جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5753

سفيران جديد برخي کشورها استوارنامه هاي خود را تقديم کردند؛
ايران با تحريم به عنوان ابزاري ناصحيح مخالف است

دادستان تهران:
صدور کيفرخواست براي 54 نفر در ناآرامي‌هاي اخير


وزير خارجه روسيه:برجام تغيير يافتني نيست


دولت فدرال آمريکا تعطيل شد


اردوغان: عمليات عفرين آغاز شده، منبج هدف بعدي است

وزير دفاع:
دستور رهبري درباره واگذاري فعاليت اقتصادي ارتش و سپاه


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبــــر


جهانگيري: ايجاد مانع در مسير فعاليت بخش خصوصي مغاير با منافع ملي است


مرگ روزانه 43 نفر درحوادث ترافيکي کشور

وزير ارتباطات اعلام کرد؛
نحوه اختصاص اعتبار 500 ميلياردي به کسب و کارهاي نوپا


خبر


فيلم‌هاي هنرمندان تجسمي به روايت خسرو سينايي


صدمات توفان شهر "هالبرشتات"در ايالت ساکسوني آلمان


سرمقاله


 سفيران جديد برخي کشورها استوارنامه هاي خود را تقديم کردند؛
 ايران با تحريم به عنوان ابزاري ناصحيح مخالف است 

 
سفيران جديد کوبا، لهستان، غنا، شيلي و قبرس در تهران به طور جداگانه با رئيس جمهور ديدار و استوارنامه‌هاي خود را تقديم کردند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، آقاي روحاني پس از دريافت استوارنامه «الکسيس باندريچ وگا» سفير جديد کوبا با اشاره به اينکه روابط تهران با هاوانا پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سطح بسيار خوبي جريان دارد، گفت: ايران و کوبا پس از دوران انقلاب خود با توطئه هاي مشترکي مواجه بودندو بدون شک در ميان تاريخ انقلاب‌هاي جهان نام امام خميني(ره) به عنوان رهبر مسلمان انقلابي و فيدل کاسترو به عنوان يکي از رهبران انقلابي در تاريخ ثبت شده است.

رئيس جمهور در ادامه با تأکيد بر اينکه اراده جمهوري اسلامي ايران گسترش روابط همه جانبه بين دو کشور است، اظهار داشت: ظرفيت‌هاي بسيار خوبي براي توسعه روابط تهران- هاوانا در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، بويژه در بخش علمي و انرژي وجود دارد که بايد اين ظرفيت ها را به نفع دو ملت فعال کرد.

وي با تأکيد بر اينکه تهران با تحريم به عنوان ابزاري ناصحيح و کهنه مخالف است، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران با اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه ملت هاي مستقل و از جمله کوبا مخالف است.


 دادستان تهران:
 صدور کيفرخواست براي 54 نفر در ناآرامي‌هاي اخير 

 دادستان تهران از نامه خود به شهردار تهران براي ارائه مستندانش درباره تخلفات مالي شهرداري سابق خبر داد و گفت: در حال حاضر بازداشتي‌هاي حوادث اخير کمتر از 20 نفر هستند و براي 54 نفر کيفرخواست صادر کرديم.به گزارش ايلنا، عباس جعفري دولت آبادي دادستان عمومي وانقلاب تهران درحاشيه همايش تخصصي بررسي آسيب‌هاي اجتماعي و تامين امنيت عمومي درجمع خبرنگاران در مورد اظهارات اخير شهردار تهران در جمع اعضاي شوراي شهر و اعلام برخي تخلفات شهردار پيشين از جمله انعقاد قراردادميلياردي پژوهشي و صرف آن پول در هزينه‌هاي انتخاباتي اظهار کرد: در اينجا از مسئولان گله دارم. اگر آنها به فسادي مي‌رسند ابتدا بايد به مراجع رسمي کشور بگويند. به اندازه کافي روان و افکار مردم را با اخباري که بدون اثبات در اختيار ديگران قرار مي‌دهيم پريشان مي‌کنيم.در نامه‌اي به آقاي نجفي از ايشان مستنداتش را خواستم.

دادستان تهران با تاکيد بر اينکه طرح و اعلام موارد فساد بدون دليل و اثبات و بدون تصويب در مرجع رسمي محل اشکال است، ادامه داد: آقايان مسئول از جمله شهردار تهران اگر دلايلي براي فساد در جايي دارند اول به دستگاه قضايي، بازرسي کل کشور و دادستاني اعلام کنند. برهمين اساس نيز همانطور که گفتم طي نامه‌اي به قيد فوريت از ايشان خواسته‌ايم که اين کار انجام شود.


 وزير خارجه روسيه:برجام تغيير يافتني نيست 

 
ايرنا: وزير خارجه روسيه مي گويد آمريکا تقريبا در تمام کشورهاي دنيا دخالت مي کند بدون اينکه اطلاعاتي که بر اساس آن اقدام مي کند را در اختيار ما در شوراي امنيت قرار دهد.وزير خارجه روسيه درباره توافق هسته اي ايران هم اظهار کرد: برجام نمي تواند اجرا شود اگر يکي از طرف ها به تعهدات خود عمل نکند. اين چيزي است که همه مي دانند و متوجه آن هستند.لاوروف افزود: مشکل توافق چه بود؟ قرار بود اگر ايران به سمت تسليحات هسته اي نرود، تحريم ها را برداريم. به هم زدن اين توافق به کره شمالي اين پيام را مي رساند که حتي چنين گزينه اي ندارد.وي ادامه داد: ما در مورد توافق هسته اي ايران در حال تلاشيم تا جلوي هر گونه بر هم زدن آن را بگيريم. به اين توافق نمي شود دست زد و ايران هرگز نمي پذيرد که تغييري در آن ايجاد کند. اين چيزي است که طرف هاي اروپايي نيز مي دانند.


  دولت فدرال آمريکا تعطيل شد 

ايسنا :مهلت تعيين شده براي توافق بر سر لايحه بودجه آمريکا به سر آمده و روند تعطيلي نهادهاي دولت فدرال آغاز شده است. نمايندگان دو حزب دموکرات و جمهوريخواه نتوانستند به توافقي برسند که باعث تامين بودجه موقت دولت دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا شوند.روند تعطيلي نهادهاي فدرال آغاز شده و تنها سازمان‌ها و نهادهاي خاصي مانند مراکز تامين امنيت، درمانگاه‌ها و ادارات پست به فعاليت خود ادامه خواهند داد.با توجه به تعطيلي روزهاي شنبه و يکشنبه، تعطيلي دولت فدرال از روز دوشنبه احساس خواهد شد که کارمندان نهادهاي دولتي بايد به سر کار برگردند.باوجود تلاش‎ها، طرح بودجه موقت براي ادامه کار دولت تا 16 فوريه نتوانست راي لازم براي تصويب در سنا را به دست بياورد.

آخرين بار دولت آمريکا در سال 2013 در زمان رياست‌جمهوري باراک اوباما به مدت 16 روز تعطيل شد.


 اردوغان: عمليات عفرين آغاز شده، منبج هدف بعدي است 

 
روزنامه حريت :رييس جمهور ترکيه آغاز عمليات عفرين در شمال سوريه را تاييد کرد.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه حريت، رجب طيب اردوغان، رييس جمهور ترکيه در سخنراني خود در کنگره حزب عدالت و توسعه در شهر کوتاهيا در استان آناتولي اظهار داشت: منبج سوريه هدف ديگر عمليات‌ نظامي ترکيه خواهد بود.روز جمعه وزير دفاع ترکيه از آغاز عمليات عفرين با گلوله‌باران مناطق مرزي خبر داده بود.

اردوغان با انتقاد از مواضع آمريکا در سوريه گفت: برخي در سوريه تصور مي‌کنند بازي جديدي به راه انداخته‌اند. نام گروه تروريستي را تغيير داده و مي‌خواهند با نام ديگري آنها را معرفي کنند، اما براي ما نام آن گروه هرچه باشد، باز هم يک گروه تروريستي است. چه نامش "نيروهاي دموکراتيک سوريه" باشد چه "ارتش مرزي"، چه "مدافعان مرزي" و چه "نيروهاي تامين امنيت مرزي" باز هم ما اين گروه را وابسته به پ.ک.ک مي‌دانيم.


 وزير دفاع:
 دستور رهبري درباره واگذاري فعاليت اقتصادي ارتش و سپاه 

 وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح از پيگيري واگذاري بنگاه‌هاي اقتصادي در ارتش و سپاه خبرداد.امير سرتيپ حاتمي در گفت‌وگو با «ايران» درباره تأکيد رئيس جمهوري مبني بر واگذاري بنگاه‌هاي اقتصادي تا پايان سال گفت: «اين مسأله جهت‌گيري اصولي همه ماست و همه تلاش خود را مي‌کنيم اما ميزان موفقيت ما به شرايط و وضعيت بازار و امکان واگذاري بستگي دارد، ولي همه تلاش خود را خواهيم کرد.»وي در پاسخ به اينکه آيا وزارت دفاع رأساً اقدام خواهد کرد يا از سازمان خصوصي‌سازي براي واگذاري‌ها کمک خواهد گرفت، افزود: «خوشبختانه آن چيزي که حداقل در حوزه وزارت دفاع است و بايد واگذار شود، عمدتاً مربوط به بازار سرمايه است که ما بايد از مديريت آنها خارج شويم، بنابراين نيازي به استفاده از ظرفيت سازمان خصوصي‌سازي نيست و اين کار در بازار سرمايه قابل انجام است.»

وزير دفاع از اعلام اسامي شرکت‌ها و بنگاه‌هاي درحال واگذاري وزارت دفاع خودداري کرد اما در پاسخ به اينکه آيا وزارت دفاع براي واگذاري بنگاه‌هاي اقتصادي سپاه و ارتش هم رايزني مي‌کند، گفت: «اين سياست، سياست کل نيروهاي مسلح است که سپاه و ارتش را هم شامل مي‌شود.

براساس قانون اساسي، سپاه و ارتش براي کمک به دولت کارهايي انجام مي‌دهند که گاهي اين کارها به عنوان کار اقتصادي تلقي مي‌شود، مانند کاري که قرارگاه سازندگي انجام مي‌دهد اما اين کارها از جنس ديگري است و عموماً کاري از جنس کارهاي پيماني است که قسمت‌هاي سازندگي نيروهاي مسلح براي کمک به بخش‌هاي مختلف به عهده مي‌گيرند و انجام مي‌دهند. اگر منظور شما از فعاليت‌هاي اقتصادي، اينهاست، بايد بگويم اين کارها مي‌تواند براساس نياز دولت ادامه پيدا کند يا ادامه پيدا نکند.

هرچيزي که دولت اعلام نياز بکند، ادامه پيدا مي‌کند.»حاتمي در پاسخ به اينکه «آيا دولت براي پيگيري واگذاري‌ها در ارتش و سپاه به وزارت دفاع مسئوليتي داده است؟»، اظهار کرد: «مسئوليت اين کار از طرف مقام معظم رهبري و فرمانده کل قوا به ستاد کل نيروهاي مسلح واگذار شده و ستاد کل در کل نيروهاي مسلح اين موضوع را دنبال مي‌کند تا اين نيروها از کارهاي اقتصادي غيرمرتبط به هر دليل، خارج شوند.»


 يك نكته از هزاران 

رفع ابهام از دلار 5 هزار توماني...

روزگذشته دلار همچنان يکه تاز گراني ها بود و با گذشتن از مرز4500 تومان رکوردي جديد ثبت کرد. اين رکوردشکني دلار درحالي بود که روز قبل آن وزيراقتصاد و دارايي خبر از کاهش نرخ دلار طي روزها و ماه آينده داده بود و سال گذشته نيز در چنين ايامي دلار زير 4000 تومان داد و ستد مي شد.

اينکه سود اين گراني ارز به جيب دولت مي رود تا کسري بودجه خود را تامين کند و يا سودجويان بازار ارز هدايتگر قيمت ها هستند، اصلا مهم نيست. چرا که از بابت آن باري از دوش مردم برداشته نمي شود و درعوض فشار گراني ها و تورم در ظاهر ثابت نگه داشته شده، مشکلات معيشتي مردم را دوچندان خواهد کرد.

اما نکته اصلي اينجاست که جامعه انتظار دارد تا دولت و بانک مرکزي صادق باشند و اعلام کنند که سقف اين افزايش قيمت تا کجا خواهد بود. آيا گمانه زني هايي که تا پيش از اين درمورد دلار5هزارتوماني شکل گرفته بود و مسئولان تمام قد آن را رد مي کردند، درحال محقق شدن است؟!


 ميز خبر 

 آلمان صادرات سلاح به عربستان و امارات را متوقف کرد

دولت آلمان تصميم گرفت صادرات اسلحه به عربستان سعودي و امارات متحده عربي را به دليل مشارکت در جنگ عليه مردم يمن، متوقف کند.

گزارش ايرنا به نقل از منابع خبري حاکيست؛ اين تصميم بعد از مذاکرات احزاب متحد مسيحي و سوسيال دموکرات که قصد تشکيل دولت ائتلافي اين کشور را دارند، گرفته شد.

« استفان زايبرت»، سخنگوي دولت آلمان گفت تا زماني که اين دو کشور در جنگ عليه يمن شرکت دارند، تحريم هم برقرار خواهد بود.

به اتهام ارتکاب جنايات جنگي،

ديده بان حقوق بشر خواستار مجازات وليعهد عربستان شد

سازمان ديده بان حقوق بشر از شوراي امنيت سازمان ملل متحد خواست وليعهدعربستان را به اتهام ارتکاب جنايات جنگي در يمن تحت پيگرد قانوني قرار داده و مجازات کند.

به گزارش منابع خبري عرب زبان منطقه، احمد بن شمسي سخنگوي اين سازمان اعلام کرد: محمد بن سلمان، وليعهد عربستان ، به عنوان وزير دفاع و يکي از رهبران بارز عربستان مسئول همه حوادثي است که در يمن رخ مي دهد.

وي ادامه داد: به همين دليل ما از شوراي امنيت سازمان ملل مي‌خواهيم تحريم‌ها و مجازات‌هايي عليه وي اعمال کند، چرا که ائتلاف عربستان به شکل فاجعه باري قوانين بين‌المللي جنگي را نقض کرده است.

بن شمسي در ادامه افزود: ديده‌بان حقوق بشر موارد بسياري در ارتباط با نقض قوانين جنگي به دست نيروهاي تحت امر ائتلاف عربستان ثبت کرده است.سخنگوي ديده بان حقوق بشر گفت که تاکنون 80 حمله هوايي غير قانوني از سوي عربستان سعودي ثبت شده است که بر اثر آن هزار تن کشته و ده‌ها نفر ديگر در زندان‌هاي زير نظر امارات، متحد عربستان تحت شکنجه و آزار قرار گرفته‌اند.

دستگيري 289 تن در عربستان با اتهام‌هاي امنيتي طي دو ماه

روزنامه عکاظ عربستان از دستگيري 289 تن طي دو ماه به اتهام ارتکاب جرايم امنيتي توسط نيروهاي امنيت ملي اين کشور خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه عکاظ، افراد دستگير شده اتباع 13 کشور و از اين تعداد، 185 تن عربستاني، 47 تن يمني، 14 تن سوري، 12 تن پاکستاني، 6 تن هندي، 4 تن روسي و شمار ديگري از اتباع کشورهاي سودان، آمريکا، بحرين، اتيوپي و ترکيه هستند.

بر اساس اين گزارش، در حال حاضر، 5 هزار و 294 تن در زندان‌هاي سعودي با اتهام‌هاي امنيتي در حبس هستند. از اين تعداد 90 تن پاکستاني هستند که به همکاري با داعش متهم شده‌اند.

ترزا مي: از اتحاديه اروپا خارج مي‌شويم ؛نه از قاره اروپا

ترزا مي، نخست وزير انگليس در اظهاراتي گفت: کشورش خواهان يک توافق تجاري فراگير با اتحاديه اروپا به همراه يک توافق دفاعي در زماني است که اين اتحاديه را ترک مي‌کند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه ديلي ميل، ترزا مي، نخست وزير انگليس در مصاحبه با روزنامه آلماني گفت: دولت وي به دنبال اين نيست که در مذاکره با اتحاديه اروپا همه چيز را به نفع خود بردارد و خواهان يک توافق تجاري است که جامع‌تر از توافقي باشد که اتحاديه اروپا با نروژ يا کانادا دارد. صرفا به خاطر اينکه بريتانيا از موضعي متفاوت با اين دو کشور وارد مذاکرات شده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

IAU در اوتريخت 1948 تا 2008

اعلام نيازهاي داخلي و جهاني آموزش عالي و پژوهش

سيزدهمين کنفرانس عمومي IAU ، 15 تا 18 جولاي 2008

دانشگاه اوتريخت، اوتريخت ، هلند

اولين اعلام

کارگاه هاي موازي

براي تشويق شرکت کنندگان به منظور درگيرشدن بيشتر درمباحثه هاي اطلاعاتي، يک سلسله از کارگاه هاي موازي برنامه کنفرانس را کامل خواهدکرد.

کميته برنامه کنفرانس

هَنزوَن گينکِل Hans van Ginkel

پست، رئيس قبلي IAU ، رئيس قبلي UNU ودانشگاه اوتريخت

غلام محمدباي Goolam Mohamed bhai

رئيس انجمن بين المللي دانشگاه ها

مديرقبلي دانشگاه موريتيوس

وُن وَن رويج Yvonne van Rooij

رئيس، دانشگاه اوتريخت، هلند

مَدِلين گرين Madeleine Green

نايب رئيس شوراي آمريکايي در آموزش عالي (ACE)

نايب رئيس انجمن بين المللي دانشگاه ها (IAU)

عبدالرزاق ذوالکفلي Abdul Razak Dzulkifli

مديردانشگاه سينز مالزي Universiti Sains Malaysia

معاون عضو هيأت اجرايي، انجمن بين المللي دانشگاه ها

اَکسِل ديدريکسُن Axel Didriksson

وزيرآموزش

نيروگاه اتمي شهر مکزيکو، مکزيکو

اِوا اِگرُن پولاک Eva Egron Polak

دبيرکل،

رئيس اجرايي انجمن بين المللي دانشگاه ها (IAU)

اجلاس هاي کاري و انتخابات IAU

کنفرانس عمومي متشکل از تمامي اعضاي IAU با سابقه خوب همچنين نهاد تصميم گيري اصلي براي IAU است. کنفرانس ها چهارسال يکبار در خدمت ذخيره کردن آن چيزي که تحقق يافته، تشکيل داده يا تنظيم کرده است.استراتژي عمومي براي انجمن اظهارات راهبردي انجمن را تصويب مي کند، اقدامات جديد را شناسايي مي کند، به آنهايي که براي چهارسال گذشته انجمن را هدايت کرده اند احترام مي گذارد و رئيس جديد و اعضاي هيأت مديره را انتخاب مي کند.


 خبــــر 

 وزير اطلاعات مطرح کرد:

بايد با واکاوي علل حوادث اخير از بروز مجدد آن جلوگيري کرد

وزير اطلاعات گفت: مديريت اغتشاشات اخير در مدت زمان اندک نمايانگر اقتدار و عظمت نظام بود اما بايد با واکاوي علل حوادث از بروز مجدد آن جلوگيري کرد.به‌ گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام سيدمحمود علوي ارائه خدمت به مردم را توفيق و امانت الهي به مديران و مسئولان دانست و گفت: شکر نعمت را بايد با خدمات رساني بيشتر و بدون منت به‌جاي آورد.

وزير اطلاعات در بخش ديگري از سخنانش به اغتشاشات هفته‌هاي گذشته که بيشتر در شهرهاي کوچک رخ داد اشاره و بر عبرت‌آموزي براي جلوگيري از اين‌گونه حوادث تاکيد کرد.وي با بيان اينکه عمق اين حوادث اندک بود، گفت: دشمنان در رسانه‌هاي خود بزرگنمايي کردند به گونه‌اي که ديگر کار نظام تمام است اما به لطف خدا و همکاري و هم‌افزايي مسئولان سياسي، امنيتي و قضايي در چهار تا پنج روز مسائل برطرف شد.علوي با اشاره به مشکلات به وجود آمده براي نظام در حوادث اخير، افزود: مديريت اغتشاشات در مدت زمان اندک نمايانگر اقتدار و عظمت نظام بود اما بايد با واکاوي علل حوادث از بروز مجدد آن جلوگيري کرد.

در ميان ترديدهاي جدي؛

ميانمار براي بازگشت پناهجويان روهينجاآماده مي‌شود

عليرغم ترديدهاي رو به رشد درخصوص بازگشت مهاجران روهينجايي به ميانمار در ميان پناهجويان و سازمان ملل، رسانه‌هاي دولتي مي‌گويند، اين کشور در حال ايجاد آمادگي‌هاي نهايي براي بازگشت نخستين گروه از مسلمانان روهينجايي است که از درگيري‌هاي استان راخين به بنگلادش گريخته‌اند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، روزنامه "گلوبال نيو لايت ميانمار" نوشت، "ني پو"، سروزير استان راخين طي ديدار از اردوگاه‌هايي که براي بازگشت مهاجران آمده شده، بر تکميل ساختمان‌ها، درمانگاه‌ها و زيرساخت‌هاي درماني تاکيد کرد.بيش از 655 هزار مسلمان روهينجايي در پي بروز درگيري‌ها در ماه اوت، از استان راخين به بنگلادش گريختند.


 جهانگيري: ايجاد مانع در مسير فعاليت بخش خصوصي مغاير با منافع ملي است 

 
معاون اول رييس جمهوري گفت که ايجاد مانع در مسير فعاليت بخش خصوصي و کند کردن حرکت آن، اگر نگوييم خيانت بار است، مي توانيم بگوييم که در تضاد با منافع ملي است.به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري که براي افتتاح چند پروژه عمراني، توليدي و صنعتي همراه جمعي از مسئولان عالي دولت به البرز سفر کرده است، در آيين افتتاح صنايع غذايي آبا طعم پرشين در شهرک صنعتي نظرآباد استان البرز افزود: يکي از کارهايي که براي توسعه ايران بايد انجام دهيم اين است که بخش خصوصي به معناي واقعي ميدان دار توسعه باشد.جهانگيري خاطرنشان کرد: بايد فضاي کشور را به فضايي تبديل کنيم که هر ايراني علاقه مند براي سرمايه گذاري در کشور ترغيب شود. البته نه تنها ايراني علاقه مند بلکه هر خارجي که در منطقه بخواهد سرمايه گذاري کند انتخاب اول آن ايران باشد.

وي با بيان اينکه برخي مسائل کشور را بزرگ جلوه مي دهند و اظهار مي کنند که قابل حل نيست، تاکيد کرد: اين مسائل حل شدني است و مسئولين کشور بايد فضا را امن کنند تا سرمايه گذار بتواند سرمايه گذاري کرده و اين فرهنگ بايد در کشور شکل بگيرد.


 مرگ روزانه 43 نفر درحوادث ترافيکي کشور 

 رييس پليس راهور ناجا از وجود 5400 نقطه حادثه‌خيز در کشور خبر داد و همچنين گفت: روزانه 43 نفر در کشور به دليل حوادث ترافيکي جان خود را ازدست مي دهند و 900 نفر نيز مجروح مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، سردار مهري در اجلاس سالانه جوامع ايمن ضمن تسليت به خانواده‌هاي حادثه ديدگان نفتکش سانچي اظهارکرد: ساليانه در دنيا يک ميليون و 250 هزار نفر به دليل تصادفات مي ميرند و 55 ميليون نفر نيز مجروح مي شوند . سال گذشته 16هزار نفر در کشور ما در تصادفات جان خود را از دست دادند و 333 هزارنفر نيز مجروح شدند.وي ادامه داد: در سال گذشته حدود 50 درصد کساني که در حوادث جان خود را از دست داده‌اند به دليل حوادث ترافيکي بود و 50 درصد ديگر نيز به دليل آتش‌سوزي، سيل ، طوفان و غيره فوت شده‌اند.به گفته رييس پليس راهور ناجا، 73 درصد جانباختگان حوادث جاده اي در خارج از شهرها و27 درصد آنها در درون شهرها جان خود را از دست مي دهند در اين ميان سهم عابر پياده و موتور سواران در داخل شهرها 80 درصد است .


 وزير ارتباطات اعلام کرد؛
 نحوه اختصاص اعتبار 500 ميلياردي به کسب و کارهاي نوپا 

وزير ارتباطات گفت: بخشي از اعتبار 500 ميليارد توماني که به کسب و کارهاي نوپا اختصاص مي يابد در قالب وام هاي کم بهره و کم حجم خواهد بود.

به گزارش مهر، محمدجواد آذري جهرمي در نشست هم انديشي با فعالان استارتاپي کشور که در راستاي حل معضلات و مشکلات اين کسب و کارها تشکيل شد، گفت: رقم 500 ميليارد تومان اعتباري که قرار است به کسب و کارهاي نوپا اختصاص پيدا کند، در قالب مدل هاي مختلف منابع در اختيار متقاضيان قرار مي گيرد.وي گفت: قرار نيست تمام اين مبلغ را وام دهيم بلکه بخشي از آن به صورت وام هاي کم حجم و کم بهره بخصوص در شهرستانها و متناسب با مدل کسب و کارها و توانمندي هر يک از طريق مراکز توانمندسازي کسب و کارهاي نوپا اختصاص مي يابد.


 خبر 

 براي نخستين بار در کشور،

رونمايي از داروي ضدسرطان با کاربرد پيوند مغز استخوان

داروي ضدسرطان نئوفور با حضور معاون اول رييس جمهوري، معاون علمي و فناوري رييس جمهوري و وزيران بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و صنعت، معدن و تجارت در واحد توليدي سيناژن البرز رونمايي شد.

به گزارش ايرنا، اين دارو نخستين بار در کشور ساخته شده و براي پيوند مغز استخوان کاربرد دارد.

ميزان سرمايه گذاري توليد اين دارو 800 ميليارد ريال است و براي 250 نفر نيز اشتغال مستقيم ايجاد کرده است.

ظرفيت توليد سالانه اين کارخانه 40 ميليون 'ويال' داروهاي خوراکي و 200 ميليون 'ويال' داروي بيماري هاي خاص است.

قيمت وارداتي اين دارو 280 ميليون ريال است که با توليد آن در داخل به 92 ميليون ريال کاهش مي يابد.

در آيين رونمايي از اين دارو همچنين اعلام شد که شرکت دارويي سيناژن توانسته براي نخستين بار در تاريخ توليد دارو در کشور گواهينامه استاندارد توليد بهينه دارو اروپا جي.ان.پي را دريافت کند.

معاون اول رييس جمهوري در ادامه سفر يک روزه خود به استان البرز، ظهر شنبه واحد توليدي زيست دارو دانش را به بهره برداري رساند.

اسپانيا نظاميان بيشتري به افغانستان اعزام مي‌کند

وزير دفاع اسپانيا اعلام کرد، نيروهاي بيشتري را براي آموزش نيروهاي افغان تحت برنامه هيات پشتيباني قاطع به اين کشور اعزام مي‌کند.

به گزارش ايسنا، ماريا دولورس دو کاسپدال، وزير دفاع اسپانيا با اشرف غني، رئيس جمهوري افغانستان ديدار کرد و به بررسي اوضاع امنيتي در اين کشور، روابط ميان کابل و مادريد و ساير موضوعات مرتبط پرداخت.

دفتر رياست جمهوري افغانستان در بيانيه‌اي اعلام کرد، طارق شاه بهرامي، وزير دفاع افغانستان و محمد شريف يافتعلي، فرمانده ارتش در اين نشست حضور داشتند.

وزير دفاع اسپانيا گفت که کشورش به همکاري و پشتيباني از نيروهاي ويژه افغانستان ادامه مي‌دهد.

برگزاري نشست ايران، روسيه و ترکيه درباره «گفتگوي ملي سوريه»

نشست سه جانبه ايران، روسيه و ترکيه درباره برگزاري کنگره «گفتگوي ملي سوريه» در سوچي روسيه برگزار شد.

به گزارش مهر، حسين جابري‌ انصاري دستيار ارشد وزير خارجه در امور سياسي، «الکساندر لاورنتيف» نماينده ويژه پوتين در امور سوريه و سدات اونال معاون منطقه‌اي وزارت خارجه ترکيه، در يک نشست مقدماتي در سوچي درباره آخرين هماهنگي‌ها براي برگزاري اجلاس کنگره گفتگوي ملي سوريه شرکت کردند.مذاکره کنندگان ارشد سه کشور ضامن روند آستانه در اين نشست، آخرين هماهنگي‌ها در مورد برگزاري اجلاس گفتگوي ملي سوريه که در دهم بهمن ماه جاري در سوچي برگزار مي‌شود، را به عمل آوردند.در اين اجلاس ابتدا نماينده روسيه گزارشي از مقدمات اجرايي کنگره گفتگوي ملي سوريه ارائه کرد و سپس روساي هيأت‌هاي جمهوري اسلامي ايران و ترکيه، نقطه نظرات خود را مطرح کردند.


 فيلم‌هاي هنرمندان تجسمي به روايت خسرو سينايي 


 صدمات توفان شهر "هالبرشتات"در ايالت ساکسوني آلمان 


 سرمقاله 

تزوير، افسونگر اخلاق در جامعه امروز

حميدرضا عسگري

برخي اوقات به کار بردن يک کلمه، دريايي از رفتارها، کنش ها، برخوردها وعملکردها را به وسعت يک جامعه نشان مي دهد. اين امر زماني رخ مي دهند که معناي آن لغت از بطن وجود جامعه در ظاهر آن پيدا گشته باشد. چقدر زيبا و مسرت بخش است که لغات با معاني مثبت و تحسين برانگيز برجامعه منتسب گردد. خوشبختانه القاب و صفت هاي مثبت بسياري در قالب لغات مختلف در فرهنگ ايراني – اسلامي ما، طي ادوار گذشته به مردم و جامعه ما نسبت داده شده است. القاب و صفاتي همچون ايثارگري، رشادت، غيرت، نوع دوستي، مهمان نوازي، ايستادگي و...، اما متاسفانه امروز سير نزولي و افول اين صفات نيک را درجامعه مشاهده مي کنيم.

امروز ردپاي آلوده " تزوير" در بسياري از امور زندگي ما ديده مي شود و خواسته و ناخواسته به آن دچار شده ايم. درفرهنگ لغت تزوير به معناي «آراستن و تزيين کردن» و در کاربرد آن به «آراستن دروغ و امري فريبکارانه» اشاره شده است.

حال بد نيست به رفتار و کردار خود طي يک شبانه روز قدري توجه کنيم. نمونه هاي اين صفت منفي در بسياري از کارها و امورات روزمره ما قابل مشاهده است. تعامل و روابط از سراجبار، پوشيدن لباس و آراستن ظاهر برخلاف سليقه شخصي براي ايجاد مقبوليت در مکان يا جمعي خاص، صحبت از رفتارها و تقيد به اموري برخلاف باورهاي ذهني، انجام فرائض ديني درميان عموم بدون اعتقاد و حتي آداب انجام آن، محبت کردن هاي زباني و نفرت هاي باطني، تملق هاي مستقيم و تخريب هاي غيرحضوري، عدم انجام کار مفيد و ايجاد توقع براي گرفتن حقوق و پاداش و مزاياي مختلف و...! شايد ساعت ها بتوان درمورد رفتارهاي شخصي خود و اطرافيان از اين صفت منفي مصداق يافت و آن را سياهه کرد.

اما تامل در ريشه بروز اين آفت اخلاقي در جامعه بسيارمهم است که يافتن آن نيز کار سختي نيست. متاسفانه بسياري از رفتارهايي که امروز در قالب تزويراخلاقي شاهد آن هستيم، نشأت گرفته از برخي ارزش هاي ملي و مذهبي ماست که جايگاهي رفيع در فرهنگ و تمدن ايران دارد.

مشکل کار اينجاست که اين باورها و هنجارهاي ارزشي از سوي برخي به عنوان يک پوشش، يک حصارامن و يک ابزار براي رسيدن به مقاصد فردي و گروهي مبدل شده است. برخي اين باورها را به عنوان يک پوشش خاص براي شناسنامه دار کردن فعاليت ها و رفتارهاي جعلي و غيرقانوني خود مبدل کرده اند. به عبارتي اين ارزش ها براي آنها مجوزي شده تا هرآنچه برخلاف ميل و منافع آنها نيست وحتي پشتوانه قانوني داشته باشد را رد کرده و آن را نپذيرند هرچند که برخلاف منافع عمومي و ملي باشد.

ازسوي ديگر از اين تزوير استفاده، و حصاري امن براي خود در برابر توقعات و نقدهاي ديگراقشار و عامه مردم ايجاد مي کنند. به گونه اي که اجازه نمي دهند ديگر سلايق، تفکرات و نگرش هاي جديد وارد آن شود و احتمالا منافع آنها را برهم بزند. همچنين تزوير در رفتار را به عنوان ابزاري براي رسيدن به مقاصد و منافع مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به کار مي گيرند و اگر مخالفتي صورت گيرد، آن را ضد ارزش و هنجار شکن قلمداد و معرفي مي کنند درحالي که خود نيز به آن مقيد نيستند وصرفاً براي حفظ منافع آن را ظاهرسازي مي کنند.

اما اشکال اصلي اينجاست که ما به سبب ارزشمند بودن اين هنجارها تمام امور و رفتار مناسب براي يک جامعه را در چارچوب اين ارزش ها به مردم ارائه کرديم و از ديگر نگرش ها و سبک هاي رفتاري غافل مانديم و حتي در به روز کردن ارزش هاي سنتي با معيارها و تحولات روز عاجز مانديم. حال به جايي رسيده ايم نسل هاي امروز ما با عدم پذيرش نسبي و يا اختلاف سليقه با اين هنجارهاي سنتي، در ظاهر خود را به آنها مقيد مي دانند، اما در فضاي زندگي شخصي و باطني خود به آن باور ندارند و يا اساساً آن را رد مي کنند و به مخالفت با آن مي پردازند.

مسلماً ارزش ها و هنجارهاي ملي و مذهبي ما بايد حفظ شود اما اين امر مستلزم بروزرساني و عرضه آزاد آن به جامعه مي باشد. امروز هيچ هنجار و الگوي ارزشي خاصي به صورت دستوري مورد پذيرش نخواهد بود. درحالي که مي توان با آزاد گذاشتن جامعه در انتخاب رفتارها و هنجارهاي مختلف، زيبايي و کارايي ارزش هاي ملي و مذهبي را براي آن شفاف سازي کرد و مانع بروز تزوير و ريا در امور مختلف جامعه گرديد. درغير اين صورت تنه درخت ارزش هاي متعالي کشورمان از درون خالي و ظاهري بيش نخواهد ماند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
گزارش
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته