جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/12/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5788


تأثيرات فروپاشي برجام بر صادرات نفت ايران


ايران، قطر و روسيه بازيگران کليدي بازار آينده گاز


معادلات انرژي


ميز خبر


 تأثيرات فروپاشي برجام بر صادرات نفت ايران  

 اگر چين، هند يا ترکيه هم تصميم بگيرند با آمريکا همکاري کنند، کاهش فروش نفت ايران به ميزان 600 هزار بشکه نفت در روز خواهد رسيد. امري که به گفته راشا تودي، به قيمت هر بشکه نفت چند دلار اضافه خواهد کرد. اگر ديگر کشورها با آمريکا همکاري کنند، فروش نفت ايران حدود 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهديافت.به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " ، به نقل از راشاتودي، کشمکش بين آمريکا و ايران، يکي از مهمترين خطرات براي بازار نفت در سال جاري است. گزارش جديدي که از مرکز سياست جهاني انرژي در دانشگاه کلمبيا منتشر شده، تاثير لغو احتمالي برجام بر صادرات نفت ايران را بررسي کرد.دونالد ترامپ تاکنون چندبار از روي اکراه، تعليق تحريم‌هاي هسته‌اي ايران را تمديد کرده است. آخرين باري که او اين کار را کرد، ضرب الاجلي براي «اصلاح» توافق هسته‌اي تعيين کرد و گفت که اگر اين اصلاح نشود، در ماه مي‌ آينده او برجام را پايان خواهد داد.

ريچارد نفيو، کارشناس سابق مسائل تحريم‌ در تيم مذاکره‌کننده آمريکا و پژوهشگر ارشد دانشگاه کلمبيا، تصميم خروج از برجام بدون اينکه دليلي براي تخلف ايران وجود داشته باشد را يک تصميم «به طور فاجعه‌باري غيرعاقلانه، بي‌پروا، غيرضروري و غيرسازنده» توصيف کرد. زيرا اين تصميم، آمريکا را در مسير تقابل نه تنها با ايران بلکه با شرکاي آمريکا در اروپا و شرق آسيا قرار خواهد داد.

راشا تودي در پاسخ به اين سوال که خروج ترامپ از برجام چه تاثيري بر بازار نفت خواهد گذاشت، نوشت: متغير‌هاي زيادي وجود دارند که بايد در نظر گرفته شوند. راهي که دولت اوباما به واسطه آن موفق شد صادرات نفت ايران را در چند سال پيش کم کند، اين بود که بانک‌هاي خارجي که با ايران تجارت مي‌کنند را به اعمال تحريم تهديد کرد... . اين امر براي برخي از کشور‌هايي که به نفت ايران وابسته بودند - مانند ژاپن، چين و هند -، دشوار بود. با اين حال، آمريکا به طور کلي سعي کرد فروش نفت ايران را به شکل چشمگيري کاهش دهد. دولت آمريکا از طريق رديابي ميزان خريد هر کشور از نفت ايران در يک برهه 180 روزه، اين امر را اندازه‌گيري کرد تا مطمئن شود که ميزان خريد کمتر شده است.اکنون اگر ترامپ تعليق تحريم‌هاي ايران را تمديد نکند، محتمل‌ترين سناريو اين خواهد بود که کاهش صادرات نفت ايران، 180 روز طول خواهد کشيد. در اين زمان، بر کشور‌ها براي کاهش خريد نفت ايران، فشار وارد خواهد شد.

با اين حال، تصميمات ديگر زيادي وجود دارد که دولت ترامپ بايد بگيرد تا صادرات نفت ايران کاهش يابد. تحريم‌هاي چندگانه‌اي وجود دارد که ممکن است به طور مرحله‌اي يا به يکباره اعمال شوند. علاوه بر اين، واکنش بين المللي، بويژه در اروپا، اغلب منفي خواهد بود.فقدان همکاري اروپا در افزايش فشار بر ايران، کارآمدي کارزار ترامپ را قطعا نسبت به دوران قبل، کمتر خواهد کرد. براي اعمال فشار بر بيمه‌هاي نفتکش‌ها و نيز فراري دادن مشتريان نفت از ايران، درگيري اروپا در مسئله، مهم است. علاوه بر اين، اعمال هرگونه تحريم بر شرکت‌هاي اروپايي به خاطر تجارت با ايران، ممکن است باعث اتخاذ اقدامات تجاري انتقام‌گيرانه از سوي اروپا بشود. احتمالا چين و روسيه، از همکاري امتناع خواهند کرد. اضافه بر اين، هزاران، پيچيدگي فني وجود دارد.


 ايران، قطر و روسيه بازيگران کليدي بازار آينده گاز 

 دبيرکل جديد مجمع کشورهاي صادر کننده گاز گفت، کشورهاي عضو اين مجمع همچنان «قابل اتکا ترين منابع» تامين گاز در بازار باقي خواهند ماند.به گزارش تسنيم به نقل از پايگاه خبري گالف تايمز، يوري سنتيورين، دبيرکل جديد مجمع کشورهاي صادر کننده گاز گفت، کشورهاي عضو اين مجمع همچنان «قابل اتکا ترين منابع» تامين گاز در بازار باقي خواهند ماند.وي افزود: در ميان مدت، ما انتظار داريم که کشورهاي قطر، روسيه و ايران همچنان نقشي کليدي در تامين صادرات گاز ايفا کنند. اين کشورها تلاش هاي زيادي براي آزادسازي پتانسيل عظيم صادرات گاز خود به ويژه از طريق توسعه بخش بالادستي و سرمايه گذاري هاي زيرساختي انجام مي دهند.

وي افزود، ايران يک برنامه مهم براي توسعه ظرفيت بالادستي خود آغاز کرده است. ما معتقديم ايران در ميان مدت پتانسيل افزايش صادرات خود به خصوص از طريق اجراي پروژه خط لوله انتقال گاز به پاکستان را دارد.سنتوريون در ادامه گفت، آمارهاي اوليه سال 2017 نشان مي دهد ميزان تجارت ال ان جي 291 ميليون تن بوده که رشدي 11 درصدي را شا مي دهد. اي رشد در سال 2016 تنها 6 درصد بود.

وي افزود، با وجود اينکه صادرات گاز از طريق خط لوله که اکنون 68 درصد از تجارت جهاني گاز را تشکيل مي دهد، بخش مشخصي از سهم خود از بازار را به صادرات ال ان جي خواهد داد، اما اين نوع از صادرات گاز همچنان بيشترين سهم از بازار جهاني گاز را در اختيار خواهد داشت.


 معادلات انرژي 

 مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران تشريح کرد:

بررسي کنترل مهار فوران چاه 147 رگ سفيد

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران با دفاع از عملکرد اين شرکت در حادثه مهار فوران و آتش چاه 147رگ سفيد، گفت: در اين حادثه قهرمان‌سازي نکرديم، اما کاري که همکاران من براي مهار آتش و فوران اين چاه انجام دادند شجاعانه بود.به گزارش شانا، سپهر سپهري در نشست تخصصي «مهار فوران چاه 147 رگ سفيد» در دومين روز از دومين کنگره و نمايشگاه بين‌المللي اکتشاف و توليد و پنجمين کنگره و نمايشگاه بين‌المللي صنعت حفاري ايران ياد جان‌باختگان اين حادثه را گرامي داشت.

وي با اشاره به اين که همکاران من در 58 روز توانستند فوران اين چاه را مهار کنند بدون اين که حادثه جاني رخ دهد، تاکيد کرد: من با افتخار مي‌گويم که توانستيم با انجام کار دقيق، رکوردي تازه ثبت کنيم.

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران افزود: چنانچه همکاران من بي‌تجربه‌ بودند و بين ما و ديگر همکاران شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب هم‌افزايي وجود نداشت، بدون شک نمي‌توانستيم در 58 روز اين چاه را مهار کنيم.وي با بيان اين که شرکت ملي نفت ايران هنوز در حال بررسي دليل وقوع اين حادثه است، اظهار کرد: اين حادثه سبب شد شرکت ملي نفت به‌طور جدي موضوع پيشگيري و مهار فوران چاه‌ها در دريا و خشکي را دنبال کند که براين اساس قرار شد در آينده يک سازمان به صورت يکپارچه به مهار فوران چاه‌هاي نفت و گاز بپردازد.سپهري ادامه داد: همچنين در بخش آموزش نيز تصميم گرفته شده است تا به تعدادي از نيروهاي انساني به عنوان فرمانده آموزش داده شود تا هنگام بروز چنين حوادثي، اين فرماندهان به مديريت و فرماندهي در مواقع بحران بپردازند.

همکاري‌هاي نفتي ايران و عراق به "حفاري" رسيد

ايران و عراق در عين رقابت در بازارهاي جهاني نفت مي توانند با همکاري در بخش‌هاي مختلف نفتي باعث ارتقاي اين صنعت در هر دو کشور شوند. اين همکاري که در ماه‌هاي اخير پررنگ‌تر شده است پس از عبور از برگزاري جلسات مشترک براي برنامه ريزي براي برداشت از ميادين مشترک، سوآپ و صادرات گاز اين بار به حفاري رسيده است.

به گزارش ايسنا، قرار گرفتن عمده ميادين نفتي عراق در خشکي حسن اين کشور محسوب شده و ظرفيت و پتانسيل نفتي عراق را بالا برده است. درحالي که اکثر ميادين نفتي ايران در دريا قرار دارد و هزينه سرمايه گذاري در ميادين نفتي ايران بسيار بالا است.به دليل همسايگي ايران و عراق و داشتن ميادين نفتي مشترک، جلسات و مذاکره درمورد چگونگي برداشت از اين ميادين در سال‌هاي قبل برگزار و انجام مي شد،جلساتي که بعد از سال‌ها تعويق مجددا از سر گرفته شد.در اين راستا، علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در اواخر بهار سال جاري کاردر مورد انجام مذاکره با کشورهاي همسايه در مورد ميدان‌هاي مشترک گفت: قطر براي برگزاري جلسه مشترک درخواست داده بود و يک جلسه هم برگزار شده و در آن بررسي شده است که برداشت از ميدان مشترک چگونه تنظيم شود. با عراق هم کميته‌اي تشکيل شده و يک جلسه از اين کميته برگزار شده است.


 ميز خبر 

 مدير عامل پخش فرآورده‌هاي نفتي خبر داد:

پيش بيني افزايش 10 درصدي مصرف سوخت در ايام نوروز

مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: با توجه به افزايش نرخ ارز و انتقال سفرهاي خارجي به داخل ، پيش‌بيني مي‌کنيم ميانگين مصرف سوخت تا 15 فروردين بيش از 10 درصد افزايش يابد.محمدرضا موسوي‌خواه در گفت‌وگو با ايلنا، درباره ذخاير نوروزي سوخت در جايگاه‌ها اظهار داشت: ما اکنون ذخاير بسيار خوبي داريم و با يک آمادگي مناسب‌تر نسبت به سال‌هاي گذشته به پيشواز نوروز مي‌رويم. وي پيش بيني کرد که ميانگين مصرف سوخت تا 15 فروردين بيش از 10 درصد افزايش يابد و اين در حالي است که سال گذشته رقم افزايش کمتر از 8 درصد بوده است، مضاف بر اينکه در سال جاري با توجه به افزايش نرخ ارز، سفرهاي خارجي به داخلي انتقال مي‌يابد.

مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در ادامه با بيان اينکه از هفته گذشته بازديد از جايگاه‌هاي عرضه سوخت در سراسر کشور آغاز شده، خاطرنشان کرد: ما چندين مرحله از جايگاه‌ها بازديد و تمامي شرايط را رصد کرده و آمادگي لازم را براي عرضه بهينه سوخت در ايام نوروز داريم.وي درباره نحوه پرداخت‌ در جايگاه‌ها نيز بيان کرد: در پرداخت نقدي و سامانه شاپرک مشکلي براي جايگاه‌داران وجود ندارد و جايگاه‌داران هر 24 ساعت يکبار مي‌توانند خريد کنند، تعدادي از جايگاه‌ها نيز در روز چند بار خريد مي‌کنند که 24 ساعت به اعتبارشان اضافه کرده و به 72 ساعت افزايش داده‌ايم.

اظهار نظر مدير عامل نفت و گاز پارس درباره واگذاري لايه نفتي به مرسک

مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: فقط با مرسک مذاکره کرده‌ايم شرکت‌هاي ديگري هم هستند، ولي فعلا جدي نيستند.محمد مشکين فام در گفت‌وگو با ايلنا درباره واگذاري توسعه لايه نفتي پارس جنوبي به شرکت مرسک دانمارک اظهار داشت: فعلا با اين شرکت در حال مذاکره هستيم، نمي‌توانيم بگوييم که قبل از پايان سال جاري امضا مي‌شود يا خير.وي افزود: بايد زمان بگذرد و کارها انجام شود، نمي‌توان زمان مشخص کرد.مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس خاطرنشان کرد: فقط با مرسک مذاکره کرده‌ايم شرکت‌هاي ديگري هم هستند، ولي فعلا جدي نيستند.

اظهار نظر مشکين فام درباره مرسک و لايه نفتي پارس جنوبي در حالي است که وزير نفت شب گذشته در جمع خبرنگاران واگذاري اين پروژه را به مرسک محتمل ندانسته و عنوان کرده است که مرسک با توتال ادغام شده بنابراين به اين سادگي‌ها لايه نفتي به توتال داده نمي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته