جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5826

روحاني در واکنش به خروج آمريکا از برجام:
از چند ماه پيش تمام دستورات لازم به بخش هاي اجرايي کشور داده شده است


براي نخستين بار يک زن سعودي وابسته تجاري شد


ترکيه در انتظار 6 ميليون گردشگر روس


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


نمايشگاه بين المللي، الگويي براي دائمي شدن بهار کتاب در کشور

جهانگيري در جلسه ستاد اقتصادي ساماندهي امور ارزي؛
نبايد به اخبار بي اساس درباره قيمت ارز اتکا کرد

رئيس پليس پايتخت خبر داد؛
فرصت 48 ساعته براي ثبت ورود غيرمجاز به طرح


آسوشيتد پرس: خروج ترامپ از برجام، به ضرر شرکت هاي بين المللي است


خبر


سرمقاله


افتتاح نخستين جشنواره ملي پويانمايي در همدان


تظاهرات مخالفان پوتين در روسيه‎


 روحاني در واکنش به خروج آمريکا از برجام:
 از چند ماه پيش تمام دستورات لازم به بخش هاي اجرايي کشور داده شده است 

 رئيس جمهوري اسلامي ايران به برجام و موضع گيري هاي رئيس جمهور آمريکا در اين خصوص اشاره و بيان کرد: خروج ترامپ از برجام پشيماني تاريخي براي آمريکا خواهد داشت.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در نخستين روز سفر به خراسان رضوي در جمع مردم سبزوار در ورزشگاه شهيد مطهري اين شهر افزود: به ملت بزرگ ايران و مردم خراسان عرض مي کنم آمريکا در برابر ملت ايران کاري از پيش نخواهد برد.

وي ادامه داد: آمريکا هميشه عليه ملت ايران فتنه کرده اما هيچ گاه در برابر عظمت ايران موفقيت به دست نياورده است. اين بار نيز دوباره اشتباه مي کند و اگر بخواهد از برجام خارج شود به زودي خواهد ديد پشيماني تاريخي براي او خواهد بود.رئيس جمهوري گفت: به ملت ايران با صراحت مي گويم از چند ماه پيش تمام دستورات لازم به بخش هاي اجرايي کشور داده شده است، به سازمان انرژي اتمي دستوارت لازم ابلاغ شده و چند روز پيش نيز با مسئولان ارشد اين سازمان صحبت کرده ام.

روحاني تاکيد کرد: مسير ما روشن است و در بخش اقتصادي نيز دستورات لازم را گرفته ايم.

تحريم هسته اي کار اشتباهي بود

دکتر روحاني افزود: در برجام سال 92 بناي دولت و ملت ايران اين بود که با ايران هراسي دروغيني که آمريکا و رژيم صهيونيستي در دنيا ايجاد کرده بود مبارزه کند و به دنيا ثابت کنيم که ملت ايران ملتي صلح طلب است. از اين رو موفق شديم سياست خارجي را با هزينه کمتر اما با عزت و سربلندي پيش ببريم.وي ادامه داد: با برجام مي خواستيم به مردم دنيا بگوييم تحريم هسته اي عليه ايران کار اشتباهي بوده و دنيا بايد از اين طرح اشتباه خود عقب نشيني کند.

رئيس جمهوري گفت: همانطور که رزمندگان ايراني در ميدان دفاع مقدس پيروز بودند نشان داديم ديپلماتهاي ايراني نيز با بهترين توانمندي و منطقي ترين سخنان مي توانند پاي ميز مذاکره مقابل دنيا و شش قدرت بزگ جهان سخن گفته و منطق خود را به کرسي بنشانند.

وي افزود: از آذر ماه سال 92 نخستين گام رفع تحريم در ايران برداشته شد. توانستيم بخشي از تحريم در زمينه پتروشيمي، خودروسازي و فلزات گرانبها را بشکنيم و بخش ديگر تحريم نيز در سال 94 طي توافق نهايي با شش قدرت بزرگ دنيا برداشته شد.روحاني ادامه داد: صادرات و فروش نفت پس از برجام دو برابر شد، مبادلات بانکي با دنيا آغاز شد و بيمه شرايط عالي خود را پيدا کرد و صادرات و واردات در مسير درست خود قرار گرفت.وي گفت: به رغم کارشکنيهاي آمريکا، ما به تعهداتي که به دنيا داده ايم عمل کرده ايم. ترامپ سخنان خود را از 15 ماه پيش شروع کرده و مرتب مي گويد برجام بدترين توافقي بوده که داشته و به ضرر آمريکا و به نفع ايران است، دولت قبلي آمريکا در برجام دچار اشتباه شده و ايران سر ما کلاه گذاشته است.رئيس جمهوري افزود: ما در مذاکرات با منطق حرف زده ايم و به توافقي رسيديم که سازمان ملل متحد نيز آن را تاييد کرد.


 براي نخستين بار يک زن سعودي وابسته تجاري شد 

 براي نخستين بار در تاريخ عربستان، يک زن پست وابسته تجاري را برعهده گرفته است.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، ماجد بن عبدالله القصبي، وزير تجارت و سرمايه گذاري عربستان دستوري را مبني بر تعيين سمر بنت مازن صالح به عنوان وابسته تجاري عربستان در توکيو صادر کرد.

وزارت تجارت و سرمايه گذاري عربستان در بيانيه‌اي اعلام کرد، اين گام جهت تحقق هدف اين وزارت خانه براي جايگاه بخشيدن به زنان عربستاني صورت گرفته است.


  ترکيه در انتظار 6 ميليون گردشگر روس 

ترکيه در دو ساله اخير توانسته است ضر و زيان‌هاي ناشي از بحران روابط سياسي با روسيه را که در سال 2015 ميلادي به وقوع پيوست جبران کند.

به گزارش ايسنا، نومان کورتولموش ـ وزير فرهنگ و توريسم ترکيه ـ با بيان اين‌که سفر به اين کشور نخستين اولويت گردشگران روسيه است، پيش‌بيني کرد: امسال رکورد شش ميليون گردشگر شکسته خواهد شد.

وي افزود: براساس آمار سال 2017 ميلادي ترکيه محبوب‌ترين مقصد تعطيلات خارجي مردم روسيه بوده و 4.7 ميليون نفر به اين کشور سفر کرده‌اند، همچنين 36 ميليون گردشگر خارجي به ترکيه آمده‌اند که 3.6 ميليون نفر نسبت به سال گذشته رشد داشته است.


 يك نكته از هزاران 

 گفتن از قيمت دلار و بازار ارز و سکه ديگر بي فايده است و کسي نيست که نداند نرخ ها تا کجا بالا مي روند و همه به صورت آنلاين قيمت ها را چک مي کنند.نکته ناگفته اي که عامه مردم به صورت روزانه آن را لمس مي کنند، بحث گراني اقلام و کالاهاي مختلف است. بسياري از اقلام مصرفي مردم اعم از مواد خوراکي تا لوازم خانگي و... با افزايش قيمت چشم گيري مواجه شده اند. البته اين مسئله با نوسان رو به رشد قيمت ارز تعجب آور نيست. اما مردمي که درآمد ثابتي دارند و کارگراني که حقوقشان به دلار پرداخت نمي شود، چه بايد بکنند؟!

گويا مسئولان از وضعيت معيشت مردم بي خبرند و اطلاعي از نرخ کرايه خانه و اقلام مصرفي در بازار ندارند. مشخص نيست بايد در اين عرصه گله و شکايت خود را به کجا برد و توقع پاسخگويي از که داشت...


 ميز خبر 

 يک عضو تيم حقوقي رييس‌جمهور آمريکا:

ترامپ متعهد به تغيير نظام در ايران است

يک عضو تيم حقوقي رئيس‌جمهور آمريکا گفت که دونالد ترامپ قصد دارد از توافق هسته‌اي خارج شود و او مصمم به تغيير نظام در ايران است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه بلومبرگ، رودي جولياني، يکي از اعضاي تيم حقوقي دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا در يک نشست که توسط عوامل ضد نظام ايران در واشنگتن برگزار شد، گفت که با توجه به رويکرد وزيرامورخارجه و مشاور امنيت ملي جديد آمريکا، ترامپ قصد دارد از توافق هسته‌اي با ايران خارج شود.

وي ادامه داد: ما رئيس‌جمهوري داريم که بسيار سختگير است. ما رئيس‌جمهوري داريم که همچون ما متعهد به تغيير نظام در ايران است.

ادعاي عادل الجبير درباره حضور نيروهاي ايراني در کشورهاي عربي

وزير خارجه سعودي بار ديگر مدعي حضور نيروهاي ايراني در کشورهاي عربي و حمايت ايران از انصارالله يمن شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه سعودي عکاظ، چهل و پنجمين نشست شوراي وزيران خارجه کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي تحت عنوان «ارزش‌هاي اسلامي براي صلح پايدار» در شهر داکا پايتخت بنگلادش برگزار شد و مهم‌ترين موضوعات اين نشست مسئله فلسطين و مشکلات مردم روهينگيا بود.

عادل الجبير، وزير خارجه عربستان با طرح اين ادعا که ايران در کشورهاي عربي دخالت مي کند بر ضرورت آن‌چه خروج نيروهاي وابسته به ايران از تمام کشورهاي عربي، پايان دادن به حمايت تسليحاتي و موشکي از حوثي‌ها (انصارالله) که کشورهاي عربي از جمله عربستان و قبله مسلمانان يعني مکه را هدف قرار مي‌دهند، نام برد، تاکيد کرد.

الجبير در ادامه ادعاهايش ايران را به تشديد درگيري‌هاي فرقه‌اي و مذهب و حمايت از تروريست متهم کرد.

کره شمالي: تصميم خلع سلاح هسته‌اي نتيجه تحريم‌هاي آمريکا نيست

کره شمالي اعلام کرد، تصميم اين کشور براي خلع سلاح هسته‌اي به دليل تحريم‌هاي اعمالي از سوي آمريکا و فشارهاي وارده عليه اين کشور نيست.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، يک مقام کره شمالي اعلام کرد: واشنگتن با ادعاي اينکه خلع سلاح هسته‌اي يکي از نتايج تحريم‌ها و فشارهاي ديگر است افکار عمومي را منحرف مي‌کند.

وي در گفت‌وگو با خبرگزاري رسمي کره شمالي اعلام کرد: آمريکا نبايد با استقرار تجهيزات استراتژيک در کره جنوبي و همچنين مطرح کردن مسائل حقوق بشر، کره شمالي را تحريک کند.

ابراز نگراني نماينده روسيه در اتحاديه اروپا درباره خروج آمريکا از برجام

نماينده روسيه در اتحاديه اروپا با بيان اينکه خروج آمريکا از برجام خطرناک خواهد بود، گفت: از عمر توافق هسته‌اي چند روز بيشتر باقي نمانده است.

به گزارش ايسنا، ولاديمير چيزوف، نماينده روسيه در اتحاديه اروپا در گفت‌وگو با شبکه دويچه‌وله، درباره رويکرد رئيس‌جمهور آمريکا در قبال برجام گفت: خروج آمريکا از توافق هسته‌اي خطرناک خواهد بود و ترس من اين است که اين خطر فراتر از ايران و خود اين توافق برود.

چيزوف ادامه داد: اين توافق حاصل يک تلاش چندجانبه از سوي شش کشور و اتحاديه اروپا بود که به عنوان يک هماهنگ کننده در اين تلاش براي حصول توافقي که از طرفي مانع از ايجاد يک برنامه هسته‌اي نظامي شد و از طرف ديگر رفع تحريم‌هاي ايران را در پي داشت.

دستور حمله عراق به مواضع داعش درسوريه صادر شد

نخست‌وزير عراق دستور داد مواضع گروه تروريستي داعش در سوريه هدف قرار بگيرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شبکه تلويزيوني الحدث گزارش داد: حيدر عبادي، نخست وزير و فرمانده نيرو‌هاي مسلح عراق، دستور داد مواضع داعش در سوريه هدف قرار بگيرد.

دفتر نخست وزيري عراق اعلام کرد هواپيما‌هاي عراقي، مواضع داعش در داخل سوريه را بمباران کردند.


 خبــــر 

 واکنش تهران به راي غيابي دادگاهي در آمريکا عليه ايران در مورد 11 سپتامبر

سخنگوي وزارت امور خارجه اقدام دادگاهي در آمريکا در صدور راي غيابي و سياسي عليه ايران را به شدت محکوم کرد.

به گزارش ايسنا ، بهرام قاسمي اقدام دادگاهي در آمريکا در صدور راي غيابي و سياسي عليه ايران در شرايطي که هيچ گونه شواهد و قرائني مبني بر مشارکت ايران يا اتباع ايراني در حادثه 11 سپتامبر وجود نداشته را به شدت محکوم و اعتراض شديد کشورمان را نسبت به صدور اين گونه آراي سياسي و مبتني بر اتهامات بي پايه و اساس که در گذشته نيز تکرار شده است، اعلام کرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

دانشگاه اوترِخت، اوترِخت، هلند

15-18 جولاي 2008

فهرست شرکت کنندگان

10. برزيل

دانشگاه کاتوليک مقدس ريو گراند دو سول

Pontifical Catholic University of Rio Grande do Sul

پروفسور جورج آودي

Prof.Dr. Jorge AUDY

معاون پژوهش و مطالعات تحصيلات تکميلي

دانشگاه کمپيناس

University of Campinas

دکتر رزا اينس پرييرا

Dr. Rosa /rib's PEREIRA

مشاور رئيس در امور تحصيلات تکميلي

دانشگاه سائو پائولو

University of Sao Paulo

پروفسور مارسيا دارکي

Prof. Marisa DARCE

مدير روابط بين الملل

پروفسور سوئيلي ويللا

Prof. Suely VILELA

رئيس

11. کامبوج

دانشگاه نورتون

Norton University

پروفسور خيئِنگ سوک

Prof. Khieng SOK

رئيس

12. کامرون

دانشگاه دي دوآلا

Universite de Douala

پروفسور برونو بکولو ايبه

Prof. Bruno BEKOLO EBE

رئيس

پروفسور نيکول کلاير اندوکو

Prof. Nicole Claire NDOKO

معاون رئيس در امور تحقيقات و همکاري روابط دنياي کسب و کار

دکتر رز ميرل نانگا

Dr. Rose WeiIle NNANGA

رئيس سرويس همکاري در آفريقا

13. کانادا

انجمن دانشگاه ها و کالج هاي کانادا

Association of Universities and Colleges of Canada

پري جانستون

Pori JOHNSTON

مدير روابط بين الملل

دانشکده فني و مهندسي

Ecole de Technologie Superieure

اريک دور

Eric DORE

نماينده فروش/توسعه در اروپا

کالج دانشگاهي كوانتلن

Kwantlen University College

دکتر رابرت آداموسکي

Dr. Robert ADAMOSKI

معاون پژوهشي

دانشگاه راه هاي سلطنتي

Royal Roads University

دکتر، آلن کاهون

Dr, Allan CAHOON

رئيس


 نمايشگاه بين المللي، الگويي براي دائمي شدن بهار کتاب در کشور 

نمايشگاه بين المللي کتاب، بهار فرهنگ کشور قلمداد مي شود و بسياري از اقشار جامعه از طراوت آن بهره مند مي گردند. شوق و اشتياق بازديدکنندگان نشان مي دهد که اگر چنين رخدادهاي فرهنگي به صورت دائمي در کشور دايرگردد، مي تواند انگيزه و فرصتي مناسب براي توسعه فرهنگ کتابخواني باشد. البته چنين فضاهايي به صورت دائمي در برخي شهرها ايجاد شده است، اما فراهم سازي حضور گسترده ناشران مختلف مي تواند بر رونق اين مکان بيفزايد.


 جهانگيري در جلسه ستاد اقتصادي ساماندهي امور ارزي؛
 نبايد به اخبار بي اساس درباره قيمت ارز اتکا کرد 

 معاون اول رئيس جمهوري گفت : اخبار بدون مبنا و بي اساس درخصوص خريد و فروش ارز در بازار غير رسمي منتشر مي شود که منبع آن، مبهم و نامشخص است و نبايد به اين اطلاعات غيرصحيح اتکا کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رئيس جمهوري، اسحاق جهانگيري در جلسه ستاد اقتصادي ساماندهي امور ارزي کشور با اشاره به حمايت همه دستگاه ها و ارکان نظام از اجراي سياست هاي جديد ارزي افزود: اين سياست ها موجب جلوگيري از خروج سرمايه هاي ملي، مقابله با قاچاق، حمايت از توليد داخلي و نيز ايجاد اطمينان در مردم و فعالان اقتصادي براي ثبات و پيش بيني پذير کردن اقتصاد کشور مي شود و دولت کمترين ترديدي درخصوص موفقيت اين سياست ها ندارد و با قدرت اين سياست ها را اجرايي خواهد کرد.معاون اول رئيس جمهوري با اشاره به انتشار اخبار بدون مبنا و بي اساس درخصوص خريد و فروش ارز در بازار غير رسمي ادامه داد: با توجه به اينکه دولت نيازهاي واقعي ارزي را تامين مي کند و اگر کسي براي واردات کالا نياز به ارز داشته باشد مي تواند با مراجعه به نظام يکپارچه معاملات ارزي (نيما) ارز به قيمت مصوب 4200 تومان دريافت کند، منطقي نيست که کسي براي واردات کالا از بازار سياه ارز تهيه کند.

جهانگيري بيان کرد: متاسفانه اين اخبار نادرست که منبع آن مبهم و نامشخص است توسط برخي رسانه ها تيتر مي شود اما وقتي پرسيده مي شود اين ميزان ارز کجا و با چه منظوري خريد و فروش شده است؟ پاسخ مي دهند؛ کساني به آنها اينطور گفته اند که البته نبايد به اين اطلاعات غيرصحيح اتکا کرد.


 رئيس پليس پايتخت خبر داد؛
 فرصت 48 ساعته براي ثبت ورود غيرمجاز به طرح 

رئيس پليس پايتخت درباره معناي «ارشادي» که زمينه ساز سردرگمي برخي رانندگان براي ورود به طرح ترافيک شده بود، توضيح داد.سردار حسين رحيمي در گفتگو با مهر، با اشاره به اجراي طرح جديد ترافيک گفت: اگر راننده اي بدون خريد طرح ترافيک وارد محدوده طرح شود، 48 ساعت زمان براي ثبت نام دارد.وي افزود: اگر در فاصله 48 ساعته ثبت نام نکند، خودرو اعمال قانون خواهد شد.سردار رحيمي گفت: معناي ارشادي اين است و برخي بازخواني هاي اشتباه که برخي تصور مي کنند مي توانند تا آخر ارديبهشت بدون جريمه شدن وارد محدوده طرح ترافيک شوند، اشتباه است.رئيس پليس پايتخت اظهار داشت: اگر اين گونه بود ما شامل نابساماني وحشتناکي در محدوده طرح ترافيک ومناطق مرکزي تهران مي شديم.


 آسوشيتد پرس: خروج ترامپ از برجام، به ضرر شرکت هاي بين المللي است 

 خبرگزاري آسوشيتد پرس نوشت از آنجا که ترامپ تهديد به خروج از توافق هسته اي با ايران کرده است، خطر ميلياردها دلار ضرر و زيان، شرکت هاي مختلف بين المللي از شرکت هاي هواپيمايي گرفته تا شرکت هاي فعال در ميدان هاي نفتي را تهديد مي کند.به گزارش ايرنا به نقل از آسوشيتدپرس، بدون درنظر گرفتن اينکه اين شرکت ها در کجا مديريت مي شوند، عملا تمام شرکت هاي چند مليتي که در آمريکا تجارت يا بانکداري مي کنند، درصورت بازگشت به شرايط قبل از توافق هسته اي، ممکن است توافق هاي تجاري شکل گرفته پس از برجام را از بين ببرد.

اين تهديد باعث نگراني شرکت هايي مانند بوئينگ شده است. خروج کامل آمريکا از توافق، آسيب هايي را به دنبال خواهد داشت.


 خبر 

 سناتورآمريکايي:

خروج از برجام اعتبار آمريکا را زير سوال مي برد

'ادوارد مارکي'، سناتور دمکرات آمريکا گفت، خروج واشنگتن از برجام، اشتباهي بزرگ است که اعتباري براي 'دونالد ترامپ' و آمريکا به هنگام ديدار با 'کيم جونگ اون' باقي نمي گذارد.به گزارش ايرنا به نقل از تارنماي انديشکده آمريکايي شوراي آتلانتيک، مارکي در نشستي که در مقر اين انديشکده در واشنگتن برگزار شد، از تصميم ترامپ در باره برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) به عنوان عاملي مهم در تعيين نتيجه مذاکرات سران آمريکا و کره شمالي ياد کرد وگفت،اگر ترامپ به هنگام ديدار با کيم به دنبال اعتبار است نبايد مرتکب اشتباه بزرگي به نام خروج از توافقنامه هسته اي ايران شود.

مارکي با اشاره به مهلت تعيين شده از سوي رئيس جمهوري آمريکا براي تامين مطالباتش در رابطه با برجام و نشست آتي او با کيم، خاطر نشان کرد، مسايل را بايد با راهي ديپلماتيک حل و فصل کرد.

ترامپ: شايد مجبور شويم مرزها را ببنديم

دونالد ترامپ با انتقاد از سياست‌هاي مهاجرتي آمريکا بر احتمال لزوم "بستن" مرزهاي اين کشور تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري هيل، دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا در يک نشست تجاري، تلاش مقامات آمريکايي را براي اصلاح بخش‌هايي از سياست‌هاي کنترلي مرزهاي اين کشور تاييد کرد و گفت، آمريکا به "پول بسيار بيشتري" در اين زمينه نيازمند است.

ترامپ اظهار کرد: ممکن است مجبور شويم مرزهاي کشور را ببنديم.

رييس جمهور آمريکا اما جزيياتي را در خصوص اين مساله بيان نکرد.

وي با انتقاد از سياست "مرز باز" دموکرات‌ها افزود: نمي‌توان به مردم اجازه داد اين‌طور به کشورمان وارد شوند. اگر ما مرز نداريم، پس شما هم کشور نداريد.

تعهدات ترامپ براي ساخت ديواري در مرز آمريکا با مکزيک پس از آن که اوايل سال جاري ميلادي کنگره تنها 1.6 ميليارد دلار را به اقدامات امنيت مرزي اختصاص داد - مبلغي که ميلياردها دلار کمتر از بودجه درخواستي کاخ سفيد بود- با چالش‌هايي روبه‌رو شد.

وزير دفاع رژيم صهيونيستي:

به دنبال جنگ با ايران نيستيم

وزير دفاع رژيم صهيونيستي گفت که ما به دنبال جنگ با ايران نيستيم.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، آويگدور ليبرمن، وزير دفاع رژيم صهيونيستي در گفت‌وگو با شبکه دوم اسرائيل گفت: اسرائيل به دنبال جنگ و تنش با ايران نيست اما اجازه نخواهيم داد که ايران در سوريه مستقر شود و آن را به پايگاهي عليه نيروهاي اسرائيلي تبديل کند.

وي در رابطه با احتمال خروج دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا از برجام گفت: رئيس‌جمهور آمريکا تاکنون چيزي در اين باره به ما نگفته است.ليبرمن افزود: ما مي خواهيم به وضوح تاکيد کنيم که هيچ مصلحتي در تنش‌زايي نداريم اما براي تمام سناريوهاي احتمالي آماده مي شويم.

وزير دفاع رژيم صهيونيستي مدعي شد: ارتش اسرائيل تا اين لحظه توانسته است که ايران را از تقويت حضور نظامي در سوريه منع کند اما نيروهاي ايراني همچنان تلاش مي‌کنند تايک زرادخانه قوي ايجاد کنند و با اسرائيل مقابله کند.


 سرمقاله 

جهان ديپلماسي عرصه تاثيرگذاري است

حميدرضا عسگري

درجهان هستي هيچ کنشي بدون واکنش و هيچ عملي بدون تاثيرنخواهد بود. اقدامات و تصميمات صورت گرفته درجهان بين الملل نيزهريک به نوبه خود آثاري را درپي دارند. برخي موجب بروز جنگ و تحريم و خون ريزي شده اند و برخي زمينه صلح و آرامش را فراهم ساخته است. روند رشد و يا عقب ماندگي کشورها طي دوران هاي گذشته تاکنون، بسته به همين تاثيرپذيري از اقدامات و تصميماتي است که در عرصه سياست داخلي و خارجي درجهان رخ داده است.

کشورما نيز از اين قاعده مستثني نيست و نمي توان خود را درعرصه هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي مصون از تاثيرپذيري جهان خارج دانست. البته بايد براي هريک از حوزه هاي مشخص شده برنامه ريزي داشت تا از تاثيرات مثبت استفاده کرد و آسيب پذيري آن را خنثي نمود.

ازآنجا که درجهان امروز سياست با اقتصاد کشورها عجين شده و نمي توان انتظار داشت که يکي بدون ديگري رشد و استحکام يابد، بايد به برخي مسائل به طور واقع گرايانه پرداخت و بي جهت خود را درلا به لاي شعارها و خوش بيني هاي غيرمنطقي پنهان نکرد.

اخيراً مسئله تصميم ترامپ درمورد برجام، تاثير فراواني بر فضاي رواني و اقتصادي کشور وارد کرده و درمقابل شاهد اظهارات و ادعاهاي مکرر درمورد بي تاثير بودن اين اقدام در برجام و آينده کشور، از سوي برخي مسئولان هستيم.

متاسفانه به سبب بنيه ضعيف اقتصادي و فشار تحريم ها برايران، تاثيرپذيري بخش هاي مختلف اقتصادي کشور نسبت به اين موضوع افزايش يافته و نابساماني هايي را براي فعالان اقتصادي، تجار، صنعتگران، توليدکنندگان و نهايتاً عامه مردم به وجود آورده است.

کتمان اين مسئله که تصميم آمريکا درمورد برجام، بر اقتصاد ما تاثيرنخواهد گذاشت، عملاً چشم بستن به حقيقت و ازبين بردن اعتماد عمومي است. چرا که مردم امروز با تمام وجود وخامت وضعيت اقتصاد و تاثيرپذيري آن از تحولات خارجي را درک مي کنند. حال دراين وضعيت گفتن جملات و اظهارات مبالغه آميز نسبت به مصون بودن ما در مقابل تحريم ها، امري غيرمنطقي است.

اگر فشارتحريم ها تاثير نداشت، امروز اقتصاد ما درچنين وضعيت نابساماني قرار نداشت. وضعيت معيشت مردم بسيار چالش آفرين گرديده و روند گراني کالاها به صورت روزانه ادامه مي يابد. تمام اين مسائل به سبب تاثيرپذيري از نحوه رفتار سياسي و اقتصادي قدرت هاي بزرگ و همسايگان در برخورد با ايران است.

منکر تاثيرپذيري دوگانه در روابط بين الملل نيستيم، مسلماً توان اثرگذاري ما درتحولات منطقه و سايرمسائل سياسي، موجب برخي عداوت ها و کارشکني ها گرديده است. اما بايد براي تاثيرگذاري از بنيه و دستي پر در عرصه هاي مختلف برخوردار بود. متاسفانه مسئله اقتصاد به پاشنه آشيل ما تبديل شده و دشمنان و رقباي جهاني و منطقه اي، سعي در آسيب رساني دراين زمينه هستند.

در چنين رقابتي ضروريست تا مسئولان کشور برنامه ها و سياست هاي پيشگيرانه و تدافعي لازم را تدبير کنند. نمي توان انتظار داشت با چنين اقتصاد بي ثباتي به رويارويي ديپلماسي با آمريکا و متحدانش رفت.

چرا که کوچکترين محدوديت اعمالي از سوي آنها مي تواند به صورت جدي اقتصاد کشور را تحت تاثير قرار دهد و نارضايتي عمومي را سبب گردد.

کتمان ضعف ها و پوشاندن آن با شعارهاي منسوخ شده، راه حل اين پيکار نيست. اگر دشمنان نقطه ضعف ما در اقتصاد را نشانه گرفته اند، بايد تمرکز فکري، سياسي، اقتصادي و توان کشور را برآن متمرکز ساخت. دراين مسيرقطعاً همراهي عمومي نيز حاصل خواهد شد، اما ادامه روند کنوني و ظاهرسازي بي جهت، نه تنها حاصلي براي کشور نخواهد داشت، بلکه موجب سلب اعتماد مردم نسبت توان دولت و کارايي نظام خواهد شد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 افتتاح نخستين جشنواره ملي پويانمايي در همدان  


 تظاهرات مخالفان پوتين در روسيه‎ 


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته