جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5759

وزير نفت در نشست مشترک با رئيس سازمان برنامه و بودجه:
همه درآمدهاي شرکت‌هاي زيرمجموعه نفت به خزانه واريز شده است


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت در نشست مشترک با رئيس سازمان برنامه و بودجه:
 همه درآمدهاي شرکت‌هاي زيرمجموعه نفت به خزانه واريز شده است 

 
وزير نفت به ابهام‌هاي مطرح شده در گزارش رئيس ديوان محاسبات درباره واريز نشدن درآمد شرکت‌هاي زيرمجموعه وزارت نفت به خزانه کشور کشور پاسخ داد.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه در نشست خبري مشترک با محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور، ضمن تشريح واريز درآمدهاي نفتي به خزانه کشور گفت: به مردم اطمينان مي‌دهم حتي يک سنت از درآمدهاي نفتي جابه‌جا نشده و درآمد حاصل از فروش نفت و ميعانات گازي بدون کم و کاست به حساب خزانه واريز و گزارش آن نيز به سران قوا ارائه شده است.

وزير نفت درباره واريز نشدن 11 هزار و 479 ميليارد تومان از فروش داخلي شرکت ملي گاز به حساب خزانه کشور توضيح داد: کل فروش گاز براساس آنچه ديوان محاسبات نيز آن را پذيرفته است، در سال 95، 17 هزار و 800 ميليارد تومان بوده که از اين مقدار 8 هزار ميليارد تومان به حساب سازمان هدفمندي يارانه‌ها واريز شده است.

زنگنه افزود: اگر قرار باشد 11 هزار و 479 ميليارد تومان ديگر به حساب خزانه واريز شود، مجموع آن با يارانه‌ها 19 هزار و 479 ميليارد تومان مي‌شود و اين بدان معناست که از کل فروش داخلي گاز بيشتر است.زنگنه با اشاره به اين‌که هزينه‌هاي داخلي شرکت ملي گاز ايران شامل اداره پالايشگاه‌ها، توزيع گاز در سراسر کشور و پرداخت حقوق، 9 هزار ميليارد تومان است، افزود: جمع اين ارقام با احتساب يارانه‌ها و ميزاني که ديوان محاسبات عنوان کرده 28 هزار و 479 ميليارد تومان مي‌شود.

وزير نفت ادامه داد: ديوان محاسبات توضيح دهد رقم 11 هزار و 479 ميليارد تومان را چطور به دست آورده است؟

وي با تأکيد بر اين‌که همه پولي که شرکت ملي گاز ايران دريافت کرده طبق گزارش ذيحساب شرکت و مدير مالي به حساب شرکت نزد خزانه واريز شده است، گفت: عدد 11 هزار و 479 ميليارد توماني که ديوان محاسبات عنوان کرده با محاسبه ميزان واريزي سازمان هدفمندي يارانه‌ها رقمي بيش از 20 ميليارد تومان است. در اين صورت شرکت ملي گاز ايران چگونه اداره شده است؟

زنگنه با تاکيد بر اين که همه حساب‌هاي شرکت ملي گاز ايران روشن و شفاف است، تاکيد کرد: از ديوان محاسبات کشور تعجب مي‌کنم که چگونه چنين رقمي را اعلام کرده، ضمن اين که پيش از اين به هيچ‌وجه درباره اين عدد بحثي مطرح نبوده است.

وي با بيان اين که مجلس محترم شوراي اسلامي در تبصره 14 بودجه 1397 جدولي گذاشته است که همه بر سر آن توافق دارند، تصريح کرد: در آنجا آمده است که مبالغ وصولي ناشي از فروش گاز در داخل کشور، 17 هزار و 597 ميليارد تومان است که 8 هزار ميليارد تومان از آن به حساب سازمان هدفمندي يارانه‌ها واريز مي‌شود و 9 هزار ميليارد تومان هم براي هزينه‌هاي داخلي شرکت ملي گاز ايران است.

وزير نفت افزود: به نظرم محاسبه‌هاي ديوان محاسبات کشور اشتباه است، اما اين‌که اين محاسبه‌ها از کجا آمده، نمي‌دانم.

واريز نشدن درآمد فروش گاز طبيعي به حساب خزانه درست نيست

رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اين‌که واريز نکردن 11 هزار و 479 ميليارد تومان فروش گاز طبيعي به حساب خزانه درست نيست، گفت: اگر پول حاصل از فروش گاز به حساب خزانه واريز نشده بود، بدون شک سازمان حسابرسي نسبت به آن تذکر مي‌داد.

محمدباقر نوبخت، در نشست مشترک با بيژن زنگنه، وزير نفت درباره گزارش ديوان محاسبات درخصوص تفريغ بودجه سال 1395 گفت: ما به دنبال شفاف‌سازي واريزها و درآمدها هستيم و از رويکرد ديوان محاسبات استقبال مي‌کنيم، بنابراين بايد دقيق حساب‌کشي کرد. حساب خزانه نشان مي‌دهد چه پولي به آن واريز نشده است، ديوان محاسبات اگر ابهام دارد بايد از ما مدرک بگيرد.

وي ادامه داد: اگر ديوان محاسبات کشور پيش از ارائه گزارش تفريغ لايحه بودجه سال 95، ايراد‌هاي آن را به دولت انتقال مي‌داد، بدون شک پيش از آن که سبب تشويش اذهان عمومي شود، پاسخ آن را دريافت مي‌کرد.رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اين‌که گزارش ديوان محاسبات بدون شک سياسي نيست، اما بايد در ارائه گزارش دقت مي‌کرد، افزود: ديوان محاسبات رويکرد درستي دارد، اما براساس قانون، اگر قرار است موردي مطرح شود که شبهه‌انگيز است بايد از دولت درخواست صورتحساب مي‌‌کرد.

وي با بيان اين‌که مقدار توليد نفت از ميدان‌هاي غرب کارون تا پايان سال به 350 هزار بشکه در روز مي‌رسد، افزود: واريز نکردن 11 هزار و 479 ميليارد تومان حاصل از فروش گاز طبيعي به حساب خزانه درست نيست.رئيس سازمان برنامه و بودجه تصريح کرد: اگر پول حاصل از فروش گاز به حساب خزانه واريز نشده بود، بدون شک سازمان حسابرسي نسبت به آن تذکر مي‌داد.وي تاکيد کرد: بر اساس عقل و قانون هرچه مي‌تواند شبهه‌برانگيز باشد، بايد سوال شود، نه اين‌که صحبتي را در جامعه عنوان کنند و مشکل ايجاد شود و بعد ما بخواهيم ذهن افراد جامعه را روشن کنيم.نوبخت افزود: با توجه به استفاده مناسب شرکت ملي نفت از ظرفيت‌هاي ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي کشور و منابع در اختيار شرکت ملي نفت ايران از محل سهم 14,5 درصد خود، براي توسعه ميدان‌هاي مشترک به‌ويژه پارس جنوبي و غرب کارون در سال 1395 نياز مالي طرح‌هاي توسعه‌اي ميدان‌هاي مشترک نفت و گاز برآورده شده بود که عملکرد بهره‌برداري و توليد از آن ميدان‌ها، خود تاييدکننده اين موضوع است.


 معادلات انرژي 

 شرکاي خارجي بابک زنجاني در راه ايران

مسئول کميته مطالبات وزارت نفت گفت:شرکاي خارجي زنجاني گفته اند حاضر هستند با شرايطي بدهي او را پرداخت کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سيد علي اصغر هندي مسئول کميته مطالبات وزارت نفت در خصوص آخرين وضعيت پرداخت بدهي بابک زنجاني به شرکت نفت اظهار کرد:اخيرا شرکاي بابک زنجاني يک بار ديگر اعلام آمادگي کردند تا براي پرداخت بدهي بابک زنجاني سفري به ايران داشته باشند.

وي با بيان اينکه هنوز زمان سفر شرکاي خارجي زنجاني به کشور معلوم نيست، ادامه داد:شرکاي خارجي زنجاني گفته اند حاضرهستند با شرايطي بدهي او را پرداخت کنند.

وي در خصوص اينکه در گذشته يکي از شروط شرکاي زنجاني براي پرداخت بدهي، آزادي زنجاني بود، بيان کرد: تصميم براي آزادي زنجاني بر عهده وزارت نفت نيست و قوه قضاييه بايد در خصوص آن تصميم گيري کند.مسئول کميته مطالبات وزارت نفت در رابطه با فروش اموال داخل کشور زنجاني گفت: تا کنون مقدار ناچيزي از اموال زنجاني در داخل کشور به فروش رفته است و روند به مناقصه گذاشتن مجدد اموال به مرور زمان انجام مي‌شود.

گلايه وکيل بابک زنجاني از افشاي اطلاعات محرمانه

وکيل مدافع بابک زنجاني گفت: قرار نبود خبر سفر شرکاي زنجاني به ايران رسانه‌اي شود چرا که مذاکرات کاملا محرمانه بود، اما مسئولان وزارت نفت آن را رسانه‌اي کردند.

رسول کوهپايه زاده وکيل مدافع بابک زنجاني در خصوص صحبت‌هاي مسئولان وزارت نفت مبني بر اعلام آمادگي شرکاي بابک زنجاني براي سفر به ايران و پرداخت بدهي او، اظهار کرد: بنده متاسف هستم که اخبار کاملا محرمانه که به هيچ عنوان قرار نبود منتشر شود اين گونه توسط مسئولان وزارت نفت رسانه‌اي مي‌شود.

وي افزود: ما چند ماه است که تحت نظارت مراجع ذي صلاح قضايي و اطلاعاتي مشغول مذاکره فشرده با شرکاي بابک زنجاني براي پرداخت بدهي هستيم و مذاکرات در چندين کشور انجام و پيش نويس قرارداد‌ها هم منعقد شده بود.

وکيل مدافع بابک زنجاني ادامه داد: در مذاکره‌هاي مکتوب و شفاهي بين ما و طرف خارجي تاکيد شده بود که مذاکرات محرمانه باقي بماند، اما متاسفانه امروز مسئولان وزارت نفت اعلام کردند که شرکاي خارجي زنجاني در راه ايران هستند و قرار است در خصوص پرداخت بدهي مذاکره کنند.

کوهپايه زاده بيان کرد: شرکاي خارجي زنجاني ملاحظات خاص سياسي، امنيتي، اقتصادي و اطلاعاتي خودشان را دارند و اينکه موضوعي با اين درجه اهميت و زماني که مي‌خواهد به نتيجه برسد به راحتي توسط مسئولان رسانه‌اي افشا مي‌شود جاي تعجب دارد به ويژه اينکه پرونده بابک زنجاني داراي ابعاد داخلي و بين المللي است.

وي گفت: اينگونه اطلاع رساني‌ها جز اينکه آفتي براي پرونده باشد و به روند مذاکرات ضربه بزند هيچ نتيجه‌اي ندارد و اين خبر در رسانه‌هاي داخلي منتشر شد، شرکاي خارجي زنجاني مکرر با بنده تماس گرفتند و نارضايتي خود را اعلام کردند.


 ميز خبر 

 گسترش آلودگي ناشي از نفت سانچي سريعتر از تصور

آلودگي که با غرق شدن نفتکش سانچي در درياي چين شرقي ايجاد شده، به صدها مايل گسترش پيدا کرده و به فاجعه‌آميزترين آلودگي نفتي دهه‌هاي اخير تبديل شده است.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، اين نفتکش که با پرچم پاناما تردد مي کرد، حامل حدود يک ميليون بشکه ميعانات از ايران به مقصد کره جنوبي بعلاوه سوخت خود کشتي بود. طبق اعلام فدراسيون بين المللي آلودگي مالکان نفتکش، برخورد اين نفتکش با يک کشتي باري چيني به بدترين آلودگي نفتي مربوط به يک نفتکش در 35 سال گذشته منجر شد.

مقامات مسئول براي برآورد گستردگي آلودگي مشکل دارند زيرا روز به روز تحت تاثير جريان‌هاي قوي اقيانوس تغيير مي کند. اما طبق اعلام مرکز ملي اقيانوس شناسي انگليس، نگراني‌ها نسبت به تاثير اين آلودگي بر مناطق ماهيگيري و اکوسيستم حساس دريايي نزديک ژاپن و کره جنوبي که در مسير اين آلودگي هستند، افزايش پيدا مي کند.

بر اساس گزارشي که اين مرکز 16 ژانويه منتشر کرد، يک مدل اقيانوس شبيه سازي شده فوري نشان مي‌دهد که آب‌هايي که به سوخت نفتکش سانچي آلوده شده اند، ممکن است تا يک ماه آينده به ژاپن برسند.

اين شبيه سازي بازبيني شده نشان مي‌دهد که آلودگي ناشي از نفت سانچي ممکن است به وسعت بيشتري رسيده و همچنين سريعتر از تصور قبلي گسترش پيدا کند و مناطق بزرگتري از ساحل را آلوده سازد.

رئيس انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي:

پتروشيمي مي‌تواند ايران را از ارز نفتي بي نياز کند

رئيس انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي بر ضرورت ايجاد يک نهاد مستقل رگولاتوري براي صنعت پتروشيمي تاکيد کرد و گفت: پتروشيمي مي‌تواند ايران را از ارز نفتي بي نياز کند.

به گزارش تسنيم، احمد مهدوي ابهري رئيس انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي در حاشيه چهاردهمين نمايشگاه بين المللي انرژي کيش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با اجرايي شدن اصل 44 در ايران پتروشيمي‌ها واگذار شدند و اکنون ما پتروشيمي دولتي نداريم.

وي افزود: زماني همه اين‌ها دولتي بودند و همه چيز دست خود دولت بود و نياز به چيزي نداشت، اما امروز که اين شرکت‌ها خصوصي شدند، براي رابطه صحيح بين اين‌ها و دولت و آن‌چه که اتفاق مي‌افتد، بايد يک مرجعي وجود داشته باشد.

مهدوي تصريح کرد: مثلا در مخابرات که خصوصي‌سازي شد، يک سازمان تنظيم مقررات راديويي ايجاد شد، اما اين نهاد در پتروشيمي وجود ندارد و دولت گاهي انحصار ايجاد مي‌کند؛ به طوريکه آن‌ها فروشنده خوراک به ما هستند و ما خريدار و ما هيچ کاري در مقابل آن‌ها نمي‌توانيم انجام دهيم و هرچه بگويند بايد بگوييم چشم. از سوي ديگر حتي در روابط بين خود پتروشيمي‌ها که مثلا يک پتروشيمي به پتروشيمي ديگر انحصار و اجحافي ايجاد نکند، نياز به يک نهاد رگولاتوري است.

رئيس انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي با بيان اينکه "اين موضوع در اصل 44 قانون اساسي تحت عنوان رگولاتوري‌هاي بخشي ديده شده است"، گفت: شوراي رقابت بايد اين موضوع را پيگيري مي‌کرد و انجام مي‌داد که بعد از 10 سال اين کار انجام نشده است. در قانون نفت هم آمده، اما اقدام نکردند و اين خود مشکلاتي را سر راه پتروشيمي‌ها ايجاد کرده که پيشرفت و توسعه ما را کند کرده است. بنابراين ما اين را بسيار مهم مي‌دانيم و از مجلس و دولت خواستيم و بحث کرديم و همه هم مي‌گويند خوب است، اما کسي اجرا نمي‌کند.

وي ادامه داد: اگر ما بخواهيم واقعيت‌ها را ببينيم، تنها مزيت کشور ما در بحث صنعت پتروشيمي، خوراک است؛ سواحل طولاني خليج فارس و درياي عمان و نيروي انساني هم هست، اما مهم‌ترين بخش مزيتي آن، خوراک است. يعني ما نه فضاي کسب و کار خوب و نه منابع ارزان‌قيمت براي اين توسعه داريم، به اين ترتيب اگر بخواهيد اين مزيت را هم بگيريد و حتي گران‌تر از کشورهاي ديگر رقيب ما خوراک را بدهيد، سرمايه‌گذار به جاي ايران قطر را انتخاب مي‌کند.

مهدوي تصريح کرد: ما مي‌گوييم در شرايط مساوي، سرمايه‌گذار را بايد به کشور خودمان بياوريم. پتروشيمي مزيت فراواني براي ايران است و مي‌تواند در دو سه برنامه، ايران را از ارز نفتي معاف کند و ما نياز ارزي‌مان را فقط با صادرات محصولات پتروشيمي تامين کنيم و از خام فروشي جلوگيري کنيم. اما متاسفانه تنگ‌‌نظرانه به موضوع نگريسته مي‌شود. شما فکر مي‌کنيد که کسي در شرايط مساوي با آمريکا يا عربستان که رقباي ما در پتروشيمي هستند، ما را انتخاب مي‌کند؟

رئيس انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي با بيان اينکه "ما در پتروشيمي در برنامه ششم نياز به ميلياردها دلار سرمايه‌گذاري داريم و اين‌ها نمي‌تواند فقط از منابع داخلي يا صندوق توسعه ملي تامين شود"، گفت: بايد سرمايه خارجي جذب کنيم و راهش اين است که در خوراک مزيت داشته باشيم. ما نمي‌گوييم ارزان فروشي شود، ما مي‌گوييم توليدکننده پتروشيمي دنيا را با ما مقايسه کنيد که حداقل از آن‌ها گران‌تر نباشد.

وي درخصوص تلاش‌ها براي کاهش نرخ سود تسهيلات ارزش صندوق توسعه ملي از هشت به شش درصد، گفت: در جلسه‌اي که در خدمت آقاي رئيس‌جمهور بود با تعدادي از وزرا و عمده صادرکنندگان غيرنفتي اين موضوع مطرح شد و ايشان دستوراتي دادند که داريم پيگيري مي‌کنيم که عملياتي شود و اميدواريم که اجرايي شود و هيات امنا آن را تصويب کند.

مهدوي خاطرنشان کرد: در صورت تسهيل فضاي کسب و کار و همچنين رسيدگي به مسائل جاري در صنعت پتروشيمي، پتروشيمي مي‌تواند ايران را از ارز نفتي معاف کند.

ايران 9 ميليارد يورو نفت به اروپا صادر کرد

صادرات نفت ايران به اروپا در 11 ماهه سال 2017 با رشد حدود 2 برابري نسبت به مدت مشابه سال قبل به 9.3 ميليارد يورو رسيد.

به گزارش ايرنا ، جديدترين آمار منتشر شده از سوي پايگاه خبري کميسيون اروپا(يورو استات) نشان مي دهد 28 عضو اتحاديه اروپا در 11 ماهه سال 2017 ميلادي 9.3 ميليارد يورو نفت از ايران وارد کرده اند.

واردات نفت اين اتحاديه از ايران در 11 ماهه 2017 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود 2 برابري داشته است. در ماه هاي ژانويه تا نوامبر سال 2016 بالغ بر 4.7 ميليارد يورو نفت از ايران به اروپا صادر شده بود.

ايتاليا بزرگترين واردکننده نفت ايران در اين مدت شناخته شده است. واردات نفت ايتاليا از ايران در 11 ماهه 2017 بالغ بر 3 ميليارد يورو گزارش شده که اين رقم معادل 32 درصد کل نفت صادراتي ايران به اروپا بوده است. فرانسه با واردات 2.2 ميليارد دلار معادل 23 درصد کل صادرات نفت ايران به اروپا در رتبه دوم از اين نظر قرار داشته است. يونان، اسپانيا و هلند نيز از ديگر واردکنندگان بزرگ نفت ايران در 11 ماهه سال 2017 بوده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته