جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5810

افزايش زباله جمع کني در پايتخت،
در آمد بالا يا فقر و نداري؟!

روحاني در گفتگوي تلفني با پوتين:
نبايد اجازه دهيم آتشي جديد در منطقه شعله‌ور شود

کميته رجيستري اعلام کرد؛
4 هزار گوشي مسافري تا يک ماه ديگرقطع مي شوند


خبر


افتتاح خانه تئاتر ايران با حضور وزير ارشاد و هنرمندان


پليس دورتموند آلمان ميان معترضان راستگراي مخالف مهاجران با مخالفان چپگرا


سرمقاله

دکتر لاريجاني در نطق پيش از دستور:
آمريکا، انگليس و فرانسه خلاف تمام نظامات بين المللي به سوريه حمله کردند


ترامپ: آمريکا آماده حمله مجدد به سوريه است


جانسون:تلاش مي‌کنيم اسد را پاي ميز مذاکره بياوريم


بشار اسد:حمله کشورهاي غربي به سوريه يک اقدام تجاوزکارانه بود

ظريف در گفت و گوي تلفني با بوريس جانسون؛
هيچ کشوري حق اجراي مقررات تنبيهي خودسرانه عليه کشور ديگري ندارد


آمريکا: اگر دولت سوريه زرادخانه‌هاي شيميايي‌اش را اعلام کند با دمشق مذاکره مي‌کنيم


حمله نظامي به سوريه براي ترزا مي دردسر ساز شد


پنس: آمريکا آماده پاسخ به واکنش احتمالي سوريه و متحدانش است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 افزايش زباله جمع کني در پايتخت،
 در آمد بالا يا فقر و نداري؟! 

گسترش زباله جمع کني در پايتخت و شهرهاي بزرگ، صحنه هاي تلخ و دلخراشي را رقم مي زند. اين سبک کسب درآمد ناشي از معضلاتي همچون بيکاري است که خود بازآفرين معضلات جديدتري همچون اعتياد، بيماري هاي پوستي و تنفسي و عدم ناامني اجتماعي گرديده است. شايد گفته شود اين افراد از سرناچاري زباله جمع مي کنند، که حرف درستي است. اما درمقابل بايد به درآمد روزانه 50 تا 70 هزارتوماني اين افراد از بابت جمع آوري زباله وضايعات اشاره داشت. متاسفانه عدم حل معضلاتي همچون بيکاري و اعتياد، ناهنجاري هاي ديگري را به وجود مي آورد که خود موجب بي نظمي و ناامني اجتماعي خواهد شد. بد نيست مسئولان فکري براي ساماندهي اجتماعي و اقتصادي اين افراد بکنند تا تکليف زباله جمع کن ها در پايتخت مشخص گردد.


 روحاني در گفتگوي تلفني با پوتين:
  نبايد اجازه دهيم آتشي جديد در منطقه شعله‌ور شود 

 
حسن روحاني در تماس تلفني «ولاديمير پوتين» رئيس جمهوري فدراسيون روسيه، حمله آمريکا، فرانسه و انگليس به سوريه به بهانه استفاده از سلاح شيميايي را اقدامي تجاوزکارانه و در راستاي روحيه دادن به تروريست‌هاي شکست خورده در اين کشور عنوان کرد و گفت: اگر تجاوز و نقض آشکار قوانين بين المللي به سادگي و بدون پرداخت هيچ هزينه‌اي از سوي عاملان آن امکان پذير شود، بايد شاهد بي‌ثباتي‌هاي جديدي در نظام بين الملل و منطقه باشيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت؛رئيس جمهور با بيان اينکه "اين اقدام تجاوزکارانه آمريکا نشان داد که با تروريست‌ها رابطه مستقيم دارند"، افزود: آمريکايي‌ها زماني که احساس کردند دست تروريست‌ها از منطقه مهمي مانند غوطه شرقي کوتاه شده، اينگونه عکس العمل از خود نشان دادند.رئيس جمهور با اشاره به اينکه آمريکا و برخي کشورهاي غربي نمي‌خواهند که اوضاع سوريه به راحتي به ثبات دائمي برسد، گفت: بايد براي حل بحران سوريه بر سرعت عمل در اقدامات خود بيافزاييم و در اين راستا جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا همکاري‌هاي خود با روسيه را در چارچوب‌هاي دوجانبه و سه جانبه افزايش دهد.دکتر روحاني افزود: متاسفانه همزمان با تنش آفريني‌هاي جديد در منطقه رژيم صهيونيستي دست به اقدامات تجاوزکارانه جديد عليه مردم فلسطين زده و اين در حاليست که نبايد اجازه دهيم آتش تنشي جديد در منطقه شعله‌ور شود.

«ولاديمير پوتين» رئيس جمهوري فدراسيون روسيه نيز در اين گفتگوي تلفني، با اشاره به اينکه ايران و روسيه در بسياري از مسائل و موضوعات منطقه‌اي و بين المللي ديدگاه مشترکي دارند، گفت: حمله آمريکا و کشورهاي غربي به سوريه با هربهانه‌اي نقض فاحش قوانين بين المللي است و اين اقدام آمريکا و متحدانش چيزي جز جنايت بين‌المللي و تجاوز نبوده و بهانه کاربرد سلاح شيميايي در سوريه بي اساس و خلاف واقع است.پوتين با بيان اينکه حمله آمريکا به سوريه در حالي انجام شد که کارشناسان کميسيون بين المللي منع سلاح هاي شيميايي براي بررسي وارد سوريه شده بودند، اظهار داشت: سازمان ملل متحد براي اجماع ميان کشورها ايجاد شد و نبايد در راستاي تامين منافع سياسي برخي قدرت ها باشد چراکه اگر همه بخواهند با شيوه خود در عرصه بين الملل عمل کنند، با هرج و مرج مواجه خواهيم شد.

وي با تاکيد بر اينکه "اين اقدامات متجاوزانه مانع از تلاش ما در مسير مبارزه با تروريسم و افراط‌گرايي در منطقه و بويژه سوريه نمي‌شود"، گفت: روند رسيدن به صلح در سوريه با اين اقدام آمريکا دشوارتر شد، اما بايد در هر صورت رايزني‌ها و روابط سه جانبه ايران، روسيه و ترکيه ادامه يافته و براي توسعه صلح و ثبات و برقراري گفتگو در اين کشور تلاش کنيم.


 کميته رجيستري اعلام کرد؛
 4 هزار گوشي مسافري تا يک ماه ديگرقطع مي شوند 

 کميته رجيستري از شناسايي تخلف خلاف‌اظهاري 4 هزار دستگاه تلفن همراه در سامانه ثبت گوشي مسافري خبر داد و اعلام کرد: اين گوشي‌ها حداکثر تا 30 روز آينده قطع خواهند شد.

به گزارش مهر، کميته راهبري طرح رجيستري (همتا) در اطلاعيه اي با اشاره به شناسايي تخلف خلاف‌اظهاري 4 هزار دستگاه تلفن همراه در سامانه ثبت گوشي مسافري، اعلام کرد: «با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته، متاسفانه مشاهده شده برخي از متقاضيان در اعلام برند و مدل تلفن همراه در سامانه ثبت گوشي‌هاي مسافري خلاف‌اظهاري داشته و حقوق و عوارض گمرکي متناسب با برند و مدل تلفن همراه خود را پرداخت نکرده‌اند.

درصورت مسجل شدن خلاف‌اظهاري در سامانه ثبت گوشي‌هاي مسافري، از ثبت شناسه تلفن همراه مذکور ممانعت به عمل ‌آمده و هزينه پرداخت شده نيز تحت هيچ عنواني به شخص عودت داده نخواهد شد. لازم به ذکر است اين اقدام (خلاف‌اظهاري) از مصاديق بارز تخلفات گمرکي محسوب شده و مطابق با قوانين گمرک جمهوري اسلامي ايران با آن برخورد خواهد شد.


 خبر 

هاشمي رفسنجاني:

شهردار تهران تا يک ماه آينده انتخاب مي‌شود

محسن هاشمي رفسنجاني رئيس شوراي شهر تهران اظهار کرد: انتخاب شهردار در بازه زماني کمتر از يک ماه آينده انجام مي‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛وي افزود: شوراي اسلامي شهر تهران در يک فرآيند مشخص که در هم انديشي شوراي شهر تهران مشخص شده است، شهردار جديد تهران را انتخاب مي‌کند.

ادعاي معاون رئيس‌جمهور آمريکا عليه ايران در توجيه حمله به سوريه

معاون رئيس جمهور آمريکا با تکرار ادعاها درباره استفاده دولت سوريه از تسليحات شيميايي مدعي شد که روسيه و ايران بايد براي اين حملات در سوريه سرزنش شوند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه سي‌بي‌اس نيوز، مايک پنس، معاون رئيس‌جمهور آمريکا به تکرار ادعاها درباره استفاده بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه از تسليحات شيميايي عليه غيرنظاميان پرداخت و ايران و روسيه را براي اين حملات مقصر دانست.

پنس در ادامه با تکرار اين ادعا که اسد مسئول حمله شيميايي به شهر دوما در غوطه شرقي سوريه است، گفت: اسد و متحدانش نبايد عزم و اراده ما را مورد آزمون قرار دهند. رئيس‌جمهور همچنين پيامي به دو کشور که مسئول مجهز کردن رژيم اسد هستند، فرستاد؛ روسيه و ايران.

وي همچنين با دفاع از حمله سه کشور آمريکا، انگليس و فرانسه عليه سوريه مدعي شد که اين حمله آنها موفقيت‌آميز بوده است.

هيلي: تا زمان تحقق اهداف آمريکا نيروهايمان در سوريه مي‌مانند

نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد گفت که اين کشور تا زماني که اهدافش محقق شود، نيروهايش را از سوريه خارج نخواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، نيکي هيلي، نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد تصريح کرد: تا زماني که اهدافمان محقق نشود، نيروهايمان را از سوريه خارج نخواهيم کرد.

وي خاطرنشان کرد: روابط با روسيه دچار تنش است و بخشي از اين تنش‌ها به دليل سوريه است.

پيام پوتين به سران کشورهاي عربي

همزمان با نشست سران عرب در عربستان رئيس‌جمهور روسيه پيامي را براي رهبران کشورهاي عربي ارسال کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه در پيامي به سران کشورهاي عرب حاضر در نشست عربستان اعلام کرد کشورش آماده همکاري با اتحاديه عرب براي تضمين امنيت در خاورميانه است.

وي گفت: روسيه آماده همکاري کامل با کشورهاي عربي براي تضمين امنيت در منطقه است و اميدوارم پس از نابودي کامل داعش در سوريه و عراق تحولي در شرايط ايجاد شود. ما مي توانيم با کمک يکديگر عمليات سازش سياسي و بازسازي در مرحله بعد از درگيري در اين کشورها را اجرا کنيم.


 افتتاح خانه تئاتر ايران با حضور وزير ارشاد و هنرمندان 


 پليس دورتموند آلمان ميان معترضان راستگراي مخالف مهاجران با مخالفان چپگرا  


 سرمقاله 

از «ديوار كوتاه خودپردازها» تا «گسترش ناامني اجتماعي»

زهرا کيان بخت

طبق آماري كه در سالهاي اخيرازسوي نيروي انتظامي اعلام شده، روزانه حدود 1800 سرقت در ايران رخ مي‌دهد، اين آمار و افزايش چشمگير سرقت‌ها نسبت به يك دهه پيش كه يكي از دلايل اصلي آن، بحران اقتصادي و بيكاري است، سرقت را در رديف مهمترين جرائم ارتكابي در كشور قرار داده است، جرمي كه اين روزها دايره آن گسترده‌تر از قبل، و موارد و مصاديق آن بيشتر شده است. حالا ديگر سرقت كابلهاي برق و دزدي ريل‌هاي خط آهن براي ما تبديل به موضوعي عادي شده كه از فرط تكرار، از شنيدن‌شان تعجب نمي‌كنيم.

همان طور كه در چند سال اخير هم، داستان سرقت عجيب و غريب مجسمه‌هاي نصب شده در ميادين و پارکهاي تهران كم‌كم براي ما تبديل به اتفاقي عادي و به قدري تکرار شد که رسانه‌ها از آن با عنوان سرقت سريالي مجسمه‌هاي تهران ياد کردند، سرقتي که هيچگاه به درستي معلوم نشد عاملان آن چه کساني بوده‌اند، با چه انگيزه‌اي انجام شده و خلاصه، ماجراي آن به کجا کشيده است؟ اما اخيرا، نوع جديدي از سرقتهاي سريالي در حال انجام است که در مقايسه با مجسمه‌دزدي‌ها، خسارت مادي و مالي بيشتري را به دنبال دارد و مهمتر از آن، علاوه بر اين که سوالات زيادي را در ذهن شهروندان ايجاد مي‌کند، القاکننده نوعي احساس عدم امنيت نيز هست؛ سرقت دستگاههاي خودپرداز كه پديده نويني در عرصه دزدي است و نشان مي‌دهد اين جرم وارد مراحل جديدتر و جدي‌تري شده است. اينکه چرا افرادي به اين آساني مي‌توانند با دور زدن سيستم امنيتي و دوربين‌هاي مداربسته، دستگاه‌هاي اي‌تي‌ام را به سرقت ببرند، مسأله‌اي است كه نياز به تأمل دارد.

حالا بعد از دستگاههاي خودپردازي که اسفندماه گذشته به سرقت رفتند و موجودي يکي از آنها شصت و هفت ميليون تومان اعلام شده بود، در روزهاي اخير، سارقان موفق شدند دو دستگاه خودپرداز ديگر را با بيست و چهارميليون تومان پول به سرقت ببرند تا پرونده همچنان مکشوف سرقت سريالي خودپردازها، پر و پيمان‌تر شود.

جالب اينجاست كه نصب دوربين‌هاي مداربسته و سيستم دزدگير هم تاكنون نتوانسته مانعي پيش پاي سارقان ايجاد كند و در ادامه كار آنها، خللي بيفكند. نكته مهم ديگر هم اين است كه اين خودپردازها نه در گوشه و كنار و مناطق و محلات دورافتاده‌تر، بلكه در ميادين اصلي شهر قرار داشته‌اند و اين مسأله‌اي است كه مي‌تواند اهميت حادثه را دوچندان كند. به گفته كارشناسان پليس، دليل وقوع اين اتفاقات، ضعف امنيتي دستگاههاي اي‌تي‌ام بوده و عدم رعايت نكات امنيتي است كه موجب شده پرونده سرقت خودپردازها، قطورتر شده و به چهار مورد برسد.

در زمينه سرقت، يكي از نكات مهم، تفاوت آمارهاي رسمي و غيررسمي است. با وجودي كه اكنون هم تعداد و تنوع سرقتهاي انجام شده در كشور، زياد است، اما به نظر مي‌رسد با توجه به اينكه برخي از مالباختگان به دلايل مختلف، اصولا به پيگيري مال مسروقه خود نمي‌پردازند، در واقعيت، آمار سرقت بيش از آن است كه آمارهاي رسمي از آن خبر مي‌دهند.

ضمناً مشكلات مالي و شكافهاي طبقاتي، جامعه را به سمت و سويي برده كه در آن، براي برخي، سرقت به مثابه يك حرفه و شغل مطرح است و لذا، شاهد تنوع در آن و ظهور شكلهاي جديدي از سرقت هستيم كه روشهاي مقابله بهتري را مي‌طلبد. اما شايد در بين تمامي راه‌حلها، هيچ روش و راهكاري، به اندازه ايجاد اشتغال و از بين بردن معضل بيكاري و فقر، كارساز نباشد.

به هر حال، سرقت و آن هم سرقتهايي كه حداقل، هنوز براي ما عادي نشده‌اند، مانند از جا درآوردن دستگاه خودپرداز و ربودن آن، علاوه بر پيامدهاي اقتصادي، اثرات رواني‌اي را نيز براي جامعه دربردارد كه يكي از آنها، از ميان رفتن احساس امنيت و افزايش ناامني‌ها در جامعه است. براي عدم تكرار چنين پرونده‌هايي، علاوه بر اينكه به پيشگيري و عوامل بازدارنده اجتماعي همچون ريشه‌كن كردن بيكاري نيازمنديم، تقويت سيستم امنيتي و بالا بردن ضريب امنيت اجتماعي در بخشهاي مختلف هم مي‌تواند اثرگذار و راهگشا باشد.

zahrakianbakht@yahoo.com


 دکتر لاريجاني در نطق پيش از دستور:
 آمريکا، انگليس و فرانسه خلاف تمام نظامات بين المللي به سوريه حمله کردند 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: حمله آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه وحشيانه و خلاف نظامات بين المللي بود.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در نطق پيش از دستور با بيان اينکه سالروز بعثت نبي مکرم اسلام را به نمايندگان و ملت بزرگوار تبريک و تهنيت عرض مي کنم، اظهار داشت: اين روز مظهر مسير کمال انسانيت و اتحاد مسلمانان است اما با کمال تاسف در روز گذشته و در چنين روز وحدت آفريني براي مسلمانان، شاهد بوديم که سه کشور آمريکا، انگليس و فرانسه خلاف همه نظامات بين المللي به يک کشور اسلامي وحشيانه حمله کردند.رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: تاسف آورتر اينکه برخي کشورهاي اسلامي در کنار رژيم صهيونيستي و سران کفر از اين جنايت حمايت کردند.

وي افزود: اولين سوالي که در ذهن شکل مي گيرد اين است که چه علتي عامل چنين اقدام غيرقانوني بوده است؟ ادعاي اين سه کشور بر اين است که دولت سوريه در روزهاي گذشته از سلاح شيميايي استفاده کرده است و علت موفقيت نظام سوريه در اخراج تروريست ها از حومه دمشق، استفاده از چنين سلاحي بوده است.دکتر لاريجاني ادامه داد: در مقابل دولت هاي سوريه و روسيه ادعاي اين سه کشور را تکذيب کردند و خواستار رسيدگي مجامع بين المللي شدند و مگر نه اين است که براي رسيدگي به اين امور نظامات
بين المللي تدبير کرده است؛پس چرا بدون رعايت اين ضوابط و با عجله چنين تهاجمي سامان داده شد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: چنين دستاويزي نمي تواند وجاهت داشته باشد،موضوع اصلي را بايد در جاي ديگر جست و آن تحولات اخير در صحنه سوريه است.رئيس نهاد قانونگذاري کشور بيان کرد: سال هاست که با کمک کشورهاي بزرگ و برخي دولت هاي ياغي منطقه اطراف دمشق لانه تروريست ها شده بود و هر زمان با سلاح هاي پيشرفته دمشق را ناامن مي کردند.اقدام اخير ارتش سوريه پاکسازي اين منطقه بود کاري که کشورهاي حامي تروريست ها باور نمي کردند در زمان نسبتا کوتاه عملي گردد. لذا پيش دستي سعودي ها در تقديم اموال ملت خود به آمريکايي ها که در کمال فضاحت صورت پذيرفت آنان را ترغيب به بمباران سوريه کرد تا به تصور خود معادله را عوض کنند و مجددا پناهگاه تروريست ها را احيا نمايند. اينکه آيا با چنين اقدام غيرقانوني به هدف خود مي رسند سرابي بيش نيست.


 ترامپ: آمريکا آماده حمله مجدد به سوريه است 

 ايسنا :دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا به دولت سوريه هشدار داده است در صورتي که اين کشور بار ديگر دست به "حمله شيميايي" بزند، آمريکا "آماده" است تا مجددا به اين کشور حمله کند.همزمان گزارش‌ها حاکي از تلاشهاي تازه در شوراي امنيت سازمان ملل متحد است تا يک تحقيقات مستقل درباره ادعاها درخصوص استفاده سوريه از سلاح شيمايي مورد بررسي قرار گيرد.آمريکا، انگليس و فرانسه که به اهدافي در سوريه حمله کردند پيش‌نويس قطعنامه‌اي را در اين باره در اين شورا منتشر کردند.

روسيه تاکنون تحقيقات مستقل در اين زمينه را وتو کرده است.اين پيش‌نويس همچنين خواستار گزارشي از سوي سازمان منع استفاده از سلاحهاي شيميايي ظرف مدت سي روز شده است. اين سازمان يک هفته پيش گروهي را براي تحقيق درباره حمله شيمايي در دوما به اين منطقه اعزام کرده است.


 جانسون:تلاش مي‌کنيم اسد را پاي ميز مذاکره بياوريم 

 
رويترز :وزير امور خارجه انگليس گفت، چنانجه رئيس‌جمهوري سوريه مجددا عليه سوري‌ها "از تسليحات شيميايي استفاده کند"، انگليس به همراه متحدانش گزينه‌ها را بررسي مي‌کند اما هنوز مساله‌اي قطعي نشده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، بوريس جانسون، وزير امور خارجه انگليس با دفاع از تصميم ترزا مي براي پيوستن به ايالات متحده و فرانسه و هدف‌گيري تاسيسات نظامي و غيرنظامي سوريه در حملات هوايي گفت، اين حرکتي صحيح براي جلوگيري از استفاده بيشتر از تسليحات شيميايي بود.جانسون همچنين مدعي شد، اقدام آمريکا، انگليس و فرانسه روند تحولات اين درگيري را تغيير نمي‌دهد و مساله تغيير رژيم در کار نيست اما در ادامه ابراز اميدواري کرد اين حملات بازدارنده "حملات شيميايي وحشيانه" باشد.وزير خارجه انگليس اظهار داشت: تلاش خواهيم کرد براي آوردن بشار اسد پاي ميز مذاکره به فشارها بر او ادامه دهيم.


 بشار اسد:حمله کشورهاي غربي به سوريه يک اقدام تجاوزکارانه بود 

 
الميادين :رئيس جمهوري سوريه در جريان ديدار با نمايندگان پارلمان روسيه حمله نظامي آمريکا، انگليس و فرانسه به کشورش را يک اقدام تجاوزکارانه توصيف کرد.

به گزارش مهر به نقل از الميادين، بشار اسد رئيس جمهوري سوريه در جريان ديدار با يک هيأت پارلماني روس تاکيد کرد حمله نظامي کشورهاي غربي عليه سوريه يک اقدام تجاوزکارانه محسوب مي شود.اسد در خصوص زراد خانه هاي شيميايي سوريه گفت که دمشق با کمک روسيه توانست به صورت کامل زرادخانه هاي شيميايي خود را از بين ببرد.وي در ادامه سخنان خود که توسط نمايندگان روسيه نقل شده افزود که واکنش نشان دادن به بيانيه وزارت خارجه آمريکا در خصوص اينکه دمشق بايد زرادخانه هاي شيميايي اش را نشان دهد اصلا ضرورتي ندارد.رئيس جمهور سوريه هم چنين از حمايت دمشق از امضاي توافق همکاري ميان 2 بندر طرطوس و سيواستوبل خبر داد.


  ظريف در گفت و گوي تلفني با بوريس جانسون؛
 هيچ کشوري حق اجراي مقررات تنبيهي خودسرانه عليه کشور ديگري ندارد 

 وزير امور خارجه در گفت و گوي تلفني با همتاي انگليسي خود گفت: هيچ کشوري به طور خودسرانه حق اجراي مقررات تنبيهي عليه ساير کشورها را خارج از موازين بين المللي ندارد.به گزارش مرکز ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، بوريس جانسون در تماسي تلفني با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در خصوص مشارکت انگليس در حمله موشکي به سوريه توضيحاتي ارايه کرد.رييس دستگاه ديپلماسي ايران در اين گفت و گو ضمن محکوميت حمله خودسرانه به سوريه، مجددا بر مخالفت جمهوري اسلامي ايران با کاربرد هرگونه سلاح شيميايي تاکيد کرد.ظريف با يادآوري سابقه کاربرد سلاح شيميايي عليه ايران توسط صدام با حمايت آمريکا، انگليس و فرانسه از برخورد دوگانه غرب انتقاد کرد.وي اقدام به حمله قبل از ورود بازرسان سازمان منع سلاح هاي شيميايي را سوال برانگيز خواند و افزود: دو حمله اي که به بهانه سلاح شيميايي به سوريه انجام شد، درست در مقاطعي بود که ارتش سوريه دست برتر را در مقابل تروريست ها داشت و آنها را در آستانه شکست قرار داده بود.

رييس دستگاه ديپلماسي در اين گفت و گو با وزير امور خارجه انگليس يادآور شد: از ابتداي مطرح شدن خلع سلاح شيميايي سوريه اعلام کرديم که گروه هاي مسلح تروريستي
سلاح هاي شيميايي در اختيار دارند که به آن توجه نشد.ظريف با انتقاد از اقدام خودسرانه، غيرقانوني و يکجانبه آمريکا، انگليس و فرانسه در تجاوز به سوريه تصريح کرد: هيچ کشوري به طور خودسرانه حق اجراي مقررات تنبيهي عليه ساير کشورها را خارج از موازين بين المللي ندارد.


 آمريکا: اگر دولت سوريه زرادخانه‌هاي شيميايي‌اش را اعلام کند با دمشق مذاکره مي‌کنيم 

 وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد، اگر دولت سوريه کل زرادخانه‌هاي شيميايي‌اش را اعلام کند، مذاکرات سياسي در ژنو از سر گرفته مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، هدر ناوئرت، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در گفت‌وگو با کانال "فاکس نيوز" اعلام کرد، اگر اين شرط عملي شود، طرف آمريکايي هم تشويق مي‌شود به ميز مذاکرات در ژنو بازگردد.


 حمله نظامي به سوريه براي ترزا مي دردسر ساز شد 

 نخست‌وزير انگليس که بدون رايزني با پارلمان کشورش دستور حملات هوايي به سوريه را صادر کرد، با مخالفت‌هاي داخلي مواجه شده و هدف انتقاد قرار گرفته است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، در حالي که ترزا مي، نخست‌وزير و رهبر محافظه‌کار انگليس منطقش درباره حملات هوايي در خاک سوريه را شرح مي‌داد، احزاب اپوزيسيون تاکيد کردند مشروعيت حملات زير سوال است و خطر تشديد درگيري وجود دارد و بايد اين مداخله نظامي مورد تاييد قانونگذاران پارلمان قرار مي‌گرفت.


 پنس: آمريکا آماده پاسخ به واکنش احتمالي سوريه و متحدانش است 

 به دنبال حملات نظامي سه‌گانه فرانسه، انگليس و ايالات متحده به خاک سوريه، معاون رئيس‌جمهوري آمريکا گفت "دولت ترامپ آمادگي دارد به هرگونه اقدامات تلافي‌جويانه بالقوه از سوي سوريه يا متحدانش از جمله روسيه و ايران پاسخ دهد."

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري هيل، مايک پنس، معاون رئيس‌جمهوري آمريکا به خبرنگاران در پرو گفت، دونالد ترامپ و مشاورانش در حال ارزيابي واکنش نظامي احتمالي سوريه، روسيه يا ايران به دنبال حملات جمعه شب تحت امر آمريکا هستند.


 يك نكته از هزاران 

 زمينه اي ارزشمند براي رونق گردشگري...

شنيدن حضور توريست ها در اولين چاه نفت خاورميانه در مسجد سليمان، خبراميدوار کننده اي بود که بتوان با توسعه آن رونق گردشگري انرژي در کشورمان را فراهم سازيم.

اما نکته قابل توجه اينکه؛ صنعت گردشگري علاوه بر سودآوري مالي فراوانش، تاثيرات بسياري در حوزه فرهنگي و اجتماعي به دنبال دارد. شايد به سبب نوع نگرش حاکميت ها ديوارهاي ضدفرهنگي به دور جوامع کشيده شده باشد، اما صنعت گردشگري تمام اين موانع را کنار مي زند و مي تواند جلوه و تصوير تازه اي از مردم ميزبان به ميهمانان بدهد. ضمن اينکه مي تواند فرهنگ ميزبانان را به عنوان سوغات با ميهمانان گردشگر همراه کند و برعکس. اين امر مستلزم ايجاد جاذبه و فراهم سازي براي حضور توريست در اماکن و محل هاي گردشگري است. بايد اذعان داشت که پتانسيل هاي گردشگري ايران به سبب نوع برخوردها با اين صنعت به هدر مي رود، درحالي که مي تواند به عنوان پشتوانه اي محکم براي اقتصاد و فرهنگ ما تلقي گردد.


 ميز خبر 

 پاپ: تلاش‌ها براي برقراري صلح در سوريه از سر گرفته شود

پاپ فرانسيس پاپ از رهبران جهان خواست که تلاش‌هاي خود را براي برقراري صلح در سوريه از سر بگيرند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، پاپ فرانسيس، رهبر مسيحيان کاتوليک جهان بار ديگر از رهبران سياسي درخواست کرد تا عدالت و صلح را برقرار کنند.وي گفت: من از وضعيت کنوني جهان شديدا ناراضي هستم. بايد يک اقدام جمعي براي برقراري صلح در سوريه و ديگر مناطق جهان انجام گيرد.اين اظهارات در حالي بيان شد که روز جمعه انگليس، ‌فرانسه و آمريکا حمله موشکي به برخي از مناطق سوريه انجام دادند.

گروگان‌گيري با خودکار، هواپيماي چيني را وادار به فرود کرد!

هواپيماي مسافربري متعلق به خطوط هوايي چين به علت گروگان‌گيري مجبور به فرود اضطراري شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنيک، رسانه‌هاي چين به نقل از مقامات هوايي اين کشور اعلام کردند هواپيماي مسافربري متعلق به خطوط هوايي چين به علت از گروگان‌گيري، مجبور به فرود اضطراري در شهر ژنگژو استان هنان در شرق اين کشور شد. فرود اضطراري اين هواپيما به دنبال آن صورت گرفت که يک مسافر، يکي از مهمانداران اين پرواز را با يک خودکار به عنوان سلاح گروگان گرفت.

با راي مجلس

لايحه موافقتنامه انتقال محکومان بين ايران و سريلانکا تصويب شد

نمايندگان مجلس لايحه موافقتنامه انتقال محکومان بين ايران وسريلانکا را به تصويب رساندند.به گزارش ايسنا، لايحه موافقتنامه انتقال محکومان بين ايران و سريلانکا در دستور کار جلسه علني مجلس قرار گرفت و پس از تصويب دو فوريت و کليات آن، جزئيات اين لايحه نيز با 153 راي موافق، 11 راي مخالف و 7 راي ممتنع از مجموع 203 نماينده حاضر به تصويب رسيد.به موجب اين مصوبه، موافقتنامه انتقال محکومان بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دموکراتيک سوسياليستي سريلانکا مشتمل بر يک مقدمه و 21 ماده به شرح پيوست تصويب و اجازه مبادله اسناد آن داده مي شود.

خروج جنگنده‌هايش مراکش از ائتلاف عربي

منابع محلي مراکش نوشت، اين کشور تصميم گرفته جنگنده‌هاي خود را از ائتلاف عربي خارج کند.

به گزارش ايسنا، منابع محلي مراکش به نقل از منابع آگاه گزارش دادند، ارتش اين کشور تصميم گرفته جنگنده‌هاي خود را که در چارچوب ائتلاف عربي به رهبري عربستان در جنگ يمن مشارکت داشتند را بازگرداند.

بنا به گزارش پايگاه "الايام 24" مراکش، برخي از تحليلگران عقب‌نشيني جنگنده‌هاي مراکش را با حوادث صحراي غربي و منطقه حائل در ارتباط دانستند، برخي نيز اين اقدام مراکش را طبيعي عنوان کردند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

شصت و هفتمين اجلاس هيأت مديره

سائوپولو- برزيل 24 تا 25 جولاي 2004

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

9 . فعاليت هاي آينده و پروژه هاي جديد

د. گروه کاري درمورد فناوري اطلاعات و ارتباطات

گزارش اجلاس در دانشگاه لاوال (Laval) ، کِبِک، کانادا مورد تصويب قرار گرفت.

اطلاعات درباره بررسي IAU مربوط به فنآوري اطلاعات و ارتباطات (ICTs)، درباره مشارکت IAU در اجلاس جهاني مربوط به تدارکات جامعه اطلاعاتي 1 (WSIS) ودرباره انتشار موضوع خاص خبرنامه IAU مربوط به ICTs در انتهاي سال 2002 ، تهيه گرديد.

پيش نويس بيانيه IAU در مورد فنآوري هاي اطلاعات و ارتباطات (ICTs) و آموزش عالي قبلاً توزيع شده بود. بيانيه کمک گروه کاري به کنفرانس عمومي در سائوپولو خواهد بود و لذا گروه کاري، همانطور که قرار بود کارش را به اتمام رسانيد و اگر قرار باشد که ادامه دهد، اينکار بايستي متمرکز گردد.

همچنين موافقت گرديدکه پيش نويس بيانيه بايستي باديدگاه کمک به اعلام وبرنامه عملياتي اجلاس جهاني درمورد جامعه اطلاعاتي (WSIS) شفاف باشد، چرا که نه آموزش عالي ونه دانشگاه ها تا به حال دراين زمينه ها مورد يادآوري قرار نگرفته اند.

اطلاعات درمورد آخرين توسعه هاي اجلاس جهاني مربوط به جامعه اطلاعاتي، WSIS ( بروشورها، طرح عملياتي واعلام اصول) هم درگروه کاري توزيع شده بود. به اعضا اطلاع داده شده بود که اگر آنها بخشي از نمايندگي دولت خود باشند، مي توانند دراين اجلاس شرکت کنند.

گروه کاري همچنين يادآوري کرد که صفحات وب IAU درمورد فن آوري ها بايستي به صورت منظم به روز شود واينکه دبيرخانه بايستي
توسعه هاي منابع آموزشي باز را در يونسکو پيگيري نمايد.

بحث ها پيرامون پيش بيني سياسي IAU مربوط به ICTs

• بيانيه بايستي روي دانشگاه ها تمرکز کند نه روي ICTs . دانشگاه ها تنها مصرف کنندگان ICTs نيستند، بلکه توليد کننده هم هستند( بخصوص توليدکننده نرم افزار)؛

• کلمه "دانشگاه ها" به جاي "آموزش عالي" در سراسر بيانيه بايستي به کار رود؛

• آزادي آکادميک بايستي مورد تاکيد قرار گيرد؛

• ICTs يک واقعيت ويک چيز مفيد است. آنها يک ابزارند نه يک تهديد. هنوز تأکيد بيشتري بايستي درمورد خطرات مربوط به آن صورت گيرد. مقدمه موجود تا حدود زيادي مثبت است؛

• خطر انحصار نرم افزار به اندازه کافي مورد تأکيد قرار نگرفته است. توسعه ابزار رايگان غيرانحصاري، به خصوص براي کشورهاي درحال توسعه، بايستي مورد تشويق قرار گيرد.

اين موضوع مورد موافقت قرار گرفت که پيش نويس بعدي بايستي براي اظهارنظر، براي گروه کاري و اعضاي هيأت مديره IAU توزيع شود.

گروه کاري همچنين موافقت کرد که پيش نويس نهايي بايستي آماده براي WSIS باشد، اما بيانيه سياسي بايستي توسط کنفرانس عمومي IAU در سائوپولو مورد تصويب قرار گيرد.

رئيس IAU از همه رؤساي گروه هاي کاري به خاطر گزارش ها تشکر کرد. هيأت مديره اين گزارش ها را پذيرفت و تشويق نمود بطوري که تعدادزيادي از پروپزال ها براي کارآينده در اولويت پيگيري قرارگيرد.

1. WSIS: Word Summit on the Information Society


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته