جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5748


روزتعيين سرنوشت کميته ملي المپيک

آپشن‌هاي قرارداد جديد برانکو؛
همه چيز به نفع مرد کروات


دروازه‌بان پرسپوليس دو ساله تمديد مي‌کند


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 روزتعيين سرنوشت کميته ملي المپيک 

 
به نظر مي رسد شرايط رياست وزير سابق ارشاد در کميته ملي المپيک فراهم شده است.

دوازدهمين انتخابات کميته ملي المپيک پس از انقلاب اسلامي، ساعت 14 امروز در محل آکادمي ملي المپيک و پارالمپيک برگزار خواهد شد. با توجه به چيدمان گزينه ها و افراد کانديدا شده براي پست رياست اين کميته، به نظر مي رسد شرايط براي رياست سيدرضا صالحي اميري فراهم شده است.

* در انتظار معرفي دهمين رئيس تاريخ کميته

پس از پيروزي انقلاب، تاکنون يازده بار انتخابات کميته المپيک برگزار شده است. حسين شاه‌حسيني (1358 تا 59)، مصطفي داوودي (59 تا 63)، غفوري‌فرد (63 تا 65)، سيد مصطفي هاشمي‌طبا (65 تا 67)، عيسي کلانتري (67 تا 71)، حسين محلوجي (71 تا 75)، هاشمي‌طبا (75 تا 79)، هاشمي‌طبا (79 تا 83)، رضا قراخانلو (83 تا 87)، محمد علي‌آبادي (87 تا 92) و کيومرث هاشمي (92 تا 96) ليست روساي قبلي را تشکيل مي‌دهند. با توجه به سه دوره رياست هاشمي‌طبا، تاکنون 9 نفر روي مسند رياست نشسته‌اند و امروز نفر دهم مشخص مي‌شود.

* چهار سال تعيين کننده براي ورزش

کميته ملي المپيک دومين نهاد ورزشي بزرگ کشور است و نقش تعيين‌کننده‌اي در دو رويداد بزرگ يعني بازي‌هاي آسيايي و المپيک دارد.

ورزش ايران 9 ماه ديگر بازي‌هاي آسيايي 2018 جاکارتاي اندونزي و کمتر از 3 سال ديگر بازي‌هاي المپيک 2020 توکيو را در پيش دارد. با توجه به فعاليت‌هاي کميته ملي المپيک در زمان اعزام به اين بازي‌ها، رئيس جديد کميته مي‌تواند با هماهنگي‌‌ و تلاش‌هايي که صورت مي‌دهد، کارواني آماده را اعزام کند.

پيش از المپيک 2016 اعتراض‌هايي به عدم کمک کميته به فدراسيون‌ها در رسانه‌ها مطرح شد و حالا جامعه ورزش اميدوار است با تعيين رئيس جديد و ورود تيم جديد به کميته المپيک، ديگر چنين ناهماهنگي‌هايي وجود نداشته باشد.

* ثبت‌نام و تاييد 30 نفر

مهلت ثبت‌نام در انتخابات کميته ملي المپيک از روز 2 تا 15 دي ماه اعلام شد.

اسامي کامل افرادي که براي پست‌هاي مختلف ثبت‌نام کرده‌ و تأييد صلاحيت شده‌اند، به‌شرح زير است:

* رياست: سيدرضا صالحي اميري، محمود خسروي‌وفا

* هيئت اجرايي: عليرضا رحيمي، مجيد کيهاني، سيد عبدي افتخاري، محمدعلي صبور، محمد درخشان، مهدي تاج، فضل‌الله‌ باقرزاده، زهرا اينچه‌درگاهي، صادق فرجي، خسرو قمري، مسعود خليلي، احمد ضيايي، مجيد شايسته، محمد عليپور، محسن رضواني و علي دادگر

* نايب‌رئيسي: محمود خسروي‌وفا، رباب شهريان، هاشم اسکندري، فضل‌الله باقرزاده، طاهره طاهريان، غلامرضا نوروزي، حسين بابويي، علي مرادي، مجيد شايسته و هادي ساعي

* خزانه‌داري: کيکاووس سعيدي، مهدي علي‌نژاد، ميترا نوري

* دبيرکلي: علي مرادي، محمد درخشان، صادق فرجي، مهدي علي‌نژاد و شاهرخ شهنازي

در مهلت درنظر گرفته شده، هادي ساعي براي خزانه‌داري و محمود مشحون براي نايب رئيسي ثبت‌نام کرده بودند که هر دوي آنها انصراف خود را اعلام کردند. ساعي البته همچنان يکي از نامزدهاي نايب رئيسي است.

* راي 60 عضو مجمع براي انتخاب اعضاي جديد

در انتخابات اين دوره 60 نفر حق راي خواهند داشت. وزير ورزش و جوانان، رئيس کنوني کميته ملي المپيک و ... اعضاي اين مجمع را تشکيل مي‌دهند.

* انتخاب اعضاي ستاد نظارت

يکي از مواردي که بايد در روند برگزاري انتخابات کميته رعايت مي‌شد، اعلام اسامي ستاد نظارت بر انتخابات بود. اين کار ديرتر از موعد مقرر صورت گرفت، اما سرانجام انجام شد. رسول خادم (عضو هيئت اجرايي)، محمد پولادگر (عضو هيئت اجرايي)، شاهرخ شهنازي (دبيرکل کميته ملي المپيک)، مهاجري (مدير حراست کميته) و پرند عزيزي (مشاور حقوقي کميته) اعضاي ستاد نظارت را تشکيل مي‌دهند.

* از انتخاب رئيس تا جدال بر سر دبيرکلي

پس از مشخص شدن زمان برگزاري انتخابات، صحبت‌هاي زيادي درخصوص رئيس آينده صورت گرفت و همه حرف‌ها به يک اسم ختم مي‌شد؛ سيد رضا صالحي اميري.

با توجه به حمايت بيشتر روساي فدراسيون‌ها از اين گزينه، به جز او و محمود خسروي‌وفا فرد ديگري براي رياست نام‌نويسي نکرد. خسروي‌وفا همان ابتدا اعلام کرد که در صورت نامزدي صالحي‌اميري، از جمع گزينه‌هاي رياست کنار خواهد کشيد.

روند به‌گونه‌اي است که مشخص است صالحي اميري رئيس خواهد شد و اگر اتفاق غيرمترقبه‌اي نيفتد، وي دهمين رئيس تاريخ کميته ملي المپيک مي‌شود.

براي پست‌هاي ديگر البته رقابت نزديکي وجود دارد. بدون شک رقابت اصلي براي پست دبيرکلي است و بايد ديد در نهايت چه اتفاقاتي رقم خواهد خورد.


 آپشن‌هاي قرارداد جديد برانکو؛
 همه چيز به نفع مرد کروات 

 
قرارداد جديد سرمربي کروات پرسپوليس، حسابي به نفع او شده است.

سرمربي پرسپوليس براي دو فصل ديگر، قراردادش را با باشگاه پرسپوليس به امضا رساند و مرد محبوب کروات همچنان سرمربي اين تيم باقي مي‌ماند اما نکات زيادي در قرارداد او وجود دارد که کمتر به آن اشاره شده است. يکي از مسائلي که اين روزها بيشتر در حد گمانه زني مطرح مي‌شود و کسي درستي يا نادرستي آن را تائيد نمي‌کند، افزايش 100 هزار دلاري (چيزي حدود 400 ميليون توماني) رقم قرارداد براي برانکو است. همچنين آپشن‌هاي مختلفي در قرارداد برانکو ديده مي‌شود که جديد است.

از جمله اينکه بابت هر پيروزي در دربي 30 هزار دلار بگيرد و بابت قهرماني 70 هزار دلار. قهرماني در جام حذفي سال‌هاي آينده نيز برايش 70 هزار دلار در پي دارد که 50 هزار دلار بابت قهرماني و 20 هزار دلار بابت سهميه آسيايي است. اگر قهرمان ليگ نشود اما سهميه بگيرد، 35 هزار دلار به جيب مي‌زند.

همچنين شنيده مي شود يکي ديگر از آپشن‌هاي عجيب در قرارداد برانکو، تضمين براي افزايش امکانات و راضي کردن بازيکنان کنوني تيم براي ماندن در باشگاه است. در پايان اين فصل قرارداد 8 بازيکن پرسپوليس به پايان مي‌رسد و اين در حالي است که باشگاه از دو پنجره نقل و انتقالاتي محروم شده و نمي‌تواند بازيکن بگيرد. برانکو از باشگاه تضمين گرفته که در اين شرايط، کسي از پرسپوليس نرود.


 دروازه‌بان پرسپوليس دو ساله تمديد مي‌کند 

 دروازه‌بان ذخيره پرسپوليس در حالي که قراردادش در انتهاي فصل به پايان خواهد رسيد به باشگاه آمادگي خود را براي تمديد اعلام کرده است.

بوژيدار رادوشوويچ علي رغم نيمکت نشيني طي دو فصل اخير از حضور در اين تيم رضايت دارد و با توجه به محروميت سرخ‌ها از حضور در پنجره نقل و انتقالات اعلام کرده مشکلي براي تمديد و ادامه همکاري با پرسپوليس نخواهد داشت و قرارداد خود را دو ساله تمديد خواهد کرد.

بوژيدار که با توجه به ملي‌پوش بودن عليرضا بيرانوند در بيشتر بازي‌ها نيمکت نشين او بوده، در نيم فصل با پيشنهاد مناسبي نيز براي جدايي از پرسپوليس مواجه شد اما با توجه به وضعيت سرخپوشان و رابطه صميمانه‌اي که با هواداران اين تيم دارد اعلام کرده قصد ندارد در شرايط فعلي مشکلات اين تيم افزايش يابد.


 خبـــرنامه 

 مصدوميت ناگهاني؛

خريبين به استقلال نمي‌رسد

عمر خريبين مهاجم تيم الهلال عربستان که در مرحله نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا در فصل گذشته عامل اصلي حذف پرسپوليس بود، دچار مصدوميت شديدي شده است.

خريبين در جريان بازي الهلال و الاتحاد در ليگ عربستان آسيب ديد و طبق اعلام پزشکان باشگاه الهلال، اين مهاجم دو ماه و نيم از ميادين دور است. به اين ترتيب خريبين 7 بازي داخلي در ليگ عربستان و 5 بازي در ليگ قهرمانان آسيا از جمله ديدار با استقلال تهران را از دست خواهد داد. الهلال عربستان روزهاي اول اسفند و 27 فروردين با استقلال تهران در ليگ قهرمانان آسيا روبروس مي شود.

32 ميليارد، ارزش جهانبخش

مدير برنامه ستاره ايراني آلکمار اعلام کرد که باشگاه لاتزيو ايتاليا هنوز پيشنهادي رسمي براي جذب جهانبخش نداده است.

اين روزها خبرهايي در خصوص تمايل لاتزيو به جذب عليرضا جهانبخش، هافبک آلکمار منتشر شده است.

در اين راستا امير هاشمي مقدم، مدير برنامه هاي جهانبخش گفت: من هم اين اخبار را در هلند شنيدم اما هنوز هيچ پيشنهادي رسمي از سوي مديران باشگاه لاتزيو به من نرسيده است. جام جهاني 2018 براي بازيکني مثل جهانبخش حياتي است و در تصميمش درباره آينده‌اش تاثير خواهد گذاشت.

او درباره ارزش جهانبخش گفت: من هميشه ترجيح مي‌دهم که درباره اعداد صحبتي نکنم اما مي توانم بگويم که قيمتش حدود 8 ميليون يورو(بيش از 32 ميليارد تومان)است ولي اين براي باشگاه آلکمار کافي نيست.

تسليت کادرفني تيم‌ملي براي ملوانان کشتي ايراني

کادر فني و اعضاي تيم‌ملي فوتبال ايران در پيامي درگذشت 30 ايراني در سانحه سانچي را تسليت گفتند.

در اين پيام آمده است: "حادثه غم‌انگيز درگذشت 30 خدمه ايراني که در حال خدمت به ايران و بر اثر يک سانحه جان به جان آفرين تسليم کردند، غم بزرگي در دل ميليون‌ها ايراني کاشت.در اين تراژدي بزرگ تک تک اعضاي تيم ملي در کنار خانواده‌هاي اين عزيزان قرار دارند. خداوند اين فرزندان ملت را مورد آمرزش قراردهد."

مهاجم استقلال قراردادش را فسخ کرد

مهاجم شماره 10 استقلال رسما از اين تيم جدا شد.

سجاد شهباززاده که نامش در ليست خروج شفر قرار گرفته بود، روزگذشته با مذاکره با مسئولان استقلال و توافق بر سر مسائل مالي از اين تيم جدا شد.

شهباززاده بعد از يک فصل دوري در اين فصل با استقلال قرارداد امضا کرد اما بدشناسي و مصدوميت هاي پي در پي باعث شد او نتواند نمايش خوبش در اين تيم را ادامه بدهد. از ذوب آهن به عنوان مقصد بعدي شهباززاده ياد مي شود.

دنيزلي:

از تراکتورسازي پيشنهاد دارم و آن را بررسي خواهم کرد

سرمربي پيشين پرسپوليس خبر دريافت پيشنهاد و مذاکره با نمايندگان باشگاه تراکتورسازي را تأييد کرد.

مصطفي دنيزلي که در روزهاي اخير بحث حضورش روي نيمکت تراکتورسازي تبريز مطرح است، در برنامه «استاديوم» از شبکه تلويزيوني «TRT اسپور» ترکيه خبر مذاکراه با نمايندگان اين باشگاه ايراني را تأييد کرد.

دنيزلي در اين برنامه گفت: از تيم تراکتورسازي تبريز پيشنهاد دارم؛ تيمي که در ليگ قهرمانان آسيا هم حضور دارد. نمايندگان اين باشگاه به اينجا آمدند و با يکديگر ملاقات داشتيم. زماني که من ايران بودم، تراکتورسازي در ليگ دسته اول حضور داشت، اما اين تيم در ادامه به ليگ برتر ايران رسيد و حتي (در جام حذفي) به قهرماني رسيد. آنها اکنون به جايگاهي رسيده‌اند که در ليگ قهرمانان آسيا رقابت مي‌کنند.

سرمربي پيشين تيم‌هاي پاس و پرسپوليس تصريح کرد: نمايندگان باشگاه تراکتورسازي 10 روز پيش براي مذاکره به اينجا آمدند و با آنها صحبت کرديم.

ارسين دوزن، مجري برنامه «استاديوم» با قطع کردن صحبت‌هاي دنيزلي گفت: طبق گفته‌هاي شما، نمايندگان باشگاه تراکتورسازي هنوز در استانبول هستند، اما به نظر مذاکرات آن‌طور که بايد مثبت نبوده است.

دنيزلي در واکنش به اين اظهارات مجري برنامه با اشاره به همکاري‌اش با آجورلو در پاس تهران اظهار داشت: کساني که در رأس باشگاه تراکتورسازي هستند، براي من آشنا هستند و پيش از اين با آنها کار کرده‌ام، البته در اين بين تنها از ايران پيشنهاد نداشته‌ام و از باشگاه‌هاي ديگري هم پيشنهاداتي دريافت کرده‌ام. اگر پيشنهاد مناسبي بشود، آن را بررسي خواهم کرد. هر چه صلاح و خير باشد.


 خبـــرنامه 

 هافبک پيشين پرسپوليس به مشکي‌پوشان پيوست

هافبک پيشين تيم پرسپوليس راهي مشکي‌پوشان شد.

قاسم دهنوي که سال گذشته به همراه تيم صباي قم به ليگ دسته يک سقوط کرد و در ليگ هفدهم در تيمي حضور نداشت، با عقد قراردادي به تيم مشکي‌پوشان پيوست.

دهنوي سابقه حضور در تيم‌هايي مانند پرسپوليس و تراکتورسازي را هم در کارنامه‌اش دارد و حالا در مشکي‌پوشان شاگرد رضا عنايتي خواهد شد.

لژيونرهاي بلاتکليف تيم ملي و نگراني ازدست دادن جام جهاني

تيم ملي چند بازيکن بلاتکليف دارد که در سال جام جهاني هنوز تيم خود را انتخاب نکرده‌اند.

پنج ماه تا شروع جام جهاني 2018 روسيه باقي مانده است و بازيکناني که براي حضور در اين رقابت‌ها تلاش مي‌کنند زمان زيادي براي حضور در ليست نهايي تيم ملي ندارند، اما دو بازيکن لژيونر تيم ملي هنوز بلاتکليف هستند.

اشکان دژاگه که جزو بازيکنان اصلي و يکي از کاپيتان‌هاي تيم ملي است، بيش از يک سال مي‌شود که در رقابت‌هاي باشگاهي حضور ندارد. دژاگه در نقل‌وانتقالات زمستاني سال گذشته از العربي قطر جدا شد و به ولفسبورگ آلمان پيوست که به دليل مصدوميت نتوانست براي اين تيم بازي کند و پس از طي دوران نقاهت آسيب‌ديدگي هم فقط دو بازي براي تيم دوم باشگاه انجام داد. هافبک باتجربه تيم ملي حتي در هفته‌هاي آخر حضورش در العربي هم چندان فرصت بازي کردن پيدا نکرد و حالا حسابي از مرز آمادگي دور است. او براي اينکه فرصت حضور در جام جهاني را از دست ندهد، در پيگيري براي يافتن تيم جديدش جديت هم دارد، اما سد بزرگ او براي يافتن تيم جديد، اصرار براي بازي در اروپاست.

عليرضا حقيقي هم با پايان ليگ برتر فوتبال سوئد و سقوط با اسکيلستونا در حال يافتن تيم جديدي است. اين دروازه‌بان ملي‌پوش هم اولويت خود را بازي در اروپا قرار داده است و تا به اينجا هنوز نتوانسته تيم مناسبي پيدا کند. بدون شک اگر اين بازيکنان در آستانه جام جهاني تيم جديد خود را پيدا نکنند، نه تنها شرايط‌شان براي قرار گرفتن در ترکيب تيم ملي سخت مي‌شود، بلکه حتي شانس‌شان براي حضور در ليست 23 نفره هم کاهش مي‌يابد.

بازگشت صمد نيکخواه به تيم ملي بسکتبال

صمد نيکخواه بهرامي در اردوي جديد تيم‌ ‌ملي حضور خواهد داشت.

تيم‌ ‌ملي بسکتبال ايران در ادامه‌ رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني اوايل اسفند بايد در قزاقستان به مصاف اين تيم برود و سپس در ايران ميزبان عراق است. البته هنوز زمان اردوي تيم‌ ‌ملي براي اين دو مسابقه مشخص نشده که گفته شده با اعلام سرپرست فدراسيون نام صمد نيکخواه بهرامي در ليست دعوت‌شده‌ها به اردو قرار مي‌گيرد.

ايسنا در اين خصوص نوشته که در ليست اعلام شده براي تيم ملي جهت حضور در پنجره دوم رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني ، نام صمد نيکخواه بهرامي کاپيتان سابق تيم ملي نيز اضافه شده‌است.

صمد نيکخواه بهرامي لژيونر کنوني بسکتبال ايران است که در تيم جيانگسو تونگشي چين دست به توپ است و بايد ديد در صورت دعوت او باشگاهش اجازه حضور به نيکخواه‌بهرامي در مسابقات تيم ملي را مي‌دهد يا نه.صمد نيکخواه بهرامي پس از درگيري که با فدراسيون مشحون داشت به بهانه جوان‌گرايي به تيم‌ ‌ملي دعوت نمي‌شد و حالا با تغيير مديريت در فدراسيون بايد ديد چه اتفاقي مي‌افتد.البته نيکخواه بهرامي پيش از اين گفته ‌بود که اکنون به تجربه‌اي رسيده که متوجه شود حضورش در تيم ملي مفيد خواهد بود يا نه و اگر احساس کند براي تيم‌ ‌ملي مناسب و موثر است قطعا دوباره پيراهن تيم‌ ‌ملي را به تن مي‌کند.

بدترين نيم فصل رئال در يک دهه اخير

رئال مادريد در اين نيم فصل بدترين آمار را در دهه جاري به ثبت رساند.

رئال مادريد به نظر مي‌رسد ديگر با لاليگا خداحافظي کرده است. پس از شکست برابر ويارئال آماري عجيب در رابطه با تيم زين الدين زيدان به ثبت رسيد. سفيد پوشان در نيم فصل به اندازه کل فصل گذشته امتياز از دست دادند.مادريد پس از ديدار اين هفته، 22 امتياز را در 18 بازي لاليگا از دست داد. 9 نتيجه‌ دردناک براي سفيد پوشان به پنج تساوي (سلتاويگو، اتلتيک بيلبائو، لوانته، اتلتيکومادريد و والنسيا) و چهار شکست (رئال بتيس، خيرونا، بارسلونا و ويارئال) تقسيم مي‌شود.

ورزشگاه سانتياگوبرنابئو چندين بار شاهد چنين نتايج تلخي بوده است و پنج سقوط مادريد در اين مکان اتفاق افتاده است. تساوي برابر لوانته، والنسيا و شکست مقابل رئال بتيس، بارسلونا و ويارئال در اين ورزشگاه ديده شد.همه اين آمار نشان مي‌دهد مادريد در بحران قرار دارد و شاگردان زيدان بدترين نتايج نيم فصل اين دهه را به ثبت رساندند. رئال اين دهه 14 امتياز در سال 2017 ، 17 امتياز در 2016، 9 امتياز در 2015 ، 10 امتياز 2014، 20 امتياز در 2013 ، هشت امتياز در 2012 ، 9 امتياز در 2011 و 13 امتياز در 2010 از دست داد.همچنين مادريد در قرن 21 تنها دوبار چنين آمار ضعيفي را در 19 هفته‌ به ثبت رساند. اين تيم 32 امتياز در فصل 02 – 2001 از دست داد و در فصل 06 – 2005 به 30 امتياز از دست داده رسيد.ناکامي کريستيانو رونالدو، گرت بيل و کريم بنزما در گلزني، شرايط نامناسب فيزيکي بازيکناني مانند توني کروس و لوکا مودريچ و عملکرد بد تيم دوم باعث شده است، مادريد ديگر به قهرماني در لاليگا فکر نکند و بدترين عملکرد را در اين دهه به ثبت رسانده باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته