جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5748

در گفت‌وگوي اختصاصي آفرينش با دکتر رضا ملک‌زاده؛
پايلوت غربالگري دو سرطان بسيار شايع در ايران


خبرپزشكي


خبر


  در گفت‌وگوي اختصاصي آفرينش با دکتر رضا ملک‌زاده؛
 پايلوت غربالگري دو سرطان بسيار شايع در ايران 

 قسمت اول

برديا سيفي - آذرفخري

از ميان بيماري‌هاي دستگاه گوارش؛ هپاتيت‌هاي B و C و نيز سرطان کولون و سرطان معده، شايع‌ترين بيماري‌ها در کشور ماست. سرطان روده بزرگ يا راست روده به‌علت تماس مستقيم مدفوع با مخاط روده، و نيز تغيير در رژيم غذايي در کشورهاي توسعه‌يافته و صنعتي، جزو سه سرطان شايع در دنياست. در کشور ما نيز اين نوع سرطان به‌دليل تغيير در سبک زندگي، شيوع بسياري دارد. اين سرطان، به جز در موارد ژنتيکي از 50 سالگي به بعد با بروز پوليپ‌هاي خوش‌خيمي خود را نشان مي‌دهد که اگر زود برداشته شوند، احتمال ابتلا به سرطان از بين رفته يا کاسته خواهد شد.

سرطان معده نيز از جمله سرطان‌هاي شايعي است که تا کنون علتي براي آن شناخته نشده و لاجرم نمي‌توان در مورد پيشگيري آن، ترفندهايي انديشيد. به‌خصوص که اين نوع سرطان، در طول ساليان، به‌آرامي رشد مي‌کند و علايم ابتدايي مشخصي ندارد. البته در مواردي به کمبود کالري و يا کمبود ويتامين‌هاي C و A اشاره مي‌شود و نيز به سوء تغذيه که هم شامل کم‌خوري مي‌شود و هم شامل پرخوري.

در ادامه به پاي گفت‌وگوي اختصاصي مي‌نشينيم با دکتررضا ملک‌زاده، معاون تحقيقات و فن‌آوري وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشكي که معتقد است افزايش بروز سرطان در کشورهاي درحال توسعه به‌مراتب بيشتر است و در بيست سال آينده بايد منتظر افزايش 80 درصدي رشد سرطان در کشورهاي در حال توسعه باشيم.

دکتررضا ملک زاده اخيرا مدال افتخار آژانس بين المللي سرطان LARC را ، براي تلاش و فعاليت در زمينه غربالگري و شناسايي پنج سرطان شايع در ايران، دريافت نموده است. گفتني است که مدال افتخار آژانس تحقيقات سرطان به دانشمنداني اعطا مي‌شود که تحقيقات آنها سهم قابل توجهي در درک جهاني از اپيدميولوژي سرطان‌، شناسايي عوامل ايجاد آن، پيشگيري و کمک به کاهش بار اين بيماري فزاينده داشته باشد. اين دانشمند ايراني، براي نخستين‌بار در جهان ثابت کرد که مصرف ترياک موجب ايجاد انواع سرطان مي‌شود. هم‌چنين مصرف نوشيدني‌هاي داغ نقش بسيار مهمي در ايجاد سرطان مري دارد.

دستاورد تحقيقاتي دکتر ملک‌زاده در زمينه‌ي تأثير مصرف نوشيدني‌هاي داغ بر ايجاد سرطان مري، توسط آژانس بين‌المللي تحقيقات سرطان سازمان بهداشت جهاني ثبت شده است و ديگر دستاورد مطالعات وي تحت عنوان «سرطان‌زايي ترياک» در فهرست آژانس بين‌المللي تحقيقات سرطان براي ثبت قرار دارد.

دکتر ملک‌زاده سخنان خود را با توضيحاتي در مورد غربالگري هپاتيت‌هاي B و C آغاز مي‌کند :

- در مورد هپاتيت‌هاي B و C طرح غربالگري به صورت پايلوت در حال انجام است. مي‌دانيد که هپايت C در زندان‌ها و در ميان معتاداني که در حال ترک هستند، بسيار شايع است. بنابراين ما تيم‌هاي خيلي زبده‌اي را در چند زندان مستقر کرده‌ايم.

اين تيم هم‌چنين معتادان را چک مي کنند و افرادي را که به اين بيماري مبتلا هستند به‌صورت رايگان درمان مي‌کنند . ما با حدود 50 مرکز در ايران و با حضور متخصصان، هماهنگ شده‌ايم تا افرادي که مبتلا به اين بيماري هستند مراجعه کرده و خدمات درماني دريافت بکنند.

ما خيلي خوش‌بينيم که با اجراي اين برنامه انشاءالله جزو کشورهايي باشيم که بتوانيم در برنامه‌ي کنترل يا ريشه‌کني هپاتيت C و B موفق شويم . -آيا آمار دقيقي از افراد مبتلا به هپاتيت داريم ؟

- بله . آمار خيلي دقيقي در دست داريم؛ حدود 120 هزار مبتلا به هپاتيت C داريم. ولي فقط 20 هزارنفر را توانسته‌ايم شناسايي کنيم و به آن صدهزارنفر هنوز دسترسي نداريم . بزرگ‌ترين مشکل ما هم همين است. چون هپاتيت C در مراحل اوليه هيچ علامتي ندارد. در هپاتيت B هم حدود يک ميليون و پانصد هزار نفر ناقل داريم که از اين تعداد حداکثر 50 هزارنفر شناسايي شده‌اند. بنابراين يکي از موانع براي ريشه‌کني هپاتيت‌ها اين است که چگونه ناقل‌ها و مبتلايان را پيدا کنيم . اساس بر اين است که ببينيم چه کساني در معرض افراد مبتلا يا ناقل بوده‌اند . چه کساني در گذشته خون گرفته‌اند و چه کساني سابقه اعتياد تزريقي داشته‌اند و بر مبناي اين عوامل خطرزا برنامه‌ريزي کنيم تا بتوانيم با شناسايي و درمان افراد شناخته شده، به سراغ افراد مرتبط با مبتلايان و موارد مشکوک برويم.

- به اين‌ترتيب، پايش و غربالگري هپاتيت‌ها و نيز دو سرطان بيشتر شايع در ايران، تا پنج سال آينده ادامه خواهد داشت؟

- اميدواريم. در مورد سرطان‌هاي معده و کولون نيز درحال اجراي طرح پايلوت در اسلامشهرهستيم .

ادامه دارد...


 خبرپزشكي 

 بدنِ ما فست‌فود را همچون يک "عفونت خطرناک" مي‌بيند!

بررسي‌ها نشان مي‌دهد سيستم ايمني بدن انسان به فست‌فودها واکنشي همچون مقابله با عفونت باکتريايي نشان مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، مطالعه انجام گرفته روي موش‌هاي آزمايشگاهي نشان مي‌دهد سيستم ايمني بدن با رژيم غذايي حاوي فست‌فودها که با عنوان رژيم غذايي غربي شناخته مي‌شود همچون عفونت باکتريايي برخورد مي‌کند.پزشکان آلماني مشاهده کردند در موش‌هايي که از برنامه غذايي مشابه با رژيم غذايي غربي که سرشار از چربي‌ها، قند و نمک است، تغذيه شده‌اند تعداد سلول‌هاي ايمني در خونشان افزايش پيدا کرده‌ است.به گفته متخصصان آلماني، رژيم غذايي ناسالم به افزايش غيرمنتظره تعداد سلول‌هاي ايمني در خون موش‌ها منجر مي‌شود. اين گلبول‌هاي سفيد متخصصان را متوجه ژن‌هايي کرد که حاوي سلول پروژنيتور است و با رژيم غذايي موش‌ها فعال مي‌شود.

متخصصان معتقدند زمانيکه بدن به رژيم غذايي حاوي فست‌فودها واکنش نشان مي‌دهد بازگشت به رژيم غذايي سالم براي بازگرداندن و جبران کامل تغييرات ايجاد شده کافي نيست و مشکلاتي را متوجه سلامت فرد مي‌کند.به گزارش ساينس الرت، به گفته متخصصان در واقع زمانيکه موش‌ها پس از گذشت يک ماه به رژيم غذايي سالم خود بازگشتند التهاب از بين رفت اما برنامه‌ريزي مجدد ژن‌ها که موش‌ها را در برابر حملات آتي حساس مي‌کند از بين نمي‌رود.

سرفه سرماخوردگي نياز به درمان ندارد

سرفه ناشي از سرماخوردگي يا عفونت فوقاني تنفسي عموماً نيازي به درمان ندارد و در صورتيکه درمان اين سرفه‌ها در کودکي نياز باشد، مي‌توان از داروهاي جايگزين مانند دکسترومتورفان استفاده کرد.

به گزارش تسنيم، يك کارشناس دارويي معاونت غذا و دارو اراک اعلام کرد: بنابر اعلام FDA، مصرف داروهاي ضد سرفه و ضد سرماخوردگي حاوي کدئين در اطفال کمتر از 18 سال بايد محدود شود.عتيقي افزود: سازمان غذا و دارو آمريکا در حال تغييير محدوديت سني تجويز اين فرآورده‌ها است و هشدارهايي از جمله خطر سوءمصرف، اعتياد، بيش مصرفي، مرگ، تنفس آهسته يا سخت به ليبل اين داروها اضافه خواهد شد.کارشناس دارويي معاونت غذا و دارو ادامه داد: کدئين از دسته داروهاي اپيوئيک است که در ترکيب با داروهايي مثل آنتي هيستامين‌ها و ضد احتقان‌ها به منظور درمان سرفه و علائم مرتبط با آلرژي يا سرماخوردگي وجود دارد.عتيقي خاطرنشان کرد: سرفه ناشي از سرماخوردگي يا عفونت فوقاني تنفسي عموماً نيازي به درمان ندارد و در صورتيکه درمان اين سرفه‌ها در کودکي نياز باشد، مي‌توان از داروهاي جايگزين مانند دکسترومتورفان استفاده کرد.


 خبر 

 محققان آلماني مي گويند؛

باغباني به حفظ سلامت سالمندان کمک مي کند

طبق نتايج يک مطالعه، باغباني در سنين بالا نه تنها به حفظ تحرک و فعاليت سالمندان کمک مي کند، بلکه سلامت رواني و جسمي شان را نيز تقويت مي کنند.

به گزارش مهر، معمولا مشکلات مرتبط با افزايش سن همزمان باهم در سنين بالاتر روي مي دهند.

درحاليکه ورزش منظم و مداوم و رژيم غذايي مناسب به عنوان شيوه اي براي حفظ سلامت در سنين بالا توصيه مي شود، محققان به گزينه ديگر حفظ سلامت براي افراد مسن پي برده اند:

باغباني

يافته ها نشان مي دهد زنان مسني که بيش از سه ساعت در روز به کارهاي خانه مي پردازند و کمتر يا بيشتر از هفت ساعت در شب مي خوابند، کمتر در وضعيت سلامت خوبي قرار دارند.

با اين حال محققان دريافته اند که وضعيت مشابه هيچ تاثيري بر سلامت مردان ندارد.

به گفته محققان، معمولا زنان مسن بيشتر وقت شان را صرف کارهاي تکراري خانه داري نظير تميزکاري و پخت و پز مي کنند، در حاليکه مردان مسن وقت شان را صرف باغباني و کارهاي تعميرات مي کنند که بسيار براي تحريک ذهن موثر هستند.

نيکلاس آدجي، سرپرست تيم تحقيق از موسسه لبينز آلمان، در اين باره مي گويد: «کارهاي روزمره زنان نظير تميزکاري و پخت و پز داراي فوايد محدودي هستند چراکه تحرک فيزيکي همراه با اين کارها نيست، ورزش محسوب نمي شوند و محرکي براي ذهن هم نيستند، از اينرو به حفظ سلامت کمک چنداني نمي کنند.»

وي در ادامه مي افزايد: «اما مردان در امور مربوط به خانه به باغباني و تعميرات و نگهداري مي پردازند که از لحاظ جسمي براي سلامت خوب هستند.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته