيگران داخلي و خارجي" ادامه خواهد يافت. مديرکل يونسکو، کوچيروماتسورا (Koichiro Matsuura)، مديرکل OECD ، انجل گوريا (Angel Gurrio) ونايب رئيس بانک جهاني، جوي فومافي (Joy phumaphi) هرسه موافقت کردندکه درکنفرانس سخنراني کنند. سه رئيس مؤسسات آموزش عالي، پنل را تکميل ميکنند. اين کنفرانس توسط يک شخصيت شناخته شده هلندي پال شِنابل (Paul Schnabel)، مدير مؤسسه هلندي براي پژوهش اجتماعي / SCP اداره خواهد شد.

1. VSVU: Association of Universities in the Netherlands (Van Samewerkende Netherland Universiteiten)

2. Mexico City DFR:


 دکتر لاريجاني:
 کشمکش هاي سياسي موجب بي اعتمادي مردم گرديده است 

 رييس مجلس شوراي اسلامي در واکنش به اقدام اخير آمريکا در تحريم برخي شخصيت هاي حقيقي و حقوقي کشور تاکيد کرد: مجلس شوراي اسلامي به هيچ وجه تغيير در ساختار توافق هسته اي را نمي پذيرد و سخني که رييس جمهوري آمريکا ازتغييرات بيان کرده با تخريب کل برجام برابري مي کند.

به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در ابتداي جلسه علني مجلس شوراي اسلامي افزود: گرچه رفتار ناهنجار آمريکا در اين زمينه ها به نحوي شده که تحريم هاي آنان باعث آبرو و افتخار اشخاص مي شود اما زياده خواهي اين کشور همراه با سياست کارچاق کني تاثير سوء در مراودات ديپلماتيک گذاشته به طوري که صحنه ديپلماسي را با عدم تعيين زايد الوصفي مواجه کرده است.

وي تصريح کرد: اگر آمريکايي ها چنين افکاري(اعمال تغييرات در برجام) در سر دارند بلاوجه تا چند ماه ديگر لازم نيست صبر کنند و بدانند سر آنان به سنگ خواهد خورد.

التهابات انتخابات به مبداء اشتراک عمل سياسي بدل شود

رييس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه کشمکش هاي سياسي در جامعه به نحو آزاردهنده‌اي مردم را از صحنه سياست فراري داده و کاهش اعتماد را به دنبال داشته، تصريح کرد: انتخابات يک ابزار مبارک براي مردم‌سالاري است به شرط آنکه با روش متين و زمان مشخص مورد استفاده واقع شود، اگر فضاي انتخابات در جامعه (پس از به دست آمدن نتيجه) به درون زمان تلاش و کار نيز امتداد يابد، انتخابات از حالت ابزار به هدف تبديل و عملا مانع توسعه مي شود.

وي ادامه داد: التهابات انتخابات بايد پس از راي مردم توسط نخبگان سياسي به مبداء اشتراک عمل سياسي جامعه و نه آغاز مناقشات بدل شود، اما متاسفانه برخي تحليل ها دررسانه ها نشانگر اين است که پس از گذشت هفت ماه از انتخابات، همچنان فضاي رد و بدل سياسي با پس زمينه انتخابات آن هم گاه با سياه نمايي ادامه دارد و اين امر نتيجه راي گيري را که بايد مبناي وفاق سياسي باشد به چالش جديد با فرسايش بدل کرده که نتيجه آن چيزي جز سرخوردگي و عقب افتادگي در توسعه نيست.


 رهبر حزب کارگر:
  روابط انگليس با آمريکا چندان هم ويژه نيست 

 رهبر حزب کارگر انگليس با بيان اينکه روابط با آمريکا چندان هم ويژه نيست گفت، ارتباطات لندن با ساير کشورها اهميت بيشتري دارد.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي ميل، جرمي کوربين، رهبر حزب کارگر انگليس با انتقاد از سخنان دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا عليه کشورهاي آفريقايي رابطه ترانس‌آتلانتيک را زير سوال برد و پرسيد: آيا اصلا چنين رابطه‌اي وجود دارد؟

کوربين همچنين گفت از اينکه ترامپ در پي مواجهه با اعتراضات گسترده سفرش را به انگليس لغو کرد، شگفت زده نشد اما اذعان کرد که رئيس‌جمهوري آمريکا بالاخره بايد روزي به انگليس بيايد.


 خبر 

 هيئت دولت امروز را عزاي عمومي اعلام کرد

در پي بروز حادثه تاسف بار براي نفت کش ايراني سانچي و جان باختن دريانوردان دريادل کشورمان، هيئت دولت با صدور بيانيه‌اي ضمن عرض تسليت به خانواده هاي داغدار، نقش آفرينان صنعت دريانوردي و صنعت نفت کشور و عموم ملت ايران، امروز دوشنبه 25 ديماه 96 را عزاي عمومي اعلام کرد.

تاکيد مشاور مرکل بر لزوم حفظ توافق هسته‌اي در ديدار با مقامات صهيونيستي

يک رسانه صهيونيستي گزارش داد: مشاور ارشد سياست خارجي صدراعظم آلمان در ديدار با مقامات امنيتي اسرائيل به آنها تاکيد کرده است که آلمان مايل به لغو يا اصلاح توافق هسته‌اي با ايران نيست.

به گزارش ايسنا، مشاور ارشد سياست خارجي آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با مقامات ارشد امنيتي اسرائيل ديدار و به آنها اعلام کرده است که برلين خواهان حفظ توافق هسته‌اي با ايران است اما آماده است تا با اسرائيل براي مقابله با تهران در موضوعات ديگر همکاري کند.

ترکيه تجهيزات جديدي به مرز سوريه فرستاد

ترکيه تجهيزات نظامي بيشتري براي حمايت از نيروهاي خود در مرز با سوريه فرستاد و اين تجهيزات به شهر ريحانلي واقع در جنوب اين کشور رسيده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي ترکيه، اين تجهيزات شامل پنج تانک و تجهيزات نظامي ديگري است که در ميان اقدامات امنيتي سختگيرانه‌اي به اين مکان فرستاده شد.

تحرکات خطرناک رياض در شرق يمن؛

تلاش براي ايجاد " امارت سلفي" در مرزهاي عمان

تحرکات خطرناک عربستان در شرق يمن از اواخر نوامبر گذشته از مقدمه‌چيني‌هايي براي ايجاد يک مرکز سلفي در شهر قشن ، دومين شهر بزرگ اين استان حکايت دارد. رياض فعاليت‌هاي انسان دوستانه خود را داخل شهر المهره بيشتر کرده و همزمان نيز گام‌هايي را براي نظامي کردن اين استان برداشته است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، اين اقدامات عربستان در حدي گسترده است که نمي‌توان از آن چشم پوشيد يا تصور کرد که اهداف سياسي و امنيتي وراي آن وجود ندارد، به ويژه اينکه از اواخر نوامبر اين اقدامات تشديد شده و اين مساله زنگ خطر را براي عمان به صدا در مي‌آورد، زيرا داراي مرزهاي طولاني با المهره است و تلاش مي‌کند اين منطقه را از آتش درگيري‌هاي نظامي و مذهبي دور نگه دارد.

انفجار خودروي يکي از رهبران حماس در لبنان

منايع محلي از انفجار يک خودرو در شهر "صيدا"ي لبنان خبر دادند. خودروي محمد حمدان ابوحمزه زماني که او در حال باز کردن در خودرو بود، منفجر شد.به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، رسانه‌هاي لبناني اعلام کردند يک خودروي پارک شده در منطقه الوسطاني در ورودي شهر صيدا در جنوب لبنان منفجر شد. در پي آن دود سياهي در اتوبان شرقي منطقه بستان به هوا برخاست.

در همين حال، شبکه ماهواره‌اي الميادين از زخمي شدن ابوحمزه حمدان از رهبران جنبش مقاومت اسلامي حماس در اين انفجار خبر داد.


 آتش سوزي در مراتع سنندج‎ 


 استقرار سامانه اس400 در بندر سواستوپول روسيه  


 سرمقاله 

تو را به دامان دريا مي سپارم...

حميدرضا عسگري

گويا دي ماه قرار است هرسال تلخي خود را به کام ملت بنشاند. سال گذشته در اين ايام شاهد فوت آيت الله هاشمي بوديم و اندکي پس از آن حادثه پلاسکو رخ داد که در جريان آن ساختمان 17 طبقه فروريخت و آتشنشان ها و برخي مردم عادي در زير آوار آن مدفون شدند. پلاسکو بيش از يک هفته در آتش سوخت و اميد بسياري از خانواده ها و مردم ايران را سوزاند.

امسال نيز دي ماه حادثه تلخي را براي ما رقم زد. حادثه کشتي نفتي سانچي که درحال عزيمت به کره بود در درياي چين دچار حادثه شد و آتش گرفت. اينبار نيز 33 ايراني در ميان آتش و آهن گيرکردند و جز سه نفر از آنها، پيکر هيچ کدام پيدا نشده است. تلختر اينکه صبح ديروز کشتي به طور کامل غرق شد و تمام اميد خانواده جانباختگان را با خود به قعر دريا برد...

درحادثه پلاسکو به يکباره کوهي از آهن و سيمان بر روي هم آوار شد و احتمال زنده بودن افراد بسيارپايين بود. در حادثه کشتي سانچي اما اميدها بسيار زياد بود چرا که کشتي سروپا ايستاده بود و اين احتمال قوت داشت که خدمه در طبقات زيرين کشتي محبوس باشند يا پناه گرفته باشند. البته بايد اين احتمال را نيز داد که در همان بدو برخورد و انفجار عظيم ميعانات خدمه جان باخته باشند.

اما به هرحال آنچه به عنوان عملکرد ضروري در حوادث اين چنيني مطرح است، سرعت عمل امدادگران و مديريت ميدان حادثه مي باشد. درمورد مديريت بحران کشتي سانچي بار ديگر ضعف هاي مديريت بحران ما خود را به رخ کشيد. اگرچه حادثه در آب هاي چين رخ داد، اما امروز ديگر بعد مسافت در جريان حوادث مطرح نيست و با کمترين فوت وقت مي توان در اقصي نقاط جهان حضور داشت.

وقتي مسئولان ما در اولين ساعات و روزهاي نخست حادثه در ميدان حضور نداشتند، مسلماً چيني ها نيز خود را به آب و آتش نمي زدند و خطر نمي کردند تا به آتش نزديک شوند و هرچه سريع تر آن را مهار کنند. اين مسئله را عيناً مسئولان ايراني تاييد کردند که چيني ها در روزهاي نخست آنطور که بايد و شايد پاي کار نمي آمدند و تاقبل از اينکه فشارهاي ايران و افکارعمومي افزايش يابد، تمام توان خود را صرف نمي کردند. اين شائبه به وجود آمده بود که چيني به منظور جلوگيري از آلودگي وسيع نفتي در آب هاي خود و عدم خطر انداختن جان نيروهايشان براي مهار آتش، خيلي جدي به عمليات نجات نپرداختند.

نهايتا بعد از روز چهارم بود که نيروهاي ژاپني وارد شدند و نيروهاي ايراني به ستاد بحران چين پيوستند و تاحدودي روند مهار آتش بهبود يافت. اما آنچه از دست رفت ساعات طلايي نجات بود که کمترين احتمال از زنده بودن خدمه را از بين برد. قصورهاي مديريتي ما در ابعاد حوادث داخلي به نوبه خود قابل بررسي است، ولي عملکرد ما در ابعاد حوادث خارجي، نشانگر ميزان توانايي و قدرت ما در مواجهه و کنترل حوادث، پيش چشم جهانيان بود. زنجيره اي از روابط و امکانات لازم بود تا حادثه کشتي سانچي زودتر از اين خاتمه يابد. از هماهنگي هاي ديپلماتيک و رايزني با مديريت بحران کشورهاي ديگر که تجربه وتوان بيشتري دارند، تا اعزام نيروهاي ايراني آموزش ديده براي ورود به کشتي، نياز به رشته مديريت هاي پيوسته و فعالي داشت که متاسفانه در بدو شروع حادثه شاهد آن نبوديم.

نکته ديگري که بايد در بحث مديريت اين حادثه به آن انتقاد کرد موضوع عملکرد رسانه ملي و پوشش اين رخداد بود. تا روز سوم بخش هاي مختلف خبري بي آنکه حساسيت و اولويتي براي آن قائل شوند، صرفاً با اشاره به ادامه عمليات اطفا حريق بسنده مي کرند و به گزارش آب و هوا و بارش برف و باران اهميت بيشتري مي داد.

امروز خانواده جانباختگان معقدند اگر صدا و سيما چند روز زودتر و پيش از شبکه هاي خارجي با آنها گفتگو مي کرد و زجه زدن همسران و مادران خدمه کشتي را به جهانيان نشان مي داد ممکن بود امکانات وتجهيزات بيشتري از سراسر جهان به محل حادثه اعزام شود و اميدهاي بيشتري براي نجات خدمه وجود داشت.

اما هرآنچه گذشت و آنچه که بگوييم، واقعيت از دست رفتن عزيزان اين کشور تغييرنخواهد کرد و داغ آنها در دل همه ما و اعماق دريا تا هميشه ماندگار خواهد بود. غم از دست رفتن آنها را به خانواده هاشان تسليت مي گوييم.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته