جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5759

رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا:
جوان دانشجو بايد خود را آماده تحولات و انتظارات زمان کنوني کند

وزير اطلاعات:
وظيفه ما جذب حداکثري و اميدواري مردم به نظام جمهوري اسلامي است


وزير خارجه ترکيه: آمريکا فورا از منبج خارج شود


آمريکا براي "جنگ فضايي" با چين و روسيه آماده مي‌شود


درخواست گوترش براي ارجاع پرونده سوريه به دادگاه بين‌المللي


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


جهانگيري: ايجاد موانع براي جوانان موجب نارضايتي و اعتراض مي شود


خبر


کرواسي جنگنده‌هاي دسته دوم اف – 16 اسرائيل را مي‌خرد


دومين همايش پيوند و دياليز در ايران


آتش سوزي در بيمارستاني در کره جنوبي با 37 کشته


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا:
 جوان دانشجو بايد خود را آماده تحولات و انتظارات زمان کنوني کند 

 حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا تأکيد کردند: جوان دانشجو بايد زمان کنوني و تحولات آن را بشناسد و خود را آماده سازد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، متن پيام رهبر انقلاب اسلامي که حجت‌الاسلام اژه‌اي آن را در مرکز اسلامي امام علي(ع) در وين قرائت کرد، به اين شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

جوانان عزيز دانشجو

زمان کنوني و تحوّلات آن، انتظاراتي از جوانان را تعريف مي‌کند که در دوران‌هاي گذشته وجود نداشت يا شناخته نبود. جوان دانشجو بايد آن تحولات و اين انتظارات را به درستي بشناسد و خود را آماده سازد. انجمن‌هاي اسلامي و فضاي ديني در آن، مي‌تواند در اين آمادگي، شما را ياري دهد. نقطه‌ي اصلي آن است که کار را براي خدا و به شوق انجام وظيفه بکنيد. اگر اين توفيق را يافتيد هدايت الهي هم به کمک شما خواهد آمد ان‌شاءالله.

سعادت همه‌ي شما را از خداوند متعال خواهانم.

سيّدعلي خامنه‌اي


 وزير اطلاعات:
 وظيفه ما جذب حداکثري و اميدواري مردم به نظام جمهوري اسلامي است 

 
وزير اطلاعات گفت: برخورد مهربانانه و روي خوش با مردم مايه رفع بحران ها، شکست ها و بن بست ها است.به گزارش ايسناحجت‌الاسلام والمسلمين سيد محمود علوي در جلسه شوراي اداري سيستان و بلوچستان افزود: وظيفه نخست ما جذب حداکثري مردم و اميدواري آنان به نظام جمهوري اسلامي است؛ چراکه مردم توانايي رفع مشکلات کلان به ويژه اشتغال و مقابله با دشمنان را دارند.

وي همچنين در ادامه بر به فعليت رساندن امکانات و در اختيار گذاشتن آنها براي استفاده مردم تاکيد کرد.علوي اظهار کرد: در نظام اسلامي همه چيز براي مردم است و مسئولان بايد ظرفيت هاي بالقوه را براي تسهيل کارها و رفع مشکلات بالفعل کنند.وزير اطلاعات گفت: تلاش خاضعانه، مخلصانه و بي منت مسئولان سبب جلب رضايت عمومي خواهد شد .وي در ادامه اميد آفريني، تسهيل در امور مردم و رعايت اخلاق و انصاف با مراجعان را از جمله مسائل ضروري در مديريت جامعه دانست و تصريح کرد: همه دستگاه‌ها بايد نقش خود را در واگرائي ها و مقابله ها که دلسردي و نارضايتي مردم را در بر داشته بسنجند و همچنين تاثير عملکردها در ايجاد وحدت و انسجام ملي را پيدا کنند.


 وزير خارجه ترکيه: آمريکا فورا از منبج خارج شود 

 
خبرگزاري آناتولي: وزير خارجه ترکيه از آمريکا خواست فورا از منبج سوريه عقب‌نشيني کند.وي گفت که منطقه عفرين در سوريه را پس از پاکسازي از تروريستها در عمليات شاخه زيتون به صاحبان اصلي‌اش تحويل مي‌دهيم.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، مولود چاووش‌اوغلو، وزير خارجه ترکيه اعلام کرد: بعد از پاکسازي عفرين از تروريستها اين منطقه را به صاحبان اصلي‌اش تحويل مي‌دهيم.

چاووش‌اوغلو در ادامه اظهاراتش از سياست هاي دوگانه آمريکا انتقاد کرد و گفت که از يک سو آمريکا تسليحات را براي يگانهاي مدافع خلق فراهم کرده و از سوي ديگر درباره وضعيت غير نظاميان ابراز نگراني مي‌کند.وزير خارجه ترکيه گفت: آمريکا بايد به جاي لفاظي، گام‌هاي جدي براي اثبات عدم حمايت‌هايش از کردهاي سوريه بردارد. واشنگتن بايد ارتباط خود را با اين گروه تروريستي به طور کامل قطع کند.وي خطاب به آمريکا ادامه داد: به جاي داشتن چهره دو گانه، صادق باش.


 آمريکا براي "جنگ فضايي" با چين و روسيه آماده مي‌شود 

 رويترز : وزير دفاع آمريکا اعلام کرد ميلياردها دلار توسط آمريکا هزينه خواهد شد تا اين کشور به عنوان يک ابرقدرت براي جنگ فضايي با چين و روسيه آماده شود.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا استراتژي جديد دفاع ملي اين کشور در سال 2018 را با عنوان "تيز کردن لبه رقابتي ارتش آمريکا" با تمرکز بر تهديدهاي احتمالي از سوي چين و روسيه ارائه کرد.ماتيس اعلام کرد: اين استراتژي کمک خواهد کرد که آمريکا بار ديگر به دوران اقتدار خود در فضا بازگردد. ما بايد لبه رقابتي ارتش‌مان را در هر دامنه‌اي از جنگ از جمله زمين، هوا،‌ آسمان، فضا و حوزه سايبري تيزتر کنيم؛ زيرا در حال حاضر در اين حوزه‌ها دچار فرسايش شده‌ايم.او تاکيد کرد: ما بايد ظرفيت‌هاي اصلي خود را مدرنيزه کنيم. ما نمي‌توانيم انتظار داشته باشيم که در جنگ‌هاي فردا پيروز شويم در حالي که از سلاح‌ها و تجهيزات گذشته استفاده مي‌کنيم.


  درخواست گوترش براي ارجاع پرونده سوريه به دادگاه بين‌المللي 

دبيرکل سازمان ملل بار ديگر از شوراي امنيت خواست تا پرونده سوريه را به دادگاه کيفري بين‌الملل ارجاع دهد و به "نقض‌هاي جدي" از جمله مسدود کردن ارسال کمک‌ها و کمک‌هاي پزشکي به ميليون‌ها نفر اشاره کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل همچنين از تمام کشورهاي عضو اين سازمان و جامعه مدني خواست تا با يک هيات مستقل که مجمع عمومي در دسامبر 2016 با تشکيل آن موافقت کرد و وظيفه دارد تا تحقيقات و پيگرد عاملان جنايات جنگي و يا جرايم عليه بشريت در سوريه را عهده‌دار شود، همکاري کنند.

گوترش در گزارشي به شوراي امنيت که به موضوع شرايط انساني در سوريه اختصاص داشت، گفت "طبق قوانين بين‌المللي مسووليت‌پذيري در مقابل نقض‌هاي جدي الزامي است و براي دستيابي به صلح با ثبات و بادوام اصلي است."


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

جشن 60 سالگي مبارزه IAU

جزوه ساليانه IAU *

امکان اين نيز هست که يک جزوه کوچک توليد شود که يک مجمعي از اعضاي IAU به منظور بيان يک موضوع خاص براي خودشان اقدام کنند. شصتمين سال بايستي ازطريق يک انتشارات منحصربه فرد جشن گرفته شود. يک جزوه يک روش عالي است که تاريخ را مشخص مي کندوپس از پايان کنفرانس ماندگار است وبراي کاربرد آن به عنوان يک طرح درکنفرانس آينده موجود مي باشد. اين اقدام همچنين يک وسيله اي را تهيه مي کند که اعضاي IAU را در فرايند هدايت براي کنفرانس عمومي درگير مي کند، واجازه مي دهد آنها يک نقش فعال تري بازي کنند واحساس عضويت آنها را درجامعه IAU ، همچنين ارزش هاي تأييد شده توسط انجمن را تقويت مي کند .

راهبرد به کاربرده شده مي تواند توليد يک جزوه باشد که نمايش 60 لغت مختلف براي جشن 60 سالگي IAU باشد. 60 لغت يا مفاهيم مربوط با آموزش عالي بايستي توسط IAU شناسايي شود وهمه اعضا دعوت مي شوند تا تعريف خودرا ازاين لغات ارائه دهند( متناوباً مي توان از اعضا خواسته شود تا يک متن 60 کلمه اي ارائه دهند، که درنظرآنها تعدادي از مطالب آموزش عالي در آن تعريف شده اند).

براي اطمينان ازکيفيت بالاي انتشارات، بايستي کمک مالي از اسپانسرها تضمين شود. از اسپانسرها مي توان خواسته شود که هزينه هاي طراحي، توليد و چاپ اين جزوات را پوشش دهند.

هزينه هاي طراحي : از 700 تا 1200 يورو بستگي به تعداد صفحات(36 تا 64 صفحه).

هزينه هاي چاپ : از 1500 تا 3000 يورو بستگي به تعداد صفحات وکپي ها( تعداد مشابه صفحات درفوق؛ 300 کپي يا 500 کپي)

جمع : حدود 2300 يورو تا 4300 يورو بدون VAT.

دوتا سه هفته لازم خواهد بود تا جزوه به چاپ برسد.

کتاب جشن 60 سالگي IAU

يک چاپ بهتروزيباتر که تصاوير به صورت خودکار را ميسازد و / يا نمايشگاه عکس هم بتوان توليد کرد. ياد بود طول تاريخ IAU و مشاهده دورنماي در پيش آن وسيله اي است براي امتحان و بررسي 60 سال گذشته و عمل آن در حاليکه پروژه هاي آينده را معرفي مي نمايند. ايده اين است که اين موضوع را به نقاط مختلف توسعه دهيم وبه تصاوير به صورت خودکار برسانيم وآن را غني سازيم. عکس هاي جمع آوري شده براي رقابت همچنين مي توانست براي تصاوير چاپي مورد استفاده قرارگيرد.


 يك نكته از هزاران 

 از جامعه دانشگاهي کشور صرفاً توقع پيشرفت و گام هاي بلند در عرصه علمي جهان داريم. اما امروز زلف علم نيز به زنجير اقتصاد گره خورده و اگر پل ارتباطي ميان آنها برقرار نباشد توفيقي حاصل نمي شود. جداي از اينکه علم و ثروت کدام يک ارجحيت دارند، بايد به اين نکته توجه داشت که درجهان امروز سرمايه گذاري در علم به سبک مديريتي کشورهاي پيشرفته دنيا و درحال توسعه تبديل شده است.

باتمام اين اهميت ها بايد اذعان کرد که سهم بودجه هاي علمي ما در مقابل با کشورهاي توسعه يافته و همسايگان بسيار ناچيز است. فقط در يک فقره بد نيست بدانيد بودجه دانشگاه شريف ما که سنبل توليد علم و تکنولوژي است، براي سال 97 فقط 40 ميليون دلار بوده و درکشور عربستان تنها بودجه دانشگاه ملک سعود 5/2 ميليارد دلار مي باشد!.

نياز به هيچ استدلالي نيست، اما جاي هيچ تعجب ندارد که سطح علمي کشورهاي خليج فارس از ما جلو بزند.


 ميز خبر 

 انتقاد امير عبداللهيان از صف‌آرايي عربستان، امارات و بحرين عليه ايران

مشاور رييس مجلس در امور بين‌الملل صف‌آرايي عربستان، امارات و بحرين در داووس عليه ايران را خطاي راهبردي عنوان کرد.

به گزارش ايسنا، حسين اميرعبداللهيان در صفحه شخصي خود در توئيتر، نوشت: صف‌آرايي سعودي، امارات و بحرين در داووس عليه تهران خطاي راهبردي است. فراموش نکنيد که در روزهاي سخت اشغال کامل کويت توسط صدام، ما در کنار همسايه عرب خود و مردم کويت مردانه ايستاديم. کاخ سفيد و موصاد از شما به عنوان دستمال يک بار مصرف استفاده مي‌کنند اما همسايگي و مسلماني ما ابدي است.

مخالفان سوري نشست سوچي را تحريم کردند

"هيئت عالي مذاکرات" سوريه که نماينده بزرگترين گروه از مخالفان سوري محسوب مي‌شود رسما اعلام کرد که در نشست سوچي مشارکت نمي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز، نصر حريري، رئيس اين هيئت در کنفرانسي مطبوعاتي در شهر وين اعلام کرد که مخالفان سوري تصميم گرفته‌اند در نشست سوچي شرکت نکنند و اين تصميم براساس درخواست‌هاي زيادي که گروه‌هاي سوري از آنها داشته‌اند و نيز جمع‌بندي بوده که خود به آن رسيده‌اند.

حريري در عين حال گفت که مخالفان از هر نشستي که در راستاي تقويت مذاکرات ژنو تحت نظارت سازمان ملل باشد، حمايت مي‌کنند.

کره‌شمالي تحريم‌هاي جديد آمريکا را محکوم کرد

کره‌شمالي تازه‌ترين دور از تحريم‌هاي آمريکا را که با هدف محدود کردن برنامه توسعه تسليحات هسته‌اي اين کشور منزوي اعمال شده است، محکوم کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، يک سخنگوي وزارت خارجه کره‌شمالي اعلام کرد: تحريم‌هاي آمريکا تحقق نيت شوم آنها براي خفه کردن تبادلات بين دو کره و وخيم کردن اوضاع است.

خبرگزاري کي‌سي‌ان‌اي کره‌شمالي به نقل از اين سخنگو گزارش داد، ايالات متحده آمريکا بايد از اين سياست بي‌مورد در قبال کره‌شمالي دست بردارد.

رويترز از آزادي وليد بن طلال خبر داد

خبرگزاري رويترز از آزادي وليد بن طلال، شاهزاده ميلياردر سعودي خبر داد.

به گزارش ايسنا، منابع آگاه به خبرگزاري رويترز گفتند: مقامات عربستان وليد بن طلال را که در راستاي کمپين مبارزه با فساد بازداشت شده بود، آزاد کردند.

منابع خانوادگي بن طلال گزارش دادند، بن طلال بعد از بيش از دو ماه بازداشت آزاد و به خانه‌اش منتقل شده است.

وي داراي ثروت 17 ميليارد دلاري است.

توافق واشنگتن و آنکارا براي توقف تجهيز کردهاي سوريه با تسليحات آمريکايي

پس از گفت‌وگوي تلفني سخنگوي دفتر رياست جمهوري ترکيه با مشاور امنيت ملي آمريکا منابع ترکيه‌اي تاييد کردند که واشنگتن ارسال سلاح براي شبه نظاميان کرد را متوقف
مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، سخنگوي دفتر رياست جمهوري ترکيه در تماس تلفني با ژنرال مک‌مستر، مشاور امنيت ملي آمريکا ديدار و گفت‌وگو کرد.

پس از اين تماس تلفني از سوي ترکيه تاييد شد که ديگر آمريکا به شبه نظاميان کرد سوريه که به گفته مقامات آنکارا شاخه سوري حزب پ.ک.ک است، داده نخواهد شد.

وزارت بهداشت افغانستان:انفجار کابل تاکنون95کشته و158 مجروح داشت

سخنگوي وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که تاکنون اجساد 95 کشته و 158 مجروح حمله انتحاري ظهر شنبه در کابل پايتخت افغانستان به بيمارستان ها منتقل شده است و اين آمار قطعي نيست و تغيير خواهد کرد.

به گزارش ايرنا، «وحيد مجروح» به ايرنا در کابل گفت که آمار تلفات اين حمله تروريستي که در چهار راه صدارت انجام شد به علت انتقال پراکنده مجروحان و کشته ها از سوي مردم در حال جمع آوري است و از رسانه ها مي خواهيم که از نشر آمار تائيد نشده خود داري کنند.

«نصررحيمي» معاون سخنگوي وزارت کشور افغانستان نيز در اين ارتباط اعلام کرد که مهاجم انتحاري با استفاده از يک دستگاه آمبولانس از لايه هاي نخست امنيتي گذشته و خود را به طرف در ورودي ساختمان قديمي وزارت کشور در کابل رسانده و هنگام شناسايي شدن در لايه دوم ايست و بازرسي اقدام به انفجار محموله خود اقدام کرده است.

به گفته وي زماني که پليس اقدام به هدف قرار دادن راننده کرده است، خودرو منفجر شده است.


 خبــــر 

 وزير بهداشت:

هزينه سرطان در کشور سالانه حدود يک تريليون دلار است

وزير بهداشت با اشاره به هزينه بالاي سرطان گفت: اگرچه مرگ و مير سرطان نسبت به مرگ و مير بيماري هاي قلبي کمتر است اما هزينه آن بسيار بالا است که علت آن عدم توجه به پيشگيري است.به گزارش مهر، دکتر سيد حسن قاضي زاده هاشمي در همايش روز ملي مبارزه با سرطان گفت: نبايد مايوس شويم و از مبارزه با سرطان پرهيز کنيم. زيرا همه زندگي مبارزه براي رسيدن به کمال است.

هاشمي ادامه داد: حداقل 50 درصد از سرطان ها قابل پيشگيري هستند. اگر امروزه سرطان افزايش يافته به اين دليل است که طول عمر افراد نيز زياد شده است. در گذشته افراد در سراسر دنيا 30 تا 40 سال عمر مي کردند ولي امروز طول عمر آنها به بالاي 70 سال رسيده است و بسياري از سرطان ها به دليل افزايش سن است.

وي گفت: هزينه سرطان حدود يک تريليون دلار است و اگر به پيشگيري از آن دقت شود، مي توان 100 تا 200 ميليارد از اين هزينه را کاهش داد. درست است که مرگ و مير سرطان از مرگ و مير بيماري هاي قلبي عروقي کمتر است اما هزينه آن بسيار بالا است و علت آن هم اين است که کمتر به پيشگيري توجه مي کنيم. وقتي مي خواهيم وارد پيشگيري شويم يقه ما را مي گيرند و اين کار درست نيست. آلودگي هوا باعث سرطان و بخشي از بيماري ها مي شود و به نظر مي رسد در اين بخش به خوبي عمل نکرده ايم.

درگيري هاي لفظي انگليس و روسيه پيرامون مسائل جاسوسي

روسيه در واکنش به اظهارات اخير وزير دفاع انگليس درباره متهم کردن مسکو به برنامه‌ريزي براي ايجاد آشوب در انگليس تاکيد کرد وزير دفاع انگليس پا را "از مرزهاي عقلانيت" فراتر گذاشته است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، اخيرا گاوين ويليامسون، وزير دفاع انگليس در مصاحبه‌اي با روزنامه ديلي تلگراف روسيه را متهم کرد به اينکه مشغول جاسوسي عليه زيرساخت‌هاي حياتي انگليس بوده است.


 جهانگيري: ايجاد موانع براي جوانان موجب نارضايتي و اعتراض مي شود 

 معاون اول رئيس جمهوري که درجمع جوانان سخن مي گفت خواستار ارج گذاري به جوانان به عنوان عقبه دولت شد و بيان کرد که يک عده چون خودشان کوچک هستند،ايران را کوچک نشان مي دهند، ايران بزرگ است و فرصت هاي بسيار کم نظيري همچون جوانان دارد.

به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري در آيين اختتاميه نخستين همايش مجمع ملي سازمان هاي مردم نهاد جوانان در شيراز افزود: در اينکه خواسته جوانان ما اين است که بيشتر ديده و کمتر تحقير شوند، اينکه خواسته جوانان امروز ما اين باشد که آينده اي مطمئن تر از امروز داشته باشند و دغدغه زندگي شرافتمندانه و اشتغال داشته باشند، به ميزان مشارکت سياسي که انجام مي دهند نتيجه مشارکت آن ها عامل ديدن باشد بايد بپذيريم که دولت به تنهايي نمي تواند همه مشکلات کشور را حل کند، به خصوص اگر در مراحلي حتي همين اختيارات دولت هم محدود شود.

معاون اول رئيس جمهوري گفت: همين نسل جواني که عده اي از آن ترسيده اند بزرگترين فرصت پيشرفت ايران است، يک کشوري با اين موقعيت جغرافيايي و معادن و منابع متعدد و امکانات، هيچ گره اي نيست که نتوان آن را با تکيه بر اين امکانات باز کرد.

همديگر را تحمل کنيم

جهانگيري افزود: مهم اين است که همديگر را تحمل کنيم و يکديگر را طرد نکنيم، گفت و گوي ملي را بپيذيريم و بپذيريم که همه در يک کشتي
نشسته ايم و بايد دست به دست هم دهيم تا از موانع بگذريم.

وي ادامه داد: اگر اين ها پذيرفته شود و به يک انسجام و وحدت برسيم مشکلات حل خواهد شد.

معاون اول رئيس جمهوري تاکيد کرد: دولت از تمام ظرفيت خودش استفاده خواهد کرد که زندگي بهتري براي مردم و خصوصا نسل جوان تامين کند.

نبايد اجازه دهيم تفکر منفي جوانان نسبت به آينده شکل گيرد

معاون اول رئيس جمهوري در بخش ديگري از اين سخنان خود گفت: مساله جوان و جواني امروز نه فقط براي جامعه ما بلکه براي کل جهان از اهميت و اولويت ويژه برخوردار است و جهان به اين مطلب رسيده است که در اين موضوع و نسل يک انرژي نهفته وجود دارد که نمي توان آن را نايده گرفت.

جهانگيري افزود: شايد مهمترين موضوعي که باعث شده که اين جايگاه را پيدا کند اين است که جوان و جواني نيروي محرکه تغيير و تحول در جامعه است.

وي ادامه داد: براي آينده بهتر نياز به تغيير و تحول است و اگر تغيير و تحول را به رسميت نشناسيم نمي توانيم به آينده بهتر فکر کنيم.

معاون اول رئيس جمهوري اضافه کرد: به همين دليل است که کساني که آينده براي آن ها مهم است به جواني و جوانان خوشبين هستند و آن ها را فرصتي بزرگ براي جامعه و کشور مي دانند.

وي ادامه داد: به ميزاني که بتوانيم در پاسخگويي به نسل جوان و نيازهاي واقعي آنها عمل کنيم و براي او، نگرش و ساختار مانعي ايجاد نکنيم طبيعي است که مي توانيم به رضايت جوان و نسل جوان کمک کنيم.

جهانگيري اضافه کرد: به هر ميزان که جوان با مانع ايجاد شود به نارضايتي و اعتراض نسل جوان و کل جامعه منتهي مي شود.


 خبر 

 روابط عمومي قرارگاه نجف نيروي زميني سپاه :

درگيري با يک تيم تروريستي داعش درغرب کشور

روابط عمومي قرارگاه نجف نيروي زميني سپاه در اطلاعيه‌اي از درگيري‌هاي رزمندگان اين قرار گاه با يک تيم تروريستي گروهک تکفيري داعش در کشور خبر داد.

به گزارش سپاه نيوز، روابط عمومي قرارگاه نجف نيروي زميني سپاه با صدور اطلاعيه اعلام کرد: با رصد دقيق اطلاعاتي نيروهاي قرارگاه نجف نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يک تيم تروريستي 21 نفره از گروهک تکفيري داعش که در منطقه غرب کشور وارد خاک جمهوري اسلامي ايران شده بودند تحت تعقيب و مراقبت قرار گرفتند و سرانجام درگيري با آنها آغاز شد.

بر اساس اين گزارش، در اين درگيري که با همکاري سربازان گمنام امام زمان (عج) همچنان ادامه دارد تاکنون اکثريت اعضاي تيم، توسط رزمندگان دلاور و شجاع قرارگاه نجف دستگير شده اند.

ترامپ بودجه نظامي 2019 آمريکا را به 716 ميليارد دلار افزايش مي‌دهد

دو مقام آمريکايي اعلام کردند، انتظار مي‌رود دونالد ترامپ 716 ميليارد دلار را براي هزينه‌هاي نظامي–دفاعي در بودجه 2019، ‌درخواست کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اگر دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا اين رقم را پيشنهاد کند هفت درصد هزينه نظامي-دفاعي آمريکا نسبت به سال 2018 افزايش مي‌يابد.

يک مقام آمريکايي که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: بودجه 716 ميليارد دلاري براي پوشش هزينه‌هاي سالانه پنتاگون،‌ هزينه جنگ‌هاي پيشرو و نگهداري از زرادخانه‌هاي هسته‌اي است.

اين اظهارات در حالي بيان مي‌شود که هنوز بودجه 2018 توسط کنگره تصويب نشده است.


 کرواسي جنگنده‌هاي دسته دوم اف – 16 اسرائيل را مي‌خرد 

 رژيم صهيونيستي اعلام کرد که با فروش 30 فروند جنگنده اف – 16 دست دوم به کرواسي به مبلغ 500 ميليون دلار موافقت کرده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، دفتر نخست وزير اسرائيل در بيانيه‌اي اعلام کرد: اين توافق زماني منعقد شد که بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل و آندره پلنکوويچ، نخست وزير کرواسي در اجلاس مجمع جهاني اقتصاد در داووس سوئيس ديدار کردند.


 دومين همايش پيوند و دياليز در ايران 


 آتش سوزي در بيمارستاني در کره جنوبي با 37 کشته 


 سرمقاله 

ايران؛ غايبِ بزرگ اجلاس داووس!

زهرا کيان بخت

شهر داووس، امسال هم ميزبان برگزاري اجلاس مجمع جهاني اقتصاد و چهل و هشتمين دورهمي آن بود؛ اجلاسي كه هر چند، اساساً درراستاي دستيابي به اهداف اقتصادي بنا نهاده شده، اما فراتر از آن، اهداف ديگري نيز در اين گردهمايي سالانه دنبال مي‌شود كه به طور طبيعي، بر اهميت آن مي‌افزايد و آن را از حالت يك كنفرانس صرفاً اقتصادي يا تجاري محض خارج مي‌كند؛ تا جايي كه حتي، گاهي، اظهارات مسئولان، تبادل‌نظرها و افكار، و رويدادهايي كه در حين برگزاري اين همايش اتفاق مي‌افتد و به طور كلي، مي‌توان آنها را حاشيه‌هاي اين گردهمايي دانست، كم‌اهميت‌تر از اصل جلسه و مباحث مطرح شده در آن، نيستند.

با توجه به همين اهميت است كه امسال هم، اين اجلاس با شعار «ايجاد آينده‌اي مشترک در جهاني ازهم‌گسيخته»، با حضور نمايندگان كشورهاي مختلف دنيا برپا شد و طبق خبرها، بيش از 2500 شركت‌كننده از بيش از 100 كشور جهان در آن حضور داشتند.

همه اينها در حالي است كه عليرغم حساسيت اين نشست در جلب و جذب منافع براي كشورها، كمترين ردّي از ايران در آن به چشم نمي‌خورد. با اين كه خروج از تنگناهاي اقتصادي و به دست آوردن اعتبار و وجهه بين‌المللي هر چه بيش‌تر كه در پرتو آن، ديپلماسي سياسي كشور نيز دچار تحول و ترقي شود، شايد ضروري‌ترين مسأله‌ و نياز حال حاضر ايران باشد و همين ضرورت و فوريت موضوع، ايجاب مي‌كند ما در زمينه‌هاي مختلف، توجهي ديگرگونه و متفاوت به اين دو دغدغه، داشته باشيم، طبيعي است كه نبودن نام و نشاني از ايران، در جلسه‌اي كه از قضا، مي‌تواند تا حد زيادي، تأمين‌كننده اين دو هدف براي كشورها باشد، باعث تعجب و ابهام شود.

امسال در داووس 2018، مباحث مختلفي در جلسات متعدد مطرح شد كه بخشي از آنها به طور مستقيم به منطقه خاورميانه مربوط مي‌شدند و مواردي مثل «جستجو براي تعادلي جديد در خاورميانه» را دنبال مي‌كردند. از اين رو، حضور نمايندگاني از ايران، از مسئولان رده‌بالاي سياسي گرفته تا نمايندگاني از بخشهاي تجاري و اقتصادي- مي‌توانست اين امكان را فراهم كند تا علاوه بر اين كه در زمينه جذب سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي و استفاده از فرصتهاي اقتصادي اين اجلاس در جهت منافع كشور، قدمي برداشته شود، در زمينه سياسي و ديپلماتيك نيز، دستاوردهاي خوبي عايد ايران شود و نمايندگان فرضي ايران در اين اجلاس، با دستي پر، از سوئيس به كشور بازگردند.

اما آنچه در عمل اتفاق افتاد غيبت بزرگ ايران در اين گردهمايي بين‌المللي، عليرغم شركت تعداد زيادي از كشورها در اين جمع بود.

اين مسأْله و تناقض آن با دورنما و اهداف اقتصادي و ديپلماتيك ايران، اين پرسش را به ذهن متبادر مي‌كند كه چرا ايران سالهاست از چنين فرصتي، آن گونه كه بايد و شايد، بهره نمي‌گيرد؟ آن هم، در شرايط فعلي كه يكي از مهم‌ترين شعارهاي دولت در هر دو دوره آن، ايجاد ارتباط سازنده با كشورها، تقويت وجهه بين‌المللي كشور، و برقراري تعامل هر چه بيشتر با ديگر دولتها در سطح جهان است.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته