جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5759


آخرين مهلت ثبت‌نام تکميل ظرفيت فني‌ و حرفه‌اي اعلام شد

براساس اعلام مرکز سنجش و پذيرش؛
آغاز ثبت‌نام آزمون EPT دانشگاه آزاد


اعلام نتيجه 14 هزار درخواست نقل و انتقال دانشگاه آزاد

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي:
اعمال سهميه 5 درصدي در آزمون دستياري 97


ميز خبر


خبرنامه


يادداشت


 آخرين مهلت ثبت‌نام تکميل ظرفيت فني‌ و حرفه‌اي اعلام شد 

 مهلت ثبت‎‏نام تکميل کارداني و کارشناسي ناپيوسته سال تحصيلي 97-96 براي دانشکده‌هاي دانشگاه فني و حرفه‌اي تا 15 بهمن تمديد شده است.كليه داوطلبان اعم از داوطلباني که در کنکور سال جاري شرکت کرده و در يکي از مراکز دانشگاهي پذيرفته شده‎اند و يا داوطلباني که به هر دليلي در کنکور مذکور ثبت‎نام ننموده‎اند و تمايل دارند در دانشکده‌ها و آموزشکده‌هاي فني وحرفه‌اي تحصيل کنند، مي‌توانند پس از مراجعه به آدرس اينترنتي tvu.ac.ir و مراجعه به آموزشکده فني و حرفه‌اي داراي رشته موردنظر داوطلب و وجود ظرفيت خالي نسبت نسبت به ثبت‎نام اقدام کنند.همچنين دانشجويان مقطع کارداني که 30 بهمن ماه جاري فارغ‌التحصيل مي‌شوند نيز مي‌توانند در مرحله ظرفيت تکميلي مقطع کارشناسي ناپيوسته فني و حرفه‌اي ثبت‎نام کنند.

همچنين داوطلبان پس از مراجعه به لينک فوق و تماس با مراکز مورد نظر به منظور اطمينان از عدم تکميل ظرفيت رشته مدنظر بايد به آموزشکده انتخابي مراجعه نمايند.

داوطلبان علاقه‎مند براي ثبت‎نام در دوره‌هاي تکميل ظرفيت کارداني و کارشناسي فني و حرفه‌اي تا 15 بهمن ماه فرصت دارند در اين دوره‌ها ثبت‎نام کنند.


 براساس اعلام مرکز سنجش و پذيرش؛
 آغاز ثبت‌نام آزمون EPT دانشگاه آزاد  

 مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي از آغاز ثبت‌نام آزمون EPT بهمن‌ماه اين دانشگاه خبرداد.ثبت‌نام تا ساعت 23 روز شنبه 14 بهمن ادامه خواهد داشت.

زمان برگزاري آزمون

آزمون EPT در روز جمعه 27 بهمن 96 به طور همزمان در شهرهاي تهران، شيراز، تبريز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرمانشاه و اردبيل برگزار خواهد شد.

زمان توزيع كارت

زمان دريافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه 25 بهمن ماه
است.

منابع سوالات آزمون

داوطلبان مي‌توانند در صورت تمايل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذيرش به نشاني ENGLISH.IAU.AC.IR نسبت به ثبت‌نام اقدام و همچنين از منابع و بودجه‌بندي سوالات اين آزمون آگاهي يابند.

پس از برگزاري آزمون، کليد و سوالات از طريق سامانه ياد شده در اختيار داوطلبان قرار خواهد گرفت.


 اعلام نتيجه 14 هزار درخواست نقل و انتقال دانشگاه آزاد 

 مدير دانشجويي دانشگاه آزاد از اعلام نتايج حدود 14 هزار درخواست نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد.

به گزارش دانشگاه آزاد، عليرضا صامت با بيان اينکه در اين حدود 15 هزار درخواست نقل و انتقال و ميهماني در سامانه منادا دانشگاه آزاد اسلامي ثبت شده است، گفت: نتيجه 90 درصد درخواستها يعني حدود 14 هزار درخواست قبل از آغاز ترم بهمن اعلام شد.

وي افزود: نتايج باقيمانده درخواستها که نياز به بررسي بيشتري داشته است تا پايان هفته جاري اعلام مي‏شود.


 رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي:
 اعمال سهميه 5 درصدي در آزمون دستياري 97 

 رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي از اعمال سهميه 5 درصدي در آزمون دستياري 97 خبرداد و گفت: تصميم‏گيري در رابطه با اين سهميه بر عهده مجلس است و وزارت بهداشت مجري اين تصميم است.

دکتر محمد حسين پورکاظمي در گفت و گو با خبرنگار ايسنا، با اشاره به اعمال سهميه 5 درصدي فرزندان و همسران شهدا و ايثارگران در آزمون دستياري 97 گفت: اين مساله قانون مجلس است و ما مجري قانون هستيم و ناگزيريم اين مساله را اعمال کنيم مگر اينکه مجلس تصميم ديگري بگيرد.

وي با اشاره به اينکه در دوره گذشته برگزاري اين آزمون قانون مجلس بعد از آغاز ثبت‎نام تصويب شد به همين دليل اين موضوع در آزمون گذشته اعمال نشد، گفت: در حال حاضر اين سهميه‏ها در دفترچه قيد شده و طبق ماده 90 برنامه توسعه پنجم،‌5 درصد ظرفيتها در صورت داشتن حد نصاب به فرندان و همسران ايثارگران اختصاص داده شده و اجرايي مي‌شود.

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به اينکه در حال حاضر 25 درصد سهميه آزمون به فرزندان جانبازان بالاي 25 درصد تعلق مي‏گيرد و 30 درصد نيز سهميه بومي است،خاطرنشان کرد: با تخصيص 5 درصد سهميه فرزندان و خانواده‎هاي جانبازان و ايثارگران در واقع 60 درصد از ظرفيت آزمون‌ها به سهميه‌اي‌ها تعلق گرفته است و تنها 40 درصد پذيرفته‎شدگان آزاد هستند و اين امر موجب اعتراض به اعمال سهميه 5 درصدي از سوي داوطلبان آزمون شد.

وي افزود: ما ناچار هستيم طبق قانون مجلس عمل کنيم و نمايندگان مردم که اين موضوع را تصويب کرده‌اند بايد پاسخگوي اعتراضات باشند.

پور کاظمي ادامه داد: البته جلسات مفصلي در اين زمينه گذاشته شده است و جلسه‏اي نيز با حضور رييس جمهور در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تشکيل شده و جمعبندي صورت گرفته است و قرار است تصميماتي را در اين بحث بگيرند و هر تصميمي گرفته شود ما موظف به اجراي آن هستيم.

وي در پايان با اشاره به اينکه در جلسات صورت گرفته تصميمات خوبي گرفته شده که اگر به نتيجه برسد منجر به اتفاقات خوبي مي‎شود، خاطرنشان کرد: يکي از جمعبنديها اين بود که ظرفيتهاي دندانپزشکي، پزشکي، داروسازي افزايش پيدا کند.

بر همين اساس وزارت بهداشت 400 نفر به ظرفيت آزمون سراسري اضافه کرد و داوطلبان انتخاب رشته خود را در اين رشته‎ها انجام دادند.


 ميز خبر 

 معرفي بهره‌ورترين دانشگاه صنعتي کشور

مرکز اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي، دانشگاه تحصيلات تکميلي صنعتي و فناوري پيشرفته کرمان را به عنوان بهره‌ورترين دانشگاه صنعتي کشور انتخاب و معرفي کرد.

به گزارش ايسنا، دکتر محمدجواد آروين، رئيس دانشگاه تحصيلات تکميلي صنعتي و فناوري پيشرفته کرمان با اعلام اين خبر اظهار کرد: براساس اعلام دفتر تحليل‌دادگان مرکز اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي، ميزان بهره‌وري پژوهشي دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي کشور با توجه به بودجه دريافتي در سال 1395، در گروه‌هاي دانشگاه‌هاي جامع، صنعتي و علوم پزشکي و پژوهشگاه‌ها مورد ارزيابي قرار گرفته است.

براساس اعلام روابط عمومي وزارت علوم، وي افزود: براساس اين گزارش، با توجه به ميزان توليدات مدارک علمي در پايگاه استنادي اسکوپوس و بودجه دريافتي در هر يک از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، مورد سنجش و ارزيابي قرار گرفته است که دانشگاه تحصيلات تکميلي صنعتي و فناوري پيشرفته در گروه دانشگاه‌هاي صنعتي، بهره‌ورترين دانشگاه شناخته شد.

با حکم وزير علوم؛

انتصاب رئيس پژوهشگاه ملي اقيانوس‌شناسي و علوم جوي

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در حکمي دکتر بهروز ابطحي را به سمت «رئيس پژوهشگاه ملي اقيانوس‌شناسي و علوم جوي» منصوب کرد.

همچنين دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوري وزير علوم، در نامه‌اي از خدمات و تلاش‌هاي دکتر ناصر حاجي زاده ذاکر در مدت تصدي رياست پژوهشگاه ملي اقيانوس‌شناسي و علوم جوي قدرداني کرد.

براساس اعلام روابط عمومي وزارت علوم، دکتر بهروز ابطحي فارغ‌التحصيل دکتري زيست‌شناسي دريا، از انستيتو اقيانوس‌نگاري روسيه (VNIRO) و استاد پايه 24 دانشکده علوم و فناوري زيستي دانشگاه شهيد بهشتي است.

از تجربيات کاري دکتر ابطحي در حوزه علوم دريايي مي‌توان به فعاليت به عنوان مجري و هماهنگ‎کننده آزمون‌هاي تحصيلات تکميلي رشته‌هاي علوم دريايي و اقيانوسي دانشگاه‌هاي دولتي، حضور در گشت‌هاي بلندمدت و کوتاه‎مدت تحقيقات و توليدات دريايي در خليج فارس، خزر جنوبي، خزر شمالي و خليج فنلاند و نيز تدوين، راه‌اندازي و تدريس درس غواصي در برنامه دروس اصلي مصوب رشته زيست دريا دوره کارشناسي ارشد (اولين تجربه در دانشگاه‌هاي غيرنظامي کشور) اشاره کرد.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه شهيد بهشتي، رايزن علمي و نماينده وزارت علوم و وزارت بهداشت در روسيه، اروپاي شرقي و آسياي ميانه، سرپرست رايزني علمي بلاروس و اروپاي شرقي، رئيس دانشکده علوم و فناوري زيستي دانشگاه شهيد بهشتي و مسئول کميته تخصصي علوم پايه دانشجويان خارج (اداره کل بورس و امور دانشجويان خارج) برخي از مسئوليت‌ها و فعاليت‌هاي اجرايي وي است.

دکتر ابطحي همچنين هفت مورد عضويت در هيات‌هاي تحريريه مجلات علمي پژوهشي ملي و بين‌المللي و پنج مورد عضويت در مجامع علمي بين‌المللي را در کارنامه کاري خود دارد.

مدير روابط عمومي دانشگاه:

20 نفر از اساتيد دانشگاه قم دچار حادثه شدند

مدير روابط عمومي دانشگاه قم گفت: حدود 20 نفر از اساتيد اين دانشگاه در محور ملاير دچار حادثه شدند که تعدادي از اين افراد سرپايي درمان شدند و روند درمان تعدادي ديگر ادامه دارد.

حميدرضا ابراهيمي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اتوبوس حامل تعدادي از افراد شرکت‏کننده يک کنگره در کشور عراق دچار حادثه شد که در اين اتوبوس حدود 20 نفر از اساتيد دانشگاه قم نيز حضورداشتند.وي افزود: خوشبختانه اساتيد دانشگاه قم دچار جراحت زيادي نشدند و برخي از اين اساتيد به صورت سرپايي درمان شدند و درمان برخي نيز ادامه دارد.

مدير روابط عمومي دانشگاه قم تاکيد کرد: درحال حاضر برخي از مسئولان دانشگاه قم درحال مراجعه به محل درمان اساتيد هستند تا از نزديک روند درمان و وضعيت اساتيد را پيگيري کنند.

ابراهيمي تاکيد کرد: اطلاع دقيقي از سرنشينان اين اتوبوس نداريم اما تعداد 20 نفر از آنها اساتيد دانشگاه قم بوده‎اند.

حوالي ساعت 1 بامداد شب جمعه 6 بهمن ماه اتوبوس حامل تعدادي از اساتيد شهر قم واژگون شد که در اين حادثه يکي از مجروحان فوت کرد.

اين اتوبوس حامل اساتيد و روحانيون برگزيده شهر قم بوده که براي شرکت در کنگره بين‎المللي عازم کشور عراق بودند.


 خبرنامه 

 با همكاري دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تبريز و آتاتورک؛

راه‌اندازي رشته تخصصي راديولوژي در اروميه

اروميه –يزدان پناه

رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي از راه‌اندازي رشته تخصصي راديولوژي با همکاري دانشگاه علوم پزشکي تبريز و دانشگاه آتاتورک خبر داد.

جواد آقازاده در اين خصوص اظهارداشت: توجه به توسعه حوزه آموزش علوم پزشکي که لازمه توسعه استان است از جمله استراتژي‌هاي مهم ما در دانشگاه علوم پزشکي است.

وي ادامه داد: راه‌اندازي دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني شهرستان خوي، راه‌‎اندازي مجتمع آموزش عالي سلامت شهرستان مهاباد، راه‌اندازي رشته‌هاي تخصصي جديد در دانشگاه و احداث مرکز مهارتهاي باليني و مرکز آزمونها و قرائت‌خانه براي دانشجويان در طرح توسعه بيمارستان امام خميني(ره) اروميه و نيز تدوين سند توسعه آموزش استان از مهمترين رويکردهاي توجه به آموزش است.

آقازاده خاطرنشان کرد: نياز به برخي رشته‌هاي تخصصي در استان براي ارائه خدمات مربوطه به مردم، راه‌اندازي اين رشته‌ها و تربيت دستيار پزشکي در آنها را بعنوان نيازي اجتناب‌ناپذير مطرح مي‌کند. يکي از اين موارد نياز به راه‌اندازي رشته تخصصي راديولوژي در دانشگاه علوم پزشکي اروميه بود.

وي افزود: با پيگيريهاي صورت گرفته براساس راي صادره در دويست و شصت و سومين جلسه شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي کشور با راه‎اندازي رشته تخصصي راديولوژي در بيمارستانهاي امام خميني(ره) و شهيد مطهري اروميه به صورت مشترک با دانشگاه علوم پزشکي تبريز و دانشگاه آتاتورک کشور ترکيه با پذيرش 3 دستيار بومي موافقت شد.

آقازاده تصريح کرد: اين اقدام از چند جنبه حائز اهميت است چرا که هم براساس نياز استان بوده و هم اينکه از نيروهاي بومي منطقه استفاده خواهد شو و از طرف ديگر براي اولين بار در کشور است که يک دانشگاه علوم پزشکي با دانشگاه کشوري ديگر چنين برنامه آموزشي مشترکي داشته باشد.

انتصاب معاون آموزشي دانشگاه علم و صنعت

با حکم رئيس دانشگاه علم و صنعت ابوالفضل واحدي به عنوان معاون آموزشي اين دانشگاه منصوب شد.

به گزارش دانشگاه علم و صنعت، ابوالفضل واحدي عضو هيات علمي دانشکده مهندسي برق دانشگاه علم و صنعت است که براي مدت دو سال به سمت معاون آموزشي اين دانشگاه منصوب شد.

پيش از اين محسن کلانتر به عنوان معاون آموزشي اين دانشگاه مشغول به فعاليت بود.

نگراني جامعه دانشگاهي از تصويب يک مصوبه

تصويب مصوبه‌اي مبني بر محدود کردن افزايش حقوق‌هاي بيشتر از 50 ميليون ريال و همچنين تعيين سقف براي پاداش بازنشستگي در کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي، واکنش‌هاي جامعه علمي کشور و وزير علوم را به همراه داشت و عده‌اي نسبت به اجرايي شدن اين مصوبه ابراز نگراني کردند و خواستار اصلاح اين مصوبه شدند.

به گزارش ايسنا، چند روز پيش اخباري از کميسيون تلفيق بودجه سال 1397 مجلس شوراي اسلامي به گوش جامعه علمي کشور رسيد که براي گروه‌هاي مختلفي از کارکنان دولت از جمله و به ويژه اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي کشور اخبار خوشايندي نبود.

براساس مصوبه اخير کميسيون تلفيق مجلس، دولت از افزايش حقوق آن دسته از اعضاي هيئت علمي که حقوق آنها بالاي 50 ميليون ريال است منع مي‌شود و همچنين سقفي براي پاداش پايان خدمت بازنشستگان در نظر گرفته شده است که اين دو بند موجب اعتراض بسياري از اعضاي جامعه دانشگاهي شده و عده‎اي تصويب اين مصوبه را نادرست، غيرمنطقي و کارشناسانه توصيف کردند که در صورت تصويب در صحن علني مجلس و اجرايي شدن بحران‎‏آفرين خواهد شد.

در همين راستا وزير علوم در گفت و گو با ايسنا نسبت به اين مصوبه واکنش نشان داد و گفت: محدود کردن افزايش حقوق‌هاي بيشتر از اين مبلغ و همچنين تعيين سقف براي پاداش بازنشستگي، مشکلات جدي در حفظ و تداوم فعاليت‌هاي علمي استادان و پژوهشگران کشورمان ايجاد مي‌کند.

وي در ادامه از تلاش وزارت علوم براي جلوگيري از تصويب مصوبه فوق خبر داد و افزود: ما تبعات تصويب اين موضوع را در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس مطرح کرده‌ايم و رايزني‌هايي نيز با اعضاي کميسيون تلفيق در اين زمينه انجام داده‌ايم،‌ ضمن اينکه مکاتبه‌اي در خصوص تبعان آن با کميسيون مربوطه و رئيس مجلس صورت گرفته است.

دکتر غلامي تصريح کرد: تصويب تصميم کميسيون تلفيق در خصوصم اعمال محدوديت در افزايش حقوق اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، مطمئنا تبعات منفي بسياري خواهد داشت. اميدوار هستيم اين مطلب در صحن مجلس به تصويب نرسد.

وزير علوم با تاکيد بر اينکه بسياري از نمايندگان در صحبت‌هاي خود مخالف مصوبه کميسيون تلفيق در خصوص تعيين سقف افزايش حقوق اعضاي هيات علمي بودند، گفت: با وجود مخالفت بسياري از نمايندگان لايحه از طريق کميسيون تلفيق انتقال پيدا کرده و قرار است در صحن مجلس مطرح شود، بايد منتظر ماند و ديد اين موضوع به طور کلي تا چه اندازه مورد پذيرش نمايندگان قرار مي‌گيرد. تعيين سقف موجب سرخوردگي و بي‌انگيزگي اساتيد مي‌شود.

در ادامه دکتر محمدرضا ضيائي‌بيگدلي عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي در گفت و گو با ايسنا، با انتقاد از مصوبه کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي درخصوص عدم افزايش حقوق اعضاي هيات علمي در بودجه 97، اظهار کرد: ممانعت از افزايش حقوق اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها که ماهيانه بيشتر از 5 ميليون تومان دريافت مي‌کنند، شايد در مرحله اول رقم چندان تاثيرگذاري در حقوق، مزايا و سنوات آن‌ها نباشد، اما اين مصوبه تاثير منفي بسيار شديدي را بر وضعيت روحي و رواني اعضاي هيات علمي خواهد گذاشت و تبعات آن بسيار سنگين‌ خواهد بود.

وي در ادامه با بيان اينکه طرح اخير کميسيون تلفيق مجلس در خصوص تعيين سقف حقوق اعضاي هيات علمي ناعادلانه است، تصريح کرد: اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها که چندين سال در امور آموزشي، پژوهشي و حتي فرهنگي زحمت مي کشند و تمام زندگي خود را صرف اين امور مي‌کنند، در نهايت با تصميماتي ناعادلانه مواجه مي‌شوند که نبايد حقوق و مزاياي آن‌ها افزايش داشته باشد، اما کارمند عادي دولت و يا استادياراني که جديدا در دانشگاه استخدام شده‌اند مي‌توانند تا سقف تعيين شده يعني 5 ميليون افزايش حقوق داشته باشند.


 يادداشت 

 تقدير واقعي از اساتيد پيشكسوت

زهرا كيان‌بخت

بعد از بارها و بارها گفتن و نوشتن و حرف زدن از اينكه ما ايرانيها چه قدر مرده‌پرستيم و تا زماني كه نخبگان‌مان در قيد حيات‌اند، اساسا به فكر تجليل و تشكر از آنها برنمي‌آييم، بالاخره در سالهاي اخير، گراميداشت چهره‌هاي برجسته در قيد حيات در عرصه‌هاي مختلف، كم‌كم به يك رسم و سنت پسنديده تبديل شده و هرازگاه، شاهديم كه مراسمي با عنوان قدرداني از تلاشهاي علمي، هنري، فرهنگي، ورزشي و... شخصيتهاي برجسته‌اي كه هنوز در ميان ما نفس مي‌كشند، برگزار مي‌شود.

هر چند اين مسأله، شروع خوبي است و انتظار مي‌رود بيش از اينها در جامعه ما فراگير شود، اما به طور كلي، به نظر مي‌رسد يكي از ابعاد مهم ديگري، كه در كنار اين قدرداني‌هاي ظاهري و مراسمهاي تشريفاتي، مي‌تواند به نوعي، نشان‌دهنده احترام بيشتر به چنين شخصيتهايي باشد، مشورت با آنها، ايده گرفتن از آنان و درخواست ارائه راه و طريق براي حوزه‌هاي مختلف است.

في‌المثل، در حالي كه در زمينه‌ها و رشته‌هاي مختلف علمي، افراد پيشكسوتي وجود دارند كه با توجه به سطح علمي و تجربه‌هاي ارزشمند خود، مي‌توانند بهترين ايده‌ها را براي حل مشكلات جامعه دانشگاهي و بهبود وضعيت رشته‌هاي مختلف، و همين طور در سطحي گسترده‌تر، راهكارهايي را براي حل مشكلات اجتماعي مختلف، ارائه كنند، از نظرات و ديدگاههاي آنها، نه تنها بهره‌گيري نمي‌شود، بلكه بسياري از اين اساتيد، با توجه به كم‌توجهي‌اي كه در اين عرصه به آنان صورت مي‌گيرد، ترجيح داده‌اند وقت خود را به بحث و درس كلاسي محدود كنند و درنتيجه، بي‌دقتي‌ها و طرحهاي فرماليته فاقد كارآيي در حالي در دانشگاهها ادامه پيدا مي‌كند كه بهره گرفتن از نظر متخصصان واقعي اين امور، مي‌توانست نتايج مثبتي را براي دانشگاههاي ما به همراه بياورد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته