جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/12/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5794

از سال آينده؛
پذيرش دانشجو در دوره تکميل ظرفيت حذف مي‌شود

مرکز سنجش پزشکي اعلام کرد؛
مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون دستياري دندانپزشکي در ارديبهشت 97


خبرنامه


ميز خبر


يادداشت


 از سال آينده؛
 پذيرش دانشجو در دوره تکميل ظرفيت حذف مي‌شود 

 براساس اعلام معاون آموزشي وزارت علوم مصوبه حذف پذيرش دانشجو از دوره تکميل ظرفيت طي دو ماه آينده ابلاغ مي‌شود. اين مصوبه از مهر 97 اجرايي خواهد شد.دکتر مجتبي شريعتي نياسر همچنين به آخرين اقدامات انجام شده براي حذف انتخاب رشته و پذيرش دانشجو در مرحله تکميل ظرفيت اشاره کرد و اظهار کرد: اين موضوع در وزارت علوم مورد بررسي قرار گرفته و در حال حاضر تصويب شده است.وي افزود: بر اين اساس از سال آينده انتخاب رشته در دوره تکميل ظرفيت به معناي امروزي يعني بصورت متمرکز در مقاطع مختلف که دانشگاه‌ها از طريق آن دانشجو پذيرش مي‌‎کردند، نخواهيم داشت.شريعتي نياسر در ادامه تصريح کرد: در حال حاضر منتظر امضاي مصوبه حذف پذيرش دانشجو از دوره تکميل ظرفيت در دانشگاه‌ها هستيم بعد از امضا، اين مصوبه به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد: طي يک تا دو ماه آينده مصوبه فوق به دانشگاه‌ها ابلاغ و از مهر سال آينده اجرايي خواهد شد.


 مرکز سنجش پزشکي اعلام کرد؛
 مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون دستياري دندانپزشکي در ارديبهشت 97 

 فرصت مجدد ثبت‌نام براي سي و دومين دوره آزمون پذيرش دستيار در رشته‌هاي تخصصي دندانپزشکي سال 1397 تعيين شد.به گزارش خبرنگار مهر، ثبت‌نام سي و دومين دوره آزمون پذيرش دستياري دندانپزشکي سال 97 در روزهاي 8 تا 18 اسفند ماه 1396 به صورت اينترنتي و از طريق پايگاه اينترنتي مرکز سنجش آموزش پزشکي http://sanjeshp.ir انجام شد.با توجه به اتمام مهلت ثبت‌نام آزمون دستياري دندانپزشکي سال 1397 و درخواستهاي تعدادي از داوطلبان، فرصت مجدد جهت ثبت‌نام در نظر گرفته شده است.داوطلباني که موفق به ثبت‏نام نشده‎اند يا هزينه ثبت‌نام را پرداخت کرده و ثبت‌نام نکرده‌اند و همچنين افرادي که نياز به ويرايش اطلاعات و يا تکميل مدارک خود دارند، مي‎توانند از ساعت 10 صبح سوم ارديبهشت ماه 97 تا ساعت 24 چهارم ارديبهشت ماه 97 نسبت به ثبت‎نام، ويرايش و يا تکميل مدارک خود اقدام کنند.

اين مهلت به هيچ عنوان تمديد نخواهد شد.سي و دومين دوره آزمون پذيرش دستيار در رشته‎هاي تخصصي دندانپزشکي سال 1397 به صورت متمرکز در تعدادي از دانشگاههاي علوم پزشکي کشور در روز پنجشنبه 14 تيرماه 97 برگزار خواهد شد.


 خبرنامه 

 در مراسم افتتاحيه جوايز بلاواتنيک؛

تقدير از چهار دانشمند دانشگاه آکسفورد

در مراسم افتتاحيه "جوايز بلاواتنيک"( Blavatnik Awards) از چهار دانشمند دانشگاه "آکسفورد" تقدير شد.به گزارش ايسنا و به نقل از وبسايت دانشگاه آکسفورد، مراسم "جوايز بلاواتنيک"( Blavatnik Awards) جشني براي تقدير از دانشمندان جوان است که حداکثر سن آنها 42 است و زندگي خود را صرف فعاليت پژوهشي کرده‌اند. اين جشن در موزه ويکتوريا و آلبرت لندن برگزار شد.اين جوايز به منظور قدرداني از نوآورترين و جوان‌ترين استادياران دانشگاهها به آنها اهدا شد.

پروفسور آندره گودوين به عنوان يکي از اعضاي دپارتمان شيمي و پروفسور هنري اسنيت از اعضاي دپارتمان فيزيک به ترتيب برنده جايزه‌هاي شيمي و علوم فيزيک و مهندسي شدند.دو محقق ديگر که در اين مراسم تقدير شدند، پروفسور تيموتي بئرنز از دپارتمان علوم اعصاب باليني و پروفسور فيليپ کوکورا از دپارتمان شيمي دو پژوهشگر در زمينه علوم زيستي و شيمي هستند.

در مراسم جوايز بلاواتنيک امسال، 124 کانديد از 67 آکادمي و مرکز تحقيقاتي سراسر انگليس، اسکاتلند، ولز و ايرلند شمالي اين جوايز را دريافت کردند. جوايز اين مراسم مدال و جوايز نقدي بود.

معاون امور مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت:

همكاري 5 دانشگاه با وزارت نفت به مدت 10 سال

معاون امور مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت با بيان اينکه با دانشگاه‌هاي شهيد بهشتي،‌ شهيد چمران اهواز، خوارزمي، فردوسي مشهد و صنعتي شاهرود قراردادهايي امضاء شد،‌ گفت: اين دانشگاه‌ها به مدت 10 سال در زمينه توسعه فناوري‌هاي مرتبط در حوزه اکتشافات نفت با وزارت نفت همکاري خواهند داشت.

به گزارش ايسنا،‌ مهندس بيطرف در مراسم امضاي 5 قرارداد پژوهشي در حوزه اکتشافات در وزارت نفت با بيان اينکه اکتشاف نفت منابع هيدروکربوري به عنوان اولين زنجيره ارزش در صنعت نفت نيازمند استفاده از فناوري‌هاي نو در جهت کاهش ريسک و هزينه اکتشاف است، افزود: با توجه به اينکه اهداف اکتشافي روز به روز سخت‌تر،‌ پيچيده‌تر،‌ عميق‌تر و حجم آن‌ها نسبت به اکتشافات قبلي به طور قابل ملاحظه‌اي با کاهش روبرو است،‌ از اين رو درک بهتر مطالعات زمين‌شناسي، ژئوفيزيکي،‌ ژئوشيميايي،‌ خصوصيات مخزني، ريسک‌هاي حفاري در جهت نيل به اهداف اکتشافي امري گريزناپذير است.

وي اضافه کرد: تمامي اين‌ها مستلزم دستيابي و استفاده از فناوري‌هاي روز دنياست.

بيطرف، يکي ديگر از اهداف شرکت ملي نفت در توسعه و اکتشاف مخازن را استفاده و گسترش مراکز علمي – مهارتي دانست که اين مهم در اکثر شرکت‌هاي بزرگ و بين‌المللي نفت تاثير و نقش بسزايي در استفاده از کاربرد پژوهش‌هاي مرتبط با اکتشافات نفت داشته‌ است.

بيطرف، دانشگاه‌هاي شهيد بهشتي، شهيد چمران اهواز، خوارزمي،‌ فردوسي مشهد و صنعتي شاهرود را از جمله دانشگاه‌هايي دانست که با آن‌ها قراردادهاي پژوهشي منعقد شده است.

ضرورت ايجاد رشته‌هاي پزشکي و پرستاري در منطقه مهردشت

اصفهان-بهروز راعي

رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق خواستار ايجاد رشته‏هاي پرستاري، پزشکي، دندانپزشکي و پيراپزشکي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق شد و گفت: با توجه به ضرورت تامين نيروي انساني تحصيلکرده و مجرب در کادر درماني منطقه مهردشت و نياز مبرم منطقه به سهولت دريافت خدمات بهداشتي، درماني ايجاد رشته‏هاي پرستاري،پزشکي، دندانپزشکي و پيرا پزشکي در اين منطقه مشهود است.دکتر مجتبي ملااحمدي رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق در ديدار رييس و معاونين دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف‏آباد از اين واحد دانشگاهي گفت: هم اکنون بالغ بر 40 هزار نفر در منطقه مهردشت سکونت دارند و اين شهروندان به دليل نبود نيروي انساني بومي و مقيم در منطقه، مجبور به عزيمت به مرکز استان و صرف هزينه‏هاي بيشتر مي‏شدند.

وي ادامه داد: از اين رو با کمک خيرين شهر دهق، در کمتر از 14 ماه، کلينيک درماني حضرت امام سجاد (ع) در شهر دهق و با تجهيزات و امکانات روز و مدرن احداث شد و هم‎اکنون که حدود 3 سال از بهره برداري از آن و ارايه خدمات رساني درماني در آن صورت مي‎گيرد، موضوع تامين نيروي انساني بويژه در مشاغل پرستاري، پزشکي و پيراپرشکي و دندانپزشکي از دغدغه‎هاي جدي اين مراکز مي‎باشد.

دکتر ملااحمدي افزود: علاوه بر کلينيک تخصصي خيريه اين شهر؛ اورژانس، درمانگاه و مرکز خدمات درماني اين شهر با کمبود کادر درماني بومي مواجه هستند که مي طلبد سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي نسبت به پذيرش دانشجو و ايجاد رشته‎‏هاي موردنياز در اين منطقه مساعدت کند.دکتر ملااحمدي به وجود دانشکده پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف‌آباد اشاره کرد و گفت: اين دانشکده يکي از موفقترين مراکز علمي در حيطه آموزش و درمان پزشکي است و تاکنون فارغ‌التحصيلان زيادي را تحويل جامعه سلامت کشور داده است.دکتر ملااحمدي با اشاره به نزديکي واحدهاي دانشگاهي نجف‌آباد و دهق و همچنين اقبال جامعه جوان اين منطقه در تحصيل و اشتغال در شهر خود، گفت: خدمت به همشهريان، يکي از صفات نيکو و نکات بارز مردم شهر دهق و منطقه مهردشت مي باشد و اميدوارم با حمايت دانشگاه آزاد نجف‌آباد و سازمان مرکزي بزودي شاهد تاسيس رشته‌هاي جديد و مورد نياز منطقه باشيم.

دکتر ملااحمدي ارتقاء و پيشرفت در رشته‌هاي علوم پزشکي و از جمله پرستاري را ضرورتي انکار ناپذير دانست و افزود: نياز مردم به مراقبتهاي پرستاري به دليل تغيير الگوي بيماري ها، پيشرفت علم و دانش و نيازهاي سلامت، تغيير کرده است که نيازمند بازنگري و ارتقاي نظام نوين سلامت با هدف رفع مشکلات با نگاه فعلي جامعه و آينده‎نگري هستيم.وي بر توسعه دانش پزشکي و مراقبت از سلامت هموطنان، تاکيد کرد و گفت: جامعه امروزي با توجه به رفتارهاي مردم دچار تغيير شده که دروس پرستاري و درماني نيز بايد همگام با آن توسعه و هماهنگ گردد.

دکتر ملااحمدي در ادامه ديدار دکتر مهران مجلسي رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف‌آباد از واحد دانشگاهي دهق افزود: يکي از ويژگيهاي دانشگاه آزاد اسلامي، واحد دهق وجود رشته‌هاي مورد نياز صنايع منطقه مي‎باشد که دانش‎پذيران بهنگام تحصيل نيز مي‎توانند به اشتغال در شهرک صنعتي مشغول باشند.شايان ذکر است دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق هم‎اکنون بالغ بر ششصد دانشجو در حال تحصيل در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد و همچنين ششصد دانشجو از اين دانشگاه فارغ‎التحصيل شده‎اند.


 ميز خبر 

 جزئيات پذيرش دانشجوي ارشد استعداد درخشان در دانشگاه خواجه نصير

دانشگاه خواجه نصير براي سال تحصيلي 97-98 دانشجوي کارشناسي ارشد بدون آزمون پذيرش مي‎کند.دانشگاه خواجه نصير براساس آيين‎نامه استعدادهاي درخشان دانشجوي کارشناسي ارشد بدون آزمون پذيرش مي‎کند و متقاضيان تا 25 اسفندماه مهلت دارند مدارک خود را از طريق سامانه گلستان به اين دانشگاه ارسال کنند.دانشجويان ساير دانشگاهها نيز مي‎توانند در اين دوره ثبت‎نام کنند.

هر دانشجو تنها مي تواند متقاضي رشته تحصيلي خود و يک رشته از رشته‎هاي بين‎رشته‎اي را انتخاب کند.

با حکم وزير علوم؛

سرپرست دانشگاه علم و صنعت منصوب شد

وزير علوم در حکمي جبارعلي ذاکري را به عنوان سرپرست دانشگاه علم و صنعت ايران منصوب کرد.به گزارش وزارت علوم، وزير علوم همچنين با قبول استعفاي دکتر برخورداري رئيس سابق دانشگاه علم و صنعت ايران، از خدمات وي در طول دوران تصدي رياست دانشگاه علم و صنعت قدرداني کرد.

جبار علي ذاکري متولد سال 1349 در شهرستان سردرود، دانش‏آموخته دوره کارشناسي و کارشناسي ارشد مهندسي عمران از دانشگاه تبريز و دکتري تخصصي مهندسي سازه‌هاي ريلي از دانشگاه جيائو تونگ پکن است.وي عضو هيات علمي دانشکده مهندسي راه‏آهن دانشگاه علم و صنعت ايران با رتبه استادي بوده و تاکنون راهنمايي و مشاوره بيش از 80 رساله دکتراي تخصصي و پايان‎نامه کارشناسي ارشد را بر عهده داشته و چاپ بيش از 95 مقاله علمي، پژوهشي در مجلات معتبر داخلي و بين‏المللي و حدود 110 مقاله در همايش‌ها و کنفرانس‌هاي بين‎المللي ارائه کرده است.

آزمون علوم پايه از داروسازي حذف شد

قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت با اشاره به ابلاغ بازنگري دکتري حرفه‎اي داروسازي گفت: آزمون علوم پايه از داروسازي حذف شد و دانشجويان کارآموزي در صنعت را طي مي‎کنند.دکتر حميد اکبري در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: برنامه آموزش داروسازي در مقطع دکتري عمومي به طور کامل بازنگري و به دانشگاههاي علوم پزشکي ابلاغ شد.وي با اشاره به ويژگيهاي برنامه بازنگري شده دکتري حرفه‏اي داروسازي گفت: آزمون جامع علوم پايه از رشته داروسازي حذف شد و دانشجويان داروسازي در سال پنجم در يک آزمون جامع شرکت خواهند کرد.قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت افزود: بيشترين تغييراتي که در بازنگري برنامه آموزشي داروسازي صورت گرفته است بر مبناي افزايش توانمندي و مهارتهاي حرفه‏اي است.

وي گفت: با توجه به اينکه دانشجويان داروسازي در سال آخر تحصيل خود در داروخانه‎ها کار مي‎کنند براي اينکه از توانمندي آنها براي ارائه خدمات اطمينان حاصل شود، در سال پنجم آزمون جامع داروسازي براي آنها گذاشته شده است.اکبري درباره آزمون جامع داروسازي يادآور شد: در اين آزمون از دروس تخصصي داروسازي سوال طرح مي‎شود و برخلاف قبل که آزمون جامع علوم پايه در سال دوم برگزار مي‎شد و درس‌هاي علوم پايه تنها آزمون گرفته مي‌‎شد، در بازنگري دکتري حرفه‎اي داروسازي، از دروس تخصصي داروسازي در سال پنجم آزمون گرفته مي‎شود. اين آزمون ملي و کشوري است.وي درباره کارآموزي در صنعت براي دانشجويان داروسازي گفت: کارآموزي در صنعت نيز در بازنگري آموزش داروسازي جامعتر و وسيعتر ديده شده است. دانشجوياني که 80 واحد گذرانده باشند مي‎‏توانند کارآموزي در صنعت و محيط را بگذرانند. به اين ترتيب فرصت دانشجويان براي آشنايي با محيط بيشتر مي‏شود.قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت گفت: البته در ساير برنامه‏هاي بازنگري شده نيز برنامه آموزش در محيط در اولويت کاري بازنگري قرار گرفته است.


 يادداشت 

 
مهارتي تعيين‌كننده براي جامعه دانشگاهي

زهرا كيان‌بخت

درحال حاضر يكي از اصلي‌ترين مشكلات دانشكده‌هاي ما در رشته‌هاي مختلف، ناآشنا بودن دانشجويان با ترجمه و عدم توانمندي در استفاده از منابع و رفرنس‌هاي اصلي است كه دانشجويان براي امتحان و يا تحقيقهاي كلاسي و پايان‌نامه، ناگزير به خواندن آن هستند.

ازطرفي، بسياري از كتابهاي ترجمه شده، توانايي انتقال مطلب را به صورت تمام و كمال به خواننده ندارند و در نتيجه، نظرياتي كه ازسوي مولف ارائه شده و دانشجو ترجمه آن را مي‌خواند، هميشه دقيقا همان چيزي نيست كه مقصود و منظور مولف بوده است.

اين امر باعث مي‌شود در مواردي، دانشجويان، اساس مقالات، تحقيقات و رساله‌هاي خود را بر روي نظرياتي استوار سازند كه آنها را در منابع ترجمه‌شده‌ مطالعه كرده‌اند، در حالي كه ترجمه به گونه‌اي بوده است كه نتوانسته‌اند آن را به طور كامل و آن گونه كه در اصل هست، فرابگيرند. اين مسأله ايجاب مي‌كند دانشجويان در رشته‌هاي مختلف، با فن و مهارت ترجمه بيش از پيش آشنا شوند و چه خوب است كه دانشگاهها متقبل اين امر مهم شده و دوره‌ها، كارگاهها و ورك‌شاپ‌هايي را با محوريت ترجمه براي دانشجويان برگزار كنند. اين مسأله، هر چند اكنون در برخي دانشگاهها، بيشتر جدي گرفته مي‌شود، اما هنوز، دانشگاههاي زيادي هستند كه اهميت اين مسأله را در بالا بردن سطح علمي دانشجويان خود، آن گونه كه بايد و شايد، جدي نمي‌گيرند. روزي كه دانشجويان در دانشكده‌ها و گروههاي آموزشي مختلف، بتوانندمهارت ترجمه را به طور احسن فرابگيرند، قطعا تحولي واقعي در فضاي آكادميك و علمي كشور اتفاق خواهد افتاد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته