جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5773

در ديدار لاريجاني با رئيس کميسيون روابط خارجي اروپا مطرح شد؛
استقبال از بحث هاي تکنيکي و بانکي ميان ايران و اروپا


کمکهاي اتحاديه اروپا، عربستان و قطر براي بازسازي عراق


خبر


شانزدهمين نمايشگاه بين المللي چوب و صنايع وابسته در تهران


حاميان " جوليان آسانژ" مدير سايت ويکي‌ليکس در لندن


سرمقاله

حجت الاسلام سيدرضا اکرمي درگفتگو با آفرينش مطرح کرد؛
اطلاع رساني در دولت صفر است و هرکس به سليقه خود افکارعمومي را هدايت مي کند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 در ديدار لاريجاني با رئيس کميسيون روابط خارجي اروپا مطرح شد؛
 استقبال از بحث هاي تکنيکي و بانکي ميان ايران و اروپا 

 
علي لاريجاني در ديدار مک آليستر رئيس کميسيون روابط خارجي و حقوق بشر پارلمان اروپا گفت: روابط بانکي با اروپا به خوبي طبق برجام پيش نرفته و مطرح شدن اين پيشنهاد از سوي شما مبني بر اينکه در مسائل اقتصادي اتحاديه اروپا متفاوت از آمريکا تصميم بگيرد، اگر اين واقعيت رخ دهد، خوشحال کننده است.

به گزارش خانه ملت، وي درخصوص پيشنهاد هيات پارلماني اروپا براي برگزاري بحث هاي تکنيکي پيرامون مسائل بانکي گفت: اگر گروهي بحث هاي بانکي و تکنيکي را از پارلمان ايران و بانک مرکزي با نمايندگان اتحاديه اروپا انجام دهند، ما نيز استقبال مي کنيم.

وي تصريح کرد: مسئله تروريسم براي شما مهمتر از آمريکايي ها است و ما نيز سالها است که با تروريسم درگير هستيم.رئيس مجلس شوراي اسلامي با طرح اين سوي با بيان اينکه وهابيت گروهي اندک هستند ولي
حرف هايشان پايه تروريسم را تشکيل مي دهد، گفت: در بحث حقوق بشر هم با همين نگاهي که مسلمانان همگي يکسان هستند از سوي غربي ها نگاه مي شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه گفته مي شود عربستان در حال تغيير است، حتي شنيدم در اروپا جشن گرفته اند، زيرا زن ها در عربستان توانستند رانندگي کنند، بيان کرد: اين در حالي است که زنان در ايران از سال ها پيش در دانشگاه ها، بيمارستان ها حضور داشتند و رانندگي مي کردند و ما از ابتدا روش آن‌ها را قبول نداشتيم.لاريجاني با بيان اينکه تحولات منطقه اي بسيار عميق است و اگر با همان عينک قديم به اين تحولات نگاه شود، فقط بايد هزينه پرداخت و شما نمي توانيد ارتباط نزديکي با منطقه داشته باشيد تصريح کرد: ما مباني فکري متفاوتي داريم و به دموکراسي، عدالت، توسعه و جايگاه زنان معتقديم و نسبتي با گروه هاي متحجر نداريم و از ابتدا نيز اختلافاتي را داشته ايم.وي با بيان اينکه پس از انقلاب پايه گذاري نظام براساس پارلماني و رياست جمهوري با رأي مردم بوده است، افزود: ايران مانند برخي کشورها نيست که پادشاه حکم به تشکيل پارلمان بدهد در حالي که رأي مردم پشت آن نيست.رئيس قوه مقننه کشور با بيان اينکه انجام گفت و گوهايي بين ايران و اروپا خوب است، گفت: بايد به اين موضوع توجه کرد که ايران داراي ريشه اي هزاران ساله است که بنيه فکري قوي دارد و مانند کشورهايي نيست که بعد از جنگ جهاني ايجاد شده اند. ايران داراي نظامات حقوقي است که صدها سال است روي اين نظامات حقوقي کار شده است.رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه به نظر من برخي از نظامات حقوقي ايران قوي تر از نظامات حقوقي غربي ها است، ادامه داد: برخي از مشکلات اجتماعي که در اروپا وجود دارد، در ايران نيست که اين موضوع به پايه هاي فکري باز مي گردد.


 کمکهاي اتحاديه اروپا، عربستان و قطر براي بازسازي عراق 

 اتحاديه اروپا، عربستان و قطر از کمک هاي اختصاص يافته خود براي بازسازي عراق خبر دادند.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، فدريکا موگريني رئيس سياست خارجه اتحاديه اروپا در کنفرانس بازسازي عراق در کويت عنوان داشت: اتحاديه اروپا 400 ميليون يورو براي حمايت از تلاشها در زمينه بازسازي عراق اختصاص داده است.

وي در ادامه افزود: اين کمک ها جداي از کمک هاي فردي است که کشورهاي اروپايي به اين زمينه اختصاص داده اند. پيروزي نهايي بر داعش بايد از طريق حمايت از عراق در مرحله حساس کنوني تقويت شود.از سوي ديگر محمد بن عبدالرحمن آل ثاني وزير خارجه قطر در سخنان خود در اين کنفرانس از وام و سرمايه گذاري کشورش در عراق به ارزش يک ميليارد دلار خبر داده و بر پاي بندي کشورش بر حمايت از بازسازي عراق تاکيد کرد.عادل الجبير وزير خارجه عربستان نيز در اين کنفرانس از اختصاص يک ميليارد دلار براي حمايت از پروژه هاي عمراني در عراق و 500 ميليون دلار براي حمايت از صادرات عربستان به اين کشور خبر داد.

علاوه بر کشورهاي فوق امارات حدود 6 ميليارد دلار، ترکيه 5 ميليارد دلار، بانک بين المللي پول 4.7 ميليارد دلار، کويت 2 ميليارد دلار، انگليس يک ميليارد دلار و ژاپن 600 ميليون دلار در بازسازي عراق کمک خواهند کرد.


 خبر 

 در ديدار نخست وزير عراق؛

ظريف: ايران از هيچ گونه همکاري و مشارکت براي بازسازي عراق دريغ نخواهد کرد

وزير امور خارجه گفت: ايران همان گونه که در مبارزه عليه تروريست ها در کنار دولت و مردم عراق بوده است، در بازسازي عراق نيز از هيچ گونه همکاري و مشارکت با دولت عراق دريغ نخواهد کرد.به گزارش اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، محمدجواد ظريف در حاشيه کنفرانس بين المللي بازسازي عراق در ديدار«حيدر العبادي» نخست وزير عراق در کويت با بيان اين مطلب افزود: ما عراق را يک شريک مهم سياسي و اقتصادي براي خود مي دانيم.وزير امور خارجه افزود: با توجه به علاقه مردم و بنگاه هاي اقتصادي و تجاري ايراني به حضور در عراق اميدواريم حجم مناسبات بويژه درزمينه هاي اقتصادي و تجاري دو کشور جهش قابل توجهي داشته باشد.

پليس:

دستگيري اخلال‌گران بازار ارز در تهران آغاز شد

پليس آگاهي تهران بزرگ به منظور بازگرداندن آرامش به بازار ارز و کوتاه کردن دست دلالان با هماهنگي نهادهاي ذي ربط عمليات دستگيري اخلال‌گران بازار ارز را آغاز کرد.به گزارش ايرنا، اين عمليات در مراکز عمده تجمع دلالان ارز و راسته صرافي هاي يعني در سبزه ميدان بازار و چهارراه استانبول تهران انجام شد.سردار حسين رحيمي فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ در سخناني اعلام کرد که در عمليات 10 صرافي پلمپ شدند، 16 صرافي نيز اخطار دريافت کردند و تاکنون 90 نفر از اخلالگران بازار ارز دستگير شده اند.در هفته هاي اخير که قيمت ارزهاي عمده بويژه دلار و يورو در بازار به شکل صعودي رو به رشد بوده، بانک مرکزي همواره خواهان برخورد با اخلالگران بازار و بازگشت شفافيت به بازار شده بود.سال گذشته نيز در دي ماه و پس از آنکه قيمت ها به شکل غيرمنتظره رو به افزايش نهاد، بانک مرکزي اسامي 124 نفر از معامله گران بازار ارز را به سازمان مالياتي داد تا اگر اين افراد در فضاي کسب و کار قانوني فعاليت کرده باشند، ماليات درآمد حاصله را بپردازند.

تماس تلفني پوتين با پادشاه عربستان

کرملين اعلام کرد که پوتين در تماس تلفني خود با پادشاه عربستان درمورد اوضاع در سوريه گفتگو کرد.رئيس جمهوري روسيه تماس تلفني با پادشاه عربستان سعودي برقرار کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در تماس تلفني با سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان سعودي تاکيد کرد که بحران ادامه يافته درمورد قطر به نفع ثبات در خاورميانه نيست.کرملين اعلام کرد که پوتين در تماس تلفني خود با پادشاه عربستان درمورد اوضاع در سوريه گفتگو کرد.

رئيس جمهوري روسيه و پادشاه عربستان همچنين درمورد فروش تجهيزات نظامي بحث و گفتگو کردند.


 شانزدهمين نمايشگاه بين المللي چوب و صنايع وابسته در تهران 


 حاميان " جوليان آسانژ" مدير سايت ويکي‌ليکس در لندن  


 سرمقاله 

افزايش مزاحمت‌هاي خياباني و هزينه‌هاي اجتماعي _ رواني

آذر فخري 

بر اساس آمار قوه‌ي قضاييه در چند سال اخير با افزايش 98 درصدي مزاحمت‌ها و تعرض‌هاي خياباني نسبت به زنان و دختران مواجه هستيم. چنين آماري نه تنها تامل برانگيز، که تکان‌دهنده نيز هست. چرا که نشان از مغفول‌ماندن امر «کرامت انساني» در مورد زنان يک جامعه است. کرامت انساني که به‌طور ويژه در دين اسلام به آن، بي‌ لحاظ کردن جنسيت، تاکيد شده‌است.

پرسش اساسي اين است که چگونه با گذشت چهل سال از انقلاب اسلامي، نه تنها ارزش‌هاي انساني-اسلامي در جامعه نهادينه نشده، بلکه رفته‌رفته در سراشيبي فقر مدني- فرهنگي افتاده‌ايم و درگير معضل بزرگي به نام «مزاحمت و تعرض خياباني» هستيم، که اخيرا توجه جامعه شناسان را نيز به خود‌جلب کرده است.

مدتي طولاني از تفکيک جنسيتي در وسايل نقليه و اماکن عمومي مي‌گذرد و تقريبا جامعه‌ي ما به آن آموخته شده است. در ابتدا البته هدف از اين جداسازي، تامين آرامش رواني و جاني زنان بود. اما در کنار تفکيک جنسيتي در عرصه‌هاي گوناگون اجتماعي، جنبه‌هاي تربيتي و آموزشي رفتارهاي به‌هنجار و رعايت حريم‌ها و حرمت‌ها، به‌خصوص به مردان، آموزش داده نشد و تا به امروز نهايت سعي قانون‌گذاران و مجريان قانون، جدا نگه‌داشتن دو جنس، و سفت و سخت‌تر کردن حصارهاي پيرامون زنان بوده‌است.

در مورد برخورد با تعرضات خياباني، تعزيرات و مجازات بازدارنده‌اي در قانون جزايي ديده شده‌است . طبق ماده‌ي 619« هرکس در اماکن عمومي يا معابر، متعرض يا مزاحم‌اطفال يا زنان بشود يا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حيثيت، به‌ آنان توهين نمايد، به حبس از دو تا شش ماه و تا (74) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.» ليکن اغلب زنان و حتي مردان، از وجود چنين ماده‌اي در قانون بي‌خبرند و زنان معمولا به دليل ناآگاهي از حقوق خود، يا به دلايل عرفي و حفظ حيا و آبروي خويش، از شکايت و پي‌گيري چنين رفتارهايي امتناع مي‌کنند. در مواردي هم که شکايتي از سوي زنان آسيب ديده طرح شده، آسيب و بزه از سوي مامور قانون (که يک مرد است) جرم محسوب نشده‌است.پس از چهل سال هزينه براي تفکيک جنسيتي، امروزه، بسياري از افکار عمومي آن‌را پس مي‌زند و اصولا جدا کردن اين دو جنس،به‌نوعي ناديده گرفتن کرامت ذاتي- انساني آن‌هاست،.بي توجهي به جنبه هاي آموزش مدني و فرهنگي خلاء بزرگي است که با تکيه و تاکيد بر آن مي‌بايست راه حل تامين آسايش و آرامش رواني زنان و دختران جامعه را در همين معبر جست‌وجو کرد. چرا که امروزه و با رويکردهاي جديد فرهنگي و تکنولوژيک، نمي‌توان نيمي از افراد جامعه (زنان و دختران) را به‌دليل آسيب‌پذير بودن و به بهانه‌ي تامين امنيت، حذف، تفکيک يا محصور کرد. زنان جامعه‌ي ما امروز به آن حد از رشد و آگاهي رسيده‌اند که مي‌توانند در تمام فعاليت‌هاي خُرد و کلان اجتماعي، سياسي و اقتصادي شرکت کنند و توان و دانش آنان هيچ کم از هم‌نوعان مردشان ندارد. اما هنوز نگاه مردان جامعه، حتي درميان مسئولان، شوربختانه به آن حد از رشد مدني نرسيده است که فارغ از برداشت‌هاي جنسيت‌زده، پذيراي حضور زنان در کنار خود باشند. مزاحمت و تعرض خياباني، در رده‌ي تبعيض‌ها و خشونت‌هاي جنسي قرار مي‌گيرد و بر قانون‌گذار و مجري قانون تکليف است که با تکيه بر ماده قانوني که هست و قابل استناد مي‌باشد، موجبات تامين جاني و رواني نيمي از افراد فعال جامعه‌ي خود را فراهم آورند.

a.f.far99@gmail.com


 حجت الاسلام سيدرضا اکرمي درگفتگو با آفرينش مطرح کرد؛
 اطلاع رساني در دولت صفر است و هرکس به سليقه خود افکارعمومي را هدايت مي کند 

 طي ماه هاي اخير مباحث انتقادي فراواني نسبت به عملکرد تيم دولت در امور مختلف مطرح شده و بعضاً شاهد اعتراضاتي از سوي اقشار جامعه به اين مسئله هستيم. البته دولت نسبت به عملکرد اقتصادي خود با ارائه آمار و ارقام رسمي دفاع مي کند و معتقد است کنترل تورم و رشد اقتصاد با موفقيت در حال انجام است.

اما آنچه بايد جامعه را راضي نگه دارد و از سوي اقشار مختلف لمس گردد ديده نمي شود. نبايد اين نکته را فراموش کرد که وضعيت اقتصادي ما از بحران ورشکستگي و رسيدن تا مرز نفت در برابر غذا به اين مرحله رسيده و نمي توان اقدامات دولت را در راستاي بهبود وضعيت ناديده گرفت. ولي نمي توان ازنابساماني هاي به وجود آمده در عرصه اقتصاد چشم پوشيد و اعتراضات مردم را نسبت به اين وضعيت ناديده گرفت.

دربخش پاياني مصاحبه با حجت الاسلام سيدرضا اکرمي عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز و رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري پيرامون اين مباحث و ضعف هاي دولت در بحث اطلاع رساني گفتگو کرديم که خلاصه آن را درزير مشاهده مي کنيد.

مسائل معيشتي مردم در چند وقت اخير به صورت گسترده و پررنگ تر مطرح شده و شاهد اعتراضات علني مردم به وضع بيکاري و مشکلات اقتصادي هستيم. چرا در اين مورد با مردم واضح و به بيان ساده سخن گفته نمي شود و خواسته هاي آنها مورد توجه قرار نميگيرد؟

مسئله معيشت و فقر صرفا به ايران ختم نمي شود و در سايرکشورهاي دنيا نيز حتي کشورهاي توسعه يافته بيکاري، فقر و گرسنگي وجود دارد. ما بايد بپذيريم که درکشور ما اقشاري وجود دارند که قادر به تامين نيازهاي اوليه خود نيستند. با پذيرفتن اين صورت مسئله بايد به دنبال راهکار آن باشيم. رهبري امسال را به سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال يا اقدام و عمل نامگذاري کردند. اين عنوان درعيد نوروز براي تمام ملت ايران مطرح شد. رهبري نگفت که اقتصاد مقاومتي فقط براي دولت است يا براي بخش خصوصي يا براي مردم است. بلکه همه آحاد ملت را به اين امر توصيه کردند، بنابراين همه بايد پا به ميدان بگذارند.

امروز هيچ بخش و نهادي خود را مقيد به اقتصاد مقاومتي نمي داند. بايد تمام احاد جامعه اعم از بخش خصوصي، تعاوني ها، بخش دولتي، قواي ديگر و نيروهاي مسلح، بازاريان و مردم خود را ملزم به اجراي اقتصاد مقاومتي کنند. در اقتصاد ساده ما بحث عرضه و تقاضا بسيار با اهميت است. لذا وقتي ما حجم غيرقابل باور واردات را طي سال هاي اخير مشاهده مي کنيم، آن وقت توقع داريم مردم اين کالاي چيني يا وارداتي را نخرند؟ توقع داريم با اين حجم واردات توليد کنندگان ورشکست نشوند و بيکاري افزايش نيابد؟ امروز به هرصنفي وارد مي شويم شاهد نمونه هاي کثير خارجي هستيم و ديگر جايي براي محصولات کارخانجات داخلي وجود ندارد. مابايد بين عرضه و تقاضا يک تناسب عقلاني ايجاد کنيم و اين وظيفه بخش خصوصي است.اما بخش ديگر کار بر دوش دولت و نهادهاي نظارتي است. وقتي ما نمي توانيم بر فروش لبنيات و اقلام خوراکي نظارت کنيم و در هر مغازه اي قيمت ها متفاوت است، چطور توقع داريم اقتصادمان سالم و پويا باشد. ازسوي ديگر مردم نيز بايد مسئوليت پذير باشند و با مديريت خود به اقتصاد کمک کنند. مردم بايد مطالبه گري کنند اگر جنسي گران است بي تفاوت نباشند و نخرند. امروز فرهنگي در کشور ما رايج است که اگر اعلام شود فلان کالا گران شده آنقدر به آن هجوم مي برند که قيمت ها سر به فلک مي گذارد، بعد که ارزان شد آنقدر نمي خرند تا توليد کننده يا وارد کننده به خاک سياه بنشيند. اشکال ما در اقتصاد اين است که گمان مي کنيم فقط يک بخش متولي اقتصاد است اما تمام اقشار و نهادها در اقتصاد دخيل هستند و هريک بايد وظايف خود را انجام دهند.

درحال حاضر رنجش هايي از سوي حاميان رئيس جمهور ايجاد شده و بعضا مباحثي همچون گردش و چرخش دکتر روحاني مطرح است، اين گزاره را در عملکرد دولت چطور تفسيرمي کنيد؟

باشناختي که بنده ازسال 1340 از آقاي روحاني دارم، ايشان انسان هوشمند و انديشمندي است و شخصيتي نيست به سمت وسوي خاصي غش کند. ايشان 20 سال در مجلس و 14 سال شوراي عالي امنيت و تمام سال هاي جنگ در بطن ماجرا بوده و شخصيت پخته اي است. اما مشکل اصلي اينجاست که اطلاع رساني و پاسخگويي چه در دولت يازدهم و چه دولت دوازدهم ايشان وجود ندارد. خيلي از مسائل را به جاي اينکه دولت براي مردم تشريح کند، ديگران با سلايق خود براي مردم سمت و جهت دهي مي دهند. به عنوان مثال مسئله برجام يکي از مباحث پرحاشيه درکشور مبدل شده است و هنوز بسياري از مردم و حتي مقامات غيرمرتبط از بطن و چگونگي آن خبردار نيستند.

بنده تلفني به آقاي سرمدي قائم مقام وزارت خارجه گفتم برجام ديگر تمام شد. حال نوبت شماست تا گروه ها و افراد مشرف به بحث، برجام را براي عامه مردم، دانشگاهيان، ائمه جماعات، نخبگان، فرهنگيان وبازاري ها باز و تشريح کنند. پس از گذشت دوسال از برجام چرا که کسي هنوز از کم و کيف برجام مطلع نيست و تفسيرهاي غلط موجب باورهاي مسموم در مردم شده است.

اطلاع رساني در دولت صفر است

مشخص کنند که ما در برجام انتخاب بين خوب و خوب تر کرديم، يا بين خوب و بد انتخاب کرديم و يا مجبور بوديم بين بد و بدتر انتخاب کنيم. چرا که وضعيت کشور به گونه اي نبود که بتوان ادامه داد، ضمن اينکه هرآنچه که ما در مذاکرات بگوييم طرف مقابل نمي پذيرد و نهايتاً مجبور شديم بين بد و بدتر انتخاب کنيم. ما درجامعه روحانيت از وزارت خارجه خواستيم تا اين برجام را براي ما بگشايد و توضيح دهد چرا که اطلاعي از آن نداشتيم، و آقاي عراقچي آمدند و گفتند چه موضوعي را توضيح دهم؟ آنچه را که خواستيم و يا آنچه را که توانستيم به دست آوريم؟ . لذا اينطور نيست که ما بگوييم يا صفر يا صد، چرا که طرف مقابل نمي پذيرد و درآخرناچاريم انعطاف نشان دهيم و طرف مقابل هم همکاري کند و درنهايت به دنبال سه اصل مورد تاکيد رهبري يعني عزت، حکمت و مصلحت باشيم.

با اين اوصاف از آنجا که متاسفانه اطلاع رساني در دولت ضعيف و پاسخگويي صفر است، قلم ها آزادند که هرچه دلشان ميخواهند بنويسند و بگويند رئيس جمهور به سمت اين و آن گرايش پيدا کرده و يا از حاميان گذشته است. درصورتي که واقعيت امر اين است که حجم مشکلات بسيار بالاست و مسئوليت پذيري کم است. بايد همه دستگاه ها و نهادها وارد ميدان شوند تا مشکلات کشور و مردم برطرف گردد.

يکي ازمهمترين مراکز فرهنگ سازي، آموزش و پروش است، اخيرا موضوع اضافه شدن بسيجيان به کادر مدارس مطرح شده، و واکنش وزيرآموزش و پرورش را نيز درپي داشت. به نظرشما اين تداخل ارگان ها و فعاليت هاي اين چنيني را چگونه مي توان تشريح کرد؟

بنده بعد از آمدن سردار غيب پرور در سازمان بسيج چندين بار دنبال کردم تا ايشان را ببينم و درمورد موضوعاتي صحبت کنم. اولين حرف خود را از طريق اين رسانه به ايشان مي گويم و آن اين است که اولين کاري که ايشان درمورد بسيج بايد انجام دهند، برقراري ارتباط بسيجيان با اهل مسجد، امناي مسجد و امام جماعت مسجد مي باشد. الان به گونه اي است که در مسجد صف هاي نماز داير است و بسيجيان بعضاً در پايگاه خود مشغول به کارهاي ديگر هستند. مسجد و پايگاه بسيج مسجد عضو يک خانواده هستند و نبايد اختلاف و يا افتراقي بين آنها وجود داشته باشد. بعضاً شاهديم که پايگاه بسيج با امام جماعت مسجد اختلاف دارند و اين اختلاف صرفاً به خاطر همان فاصله اي است که بين آنها به وجود آمده است. رهبري سابق براين تاکيد کرده بودند اگر دو همسايه براي مدتي يکديگر را نبينند به سادگي مي توان بين آنها اختلاف انداخت. اولين و ضروري ترين کاري که سردار غيب پرور بايد به آن توجه داشته باشند، ارتباط پايگاه ها با بدنه و اهالي مسجد است.

بسيج براي جذب بايد توان اقناعي داشته باشد

نکته ديگر اينکه بسيج براي جذب بايد توان اقناعي داشته باشد. يعني ابتدا بايد درپي قانع کردن نمازگزارها باشد بايد با ارتباط نزديک با آنها اهميت و ضرورت تحقق آرامان هاي بسيج را بيان کنند. وقتي مسجدي ها و مردم ببيند که بسيجيان با رفتار مناسب آماده و حاضر براي خدمت هستند، اعتماد شکل مي گيرد و شاهد رونق جذب بسيج خواهيم بود.

اما درمورد ورود بسيج به آموزش و پرورش به نظر مي رسد ما اول بايد اصل بسيجي بودن را به لحاظ فکر ، فرهنگ و عقيده را به کادر مدرسه و نهادهاي آموزشي تفهيم کرده و بعد از آن براي ورود بسيج اقدام کنيم. درثاني فهم بسيج براي بچه هاي ابتدايي کاربرد ندارد و بايد از مقاطعي همچون راهنمايي و دبيرستان اين کار را انجام داد.

در دوران کنوني ديگر دستوري نمي توان کار کرد

در دوران کنوني ديگر دستوري نمي توان کار کرد. شما بايد طرف را اقناع کني و با ادله عقل پسند به وي تفهيم کني تا پذيراي شما باشد. با اجراي طرح احتمالي و حضور نيروهاي بسيج در کادر مدرسه، شايد اصلا اين بچه ها من نوعي را قبول نداشته باشند؛ چه برسد به اينکه حرف شنوي داشته باشند. آقاي قرائتي داستاني را از حضورشان در يکي از مدارس نقل کردند و گفتند: « به دبيرستاني دعوت شدم و کادر مدرسه تمام بچه ها را که درحياط ورزش و بازي مي کردند به زور به نمازخانه آوردند. بنده گفتم اين بچه ها الان تمايلي به حرف و منبر ندارند و مدير و ناظم گفتند خير آنها آماده شنيدن هستند. من از خود دانش آموزان سوال کردم که دوست داريد ورزش کنيد يا من صحبت کنم؟ همه گفتند ورزش و ماهم گفتيم بريد بازي کنيد».

طبيب بايد ابتدا نبض مريض را بگيرد بعد براي وي تجويز کند. ما ابتدا بايد ضرورت فرهنگ بسيج را براي اقشار مختلف بيان کنيم بعد براي فعاليت هاي ترويجي اقدام نماييم. بايد جامعه شناسي کنيم و جاذبه براي بسيج ايجاد کنيم.


 يك نكته از هزاران 

 در آلمان خط تلفني وجود دارد که مردم مي توانند هنگام عصبانيت با تماس گرفتن با اين خط، به زمين و زمان فحش و ناسزا بگويند و عصبانيت خود را تخليه کنند. مبتکران اين خط تلفن معتقدند "اگر شما در کارتان عصباني شويد اين عصبانيت را به خانه برده و روي همسر و خانواده تخليه مي‌کنيد در حالي که آنها مقصر عصبانيت شما نيستند."

صد البته مقايسه جامعه آلمان با جامعه خسته و دل آشوب ما کار درستي نيست. اما اي کاش به جاي ايجاد يک خط تلفن مجزا براي شنيدن عصبانيت ها درايران، گوش هاي مسئولان صداي مردم را مي شنيد و درد دل هاي آنها را ترتيب اثر مي داد. گزافه نيست اگر بگوييم علت عصبانيت و خشم و خستگي امروز جامعه ما مربوط به عملکرد نادرست و تصميمات و وعده هاي مسئولان است. داشتن زندگي آرام خواست اصلي مردم است، وقتي اين حداقل براي آنها فراهم نشود، جاي تعجب نيست که در آمارهاي مختلف جهان عصباني ترين مردم دنيا معرفي شويم.


 ميز خبر 

 ماکرون: در صورت اثبات استفاده از سلاح‌ شيميايي در سوريه دست به حمله مي‌زنيم

رئيس‌جمهوري فرانسه تهديد کرد، کشورش در صورت اثبات استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در سوريه دست به حملات نظامي خواهد زد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه الجزيره، امانوئل ماکرون، رئيس‌جمهوري فرانسه خواستار برگزاري نشستي بين‌المللي درباره سوريه شد که در حد الامکان در يکي از کشورهاي منطقه برگزار شود.رئيس‌جمهوري فرانسه در اظهاراتي تاکيد کرد، چندين پيشنهاد در اين زمينه داده است و تاکيد ندارد اين نشست حتما در پاريس برگزار شود.

وي در عين حال تاکيد کرد، در صورت استفاده از سلاح‌هاي شيميايي عليه غيرنظاميان در جريان درگيري‌ها در سوريه دست به حمله نظامي خواهد زد.

ماکرون افزود،‌ اما تاکنون دلايل و مدارکي در اين زمينه مشاهده نکرده است.

رکس تيلرسون: ايران بايد نظاميان خود را از خاک سوريه خارج کند

وزير خارجه آمريکا که به اردن سفر کرده است در نشست خبري مشترک با همتاي اردني خود مدعي شده ايران بايد نظاميان خود را از خاک سوريه خارج کند.به گزارش مهر به نقل از اسکاي نيوز، «رکس تيلرسون» وزير خارجه آمريکا در نشست خبري مشترک با همتاي اردني خود از «امان» اعلام کرد که به زودي به لبنان سفر خواهد کرد و در خصوص امور داخلي لبنان نيز اظهار نظر کرده و گفت که حزب الله لبنان تحت تأثير ايران است و اين مسأله در طولاني مدت به سود آينده لبنان نيست.

وزير خارجه آمريکا همچنين تأکيد کرده که واشنگتن از روند سياسي در لبنان و ارتش اين کشور حمايت مي کند.

در حالي که آمريکا از گروه هاي مسلح در سوريه حمايت مي کند و يکي از عوامل بي ثباتي در سوريه به شمار مي رود، وزير خارجه اين کشور مدعي شد که ايران بايد نيروهاي خود را از خاک سوريه خارج کند و اجازه بدهد که راهکار سياسي در خصوص بحران سوريه ايجاد شود. وي همچنين اعلام کرد که تنش ميان گروه هاي مورد حمايت ايران و اسرائيل در سوريه مي تواند امنيت منطقه خاورميانه را دچار خطرکند.

تاکيد آمريکا بر تداوم تحريم‌ها عليه روسيه تا زمان حل بحران اوکراين

وزارت خارجه آمريکا در سومين سالگرد امضاي توافق مينسک از روسيه به شدت انتقاد کرد و متعهد شد که تحريم‌ها عليه اين کشور را "تا زمانيکه مساله اوکراين لاينحل مانده"، ادامه دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري شينهوا، هدر ناوئرت، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در بيانيه‌اي، مسکو را به تداوم نقض توافق مينسک و دامن زدن به درگيري‌ها در اوکراين متهم کرد.وي در اين بيانيه آورده است: روسيه دخالت مستقيم در اوضاع اوکراين را رد مي‌کند درحاليکه نيروهاي تحت حمايتش دسترسي ناظران سازمان همکاري و امنيت اروپا به مناطق درگير در اوکراين را مسدودمي‌کنند.


 خبــــر 

 دومين قاضي آمريکايي عليه لغو طرح "داکا" راي داد

دومين قاضي آمريکايي با حکمي جلوي دستور اخير دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور اين کشور به منظور پايان دادن به برنامه حمايت از مهاجران جوان غيرقانوني در مقابل استرداد به کشورشان را گرفت.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين تصميم بعد از آن گرفته شد که در ماه ژانويه يک قاضي فدرال در سانفرانسيسکو آمريکا حکم به رد دستور لغو برنامه حمايت از اين مهاجران جواني که در سنين پايين به صورت غيرقانوني به آمريکا آمده‌اند و از آن تحت عنوان برنامه "داکا" ياد مي‌شود، داده بود.

تلاش چين براي کاستن تنش‌هاي تجاري با آمريکا

سخنگوي وزارت خارجه چين در اظهاراتي خطاب به ترامپ تلاش کرد نظر مثبت او را درخصوص مناقشات تجاري بين دو کشور جلب کرده و جلوي اخلال در تجارت دوجانبه را گرفته و او را مجاب به حل مناقشه مربوط به تجارت فولاد و آلومينيوم از طريق مذاکرات کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين اظهارات در حالي مطرح شد که ترامپ اخيرا گفته مشغول بررسي تعرفه‌ها و سهميه‌هايي براي تجارت با چين است.گنگ شوانگ، سخنگوي وزارت خارجه چين گفت: تجارت آمريکا و چين به طور دوجانبه سودمند است و البته بروز اختلاف اجتناب ناپذير است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

حساب هاي ازتاريخ 30 سپتامبر سال 2006

درآمدها وهزينه هاي دريافت شده در طول سال

درآمدها به يورو مجموع مقايسه بودجه

محصول 2005 2006

بدهي هاي عضويت سال 2006 930,000 900,164 900,000

مجموع فرعي 930,000 900,146 900,000

کمک اجاره يونسکو 43,000 43,000 43,000

امتيازات انتشارات 65,000 59,566 64,878

قراردادها واهدايي ها 174,000 100,885 123,943

کنفرانس ها 25,000 - 69,656

مجموع فرعي 307,000 203,451 301,477

ساير موارد

- فروش تقريبي اطلاعات 944 7,644

- توليدات مالي 4,190 11,970

- نرخ مبادله 12,741 7,070

- توليد سال هاي قبل 13,421 26,903

- مازاد عضويت از سال هاي قبل 32,256 23,303

مجموع فرعي 50,000 70,252 70,190

مجموع 1271667 1173,867 1287,000


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته