جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5831

وزير کار:
قطعا به شرايط قبل از برجام برنمي‌گرديم


تريبون


نهادهاي مالي


 وزير کار:
 قطعا به شرايط قبل از برجام برنمي‌گرديم 

علي ربيعي با بيان اينکه خروج ترامپ از برجام نه موجب زيان سياسي مي‌شودو نه در بلند مدت در اقتصاد کشور تاثيرگذار است، گفت:قطعا به شرايط قبل از برجام برنمي‌گرديم.

علي ربيعي در گفتگو با مهر، با اشاره به تصميم رئيس جمهور آمريکا براي خروج از برجام اظهار کرد: اين تصميم از دو جنبه سياست خارجي و سياست داخلي قابل بررسي است. در سفري که چند روز پيش به دانمارک به عنوان يکي از کشورهاي اروپايي داشتم دولت اين کشور از برجام حمايت کرد.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تاکيد بر اينکه غالب کشورهاي اروپايي و 5 طرف ديگر برجام از اين توافق بين المللي حمايت مي‌کنند افزود: با خروج ترامپ از برجام دستاوردهاي هسته‌اي ايران همچنان پابرجاست؛ ضمن اينکه به شرايط قبل از برجام هم برنمي‌گرديم، چرا که تحريم‌هاي شوراي امنيت وجود نخواهد داشت؛ ائتلاف براي جنگ عليه ايران هم وجود ندارد و کشورهاي اروپايي به هر سياقي براي ماندن در برجام براي خود خط‌مشي و مرز مشخص کردند.

اين عضو کابينه دولت دوازدهم ادامه داد: افکار عمومي دنيا، ايران را مقصر نمي‌داند؛ افکار عمومي آمريکا به ويژه طبقه نخبه و روشنفکر اين کشور، ترامپ را مقصر ايجاد اين جو رواني و خروج اين دولت از برجام مي دانند؛ حاکميت آمريکا حتي حزب جمهوريخواه نيز مخالفت‌هاي زيادي با اين تصميم ترامپ کردند.

ربيعي با بيان اينکه با خروج ترامپ از برجام چهره زشت آمريکا بيشتر نمايان شد گفت: به جاي اينکه اعلام کنيم «خروج آمريکا از برجام» بايد بيان کنيم «خروج ترامپ از برجام». هر چند دولت آمريکا از برجام خارج شد اما بخش قابل توجهي از افکار عمومي آمريکا با اين تصميم مخالف است. بر اساس يک نظر سنجي 65 درصد مردم آمريکا مخالف خروج اين کشور از برجام بودند.

وي با تاکيد بر اينکه به هر حال از جنبه سياست خارجي قطعا به شرايط قبل از برجام و منشور سازمان ملل برنمي‌گرديم، درباره پيامدهاي داخلي تصميم آمريکا براي خروج از برجام افزود: از جنبه داخلي هم ملت ايران روانشناسي خاصي دارند و امروز در مقابل تهديد همبسته‌تر شده اند. به ويژه وقتي مردم مشاهده مي کنند رژيم صهيونيستي و عربستان سعودي در مقابل اين تصميم و در کنار تندروترين و خشن‌ترين جناج آمريکا بيشترين شادماني را مي‌کنند، تعصب ملي بيش از پيش نمايان مي‌شود.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تاکيد بر اينکه در شرايط جديد، اتکاء به توان داخلي به ويژه در صنايع بزرگ مانند نفت، گاز و پتروشيمي بيشتر خواهد شد، ادامه داد: قدرت ملي و اندازه توليد ملي ما وابسته به نيروي کار است و ساختارها را بايد به نوعي آماده کنيم که با کار و تلاش، قدرت ملي را افزايش دهيم تا کاستي‌هاي ناشي از جذب سرمايه خارجي را با افزايش توان داخلي جبران کنيم.

اين عضو کابينه دولت اظهار کرد: همگام با ايرانيان داخل کشور، تعصب ملي در بين ايرانيان مقيم خارج از کشور نيز افزايش پيدا کرده است و مي توانيم از ظرفيت‌هاي هم ميهنانمان در خارج از کشور نيز استفاده کنيم.

ربيعي با تاکيد بر لزوم استفاده از ظرفيت‌ ايرانيان مقيم خارج از کشورنيز گفت: به همان ميزان که براي جذب سرمايه خارجي در کشور تمرکز شده، مي توان از ظرفيت‌هاي ايرانيان مقيم خارج نيز استفاده کرد.

جو رواني در حوزه اقتصاد کوتاه مدت است

وي در بخش ديگري از اظهاراتش درباره نگراني فعالان اقتصادي و مردم در خصوص آثار احتمالي اين اقدام بر اقتصاد ايران گفت: مردم نبايد نگران باشند؛ ايران در ارتباط با تصميم اخير ترامپ زيان نخواهد کرد. نه زيان سياسي کرديم و نه در بلندمدت زيان اقتصادي خواهيم کرد. البته ممکن است در کوتاه مدت اين تصميم به لحاظ رواني، آثاري مقطعي در اقتصاد داشته باشد اما در بلندمدت هيچ تاثير منفي بر اقتصاد ما ندارد.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اشاره به اينکه مردم ايران شرايط بسيار سخت‌تر از اين را در ادوار گذشته تجربه کرده اند، گفت: به اعتقاد من آن چيزي که تحريم‌کنندگان ايران مي خواهند اين است که فضاي رعب و وحشت در ميان مردم ايجاد کنند.

اين عضو کابينه دولت ادامه داد: اين نکته نبايد فراموش شود زماني که آمريکا در برجام بود بي‌تعهدي مي‌کرد و از جانب اين کشور تصميمات موثر و تسهيل کننده‌اي در راستاي اجراي مفاد مورد توافق برجام مشاهده نمي‌شد؛ بنابراين با خروج اين کشور از برجام، نگران بابت سرنوشت اجراي برجام وجود ندارد.


 تريبون  

 تخصيص 1400 ميليارد اعتبار براي تکميل زيرساخت‌هاي مسکن مهر

قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر از تخصيص 1400 ميليارد تومان اعتبار براي تکميل زيرساختهاي 300 هزار واحد مسکن مهر کشور درسال 1397 خبر داد.احمد اصغري مهرآبادي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: از مجموع 2 ميليون و 200 هزار واحد مسکن مهر که از سال 1386 در سطح کشور در حال ساخت هستند، تقريبا کار احداث آنها تمام شده و فقط بخش کوچکي از اين واحدها مانده که تا پايان سال 1397 حتما احداث آنها نيز به اتمام خواهد رسيد.

وي با تاکيد بر تحويل مساکن مهر و اسکان مردم در اين واحدها بعنوان اولويت کاري وزارت مسکن و شهرسازي، اظهار کرد: متاسفانه در گذشته برخي واحدهاي مسکوني در نقاط مختلف کشور از جمله شهرستان سلماس، بدون تکميل خدمات زيربنايي و محوطه سازي تحويل مردم داده شده‌اند که اکنون نيز سبب بروز مشکلات براي مردم ساکن در اين مساکن مهر شده است و به همين دليل نيز طي بخشنامه اي به سراسر کشور مقرر کرديم هيچ واحدي بدون تکميل خدمات زيرساختي از جمله آب، ‌برق، گاز و فاضلاب و محوطه سازي تحويل مردم نشود.

قائم مقام وزير مسکن و شهرسازي در طرح مسکن مهر تصريح کرد: براي تکميل تمام واحدهاي مسکن مهر در کشور طبق برآورد کارگروهي در نهاد رياست جمهوري مبلغي بالغ بر 11 هزار ميليارد تومان براي تکميل خدمات زيرساختي و ايجاد مسجد و مدرسه و کلانتري و مراکز درماني در اين مساکن مهر نياز داريم که با پيشنهادات ارائه شده و تصويب اين کارگروه در رياست جمهوري، مقرر شده مبلغ هزار و 400 ميليارد تومان در سال 1397 براي تکميل 300 هزار واحد مسکن مهر آماده شده فاقد امکانات زيرساختي و زيربنايي پرداخت شود تا بتوانيم اين تعداد واحد مسکوني را آماده و تحويل مردم دهيم.

نامه انتقادي سازمان حمايت به رييس اصناف:

عدم نصب برچسب قيمت از سوي برخي واحدهاي صنفي

سازمان حمايت اعلام کرد: عليرغم صراحت قانون و تأکيدات مکرر داير بر ضرورت نصب برچسب قيمت، نتايج حاصل از بررسي‌هاي ميداني و گزارش‌هاي واصله بيانگر عدم رعايت مقوله مذکور از سوي برخي واحدهايي صنفي من‌جمله فروشندگان پوشاک و کيف و کفش است.

به گزارش تسنيم، شهرام ميرآخورلو عضو هيات مديره و معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليد کنندگان با ارسال نامه اي به علي فاضلي رئيس اتاق اصناف ايران اظهار کرد: پيرو نامه شماره 370/96/48187 موضوع ابلاغ دستورالعمل اجرايي طرح ويژه بازرسي و نظارت بر بازار کالا و خدمات به آگاهي مي‌رساند عليرغم صراحت قانون و تاکيدات مکرر دائر بر ضرورت نصب برچسب قيمت، نتايج حاصل از بررسي‌هاي ميداني و گزارش‌هاي واصله بيانگر عدم رعايت مقوله مذکور از سوي برخي واحدهايي صنفي منجمله فروشندگان پوشاک و کيف و کفش مي‌باشد.

لذا به لحاظ اهميت موضوع ضروري است ضمن هماهنگي با اتحاديه‌هاي ذي‌ربط متضمن اتخاذ تدابير و تمهيدات مناسب براي رفع مشکل، مراتب به قيد فوريت پيگيري و با متخلفين برابر قوانين و مقررات برخورد موثر و بازدارنده صورت گرفته و نتايج حاصله به اين معاونت منعکس شود.

رييس اتحاديه مشاوران املاک:

مردم عجولانه وارد بازار مسکن نشوند

رييس اتحاديه مشاوران املاک با اشاره به تجربه بازار قبل از صدور قطعنامه 598 خاطرنشان کرد: در آن سال هم قبل از صدور قطعنامه 598 مردم بر روي برخي از بازارها سرمايه گذاري کرده بودند و پيش‌بيني گراني در بازارها را داشتند اما پس از صدور اين قطعنامه شاهد کاهش قيمت در بازار شديم و بسياري از مردم خسارت‌هاي قابل توجهي را متحمل شدند.مصطفي قلي خسروي در گفت‌وگو با ايلنا، درباره اثرگذاري خروج از برجام در بازار مسکن، اظهار داشت: چندين سال است که بازارهاي ايران با اين رويدادها مواجه هستند و اين رويداد اخير هم در ابتدا به بازار مسکن شوک وارد خواهد کرد اما به طور مستقيم نمي‌تواند تاثيري بر اين بازار داشته باشد.

وي با اشاره به تجربه بازار قبل از صدور قطعنامه 598 خاطرنشان کرد: در آن سال هم قبل از صدور قطعنامه 598 مردم بر روي برخي از بازارها سرمايه گذاري کرده بودند و پيش بيني گراني در بازارها را داشتند اما پس از صدور اين قطعنامه شاهد کاهش قيمت در بازار شديم و بسياري از مردم خسارت‌هاي قابل توجهي را متحمل شدند.

رييس اتحاديه مشاوران املاک تاکيد کرد: شتابزدگي مردم باعث ضرر و زيان خواهد شد.خسروي با تاکيد بر اينکه بايد از مرحله گذر کرد، گفت: مردم عجولانه وارد بازار نشوند چراکه همين شتابزدگي مردم عامل افزايش قيمت‌ها در بازار مي‌شود.وي افزود: دولت‌مردان کشور در تلاش هستند که آرامش و ثبات به اقتصاد و بازارها برگردد و مردم هم بايد با تصميمات منطقي دربازارها و پرهيز از رفتارهاي عجولانه به دولت کمک کنند.


 نهادهاي مالي 

 برگزاري نخستين نشست سراسري هم انديشي مديران ستاد و شعب بانک گردشگري

بانک گردشگري - نخستين نشست سراسري هم انديشي مديران و روساي ستاد و شعب بانک گردشگري در سال 97 با هدف بررسي سياست ها و برنامه هاي پيش رو و تعيين اولويت ها و راهکارها در روز20 ارديبهشت ماه در محل هتل هاي فرودگاهي امام خميني(ره) برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري، در اين نشست که با حضور «مهدي جهانگيري»، رييس گروه مالي گردشگري، «رضا کامران»، قائم مقام بانک گردشگري، اعضاي هيئت مديره، معاونين، مديران و روساي ادارات ستاد و روساي شعب بانک برگزار شد، رييس گروه مالي گردشگري در سخناني گفت: «امروز مديران و کارکنان بانک ها، سربازان نظام اقتصادي کشور هستند و مي توانند نقشي حساس در اين برهه خطير ايفا کنند».

رمز ملي کارت را فرياد بزنيد!

بانک ملي - بارها پيش آمده که لو رفتن رمز يک کارت بانکي، همه دارايي صاحب کارت را در معرض خطر قرار داده، اما يکي از پيشرفته ترين تکنولوژي هاي رمزنگاري با نام «رمز يک بار مصرف» اين مشکل را حل کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملّي ايران، براي همه دارندگان کارت هاي بانکي پيش آمده که در مکاني عمومي مجبورشده اند رمز کارت خود را با صداي بلند اعلام کنند.

اين اقدام مي تواند بسيار خطرآفرين باشد، چون امکان سرقت کارت و سوء استفاده از آن را افزايش مي دهد.

نمودار آمار املاک مازاد بانک صادرات کاهشي شد

بانک صادرات - بانک صادرات با فروش 411 رقبه از املاک مازادش در سال 96، تعداد املاک مازاد فروش رفته طي 3 سال اخير را به 661 رقبه رساندکه ثمن املاک فروش رفته دراين سال‎ها بالغ بر 5448 ميليارد ريال بوده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي عمل به مفاد بندهاي 16 و 17 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير مصوب سال 94 و ارتقاي نظام مالي کشور، موفق شد تا در سال 96 تعداد 411 رقبه از املاک مازاد خود را به فروش برساند که با احتساب تعداد املاک مازاد فروش رفته سال 94 و 95، اين تعداد طي 3 سال اخير به 661 رقبه به مبلغ ثمن بالغ بر 5448 ميليارد ريال رسيده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته