جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5831

وزير نفت:
ترامپ خواهان افزايش قيمت نفت است


نفت ايران خريدار جديد پيدا کرد


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 ترامپ خواهان افزايش قيمت نفت است 

 
وزير نفت درباره تاثير خروج آمريکا از برجام و اين‌که چقدر روي صنعت نفت، درآمد و صادرات ما اثر مي گذارد، گفت: معتقدم با خروج آمريکا از برجام اتفاق قابل ذکري براي صادرات نفت و ميعانات گازي ما رخ نخواهد داد و درآمدهاي ارزي کشور طبق آنچه در بودجه است، تامين خواهد شد.به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه با اشاره به خودکفايي ايران در توليد بنزين گفت: قديمها خيلي براي ما شاخ و شانه مي کشيدند که جلوي واردات بنزين را مي گيريم و ايران را فلج مي کنيم اين حرفها به تاريخ پيوسته است و وضعمان در توليد بنزين با وجود رشد مصرف سالانه 8 الي9 درصدي خيلي خوب است و از اين طريق نمي‌توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

وي با اشاره به آخرين وضع پالايشگاه ستاره خليج فارس اظهار کرد: فاز نخست اين طرح پارسال و در همين ايام با حضور رئيس جمهوري افتتاح و فاز دوم هم براي توليد 12 ميليون ليتر بنزين يورو 5 منتظر برنامه رئيس جمهوري براي افتتاح رسمي است.وزير نفت با بيان اين که توليد بنزين کشور در يکسال گذشته حدود 25 ميليون ليتر اضافه و از حدود 62 ميليون ليتر به حدود 87 ميليون ليتر رسيده است، افزود: اين توليد تحول بزرگي است که در ستاره خليج فارس و پالايشگاه بندر عباس رخ داده و همزمان کيفيت بنزين را هم ارتقاء داده ايم.

آمريکا خواهان افزايش قيمت نفت است

وزير نفت در ادامه درباره افزايش قيمت نفت اظهار کرد:فکر مي‌کنم آقاي ترامپ درباره بازار نفت دودوزه بازي مي‌کنند يعني دلش مي‌خواهد قيمت نفت بالا برود و به همين دليل با بعضي از اعضاي اوپک به توافق رسيد که آنها توليد را پايين نگه دارند و قيمت را افزايش دهند تا شيل اويل در آمريکا فعال شود. اکنون اين کشور روزانه شش ميليون بشکه توليد شيل اويل دارد که رقم بسيار بزرگي است.

زنگنه درباره نقش آمريکا بر قيمت بالاي نفت اظهار کرد: آمريکا مي خواهد با بالا نگهداشتن قيمت نفت، توليد شيل اويل را در اين کشور فعال و اقتصادي کند. زماني‌که قيمت نفت پايين بود توليد نفت شيل نيز پايين آمده بود اما اکنون که قيمت بالا رفته توليد نيز بالا مي‌رود، اقتصادشان فعال مي‌شود، موضوع اشتغال حل مي‌شود و ماليات بيشتري نيز به دولت مي‌دهند که همه اينها در يک سوي ماجرا است اما از سوي ديگر آقاي ترامپ به سبب آنکه تحت فشار از سوي مصرف کننده داخلي خود قرار نگيرد، مي‌گويد که شما قيمت‌ها را بالا برده‌ايد در حالي که خودش با يک عده‌اي در اوپک همراه است و به نفعش نيز است که قيمت نفت بالا باشد. اصلا صداقتي در حرف او (ترامپ) نيست.وي با بيان اين‌که در آمريکا، شرکت‌هاي نفتي‌ حامي جمهوري خواهان هستند، تاکيد کرد: پشتوانه اقتصادي به همراه ماليات و ايجاد اشتغال همراه با نفت است و سبب مي‌شود وابستگي آنها به خارج کم شود اما براي آن که همان مصرف کننده‌هاي پمپ بنزين نيز راضي باشند مي گويند که قيمت بالاي نفت تقصير اوپک است اما واقعا آنها دلشان مي خواهد که قيمت بالا باشد.وزير نفت درباره قيمت نفت اظهار کرد: از نظر من قيمت خيلي بالا مناسب نيست، زيرا سبب مي‌شود توليد شيل اويل افزايش پيدا کند و عرضه از تقاضا پيشي بگيرد که اين در نهايت سبب سقوط قيمت مي‌شود و کسي که دوباره بايد توليدش را کم کند اوپک است زيرا مي‌خواهد قيمت را بالاتر نگه دارد.

وي افزود: ما (اوپک) مرتب در نوسانيم در حالي که قيمت 60 دلاري بدون نوسان براي ما در بلندمدت بهتر است اما عملاً يک عده اي در اوپک ابزار اجراي سياست امريکا شده اند.زنگنه به اين پرسش که آينده قيمت نفت را چگونه پيش‌بيني مي‌کنيد، پاسخ داد: به نظرم آمريکا دلش مي‌خواهد قيمت نفت بالا باشد و نمي‌خواهد قيمت پايين بيايد، اما بايد منافع بلندمدت اوپک را در نظر داشته باشيم زيرا قيمت نفت بصورت مداوم بالا مي‌رود و افت مي‌کند و اين جريان تکرار مي‌شود.

وي ادامه شد: اعضاي اوپک سال گذشته قيمت مناسب نفت را 60 تا 65 دلار عنوان کردند. اما يک مرتبه بعضي‌ها يک نداهايي بهشان رسيدکه اين قيمت نفت را افزايش دهند.


  نفت ايران خريدار جديد پيدا کرد 

 منابع کشتيراني و بازرگاني اظهار کردند ايران پس از تصميم آمريکا براي وضع مجدد تحريم‌ها عليه اين کشور، خريدار نفت غيرمنتظره‌اي پيدا کرده است.به گزارش ايلنا ،پلاتس به نقل از منابع کشتيراني و بازرگاني نوشت: پالايشگاه دولتي ENAP شيلي در يک اقدام کم سابقه، 140 هزار تن نفت خام ايران را براي بارگيري در ماه مه خريداري کرده است.

طبق آمار "اس اند پي گلوبال پلاتس"، براي نخستين بار در حدود 18 ماه گذشته است که شيلي نفت ايران را وارد مي‌کند.به گفته منابع آگاه، کشتي سوئزماکس "مونته تولدو" قرار است اين محموله را در 24 و 25 مه در جزيره خارک بارگيري کند.

شيلي عمدتا به واردات نفت از برزيل، اکوادور، پرو و آرژانتين متکي است اما گاهي از کشورهاي خاورميانه مانند عراق، عربستان سعودي و کويت نفت خريداري مي‌کند.

بنا بر برآورد پلاتس، واردات ماهانه نفت به شيلي طي يک سال گذشته بين 700 تا 900 هزار تن بوده است.

شرکت انرژي دولتي ENAP تنها پالايشگر نفت شيلي است که دو پالايشگاه را با ظرفيت حدود 220 هزار بشکه در روز اداره مي‌کند.


 معادلات انرژي 

 آمادگي شرکت چيني براي پر کردن جاي توتال در ايران

منابع آگاه اظهار کردند اگر توتال به دليل بازگشت تحريم‌هاي آمريکا تصميم بگيرد سهمش در پروژه ميدان گازي پارس جنوبي را واگذار کند، شرکت CNPC آماده است تا سهم اين شرکت فرانسوي را بگيرد.

به گزارش ايسنا، آمريکا هفته گذشته پس از خروج از توافق هسته‌اي سال 2015 اعلام کرد تحريم‌هاي جديد را عليه ايران وضع خواهد کرد.

اگرچه تحريم‌هاي جديد آمريکا يک جانبه است اما بسياري از شرکتها نظير اينپکس ژاپن را نگران ساخته است.منابع آگاه به رويترز اظهار کردند اگر توتال از ميدان پارس جنوبي که بزرگترين ذخاير گاز طبيعي جهان را دارد، خارج شود شرکت CNPC آماده است تا جاي خالي اين شرکت را پر کند.هنوز معلوم نيست که CNPC موافقت دولت را براي انجام چنين کاري دريافت کرده است يا خير اما چنين اقدامي به تنش در روابط تجاري ميان پکن و واشنگتن مي‌افزايد.رويترز پيش‌تر در دسامبر گزارش کرده بود که قرارداد يک ميليارد دلاري که ژوييه گذشته امضا شده، به CNPC اين گزينه را مي‌دهد که در صورت خروج توتال از ايران، سهم اين شرکت را بگيرد.يک مقام نفتي دولتي بلندپايه به رويترز گفت: احتمال خروج توتال از ايران بالا است و در چنين سناريويي، CNPC آماده است تا سهم اين شرکت فرانسوي را به طور کامل بگيرد.يک مدير مطلع از اين پروژه اظهار کرد برنامه‌ريزي از روزي که اين سرمايه گذاري به تاييد رسيد، آغاز شد.

رويترز:

مشتريان نفتي ايران در اروپا به خريد ادامه مي دهند

خبرگزاري رويترز از لندن گزارش داد: شرکت هاي نفتي اروپايي حتي با وجود تهديد آمريکا به اعمال تحريم هاي جديد، همچنان از ايران نفت خريداري مي کنند.

براساس اين گزارش، دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا تصميم خود در مورد برجام را اعلام کرد و از اعمال تحريم هاي جديد خبر داد.

با اين حال، شرکت هاي اروپايي يادآور شدند که به خريد نفت از ايران ادامه مي دهند. ايران حدود چهار درصد نفت جهان را توليد و تقريبا 450 هزار بشکه در روز نفت خام به اروپا صادر مي کند.

مارتا ليورنته سخنگوي شرکت نفتي اسپانيايي «سپسا» که يکي از مشتريان نفت ايران در اروپاست، گفت: فعاليت هاي تجاري ما به طور معمول انجام مي شود.وي افزود: ما از قوانين و مقررات بين المللي و اتحاديه اروپا پيروي مي کنيم و به محدوديت هاي تجاري حاصل از تحريم هاي بين المللي، احترام مي گذاريم. شرکت «اني» ايتاليا که ديگر خريدار نفتي اروپايي ايران است، اعلام کرد که دو ميليون بشکه در ماه از ايران نفت خريداري مي کند. اين شرکت يادآور شد که هر گونه تحريم هاي جديد، شش ماه تا اجرايي شدن زمان مي برد. يک منبع وابسته به يک شرکت تجاري طرف قرارداد نفتي ايران گفت : کليد اين مساله، بانک ها هستند. اگر بانک ها، ما را متوقف کنند، ما مجبور به توقف مي شويم.


 ميز خبر 

 بهره مندي 80 درصدي از ساخت داخل در خطوط لوله و مخابرات نفت

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران گفت: در سالي که به عنوان حمايت از کالاي ايراني نام‌گذاري شده است با افتخار اعلام مي‌کنيم که بيش از 80 درصد قطعات و تجهيزات پروژه‌هايي که در خطوط لوله استفاده مي‌شود، ساخت داخل است.

به گزارش شانا، عباسعلي جعفري نسب با اشاره به ربع قرن تجربه در بخش پشتيباني از سازندگان داخلي گفت: از سال‌ 1372 در مجموعه خطوط لوله و مخابرات نفت ايران، ساخت داخل تجهيزات مورد نياز در دستور کار قرار گرفت که نتايج خوبي در پي داشت. وي افزود: براي نمونه بيشتر توربين‌هاي مورد استفاده در صنعت نفت، درآن زمان آمريکايي و اروپايي بود؛ ما همان موقع هم در بخش ساخت داخلي قطعات اقداماتي را آغاز کرديم. همين امر باعث شده در دوره تحريم مشکل زيادي پيدا نکنيم و بتوانيم عمليات را به خوبي و بدون وقفه ادامه دهيم.

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت تصريح کرد: برخي شرکت‌هاي داخلي امروز به نقطه‌اي رسيده‌اند که توربين کامل را مشابه خارجي‌ها و حتي بهتر از توربين‌هاي آمريکايي با رنج سه مگاوات، تابلوهاي برق و بسياري ديگر از کالاها را به طور کامل بسازند و همچنين بيشتر کارهاي نگهداري و تعميرات توربين‌ها در داخل کشور انجام مي‌شود.

به گفته جعفري‌نسب، اين روند خودکفايي از قطعات کوچکتر نظير پيچ و مهره، فلنج ها و اتصالات آغاز شده و بعد به توليد قطعات پيچيده تر مانند مکانيکال سيل‌ها که براي پمپ‌ها ضروري است، رسيد.

قيمت نفت خام افت کرد

درحالي‌که به نظر مي‌رسد متحدان اروپايي آمريکا براي حفظ توافق ايران تلاش مي‌کنند، و به اين ترتيب صادرات نفت ايران، ممکن است در بازار باقي بماند، قيمت نفت خام افت کرد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، درحالي‌که به نظر مي‌رسد متحدان اروپايي آمريکا براي حفظ توافق ايران تلاش مي‌کنند، و به اين ترتيب صادرات نفت ايران، ممکن است در بازار باقي بماند، در جلسه پر فراز و نشيب معاملات ديروز، قيمت نفت خام افت کرد.

از طرف ديگر با انتشار داده‌هاي انرژي آمريکا در عصر ديروز که نشان داد شرکت‌هاي حفاري، اين هفته 10 حلقه چاه جديد حفر کرده‌اند، نشانه‌هاي از امکان افزايش عرضه نفت در جهان به وجود آمد.

قيمت‌هاي نفت درست زير رکوردهاي چند ساله خود باقي ماندند و برنت اين هفته سودي 2.8 درصدي ثبت کرد و نفت خام آمريکا هم توانست اين هفته 1.2 درصد رشد کند.

جان کيلداف، يکي از شرکاي شرکت اگين کپيتال در نيويورک، مي‌گويد: بازارها تحت تاثير عوامل تقويت‌کننده قرار دارن که اين شامل ايران، ونزوئلا وعدم توانايي عربستان براي وارد کردن سريع نفت بيشتر به بازار، مي‌باشد.

نفت خام برنت با 35 سنت کاهش در قيمت 77.12 دلار به کار خود پايان داد که تنها اندکي با رکورد 78 دلاري که در روز پنج‌شنبه ثبت کرده بود فاصله داشت. در معاملات پس از بسته شدن بازارهاي اصلي، قيمت نفت برنت از اين هم پايين‌تر آمد.

نفت سبک آمريکا 66 سنت در هر بشکه افت کرد و در قيمت 70.70 دلار بسته شد که فاصله زيادي با رکورد 71.89 دلاري که در روز پنج‌شنبه ثبت کرده بود دارد.

آمريکا در نظر دارد تحريم‌هاي جديدي را بر عليه ايران وضع کند که 4 درصد از صادرات نفت خام جهان را انجام مي‌دهد. بسياري از تحليل‌گران پيش‌بيني کرده‌اند با افت صادرات ايران، قيمت نفت بالا برود. هرچند نشانه‌هايي از اين وجود دارد که برخي از اعضاي اوپک توليد خود را بالا خواهند برد تا با اختلال عرضه مرتبط با ايران مقابله کنند.

مديرعامل شرکت پخش فرآورده هاي نفتي ؛

رشد مصرف بنزين تشديد شد

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت:ميانگين مصرف بنزين کل کشور 85 ميليون ليتر در روز و رشد مصرف آن در ارديبهشت ماه 11.5درصد بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 4 درصد رشد داشته است.

به گزارش مهر، محمدرضا موسوي خواه، مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ،ميزان ميانگين مصرف بنزين کل کشور را 85 ميليون ليتر در روز اعلام کرد و گفت: اکنون با رشد مصرف 11.5 درصدي رو به رو هستيم در حاليکه در مدت مشابه سال گذشته رشد 7.5 درصدي را تجربه کرديم.

وي تصريح کرد: با اين حساب، رشد مصرف بنزين تشديد شده است و لازم است براي مديريت مصرف اقدامات موثري انجام شود.

با نزديک شدن به فصل تابستان و آغاز سفرهاي اين فصل، مصرف و تامين بنزين تبديل به يکي ازدغدغه هاي دولت مي شود. دغدغه اي که انگشت مسووليت آن به سوي وزارت نفت و شرکت ملي پالايش و پخش نشانه مي رود، در حالي که طبق گفته هاي مکرر بيژن زنگنه، وزير نفت و عليرضا صادق آبادي، مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي، مصرف بهينه بنزين مستقيما به کيفيت موتور خودروها باز مي گردد. چرا که در مقوله مصرف بنزين دو محور کميت و کيفيت مطرح است. طبق اعلام وزارت نفت تمام بنزين عرضه شده در کلان شهرها داراي استاندارد يورو4 است و در ساير استان هاي کشور نيز بنزين با سولفور و گوگرد حداقلي توزيع مي شود.

نکته ديگري که درباره مقوله مصرف بنزين منجر به شکل گيري اختلاف بين وزارت نفت و خودروسازان شده است، اختلاف درباره ميزان مصرف بنزين در خودروهاي داخلي و خارجي است. مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش مي گويد وقتي ميزان مصرف بنزين خودروهاي وارداتي و خودروهاي داخلي در يک فضاي آزمايشگاهي مورد بررسي قرار گرفته ، مشخص شده که خودروهاي وارداتي بنزين (يورو4) را با احتراق کامل و کمتر از خودروي داخلي مصرف مي کنند.

به عبارت ديگر خودروهاي خارجي ميزان مصرف بنزين کمتر و بهينه تري نسبت به خودروهاي داخلي دارند؛ صادق آبادي به استناد همين بررسي آزمايشگاهي، معتقد است که مصرف بنزين در خودروهاي داخلي، بدليل استانداردهاي قديمي موتور آنها بالاتر است. در همين راستا وزير نفت در افتتاحيه بيست و سومين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي خودروسازان را مسوول مستقيم بالابودن مصرف بنزين در کشور معرفي کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته