جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5748

ازسوي مرکز سنجش آموزش پزشکي؛
منابع آزمون دکتري تخصصي دندانپزشکي منتشر شد

با اعلام نتايج؛
جزئيات ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت دستياري


انتشار سوالات و کليد آزمون EPT دانشگاه آزاد


اسامي برگزيدگان جشنواره فارابي اعلام شد


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 ازسوي مرکز سنجش آموزش پزشکي؛
 منابع آزمون دکتري تخصصي دندانپزشکي منتشر شد 

 منابع آزمون دکتري تخصصي دندانپزشکي در سه رشته مواد دنداني، سلامت دهان و دندانپزشکي اجتماعي منتشر شد.

جزئيات ثبت‌نام

ثبت‎نام براي آزمون دکتري تخصصي و دکتري پژوهشي سال 97 ثبت‎نام علوم پايه پزشکي، بهداشت، داروسازي و دندانپزشکي از 24 بهمن 96 آغاز مي‎شود. فرصت ثبت‎نام تا 4 اسفند 96 ادامه دارد.

زمان برگزاري آزمون

آزمون دکتري تخصصي و دکتري پژوهشي سال 97 ثبت‎نام علوم پايه پزشکي، بهداشت، داروسازي و دندانپزشکي در روزهاي 20 و 21 ارديبهشت ماه 97 برگزارمي‎شود.در همين ارتباط، مرکز سنجش آموزش پزشکي منابع آزمون ثبت‎نام مواد دنداني، سلامت دهان و دندانپزشکي اجتماعي در آزمون دکتري تخصصي را منتشر کرد.


 با اعلام نتايج؛
 جزئيات ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت دستياري 

 نتايج تکميل ظرفيت چهل و چهارمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي اعلام شد و 537 نفر در اين مرحله پذيرفته شدند.داوطلباني که در مرحله تکميل ظرفيت چهل و چهارمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي انتخاب رشته مجدد کردند با توجه به ظرفيت، 537 نفر در ثبت‎نام مختلف پذيرفته شدند.

زمان ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان

پذيرفته‎شدگان بايد از روز سه‎شنبه 26 دي تا شنبه 30 دي به دانشگاه محل پذيرش مراجعه و نسبت به تکميل مدارک ثبت‎نامي خود اقدام کنند. با توجه به اطلاعيه مرحله تکميل ظرفيت، ثبت‎نام بيماريهاي قلب و عروق، جراحي کليه و مجاري ادراري، بيماريهاي مغز و اعصاب، جراحي مغز و اعصاب و ارتوپدي مخصوص مناطق محروم است.

آن دسته از رزمندگان که اين رشته‏ها را انتخاب کرده و پذيرفته شده‏اند بايد در موقع ثبت‏نام، تعهد مربوط به سهميه مناطق محروم را داده تا بتوانند همانند داوطلبان مناطق محروم در اين رشته‏ها ادامه تحصيل دهند.

همچنين ثبت‎نام روانپزشکي، زنان و زايمان و پزشک خانواده داراي مصاحبه است و افرادي که به مصاحبه دعوت شده بودند، نتيجه مصاحبه در گزينش نهايي آنها اعمال شده
است.براساس مصوبات شوراي آموزش پزشکي و تخصصي انصراف‏دهندگان از ثبت‎نام به هر دليل، از شرکت و پذيرش در آزمون پذيرش دستيار سال آينده (دوره چهل و پنجم) محروم هستند و ذخيره‏اي وجود ندارد.


 انتشار سوالات و کليد آزمون EPT دانشگاه آزاد  

 سوالات و کليد آزمون EPT دي ماه 1396 دانشگاه آزاد اسلامي منتشر شد.

داوطلبان دوره دي ماه آزمون EPT مي‏توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذيرش به آدرس www.azmoon.net از سوالات و کليد آزمون اطلاع يابند.داوطلبان در صورت اعتراض به سوال يا کليد اين آزمون مي‏توانند حداکثر تا ساعت 8 صبح امروز دوشنبه 25 دي ماه از طريق سامانه مذکور نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

پس از پايان مهلت فوق هيچگونه اعتراض در خصوص کليد و سوالات اين آزمون پذيرفته نخواهد شد.


 اسامي برگزيدگان جشنواره فارابي اعلام شد 

 اسامي 42 برگزيده نهمين جشنواره بين‌المللي فارابي منتشر شد. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم نهمين جشنواره بين‌المللي فارابي با حضور رئيس جمهور، وزير علوم، روساي دانشگاههاي برتر، رئيس بنياد ملي نخبگان و اعضاي برگزيده در سالن اجلاس سران برگزار شد.

در اين مراسم 42 اثر تقدير شدند که اسامي افراد تقدير شده در گروههاي مختلف به شرح زير است:

در گروه تاريخ، جغرافيا و باستانشناسي: محمدباقر وثوقي، منصور صفت‌گل، روح‌اله بهرامي و فهيمه شيخ شعاعي برگزيده شدند.

در گروه حقوق: ژانت بليک و نفيسه شوشي‌نسب تقدير شدند.

در گروه زبان و ادبيات فارسي: اسماعيل سعادت، ليلا حق‎پرست و سميه‌سادات طباطبايي برگزيده شدند.

همچنين براساس اين گزارش، در گروه علوم اجتماعي و علوم ارتباطات: محمدامين قانعي راد، مهدي مالمير، سيدمرتضي هاشمي مدني و نسيبه زنجري برگزيده شدند.

در گروه علوم اقتصادي، مديريت و حسابداري: حسن دانايي فرد، مهدي صارم، صديقه سادات هاشمي برگزيده شدند.

همچنين در گروه علوم تربيتي، روانشناسي، علوم رفتاري و تربيت بدني: فرشته چراغي برگزيده شد.

در گروه علوم سياسي، روابط بين‌الملل و مطالعات منطقه‌اي: سيدجواد طباطبايي، مهدي نجف زاده، بهزاد عطارزاده منتخب شدند.

در گروه فقه، اصول، علوم قرآني و حديث: حسين شجاعي واجناني برگزيده شد.

در گروه فلسفه، کلام، اخلاق، اديان و عرفان: محمد سعيدي مهر و امين شاهوردي منتخب شدند.

در گروه فناوري اطلاعات، اطلاع‌رساني و کتابداري: سيدحجت‌الحق حسيني و سميه سادات آخشيک برگزيده شدند. در گروه مطالعات انقلاب اسلامي و امام خميني(ره): غلامحسن مقيمي و عليرضا استاديان خاني برگزيده شدند. در گروه مطالعات هنر و زيبايي‌شناسي: سمانه بغلاني برگزيده شد. در بخش خارجي: محمود ايوب از کشور لبنان، آيت‌ا... شيخ محمد آصف محسني قندهاري از افغانستان، محمدعلي قره‌داغي از عراق، هاينتس گائوبه از آلمان، برنارد اوکين از ايرلند، منير درکيچ از بوسني و هرزگوين به سبب جمع‎آوري آثار در حوزه ايرانشناسي و اسلام‎شناسي برگزيده شدند.در بخش ويژه نيز اميرهوشنگ ابتهاج، دکتر حسين معصومي همداني به عنوان پيشکسوتان علوم انساني ايران، مرحوم دکتر عباس زرياب‎خويي و مرحوم دکتر حميد عنايت به عنوان شخصيتهاي پيشرو، عبدالحسين نيک‌گهر و دکتر محمد تقي‌زاده به عنوان مترجم برتر و نظريه‌پرداز برتر تقدير شدند.همچنين انجمن مديريت ايران و نشريه جستارهاي زباني به عنوان انجمن علمي برتر و نشريه علمي پژوهشي برتر تقدير شدند.


 خبرنامه 

 انتصاب سرپرست پرديس فني و مهندسي شهيد عباسپور

به گزارش خبرگزاري آنا از دانشگاه تهران، سرپرست پرديس فني و مهندسي شهيد عباسپور منصوب شد.

رئيس دانشگاه شهيدبهشتي با صدور حکمي دکتر هومان لياقتي دانشيار پژوهشکده علوم محيطي را به سمت سرپرست پرديس فني و مهندسي شهيد عباسپور منصوب کرد.

به دليل ايست قلبي؛

درگذشت دانشجوي روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مازندران

دانشجوي سال دوم روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مازندارن بر اثر ايست قلبي درگذشت.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکي مازندران، مرحوم سميه کريمي رزيدنت سال دوم روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مازنداران بر اثر ايست قلبي درگذشت.

مرحوم سميه کريمي اهل کردستان بود و به همراه همسرش در دانشگاه علوم پزشکي مازندران تحصيل مي‌کرد. اين دانشجوي دانشگاه علوم پزشکي مازندران در منزل دچار ايست قلبي و به کمک همسرش به بيمارستان منتقل مي‌شود که متاسفانه پيش از رسيدن به بيمارستان جان خود را از دست مي‌دهد.

تاکيد وزير علوم بر ايجاد شبکه برگزيدگان علوم انساني

وزير علوم بر ضرورت ايجاد حلقه و شبکه نخبگاني علوم انساني متشکل از برگزيدگان دولتهاي پيش و محققان اين حوزه تاکيد کرد.

به گزار خبرنگار مهر، دکتر منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در مراسم اختتاميه نهمين جشنواره بين‌المللي فارابي که با حضور رئيس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به اهداف اين جشنواره گفت: اين جشنواره به اهدافي چون شناسايي و معرفي آثار برتر در حوزه علوم انساني و اسلامي و ترغيب پژوهشگران به کاربردي کردن علوم انساني از طريق بررسي نياز جامعه ايراني مي پردازد و تا اندازه‌اي به اين هدف دست يافته است.

وي ادامه داد: حمايت از اساتيد علوم انساني و توجه به استعدادهاي برتر در اين حوزه از ديگر اهداف اين جشنواره است.

وزيرعلوم تصريح کرد: جشنواره فارابي تحقق دو هدف ديگر را نيز دنبال مي‌کند که مي‌توان به تبيين کارکرد علوم انساني در فرايند برنامه‌ريزي و سياستگذاري ملي در زمينه‌هاي مختلف و ايجاد فضاي مناسب براي حضور فعال علوم انساني در تراز جهاني اشاره کرد. هرچند در اين زمينه اقدامات شايسته‌اي صورت گرفته ولي مي‌تواند اين اقدامات افزايش يابد.

غلامي افزود: اين جشنواره مي تواند فضاي رقابتي اثربخشي را در جامعه ايراني پديد آورد و در بخشي نيز دغدغه و مشکلات در عرصه اثربخشي رعايت اخلاق پژوهشي را کاهش دهد و تحقق اين امر بدون همکاري ساير نهادها ممکن نيست.

وي گفت: در حال حاضر ارتباط ميان نسلهاي علوم انساني ضرورت زيادي دارد همين قدر که ارتباط با خارج از کشور ضرورت دارد. بر همين اساس تاسيس حلقه و شبکه نخبگاني علوم انساني که در دوره پيش نيز جدي گرفته شد ضروري است. اين شبکه متشکل از برگزيدگان دوره‌هاي گذشته و محققان علوم انساني و شکل گيري اين شبکه براي گسترش تعاملات داخلي و خارجي سودمند است و مي‌تواند فضاي اميد و نشاط علمي در جامعه را رشد دهد.

موافقت کميسيون تلفيق با طرح پيشنهادي دانشگاه تهران؛

اختصاص 500ميليارد تومان اعتبار براي اشتغال دانشجويان تحصيلات‌ تکميلي

رئيس دانشگاه تهران از موافقت کميسيون تلفيق مجلس با طرح پيشنهادي اين دانشگاه براي اشتغال دانشجويان تحصيلات تکميلي و حل مساله صنعت با اعتبار 500 ميليارد تومان براي سال اول خبر داد.

دکتر محمود نيلي احمدآبادي در گفت‌وگو با خبرگزاري آنا با اعلام اين خبر گفت: در حال حاضر تعداد زيادي فارغ‌التحصيل دوره دکتري و کارشناسي‌ارشد داريم که براي همه آنها بازار کار مشخصي وجود ندارد و دانشگاه هم نمي‌تواند آنها را استخدام کند. در همه جاي دنيا هم سعي بر اين است تا به دانشجويان دکتري کمک کنند.

وي ادامه داد: همچنين بايد همکاري دانشگاه و صنعت هم شکل بگيرد؛ بنابراين طرحي از سوي دانشگاه تهران تنظيم و به مجلس تقديم شد. پيشنهاد اين طرح اين بود که دستگاه‌ها، شرکت‌هاي دولتي و موسسات غيرانتفاعي وابسته به دولت در حوزه پژوهشي با دانشگاه‌ها قرارداد ببندند و دانشگاه‌ از محل اين قرارداد مبالغي به دانشجويان دکتري و پژوهشگران در قالب حل مساله صنعت پرداخت کند تا هم مساله صنعت حل شود و هم دانشگاه‌ بتوانند از اين محل هزينه‌ها را پرداخت کند.

رئيس دانشگاه تهران اضافه کرد: در واقع از اين طريق پولي وارد دانشگاه‌ مي‌شود با هدف حل مساله صنعت و به دو گروه دانشجويان تحصيلات تکميلي و پژوهشگران پرداخت مي‌‌شود.نيلي احمدآبادي از موافقت کميسيون تلفيق با طرح پيشنهادي اين دانشگاه خبر داد و گفت: اين طرح در کميسيون تلفيق تاييد شده است و اميدواريم در صحن مجلس هم راي بياورد. در اين طرح بودجه ديده شده است که ميزان آن 500 ميليارد تومان است و براي سال اول خوب است.وي خاطرنشان کرد: اين اميد وجود دارد که اگر اين طرح به خوبي پيش برود و دو طرف موفق عمل کنند براي سال‌هاي بعد اعتبار آن افزايش پيدا کند، روال منطقي شکل‌گيري ارتباط صنعت و دانشگاه و کمک به دانشجويان و پژوهشگران نيز همين روش‌هاست و اين طرح هم از ابتداي سال آينده وارد فاز عملياتي خواهد شد.

برگزاري جشنواره دانشجوي نمونه با رويکرد فني و مهارتي

فرآيند اجرايي جشنواره دانشجوي نمونه با رويکرد فني مهارتي از هفته اول بهمن ماه سال جاري آغاز مي‌شود.به گزارش خبرگزاري مهر، به منظور شناسايي و معرفي الگوي مناسب دانشجويي، شناسايي استعدادهاي برتر علمي، مهارتي، کارآفريني و فرهنگي در بين دانشجويان فني و حرفه‌اي، نشست تصميم‌گيري برگزاري اولين دوره جشنواره انتخاب دانشجوي نمونه با رويکرد فني مهارتي با حضور اعضاي تخصصي شاخصهاي سنجش دانشجوي نمونه به تفکيک آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و تربيت بدني برگزار شد.مقرر شد، فرآيند اجرايي جشنواره دانشجوي نمونه با رويکرد فني مهارتي از هفته اول بهمن ماه سال جاري آغاز شود .برنامه زمانبندي و اطلاعات تکميلي طي بخشنامه متعاقبا اعلام مي‌شود.


 يادداشت 

 دانشگاه‌ها و جالي خالي فرهنگ پاسخگويي

زهرا كيان‌بخت

يكي از مسائلي كه نياز است در جامعه دانشگاهي ما متداول شود، به وجود آمدن فرهنگ پاسخگويي بين اساتيد و اهالي دانشگاه است. يكي از بارزترين تفاوتهاي بين دانشگاههاي ما با بسياري از دانشگاههاي مطرح دنيا كه افراد زيادي به آن اذعان دارند، عدم وجود فرهنگ پاسخگويي در دانشگاههاي ما و تعريف نشدن آن است. اگر به طور حضوري هم اين اتفاق نيفتاده باشد، ممكن است برايمان پيش آمده باشد كه به دنبال تحقيق در يك مقوله خاص، با مقالات و منابعي مواجه شده‌ايم كه مي‌توانسته‌اند در مسير تحقيق، به ما كمك زيادي كنند.

بعد از ديدن اين منابع، نشاني ايميل نويسنده را كه استاد يا پژوهشگر دانشگاه يا موسسه‌اي خاص در خارج از كشور است از متن مقاله برداشته و پيامي مبتني بر درخواست كمك علمي از او، برايش ارسال نموده‌ايم.سرعت پاسخگويي و سخاوت علمي كه يك استاد برجسته ناديده از خود به خرج داده و راهنمايي‌هاي كه طي ايميل خود از ما دريغ نكرده، حداقل براي بار نخست، موجب شگفتي‌مان شده است.

اين مسأله‌اي عمومي و فراگير است و در بين بسياري از اساتيد دانشگاههاي خارجي رعايت مي‌شود. در دانشگاههاي ما هم هر چند اساتيدي هستند كه هنگام درخواست كمك علمي از آنها، تا حد ممكن از راهنمايي و پاسخگويي به دانشجويان، دريغ نمي‌كنند، اما متاسفانه، آنچه به طور تجربي مي‌توان در سطح دانشگاهها ديد، عموميت نداشتن اين فرهنگ، و بيگانه بودن با آن است.

در دانشگاههاي ما بسياري از اساتيد، يا معمولا در دفتر و اتاق كار خود در دانشگاه حاضر نمي‌شوند و يا به فرض حضور، هستند اساتيدي كه در اتاق خود را در تمام ساعتهاي حضور در دانشكده مي‌بندند تا مبادا دانشجويي مزاحم كارهاي تحقيقاتي شخصي آنها شود. اگر هم دانشجويي بتواند به لطايف‌الحيل، استاد مزبور را پيدا كرده و از او درخواست پاسخگويي و راهنمايي كند، نوع برخورد و جوابگويي بسياري از اساتيد به شيوه‌اي است كه دانشجو به وضوح متوجه مي‌شود ديگر براي بار دوم نبايد مزاحم اساتيد بشود! درواقع، به نظر مي‌رسد در آموزش عالي ما، سالهاست يك ديوار بلند، بين دانشجويان و اساتيد كشيده شده و متاسفانه، بزرگواري كه در وراي چهره علمي برخي اساتيد در گذشته وجود داشت، اينك جاي خود را به غرور علمي داده است. حال آن كه فرهنگ گفتگو و گفتمان علمي، بحث و سوال و جواب و راهنمايي، يكي از الزامات يك فضاي آكادميك است و دانشگاهها با چنين مواردي، زنده و پويا خواهند بود.


 ميز خبر 

 پيشنهاد طرح تشکيل دانشگاه غيردولتي غيرانتفاعي استاني

طرح «تشکيل دانشگاه غيردولتي غيرانتفاعي استاني» به منظور افزايش بهره‎وري توسط اداره کل آموزشهاي عالي غيردولتي غير انتفاعي وزارت علوم پيشنهاد شد.

به گزارش وزارت علوم، در 9 ماهه نخست امسال، اداره کل آموزشهاي عالي غيردولتي غير انتفاعي وزارت علوم به منظور بررسي مشکلات و چالشهاي مؤسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي، نشستهاي هم‌انديشي جداگانه اي را با مسئولان اين موسسات در استانهاي آذربايجان شرقي، گيلان، مرکزي، قزوين و فارس برگزار کرده است.

هدف از اين بازديدها و نشستهاي استاني حمايت مستمر، هدفمند و همه جانبه از مراکز آموزش عالي غيردولتي که سهم عمده و فزاينده اي در توسعه آموزش عالي را به خود اختصاص مي‎دهند و همچنين بررسي چالشها و مشکلات مؤسسا ت آموزش عالي غيردولتي با توجه به شرايط و موقعيت استانهاي کشور و بهره‎مندي از خرد جمعي در رفع آنها است.

معرفي طرح پيشنهادي «تشکيل دانشگاه غيردولتي غيرانتفاعي استاني» به منظور افزايش بهره وري، ايجاد فضاي همکاريهاي علمي مناسب، ارتقاي کيفيت فعاليتهاي بخش خصوصي در عرصه آموزش عالي کشور و تحقق اقتصاد مقاومتي که مي‎تواند منجر به ايجاد بستر لازم براي حضور فعال تر آنها در عرصه رقابتهاي بين‎المللي شود نيز از ديگر اهداف نشستهاي استاني مديرکل آموزشهاي عالي غيردولتي غير انتفاعي وزارت علوم با روساي موسسات آموزش عالي غير دولتي غير انتفاعي است.

همچنين در حاشيه برگزاري اين نشستها از برخي از مؤسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي در استان‌هاي مذکور نيز بازديد شد.

معاون دانشگاه تهران:

انجمن هاي علمي دانشگاه تهران وارد فاز جديدي مي‌شوند

معاون فرهنگي دانشگاه تهران از دو طرح جديد اين دانشگاه براي حمايت از دانشجويان و انجمن‌هاي علمي خبر داد و گفت: وقت آن است که انجمن‌هاي علمي وارد فاز جديدي شوند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه تهران، مراسم تقدير از برگزيدگان دانشگاه تهران در دهمين جشنواره ملي حرکت با حضور هيات ‌رئيسه دانشگاه تهران، معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم، سرپرست سابق وزارت علوم و جمعي از روساي پرديس‌ها و دانشکده‌ها، اساتيد و دانشجويان دانشگاه تهران در باشگاه دانشجويان اين دانشگاه برگزار شد.مجيد سرسنگي دراين مراسم گفت: کسب رتبه برتر در اين جشنواره افتخار بزرگي براي دانشگاه تهران است؛ اما مهم‌تر از کسب رتبه، فعال شدن هسته‌هاي علمي و انجمن‌هاي علمي و دانشجويي است.وي ادامه داد: ما براي سال 97برنامه‌هاي بسياري براي انجمن‌هاي علمي تدارک ديده‌ايم، اکنون وقت آن است که انجمن‌هاي علمي وارد فاز جديدي شوند.معاون فرهنگي دانشگاه تهران از دو طرح جديد اين دانشگاه براي حمايت از دانشجويان و انجمن‌هاي علمي خبر داد و گفت: بسياري از نشريات انجمن‌هاي علمي دست‌کمي از نشريات علمي- پژوهشي ندارند.وي افزود: ما خواستار بررسي و ارزيابي آنها هستيم و بحث ورود انجمن‌هاي علمي به فضاي علمي کشور را جدي دنبال مي‌کنيم. انجمن‌هاي علمي مي‌توانند در اين زمينه نقش بسيار مهمي ايفا کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته