جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5787

وزير بهداشت :
سکته هاي قلبي و مغزي عامل بيش از50 درصد مرگ ايرانيان


پيشگيري از بيماري روده در کودکان با کِرم‌هاي نواري


خبرپزشكي


خبر


 وزير بهداشت :
 سکته هاي قلبي و مغزي عامل بيش از50 درصد مرگ ايرانيان 

 
وزير بهداشت با اشاره به توليد بيش از 100 داروي جديد در بازار، گفت: امروز هم دو داروي جديد روانه بازار شد که حاصل تلاش دانشمندان و شرکت هاي دانش بنيان داخل کشور است و اين دو دارو بسيار مهم و تاثير گذار است. دکتر سيد حسن هاشمي درحاشيه مراسم معرفي دو داروي جديد درمان هپاتيتC و پيشگيري از سکته هاي قلبي و عروقي با تاکيد بر اين که داروي پلي پيل با خاصيت ضد انعقاد خون و کاهنده فشار و چربي خون، بايد در افراد بالاي 40 سال مصرف شود، افزود: اين دارو ترکيبي از چند دارو است که از بروز سکته هاي قلبي و مغزي نيز پيشگيري مي کند و از آنجا که در کشور ما بيش از 50 درصد علت مرگ ايرانيان را سکته هاي قلبي و مغزي تشکيل مي دهد بهتر است که افراد آن را مصرف کنند.دکتر هاشمي با اشاره به داروي سووداک با خاصيت درمان هپاتيت c، افزود: اين دارو براي درمان هپاتيت C است که اين بيماري مي تواند اثرات جدي به کبد وارد کند و موجب سرطان کبد شود .وزير بهداشت ضمن قدرداني از رييس پژوهشگاه کبد و گوارش و اساتيد ارزشمند اين پژوهشگاه و بنياد برکت به دليل حمايت هايشان در جهت توليد اين دو محصول، گفت: از دانشگاه علوم پزشکي تهران به دليل وجود چنين مجموعه هايي در دل خود، تشکر مي کنيم و مطمئنيم که در ماه هاي آينده شاهد رونمايي تعداد بيشتري از اين نوع محصولات خواهيم بود.دکتر هاشمي تاکيد کرد: رونمايي از اين نوع داروها، نمايشي نيست و در بازار حضور خواهند يافت و جامعه پزشکي و جامعه پزشکي بين المللي نيز حتما اين داروها را نسخه خواهند کرد و مردم چه در کشور و چه در خارج از مرزهاي ايران نيز به اين داروهاي توليد داخل اعتماد خواهند کرد.

به گزارش وبدا،وزير بهداشت افزود: اين دو دارو در حال حاضر در بازار عرضه شده است و داروي سووداک با قيمتي کمتر از 10 درصد قيمت بين المللي موجود است ولي اثر بخشي آن به دليل اين که ترکيبي از دو داروي امريکايي و اروپايي است، بيشتر است.

دکتر هاشمي در پايان ابراز اميدواري کرد تا بيمه ها بتوانند به نحوي تقويت شوند تا از اين دو دارو و مردم حمايت کنند و تا مردم هزينه کمتري را براي تهيه آنها متحمل شوند


  پيشگيري از بيماري روده در کودکان با کِرم‌هاي نواري 

 مطالعه محققان دانشگاه کالگري کانادا نشان مي‌دهد ِکرم‌هاي نواري يک روش براي پيشگيري و درمان بيماري التهابي روده هستند.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، بيماري التهابي روده (IBD) براي تمام افراد مضر است؛‌ ولي مضرات آن براي کودکان دو چندان است؛ چراکه سبب کاهش جذب مواد مغذي مي‌شود و رشد کودکان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. بنابراين محققان کرم‌هاي نواري را يک گزينه درماني براي حل اين مشکل مي‌دانند.محققان دانشگاه کالگري در کانادا براي بررسي تاثير کرم‌هاي نواري بر پيشگيري و درمان بيماري‌هاي روده، دو گروه از موش‌ها را بررسي کردند. گروه اول با کرم‌هاي نواري Hymenolepis diminuta آلوده شدند و گروه دوم بدون کرم‌ها باقي ماندند. پس از 10 روز، سيستم ايمني موش‌هاي گروه اول با انگل‌ها مقابله کرد و آنها را دفع کرد.

پس از اين آزمايش تمام موش‌ها در معرض موادي قرار گرفتند که مي‌توانست منجر به بروز کوليت شود. کوليت نوعي بيماري التهابي روده است. موش‌هايي که در معرض کرم‌هاي نواري قرار گرفته بودند، به کوليت خفيف‌تري مبتلا شدند. محققان معتقدند دليل بروزکوليت، حافظه ايمونولوژيک موش‌ها بود. اگر بدن با تهديدي روبرو شود و پس از آن در معرض يک تهديد جديد و مشابه قرار گيرد، پاسخ ايمني بدن حافظه ايمونولوژيک نام دارد. اين پاسخ منجر به توليد سلول‌هاي سفيد بيشتر در سيستم ايمني مي‌شود.

پس از بروز کوليت، برخي از موش‌هاي گروه اول عصاره کرم نواري دريافت کردند. اين عصاره helminth نام دارد. مطالعات نشان مي‌دهد اين عصاره حافظه ايمونولوژيک موش ها را افزايش مي دهد و منجر به توليد پروتئين‌هاي ضد التهابي بيشتر مي‌شود و در نتيجه علايم کوليت کاهش مي‌يابد. اين دستاورد براي آزمايش انساني نيازمند مطالعه بيشتر است.


 خبرپزشكي 

 
نوزادان کم وزن در معرض بيماري هاي قلبي

بررسي‌ها نشان مي‌دهد نوزاداني که هنگام تولد وزن پاييني دارند بيشتر احتمال دارد دچار بيماري‌هاي قلبي شوند.به گزارش ايسنا، در اين مطالعه همچنين آمده‌ است نوزاداني که هنگام تولد وزن پاييني دارند نسبت به کودکاني که با وزن طبيعي متولد شده‌اند، بيشتر در معرض ابتلا به مشکلات شناختي هستند.

به گفته پزشکان، نوزاداني که وزن آنان کمتر از 2.5 کيلوگرم است بيشتر احتمال دارد در دوران بعدي زندگي‌شان دچار بيماري قلبي-عروقي، ديابت و مشکلات شناختي شوند. پزشکان دريافتند مصرف زودهنگام مکمل آهن مي‌تواند تا حدودي موثر باشد.متخصصان سوئدي در بررسي‌هاي خود مشاهده کردند کودکان متولد شده با وزن پايين که مکمل آهن دريافت کرده‌اند در سنين مدرسه فشار خون پايين‌تري دارند و اين يافته‌ها براي اولين بار بدست آمده‌ است.

در اين بررسي 285 کودک که وزن پايين داشتند و يک گروه 100 نفره از کودکاني با وزن طبيعي مورد مطالعه قرار گرفتند. همچنين اطلاعات مربوط به وزن، قد، فشار خون، قند خون، انسولين، ضريب هوشي و توانايي‌هاي مختلف ديگر در اين کودکان جمع‌آوري شد.به گزارش ان‌دي‌تي‌وي، در اين مطالعه مشاهده شد کودکاني که هنگام تولد وزن پاييني داشتند بيشتر در معرض مشکلات شناختي بوده‌اند. همچنين نشانه‌هاي اوليه از اختلال در تنظيم قند خون که علامت ابتلا به ديابت و بيماري‌هاي قلبي-عروقي است در آنان مشاهده شد.


 خبر 

 
DNA ويروس برعليه تومور سرطاني

پژوهشگران ژاپني با استفاده از نانوحاملي موسوم به ليپوزوم، DNA ويروس را در محيط آزمايشگاهي وارد تومور سرطاني کرده و موفق به جلوگيري از رشد تومور شدند. اين فناوري مي‌تواند براي درمان سرطان مناسب باشد.به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،محققان دانشگاه اکاياما در مقاله‌اي که در نشريه Scientific Reports منتشر کردند، روشي ارائه کردند که با استفاده از آن مي‌توان DNA ويروس را وارد سلول سرطاني کرد تا تومور را از بين برد. در اين راهبرد، DNA درون ليپوزوم کپسوله شده و مي‌توان از آن به عنوان عامل ضدسرطان استفاده کرد.اساس اين راهبرد به اين شکل است که از ويروس براي آلوده کردن سلول سرطاني و از بين بردن آن استفاده مي‌شود. در اين راهبرد، رهاسازي ماده وراثتي ويروس در سايت هدف، کار چالش برانگيزي بوده و به‌عنوان گلوگاه اين روش شناخته مي‌شود.

سيستم ايمني بدن معمولاً در برابر ورود ترکيبات ويروسي به بدن عکس‌العمل نشان مي‌دهد. براي حل اين مشکل، هيروشي تازاوا از محققان اين پروژه، از نانوذرات براي رهاسازي اين ماده استفده کرده‌است. او و همکارانش نشان دادند که کپسوله کردن DNA نوعي ويروس درون نانوذرات مي‌تواند راهکار مناسبي باشد. آن‌ها DNA را درون حاملي از جنس ليپيد دولايه، موسوم به ليپوزوم، قرار دادند تا با اين کار سيستم ايمني بدن تحريک نشود. اين درحالي است که وجود DNA موجب کاهش رشد تومور سرطاني مي‌شود.از ليپوزوم‌ها معمولاً به‌عنوان حامل استفاده مي‌شود که مزاياي زيادي نظير پايداري در جريان خود دارد. ابعاد ليپوزوم اهميت زيادي دارد؛ چرا که اگر ابعاد آن بزرگ باشد توسط سيستم ايمني بدن شکار شده و اگر از حدي کوچکتر باشد، از طريق کليه دفع مي‌شود. ازاين رو، محققان ابعاد ليپوزوم را در محدوده مناسبي، 90 تا 100 نانومتر، تنظيم کردند تا بتوان DNA ويروس را در آن قرار داد و به محل مورد نظر رساند.در اين پژوهش نشان داده شد که ليپوزوم‌ها هم در محيط آزمايشگاهي و هم در بدن مي‌توانند سلول‌هاي سرطاني را هدف قرار دهند. همچنين آن‌ها ثابت کردند که وجود ليپوزوم، DNA را از چشمان سيستم ايمني بدن پنهان مي‌کند.اين فناوري هنوز در مرحله تحقيقات آزمايشگاهي بوده و بايد بهبود يابد تا براي انجام آزمون باليني مناسب شود. پژوهشگران اين پروژه معتقداند که اين فناوري پتانسيل بالايي براي درمان سرطان دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته