جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5827


حراج 60 تن طلا در ماراتن پيش فروش سکه

مرکز آمار پيش بيني کرد؛
جمعيت ايران تا سال 1430 از يکصد ميليون نفر عبور مي کند

وزير ارتباطات اعلام کرد:
درآمد 1200 ميلياردي طرح رجيستري براي کشور


تريبون


ميز خبر


 حراج 60 تن طلا در ماراتن پيش فروش سکه 

 در دوره چند ماهه پيش فروش و حراج سکه حدود هفت ميليون و 500 هزار قطعه سکه فروخته شد که در مجموع نزديک به 60 تن طلا را از بانک مرکزي به سوي مردم سرازير خواهد کرد.به گزارش ايسنا، پيش فروش سکه با اعلام بانک مرکزي از روزگذشته پايان يافته و ديگر در شعب بانک ملي خبري از متقاضيان اين طرح نيست. از اوايل سال جاري حراج سکه که از اواخر آذرماه سال گذشته شروع شده بود، تمام شد و در نهايت طرح‌هاي بانک مرکزي براي تعادل بازار سکه و جذب نقدينگي سرگردان در بازار ارز به پايان رسيد.حراج و پيش فروش از زماني در دستور کار قرار گرفت که قيمت سکه در نيمه دوم سال گذشته روند روبه رشدي را ادامه داد و از حدود يک ميليون و 200 هزار تومان در شهريور 1396 تا بالاي دو ميليون تومان در آخرين نرخ‌ها پيش رفت. در حراج سکه، بانک مرکزي سه روز در هفته قيمت پايه را تعيين کرد و حراج در بانک کارگشايي براي سکه‌هاي تمام و نيم بهار آزادي انجام شد. حتي در روزهاي آخر حراج، قيمت فروش تا يک ميليون و 900 هزار تومان هم رسيد.

در پيش فروش که از بهمن ماه پارسال در دستور کار قرار گرفت و عمدتا در سر رسيدهاي چند ماهه انجام شد، قيمت‌ها متفاوت تعيين شده بود و بر اين اساس برآيند دقيقي از مبلغ دريافتي بانک مرکزي بابت فروش سکه در حراج و پيش فروش وجود ندارد. اين در حالي است که در پيش فروش در هفت سررسيد تعيين شده، قيمت‌ سکه تحويل يک ماهه يک ميليون و 590 هزار تومان، سه ماهه يک ميليون و 540 هزار تومان، شش ماهه يک ميليون و 475 هزار تومان، 9 ماهه يک ميليون و 410 هزار تومان، يک ساله يک ميليون و350 هزار تومان، 18 ماهه يک ميليون و 245 هزار تومان و 24 ماهه يک ميليون و 116 هزار تومان تعيين شد.بانک مرکزي متعهد شده که سکه‌هاي ثبت نامي را کالايي تحويل داده و به هيچ عنوان قرار نيست معادل نقدي آن پرداخت شود.


 مرکز آمار پيش بيني کرد؛
 جمعيت ايران تا سال 1430 از يکصد ميليون نفر عبور مي کند 

 براساس پيش بيني مرکز آمار ايران، جمعيت کشور در سال 1430 در کمترين سطح به 95.3 ميليون نفر و در بيشترين سطح به حدود 112.5 ميليون نفر مي رسد.به گزارش ايرنا از مرکز آمار ايران، اين پيش بيني براساس آخرين نتايج سرشماري نفوس و مسکن سال 1395 و برخي پژوهش هاي انجام شده، تهيه شده است.براساس اين گزارش و با توجه به روند موجود و اجماع کارشناسي اعضاي کميته آمارهاي بخشي جمعيت، به احتمال زياد نرخ باروري کاهش تدريجي داشته و جمعيت کشور در سال 1430 به رقم 101،3 ميليون نفر مي رسد.بنابراين جمعيت کشور به روند افزايشي خود حداقل تا 35 سال آينده ادامه داده و انتظار مي­رود در سال 1430 خورشيدي جمعيت ايران به حدود 1،3 برابر جمعيت سرشماري شده در سال 1395برسد.همچنين، متوسط رشد سالانه جمعيت کشور روندي کاهشي خواهد داشت و در دهه­هاي آتي به رقم کمتر از يک درصد خواهد رسيد.

به گزارش ايرنا، آخرين سرشماري سراسري کشور که در سال 1395 انجام شد، جمعيت کشور را 79 ميليون و 926 هزار و 270 نفر اعلام کرد که 51 درصد آن را مردان و 49 درصد آن را زنان تشکيل مي‌دهند.


 وزير ارتباطات اعلام کرد:
 درآمد 1200 ميلياردي طرح رجيستري براي کشور 

 وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: اجراي طرح رجيستري گوشي‌هاي تلفن همراه با محاسبه نرخ دلار با 4000 تومان سالانه يک هزار و 200 ميليارد تومان درآمد زايي براي کشور به همراه دارد.به گزارش ايسنا، محمد جواد آذري جهرمي در جلسه شوراي اداري شهرستان جوين که در محل فرمانداري اين شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: اجراي طرح رجيستري يکي از برنامه‌هاي وزارت ارتباطات است که فاز آزمايشي و فني آن به اتمام رسيده و وارد فاز اجرايي شده است.

وي با اشاره به لزوم تقويت پيام رسان‌هاي داخلي، تصريح کرد: مصوباتي که شوراي عالي فضاي مجازي اعلام کرده، در سطح کشور اجرايي شده است.آذري جهرمي با تاکيد بر تقويت بخش دولت الکترونيک در کشور، تصريح کرد: حمايت از پيام‌رسان‌هاي داخلي با توجه به تاکيدات اعضاي شوراي عالي فضاي مورد توجه قراردارد.


 تريبون 

 شلوغ‌ترين مسير هوايي بين‌المللي جهان کجاست؟

محققان اظهار کردند: مسير سنگاپور-کوالالامپور شلوغ‌ترين مسير هوايي بين‌المللي جهان است.به گزارش ايسنا به نقل از ديجيتال، نتايج مطالعات جديد نشان مي‌دهد که سفر هوايي بين سنگاپور و کوالالامپور- پايتخت مالزي- شلوغ‌ترين مسير هوايي بين‌المللي جهان است.با توجه به مطالعه سازمان هواپيمايي کشوري(OAG)، به طور متوسط روزانه 84 پرواز در اين مسير انجام مي‌شود.مسير هوايي بين هنگ‌کنگ و تاپيه- پايتخت تايوان- نيز در جايگاه دوم شلوغ‌ترين مسير هوايي قرار دارد.

آخوندي : نمي توانيم 30 ميليون وسيله نقليه را کنترل کنيم

وزير راه و شهرسازي با اشاره به اهميت استفاده از سيستم هاي هوشمند در کنترل وسايل نقليه در راه هاي کشور گفت: هم اکنون 30 ميليون وسيله نقليه (خودرو ـ موتورسيکلت) در کشور فعال است و کنترل آنها با امکانات مکانيکي ديگر عملي نيست.به گزارش ايرنا، «عباس آخوندي» در گردهمايي روساي ادارات کل راهداري و حمل و نقل جاده اي کشور افزود: زماني طول راه هاي کشور50 هزار کيلومتر و يک و نيم ميليون وسيله نقليه در کشور بود و کنترل آن با استفاده از سيستم هاي مکانيکي عملي بود اما اکنون با اين ميزان وسيله نقليه در کشور بايد توسعه سيستم هاي هوشمند در راه هاي کشور مورد توجه جدي قرار گيرد تا شاهد ارتقاي امنيت در راه هاي کشور باشيم.

وزير راه و شهرسازي تاکيد کرد: در چهار سال گذشته سرمايه گذاري زيادي در حوزه استقرار سيستم هاي هوشمند در راه هاي کشور انجام شده و در اين راستا 700 ميليارد تومان براي نصب دوربين هاي نظارتي درراه هاي کشور سرمايه گذاري شده است.

رئيس شوراي هماهنگي بانک هاي دولتي:

خروج آمريکا از برجام مشکلي در روابط بانکي ايران ايجاد نمي کند

رئيس شوراي هماهنگي بانک هاي دولتي گفت: با توجه به اينکه بانک هاي بزرگ پس از برجام هم با ايران همکاري نمي کردند، خروج احتمالي آمريکا از اين توافق، مشکلي براي روابط بانکي کشورمان ايجاد نخواهد کرد.«محمدرضا حسين زاده» در گفت و گو با ايرنا درباره احتمال خروج آمريکا از برجام در 22 ارديبهشت ماه اظهار داشت: پيش بيني من اين است که با خروج آمريکا اتفاقي بدتر از شرايط کنوني بوجود نمي آيد زيرا بانک هاي بزرگ که پيش از تحريم ها با ايران کار مي کردند بعد از برجام نيز کار نکردند.وي توضيح داد: بانک هاي بزرگ جهان به دليل حضور گسترده و مراودات تجاري بالا در بازار آمريکا، در 2 سال و نيم گذشته احتياط کرده و با بانک هاي ايراني همکاري نمي کردند.


 ميز خبر 

 دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران:

بررسي قانون کار بدون نظر کارگران پذيرفتني نيست

دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران گفت که هر نوع بررسي و تصميم‌گيري در خصوص اصلاحيه قانون کار در مجلس بدون اعمال نظر کارگران و ذينفعان آن بي‌معنا و غيرقابل پذيرش است.هادي ابوي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اخباري مبني بر اتمام بررسي اصلاحيه قانون کار در کميسيون اجتماعي مجلس، اظهار کرد: اصلاحيه قانون کار کي بررسي شده و به اتمام رسيده است؟ آخرين چيزي که ما شنيديم اين بود که اصلاحيه به دولت برگردانده شده و اگر امروز خبرهايي منتشر مي‌شود که بررسي اصلاحيه در کميسيون اجتماعي مراحل پاياني خود را مي گذراند، معني‌اش اين است که يا به کارگران حقيقت را نگفته‌اند يا اينکه اصلاحيه پس گرفته نشده است.

او با بيان اينکه قانون کار بايد در فضاي سه جانبه و با حضور همه شرکاي اجتماعي بررسي شود، گفت: کارگران که قرار است قانون کار در موردشان اعمال شود، کارفرمايان که بايد قانون را اجرا کنند و دولت که بايد نقش نظارتي خود را ايفا کند، همگي در بررسي و اصلاح آن نقش دارند.دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران تصريح کرد: متاسفانه کمترين همت و کمکي براي اصلاح قانون کار و اصلاح روابط بين کارگر و کارفرما ديده نمي‌شود و کارگران هم به مجلس خوشبين نيستند و فضاي مجلس را کارگري و حامي طبقه کارگر نمي دانند و رد کردن کليات طرح بهسازي قراردادهاي موقت کار در سالهاي قبل نمونه بارز عدم اعتماد آنان است.

افزايش قيمت طلا ازسرگرفته شد

قيمت طلا روز دوشنبه بدنبال افت ارزش دلار آمريکا، به بالاترين قيمت در يک هفته اخير صعود کرد.به گزارش ايسنا، هر اونس طلا براي تحويل فوري در معاملات روز جاري بازار سنگاپور، 0.3 درصد رشد کرد و به 1318.46 دلار رسيد.هر اونس طلا براي تحويل در ژوئن در بازار آمريکا، 0.3 درصد افزايش يافت و به 1319.10 دلار رسيد.

به گفته دومينيک اشنايدر از شرکت "يو بي اس ولث منيجمنت"، دلار اندکي تحت فشار منفي قرار گرفته است. دلار همچنان اصلي‌ترين عامل تاثيرگذار بر قيمت طلا ديده مي شود.

شاخص دلار در معاملات روز دوشنبه در برابر سبدي از ارزهاي رقيب، از بالاترين رکورد امسال فاصله گرفت که تا حدودي تحت تاثير آمار اشتغال ماهانه نه چندان مطلوب آمريکا بود.قيمت طلا مانند ين ژاپن از ابهامات سياسي که بازارها را احاطه کرده، حمايت يافته است. همچنين اين حقيقت که مذاکرات تجاري ميان آمريکا و چين، نتيجه اي دربر نداشته است، ممکن است از رشد قيمت طلا حمايت کند.به گفته تحليلگران گروه بانکي ANZ، پايين آمدن انتظارات درباره تسريع روند افزايش نرخ‌هاي بهره آمريکا نيز به بالا رفتن قيمت طلا کمک کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته