جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5810

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد:
سود سرشار دولت در نوسانات ارزي


نهادهاي مالي


تريبون


خبــر


  عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد:
 سود سرشار دولت در نوسانات ارزي 

 
عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: با اختلاف قيمت تقريبا 1500 توماني ارز در بازار، تقريبا 120 هزار ميليارد تومان سود بدون هيچ گونه اقدامي، نصيب دولت شده است.مهرداد لاهوتي (عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس) در گفت‌وگو با ايلنا در مورد سياست‌هاي جديد ارزي گفت: البته به نظر بنده سياست جديدي اتفاق نيفتاده، بلکه مديريت عرضه و تقاضا صورت گرفته است. پيش از اين برخلاف سمت عرضه، مديديتي در سمت تقاضا مشاهده نمي‌شد که تصميمات جديد در راستاي آن است.وي ادامه داد: نرخ ارز بايد توسط همين نيروهاي عرضه و تقاضا در بازار تعيين شود ودر اين ميان وظيفه بانک مرکزي مديريت و ايجاد تعادل بين عرضه و تقاضا است. براي نمونه اگر قيمت ارز پايين است مکلف به خريد ارز و در صورت بالا رفتن نرخ ارز بايد با تزريق ارز بازار را متعادل کند البته نوسانات پنج-شش درصدي در اقتصاد عادي است.

اين نماينده مجلس با اشاره به منابع و مصارف ارز گفت: ما تقريبا 50 ميليارد دلار صادرات نفتي داريم که با احتساب همين ميزان صادرات غير نفتي، ارزآوري کشور تقريبا 100 ميليارد دلار است. درحالي که واردات کالايي ما 54 ميليارد دلار، تقاضا براي خدمات مانند مسافرت نيز تقريبا 25 ميليارد دلار است و 20 ميليارد دلارهم براي قاچاق است که دولت پيش از اين ادعا مي‌کرد اين رقم را به 12/5 ميليارد کاهش داده است، در مجموع تقريبا سمت تقاضا هم 100 ميليارد دلار است.

وي ادامه داد: با ارقام موجود، تقاضا و عرضه ارز بايد در تعادل باشند در حاليکه اين ظاهر ماجرا است و در باطن آن اتفاقاتي افتاده است که بانک مرکزي نسبت به ان‌ها سهل انگاري داشته، به عبارت ديگر خود را به خواب زده بود.وي در توضيح اين اتفاقات گفت: موضوع مهم در اين مورد دسترسي دولت به منابع ارزي است و اينکه دولت تا چه ميزان توانسته از 50 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي را وارد کشور کند. براي نمونه، ما بيشترين صادرات نفت را به هند و چين داريم که اين کشور‌ها از پرداخت ارز در قبال آن خودداري مي‌کنند و در مقابل آن، واردکننده به ارزش ريال داده شده، از چين و هند کالا وارد مي‌کند که واردات کالاهاي بنجل و نيز بي‌مورد مانند سنگ قبر و خلال دندان به همين دليل است.لاهوتي افزود: اين اتفاقات علاوه بر اينکه کمر توليد کشور ا شکسته است از ورود ارز به کشور نيز جلوگيري کرده است که تاثير آن بر سمت عرضه و منابع ارزي بانک مرکزي قابل توضيح است.

وي افزايش نرخ ارز را سناريوي دولت دانست و گفت: البته خود دولت هم تمايل داشت نرخ دلار به زير 5 هزار تومان افزايش يابد و تقريبا هم موفق شده است. در توضيح اين ادعا بايد در نظر داشت که ما تقريبا روزانه 2.8 ميليون بشکه صادرات نفت و ميعانات داريم که در بودجه با دلار 3500 توماني محاسبه شده است.

وي ادامه داد: با در نظر گرفتن اين موضوع و اختلاف قيمت تقريبا 1500 توماني متوجه مي‌شويم تقريبا 120 هزار ميليارد تومان سود بدون هيچ گونه اقدامي، نصيب دولت شده است.وي در مورد دلارهاي خانگي گفت: متاسفانه کشورما نقدينگي بالايي دارد که وظيفه دولت هدايت اين نقدينگي به بخش‌هاي مورد نياز اقتصاد است. با توجه به عدم توان دولت در انتقال اين نقدينگي، سعي مي‌کند به سمت سود بانکي، سکه و يا اخيرا ارز هدايت کندکه نتيجه‌اي جزخرابي نداشته و متاسفانه برخي از مردم بخشي از اين نقدينگي را به صورت دلار ذخيره کرده‌اند که اين جدا از نيازهاي مسافرتي، پزشکي و تحصيلي خانوار‌ها است.لاهوتي اين نرخ را پايدار دانست و گفت: با توجه به اينکه هم دولت به هدف خود رسيده و هم يک اراده مشترک در کل سيستم براي حفظ اين نرخ وجود دارد بنابرين مي‌توان اين نرخ را پايدار دانست.


 نهادهاي مالي 

 پيش فروش سکه در شعب منتخب بانک ملي

بانک ملي - عرضه سکه از اين پس در شعب منتخب بانک ملي ايران و با سررسيدهاي متفاوت انجام خواهد شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، بر اساس اطلاعيه بانک مرکزي، به منظور ايجاد امکانات بيشتر براي متقاضيان پيش خريد، امکان وديعه و نگهداري سکه هاي خريداري شده پس از سررسيد (موعدتحويل) به صورت امانت نزد بانک ملي ايران در صورت توافق بانک و خريدار نيز فراهم شده است.

معرفي کانال‌هاي ارتباطي بانک اقتصادنوين با مشتريان

بانک اقتصاد نوين - با توجه به گسترش شبکه‌هاي مجازي و استقبال هم‌وطنان از اين ابزار ارتباطي، مشتريان بانک اقتصادنوين مي‌توانند از طريق کانال‌ها و ابزارهاي متنوع ارتباطي از آخرين اخبار نخستين بانک خصوصي جمهوري اسلامي ايران آگاهي پيدا کنند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، مشتريان اين بانک مي‌توانند از طريق آدرس اينترنتي www.enbank.ir ضمن دسترسي به تارنماي اصلي اين بانک از آخرين اخبار، محصولات و خدمات، آخرين تغييرات سهام، اطلاعات شعب، بيانيه‌ها، اطلاعيه‌ها و ... اين بانک آگاهي پيدا کنند.

خودداري از آينده فروشي شهرها با حمايت هاي بانک شهر

بانک شهر - شهردار کلان شهر رشت با تاکيد بر اينکه حمايت هاي بانک شهر باعث شده تا شهرها با آينده فروشي، خود را اداره نکنند،گفت:خوشبختانه طي چند سال گذشته حمايت از شهرداري‌ها در جهت توسعه، آباداني و توجه به محيط زيست شهري در صدر برنامه هاي اين بانک قرار داشته است.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، مسعود نصرتي با بيان اين مطلب افزود: هم اکنون نگاه کاملا کارشناسي و تخصصي در اين بانک به حوزه مديريت شهري کلان شهرها وجود دارد و اميدواريم در ادامه نيز اين حمايت‌ها ادامه داشته باشد.وي با بيان اينکه در طول چند سال گذشته تنها بانک شهر حامي و کمک رسان مديريت شهرها بوده است،تصريح کرد: همکاري سازنده و تاثيرگزار با شهرداري‌ها و ارايه خدمات برتر بانکي به مشتريان شبکه بانکي سبب شده تا اين بانک، جايگاه متفاوتي در نظام بانکي داشته باشد.

کارت‌هاي ارزاق برنامه جهاني غذا توسط بانک تجارت توزيع شد

بانک تجارت - فرايند صدور و توزيع يازده هزار کارت بانکي توزيع ارزاق براي سي هزار پناهنده تحت پوشش برنامه جهاني غذا WFP توسط بانک تجارت به عنوان تنها بانک عامل اين برنامه در ايران به اتمام رسيد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک تجارت ، بر اساس درخواست دولت جمهوري اسلامي ايران برنامه جهاني غذا با ارائه کمک‌هاي غذايي به پناهندگان افغان و سپس پناهندگان عراقي فعاليت خود را در ايران از سرگرفت و مجموعه بانک تجارت نيز در قالب مسئوليت‌هاي اجتماعي خود به عنوان بانک برتر ارائه خدمات مورد نظر اين سازمان انتخاب شد و سپس تفاهمنامه‌اي را با آژانس برنامه جهاني غذا (WFP) براي صدور کارت جيره ارزاق پناهندگان، منعقد کرد.


 تريبون 

 واريز يارانه فروردين ماه

يارانه نقدي فروردين ساعت 24 ديشب به حساب سرپرستان خانوار واريز ‌شد.به گزارش تسنيم،براساس اعلام سازمان هدفمندي يارانه‌ها، هشتاد و ششمين مرحله يارانه نقدي مربوط به فروردين ماه سال جاري، ساعت 24 ديشب به حساب سرپرستان خانوار واريز ‌شد.

طبق اعلام اين سازمان، مبلغ يارانه دريافتي هر يک از مشمولان دريافت يارانه نقدي همانند ماه‌هاي گذشته 455 هزار ريال است.

با پرداخت هشتاد و پنجمين يارانه نقدي در آخرين روز‌هاي اسفند، مبلغ يارانه‌اي که تاکنون به هر ايراني رسيده، 3 ميليون و 867 هزار و 500 تومان است.

خبري خوش براي دريافت‌کنندگان بيمه بيکاري

هيأت عمومي ديوان عدالت اداري دستورالعمل وزارت کار در خصوص قطع مقرري بيمه بيکاري به دليل تأخير 45 دقيقه‌اي مقرري بگيران، در ثبت حضور و غياب را ابطال کرد.به گزارش روابط عمومي ديوان عدالت اداري، به دنبال شکايت شاکي از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، دستورالعمل و ضوابط اجرايي حضور و غياب مقرري بگيران بيمه بيکاري و دستورالعمل و ضوابط حضور و غياب اثر انگشتي که توسط اداره کل حمايت از مشاغل و بيمه بيکاري وزارت کار مقرر گرديده و در مواد غيبت و تأخير 45 دقيقه‌اي منجر به قطع مقرري بيمه بيکاري خواهد گرديد، خارج از اختيار اداره کل حمايت از مشاغل و بيمه بيکاري وزارت کار بوده و بر اين اساس درخواست ابطال اين دستورالعمل را مطرح کرده است.

اين گزارش حاکي است هيأت عمومي ديوان عدالت اداري پس از بحث و بررسي در اين مورد، دستورالعمل ياد شده را با اين استدلال که قطع مقرري بيمه بيکاري بيمه شده، به علت عدم حضور در اداره کار و تأخير در حضور، خلاف ماده 8 قانون بيمه بيکاري است از تاريخ تصويب ابطال کرد.

مديرکل نظارت برتوزيع توانيرتاکيد کرد:

آمادگي اکيپ‌هاي عملياتي برق

مديرکل نظارت برتوزيع توانير از پايدار بودن شبکه برق با وجودبارش ها خبر داد و تصريح کرد: خاموشي هاي گذرا (فالت) که در شبکه برخي استان ها وجود دارد، با توجه به شرايط جوي و هوايي بودن شبکه هاي برق، عادي است.به گزارش ايلنا، مسعود صادقي با بيان اين که اکيپ هاي عملياتي در کوتاه ترين زمان ممکن به مشکلات شبکه رسيدگي مي کنند، خاطرنشان ساخت: خوشبختانه با وجود بارش هاي شديد، بحراني در شبکه مشاهده نشده است و حتي سطح خاموشي هايي هم که در چند روز گذشته در اهواز و برخي مناطق روستايي خوزستان شاهد بوديم، گسترده نبود.وي در عين حال از آماده باش نيروهاي عملياتي شرکت هاي توزيع برق خبرداد و گفت: با توجه به پيش بيني ها براي بارش شديد باران و وزش طوفان در برخي از نقاط کشور ،مطابق با پيش بيني هاي سازمان هواشناسي، اکيپ هاي عملياتي در مناطق مذکور آماده باش هستند.


 خبــر 

 آذري جهرمي:

وزارت ارتباطات مرجع تصميم فيلترينگ يا رفع آن نيست

وزير ارتباطات تاکيد کرد: انسداد سرويس‌هاي بين‌المللي صرفا با هدف تشويق کاربران به استفاده از سرويس داخلي مي‌تواند به ضدهدف تبديل شود. شرکتهاي کسب و کار نوپا در کشور نيز بر همين موضوع تاکيد دارند.

به گزارش ايلنا، محمدجواد آذري جهرمي در صفحه اينستاگرام خود نوشت:مخاطبان زيادي در اين صفحه، همواره سوالات و اعتراضات زيادي را در خصوص فيلترينگ يا عدم انجام آن ابراز مي‌کنند، لازم ديدم توضيحاتي عرض کنم.

1. وزارت ارتباطات مرجع تصويب و تصميم پالايش(فيلترينگ) يا رفع آن نيست، بلکه بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي و بنابر قانون ملزم به اجراي مصوبات کميته ها و شوراهاي مشخص شده در اين حوزه و احکام قضايي است.

2. پالايش صفحات غيراخلاقي و نيز ضد اعتقادات عموم مردم، در ساير کشورها نيز رواج دارد و در کشور ما نيز در اين خصوص نظام قانوني تصويب شده که رعايت مي‌شود. علاوه بر آن سياست‌هايي توسط حاکميت کشورهاي مختلف براي حفاظت از کلان داده‌ها و يا رعايت الزامات قانوني کشورها وجود دارد.

3. انسداد سرويس‌هاي بين‌المللي صرفا با هدف تشويق کاربران به استفاده از سرويس داخلي مي‌تواند به ضدهدف تبديل شود. شرکتهاي کسب و کار نوپا در کشور نيز بر همين موضوع تاکيد دارند.

4. يکي از آثار فضاي مجازي، ظهور رسانه‌هاي نوين است که کشورهاي مختلف، ضمن بهره برداري از آنها، براي استفاده از اين تکنولوژي سياستگذاري و تنظيم قانون کرده‌اند. تا اين سياست يا قانون در کشور موجود نباشد، دو قطبي توسعه يا فيلتر رسانه‌هاي نوين همچنان به عنوان يک چالش وجود خواهد داشت.

5. سياست مصوب کشور در شورايعالي فضاي مجازي بر توسعه پيام رسانه‌اي بومي قرار گرفته است، در کنار تقويت ساختار فني آنها، رفع برخي شبهات و صيانت از حريم خصوصي با تکيه بر ظرفيت فتواي راهبردي مقام معظم رهبري و نيز اصلاح مصاديق مجرمانه براي جلوگيري از برخوردهاي سليقه‌اي با فعالان و فعاليتهاي فضاي مجازي و نيز سياست حمايتي عادلانه براي توسعه دهندگان داخلي بويژه در نحوه تبليغات با استفاده از ظرفيتهاي ملي لازم است در دستور کار قرار گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته