جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5807


كاهش ابتلا به کبد چرب با اصلاح سبک زندگي


ارتباط بي‌خوابي‌هاي شبانه با خطر آلزايمر


خبرپزشكي


خبر


 كاهش ابتلا به کبد چرب با اصلاح سبک زندگي  

 دبير اجرايي سي و چهارمين کنگره بين‌المللي راديولوژي با اشاره به تأثير تغيير سبک زندگي در ابتلا به کبد چرب گفت: زماني که اين مشکل با ديابت و فشار خون همراه شود، ريسک بيماري و خطر مرگ را چندين برابر مي‌کند بنابراين تشخيص به موقع اين بيماري در افراد حائز اهميت است.به گزارش آفرينش از روابط عمومي سي و چهارمين کنگره بين‌المللي راديولوژي ايران ، دکتر کوروش عبداللهي‌فرد در آستانه برگزاري سي و چهارمين کنگره بين‌المللي راديولوژي ايران در ارتباط با نقش راديولوژيست‌ها در تشخيص بيماري‌هاي گوارشي اظهار داشت:‌ بيماري‌هاي گوارشي امروزه بسياري از مردم جامعه را گرفتار کرده که بخشي از آن مربوط به مشکل کبد چرب است.

وي افزود: تغيير در سبک زندگي افراد، کاهش تحرک و افزايش وزن سبب نشست چربي در کبد شده و از طريق سونوگرافي مي‌توان به صورت عددي وتوصيفي ميزان کبد چرب در فرد رامشخص كرد.معاون اجرايي و برنامه‌ريزي انجمن راديولوژي ايران با بيان اينکه کبد چرب در اولين نظر شايد نگران‌کننده نباشد، ادامه داد: زماني که اين مشکل با ديابت و فشار خون همراه شود، ريسک بيماري و خطر مرگ را چندين برابر مي‌کند.عبداللهي‌فر دبا اشاره به ضرورت شناسايي به موقع کبد چرب اضافه کرد: شناسايي، کنترل و بررسي نشست چربي در کبد جزو وظايف راديولوژيست‌ها بوده که در اين کنگره موضوعات مرتبط با آن مورد بحث و گفت‌وگو قرار مي‌گيرد، همچنين موضوعات بدخيمي‌هاي گوارشي از ديگر مباحثي بوده که در کنگره مدنظر قرار دارد.

وي بيان داشت: سرطان‌هايي همچون سرطان روده بزرگ، مري و معده جزو سرطان‌هاي شايع در دستگاه گوارش است که غربالگري اين سرطان‌ها از طريق اقدامات راديولوژيست‌ها صورت مي‌گيرد و جزو برنامه‌هاي مورد بحث در کنگره است.دبير اجرايي سي و چهارمين کنگره بين‌المللي راديولوژي عنوان کرد:‌ اين سرطان‌ها از طريق راديوگرافي با ماده حاجب يا سيتي اسکن قابل تشخيص است و انجام كولونوسكپي از طريق متخصصين مربوطه در تشخيص اين سرطان‌ها امري مهم به شمار مي‌رود، همچنين فعاليت راديولوژيست‌ها در اين زمينه در تشخيص، پيگيري عود، کنترل بيماري و مسير بهبود مدنظر قرار دارد.

عبداللهي‌فرد با بيان اينکه درزمانهاي قديم ابتلا کبد چرب بيشتر در مورد اشراف و کساني که الکل مصرف مي‌کردند بوده است، گفت:‌ متأسفانه در چهل سال اخير به دليل تغيير سبک زندگي و کاهش تحرک، ابتلا به اين بيماري افزايش يافته است.


 ارتباط بي‌خوابي‌هاي شبانه با خطر آلزايمر 

 
بررسي‌ها نشان مي‌دهد که بي‌خوابي‌هاي شبانه با خطر ابتلا به آلزايمر مرتبط است.به گزارش ايسنا، در اين بررسي‌ آمده است: کم خوابي حتي براي يک شب موجب مي شود مغز از پروتئين هايي سرشار شود که مدت‌ها قبل ارتباط آن با خطر ابتلا به بيماري آلزايمر تاييد شده است.متخصصان علوم پزشکي در آمريکا دريافتند افرادي که براي يک شب خود را از خوابيدن محروم مي کنند با افزايش چشمگير و آني "بتا آميلوئيد" روبرو مي شوند. بتا آميلوئيد ماده اي است که بين عصب‌ها جمع مي شود و پلاک‌هايي را تشکيل مي دهد که توانايي مغز را در عملکرد درست خود را متوقف مي‌کند.يکي از متخصصان اين مطالعه گفت: به طور قطع مشخص شده محروم شدن از خواب کافي براي يک شب مي تواند سطح ترکيب‌هاي مضر بتا آميلوئيد را افزايش دهد. همچنين در بررسي‌هايي که در گذشته روي نمونه‌هاي حيواني و انساني انجام گرفته مشخص شد بين کم‌خوابي و انباشت بتا آميلوئيدها در مغز ارتباط وجود دارد. هرچند بسياري از مطالعات انجام گرفته روي نمونه هاي انساني بر کيفيت خواب تاکيد داشته‌اند.

در اين بررسي‌ متخصصان تصميم گرفتند به آزمايش‌هايي دست پيدا کنند که به طور دقيق‌تر تاييد محروميت از خواب را بر سطح بتا آميلوئيد در مغز انسان ارزيابي کند.

در بررسي‌ انجام گرفته 20 فرد سالم که سابقه اختلالات مغزي نداشتند مدت دو شب را در محيط آزمايشگاهي سپري کردند. گروهي از آنان از استراحت شبانه خوب برخوردار بودند و گروه ديگر اجازه خوابيدن نداشتند. متخصصان هنگام صبح و با کمک اسکن مغزي سطح بتا آميلوئيد مغز آنان را بررسي کردند.


 خبرپزشكي 

 محققان فنلاندي مي گويند؛

پيشگيري از سرطان با مصرف انواع توت

محققان دريافته اند ميوه هاي خانواده توت ها که سرشار از آنتي اکسيدان و پلي فنول ها هستند، علاوه بر بهبود سيستم گوارش و کمک به کاهش وزن، داراي خواص ضدسرطاني هم هستند.به گزارش مهر، انواع توت ها داراي رنگدانه هاي موسوم به آنتوسيانين هستند که عامل رنگ قرمز، آبي و بنفش در اين ميوه ها است.

محققان دانشگاه فنلاند شرقي دريافتند اين رنگدانه موجب افزايش عملکرد آنزيم «سيرتوين 6» (SIRT6) در سلول هاي سرطاني مي شود و کنترل اين آنزيم مي تواند دريچه اي جديد به سوي درمان سرطان بگشايد.سيرتوين ها، آنزيم هاي تنظيم کننده تجلي ژن هاي هستند که عملکرد سلول ها را از طريق مسير اصلي سيگنال دهي سلولي کنترل مي کند.

افزايش سن موجب تغيير در عملکرد سيرتوين مي شود و اين تغييرات در ابتلا به انواع بيماري ها نقش دارند.

سيرتوين 6 آنزيم کمتر شناخته شده اي است که با متابوليسم گلوکز هم مرتبط است.

در مطالعه اخير، سيانيدين آنتوسيانين جديدي در انواع توت ها شناسايي شده است.«مينا رهنستو ريلا»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «جالب ترين نتايج تحقيق ما مربوط به سيانيدين است، آنتوسيانيني که به طور گسترده در بلوبري، انگور فرنگي سياه، و لينگوبري يافت مي شود.»

سيانيدين موجب افزايش ميزان آنزيم SIRT6 در سلول هاي سرطاني کلورکتال (راست روده) انسان شد و همچنين مشخص شد موجب کاهش تجلي ژن هاي سرطاني Twist1 و GLUT1 و بعلاوه افزايش تجلي ژن عامل توقف تومور FoXO3 در سلول ها مي شود.

يافته ها نشان مي دهد آنتوسيانين ها موجب افزايش فعاليت SIRT6 مي شود که در عامل بيماري زاي سرطان نقش دارند.

يافته هاي اين مطالعه مي تواند نقش مهمي در توليد داروهاي جديد براي تنظيم عملکرد SIRT6 ايفاء کنند.


 خبر 

 
توليد نانو ذرات هوشمند با قابليت ضدسرطان

يک گروه تحقيقاتي نانوذراتي با قابليت حمل داروي شيمي‌درماني ساخته است. اين نانوذرات با استفاده از تابش مادون قرمز محتويات دارويي خود را رهاسازي مي‌کنند. اين نانوذرات امکان تصويربرداري با استفاده از اعمال امواج فراصوت را نيز دارند.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو؛محققان مؤسسه ملي تصويربرداري زيستي و زيست‌مهندسي (NIBIB) موفق به توليد نانوذرات هوشمند ضدسرطان شدند که بادقت بالايي قادر به از بين بردن تومورهاي سرطاني هستند. اين نانوذرات قادراند داروي شيمي‌درماني را با خود حمل کرده و از طريق سيستم گردش خون به تومور سرطاني برساند. با توجه به هدف‌گيري دقيق، دارو وارد بافت سالم نمي‌شود و به آن‌ها آسيب نمي‌رساند.

اين گروه تحقيقاتي اقدام به تزريق وريدي نانوذرات به موش‌هاي آزمايشگاهي کردند. زماني که اين نانوذرات به تومور سرطان پستان برسند، تابش پرتو مادون قرمز موجب رهاشدن داروي شيمي‌درماني مي‌شود. با اين کار تومور سرطاني از بين مي‌رود و ديگر فرصت براي ايجاد آلودگي و رشد سلول‌هاي سرطاني در ريه ايجاد نمي‌شود.

اين نانوذرات نسبت به محرک گرمانوري حساس هستند؛ بنابراين مي‌توان نانوذرات را بعد از رسيدن به تومور با استفاده از يک محرک خارجي فعال کرد؛ اين محرک مي‌تواند تابش ليزر باشد. دراين روش امکان رهگيري ذرات از طريق گردش خون در موش وجود دارد که به آن روش تصويربرداري صوتي نوري نيز گفته مي‌شود. در واقع با اعمال امواج فراصوت امکان تصويربرداري از وضعيت ذرات در بدن موش فراهم مي‌شود.

در موش‌هايي که مبتلا به سرطان پستان بودند، اين روش موجب از بين بردن 100 درصد سلول‌هاي تومور و همچنين مانع از سرايت سلول‌هاي سرطاني از پستان به ريه شدند. اثرات سمي سيستماتيک روي موش‌ها به دليل هدف‌گيري دقيق ديده نشد.

اين گروه تحقيقاتي در حال توسعه و بهبود اين روش براي افزايش کارايي آن هستند. با اين کار مي‌توان نانوذراتي ساخت که هم براي تشخيص بيماري و هم درمان آن استفاده مي‌شوند. آخرين نسخه‌ اين نانوذرات که توسط محققان ساخته شده، زيست‌سازگار بوده و مي‌توان مقدار قابل توجهي دارو در آن قرار داد. از سوي ديگر اين نانوذرات پايداري بالايي داشته و از قابليت تصويربرداري نيز برخوردار هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته