جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5759

بانک جهاني اعلام کرد:
ايران هجدهمين اقتصاد بزرگ جهان

رييس‌کانون صرافان ايران:
التهاب بازار دلار رو به کاهش است


تريبون


نهادهاي مالي


 بانک جهاني اعلام کرد:
 ايران هجدهمين اقتصاد بزرگ جهان 

 ايران از نظر ميزان توليد ناخالص داخلي در سال 2017، هجدهمين اقتصاد بزرگ جهان است. به گزارش ايسنا، طبق داده‌هاي بانک جهاني، توليد ناخالص داخلي جهاني به قيمت جاري در سال 2016 به 75.5 تريليون دلار رسيد که اين رقم طبق پيش‌بيني صندوق بين‌المللي پول در سال 2017 به 79.3 تريليون دلار افزايش يافته است.

اين رده‌بندي، توليد ناخالص داخلي کشورها را برحسب دو فاکتور قيمت‌هاي جاري و برابري قدرت خريد رتبه‌بندي کرده است که بر اين اساس، در رده‌بندي توليد ناخالص کشورها بر حسب قيمت‌هاي جاري، آمريکا با 19.362 تريليون دلار، چين با 11.938 تريليون دلار و ژاپن با 4.884 تريليون دلار در رده‌هاي اول تا سوم قرار دارند و پس از آن‌ها آلمان، فرانسه، انگليس، هند، برزيل و کانادا، به ترتيب در رده‌هاي چهارم تا دهم قرار دارند. پنج کشور نخست اين رده‌بندي بيش از نيمي از توليد ناخالص جهاني را در اختيار دارند.

در اين رده‌بندي، اقتصاد ايران با توليد ناخالص داخلي برحسب قيمت جاري به ارزش 428 ميليارد دلار در بين 192 کشور، پس از کشورهاي بلژيک و تايلند و بالاتر از اتريش و نروژ، در رده 27 قراردارد.اما در رده‌بندي توليد ناخالص داخلي برحسب برابري قدرت خريد، چين در رده نخست قرار دارد و پس از آن، آمريکا، هند، چين، ژاپن، آلمان و روسيه در رده‌هاي دوم تا ششم قرار دارند. ايران پس از اسپانيا و کانادا و بالاتر از استراليا و تايلند، در رده هجدهم قرا ر دارد.به نقل از نئوما، توليد ناخالص داخلي، قابل اتکاترين شاخص اقتصاد يک کشور است که سالانه، فصلي يا ماهانه، براي يک کشور، يک منطقه يا در بين چند کشور مشابه اندازه‌گيري مي‌شود.سازمان همکاري و توسعه اقتصادي، توليد ناخالص داخلي به قيمت بازار را چنين تعريف کرده است: "مخارج روي خدمات و کالاي نهايي، منهاي واردات، مخارج مصرفي نهايي، افزايش خالص دارايي و صادرات منهاي واردات." توليد ناخالص داخلي هم بر اساس ارزش بر حسب دلار آمريکا و هم بر حسب برابري قدرت خريد بيان مي‌شود.


 رييس‌کانون صرافان ايران:
 التهاب بازار دلار رو به کاهش است 

 رئيس کانون صرافان ايران گفت: هميشه به مردم پيشنهاد مي‌کنيم که در اين ايام وارد بازار نشوند تا بازار از التهاب خارج شود زيرا تجربه ثابت کرده که نهايتا مردم متضررخواهند شد.سعيد مجتهدي، رييس کانون صرافان ايران در گفت‌وگو با ايلنا در مورد افزايش بهاي دلار طي هفته‌هاي گذشته‌ اظهار داشت: چند فاکتور در تغييرات قيمت ارز مؤثر است که از مهمترين آنها مي‌توان به تسويه حساب‌هاي مالي در آخرين ماه ميلادي (دسامبر) اشاره کرد که تقاضاي زيادي را در بازار به همراه دارد ضمن آنکه تحريم‌ها و رفتار خصمانه آمريکا هم معمولا اين موضوع را تشديد مي‌کند.

وي با اشاره به شرايط کنوني بازار ارز افزود: دراين شرايط معمولا پول‌هاي سرگرداني که وجود دارد جذب بازار ارز و سکه و طلا مي‌شوند، البته همواره در ماه دسامبر شاهد نوسانات ارز در بازار هستيم، اما نهايتا بانک مرکزي اين موضوع را مديريت مي‌کند و بازار را از التهاب به آرامش مي‌رساند.

رئيس کانون صرافان ايران تصريح کرد: در اين بين افرادي هستند که متقاضيان واقعي ارز به شمار مي‌روند که شامل تجار و مسافران هستند که متقاضي‌واقعي قلمداد مي‌شوند و بقيه متقاضيان خريد ارز در اين ايام يا سودجو هستند و يا افرادي هستند که مي‌خواهند در اين بازار موج سواري کنند و براي سرمايه‌گذاري وارد بازار مي‌شوند.وي گفت: ما هميشه به مردم پيشنهاد مي‌کنيم که در اين ايام وارد بازار نشوند تا بازار از التهاب خارج شود زيرا تجربه ثابت کرده که نهايتا مردم متضرر خواهند شد.

مجتهدي افزود: بانک مرکزي هميشه با تزريق ارز مداخله‌اي بازار متلاطم را به آرامش رسانده است، چند روز گذشته هم با تزريق ارز مداخله‌اي به صرافي‌هايي که داراي مجوز رسمي از بانک مرکزي هستند تا مبلغ 50 هزار دلار و گاهي تا دو برابر اين مبلغ را پرداخت کرد.وي با بيان اينکه بهاي دلار طي هفته گذشته افت کرده است،گفت: از روز پنج شنبه با افت قيمت مواجه شديم و بهاي دلار تا 250 تومان کاسته شد البته از قديم بانک مرکزي براي تعادل بازار، دلار به بازار تزريق کرده است.وي افزود: پيک متقاضيان خريد دلار از اواخر ماه دسامبر آغاز مي‌شود البته براي شب عيد هم معمولا بازار ارز ثبات ندارد و يکي دو روز تقاضا بالا و پايين مي‌شود و نوساناتي در بازار ايجاد مي‌کند و بعد نرخ‌ها کاهش پيدا مي کند.


 تريبون 

 وزير ارتباطات:

فعاليت ايرانيان در توئيتر ممنوع نيست

وزير ارتباطات با بيان اينکه فعاليت توئيتر در ايران ممنوع شده است، گفت: فعاليت ايرانيان در توئيتر ممنوع نيست.

به گزارش مهر، محمدجواد آذري جهرمي در اختتاميه مجمع ملي سازمانهاي مردم نهاد با تاکيد بر لزوم استفاده از جوانان در مسئوليتهاي اجرايي، افزود: با وجود دستور رييس جمهور مبني بر اينکه حداقل 2 معاون جوان در وزارتخانه ها انتخاب شوند، هنوز اين اتفاق رخ نداده است. رييس جمهور از خودش شروع کرد و من را به عنوان وزير انتخاب کرد.وي ادامه داد: اينگونه نباشد که وقتي در شرايط نياز هستيم جوانان را فرا بخوانيم و بعد از آن فراموششان کنيم.وزير ارتباطات گفت: دولت براي ورود به عرصه ديجيتال برنامه ريزي کرده و اقدام خواهد کرد که با وجود ظرفيتي که دارد به جايگاه اصلي خود در منطقه از نظر اقتصاد ديجيتال برسيم.وي در خصوص عضويت خود در شبکه توئيتر افزود: بنابر قانون فعاليت توئيتر در ايران ممنوع شده است اما فعاليت ايرانيان در توئيتر ممنوع نيست. هيچ قاضي اي نمي تواند حکم عمومي براي ممنوعيت شبکه هاي اجتماعي بدهد و اين مساله نيازمند تصويب در مجلس است.جهرمي در مورد استفاده از فيلترشکن تاکيد کرد: از فيلترشکن استفاده نمي‌کنم اما برخي افراد با توجه به مسئوليتي که دارند مي توانند از اينترنت بدون فيلتر استفاده کنند.

معاون وزير کشاورزي:

تخم مرغ در ايران ارزانتر از اروپاست

معاون وزير کشاورزي از افزايش تلفات مرغ هاي تخم گذار درپي شيوع آنفلوآنزاي طيور خبر داد و گفت: با توجه به اين شرايط و افت توليد تخم مرغ در داخل، واردات اين محصول ادامه دارد و افزايش هم مي يابد.

علي اکبر مهرفرد در گفت و گو با ايسنا اظهار کرد: آنفلوآنزا يک بيماري تهاجمي است و طي سال گذشته و امسال بابت آن تلفات بسياري در مرغداري ها داشته ايم؛ به گونه اي که اخيرا 25 درصد گله هاي مولد ناشي از اين بيماري از بين رفته اند و اين آمار امروز به 40 درصد رسيده است.

وي افزود: با وجود اينکه مرغداري ها خود متضرر اصلي در اين زمينه هستند و مراقبت هاي بسياري هم مي کنند، اين بيماري يقه بسياري از مرغداري ها را گرفته است.مهرفرد اظهار کرد: در مناطقي که پاک بوده است، متناسب با اين تلفات ظرفيت سازي براي توليد بيشتر در دستور کار قرار گرفته است که البته به دليل ريسک بالا، برخي سرمايه‌گذاران نگرانند و با احتياط به اين مسئله ورود مي‌کنند. در واحدهايي که جوجه‌ريزي صورت مي گيرد هم شش ماه طول مي کشد تا جوجه ها به محصول نهايي تبديل شده و به بازار برسند.معاون توسعه بازرگاني و صنايع کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي با بيان اينکه تعرفه واردات تخم‌مرغ به حداقل خود يعني پنج درصد رسيده است، ادامه داد: به همه اعلام کرديم که مي توانند تخم مرغ از کشورهاي مختلفي که مورد تاييد سازمان دامپزشکي است وارد کنند. البته اين کار با چالش هايي مواجه شده است؛ چرا که اگر تاجران بخواهند از برخي کشورها واردات انجام دهند، قيمت تخم مرغ وارداتي بالاتر از قيمت موجود بازار داخلي تمام مي‌شود.


 نهادهاي مالي 

 مدير روابط عمومي بانک ايران زمين:

همه در قبال رفع آلودگي هوا مسئوليم

بانک ايران زمين - مدير روابط عمومي بانک ايران زمين، با اشاره به کمپين محيط زيستي اين بانک با عنوان همين يک زمين اظهار داشت: رفع آلودگي هوا وظيفه يک ارگان يا سازمان نيست، بلکه موضوعي است که همه در مقابل آن مسئوليم و بايد براي رفع آن تلاش کنيم.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين، حدود دو هفته پيش اگر از ميدان آزادي گذر مي کرديد، شاهد توقف تعدادي از ماشين‌ها براي تعويض فيلتر هوا بوديد. بسياري از آنهايي که ايستادند و فيلتر هواي خود را تعويض کردند، نمي‌دانستند که داستان از چه قرار است.

چند جوان از روي يک تابلو فيلترهاي تميز را برداشته و جاي آن فيلترهاي کثيف را مي‌گذاشتند. وقتي از مردم در مورد ارتباط موضوع با نهالي که به آنها داده مي‌شد سوال مي‌کردند با واژه نمي‌دانم مواجه مي‌شدند.

از محمد حسين استاد مدير روابط عمومي بانک ايران زمين، که اين اجرا را در راستاي روز هواي پاک با کمک يک تيم جوان و دغدغه مند اجرا کرد، موضوع را پرسيديم و اينکه چرا اينبار ماشين‌ها به نوعي هدف يک پرفورمنس آرت قرار گرفتند؟

استاد گفت: يکي از معضلاتي که امروز جامعه با آن درگير است بحث آلودگي هوا از طريق وسايل نقليه است، موضوعي که در فصل زمستان به دليل وارونگي هوا بيشتر نمود پيدا مي‌کند و ما هم با توجه به اينکه مسئوليت اجتماعي بانک را در حوزه محيط زيست تعريف کرده ايم، سعي کرديم با اجراي يک برنامه در محيط شهري نظر مردم به اين موضوع جلب کنيم، که ماشين‌هاي آنها براي اينکه بتوانند درست کار کنند و هواي شهر را کمتر آلوده کنند نياز به رسيدگي دارند.

وي با اشاره به اين نکته که کمپين همين يک زمين متعلق به همه مردم است، افزود: هر کدام از ما بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که به اندازه خودمان بايد در حفظ محيط زيست و رفع آلودگي هوا و مسائل و دغدغه‌هاي کشور نقش داشته باشيم، پس بايد مسئوليت پذير باشيم و نقش خود را ايفا کنيم.

مدير روابط عمومي بانک ايران زمين، اظهار اميدواري کرد با اجراي اين قبيل فعاليتهاي اجتماعي به عنوان يک سازمان دغدغه مند نقشي هرچند کوچک در رفع مشکلات عمومي داشته باشند.

طراحي مدل‌هاي نوين در تامين مالي پروژه هاي نفت با همکاري وزارت نفت و بانک تجارت

بانک تجارت - بانک تجارت پس از انجام سلسله نشست‌هاي تخصصي با وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران از طراحي يک مدل جديد تامين مالي با روش‌هاي نوين خبر داد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، دولت‌آبادي مديرعامل بانک تجارت و هيات همراه متشکل از سميع رئيس هيات مديره و جمعي از مديران ارشد اين بانک صبح چهارشنبه چهارم بهمن ماه با حضور در دفتر «علي کاردُر» مديرعامل شرکت ملي نفت ايران از مدلي براي اجراي يک روش نوين تامين مالي پروژه هاي نفتي کشور خبر داد.

دولت‌آبادي در اين نشست تخصصي با اشاره به قدمت همکاري بانک تجارت با وزارت نفت از عزم جدي اين بانک براي شروع فصلي نو در روابط دو طرف خبر داد.

وي با اشاره به برخي خدمات ويژه بانک تجارت به وزارت نفت و شرکت هاي تابعه خاطرنشان کرد: يکي از دغدغه‌هاي جدي سطح کلان اقتصاد کشور کنترل نوسانات کاذب نرخ ارز و تاثير آن بر ساير بخش‌هاي اقتصاد است که در همين راستا از مدت ها قبل سياستگذاران کلان اقتصادي کشور تلاش‌هاي گسترده‌اي انجام داده‌اند.

مديرعامل بانک تجارت با اشاره به همکاري‌هاي اخير اين بانک با شرکت ملي نفت ايران در خصوص طراحي مدلي جديد براي تامين مالي پروژه هاي اين شرکت اظهار داشت: امروز بعد از گذشت چندين نشست‌ تخصصي کارشناسان دو طرف خوشبختانه توانستيم با يک خرد جمعي روشي جديد و کارگشا براي تامين مالي امن و هدفمند پروژه‌هاي صنعت نفت کشور طراحي کنيم.

توزيع نوشت افزار و وسايل نقاشي توسط بانک گردشگري

بانک گردشگري - بانک گردشگري به همت بنياد نيکوکاري ياس فاطمه النبي (س)، نوشت افزار و وسايل نقاشي در مناطق زلزله‌زده هجدک کرمان توزيع کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري تهيه و توزيع اين اقلام در قالب برنامه مسئوليت هاي اجتماعي سالانه اين بانک و با هدف ايجاد شور و نشاط و بهبود انگيزه در ميان کودکان مناطق زلزله زده هجدک کرمان بوده است. اين اقلام ارسالي که به همت بنياد نيکوکاري ياس فاطمه النبي (س) از شرکت هاي عضو گروه مالي گردشگري در اين مناطق توزيع شده؛ قسمتي از برنامه و طرح سلامت رواني اجتماعي کودکان زلزله زده هجدک است که از سوي دانشگاه علوم پزشکي کرمان در اين منطقه اجرايي شده است.

سامانه سميم بانک رفاه، محصول نوآور برتر ايراني شد

بانک رفاه - سامانه مديريت يکپارچه مالي (سميم) بانک رفاه به عنوان محصول نوآور برتر ايراني انتخاب و تقدير شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه؛ در دومين جشنواره ملي نوآوري محصول برتر ايراني که با حضور مسئولان و کارشناسان اين بانک در دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد، سامانه سميم بانک رفاه به عنوان محصول نوآور برتر ايراني به حاضران معرفي شد.

دستگاه خودبانک (ITM) محصول برتر ايراني در سال 96

بانک بانک شهر - دستگاه صدور مکانيزه سيمکارت (ISTM)و دستگاه خود بانک (ITM) شرکت توسعه و نوآوري شهر( وابسته به بانک شهر) به عنوان محصولات برتر ايراني در دومين جشنواره ملي نوآوري محصول برتر ايراني معرفي شدند.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، مديرعامل شرکت توسعه و نوآوري شهر با اشاره به دومين جشنواره ملي نوآوري محصول برتر ايراني و درخشش محصولات اين بانک گفت: اين جشنواره با شناسايي، انتخاب و معرفي محصولات و خدمات نوآورانه شرکت ها به جامعه، زمينه انتخاب بهترين ها را فراهم آورده و با ايجاد جايگاه ويژه و انحصاري براي آن محصول، مزيت منحصربفردي را براي تداوم موفقيت هاي محصول در بازار ايجاد مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته