جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5759

افشاگري طاهري، متناقض با دفاعيات ترکاشوند
کدام يک را باور کنيم؟

خطر در کمين نورافکن؛
احتمال محروميت


قرارداد ميلياردي کي روش با يک بانک خصوصي!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 افشاگري طاهري، متناقض با دفاعيات ترکاشوند
 کدام يک را باور کنيم؟ 

 پس از مدت ها سکوت، علي اکبر طاهري درباره ماجراي قرارداد دردسرساز مهدي طارمي و ادعايي که اين بازيکن در خصوص جعل قرارداد با پرسپوليس کرده بود، توضيحاتي را ارائه داد.

اما حرف‌هايي که او زد با چيزهايي که چند روز پيشتر معاونش ترکاشوند گفته بود تناقض داشت. ترکاشوند گفته بود: «قبل از اين که مهدي طارمي به ترکيه برود يعني دو روز قبل از داربي من و ايشان و آقاي ابراهيمي، وکيلشان جلسه‌اي گذاشتيم و به تفاهمات کلي درباره تمديد قرارداد ايشان رسيديم. خودم هم در آن جلسه بودم.

آقاي ابراهيمي و همين طور آقاي طاهري در جلسه حاضر بودند. در آن جلسه تمام نکات، بند به بند مرور شد و فقط بر سر بعضي از آپشن‌ها مواردي بود که امضا کرديم. به تفاهم رسيديم و ايشان (طارمي) گفتند به همراه خواهرم و دامادمان مي‌خواهم به ترکيه بروم. اجازه بدهيد بروم و دو روز ديگر مي آييم و امضا مي‌کنم. مي‌خواهم اين را به شما بگويم ما تاريخ اين را همان زمان زديم. هيچ دروغي هم نگفتيم و اصلا به ايشان نگفتيم که بيا با هم دروغ بگوييم و تا آخرش پيش برويم.»

اظهارات محمدعلي ترکاشوند صراحتا مشخص مي‌کند که باشگاه پرسپوليس پيش از رفتن طارمي به ترکيه با او قراردادي امضا نکرده،‌ بلکه پس از بازگشتش از ترکيه اين قرارداد امضا شده است. اما طاهري مدعي شده باشگاه پرسپوليس بيست و چهارم فروردين ماه با مهدي طارمي تفاهمنامه‌اي را امضا کرده که بر اساس آن او پس از پايان قراردادش در سال 94، دو سال بعدش نيز بازيکن پرسپوليس محسوب مي‌شد!‌

حالا اين سوال پيش مي‌آيد که پرسپوليسي‌ها چگونه 24 فروردين با طارمي قرارداد امضا مي‌کنند اما پس از رفتنش به ترکيه ادعايي براي اين که بگويند او بازيکن ما است ندارند؟ اين موضوع ابهام بسيار بزرگي است اما حالا تناقض گويي در صحبت‌هاي مديرعامل و معاون وقت باشگاه هم نشان مي‌دهد که در اين زمينه مديران سابق پرسپوليس نه تنها دروغ بزرگي گفته‌اند،‌ بلکه حالا مجبور هستند براي اثبات حرف‌هايشان دروغ‌هاي ديگري هم بر زبان بياورند که اين مساله باعث ايجاد تناقض در صحبت‌هاي‌شان شده است.


 خطر در کمين نورافکن؛
 احتمال محروميت 

 آنچه اين روزها از قاب تلويزيون نشان داده مي‌شود و شايد از چشم داور دور بماند سند محکمي است براي کميته انضباطي که برگه محروميت بازيکنان را امضا مي‌کند. دقيقه 8 بازي استقلال و پارس جنوبي خطايي در محوطه جريمه استقلال رخ داد.

منتظري با دست به پشت کمر سيف‌اللهي کوبيد اما داور با علامت دست نشان داد که سيف‌اللهي تمارض کرده و بايد به کارش ادامه دهد‌. همين تصميم رضا کرمانشاهي بهانه‌اي شد براي به وجود آمدن جنجال داخل زمين و از آنجايي که سيف‌اللهي به اعتراض خود ادامه داد بازيکنان استقلال دور داور حلقه زدند و بعد هم دور از چشم داور اميد نورافکن با دست به سينه اين بازيکن زد تا دست از اعتراض بردارد. نورافکن در آن صحنه کارتي از داور نگرفت درست مثل همان صحنه خطاي جباروف روي بازيکن استقلال خوزستان که داور نديد اما به دليل پخش تلويزيوني اين خطا کميته انضباطي اين بازيکن را محروم کرد.

خطر محروميت بيخ گوش اميد نورافکن است. بازي پر حرف و حديث استقلال و پارس جنوبي (به لحاظ داوري) مي‌تواند براي تيم استقلال دردسر جديدي درست کند. بخشي از جريمه‌ها و تنبيهات کميته انضباطي مختص گزارش داوري است، اما بخش ديگر اين تنبيهات به ماجراهايي مربوط مي‌شود که در قاب تلويزيوني به معرض نمايش گذاشته شده است. نورافکن جلوي چشم تماشاگران تلويزيوني کاري انجام داد که داور بازي آن را نديد. استقلال بازي‌هاي حساسي در پيش دارد. 10 بهمن اين تيم در نيمه نهايي جام حذفي بايد به مصاف تيم نفت آبادان برود که براي شفر اين بازي خيلي مهم و حياتي است اما در ميان اين همه حساسيت بايد استقلالي‌ها حواس‌شان به آراي کميته انضباطي هم باشد.

شايد در فاصله کمي که تا بازي نفت آبادان مانده و مصلحت‌انديشي‌هاي هميشگي که در بين مردان انضباطي وجود دارد، بتوان حدس زد که قبل از بازي استقلال و نفت آبادان اتفاقي نيفتد اما احتمال دارد که بعد از تماشاي اين بازي در اتاق انضباطي و حساسيتي که فردوسي‌پور در برنامه‌اش ايجاد مي‌کند ماجراي درگيري نورافکن با بازيکن پارس‌جنوبي براي اين بازيکن دردسرساز شود. شايد نياز باشد که قبل از بازي‌ها کادرفني استقلال حساسيت‌ها را براي بازيکنان گوشزد کنند و بازيکن بداند که يک حرکت اشتباه تيم را به طور کلي به دردسر مي‌اندازد.

استقلال در ليگ سهميه آسيا مي‌خواهد و در بازي‌هاي جام‌حذفي هم دو گام تا قهرماني بيشتر فاصله ندارد. در چنين شرايطي يک حرکت بچگانه مي‌تواند اين تيم را از خواسته‌اش دور کند. فرهنگ حلقه زدن دور داور بعد از هر تصميمي، عادت غلطي است که بين بازيکنان ليگ رواج دارد و اين عادت غلط هم همه‌گير شده و ليگ را دچار بحران مي‌کند. رفتار خشن و عصبي بازيکن هم بيانگر همين عادت غلط است.

با وجود تمام مصلحت‌انديشي‌هايي که خاص اين فوتبال است و به جزيي از اين فوتبال تبديل شده است اما بعضا ماموران انضباطي براي اينکه ثابت کنند همه چيز را رصد مي‌کنند آرايي مي‌دهند که مثل راي جباروف مدتي تنش ايجاد مي‌کند و فوتبال را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد. استقلال و نورافکن بايد منتظر چنين رايي باشند. شايد دوباره استقلال دچار شوک شود.


 قرارداد ميلياردي کي روش با يک بانک خصوصي! 

حضور کارلوس کي روش در همايش يک بانک خصوصي انتقاداتي را به همراه داشته و منتقدان سرمربي تيم ملي گفته اند او به جاي زيرنظر گرفتن مسابقات ليگ درگير کارهاي شخصي اش است. خراسان ورزشي به نکته جالبي درباره اين ماجرا اشاره کرده و نوشته:" بر‌اساس شنيده‌ها مبلغ قرارداد ‌کي‌روش با بانک خصوصي مذکور حدود يک ميليارد است و قطعا براي خيلي‌ها اين سوال پيش آمده که آيا عقد قرارداد يک فرد خارجي با يک بانک ايراني که با خروج ارز همراه مي‌شود، در چارچوب و موازين بانک مرکزي و مطابق با مقررات جاري و ساري کشور ايران است؟ در اين زمينه تماس‌‌هايي با مسئولان بانک مرکزي و بانک خصوصي مذکور گرفته شد اما يا پاسخ ندادند و پاسخ‌گويي را به روز ديگري موکول کردند. اين سوال هم مطرح است که آيا فدراسيون فوتبال در جريان اين موضوع بوده و يا اين‌که پس از‌ عقد قرارداد متوجه شده و اصولا قوانين فدراسيون فوتبال در اين باره چه مي‌گويد؟"


 خبـــرنامه 

 ادعاي روزنامه سعودي؛

فقط ايران‌ بايد در کشور ثالث بازي کند

کنفدراسيون فوتبال آسيا راي خودش را درباره ميزباني تيم‌هاي عربستاني و اماراتي از همسايگان‌شان اعلام کرد و آن‌ها را ملزم به بازي در کشور قطر کرد.بنا بر ادعاي روزنامه الاتحاد امارات، در جلسه‌ي کميته اجرايي کنفدراسيون فوتبال آسيا بعد از اعتراض باشگاه‌هاي عربستاني و اماراتي به تصميم کنفدراسيون فوتبال آسيا مبني بر برگزاري بازي‌هاي رفت و برگشت بين نمايندگان اين دو کشور با نمايندگان کشور قطر، کميته اجرايي AFC به صورت رسمي تقاضاي طرف عربستاني و اماراتي را رد کرد.

14راي به نفع کشور قطر و 3 راي به نفع کشورهاي عربستان و امارات در کنار يک راي ممتنع نتيجه بررسي و نظرخواهي کميته اجرايي AFC درباره ميزباني کشور قطر از نمايندگان اين دو کشور بوده است و به همين خاطر تيم‌هاي عربستاني و اماراتي امسال موظف هستند براي برگزاري بازي‌هايشان در ليگ قهرمانان آسيا به کشور قطر سفر کنند.

پيش از اين مسئولان فوتبال عربستان بارها تهديد کرده بودند که چنانچه کنفدراسيون فوتبال عربستان نظر آنها براي بازي با نمايندگان قطر در کشور ثالث را نپذيرد از AFC خارج خواهند شد.

در اين بررسي شرايط کشور ايران مورد لحاظ قرار نگرفته است و در صورت جلسه کميته اجرايي کنفدراسيون فوتبال آسيا اشاره‌اي به ميزباني تيم‌هاي ايراني از تيم‌هاي عربستاني نشده است. بر اين اساس ديدارهاي نمانيدگان ايران با عربستان هم‌چنان بايد در کشور ثالث برگزار شود.

هفته بيست و دوم ليگ؛

ايده‌آل براي پرسپوليس؟

پرسپوليس در پايان هفته بيست و يکم ليگ برتر با 48 امتياز در صدر جدول قرار گرفت و با تيم دوم يعني فولاد خوزستان فاصله‌‌اي 12 امتيازي ايجاد کرد. البته فولاد يک بازي کمتر دارد و مي‌تواند اين فاصله را به 9 امتياز کاهش بدهد. اما مساله اين است که اين هفته براي مي‌تواند براي پرسپوليس هفته ايده‌آلي باشد و فاصله اين تيم را با رقبا بيشتر کند. به اين دليل که اين هفته همه تيم‌هاي بالاي جدول بازي‌هاي سختي دارند و فقط پرسپوليس است که بايد با تيم بحران زده سپاهان بازي کند؛ آن هم در تهران.

اين هفته فولاد به عنوان جدي‌ترين رقيب پرسپوليس در اين برهه در زمين خودش ميزبان ديگر تيم جنوبي يعني صنعت نفت آبادان است که اين روزها آمادگي بالايي دارد. نفتي‌ها در آخرين بازي‌شان با 3 گل سپيدرود را شکست دادند و در آستانه بازي با استقلال در نيمه نهايي جام حذفي پيروزي روحيه بخشي به دست آوردند. قطعا فولاد خوزستان کار آساني در مقابل شاگردان فراز کمالوند ندارد.

اين هفته دو تيم ديگر بالاي جدولي يعني استقلال و ذوب‌آهن هم با هم بازي دارند. ذوب با درخشش در هفته‌هاي اخير خودش را به رتبه سوم رسانده و مدعي جدي کسب سهميه است. اما رقيب اين تيم يعني استقلال هم وضعيت خوبي دارد و شاگردان قلعه‌نويي نمي‌توانند از کسب يک پيروزي خانگي مطمئن باشند.

در ديگر بازي حساس اين هفته پارس جنوبي جم ميزبان سايپاي اوج گرفته است. پارس که با يک شکست سنگين از تهران به خانه برگشته در پي جبران است. آن‌ها مي‌خواهند شکست سنگين برابر استقلال را با پيروزي مقابل سايپا جبران کنند. از طرفي سايپا هم اين روزها روي نوار برد افتاده و نمي‌خواهد در جم متوقف شود.

پرسپوليس اما در تهران ميزبان سپاهان است. سپاهاني که منصور ابراهيم زاده را به عنوان سرمربي معرفي کرد تا بلکه در آستانه بازي با پرسپوليس به بازيکنانش شوک وارد کند. اما حقيقت اين است که اوضاع سپاهان اصلا خوب نيست و غيبت عزت الله پورقاز در اين بازي روز سختي را براي طلايي پوشان اصفهاني رقم خواهد زد. پيش بيني اين که در اين بازي کدام تيم برنده خواهد شد سخت نيست.

اين که نتايج اين هفته چطور رقم خواهد خورد مشخص نيست. اما اگر پرسپوليس برنده شود در بقيه بازي‌ها هر نتيجه‌اي رقم بخورد برنده اصلي هفته تيم برانکو خواهد بود. اگر رقيبان نزديک پرسپوليس در اين هفته مساوي کنند فاصله‌شان با پرسپوليس بيشتر خواهد شد. اما اگر هر کدام از آن بازي‌ها برنده داشته باشد هم خطري پرسپوليس را تهديد نمي‌کند و فاصله همان خواهد بود که الان هست. در عوض تيم‌هاي بازنده از صدر جدول بيشتر فاصله مي‌گيرند و دايره مدعيان نزديک به پرسپوليس کوچک‌تر خواهد شد.

درخواست طعنه‌آميز از کميته ضددوپينگ

پندار توفيقي، يکي از اعضاي هيات مديره استقلال که اخيرا با مصاحبه ها و اظهارنظرهاي جنجالي‌اش خبرساز شده است، خواسته عجيبي از مسئولان کميته ضد دوپينگ مطرح کرد. او گفت: «مسابقات ليگ برتر و جام حذفي به اوج حساسيت رسيده است و از مسئولان کميته ضد دوپينگ درخواست مي‌کنم تا با توجه به اهميت هفته‌هاي پيش رو، نظارت ويژه‎اي بر عملکرد تمامي تيم‌ها در مسابقات پيش رو داشته باشند تا به روح ورزش لطمه‌اي وارد نشود. الان جام حذفي به نيمه‌نهايي رسيده و بازيهاي ليگ نيز بسيار حساس است به همين دليل از کميته ضد دوپينگ فدراسيون فوتبال مي‌خواهيم از همين هفته و خصوصا بازي نيمه‎نهايي جام حذفي با انجام تست دوپينگ، نظارت ويژه‎اي روي همه مسابقات داشته باشد.» اصرار او به نظارت کميته ضد دوپينگ بر بازي‌هاي نيمه‌نهايي جام حذفي کمي عجيب و معنادار به نظر مي‌رسد.


 خبـــرنامه 

 هفته بيست و ششم ليگ روي هوا

قرار است تغييرات در برنامه مسابقات ليگ برتر به وجود بيايد و طبق معمول اين اتفاق به دليل برگزاري اردوي تيم ملي و مسابقات تدارکاتي اين تيم است. ديدارهاي هفته بيستم و ششم در روزهاي 9 تا11 فروردين برنامه ريزي شده و اردوي تيم ملي هم حداقل تا 8 فروردين ادامه خواهد داشت. زمان برگزاري هفته پنجم ليگ قهرمانان آسيا هم در روزهاي 13 و 14 فروردين است. به همين دليل سازمان ليگ در پي آن است تا به خاطر ترافيک شديد در برنامه‌ها، هفته بيست و ششم ليگ را لغو کرده و به زمان ديگري موکول کند. رئيس کميته مسابقات سازمان ليگ در اين باره گفته است: «به احتمال فراوان در تقويم ليگ به خصوص در هفته بيست و ششم تغييرات زيادي را خواهيم داشت.»

بيت سعيد، اسلحه خودکشي استقلال

حسن بيت سعيد با پيراهن فولاد به يکي از کابوس‌هاي استقلالي‌ها تبديل شده است. استقلال حتي فکرش را هم نمي‌کرد که با فروش يکي از بي‌اثرترين بازيکنانش در نيم فصل اول به تيم فولاد خوزستان، سهميه آسيايي‌اش را به خطر بيندازد. زماني که انتقال بيت‌سعيد به فولاد صورت گرفت انتقال يک بازيکن ضعيف در استقلال به تيم سوم جدول بود. حالا اما شرايط کاملا فرق کرده است. بيت سعيد به ستاره تيمش و بهترين گلزن فولاد در اين فصل به همراه جانفزا و عاشوري با زدن 4 گل تبديل شده است و فولاد هم با او رده دوم را از پارس جنوبي گرفت و جايگاهش را محکم کرد؛ تيمي که شانزده هفته است نباخته و از زمان حضور بيت‌سعيد هم شرايط بسيار بهتري پيدا کرده است. در اين چند هفته گذشته از نيم‌فصل دوم اگر گل‌ها و پاس‌گل‌هاي بيت سعيد را حذف کنيم 7 امتياز از فولاد کسر خواهد شد که اين تيم را به رده ششم جدول مي‌رساند. يعني استقلالي که در حال حاضر با يک بازي بيشتر 4 امتياز از فولاد کمتر دارد، بدون گل‌ها و پاس گل‌هاي بيت سعيد 3 امتياز بالاتر از اين تيم بود.

بيت سعيد در اولين بازي‌اش برابر پرسپوليس در دور برگشت که به عنوان بازيکن ذخيره به زمين رفت، گل نزد اما بعد از آن دو بار دروازه نفت تهران را باز کرد، يک گل به گسترش فولاد زد و در بازي برابر سپاهان چهارمين گلش در اين فصل را براي فولاد خوزستان به ثمر رساند. پاس تک گل فولاد مقابل سياه جامگان هم توسط بيت سعيد داده شد. ضمن اين که هنوز 9هفته از ليگ باقي مانده است و اين فرصت زيادي براي بيت‌سعيد است تا آمارش را با پيراهن فولاد هم بهتر کرده و در جدول گلزنان خودش را بالاتر بياورد و به شگفتي‌ سازي فولاد هم کمک کند؛ تيمي که پناهگاه خوبي براي ستاره‌هاي برگشت خورده استقلال و پرسپوليس است و هم آنها را به روزهاي خوبشان برمي‌گرداند و هم خودش از اين بازگشت سود مي‌برد. مثل ساسان انصاري فصل گذشته و بيت سعيد امسال.

مهاجم کامرونى استقلال مشخص شد

مهاجم مورد نظر شفر و مديران استقلال براى حضور در خط حمله مشخص شد.

پس از هماهنگى ميان شفر و مديران استقلال در نهايت پس از منتفى شدن سه گزينه براى حضور در استقلال، مهاجم مد نظر سرمربى آلمانى وارد ايران مى شود.

«هرمان» مهاجم كامرونى مورد نظر آبى ها قرار است وارد ايران شود تا در صورت تاييد در تست هاى پزشكى، با آبى ها قرارداد منعقد كند.

تلاش گسترده اوکراين براي کارشکني در جام جهاني روسيه

دولت اوکراين به رايزني‌هاي فشرده خود براي کارشکني در روند برگزاري جام جهاني در روسيه ادامه مي‌دهد.

پاول کليمکين وزير امور خارجه اوکراين گفت: ما با فدراسيون‌هاي مختلف فوتبال صحبت مي‌کنيم و همچنين گفت و گوهاي اختصاصي با سازمان‌هاي طرفدار فوتبال و انجمن‌هاي هواداران فوتبال داريم تا اين مسابقات را تحريم کنند.

او افزود: از سوي ديگر تلاش مي‌کنيم تا طرفداران فوتبال نسبت به سياست‌هاي اين کشور اعتراض کنند، سوال‌هاي مختلف سياسي مطرح کنند يا اين مسابقات را تحريم کنند. برنامه ديگر ما نشان دادن اعتراض هواداران فوتبال به سياست‌هاي روسيه در هنگام حضورشان در خاک اين کشور است.اختلاف سياسي ميان روسيه و اوکراين از سال 2015 ميلادي تاکنون همچنان ادامه دارد. قرار است جام جهاني فوتبال از 14 ژوئن تا 15 جولاي 2018 در روسيه برگزار شود.

واکنش بيرين به سرمربي شدن ترامپ در آرسنال!

مدافع آرسنال درباره پيشنهاد به رييس جمهور آمريکا براي مربيگري در تيمش واکنش نشان داد.

هفته گذشته پرس مورگان ، مجري معروف تلويزيوني در انگليس با دونالد ترامپ مصاحبه کرد. اين گفت‌وگو يک‌شنبه هفته‌ گذشته پخش شد اما اين مجري با منتشر کردن عکسي در شبکه‌هاي اجتماعي سر و صدا به راه انداخت. در اين تصوير، پيراهن آرسنال با نام رييس جمهور آمريکا ديده مي‌شد! مورگان در اين خصوص نوشت: "لحظه‌اي که ترامپ را دعوت کردم تا سرمربي آرسنال شود چون او مي‌تواند يک ديوار دفاعي مستحکم بسازد. فلسفه تهاجمي او باعث مي‌شود به همه عناوين دست پيدا کند. او مي‌خواهد به هر قيمتي فاتح جام‌ها شود."در اين خصوص هکتور بيرين از اين پيشنهاد خشنود نشد و نسبت به اين تصوير واکنش نشان داد. مدافع ‌اسپانيايي آرسنال نوشت: "اميدوارم ترامپ به اين پيشنهاد نه گفته باشد!"


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته