جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5773

مديرعامل شرکت ملي نفتکش:
تجسس پيکر جانباختگان سانچي در عمق 115 متري دريا

رئيس هيأت داوري با تأکيد بر محرمانه بودن سفارشات توتال ،
توتال در حال ارزيابي شرکت هاي ايراني است


ميز خبر


معادلات انرژي


 مديرعامل شرکت ملي نفتکش:
 تجسس پيکر جانباختگان سانچي در عمق 115 متري دريا  

 مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران گفت: در حال حاضر جعبه سياه نفتکش سانچي در اختيار سازمان بنادر قرار گرفته و عمليات تجسس پيکر جانباختگان اين حادثه در عمق 115 متري دريا ادامه دارد.به گزارش ايرنا، سيروس کيان ارثي در حاشيه مراسم ورود پيکر سه تن از جانباختگان اين نفتکش در فرودگاه امام (ره) در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: شدت انفجار و آتش سوزي نفتکش سانچي به حدي بوده که وضعيت ظاهري اين نفتکش را تغيير داده است، با اين حال عمليات تجسس ادامه دارد و غواصان در تلاشند براي پيدا کردن پيکر ساير سرنشينان به هر نحوي که شده وارد کابين هاي نفتکش شوند.

کيان ارثي با اشاره به وضعيت بيمه خدمه اين کشتي نيز اظهار داشت: هر يک از شرکت هاي بيمه گر کشتي نفتکش و فله بر چيني در حال بررسي علت وقوع اين حادثه هستند و تا زماني که اطلاعات جعبه سياه استخراج نشده باشد نمي توان در مورد مقصر اين حادثه اظهار نظر کرد.

وي با بيان اينکه مشاوران بين المللي نيز در حال بررسي سانحه هستند و به محض اعلام نتايج اطلاع رساني خواهد شد، اظهار داشت: جعبه سياه در اختيار چهار کشور ذينفع قرار گرفته که با جمع بندي مصاحبه هاي خدمه کشتي فله بر چيني در اين مورد اطلاع رساني خواهد شد.

وي با بيان اينکه بر اساس اظهارات مقامات مسئول در اين زمينه بازخواني اطلاعات جعبه سياه 3 ماه طول مي کشد، گفت: با اين حال چنانچه زودتر اطلاعات اين حادثه اعلام شود در اين زمينه اطلاع رساني خواهد شد تا مردم و خانواده هاي جانباختگان در جريان قرار بگيرند.

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران تاکيد کرد: تمام تلاش ما تامين حق و حقوق خانواده هاي جانباختگان اين حادثه طبق قوانين بين المللي است و تاکنون تمام هزينه هاي مربوط به انجام آزمايش هاي «دي ان اي» و انتقال پيکرها به کشور توسط شرکت بيمه گر تامين شده و شرکت ملي نفتکش در تلاش است که بيمه سرنشينان نفتکش سانچي طبق قوانين بين المللي به خانواده هاي آنان پرداخت شود.

وي با اشاره به اهميت جلوگيري از نشت محموله نفتکش سانچي به دريا گفت: عمليات تجسس همچنان ادامه دارد و غواصان در شرايط بسيار سختي توانسته اند بخشي از مخازن سوخت کشتي را که نشت مي کرد، مهار کنند تا از آلايندگي بيشتر دريا در اين منطقه جلوگيري شود.

پيکر سه تن از جانباختگان حادثه نفتکش سانچي پس از ورود به تهران، با حضور خانواده هاي آنان و مقامات مسوول در فرودگاه امام خميني (ره) تشييع شد.


 رئيس هيأت داوري با تأکيد بر محرمانه بودن سفارشات توتال ،
 توتال در حال ارزيابي شرکت هاي ايراني است 

 رئيس هيات داوري استصناء گفت: هنوز توتال مشخص نکرده در چه بخشي از تجهيزات ايراني استفاده مي‌کند ضمن اينکه قراردادهايي که سفارش داده‌اند محرمانه است. رضا پديدار در گفت‌وگو با ايلنا درباره مذاکرات سازندگان داخلي با شرکت توتال اظهار داشت: فعلا توتال شرکت‌هاي داخلي را ارزيابي مي‌کند و تاکنون 80 شرکت سازنده داخلي را ارزيابي کرده است.وي افزود: اين شرکت فرانسوي برخي اما و اگرها را مطرح کرده مثلا گفته بايد شرکت‌ها حسابرسي شوند، استاندردها را رعايت کنند و گواهينامه بين المللي بياورند اما هنوز کار شروع نشده که بگوييم از تجهيزات سازندگان داخلي استفاده کرده يا خير.

رئيس هيات داوري انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت تصريح کرد: اينکه بگوييم توتال قصد ندارد از تجهيزات سازندگان داخلي استفاده کند، صحت ندارد، اين شرکت فعلا در حال بررسي است و هنوز نظر نهايي را اعلام نکرده است.وي تاکيد کرد: تا اين لحظه از هيچ مقام مسئولي در توتال و يا شرکت ملي نفت نشنيديم که توتال شرکت‌هاي ايراني را کنار گذاشته و از شرکت‌هاي خارجي استفاده مي کند. پديدار خاطرنشان کرد: ما در بخش 10 گروه کالاي استراتژيک، تجهيزات، تجهيزات برقي و شيرآلات توانمند هستيم، بخشي از 10 قلم کالاي استراتژيک را خودمان مي‌توانيم بسازيم و بطور کلي در پروژه فاز 11 توتال به طور ميانگين مي‌تواند 70 درصد تجهيزات را از ساخت ايران استفاده کند.وي يادآور شد: هنوز توتال مشخص نکرده در چه بخشي از تجهيزات ايراني استفاده مي‌کند ضمن اينکه قراردادهايي که سفارش داده‌اند محرمانه است.


 ميز خبر 

 مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز:

ايران آماده صادرات گاز به کشورهاي همسايه است

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز گفت: ايران آماده صادرات گاز به کشورهاي همسايه و افزايش مقدار فروش به مشتريان کنوني است.

حسن منتظر تربتي، درباره روند صادرات گاز ايران به کشورهاي همسايه به شانا گفت: صادرات گاز به بغداد از نقطه نفت‌شهر بي‌وقفه ادامه دارد و همانطور که پيش از اين اعلام شده ايران آماده صادرات گاز به بصره است زيرا گاز تا مرز شلمچه رفته و تنها در انتظار ورود به خاک عراق است.

وي افزود: شبکه انتقال گاز به بصره به‌زودي کامل مي‌شود، سختي کار مانند احداث زيرگذر از بستر رودخانه از دلايل طولاني شدن مدت ساخت اين شبکه به شمار مي‌آيد که در آينده‌اي نزديک پايان مي‌يابد.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز، با تاکيد بر اين‌که زيرساخت‌هاي صادرات گاز به عراق آماده است، اظهار کرد: با بهره‌برداري کامل از خط ششم سراسري انتقال گاز، مقدار صادرات گاز به عراق از کريدور غرب کشور به ظرفيت کامل مي‌رسد.

مشکل استفاده از کارتخوان در جايگاه‌ها حل مي‌شود

رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت از آغاز و ادامه مذاکره بين اين اتحاديه و بانک ملت براي برطرف کردن مشکل استفاده از کارتخوان‌هاي اين بانک در جايگاه‌هاي سوخت خبر داد.بيژن حاج محمدرضا در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه مشکل پيش آمده بين اتحاديه جايگاه‌داران سوخت و بانک ملت هنوز برطرف نشده و اين بانک به تعهدات خود عمل نکرده است گفت: البته فعلا قرار شد در جايگاه‌ها از دستگاه‌هاي کارتخوان بانک ملت استفاده کنيم و از مردم وجه غير نقدي نيز پذيرفته مي‌شود.

وي افزود: البته در اين راستا مذاکراتي بين بانک ملت و اتحاديه جايگاه‌داران صورت گرفته که فعلا نتيجه‌اي نداشته است اما به محض اينکه به نتيجه رسيد، اعلام خواهيم کرد.

متوسط توليد بنزين کشور به حدود 78 ميليون ليتر مي‌رسد

با راه اندازي فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس متوسط توليد بنزين کشور به حدود 78 ميليون ليتر مي‌ رسد.به گزارش ايرنا، مديرعامل شرکت پالايش نفت ستاره‌خليج‌فارس در مراسم آغاز به کار فاز دوم اين پالايشگاه گفت: با توجه به طراحي اوليه اين پالايشگاه که 360 هزار بشکه تصفيه ميعانات گازي است، به توليد 240 هزار بشکه نفتا دست يافته‌ايم.

محمد علي دادور افزود: با آغاز بهره برداري از اين فاز توليد نفتگاز کشور هشت ميليون ليتر افزايش يافت که با استاندارد يورو 5 توليد مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 12 ميليون ليتر بنزين يورو 5 به چرخه توزيع سوخت کشور افزوده مي‌شود

معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در مراسم راه‌اندازي واحد تقطير فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس، گفت: با راه‌اندازي اين واحد، تا پايان امسال 12 ميليون ليتر بنزين يورو 5 و 8 ميليون ليتر گازوئيل يورو 5 به چرخه توزيع سوخت کشور افزوده مي‌شود.

به گزارش شانا ، عليرضا صادق‌آبادي، در نشستي با حضور فريدون همتي، استاندار هرمزگان و شماري از مديران پروژه احداث پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس، گفت: با راه‌اندازي واحد تقطير فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس و تکميل آن تا پايان امسال، 12 ميليون ليتر بنزين يورو 5 و 8 ميليون ليتر نفت‌گاز يورو 5 به سبد سوخت کشور افزوده مي‌شود.وي با بيان اين‌که پارسال در همين ايام ميانگين توليد روزانه بنزين 60 ميليون ليتر بود، افزود: هم اکنون ميانگين توليد روزانه کشور به حدود 78 ميليون ليتر رسيده و فاصله توليد و مصرف بنزين به هم نزديک شده است.مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي تصريح کرد: با تکميل فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس تا پايان امسال، روزانه 12 ميليون ليتر بنزين يورو 5 به توليد کشور افزوده مي‌شود.

صادق‌آبادي با بيان اين‌که پالايشگاه ستاره خليج فارس پيشاني ديگر پالايشگاه‌هاي کشور است، گفت: ساخت پالايشگاهي با ظرفيت توليد روزانه 36 ميليون ليتر بنزين يورو 5 در دنيا بي‌نظير است.

افزايش صادرات گاز مايع ايران در سال 2018

صادرات «ال پي جي» ايران به بالاترين رقم از زمان لغو تحريم ها، يعني 520 هزار تن رسيد که اين مقدار 146 هزار تن بيشتر از آمارهاي اوليه منتشر شده در اواسط ماه ژانويه است.

به گزارش ايرنا، پايگاه خبري سنگاپوري «پلاتس» در گزارشي نوشت: اين رقم 39.4 درصد نسبت به 373 هزار تن «ال پي جي» که ايران در دسامبر 2017 (آخرين ماه ميلادي) صادر کرده بود، رشد نشان مي دهد.گزارش مي افزايد؛ در سال 2017، صادرات «ال پي جي» ايران در مجموع، به 3 ميليون و 500 هزار تن رسيد و بالاترين رقم ماهيانه در همين سال به ماه اوت، با 423 هزار تن مربوط مي شد. از اين رو برجام نقطه عطفي در تاريخ نفتي ايران به شمار مي رود.اما با توجه به کارشکني هاي آمريکا، شرکت فرانسوي توتال در هفته اي که گذشت، به ترامپ هشدار داد که بايد به برجام پايبند بماند.پاتريک پويان مديرعامل توتال در مراسمي که ماه ژانويه در داووس برگزار شد و دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا نيز حضور داشت، از وي خواست که به توافق هسته اي با ايران که مقصد سرمايه گذاري هاي نفت و گاز فرانسه است، پايبند باقي بماند. وي يادآور شد که سرمايه گذاري هاي خارجي در حوزه نفت و گاز به اصلاح ايران کمک مي کند و چنانچه چارچوب و قواعد کار تغيير کند، ما نيز بايد درارزيابي هاي خود تجديد نظر کنيم.انتظار مي رود که روند صعودي قيمت هاي نفت ولو با نوسانات همچنان تا پايان سال جاري ميلادي ادامه داشته باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته