جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5753

نايب رييس کميسيون انرژي مجلس خبرداد:
افزايش سهم وزارت نفت از فروش نفت


تشريح فرار خزانه دار مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت


معادلات انرژي


ميز خبر


 نايب رييس کميسيون انرژي مجلس خبرداد:
 افزايش سهم وزارت نفت از فروش نفت  

 نايب رييس کميسيون انرژي مجلس گفت:سهم وزارت نفت از صادرات نفت 14.5 درصد است در حاليکه پيشنهاد شده همين ميزان نيز از درآمد فروش نفت به پالايشگاه ها به وزارت نفت اختصاص يابد.

هدايت الله خادمي در گفتگو با مهر با بيان اينکه در کميسيون انرژي تصميم گرفته شد تا براي ايجاد انگيزه و همچنين تامين مالي پروژه هاي صنعت نفت، اقداماتي انجام شود گفت: تاکنون وزارت نفت 14.5 درصد از سهم فروش نفت را براي هزينه هاي خود استفاده مي کرد. اين در حالي است که طي يک پيشنهاد جديد مطرح شده است تا همين ميزان 14.5 درصد از درآمد حاصل از فروش نفت به بخش داخلي (پالايشگاه ها) به عنوان عايدي اين وزارتخانه تخصيص يابد. البته دولت در صورتي که نتواند اين ميزان را به وزارت نفت پرداخت کند مي تواند با تهاتر ( هزينه برق، آب و ...) اين ميزان، اين مبلغ را به اين وزارتخانه بپردازد.

وي ادامه داد: براي تخصيص سهم از درآمد فروش گاز براي وزارت نفت نيز صحبت هايي انجام شده است که در صورت تاييد اين پيشنهاد به صحن علني مجلس آمده و در مورد آن تصميم گيري مي شود.اين نماينده مردم همچنين به تقاضاي وزير نفت از رئيس جمهور درباره تخصيص منابع مالي از صندوق توسعه اشاره کرد و افزود: طي اين تقاضا قرار است سهمي از صندوق توسعه ملي به منظور راه اندازي و بهره برداري دو فاز ديگر پالايشگاه ستاره خليج فارس تعيين شود.خادمي درباره خلق منابع مالي جديد براي وزارت نفت توضيح داد: اين منابع مي تواند از هر بخشي تامين شود اما آنچه بيشتر مد نظر مجلس شوراي اسلامي و همچنين وزارت نفت است، استفاده از منابع خرد مالي مردم است که اين امر از طريق انتشار اوراق مالي مختلف ممکن مي شود. از آنجايي که نرخ سود اين اوراق مطابق ارزش روز پرداخت مي شود و از سويي ديگر سودده بودن پروژه هاي نفتي محرز است، اين دو مولفه مي تواند انگيزه مالي و سرمايه گذاري مطلوبي براي جذب سرمايه هاي مردمي داشته باشد. به اين ترتيب از ورود اين سرمايه ها به بازارهاي موازي همانند ارز، سکه، ساختمان و ... جلوگيري مي شود.

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس با اشاره به اشتغال 13 هزار نفري در پالايشگاه خليج فارس تصريح کرد: در صورتي که منابع مالي لازم و کافي براي توسعه پروژه هاي نفتي تخصيص داده نشود در نهايت افراد شاغل درمگاپروژه هايي همانند ستاره خليج فارس بيکار شده و مشکلي مضاعف ايجاد مي شود. بنابراين مي توان گفت معقول ترين روش استفاده از سرمايه هاي خرد مردمي است.به گفته نماينده مردم ايذه و باغ ملک 60 درصد از 200 ميليارد دلار سرمايه مورد نياز صنعت نفت بايد از طريق بخش داخلي تامين شود. چنانچه بخش زيادي از پارس جنوبي نيز از همين طريق تامين سرمايه شد و توسعه يافت.


 تشريح فرار خزانه دار مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت 

 يک منبع آگاه با تشريح فرار خزانه دار مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت گفت: در نتيجه تغيير فرايندهاي مالي و بررسي هاي انجام شده، وقوع تخلف مالي در شرکت احراز شد، اما هنوز مشخص نشده بود که اين تخلفات توسط چه کسي رخ داده است.به گزارش ايرنا،وي افزود: قرار بود جلسه اي براي بررسي اين موضوع تشکيل شود و بر اين اساس به خزانه دار شرکت (فرد متخلف) نيز اطلاع داده مي شود تا در جلسه حضور يابد، اما وي که متوجه شده بود در اين جلسه، تخلفش آشکار خواهد شد، به بهانه بستري بودن همسرش در بيمارستان و وخامت حال وي، از شرکت در اين جلسه عذرخواهي مي کند و به سرعت به بهانه حضور در بيمارستان از ساختمان شرکت اکتشاف خارج مي شود.

وي يادآور شد: پس از تشکيل اين جلسه که بدون حضور خزانه دار مديريت اکتشاف (فرد متخلف) برگزار شده، آشکار مي شود که تخلف از طرف وي رخ داده که اين موضوع بلافاصله به حراست وزارت نفت و نهادهاي نظارتي و امنيتي اطلاع داده مي شود.

در بررسي هاي بعدي مشخص مي شود که فرد متخلف، تلاش کرده است از کشور خارج شود.اين مقام آگاه درباره ميزان تخلف کشف شده نيز گفت: در نتيجه بررسي هاي انجام شده از سال 88 تاکنون حدود 100 ميليارد تومان تخلف کشف شده است، اما هنوز بررسي ها ادامه دارد.وي خاطر نشان کرد: با توجه به اين که بررسي پرونده هاي مالي پيش از سال 88 نيز آغاز شده است، احتمال دارد مبلغ تخلف بيشتر شود، که البته هنوز به طور قطعي نمي توان اين مساله را تاييد کرد.


 معادلات انرژي 

 آغاز بازگشايي جعبه سياه سانچي تا سه روز آينده

معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي کشور گفت: بازگشايي جعبه سياه با حضور نمايندگاني از ايران، چين، پاناما و نماينده کارخانه سوئدي سازنده VDR انجام مي‌شود.

هادي حق‌شناس در گفت‌و‌گو با ايلنا درباره زمان بازگشايي جعبه سياه نفتکش سانچي اظهار داشت: در حال حاضر نماينده ايران به شانگهاي رسيده است و پس از طي مراحل مقدماتي ظرف دو تا سه روز آينده بازگشايي VDR در محل بندر شانگ‌هاي انجام مي‌شود.

وي با بيان اينکه زمان اعلام نتيجه مطالعات فعلا مشخص نيست، افزود: بازگشايي جعبه سياه با حضور نمايندگاني از ايران، چين، پاناما و نماينده کارخانه سوئدي سازنده VDR انجام مي‌شود.معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي همچنين بيان کرد: اين رمزگشايي فقط در مورد سانچي نيست، مطالعه کشتي کريستال چيني هم به طور همزمان انجام مي‌شود.وي درباره ربات اعزامي به سانچي نيز توضيح داد: اين ربات در خصوص ساختمان کشتي اطلاعات دقيق کسب مي‌کند و بررسي مي‌کند که آيا کشتي بدون آسيب در ساختمان در بستر دريا قرار دارد يا خير و بيشتر به دنبال اين هستند که لاشه کشتي را از دريا خارج کنند.

بزودي جعبه سياه سانچي و کريستال باز مي‌شود

همچين ،سرکنسول ايران در شانگهاي از احتمال باز شدن جعبه سياه دو کشتي در هفته آينده خبر داد.«عليرضا ايروش» با بيان اينکه اقدامات باز کردن و بررسي جعبه سياه سانچي به سرعت در حال انجام است ، افزود: اين جعبه سياه بايد با حضور نماينده ايران که از سازمان بنادر و دريانوردي است ، نماينده کشور سوئد به عنوان سازنده جعبه سياه و نمايندگان ذي ربط ديگر باز شود.درخواست ما اين است که جعبه سياه هر دو کشتي ، باز شود که چيني‌ها نيز تاکنون درخواست ما را رد نکرده‌اند.

برداشت 550 ميليون مترمکعبي گاز از پارس جنوبي

معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران گفت: هم‎اکنون روزانه بيش از 550 ميليون مترمکعب گاز از پارس جنوبي برداشت مي‎شود، اين روند با تکميل فازهاي 13، 14 و 22 تا 24 پارس جنوبي ادامه دارد.

به گزارش وزارت نفت؛ غلامرضا منوچهري، معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران گفت: خوشبختانه در 2 سال اخير شاهد افزايش توليد نفت و گاز بوديم، به طوري‌که هم‎اکنون روزانه حدود چهار ميليون بشکه نفت توليد مي‎شود و با افزايش نسبي توليد گاز، سهم اين انرژي در سبد انرژي کشور بالغ بر 70 درصد است.منوچهري پيشرفت کار در طرح‎ها و پروژه‎هاي پارس جنوبي را نيز مورد اشاره قرار داد و با بيان اين‌که هم‎اکنون روزانه بيش از 550 ميليون مترمکعب گاز از پارس جنوبي برداشت مي‎شود، ابراز اميدواري کرد اين روند با تکميل فازهاي 13، 14 و 22 تا 24 پارس جنوبي ادامه يابد.وي با اشاره به پيشرفت مطلوب مذاکره با شرکت‎هاي بين‎المللي، احتمال امضاي قرارداد توسعه ميدان تا پايان سال را رد نکرد و گفت: در آستانه امضاي چند قرارداد هستيم و اميدواريم به ويژه در سال آينده، شاهد به نتيجه رسيدن بخشي از مذاکرات انجام شده در قالب امضاي قرارداد باشيم.


 ميز خبر 

 توليد نفت ايران به 3.8 ميليون بشکه در روز رسيد

منابع ثانويه اعلام کردند که توليد نفت ايران در ماه دسامبر سال گذشته ميلادي به 3.82 ميليون بشکه در روز افزايش يافت.به گزارش مهر به نقل از رويترز، منابع ثانويه اعلام کردند که بر اساس اطلاعات اوپک، توليد نفت ايران در ماه دسامبر سال گذشته ميلادي بطور ميانگين به 3 ميليون و 820 هزار بشکه در روز رسيد که نزديک به توافق از قبل انجام گرفته اين کشور با اوپک است و در مقايسه با ماه قبل از آن يعني نوامبر 13 هزار و 200 بشکه افزايش نشان مي دهد.

البته اطلاعات ارائه شده از سوي ايران به اوپک، از کاهش 67 هزار بشکه اي در ماه دسامبر و رسيدن آن به 3.811 بشکه در روز حکايت دارد.

بر همين اساس، اوپک از دو نوع آمار براي رصد اطلاعات مرتبط با توليد نفت هر کشور استفاده مي کند که يکي از آنها منابع ثانويه از قبيل رسانه هاي فعال در حوزه صنعت، حمل و نقل و مشاوره هاي نفتي است.همچنين ميانگين توليد نفت ايران در سال گذشته ميلادي 3.81 ميليون بشکه در روز ثبت شده و توليد نفت در سه ماهه دوم، سوم و چهارم بطور متوسط 3.79 ميليون بشکه، 3.83 ميليون بشکه و 3.82 ميليون بشکه در روز بوده است. مجموع توليد 14 عضو گروه اوپک در ماه دسامبر سال 2017 ميلادي به 32.41 ميليون بشکه در روز رسيد که اين رقم براي ماه قبل از آن 32.37 ميليون بشکه ثبت شده است.

قيمت نفت سبک ايران به مرز 70 دلار رسيد

روند افزايشي قيمت نفت که از روزهاي نخست سال 2018 آغاز شد همچنان تداوم دارد، به گونه‌اي که قيمت نفت سبک ايران در هفته منتهي به 12 ژانويه به مرز 70 دلار براي هر بشکه رسيد.به گزارش شانا، قيمت نفت سبک ايران در هفته منتهي به 12 ژانويه (جمعه، 22 دي‌ماه) با يک دلار و 69 سنت به 69 دلار و 26 سنت براي هر بشکه رسيد. ميانگين قيمت نفت ايران از ابتداي سال 2018 تا کنون، 68 دلار و 51 سنت براي هر بشکه بوده است.

قيمت نفت خام سنگين ايران در دوره مورد بررسي يک دلار و 24 سنت براي هر بشکه افزايش يافت و به 65 دلار و 62 سنت رسيد. ميانگين قيمت نفت سنگين ايران نيز از ابتداي امسال تاکنون 65 دلار و هفت سنت براي هر بشکه بوده است.قيمت سبد نفتي اوپک نيز در هفته منتهي به 12 ژانويه، به 66 دلار و 81 سنت رسيد که نسبت به هفته گذشته، يک دلار و 32 سنت افزايش نشان مي‌دهد.قيمت نفت خام شاخص دبليو تي آي در هفته منتهي به دوره مورد بررسي، يک دلار و 91 سنت افزايش يافت و به 63 دلار و 27 سنت براي هر بشکه رسيد. در هفته مورد بررسي، قيمت نفت خام شاخص برنت با يک دلار و 68 سنت افزايش، بشکه‌اي 69 دلار و 62 سنت بود.

قيمت نفت خام شاخص‌ دوبي و عمان نيز به ترتيب 65 دلار و 87 سنت و 66 دلار و 22 سنت براي هر بشکه بود که نسبت به هفته گذشته به ترتيب يک دلار و 16 سنت و يک دلار و 23 سنت افزايش نشان مي‌دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
گزارش
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته