جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5748

سانچي به قعر دريا رفت،
جان باختن تمام سرنشينان تائيد شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 سانچي به قعر دريا رفت،
 جان باختن تمام سرنشينان تائيد شد 

 
رئيس سازمان بنادر و دريانوردي فوت 32 پرسنل نفتکش "سانچي" در آبهاي چين را تاييد کرد.

به گزارش ايسنا،محمد راستاد معاون وزير راه و شهرسازي که براي پيگيري وضعيت نفتکش ايراني به چين سفر کرده است، با بيان اينکه بر اساس گزارش ساعت 15 (به وقت چين) تيم جستجوي بندر شانگهاي چين، دو سوم سانچي غرق شده است، اظهار کرد: بر اين اساس فوت 29 پرسنل ديگر که احتمالا در نفتکش بودند، تاييد مي‌شود.

وي يادآور شد که پيکر سه پرسنل اين نفتکش طي روزهاي اخير پيدا شد که به بندر شانگهاي منتقل شده است.

چيني‌ها از روز اول به ما گفتند تمامي خدمه سانچي فوت شده‌اند

وزير تعاون کار و رفاه اجتماعي گفت: آرزويمان اين بود که بتوانيم دريانوردانمان را سالم بيرون بياوريم اما از روز اول چيني‌ها به ما گفتند تمامي آنها فوت شدند.

علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تسليت به همه ايرانيان و خانواده‌هاي دريانوردان از دست رفته ، فوت همه دريانوردان نفت‌کش سانچي را تاييد کرد و گفت: با اين حجم محموله که ميعانات گازي بود و با توجه سوخت کشتي که مازوت و گازوئيل بود اين حادثه در تاريخ دريانوردي بي سابقه بود.

وي افزود: از همان ابتدا به ما اعلام کردند تمام خدمه تقريبا زنده نيستند اما ما به خاطر اميدي که داشتيم تمام اقدامات را انجام داديدم آرزويمان اين بود که بتوانيم آنها را حتي يک نفرشان را سالم بيرون بياوريم اما از روز اول چيني‌ها به ما گفتند تمامي آنها فوت شدند.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي عنوان کرد: ما اميد داشتيم پيکر مطهر آنان را بيرون بياوريم؛ مثل 3 پيکر ديگر که تقريبا استخوان بودند براي همين هم تکاوران را اعزام کرديم اما شدت انفجار در حدي بود که حرارت زياد بود و امکان داخل رفتن نبود.

ربيعي گفت: کشتي از سر به عمق رفته است و در عمق 110 متري در آب غرق مي‌شود. متاسفانه هر کاري مي‌توانسيم کرديم. خيلي‌ها معتقدند ورود گازهاي سمي با تنفس آنها باعث شده در ساعت اول عزيزان ما جانشان را از دست بدهند.

دستور به کميسيون امنيت ملي مجلس درباره نفتکش

رئيس مجلس شوراي اسلامي به کميسيون امنيت ملي مجلس دستور داد درباره نفتکش تحت مديريت ايران (سانچي) مستمرا پيگيري‌هاي لازم را از طريق دستگاه‌هاي مختلف انجام دهد.

علي لاريجاني در صحن علني مجلس با بيان اين‌که حادثه نفتکش در طول هفته اخير نگراني زيادي در جامعه ايجاد کرد، از کميسيون امنيت ملي خواست مستمرا پيگيري‌ها را از طريق دستگاه‌هاي مختلف به عمل آورد.

لاريجاني با بيان اين‌که ستاد بحران با کمک دولت چين فعال شده است، اظهار کرد: اين حادثه بسيار تاسف‌انگيز است و لازم است کميسيون امنيت ملي اين موضوع را تا پايان کار دنبال کند.

پيگيري براي روشن شدن علت حادثه را با جديت ادامه دهيد

معاون اول رئيس جمهوري در تماس تلفني با وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي ضمن پيگيري آخرين وضع عمليات امداد و نجات نفتکش ايراني،‌ خواستار تسريع در عمليات و بکارگيري همه امکانات داخلي و خارجي در اين زمينه شد.معاون اول رئيس جمهوري، اسحاق جهانگيري در اين تماس تلفني انجام شد،‌ با تاکيد بر اهميت نجات خدمه و سرنشينان نفتکش «سانچي» گفت: بايد با هماهنگي بيشتر با کشورهاي چين، کره جنوبي و ژاپن عمليات امداد و نجات سرعت بيشتري پيدا کند.معاون اول رئيس جمهوري از ربيعي به عنوان رئيس کميته رسيدگي به حادثه اين نفتکش که به کشور چين سفر کرده است، خواست تا با توجه به پيدا شدن جعبه سياه کشتي علت حادثه را تا روشن شدن همه ابعاد ماجرا پيگيري کند.جهانگيري با اشاره به نگراني و انتظار مردم ايران به ويژه خانواده‌هاي خدمه کشتي براي امداد و نجات آن عزيزان،‌ تصريح کرد: بايد همه امکانات و ظرفيت سياسي و لجستيک کشور در اين خصوص بسيج شود.

2 خدمه نفتکش سانچي در دقايق اوليه انفجار جان باختند

فرمانده چيني عمليات اطفاي حريق نفتکش ايراني با اشاره به پيدا شدن پيکر 2 خدمه نفتکش سانچي گفت: بررسي‌هاي اوليه نشان مي‌دهد اين دو پيکر که روي عرشه يافت شدند، همان دقايق اوليه انفجار جان باخته‎اند.«شيه کوان وي» در جلسه‌اي با حضور علي ربيعي، نماينده ويژه رئيس جمهوري و مسئول کميته رسيدگي به نفتکش حادثه ديده سانچي افزود: پيکر اين 2 جان‌باخته که پيدا شد و همچنين جعبه سياه کشتي براي بررسي بيشتر به شانگهاي مي‌رسند.

ملوانان ايراني، فرصتي براي ورود به آب نداشتند

فرمانده چيني عمليات امداد و نجات نفتکش سانچي گفت: بالابر نفتکش که از آن براي ورود به قايق‎هاي نجات و همچنين پريدن به دريا استفاده مي‌شود، پايين نيامده و اين نشان مي‎دهد ملوانان ايراني جز يک نفر، فرصت ورود به آب را نداشته‎اند.

شيه چون‎وي در نشست تخصصي کميته بحران چين که با حضور علي ربيعي، نماينده ويژه رئيس جمهوري و مسئول کميته رسيدگي به حادثه نفتکش سانچي برگزار شد، عنوان کرد: بررسي هاي کارشناسي تيم متخصص چين نشان مي‌دهد همه دريانوردان ايراني در همان ساعت نخست انفجار، جان باخته‌اند.

به گفته وي، مشاهدات کشتي‌هاي عبوري نيز نشان مي‌دهد که شدت انفجار اوليه به حدي بوده است که هيچ دريانوردي زنده نمانده است.

کم‌کاري چين در حادثه نفتکش سانچي محرز است

‌يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، کم‌کاري دولت چين در حادثه نفتکش ايراني را محرز دانست. مسعود گودرزي در تذکري در جلسه علني مجلس در خصوص حادثه نفتکش ايراني، گفت: از وزارت خارجه انتظار داريم يادداشت اعتراضي به دولت چين بدهد. هشت روز است اين اتفاق افتاده، ولي متاسفانه از سرنوشت عزيزانمان به جز سه جسدي که پيدا شده خبري نيست.

وي افزود: کم‌کاري دولت چين در اين ماجرا مشخص است و ما اميدواريم دولت مقتدرانه اين موضوع را پيگيري کند البته پيگيري‌هايي از سوي مديرعامل نفتکش انجام شده که از ايشان تشکر مي‌کنيم، اما اقدام دولت چين براي ما پذيرفتي نيست و آن‌ها بايد اين اتفاق انساني را هر چه زودتر پاسخ دهند.


 معادلات انرژي 

 وزير نفت:

قرارداد با توتال بدون هيچ تاخير و وقفه‌اي در حال اجراست

وزير نفت گفت: قرارداد با توتال بدون هيچ تاخير و وقفه‌اي در حال اجراست و همه مناقصات آن جز مناقصه حفاري برگزار شده است.

به گزارش شانا ، بيژن زنگنه در باره وضع قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي ميان کنسرسيومي متشکل از شرکت فرانسوي توتال، شاخه بين المللي شرکت ملي نفت چي (CNPCI) و شرکت پتروپارس ايران، گفت: قرارداد توسعه فاز 11 بدون هيچ تاخير و وقفه‌اي در حال اجراست و همه مناقصه‎هاي آن به‌جز مناقصه حفاري برگزار شده و همه پيمانکاران مشخص شده‌اند.

وزير نفت، درباره داخلي يا خارجي بودن پيمانکاران نيز افزود: به جز يک پيمانکار، بقيه پيمانکاران داخلي هستند و به‌زودي فعاليت‌هاي‌شان به آنها بلاغ مي‌شود.

آمادگي ايران براي اجراي بخش خشکي صادرات گاز به عمان

معاون وزير نفت در امور گاز گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده ميان تهران و مسقط، در کنار زيرساخت‌هاي لازم براي صادرات گاز ايران به عمان در بخش دريا، اجراي بخش خشکي بر عهده ايران گذاشته شده است و ما آماده اجراي آن هستيم.

حميدرضا عراقي، درباره روند پيشرفت طرح صادرات گاز ايران به عمان به شانا گفت: اجراي اين طرح همچنان در اختيار وزارت نفت است که بايد در دو مرحله دريايي و خشکي اجرايي شود.

وي افزود: بخش دريايي زيرساخت‌هاي صادرات گاز ايران به عمان هنوز پايان نيافته است، اما هر زمان که اين بخش نهايي شود، بايد به سراغ بخش خشکي و زيرساخت‎هاي آن برويم.

مديرعامل شرکت ملي گاز اظهار کرد: اجراي بخش خشکي بر عهده ايران گذاشته شده است و ما نيز براي اين موضوع اعلام آمادگي کرده‌ايم.


 ميز خبر 

 حضور 180 شرکت داخلي و خارجي در نمايشگاه نفت و انرژي کيش

چهاردهمين نمايشگاه بين المللي نفت و انرژي کيش با حضور معاونان وزير نفت و بيش از 180 شرکت داخلي، خارجي و نمايندگي از دوم تا پنجم بهمن‌ماه برگزار مي‌شود.

به گزارش تسنيم، آخرين فرصت ها و ظرفيت‌هاي سرمايه‌گذاري و سرمايه‌پذيري در صنعت انرژي ايران و بررسي دستاوردهاي سازندگان و توليدکنندگان نفت، گاز، پتروشيمي، آب و برق و انرژي هاي نو از محورهاي اصلي چهاردهمين نمايشگاه بين المللي نفت و انرژي کيش است که مقرر شده با حضور معاونان وزير نفت و بيش از 180 شرکت داخلي، خارجي و نمايندگي از دوم تا پنجم بهمن‌ماه برگزار شود.

همچنين، بررسي نقش ابزارهاي نوين بيمه هاي بين‌المللي در سرمايه گذاري خارجي و معرفي نهاد صدور گواهينامه کيفيت انجمن نفت ايران و صدور گواهينامه براي سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران از محورهاي جانبي چهاردهمين نمايشگاه نفت و انرژي کيش خواهد بود.

در اين دوره از نمايشگاه بين المللي نفت و انرژي کيش، نمايندگاني از کشورهاي آلمان، ارمنستان، اسکاتلند، سوئد، کره‌جنوبي، آفريقاي جنوبي، چين، گرجستان، ايتاليا، فرانسه، سوئيس، روسيه، اتريش، امارات متحده عربي و عراق حضور دارند.

اين نمايشگاه با حمايت وزارت نفت جمهوري اسلامي ايران، شرکت ملي نفت ايران، شرکت ملي گاز ايران، شرکت ملي صنايع پتروشيمي، شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران، سنديکاي صنعت برق ايران و جمعي از شرکت‌هاي بزرگ بخش خصوصي در فضايي معادل 18000 متر مربع برگزار مي‌شود.

در طول برگزاري نمايشگاه، نشستهاي با حضور مشارکت کنندگان، مديران و کارشناسان صنعت نفت، گاز، پتروشيمي، آب، برق و انرژي‌هاي نو برنامه‌ ريزي شده است.

سه جايگاه سوخت دولتي واگذار مي‌شود

سه جايگاه سوخت دولتي در چند روز آينده از طريق مزايده واگذار خواهد شد.

به گزارش ايرنا ، جايگاه سوخت شماره 2 زاهدان متعلق به استان سيستان و بلوچستان به قيمت پايه 71 ميليارد و 895 ميليون و 679 هزار و 945 ريال به صورت 30 درصد نقد و بقيه اقساط 4 سال در روز دوم بهمن مال امسال از طريق مزايده واگذار مي‌شود که براي اين مزايده، مبلغ سپرده 2 ميليارد و 156 ميليون و 870 هزار و 399 ريال تعيين شده است.

همچنين جايگاه سوخت خرم بيد متعلق به استان فارس به قيمت پايه 37ميليارد و 180 ميليون ريال و جايگاه سوخت سوادکوه(آلاشت) متعلق به استان مازندران به قيمت پايه 11ميليارد و 451 ميليون و 911 هزار و 625 ريال در روز 16بهمن امسال روي ميز مزايده مي‌رود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته