جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5773


تقويت اعضا بدن براي داشتن عمري طولاني


کمردرد را جدي بگيريد


خبرپزشكي


خبر


 تقويت اعضا بدن براي داشتن عمري طولاني 

 عناصر و اجسام پر انرژي و متحرک موجود در طبيعت نظير انواع گاز ها و ذرات معلق در هوا و مايعات متحرک و روان و حتي اجسام ظاهرا بي حرکت داراي انرژي بوده و در صورت ترکيب و باند شدن بسياري از عناصر و ترکيب ها با هم مي توانند موجب حيات و زندگي در گياهان و جانوران و غيره شوند که ادامه اين وضع حيات برتر را بوجود مي آورد. هنگامي که ذرات و اجسام داغ از حالت حرکت به حالت سکون و بي حرکتي باز مي گردند مرگ آنها ظاهر مي گردد اين وضع در عضلات و اعضاي انسان ها بطور وضوح قابل مشاهده مي باشد و زماني که عضوي به علل گوناگون مانند تشکيل رسوب و ته نشيني آن و يا از بين رفتن بعضي از سلول هاي آن عنصر و پوسيدگي از حرکت باز مي ماند و عمر و زندگي فرد پايان مي رسد و چنانچه اين عضو از اعضاي ريشه اصلي باشد مرگ فرد فرا مي رسد و اعضاي ديگر نيز حيات خود را از دست مي دهند پس از توقف کار خود، شروع به پرسيدن مي کنند تا بتدريج تمامي اعضا در معرض نابودي و مرگ قرار مي گيرند.

لازم است تقويت و تغذيه تمام اعضا و حرکات آن و تامين انرژي براي آنان براي هميشه مورد نظر باشد و در اين صورت عمر طولاني مي گردد و فرد مي تواند مدت ها در اين طبيعت زيبا باقي بماند و از مزاياي آن بهره مند گردد.

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 کمردرد را جدي بگيريد 

 اگر ضايعه عصبي و فشار روي ريشه عصبي زياد شود در اين صورت، درمان با جراحي الزامي است.به گزارش روابط عمومي راديو سلامت، دکتر حبيب مفخم، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي در گفتگو با يرنامه «يک نکته يک متخصص» شبکه راديويي سلامت با بيان اين مطلب افزود: درمان با جراحي در بيماراني که از کمر درد رنج مي برند از يک الگوي منطقي و صحيح و علمي پيروي مي کند و اين گونه نيست که به صورت سليقه اي باشد.

وي ادامه داد: به طور مثال، جراحي براي درمان بيرون زدگي ديسک و فشار روي ريشه عصبي يا روي نخاع؛ جراحي اورژانسي براي بيماراني که بي اختياري در دفع ادرار يا مدفوع دارند که به علت بيرون زدگي ديسک روي نخاع و عصب ايجاد مي شود و بيمار را دچار کمر درد مي کند؛ جراحي براي رفع نقص عصبي پيش رونده.

اين متخصص طب فيزيکي و توانبخشي با بيان اينکه اين بيماران، از ضعف در اندام و پيشرفت آن در وضعيت حسي رنج مي برند، ادامه داد: براي مثال، در يک ناحيه از پاي بيمار، اختلال حسي ايجاد مي شود و ممکن است بعد از گذشت يک هفته يا ده روز يا يکي دوماه ، اين ناحيه وسيع تر شود. اين نقص پيشرونده، در معاينه هم اثبات مي شود.

وي در پايان اظهارداشت: مثلا فرد در بالا آوردن شست پايش دچار مشکل شده و اين ضعف در معاينه بعدي گسترش يافته است به طوري که با بالا آوردن پا يا روي پاشنه ايستادن نيز، احساس ناتواني مي کند.اين ها نشان دهنده پيش رونده بودن آن ضايعه عصبي و فشار روي ريشه عصبي است که در اين صورت، درمان با جراحي الزامي مي شود.


 خبرپزشكي 

 نقش مواد شيميايي محيط خانه در افزايش وزن

مطالعات جديد نشان مي‌دهد ترکيبات شيميايي PFAS که به طور گسترده در منازل مورد استفاده قرار مي‌گيرند، با کاهش سوخت و ساز بدن، در افزايش وزن نقش دارد.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، اين مطالعه که بيشتر زنان را مورد بررسي قرار داده، رابطه علت و معلولي مواد شيميايي و افزايش وزن را ثابت نمي‌کنند، ولي نشان مي‌دهد افرادي که در خونشان سطح بالايي از اين مواد قرار دارد، پس از رژيم غذايي با مشکلات افزايش وزن مواجه هستند.

ادامه مطالعه نشان مي‌دهد افرادي که به منظور کاهش وزن رژيم غذايي خاصي را رعايت مي‌کنند، مجدد پس از مدتي دچار افزايش وزن مي‌شوند و بايد رژيم بگيرند. محققان معتقدند اين دور باطل مي تواند متاثر از مواد شيميايي استفاده شده در منزل باشد.

اين مطالعه که توسط محققان دانشکده بهداشت هاروارد صورت گرفته نشان مي‌دهد ترکيبات شيميايي PFAS بيشتر در محصولات ضد آب يا ضد روغن مانند پارچه هاي ضد آب و ضد لکه، موکت ضد لکه و پوشش مواد غذايي استفاده مي‌شود.

مطالعات با بررسي بيش از 600 زن و مرد 30 تا 70 ساله داراي اضافه وزن نشان مي‌دهد زنان بيشتر در مقابل اين ترکيبات مستعد اضافه وزن هستند و احتمالا هورمون ها نقش مهمي در اين امر ايفا مي‌کنند.

مطالعات حيواني نشان مي‌دهد PFAS با سوخت و ساز و عملکرد استروژن تداخل دارد و استروژن از جمله مهمترين هورمون‌هايي است که در کنترل وزن بدن نقش دارد.

با توجه به استفاده گسترده اين مواد، مي‌توان گزينه هاي بهتري را جايگزين کرد، از طرفي نقش رژيم غذايي و تحرک در کنترل وزن بسيار موثرتر از ساير عوامل است.

نتايج اين مطالعه در نشريه PLOS Medicine منتشر شده است.


 خبر 

 جوانان ايراني 7 برابر متوسط جهاني سکته مي‌کنند

دبير دهمين کنگره استروک ايران با اشاره به اينکه در هر 10 دقيقه بعد از سکته مغزي فرد 2 ميليون سلول عصبي از دست مي‌دهد، گفت: تشخيص درمان به موقع اين بيماري در نجات جان آن بسيار حائز اهميت است.

دکتر شهرام اويس‌قرن دبير دهمين کنگره استروک ايران اظهار داشت:‌ اين کنگره دوم تا چهارم اسفند ماه سال جاري در کتابخانه ملي ايران و با حضور متخصصين و جراحان مغز و اعصاب، راديولوژيست‌ها، پرستارها و صاحب‌نظران اساتيد برجسته در حوزه سکته مغزي برگزار مي‌شود.

وي افزود:‌ مراقبت از سکته مغزي کار تيمي مي‌طلبد و بر اين اساس آخرين روش‌هاي پرستاري بيماران سکته مغزي در دهمين کنگره استروک ايران همچنين تکنسين‌هاي اورژانس خط اول مواجهه با بيماران دچار سکته مغزي بوده بنابراين شرکت آنها در اين کنگره سبب ارتقاء تکنسين‌هاي اورژانس در زمينه سکته مغزي مي‌شود.

دبير دهمين کنگره استروک ايران ادامه داد: شيوع سکته مغزي در ايران طي چندين مطالعه که انجام گرفته به صورتي بوده که مشخص شده جوانان ايراني بيشتر مبتلا به سکته مغزي مي‌شوند. البته منظور از جوانان افراد کمتر از 50 سال است.

اويس‌قرن ادامه داد: طي مطالعه‌اي که در اصفهان انجام گرفت بروز سکته مغزي در جوانان 7 برابر ميانگين جهاني بود. بنابراين پيشگيري از اين بيماري بسيار حائز اهميت است. همچنين 90 درصد سکته‌ها مربوط به 10 عامل فشار خون، چربي بالا، ديابت، استعمال سيگار، وزن زياد، عدم تحرک، بيماري قلبي، استرس، مصرف الکل و رژيم غذايي نادرست در جوانان است.

وي با تاکيد بر اينکه فردي که دچار سکته مغزي مي‌شود در هر دقيقه 12 کيلومتر راه عصبي آن و يا به عبارتي 2 ميليون سلول عصبي‌اش از بين مي‌رود، گفت:‌لذا درمان به موقع بيمار سکته مغزي بسيار حائز اهميت است و بايد همه اين افراد قبل از 4 ساعت و نيم طلايي اقدامات لازم برايشان انجام گيرد.

اين متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اينکه تزريق وريدي و کشيدن لخته از رگ دو روش مهم براي نجات جان بيماران دچار سکته مغزي در زمان طلايي است، گفت:‌متاسفانه در همه بيمارستان‌هاي کشور اين مسئله براي بيماران انجام نمي‌گيرد و هيچ کدام از بيمارستان‌هاي خصوصي تهران نيز درمان وريدي سکته مغزي را ندارد و در حال حاضر دو بيمارستان شريعتي و فيروزگر در حوزه کمک به بيماران سکته مغزي بسيار موفق بودند.

وي با بيان اينکه عليرغم احترام به طب سنتي بايد بگويم که نمي‌توان از اين طريق سکته مغزي را درمان کرد، گفت: برخي به دليل فشار خون بالا به جاي استفاده از قرص آبغوره مصرف مي‌کنند و اين سبب مي‌شود که به دليل کاهش نيافتن فشار خون دچار سکته مغزي شوند. بنابراين پيشگيري و درمان به موقع فشار خون بسيار حائز اهميت است.

دهمين کنگره استروک ايران 2 تا 4 اسفند با حضور سخنراناني از کشورهاي کانادا، آمريکا، فرانسه و قطر در مرکز همايش هاي بين المللي کتابخانه ملي ايران برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته