جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/12/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5788

در آستانه نظافت هاي نوروزي،
مخاطرات تنفسي استفاده از شوينده ها

يافته جديد محققان چيني؛
کمک داروي آرتروز به کاهش قندخون


خبرپزشكي


خبر


 در آستانه نظافت هاي نوروزي،
 مخاطرات تنفسي استفاده از شوينده ها 

 عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به اينکه از مخلوط کردن مواد شوينده ها بايد بشدت پرهيز کرد، گفت: برخي افراد در هنگام نظافت، مواد شوينده ها را مخلوط مي کنند که اين کار عوارض منفي آنها را 2 تا 3 برابر افرايش مي دهد.در آستانه عيد نوروز نظافت در منازل بيشتر مي شود و به عبارتي افراد مشغول خانه تکاني مي شوند و به همين دليل استفاده از مواد شوينده و پاک‌کننده شيميايي در اين ايام افزايش مي يابد و در صورت عدم رعايت نکات ايمني، ممکن است اين مواد خطرآفرين باشند.

استفاده بي رويه و عدم رعايت اصول بهداشتي هنگام استفاده از مواد شوينده، ممکن است در کوتاه مدت اثر چنداني نداشته باشد، اما در بلندمدت مشکلات ريوي و پوستي، عوارض چشمي و آلرژي‌هاي مختلف را به همراه دارد.دکتر سيدعلي جوادموسوي در گفت و گو با ايرنا افزود: برخي افراد شوينده هايي مانند جوهرنمک و وايتکس را با هم مخلوط مي کنند که به مردم توصيه مي شود از اين کار به شدت خودداري کنند.وي با اشاره به اينکه مواد شوينده ها سمي هستند، گفت: اثرات سمي نوع اسپري آن بيشتر از ساير انواع مواد شوينده است و به همين منظور به مردم توصيه کرد که استفاده حداقلي از اين مواد داشته باشند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: نوع پودر مواد شوينده اثرات و عوارض کمتري نسبت به ساير آنواع آنها دارند و بهتر است از اين نوع شوينده ها در نظافت استفاده شود.جواد موسوي به مردم توصيه کرد که در زمان استفاده مواد شوينده ها ضمن استفاده از ماسک هاي N90، تهويه را روشن کنند.وي تاکيد کرد: رعايت اين موارد مي تواند اثرات سمي مواد شوينده ها را برروي دستگاه تنفسي بدن اعم از فوقاني و تحتاني را کاهش دهد.فوق تخصص بيماري هاي ريوي ادامه داد: افرادي که دچار بيماري هاي ريوي هستند در هنگام استفاده مواد شوينده تا 4 ساعت نبايد در منازل حضور داشته باشند.

وي با اشاره به اينکه مواد شوينده داراي 2 نوع عارضه است، بيان کرد: عوارض حاد آن در عرض چند دقيقه اول ايجاد مي شود و اثر دوم آن تا چهار ساعت بعد از مصرف مواد شوينده هم مي تواند بروز پيدا کند.جوادموسوي، سرفه، تنگي نفس، خس حس، سرگيجه، اختلال سطح هوشياري، درد سينه را از جمله عوارض استفاده از مواد شوينده اعلام کرد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: در اثر مصرف بي رويه مواد شوينده ممکن است اکسيژن کافي به مغز نرسد و فرد دچار سنگ کوب شود.وي اظهار کرد: استفاده از مواد شويند مي تواند سبب ايجاد آسم يا برونشيت شود يا اين بيماري ها را تشديد کند.وي با اشاره به اينکه معمولا کودکان مستعد ابتلا به اين بيماري ها هستند، بيان کرد: کودکان به دليل فعاليت بيشتر، ممکن است تحت تاثير بيشتر اين مواد قرار گيرند و به همين دليل بايد در هنگام استفاده از مواد شوينده آنان را از محيط دور نگه داشت.

جواد موسوي با اشاره به اينکه مصرف مواد شوينده عوارض گوارشي يا پوستي شديد ايجاد مي کند، گفت: مواد شوينده ها را نبايد در دسترس کودکان قرار گيرد.


 يافته جديد محققان چيني؛
 کمک داروي آرتروز به کاهش قندخون  

 طبق نتايج يک مطالعه جديد، داروي متداول براي آرتروز روماتوئيد مي تواند درمان جديد موثري براي کاهش ميزان گلوکز خون در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 باشد.به گزارش مهر، بيماري آرتروز روماتوئيد که حدود يک درصد جمعيت جهان به آن مبتلا هستند، يک بيماري مزمن خودايمني است که موجب بروز درد و تورم در مفاصل مي شود.

داروي ضدالتهابي موسوم به lefluonamide موجب کاهش ميزان گلوکز خون و بازگشت مقاومت انسولين در مدل هاي موش آزمايشگاهي مبتلا به ديابت نوع2 شد. اين يافته بيانگر اين مطلب است که اين درمان مي تواند به عنوان يک درمان موثر آنتي بيوتيکي در نظر گرفته شود.«زيولانگ زو»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه يانگژو چين، در اين باره مي گويد: «ما دريافتيم lefluonomide پروتئين درگير در بي حس کردن گيرنده انسولين را هدف قرار مي دهد. اين گيرنده مسئول آموزش سلول ها در شروع به جذب قند از جريان خون است.»داروي lefluonomide از مدت ها قبل به عنوان داروي درمان آرتروز روماتوئيد تاييد شده است. در مطالعات قبلي هم اشاره شده که بيماران دريافت کننده اين دارو، داراي ميزان پايين تر گلوکز خون بوده و همچنين بيماران چاق وزن کم کرده بودند.به گفته زو، «ما مي دانيم برخي عوامل التهابي مي توانند گيرنده انسولين را هم بي حس کنند و lefluonamide يک دارو ضدالتهابي است از اينرو تاحدودي از طريق تاثير ضدالتهابي اش مي تواند قندخون را کنترل کند.»گام بعدي اين تيم تحقيق، انجام آزمايشات باليني اين دارو بر روي انسان است.


 خبرپزشكي 

 
نانوذرات حامل آنزيم در خدمت چيدمان صحيح دندان‌ها

پژوهشگران نانوذراتي طراحي کردند که حاوي آنزيم کلاژناز بوده و از آن مي‌توان براي رفع مشکل نابه‌جايي دندان در لثه استفاده کرد. اين آنزيم موجب جدا شدن دندان از محل خود مي‌شود؛ بدون اين که نياز به جراحي باشد. با اين روش دندان به محل صحيح خود آورده شده تا در آنجا قرار گيرد.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،در حال حاضر بيش از 80 نوع نانومحصول در حوزه پزشکي توليد شده که از آن‌ها در بخش‌هاي مختلف از درمان سرطان تا تصويربرداري استفاده مي‌شود. اخيرا محققان محصولي براي استفاده در بخش دندانپزشکي ساخته‌اند. اين محصول نوعي نانوذرات حاوي آنزيم است که مي‌تواند جراحي خفيف دندان را انجام داده و در نهايت موجب بهبود استحکام دندان شود. در اين روش دنداني که دچار نابه‌جايي شديد است به محل مورد نظر خود باز مي‌گردد. نتايج آزمون‌هاي انجام شده روي موش‌هاي آزمايشگاهي نشان مي‌دهد که استفاده از اين نانوذرات تأثير بهتري نسبت به جراحي روي دندان‌ها در موش‌ها داشته است.

شرودر از محققان اين پروژه مي‌گويد: «ما در اين پروژه تلاش داشتيم تا جراحي دندان را تغيير دهيم. در حال حاضر مشکلاتي در تشخيص بافت سالم و بيمار وجود دارد. با اين حال، آنزيم مي‌تواند اين کار را انجام دهد. آنزيم پروتئوليتيک قادر است بافت ويژه‌اي را از بين ببرد؛ بدون اين که به بافت سالم آسيب برساند. ما معتقديم که در آينده مي‌توان از اين روش به جاي جراحي، بدون آسيب رساندن به بافت سالم استفاده کرد.»

محققان اين پروژه فرآيند جديدي تعريف کردند تا به مشکل نابه‌جايي دندان در لثه کمک کنند. در حال حاضر براي تغيير وضعيت دندان بايد جراحي انجام شود تا الياف کلاژني که دندان را به استخوان وصل مي‌کنند، جدا شوند و دندان به محل صحيح خود منتقل شود.

در اين روش، از آنزيم براي زدايش اين الياف استفاده مي‌شود و در ادامه الياف جديدي در محل صحيح تشکيل مي‌شود. محققان اين پروژه نانوذراتي حاوي ليپوزوم ساختند تا آنزيم کلاژناز درون آن قرار گيرد. براي اين که اين نانوذرات بتوانند در محل مورد نظر فعال شوند، ليپيوزم از آنزيم مورد نظر محافظت مي‌کند و در نهايت نانوذرات در جايي که مورد نظر محققان است با استفاده از کلسيم موجود در محيط، فعال مي‌شود.


 خبر 

 مدير گروه علوم اعصاب دانشگاه پزشکي شيراز:

يک سوم ايرانيان با اختلالات خواب مواجه‌اند

مدير گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکي شيراز با بيان اينکه 30 درصد مردم در ايران دچار انواع اختلالات خواب بوده يا آن را تجربه‌ کرده‌اند، خاطرنشان کرد: در صورتي که اختلالات خواب در کيفيت زندگي روزمره خدشه وارد کند، نياز به درمان دارد.به گزارش ايسنا، محمد نامي در يک کنفرانس خبري که پيرامون روز جهاني خواب و اختلالات ناشي از آن برگزار شد، بيان کرد: به همان ميزان که خواب و موضوع سلامت آن اهميت دارد، اختلالات خوابي بين افراد مغفول مانده است.

وي افزود: ممکن است در مراجعه به پزشک ريشه اين موضوع در ناکارآمدي و اختلالات خوابي تشخيص داده شود که در صورت عدم درمان کارکردهاي حافظه، کنترل هيجان، تصميم‌گيري و قضاوت، گفتار و ...دچار مشکل خواهند شد.مدير گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکي شيراز با بيان اينکه گاهي ممکن است اختلالات خوابي در قالب يک نوع اختلال يا ترکيبي از اختلال‌هاي موجود خوابي بروز کند که درمان‌هاي دارويي لزوما راه رفع آن نيست، رويکردهاي فن‌آورانه، درمان‌هاي مبنتي بر کمک تنفسي موقع خواب، بهره‌مندي از تکنولوژي عصبي در قالب تحريک الکتريکي خواب و رويکردهاي شناختي و رفتاري را از راهکارهاي رفع اين مهم عنوان کرد.

نامي با تصريح بر اينکه 30 درصد از ايرانيان براساس استانداردهاي جهاني دچار اختلال جدي هستند که شايع‌ترين نوع آن اختلالات کم‌خوابي، بدخوابي و مشکلات تنفسي است، گفت: اختلال خواب در کودکان ايراني شايع‌تر ديده مي‌شود.وي ادامه داد: در افراد مسن اختلال خوابي مشخصات ويژه‌اي پيدا مي‌کند که شايع‌ترين نوع آن بروز آلزايمراست. در زنان نيز به دليل تغييرات هورموني اختلالات خوابي مانند دوران بارداري متفاوت است .دبير انجمن علوم اعصاب ايران شعبه استان فارس با بيان اينکه بروز بيماري‌هايي مانند ديابت، پرفشاري خون و سرطان بر پايه اختلال خوابي مشاهده شده، يادآور شد: داور درماني راهکار مطلوبي براي درمان اختلالات خوابي نيست بلکه بايد رويکردهاي غيرداوريي مورد استفاده قرار داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته