جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5753

حکايت پرسپوليس ليگ هفدهم؛
مهماني که به هيچ ميزباني رحم نمي کند

براي حضور در جام جهاني روسيه؛
برنامه بازي‌هاي دوستانه تيم ملي مشخص شد


داستان جالب مهاجم خارجي استقلال


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 حکايت پرسپوليس ليگ هفدهم؛
 مهماني که به هيچ ميزباني رحم نمي کند 

 سرخپوشان پايتخت در ليگ هفدهم به تيمي تبديل شده اند که در خارج از خانه به هيچ ميزباني رحم نمي کند.پرسپوليس که در شانزدهمين دوره ليگ برتر توانست با اقتدار عنوان قهرماني را به دست آورد، در فصل جاري هم به روند فوق العاده خود ادامه داد تا باز هم مدعي شماره يک قهرماني شناخته شود. پرسپوليس در شانزدهمين دوره ليگ برتر در مجموع تيمي بسيار قدرتمند نشان داد اما آنها در بازي هاي خانگي تيم ديگري بودند و آمار درخشاني را به جاي گذاشتند. برانکو و بازيکنان در هفدهمين دوره ليگ برتر همچنان به روند موفق خود ادامه مي دهند اما تيم اين فصل برانکو يک تفاوت با پرسپوليس ليگ شانزدهم دارد؛ قهرمان فصل گذشته در بازي هاي خانگي بي رقيب بود اما در اين فصل تيمي که فعلاً بر صدر جدول ليگ برتر تکيه زده، در بازي هاي خارج از خانه مي تازد و دست نيافتني شده است.

با نگاهي به نتايج بازي هاي خانگي پرسپوليس در ليگ هفدهم و مقايسه آن با نتايج بازي هاي خارج از خانه اين تيم، به خوبي آشکار است که سرخپوشان در اين فصل در بازي هاي خارج از خانه تيم ديگري مي شود و همه رقباي خود را نگران مي کنند. تنها شکست تيم برانکو در خانه رقم خورد و همچنين چهار بازي خانگي هم براي اين تيم نتيجه اي بهتر از مساوي نداشته است. پرسپوليس از 10 بازي خانگي خود تا اين هفته، فقط در نيمي از بازي هايش پيروز شده، و به ميانگين 1/9 امتياز در هر بازي دست يافته است. گفتني است پرسپوليس در جدول بازي هاي خانگي صدرنشين نيست؛ استقلال تهران با امتياز برابر اما تفاضل گل بهتر در صدر جدول بازي هاي خانگي قرار گرفته و پرسپوليس تيم دوم است.

جدول کلي رقابت هاي اين فصل نشان مي دهد که پرسپوليس صدرنشين بلامنازع بازي هاست و استقلال تهران در رده ششم قرار گرفته است. اين اختلاف در جايگاه دو تيم، و به خصوص، اختلاف امتياز دو رقيب سنتي را چگونه مي توان توجيه کرد؟ عملکرد و نتايج پرسپوليس در بازي هاي خارج از خانه و همچنين جايگاه سرخپوشان در جدول بازي هاي خارج از خانه به خوبي پاسخ اين سئوال را آشکار و شفاف مي سازد. شاگردان برانکو 10 بازي در خانه حريف انجام داده اند و همچنان در خارج از خانه بدون شکست هستند.

کسب 8 پيروزي و 2 تساوي در بازي هاي خارج از خانه بيانگر اين است که برانکو و تيمش در اين فصل نتايج فوق العاده اي کسب کرده اند و از 30 امتياز ممکن، 26 امتياز به دست آورده اند و همين عملکرد بازي هاي خارج از خانه سرخپوشان باعث ايجاد اختلاف فاحش بين دو رقيب سنتي مي شود؛ دو تيمي که در خانه نتايج کاملا مشابهي کسب کرده اند اما داستان دو تيم در خارج از خانه کاملاً متفاوت بوده و تفاوت نتيجه گيري دو تيم از زمين تا آسمان است. پرسپوليس که در بازي هاي خارج از خانه تنها در برابر فولاد خوزستان (تيم بدون شکست در بازي هاي خانگي) و سپاهان اصفهان به نتيجه مساوي دست يافته، با ميانگين 2/6 امتياز در هر بازي خارج از خانه به تيمي بي رقيب در رقابت هاي اين فصل تبديل شده و انتظار قهرماني تيمي به جز سرخپوشان امري غيرممکن است که فقط معجزه مي تواند آن را ممکن بسازد؛ چرا که با روند فعلي نتيجه گيري و عملکرد،به خصوص در بازي هاي خارج از خانه، پرسپوليس را بايد مدعي شماره يک و تقريباً بدون رقيب رقابت هاي اين فصل دانست. با اين اوصاف بدون ترديد هيچ ميزباني دوست ندارد اين مهمان را در خانه اش ببيند.


 براي حضور در جام جهاني روسيه؛
 برنامه بازي‌هاي دوستانه تيم ملي مشخص شد 

 حريفان تيم ملي فوتبال کشورمان در راه آماده‌سازي براي حضور در جام جهاني 2018 مشخص شده‌اند.تيم ملي فوتبال کشورمان که خود را آماده حضور در جام جهاني 2018 روسيه خواهد کرد، از اواخر اسفندماه سال 96 اردوهاي رسمي خود را آغاز مي‌کند و بازي‌هاي دوستانه‌اي نيز در نظر گرفته شده است.

برنامه اردوها و بازي‌هاي دوستانه تيم ملي هماهنگ شده و ازهمين‌رو تيم ملي اولين ديدار دوستانه خود را مقابل ليبي در ورزشگاه آزادي برگزار خواهد شد که اين بازي در تاريخ 23 اسفندماه برگزار مي‌شود. اين بازي قرار بود پشت درهاي بسته برگزار شود که طبق تصميم فدراسيون فوتبال با حضور هواداران برگزار خواهد شد.

بازي‌هاي دوستانه تيم ملي در ادامه در تعطيلات نوروزي برگزار مي‌شود. ديدار دوستانه ايران و الجزاير در تاريخ 7 فروردين‌ماه 97 در اتريش برگزار مي‌شود و يکي از سه تيم تونس، سنگال و بوسني هم در تاريخ دوم فروردين‌ماه به مصاف شاگردان کي‌روش خواهند رفت.تيم ملي 18 ارديبهشت‌ماه 97 مرحله بعدي اردوي خود را آغاز و در اين اردو ديداري با ازبکستان برگزار خواهد کرد. ملي‌پوشان در تاريخ 21 ارديبهشت‌ماه نيز با يکي از تيم‌هاي سوريه، لبنان يا اردن مصاف خواهند داد. 30 ارديبهشت‌ماه ديدار ايران و ترکيه در خاک ترکيه قطعي شده و 7 خردادماه تيم ملي ديدار خداحافظي خود را در تهران انجام خواهد داد که اين مسابقه با يکي از تيم‌هاي بزرگ و مطرح خواهد بود.تيم ملي فوتبال ايران 12 خردادماه ديدار دوستانه ديگري را در يونان يا اتريش برگزار خواهد کرد که لهستان يا آلباني جزو گزينه‌هاي مدنظر کارلوس کي‌روش هستند. آخرين ديدار دوستانه تيم ملي پيش از شروع ديدارهاي جام جهاني 18 خردادماه در مسکو برگزار مي‌شود و يکي از تيم‌هاي صعودکننده به جام جهاني 2018 حريف شاگردان کي‌روش خواهد بود.مهدي تاج، رئيس فدراسيون فوتبال برگزاري اين ديدارها را تأييد کرده و قرارداد ديدارهايي که به‌صورت قطعي اعلام شده، به امضا رسيده است.تيم ملي فوتبال کشورمان در اولين ديدار خود در رقابت‌هاي جام جهاني 2018 روسيه، 25 خردادماه در سن‌پترزبورگ به مصاف مراکش خواهد رفت و پيش از برگزاري اين ديدار نيز کمپ آماده‌سازي خود را در مسکو و در کمپ لوکوموتيو برپا خواهد کرد. شاگردان کي‌روش 30 خرداد برابر اسپانيا و 4 تير مقابل پرتغال قرارمي‌گيرند.


 داستان جالب مهاجم خارجي استقلال  

 باشگاه استقلال که از مدت‌ها قبل به دنبال جذب يک مهاجم خارجي بود ديروز بالاخره شرايط حضور يک بازيکن را فراهم کرد و «يازالده گومز پينتو» مهاجم جديد و مد نظر ‌آبي پوشان سرانجام وارد تهران شد. اين مهاجم 29 ساله اهل کشور آفريقايي گينه است اما در سال‌هاي 2008 تا 2010 در تيم‌هاي زير 20 و زير 21 ساله‌هاي پرتغال بازي کرده است. در ويکي پدياي انگليسي اين بازيکن اطلاعات جالبي به چشم مي‌خورد؛ هر چند ويکي پديا مرجع مطمئني نيست. اما طبق آنچه در اين صفحه ديده مي‌شود بيشتر عمر فوتبالي او در کشور پرتغال سپري شده و هم اکنون هم عضو باشگاه «ريو ايو» پرتغال است که در رده پنجم ليگ برتر اين کشور قرار دارد. نکته عجيب اما اين است که از فعاليت اين بازيکن از سال 2016 به بعد خبري در دسترس نيست! او در سال 2015 عضو «ريو ايو» بوده و در 42 بازي 4 گل زده است. مدتي هم را در باشگاه‌هايي از روماني و جمهوري آذربايجان بازي کرده.

با اينکه نام او در فهرست ويکي پدياي باشگاه «ريو ايو» به چشم مي‌خورد اما در فهرست بازيکنان اين باشگاه در سايت معتبر ترانسفر مارکت خبري از نام او نيست. وقتي نام او را در اين سايت سرچ مي‌کنيد در مقابل ستون باشگاهش عبارت free agent ديده مي‌شود و اين يعني او بازيکن آزاد است! قيمت او هم در اين سايت 360 هزار يورو است. او در سال 2012 به تيم براگا رفت و تا سال 2105 به 4 تيم مختلف در پرتغال قرض داده شد. او در طول اين 4 سال در 86 بازي 12 گل زد. در ژوئن 2015 با قراردادي 3 ساله از ژيل ويسنته به ريو ايو برگشت. حالا بعد از دو سال بي خبري به تهران آمده تا براي اگر توافق کرد براي استقلال بازي کند.


 خبـــرنامه 

 رونمايي از گل نزن ترين استقلال تاريخ ليگ برتر

در حالي که دو سوم بازي هاي فصل جاري ليگ برتر انجام شده و رقابت هاي اين فصل به روزهاي حساس خود رسيده، هواداران استقلال در بيش از نيمي از ديدارهاي تيم محبوب خود از تماشاي گلزني و شادي بازيکنان و طرفداران آبي محروم بودند.

تيمي که در ابتداي فصل در زمان حضور منصوريان موقعيت هاي گل بسيار اندکي ايجاد مي کرد، از زمان حضور شفر نظم بيشتري پيدا کرد و در خلق موقعيت هاي گلزني پيشرفت محسوسي داشت. اما خلق موقعيت گلزني به تنهايي کارساز نيست و در صورتي که اين موقعيت ها تبديل به گل نشود، هيچ امتيازي به تيم تعلق نمي گيرد. استقلال چه در اولين حضور شفر در ديدار برابر فولاد خوزستان که حتي يک ضربه درون چارچوب نداشت، و چه در بازي اين هفته مقابل پديده در شهر مشهد که موقعيت هاي زيادي روي دروازه شاگردان رضا مهاجري خلق کرد، در هر دو بازي که با تساوي بدون گل به پايان رسيد، فقط يک امتياز کسب کرد. بنابراين، در بازي فوتبال، مهم ترين هدف چيزي نيست جز باز کردن دروازه حريف و رسيدن به گل؛ هدفي که استقلال به عنوان رکورددار گلزني در تاريخ ليگ برتر، در اين فصل نتوانسته به خوبي به آن برسد و در بيشتر بازي هاي خود در باز کردن دروازه حريفان ناکام بوده است.

با تساوي بدون گل ديدار تيم هاي استقلال تهران و پديده مشهد، تعداد بازي هاي آبي پوشان که در آنها موفق به گلزني نشدند به عدد 11 رسيد تا اين تيم يک رکورد منفي ديگر هم براي خود ثبت کند. استقلال در 7 هفته ابتدايي با هدايت عليرضا منصوريان در 5 بازي نتوانست گلزني کند. در زمان حضور شفر روي نيمکت آبي پوشان، اين تيم در 6 بازي گلي به ثمر نرساند تا در پايان هفته بيستم، استقلال فقط در 9 بازي گل زده داشته باشد. استقلال در بيش از نيمي از بازي هاي اين فصل بدون گل زده ميدان را ترک کرده و از اين حيث حدنصاب جديدي را در دوران حضورش در ليگ برتر ثبت کند.

12 سال پيش، استقلال در پنجمين دوره رقابت هاي ليگ برتر که در پايان فصل به عنوان قهرماني دست يافت، 10 بازي بدون گل زده داشت و بيشترين بازي بدون گل زده آبي پوشان در يک فصل محسوب مي شد، اما اين حدنصاب تغيير کرد و تعداد بازي هاي بدون گل زده استقلال به 11 بازي رسيد؛ البته با توجه به اينکه هنوز 10 هفته ديگر به پايان رقابت ها باقي مانده، بعيد نيست که بر تعداد بازي هايي که آبي پوشان تهراني موفق به گلزني نمي شوند، افزوده شود.

پرسپوليس تکذيب کرد؛

کمال اخراج نشده

غيبت کمال کاميابي‌نيا در تمرينات اخير پرسپوليس شايعه اخراج محترمانه و البته موقتي او را بر سر زبان‌ها انداخته است. اما باشگاه پرسپوليس اين خبر را تکذيب کرد. سايت باشگاه در اين خصوص نوشت: «کمال کاميابي‌نيا پس از حادثه‌اي که باعث آسيب‌ديدگي از ناحيه کتف و شانه او شد با نظر پزشک متخصص بايد چند روزي را به استراحت مطلق اختصاص دهد. اين مساله شايعاتي را در شبکه‌هاي اجتماعي سبب شد که باشگاه پرسپوليس براي اطلاع هواداران، ضمن رد اين موارد، اعلام مي‌دارد کمال کاميابي‌نيا با توجه به استراحت مطلقي که داشت، در حال حاضر نيز طبق هماهنگي صورت گرفته بين کارلوس کي‌روش و افشين پيرواني، تحت نظر کادر پزشکي تيم ملي قرار دارد و پس از احراز شرايط انجام تمرين، سرخپوشان را همراهي خواهد کرد.»

گزينه‌هاي جانشيني کرانچار؛

سه اصفهاني و يحيي

بالاخره بعد از چند هفته ناکامي ديروز خبر توافق زلاتکو کرانچار و باشگاه سپاهان براي قطع همکاري اعلام شد. حالا که اين اتفاق افتاده همه منتظر اعلام جانشين اين مربي در سپاهان هستند.

سپاهان روز جمعه در ورزشگاه نقش جهان ميزبان تيم بالاي جدولي فولاد خوزستان است که بازي سخت و حساسي به شمار مي‌رود. از باشگاه سپاهان خبر رسيده که مربي جديد اين تيم امروز و فردا مشخص خواهد شد. در خصوص جانشيني فعلا صحبت از محرم نويدکيا، کريم قنبري، منصور ابراهيم زاده و يحيي گل‌محمدي است. شانس يحيي البته زياد نيست و به نظر مي‌رسد قرار است تا پايان فصل يک مربي اصفهاني هدايت تيم بحران زده سپاهان را بر عهده بگيرد.


 خبـــرنامه 

 ساغلام گران‌ترين مربي ليگ است

گفته مي‌شود مبلغ قرارداد ارطغرل ساغلام با تراکتورسازي تبريز تا پايان فصل 380 هزار دلار است.

اين در حالي است که تا پايان فصل فقط 10 بازي باقي مانده و البته 6 بازي مرحله گروهي ليگ قهرمانان هم تا قبل از پايان ليگ برتر انجام خواهد شد.

در واقع ساغلام اين 380 هزار دلار را براي 16 بازي دريافت خواهد کرد يعني به طور ميانگين براي هر بازي حدود 24 هزار دلار! با توجه به ملغ قرارداد وينفرد شفر با استقلال که پايين‌تر از ساغلام است و بازي‌هاي بيشتري که او روي نيمکت استقلال خواهد نشست و حتي در مقايسه با قرارداد برانکو با پرسپوليس، به نظر مي‌رسد سرمربي جديد تراکتورسازي گران‌ترين مربي فعلي ايران است.

راز بقاي مشکي پوشان؛

6 برد از 10بازي!

با باخت 4-1 مقابل نفت، حالا مشکي پوشان با تيم پانزدهم جدول هم 5 امتياز اختلاف دارد و جدي‎ترين گزينه سقوط به ليگ يک است. اين تيم در پايان هفته بيستم فقط 13 امتياز کسب کرده و با ادامه اين روند قطعا چند هفته مانده به پايان ليگ، به دسته پايين‎تر سقوط خواهد کرد. شاگردان رضا عنايتي براي بقا بايد حداکثر امتيازات باقي مانده را بگيرند.

با توجه به شرايط جدول، به نظر مي‎رسد رسيدن به امتياز 30 مي‎تواند آنها را از سقوط به ليگ يک نجات دهد و شرط رسيدن به اين امتياز، کسب حداقل 6 برد از 10 بازي بعدي است! اين در حالي است که سياه‎جامگان از 20 بازي قبلي خود فقط 2 برد به دست آورده و پيروزي در 6 بازي از 10 بازي باقي‎مانده در اين شرايط براي اين تيم چيزي در حد معجزه است. سياه‌جامگان در دو فصل گذشته هم با چيزي شبيه به معجزه و در آخرين دقايق آخرين بازي فصل در ليگ برتر ماندني شده ولي با توجه به شرايط فعلي به نظر مي‌رسد اين بار خبري از معجزه نخواهد بود.

اشتباه عجيب سپيدرودي‌ها؛

به خير گذشت!‌

سپيدرود در حالي موفق شد با نتيجه دو بر يک از سد تيم سپاهان عبور کند که يک اشتباه از سوي سرپرست سپيدرود مي‌توانست اين برد شيرين را از چنگ رشتي‌ها دربياورد. درست در دقيقه 81 که سپيدرود موفق شد به وسيله نورمحمدي به گل دوم برسد علي کريمي براي حفظ نتيجه و تغييرات تاکتيکي به ميعاد يزداني دستور داد تا خود را گرم کند و بلافاصله وارد زمين شود.

اما زماني که يزداني قصد داشت برگه تعويض را به يدالله سليماني نماينده فدراسيون و سعيد مقدم داور چهارم مسابقه تحويل بدهد، سپيدرودي‌ها متوجه شدند که نام ميعاد يزداني به اشتباه از سوي آنها به عنوان بازيکن ذخيره رد نشده ست و يزداني در جمع 18 نفره ترکيب سپيدرود جاي ندارد!

اين اشتباه سرپرست و مدير رسانه‌اي سپيدرود که مي‌بايست اسامي اعلام شده در ابتداي بازي از سوي آنها بررسي و با ليست خواسته شده سرمربي تطبيق داده شود، موجب شد تا وقفه‌اي چند دقيقه‌اي در تعويض سوم سپيدرود صورت گيرد و در حالي که تمام حواس نيمکت نشينان به اين مشکل معطوف بود، درهمين لحظات سپاهان توانست گل نخست خود را وارد دروازه سپيدرود کند.

در نهايت يک دقيقه پس از دريافت گل، جواد آقايي پور به جاي ميعاد يزداني که نامش در ليست قرار نگرفته بود، وارد زمين شد. مسببين اين اشتباه خيلي خوش شانس بودند که علي رغم اين اتفاق، بازهم سپيدرود توانست برنده مسابقه باشد. در غير اين صورت يک اشتباه ساده مي‌توانست سه امتياز حساس اين بازي را از آنها بگيرد.

خالد شفيعي به ذوب آهن رفت

خالد شفيعي مدافع سابق تيم‌هاي اف سي سئول کره جنوبي و تراکتورسازي با عقد قراردادي تا پايان فصل رسما به ذوب آهن اصفهان پيوست.

او در نيم فصل رقابت‌هاي کي ليگ کره جنوبي به اف سي سئول رفت اما فرصت چنداني براي بازي در اين تيم پيدا نکرد. به همين دليل در پايان فصل از سئول جدا شد و به ايران آمد. حالا هم که خبر رسيده در يک انتقال غافلگير کننده به ذوب آهن رفته است. او قبلا در تراکتورسازي شاگرد امير قلعه نويي بوده و در نيم فصل دوم در ذوب با اين مربي کار خواهد کرد.

انگليس ميزباني جام‌جهاني 2030 را مي‌خواهد

اتحاديه فوتبال انگليس اعتقاد دارد به دلايلي خاص ميزباني جام‌جهاني 2030 به اين کشور خواهد رسيد و تا حدودي از کسب ميزباني جام‌جهاني 12سال بعد مطمئن است. انگليسي‌ها که در رقابت با آلمان و برزيل در کسب ميزباني جام‌هاي جهاني 2006 و 2018 شکست خوردند اين مرتبه با يک استراتژي جديد وارد رقابت با کشورهاي آمريکاي‌جنوبي و اقيانوسيه شده‌اند. گفته مي‌شود کشور انگليس به اين بهانه که زادگاه فوتبال اين کشور بوده مي‌خواهد فيفا را متعاقد کند که در يکصدمين سال برگزاري جام‌جهاني ميزباني اين رقابت‌ها را به آنها بدهد. بريتانيايي‌ها پس از گرفتن ميزباني المپيک 2012، جام‌جهاني راگبي 2015 و بازي‌هاي کشورهاي مشترک‌المنافع در سال 2014 به دنبال يک ميزباني ديگر هستند.

يکي از مقامات اتحاديه فوتبال انگليس در اين باره به نشريه «سان» گفته است: «اين اقدام بيشتر به اين معناست که ما به عنوان نماينده اروپا و يوفا خواهان ميزباني هستيم و اين مسئله نسبت به اين که ميزباني ما خاص خواهد بود اهميت دارد. آنچه درباره ميزباني ليگ ملت‌هاي اروپاي 2020 رخ داد و ميزباني ورزشگاه ومبلي در مرحله نهايي نشان داد ارتباط ما با يوفا هم تغيير کرده است. بايد رو به جلو حرکت کنيم و حتي از لحاظ نتيجه‌گيري هم به نتايجي که در رده پايه در سال 2017 گرفتيم ادامه دهيم.» رقباي انگليس در راه ميزباني جام‌جهاني 2030 هم 5 کشور ديگر هستند. در آمريکاي‌جنوبي کشورهاي اروگوئه، آرژانتين و پاراگوئه به صورت مشترک و در اقيانوسيه هم استراليا و نيوزلند به صورت مشترک خواهان گرفتن ميزباني اين رقابت‌ها شده‌اند. با اين حال يوفا مدعي شده کشورهاي قاره اروپا هم بايد نامزد شوند چرا که نسبت به کشورهاي قاره‌هاي ديگر شانس بيشتري براي ميزباني خواهند داشت. الکساندر چفرين رئيس يوفا يکي از طرفداران فوتبال انگليس است و ارتباط اتحاديه فوتبال اروپا با اتحاديه فوتبال انگليس هم پس از حضور او روي صندلي رياست يوفا بهتر شده. اين اتحاديه به طور کامل از انگليس براي ميزباني جام‌جهاني 2030 حمايت خواهد کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
گزارش
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته