جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/12/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5788

وزير کار:
حقوق‌ زير دو ميليون تومان پلکاني افزايش مي‌يابد


وجود دو ميليون و 600 هزار خانه خالي در کل کشور


تريبون


نهادهاي مالي


 وزير کار:
 حقوق‌ زير دو ميليون تومان پلکاني افزايش مي‌يابد 

 وزير کار معتقد است فقر شهري بدتر از فقر روستايي و زندگي در روستا است.او مي‌گويد همسان سازي حقوق و دستمزدها پول کلان مي‌خواهد ولي تلاش مي‌کند که حقوق هاي زير دو ميليون تومان به شکل پلکاني افزايش يابد و دستمزد کارگران از تورم پيشي بگيرد.به گزارش ايسنا، علي ربيعي با بيان اينکه نمي‌توان اين واقعيت را کتمان کرد که وضع کارگران خوب نيست، گفت: سالها دريافتي کارگران از تورم پايين افتاده و قدرت خريدشان کاهش پيدا کرده است. غالب بازنشستگان تامين اجتماعي چيزي نمي‌گيرند و دريافتي چنداني ندارند و ما به اتفاق دکتر روحاني در اين چهار سال برنامه هايي را دنبال کرديم چه در حوزه بازنشستگان تامين اجتماعي و کشوري و چه در زمينه حقوق کارگران و در سال اول 25 درصد به دستمزد اضافه کرديم که عملا 31 درصد بود، سال دوم 17.5 درصد دستمزد را افزايش داديم که با درنظر گرفتن ساير جوانب 21 درصد و طي اين سالها تلاش شد تا اين شيب اصلاح شود، ولي آيا مي‌شود در يک بازه قدرت خريد را بالا برد و حداقل دريافتي يک ميليون و 200 هزار تومان را دو ميليون تومان کرد؟

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي تاکيد کرد: ناچارم هم با کارفرمايان مدارا کنم و هم آنها را قانع کنم که کارگران بايد با نشاط تر سرکار بروند. اما من وزير توليد هم هستم و بايد حفظ بنگاههاي موجود را هم در نظر داشته باشم تا با تعطيلي مواجه نشوند.ربيعي خاطرنشان کرد: شايد نتوانيم امسال همسان سازي را اجرا کنيم چون پول کلاني مي‌خواهد ولي امسال براي بازنشسته‌ها پول گذاشته‌ايم و 3500 ميليارد تومان در نظر گرفته‌ايم و در مورد کارگران هم معتقديم که بايد مزدشان از تورم پيشي بگيرد و قدرت ضعيف شده آنها بازگردد، لذا تلاش مي‌کنيم که حقوق‌هاي زير دو ميليون تومان را به شکل پلکاني بالا ببريم.

وي درباره ميزان فاصله درآمد مسئولان و اطلاع مردم از دريافتي آنها نيز، گفت: مردم حق دارند احساس کنند که بين آنها و مسئولان فاصله افتاده است. شخصا معتقدم کار خوبي است که حقوق و دريافتي مسئولان اعلام شود و مردم بدانند من که وزير هستم حقوقم چقدر است. در همان زماني که بحث اعلام دريافتي‌ها مطرح شد در سايت خودمان اين کار را انجام داديم و ليست دريافتي‌ها و حقوق‌ها را اعلام کرديم منتها بايد به روز مي‌کرديم و از اين جهت نياز به اصلاح داشت.


 وجود دو ميليون و 600 هزار خانه خالي در کل کشور  

 طبق قانون، وزارت راه و شهرسازي بايد تاکنون سامانه ملي اسکان را ايجاد مي‌کرد، ولي هنوز اقدام به ايجاد سامانه نکرده و پاسخي هم در اين زمينه نداده است. در شرايطي که اخبار حاکي از وجود دو ميليون و 600 هزار خانه خالي در کل کشور است.به گزارش ايسنا، گر چه بسياري از اقتصاددانان وجود خانه‌هاي خالي به ميزان نرخ طبيعي را ضرورتي براي ايجاد تعادل در بازار مسکن تلقي مي‌کنند ولي به هر حال فاصله قابل توجه نرخ واقعي خانه‌هاي خالي (نسبت تعداد خانه‌هاي خالي به تعداد کل واحدهاي مسکوني) نسبت به نرخ طبيعي، نشان دهنده نبود تعادل در بازار است و «تقاضاي سوداگرانه خانه‌هاي خالي» آن را رقم زده است.

بسياري از اقتصاد دانان معتقدند که در چنين شرايطي، دخالت دولت در بازار (دخالتي حداقلي و کارآمد) از طريق ابزارهاي تنظيم‌گري ضروري است. يکي از مؤثرترين ابزارهايي که در اين زمينه براي تنظيم‌ بازار و مقابله با تقاضاي سوداگرانه مسکن خالي، به کار بسته مي‌شود، وضع ماليات بر خانه‌هاي خالي است. کارکرد اين نوع ماليات اين است که با افزايش هزينه خالي نگه داشتن واحدهاي مسکوني، انگيزه‌هاي سوداگرانه مالکان املاک مذکور را کاهش مي‌دهد.

بازار خانه‌هاي خالي در وضعيت عدم تعادل

بررسي سال‌هاي 1385 تا 1395 نشان مي‌دهد که نرخ واقعي خانه‌هاي خالي طي اين 10 سال به طرز چشمگيري افزايش يافته است. همچنانکه نرخ خانه‌هاي خالي کشور از رقم 4.2 درصد در سال 1385 (حدود 633 هزار واحد خالي) به 8.3 درصد در سال 1390 (حدود 1.6 ميليون واحد خالي) و 11.3 درصد در سال 1395 (حدود 2.6 ميليون واحد خالي) رسيده است. اين در حالي است که نرخ طبيعي خانه‌هاي خالي طي دوره زماني مذکور، چهار درصد بوده است. اين وضعيت بيانگر شکاف قابل توجهي بين نرخ طبيعي و نرخ واقعي خانه‌هاي خالي در بازار مسکن ايران است.

براي ايجاد تعادل در وضعيت سازمان امور مالياتي، دريافت ماليات از خانه‌هاي خالي را در چارچوب اصلاحات قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب 1394 و در قالب حکم ماده (54)، در دستور کار قرار داد. طبق اين ماده، واحدهاي مسکوني واقع در شهرهاي با جمعيت بيش از يکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملي املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره 7 ماده 169 مکرر اين قانون) به عنوان «واحد خالي» شناسايي مي‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول ماليات به نسبتي از ماليات بر اجاره خواهند شد، با اين حال ماليات واحدهاي خالي در سال دوم معادل يک دوم ماليات متعلقه، سال سوم برابر ماليات متعلقه و سال چهارم و به بعد يک ونيم برابر ماليات متعلقه خواهد بود.


 تريبون 

 وزير ارتباطات :

کارخانه مخابرات راه‏ دور ايران به طور کامل ورشکست شده است

محمد جواد آذري جهرمي گفت: کارخانه صنايع مخابراتي راه دور کاملا ورشکست و تعطيل شده است و عملا مي‌توان گفت اين کارخانه ديگر هيچگونه فعاليتي ندارد.

محمد جواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت‌و‌گو با ايلنا درباره وضعيت کارخانه مخابرات راه‌دور ايران (ITI) به عنوان يکي از کارخانه‌هاي قديمي و بزرگ حوزه مخابرات گفت: اين علاقه وجود داشت که اين کارخانه احيا شود اما به اين دليل که کارخانه مخابرات راه‌دور ايران در اختيار بخش خصوصي بود، احياي اين کارخانه انجام نشد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين که کارخانه ITMC با حمايت دولت جان دوباره‌اي گرفته است، گفت: کارخانه ITMC از شرکت کارخانجات مخابراتي ايران يکي از نمادهاي مهم کشور است که در آستانه ورشکستگي بود اما با حمايت دولت، بخش بزرگي از بدهي‌هاي اين کارخانه بخشيده شد و بدهي‌هاي اين کارخانه قسط‌بندي شده است.

آذري جهرمي افزود: علاوه بر احياي کارخانه ITMC، فرآيند بازنگري در خط توليد اين کارخانه انجام شده است تا به توليد محصولات مورد نياز در کشور و داراي بازار اقدام کند. وي تاکيد کرد: يکي از بخش‌هاي کارخانه ITMC، خط توليد سنسورهاي هوشمند براي مديريت شهري هوشمند است که از جمله تجهيزات اساسي در شهر هوشمند به شمار مي‌رود.وزير ارتباطات ادامه داد: به سنديکاي مخابرات ابلاغ شده است که يکي از حوزه‌هايي که بايد به صورت پررنگ در آن نقش داشته و فعاليت داشته باشند، تامين تجهيزات و سنسورهاي بخش شهر هوشمند محسوب مي‌شود که از اهميت بالاي اقتصادي برخوردار است.

توزيع اسکناس نو از 21 اسفند ماه

مديران بانک مرکزي اطمينان دادند که براي توزيع اسکناس نو هيچ محدوديتي وجود نداشته و مردم مي‌توانند اسکناس مورد نياز خود را به راحتي تامين کنند.

به گزارش ايسنا، به روال معمول هر ساله بانک مرکزي در آستانه سال جديد، توزيع اسکناس نو را انجام مي‌دهد. از 21 اسفند ماه متقاضيان مي‌توانند با مراجعه به شعب منتخب بانک‌ها که البته هنوز اسامي آنها اعلام نشده است اسکناس‌هاي 1000، 2000 و 5000 توماني تهيه کنند.

تازه‌ترين اعلام رحيمي -مديرکل ريالي و نشر بانک مرکزي- از اين حکايت دارد که اسامي شعب منتخب بانک‌ها تا پايان هفته جاري احتمالا اعلام مي شود. اما در تهران حدود 70 شعبه منتخب در اين باره اقدام مي‌کنند. توزيع اسکناس نو در ساير استان‌ها نيز تحت نظارت ناظران پولي بانک مرکزي مستقر در مراکز استان‌ها و از طريق شعب منتخب تعيين شده انجام مي شود. بنابر گفته وي محدوديتي در توزيع اسکناس نو وجود ندارد.


 نهادهاي مالي 

 عضو هيات مديره بانک ملي تاکيد کرد:

افزايش سودآوري مهم ترين سياست مالي بانک است

بانک ملي - عضو هيات مديره بانک ملي ايران با تاکيد به به کارگيري نهايت تلاش کارکنان بر افزايش ميزان سودآوري بانک گفت: کاهش ميزان مطالبات معوق و افزايش نرخ مؤثر تسهيلات در اين زمينه بسيار موثر است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، برات کريمي در بازديد از شعبه مستقل اسکان بانک ضمن تقدير از کارکنان شعبه به جهت عملکرد برتر آنها، ارائه بهترين خدمات بانکي به مشتريان را از مهم ترين اولويت ها برشمرد و اظهار کرد: با تدوين راهبردها و اهداف، مسير موفقيت هموار خواهد شد که اين موضوع زمينه ارائه خدمات شايسته تر به مشتريان را فراهم مي سازد.

اقدامات بانک سپه براي تحقق مهمترين برنامه دولت

بانک سپه - مديرعامل بانک سپه با اشاره به مهمترين و استراتژيک ترين هدف دولت يعني تبديل درآمد نفت به ثروت ملي،توليد و اشتغال که همواره مورد تأکيد مقام معظم رهبري نيز بوده است،اظهار داشت:بانک سپه با درک اين مهم بالغ بر 11 ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي و بخش قابل توجهي از منابع داخلي خودرا به بخشهاي مولد اقتصادي کشور تخصيص و تزريق کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه،محمدکاظم چقازردي ضمن بيان مطلب فوق،افزود:بر اساس قراردادهاي منعقد شده بين بانک سپه و صندوق توسعه ملي،اين بانک با تأمين مالي10 هزار و 500 طرح در بخش هاي مختلف اقتصادي کشور از محل منابع صندوق توسعه ملي،نقش مهمي در توليد و اشتغال کشور ايفا کرده است.

حمايت چهره ها از اقدام بانک گردشگري در احداث پرديس گردشگري

بانک گردشگري - شماري از چهره هاي سياسي و فرهنگي و فعالان محيط زيست از اقدام بانک گردشگري در احداث پرديس گردشگري و اختصاص هزينه هاي چاپ سر رسيد و اقلام تبليغاتي به امر درختکاري تقدير کردند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري، «مرتضي طلايي»، نايب رييس سابق شوراي شهر تهران و از صاحب نظران حوزه شهري، در مصاحبه با ستاد خبري نهضت درختکاري، اقدام بانک گردشگري براي توسعه فضاي سبز را شايسته تقدير دانست و گفت: اين حرکت مي تواند زمينه ساز توسعه بانکداري الکترونيک از يکسو و فرهنگ سازي کاشت درختان از سوي ديگر شود تا ساير سازمان ها هم در برنامه خود اين موضوع را لحاظ کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته