جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5826

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي؛
90 درصد کودکان ايراني دندانپوسيده دارند


چاپ مستقيم پوست روي زخم ها با چاپگر


خبرپزشكي


خبر


 عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي؛
 90 درصد کودکان ايراني دندانپوسيده دارند 

 عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي گفت: در حدود 90 درصد کودکان 6 ساله ايراني دچار پوسيدگي دندان بوده و به طور متوسط 5 دندان شيري پوسيده دارند.به گزارش مهر، دکتر خوشنويسان، در آستانه برگزاري همايش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومي ايران اظهار داشت: موضوع سلامت دهان و دندان ابعاد وسيعي دارد. در تعريف سازمان بهداشت جهاني، فردي کاملا سالم تلقي مي شود که از نظر فيزيکي، روحي، اجتماعي و...، در سلامت کامل باشد. به عبارت ديگر، اگر فردي از تمام جهات سالم باشد اما دهان و دندان هاي سالمي نداشته باشد، اين شخص طبق تعريف، فرد سالمي محسوب نمي‌شود.وي افزود: ميزان شيوع پوسيدگي دندان در کشور ما بسيار بالا بوده و به يک اپيدمي تبديل شده است. در حدود 90 درصد کودکان 6 ساله دچار پوسيدگي دندان هاي شيري هستند. در اين گروه سني کودکاني که هيچ مشکلي در دهان خود ندارند فقط حدود 12 درصد بوده و بقيه افراد از سلامت کامل دندان ها برخوردار نيستند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، اظهار داشت: اگر شاخص بين‌المللي سلامت دهان براي کودکان 12ساله را در نظر بگيريم، آمار پيمايش کشوري ما در سال 91 نشان مي دهد که 27.4 درصد از اين کودکان فاقد دندان هاي پوسيده هستند. اما با گذشت سه سال، حدود 27 درصد از اين دندان هاي سالم دچار پوسيدگي مي شود، به نحوي که فقط 0.4 درصد از نوجوانان 15 ساله داراي دندان هاي سالم هستند. اين آمار همچنين نشان مي‌ دهد که با افزايش سن، به دليل کمبود آگاهي و عدم انجام مراقبت هاي فردي لازم، اغلب دندان ها يکي پس از ديگري دچار پوسيدگي مي شود.


  چاپ مستقيم پوست روي زخم ها با چاپگر 

 
محققان دانشگاه تورنتو کانادا چاپگر قابل حملي ساختند که قادر است پوست را مستقيما روي زخم هاي عميق چاپ کند.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، اين چاپگر کوچک عملکردي شبيه به يک دستگاه چسب نواري دارد، با اين تفاوت که به جاي نوار چسب، لايه اي از پوست مصنوعي مبتني بر آلژيانت را روي زخم قرار مي دهد.آلژيانت نوعي پلي ساکاريد سازگار با محيط زيست، فعال و غيرسمي است که با هزينه نسبتا کمي مي توان آن را توليد کرد. اين ماده در ترکيب با پلي اورتان ها براي توليد انواع الاستومر، نانوکامپوزيت و هيدروژل ها کاربرد دارد و در صنايع غذايي و پزشکي کاربرد وسيعي دارد.در لايه زيرين پوست مصنوعي که توسط اين دستگاه چاپ مي شود، نوارهايي از جوهر زيستي تعبيه شده که حاوي مواد زيستي از جمله کلاژن و فيبرين که يکي از مهم ترين مواد لازم براي ترميم زخم است وسلول هاي پوست هستند.اين چاپگر که کمتر از يک کيلوگرم وزن دارد، نيازي به شستشو ندارد و در کمتر از دو دقيقه روي زخم را مي پوشاند. محققان نمونه اوليه اين دستگاه را با موفقيت روي موش ها و خوک ها آزمايش کرده اند.اکنون محققان در تلاشند تا مساحت زخم هاي قابل پوشش توسط اين دستگاه را افزايش دهند و اميدوارند به زودي اين ابزار وارد مرحله آزمايشات باليني روي انسان شود. گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه Lab on a Chip منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 افزايش خطر ابتلا به سرطان با چراغ‌هاي LED خيابان‌ها

محققان دانشگاه اکستر و موسسه سلامت جهاني بارسلونا دريافتند که ارتباط زيادي بين قرار گرفتن در معرض نور LED و افزايش خطر ابتلا به سرطان سينه و پروستات وجود دارد. همچنين نور آبي که توسط چراغ‌هاي LED توليد مي‌شوند، ريتم شبانه‌روزي و الگوهاي خواب را تحت تأثير قرار داده و باعث کاهش سطح هورمون‌ها مي‌شوند.

به گزارش ايسنا و به نقل از اينهبيتت، محقق اين تحقيق الجاندرو سانچز ديمگل اظهار کرد: انسان‌ها در طول شب نياز به نور دارند و چراغ‌هاي خيابانيِ جديد موجب شده همه افراد بيشتر در معرض نور آبي قرار گيرند و در نتيجه ساعت بيولوژيکي بدن مختل شود.

در تحقيقات پيشين، خطر ابتلا به سرطان به دنبال کار شبانه و در کنار نور مصنوعي، اثبات شده است و شدت و طول موج نور مصنوعي به ويژه در طيف آبي، توليد و ترشح ملاتونين را کاهش مي‌دهد. ملاتونين علاوه بر تنظيم چرخه خواب، عملکرد آنتي‌اکسيداني ضد التهابي دارد. نور آبي منتشر شده از تبلت، تلفن، رايانه و تلويزيون از کوچک‌ترين طول موج‌ها و پر انرژي‌ترين شکل‌هاي نور است.

نتايج اين تحقيق نشان داد بسياري از شهرها، چراغ‌هاي خياباني قديمي را به چراغ‌هاي LED که انرژي بيشتري دارند و ارزان‌تر از روشنايي سنتي هستند، تغيير داده‌اند.

در اين تحقيق بيش از 4000 نفر در 11 منطقه مجزا در اسپانيا مورد بررسي قرار گرفتند. همچنين تصاوير گرفته شده در ايستگاه فضايي بين‌المللي براي ميزان تاثير نور آبي در مقياس جهاني نيز استفاده شده است.

پيش از اين نيز بهداشت عمومي انگلستان مطالعات زيادي در مورد تأثير نور LED انجام داده است، اما انجمن پزشکي آمريکا توصيه مي‌کند که شهرداري‌ها و شرکت‌هاي تجاري چراغ‌هاي LED با کمترين ميزان روشنايي را نصب کنند.


 خبر 

 علائم و عوارض سندروم «پاي بي‌قرار»

يک متخصص فلوشيپ خواب گفت: ابتلا به بيماري سندرم پاي بي‌قرار افسردگي و استرس را افزايش مي‌دهد، ترک دخانيات در درمان اين عارضه مؤثر است.آرزو نجفي متخصص طب کار و فلوشيپ خواب در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: در بيماري سندروم پاي بي‌قرار احساس بدي در پاهاي بيماران ايجاد مي‌شود که با تکان دادن پا اين عارضه برطرف مي‌شود، ممکن است سندروم پاي بي‌قرار در خواب شب تأثير منفي بگذارد و مانع از استراحت افراد شود.

وي با اشاره به اينکه بيماري سندروم پاي بي‌قرار در شب نمود پيدا مي‌کند، افزود: اين عارضه باعث مي‎شود شب هنگام افراد نتوانند بيشتر از 5 ساعت استراحت کنند؛ اگر افراد هنگام دراز کشيدن حالت سوزش و خارش در ساق پاهاي خود احساس کنند، به بيماري سندروم پاي بي‌قرار مبتلا شده‌اند البته با حرکت دادن پاها حالت سوزش از بين مي‌رود.

اين متخصص فلوشيپ خواب در ادامه با اشاره به اينکه رانندگي‌هاي طولاني مدت يا سفرهاي زمان‌بر با هواپيما باعث ايجاد عارضه سندروم پاي بي‌قرار در افراد مي‌شود، عنوان کرد: مسافرت‌هاي طولاني باعث ايجاد عارضه سندروم پاي بي‌قرار مي‎شود.نجفي با اشاره به اينکه سندروم پاي بي‌قرار باعث تشديد افسردگي يا استرس در بيماران مي‌شود گفت: اين عارضه در بين زنان بالاي 45 سال شيوع بيشتري دارد.

عوامل بروز بيماري سندروم پاي بي‌قرار

اين متخصص فلوشيپ خواب در خصوص عوامل بروز بيماري سندروم پاي بي‌قرار، گفت: به طور کلي بيماري سندروم پاي بي‌قرار دليل خاصي ندارد اما کمبود آهن يا مبتلا شدن به عارضه ديابت باعث تشديد اين عارضه در افراد مي‌شود.وي ادامه داد: برخي از داروها باعث تشديد بيماري سندروم پاي بي‌قرار مي‌شود که در اين بيماري ممکن است حتي ماهيچه ساق پا سفت و از کنترل شخص خارج شود.نجفي يادآور شد: ترک سيگار، مصرف کم کافئين، ماساژ پا، کاهش استرس و ورزش منظم مي‌تواند در درمان بيماري سندروم پاي بي‌قرار موثر باشد.

کمبود خواب کودکان را چاق مي‌کند

پزشکان انگليسي هشدار دادند: کمبود خواب خطر چاقي را در کودکان افزايش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، متخصصان انگليسي با بيان اينکه کمبود خواب خطر چاقي در کودکان را افزايش مي‌دهد، اظهار داشتند: داشتن اضافه وزن مي‌تواند به بيماري قلبي عروقي و ديابت نوع دو منجر شود که موارد ابتلا به آن‌ها در کودکان بيشتر شده‌ است.به گفته آنها، يافته‌هاي بدست آمده در اين مطالعه نشانگر آن است که خواب مي‌تواند فاکتور حائز اهميتي در چاقي باشد.دراين مطالعه،‌ متخصصان به بازبيني 42 تحقيق که شامل بيش از 75 هزار کودک بوده پرداختند.به گزارش هلث‌دي نيوز، آنها مشاهده کردند کودکاني که کمتر از ميزان توصيه شده مي‌خوابند وزن بيشتري دارند و همچنين آنان 58 درصد بيشتر احتمال دارد دچار اضافه وزن يا چاقي شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته