جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835


تجمع مردمي، دانشجويي دراعتراض به کشتار مردم فلسطين


ظريف: نشست بروکسل حامل پيام سياسي مهمي بود

سناتور روس:
ايران و روسيه اتحاد ارزي تشکيل مي دهند


خبر


روز ملي بزرگداشت فردوسي در توس


قاسم افشار، گوينده پيشکسوت صدا و سيما درگذشت


سرمقاله

روحاني:
تمام پيش‌بيني‌هاي لازم براي اداره کشور بدون برجام، لحاظ شده است

معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد:
سخني از امتياز دادن ايران در برجام نگفته ام


پيام ترامپ به مناسبت ماه رمضان


مرکل: آلمان به برجام پايبند است


موگريني:به دنبال راه‌حل‌هاي محکم براي حفظ برجام هستيم


پوتين: کشتي‌هاي روسيه در مديترانه در آماده‌باش دائم خواهند بود


الجعفري: خروج يکجانبه آمريکا از برجام اشتباه محض بود


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 تجمع مردمي، دانشجويي دراعتراض به کشتار مردم فلسطين 

جمعي از دانشجويان و اقشار مختلف مردم روز گذشته با تجمع در مقابل و محوطه لانه جاسوسي سابق آمريکا، ضمن حمايت از مقاومت مردم مظلوم فلسطين در مقابل رژيم کودک ‌کش صهيونيستي، اعتراض خود را به انتقال سفارتخانه آمريکا به قدس شريف اعلام کردند.


 ظريف: نشست بروکسل حامل پيام سياسي مهمي بود 

 وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران برآيند نشست بروکسل با حضور مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و وزراي سه کشور انگليس، آلمان و فرانسه را حامل پيام سياسي مهمي توصيف و تصريح کرد که براي شروع اقدامات مناسبي صورت گرفته است.به گزارش ايرنا، محمدجواد ظريف در مسير برگشت از بروکسل به خبرنگاران گفت اروپايي‌ها فهرستي از کارهايي که بايستي براي حفظ برجام انجام شود، تهيه‌کرده‌اند. 'اين فهرست نياز است که عملياتي، جزئي و ريز شود و بر اساس آن بتوان تصميم‌گيري کرد که چه مقدار از منافع ايران را تضمين مي‌کند.'

وي افزود : شروع خوبي بود و مشخص شد که برجام يک مجموعه مستقل است و ارتباطي با موضوعات ديگر ندارد. تعهدات کشورها در برجام مستقل از ساير موضوعات است و بايستي اين تعهدات انجام شود '.ظريف تاکيد کرد اگر قرار باشد که برجام ادامه پيدا کند براي شروع اقدام مناسبي بود و پيام سياسي مهمي را ارسال کرد اما اين پايان کار نيست؛ اروپايي‌ ها امروز اجلاس سران دارند و يکي از موضوعات اين اجلاس برجام خواهد بود و در اين زمينه تصميم‌گيري مي‌کنند.

از هفته آينده جلسات فشرده کارشناسي در اروپا آغاز خواهد شد. کار را آن‌ها (اروپا) بايستي انجام دهند ولي با ما مشورت خواهند کرد تا اطمينان حاصل کنيم اقداماتي که انجام مي‌دهند ازنظر ما کفايت مي‌کند.


 سناتور روس:
 ايران و روسيه اتحاد ارزي تشکيل مي دهند 

 مدير گروه بين پارلماني دوستي روسيه و ايران، اعلام کرد که ايران و روسيه اتحاد ارزي تشکيل مي دهند.به گزارش ايرنا، روزنامه کامسامولسکايا پراودا چاپ مسکو به نقل از سخنان ايگور موروزوف مدير گروه بين پارلماني دوستي روسيه و ايران و عضو کميسيون امور بين المللي شوراي فدراسيون در آيين رونمايي کتاب «ايران و روسيه در خاورميانه» در خبرگزاري ريانووستي نوشت: همگرايي اقتصادي مسکو و تهران بايد گسترش يابد.

مقام روس افزود: چالش ها و تهديدهاي جديد امکان مذاکره بين کشورهايي را که قبلا چنين اقدامي را نمي کردند، فراهم مي کند.موروزوف تصريح کرد: تهديد تروريسم بين المللي سبب نزديکي ايران، روسيه و ترکيه شد. اين در حالي است که به عنوان مثال روابط مسکو با آنکارا پس از سرنگوني هواپيماي نظامي سوخو-24 نيروي هوايي روسيه در سوريه بسيار پرتنش بود.عضو شوراي فدراسيون تصريح کرد: مشارکت ايران و روسيه نه فقط در سياست هاي خاورميانه بلکه در عرصه اقتصادي ثمربخش است. ما دورنماي خوبي براي همکاري در بازار نفتي داريم.


 خبر 

رئيس پليس پايتخت؛

زمان طرح ترافيک در ماه رمضان يک ساعت کاهش مي يابد

رئيس پليس پايتخت گفت: زمان طرح ترافيک در ماه رمضان يک ساعت کاهش مي يابد.

به گزارش مهر، رئيس پليس پايتخت در جمع خبرنگاران گفت: بنا به تدابير اتخاذ شده و اقتضاعات پليس در حوزه ترافيک، به مناسبت ماه مبارک رمضان يک ساعت زمان طرح ترافيک کاهش مي يابد.

وي توضيح داد: در شيوه جديد طرح زوج و فرد از ساعت 6:30 صبح آغاز مي شود و به جاي 19، ساعت 18 به پايان مي رسد.

با تصويب مجلس؛

حقوق حداقل بگيران 20 درصد افزايش مي يابد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تصويب کردند حقوق کارمنداني که پايين ترين پايه حقوقي را دريافت مي کنند، 20 درصد افزايش يابد.

به گزارش ايرنا، نمايندگان در جلسه علني مجلس با 159 راي موافق، 37 راي مخالف، چهار راي ممتنع ازمجموع 219 نماينده حاضر با طرح استفساريه جز بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 97 کل کشور موافقت کردند.

در موضوع اين استفساريه آمده است: آيا منظور از افزايش پلکاني نزولي حقوق مندرج در جزء يک بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 97 کل کشور، طبقات پايين‌تر افزايش بيشتري برخوردارند و ميزان افزايش پايين ترين طبقه 20 درصد است؟

طراحان در اين استفساريه پاسخ داده اند: بله

به گزارش ايرنا، براساس تبصره 12 قانون بودجه امسال افزايش حقوق کارکنان دولت بين 6 تا 12 درصد محاسبه مي شود. اين در حالي است که مجلسي ها معتقدند دولت تفسير اشتباه کرده است و بر افزايش 20 درصدي حداقل حقوق بگيران تاکيد دارند.

اين طرح به امضاي 43 نفر از نمايندگان مجلس رسيده است و دو فوريت آن در جلسه مجلس شوراي اسلامي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است.

معاون رئيس قوه قضائيه:

محکومان مواد مخدر به اردوگاه هاي سخت اعزام مي شوند

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه از ايجاد اردوگاه ويژه براي محکومان مواد مخدر خبر داد و گفت: محکومان مواد مخدر به اردوگاه هاي سخت و پشيمان کننده اعزام مي شوند.به گزارش ايرنا، محمدباقر الفت در همايش منطقه اي هدايت ، راهبري و ساماندهي ديده بانان پيشگيري استان هاي مازندران ، گيلان و گلستان در ساري بازگشت به قاچاق محکومان مواد مخدر را ناشي از پشيمان نشدن آنان دانست و افزود : همه محکومان موادمخدر بايد با گرفتن احکام سخت و بازدارنده ، پشيماني را به خود ببينند و اين موارد در جامعه نهادينه شود.وي گردش مالي سالانه مواد مخدر در کشور را 300 هزار ميليارد ريال برآورد کرد و گفت : به دليل حجم بالاي جابه جايي و درآمد قابل توجه ، بسياري از نيروها با تطميع از وظايف و ماموريت اصلي خود خارج مي شوند.


 روز ملي بزرگداشت فردوسي در توس 


 قاسم افشار، گوينده پيشکسوت صدا و سيما درگذشت 


 سرمقاله 

ما منتظر نمي‌مانيم؛ خودمان هستيم!

آذر فخري 

پيروزي دختران تيم ملي فوتسال ايران در فينال رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا، موفقيتي بود كه مي‌توان از دو جهت به آن نگريست. نخست اينكه؛ دختران فوتسال ما، قهرمانانه بازگشتند. بازگشتي پرافتخار و شکوهمند؛ شکوهمند از آن جهت که تمام پديده‌هاي طبيعي و غيرطبيعي، و عوامل انساني و «غيرانساني» دست به دست هم دادند تا اين قهرمانان ديده نشوند و صداي‌شان به‌جايي نرسد؛ اما تلاش‌ها براي ديده ‌نشدن اين دختران تا نه کسي براي‌شان سوت و هورا بکشد و نه کسي براي‌شان فرش قرمز پهن کند به‌جايي نرسيد. آنها بيشتر و پررنگ‌تر ديده شدند. و شگفتا كه اينان، هزينه‌ها و دستمزدهاي ميلياردي هم دريافت نمي‌کنند، دقيقا با دست خالي، جهاني از شکوه و افتخار آفريدند. و چه‌قدر ما به اين خبر خوش، به اين قهرماني که چنين سخت به‌دست آمد، نياز داشتيم؛ در روزگاري که حال و روزمان در جامعه، چندان خوش نيست.

در اين ميان، دو خبر ديگر هم باعث دلگرمي دختران و زنان ما شد؛ اول اينكه رئيس فدراسيون فوتبال اعلام کرد پاداش دختران قهرمان فوتسال، با آقايان برابر خواهد بود. اميد که اين قول و نويد، به‌زودي و حتما عملي شود. و دوم، سخنان نايب رئيس فدراسيون فوتبال دررابطه با بي‌اعتنايي و چشم بستن رسانه‌ ملي بر اين دختران كه گفته‌اند: «اين مسابقات از طريق اينترنت و شبکه‌هاي ماهواره‌اي کشورهاي مختلف پخش شد و برخي از مردم توانستند ببينند.

ما منتظر صدا و سيما نمي‌مانيم و خودمان از طريق توسعه‌ي اينترنت و امکانات، کاري مي‌کنيم مردم بهتر بتوانند بازي را ببيند.» بله، دقيقا «خودمان» ونه هيچ‌کس ديگر.

اما در كنار اين نگاه، مي‌توان از زاويه ديگري نيز به اين مسأله نگريست و آن اين كه؛ هر چند پس از پيروزي تيم فوتسال دختران، كم‌كاري‌هايي كه در سطح جامعه وجود داشت و منجر به عدم انعكاس قوي اين موفقيت شد، بسياري از ما را دل‌آزرده كرد، اما به نظر مي‌رسد اين رويداد بزرگ، عدم انعكاس شايسته آن و همه نقدهايي كه در اين خصوص در روزهاي اخير مطرح شد، مي‌تواند از يك منظر، طليعه يك فصل روشن و شروعي تازه، نه فقط براي فوتسال بانوان، بلكه به طور كلي براي مجموعه ورزش بانوان باشد كه سالهاست از لحاظ مادي و معنوي، مورد بي‌مهري‌ قرار گرفته و آن گونه كه بايد و شايد به آن توجه نشده است.

پيروزي ايران در برابر ژاپن و اطلاع‌رساني‌هاي ناقص و ضعيف چه پيش از شروع مسابقه و چه بعد از بازي موجب شد بسياري از ما قلم به دست بگيريم و درخصوص كم‌لطفي‌هايي كه سالهاست در حق ورزش بانوان مي‌شود، چندخطي بنويسيم.

بسياري از شخصيتهاي شناخته‌شده محبوب و يا مشهور هم از تريبون‌هاي مختلف اعلام كردند كه از عدم بازتاب درست اين موفقيت در جامعه، رنجيده‌‌‌اند.

اما فراتر از همه اينها، اين مسأله، نوعي آگاهي عمومي را در ميان بسياري از افراد جامعه به وجود آورد و موجب شد عموم جامعه درمورد ورزش بانوان و افتخارآفريني آن، بيش از هميشه، احساس دغدغه كنند. اين دغدغه‌مندي اجتماعي و جلب شدن توجه‌ها به سمت وضعيت ورزش بانوان، مهمترين و باارزش‌ترين پيامد اتفاق اخير است كه شايد هيچ چيز ديگري نمي‌توانست به اين شدت و حدت آن را ايجاد كند.

شايد اگر اين پيروزي از همان لحظات آغازين، آن طور كه انتظار مي‌رود، جدي گرفته مي‌شد، سرپوش گذاشتن بر مشكلات و تنگناهايي بود كه مدتهاست ورزش بانوان در همه رشته‌ها و شاخه‌هايش با آن دست به گريبان است، اما اين موفقيت و كم‌لطفي افراد و رسانه‌ها به آن، به خوبي اين مسأله را در جامعه روشن ساخت كه ورزش بانوان حتي اگر به برترين مقام‌ها و موفقيتها نيز برسد، همچنان طعم كم‌توجهي‌ها را مي‌چشد و لذا، مي‌توان دغدغه‌هاي اين روزهاي جامعه را به فال نيك گرفت و آن را مقدمه فصلي تازه در ورزش بانوان قلمداد كرد. البته از آن جا كه هر تغييري، با عمل، و نه صرفا با حرف و احساس، رخ خواهد داد، انتظاري كه هم‌اينك براي تحقق اين شروع جديد مي‌رود اين است كه مسئولان اين حوزه، بيش از هميشه، در انديشه رفع مشكلات ورزش بانوان باشند، تا بار ديگر كه موفقيتي اين گونه به دست آمد، شاهد وضعيتي متفاوت‌تر باشيم.

a.f.far99@gmail.com


  روحاني:
 تمام پيش‌بيني‌هاي لازم براي اداره کشور بدون برجام، لحاظ شده است 

 
رييس جمهوري تاکيد کرد: ملت ايران همواره در برابر توطئه‌هاي ديگران و بويژه رژيم آمريکا استقامت، مقاومت و ايستادگي کرده و نشان داده که در برابر فشار آنها تسليم نمي‌شود و اين ملت بزرگ را کسي نمي‌تواند به زانو درآورد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه هيأت دولت با اشاره به قرار گرفتن در آستانه حلول ماه مبارک رمضان، اين ماه را ماه رحمت، برکت و مغفرت توصيف کرد و با تبريک آن به ملت ايران و همه مسلمانان جهان، گفت: ماه رمضان همراه با رحمت‌هاي الهي، غفران و آمرزش الهي براي بندگان است و اميدوارم همه بتوانيم از اين سفره الهي که در ماه رمضان برپا مي‌شود، نهايت بهره را ببريم و در کنار سفره حق قرار بگيريم.

وي با اشاره به اينکه امسال ماه مبارک رمضان با دو حادثه مهم مواجه شده است، گفت: از يک طرف در منطقه با بي‌تدبيري مقامات آمريکا شرايطي پيش آمده و سفارتخانه خود را به بيت‌المقدس منتقل کرد که برخلاف معاهدات گذشته و حتي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت و مجمع عمومي سازمان ملل است، ضمن اينکه چنين اقدامي چيزي نيست که به صلح و ثبات منطقه کمک کند.

روحاني تصريح کرد: رژيم صهيونيستي و آمريکا تصور مي‌کنند با فشار بيشتر به ملت فلسطين مي‌توانند آنان را از حق مشروع خودشان محروم کنند و يا با فشار، مسلمانان جهان را از سرزمين خودشان يعني بيت المقدس جدا سازند. اين يک اشتباه بزرگي است که انجام مي‌دهند.

وي اظهار داشت: مسلمانان جهان مسجد الاقصي و بيت المقدس را به عنوان قبله اول خود مي‌شناسند و مورد احترام همه مسلمانان است و مدفن انبياء بزرگ الهي و مسجد انبيا الهي بوده است که در آنجا به عبادت پرداختند. لذا اين سرزمين مقدس را با بازي‌هاي سياسي نمي‌توان از جمعيت يک ميليارد و 500 ميليوني مسلمانان جهان جدا کرد.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه ملت فلسطين چنين ظلم‌هايي را تحمل نخواهد کرد، گفت: مردم فلسطين 70 سال مقاومت کرده اند و باز هم مقاومت خواهند کرد تا به حقوق مشروع خودشان دست يابند.

رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع برجام اشاره کرد و گفت: ملت ايران همواره در برابر توطئه‌هاي ديگران و بويژه رژيم آمريکا استقامت، مقاومت و ايستادگي کرده و نشان دادند که در برابر فشار آنها تسليم نمي‌شوند و اين ملت بزرگ را کسي نمي‌تواند به زانو درآورد.

روحاني خاطر نشان کرد: در مسأله هسته‌اي عده‌اي که آن طرف هستند، تصور مي‌کنند با فشار، تحريم، تهديد و حتي نشان دادن علائم جنگ مي‌توانند ملت ايران را تسليم کنند، اما ايستادگي و مقاومت ملت ايران به خوبي نشان داد که اين تفکر و راه، نادرست و غلط است.

وي اضافه کرد: در موضوع هسته‌اي عده‌اي هم تصور مي‌کنند که مسايل جهاني و اموري که به نوعي در مجامع بين‌المللي و شوراي امنيت مطرح شده را با سخنراني، شعار و تحريک احساسات مردم مي‌توان حل و فصل کرد که البته ثابت شده که اين هم مسير درست و دقيقي نيست.

وي تصريح کرد: در توافق هسته‌اي منافعي مد نظر داشتيم که به آن تصريح شده است، اگر ببينيم به آن منافع با رفتن آمريکا باقي مي‌ماند که چه بهتر و چنين شانسي کمتر پيش مي‌آيد که يک موجود اخلال‌گر و مزاحم از اين توافق خارج شود.

روحاني گفت: اگر فرض کنيم که نتوانستيم به توافق مورد نظر دست بيابيم، باز هم چيزي را از دست نمي‌دهيم چرا که تمام پيش‌بيني‌هاي لازم را در اينکه کشور بدون برجام اداره شود را به عمل آورديم. البته قبل از برجام هم از نيمه دوم سال 92 تا دي‌ماه 94 که اجرايي شد، کشور را اداره کرديم و باز هم اداره مي‌کنيم.

وي گفت: فعلاً حرف‌ها بر اين مبنا است که همه 5 کشور تلاش خود را بکار مي‌گيرند که تمام منافع ايران تأمين شود.

رييس جمهوري تصريح کرد: به مردم عزيز ايران اطمينان مي‌دهم که نگران اداره کشور نباشند، کاملاً مي‌دانيم که چه کار انجام مي‌دهيم و شرايط منطقه و جهان را درک مي‌کنيم از همه اصناف، کسبه و توليدگران خواهش مي‌کنم مردم را در فشار نگذارند و مطمئن باشند که ارز لازم را تأمين مي‌کنيم و هيچ کس اينکه در پس‌کوچه‌ها چند ده هزار دلار معامله مي‌شود، را مبناي قيمت ارز و کالاها قرار ندهد.


 معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد:
 سخني از امتياز دادن ايران در برجام نگفته ام 

 معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد که به هيچ وجه سخني از امتياز دادن ايران براي حفظ توافق هسته اي (برجام) مطرح نکرده است.«سرگئي ريابکوف» در گفت وگوي با ايرنا در مسکو با بيان اين مطلب توضيح داد: «به هيچ وجه نگفته ام که ايران بايد امتياز بدهد.»

ريابکوف با بيان اينکه خبرگزاري اينترفاکس تمامي صحبت هاي امروز او را به درستي (به زبان انگليسي) بازتاب داده بود، ادامه داد: فقط تيتر اين خبر کاملا برعکس اظهارات من بود.

معاون وزير امور خارجه روسيه با بيان اينکه چندين رسانه امروز در محل سخنراني وي حضور داشتند و هيچ کدام چنين اشتباهي نکرده اند، يادآور شد: در همين رابطه با خبرگزاري اينترفاکس تماس گرفتم و گفتم آن تيتري که صحبت هاي من را برعکس نشان مي دهد را تغيير دهند و اينترفاکس هم قول داد که اين کار را انجام دهد.

ريابکوف در پاسخ به اين پرسش ايرنا مبني بر اينکه آيا خبرهاي امروز برخي از رسانه هاي جهان و ايران به نقل از شما، اشتباه برداشتي بوده است، گفت: بله، اين اخبار به هيچ وجه با واقعيت تطابق ندارد و ما به هيچ وجه از ايران نمي توانيم بخواهيم که امتيازي بدهد بلکه معتقديم برجام يک توافق کامل و متوازن است که طرفين روي آن بسيار فکر کرده اند و بايد حفظ شود.

معاون وزير خارجه روسيه خاطرنشان کرد: اينکه اکنون چيز ديگري از ايران خواسته شود، کاملا نادرست، غيرسازنده و زيان بار است؛ برعکس ما اکنون بايد به همراه ايران شرايطي را فراهم کنيم که از فعالان اقتصادي فعال در ايران، دفاع شود.

وي افزود: اگر ايران ببيند که چنين شرايطي فراهم مي شود آنگاه امکان حفظ برجام بالا مي رود و روسيه همراه با ايران در اين جهت حرکت خواهد کرد.

ريابکوف در ادامه گفت وگوي خود با ايرنا افزود: مي خواهم سخني که در نشست گفتم را بار ديگر تکرار کنم؛ هفت رسانه اظهارات امروز من را انعکاس دادند که در آن گفتم هم اکنون برخي دولت ها تلاش مي کنند تا موضوعاتي همچون سياست منطقه اي ايران و برنامه موشکي اين کشور را که در برجام مورد بحث نبودند را مطرح کنند.


 پيام ترامپ به مناسبت ماه رمضان 

 
پايگاه خبري هيل: رئيس‌جمهوري آمريکا در پيامي براي مسلمانان، ماه رمضاني "مبارک" آرزو کرد و اين مناسبت را يادآور "غنايي" دانست که "مسلمانان به پرده‌هاي مذهبي رنگارنگ زندگي آمريکايي مي‌افزايند."

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري هيل، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا در بيانيه‌اي گفت: در ايالات متحده، همه ما خوشبختيم که تحت يک قانون اساسي زندگي مي‌کنيم که آزادي مذهبي را تقويت مي‌کند و به اعمال مذهبي احترام مي‌گذارد. قانون اساسي ما تضمين مي‌دهد مسلمانان مي‌توانند اعمال ماه رمضان را طبق دستورات وجدان و بدون دخالت دولت مورد توجه قرار دهند.

ترامپ تاکيد کرد، ارزش‌هاي اين مناسبت نشان مي‌دهد مي‌توان کساني را که به آن پايبند هستند به سمت "تقويت جوامع ما و کمک به نيازمندان سوق دهد و به عنوان نمونه‌هاي خوبي براي اينکه چگونه زندگي مقدسي داشت، کمک کند.


 مرکل: آلمان به برجام پايبند است 

 آسوشيتدپرس: «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان بار ديگر تاکيد کرد که کشورش به توافق هسته اي ايران پايبند است و خروج از توافق را اشتباه خواند.به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري آمريکايي آسوشيتدپرس، مرکل در سخناني در پارلمان کشورش گفت لغو توافق هسته اي اشتباه خواهد بود و تاکيد کرد که اين يکي از مهمترين مسائل مورد اختلاف برلين و واشنگتن است.«دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا هفته گذشته اعلام کرد که کشورش را از توافق هسته اي ايران خارج مي کند.مرکل در جمع قانونگذاران اين کشور گفت تصميم ترامپ درباره خروج از توافق يکي از چندين «خبر نگران کننده اي» بود که بتازگي رخ داده است. وي حملات شيميايي به سوريه، خشونت درغز و نقض روزانه آتش بس را در اوکراين از ديگر اخبار نگران کننده برشمرد.صدر اعظم آلمان از فرصت به دست آمده در سخنرانيش درباره بودجه استفاده کرد و مخالفت خود را با تصميم ترامپ درباره خروج از توافق ابراز کرد.


 موگريني:به دنبال راه‌حل‌هاي محکم براي حفظ برجام هستيم 

 
ايسنا :مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با سازنده توصيف کردن رايزني‌ها در نشست بروکسل تاکيد کرد: ما متعهد به يافتن راه‌حال‌هاي محکم، عملياتي و فوري براي حفظ توافق هسته‌اي با ايران هستيم.به گزارش ايسنا، فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در کنفرانس خبري پس از نشست وزيران امورخارجه ايران و سه کشور اروپايي بعلاوه اتحاديه اروپا در بروکسل گفت: ما پايبندي خود به تعهداتمان و اجراي کامل برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) که در قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل نيز تصويب شد را به عنوان يک عنصر کليدي در معماري منع اشاعه هسته‌اي جهان و يک دستاورد بزرگ ديپلماتيک بار ديگر مورد تاکيد قرار مي‌دهيم.بنا برگزراش پايگاه اينترنتي اتحاديه اروپا، موگريني با ابراز تاسف نسبت به خروج آمريکا از برجام افزود: ما اذعان داريم که رفع تحريم‌هاي مرتبط هسته‌اي و عادي سازي روابط اقتصادي با ايران بخش‌هاي ضروري در اين توافق هستند.


 پوتين: کشتي‌هاي روسيه در مديترانه در آماده‌باش دائم خواهند بود 

 رئيس‌جمهوري روسيه گفت، کشتي‌هاي جنگي اين کشور به دليل تهديد تروريستي موجود در سوريه در درياي مديترانه مستقر خواهند بود.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه اعلام کرد، کشتي‌هاي جنگي اين کشور که مجهز به موشک کاليبر هستند، با توجه به تهديدهاي موجود در سوريه به صورت دائمي در درياي مديترانه مستقر و در حالت آماده‌باش خواهند بود.پوتين تصريح کرد که روسيه همچنان به تقويت توان هسته‌اي خود در بخش دريايي ادامه خواهد داد تا نقش نيروي دريايي روسيه در بازدارندگي هسته‌اي افزايش يابد.


 الجعفري: خروج يکجانبه آمريکا از برجام اشتباه محض بود 

 وزير خارجه عراق تاکيد کرد: خروج يکجانبه آمريکا از 'برجام'، 'حماقت محض' بود و صداقت واشنگتن با اين اقدام و نيز انتقال سفارتخانه آمريکا به قدس شريف، عملا در نزد همه کشورهاي جهان از بين رفته است.'ابراهيم الجعفري' در گفت وگوي با ايرنا در بغداد افزود: آمريکا با خروج از برجام و انتقال سفارتخانه اش به قدس شريف مرتکب اشتباه بزرگي شده و عملا صداقت دولتمردان کاخ سفيد در نزد همه جهانيان از بين رفته است.وي اضافه کرد که اعتبار هر کشوري در جهان به ميزان پايبندي ها آن کشور به توافقنامه و تعهداتش بستگي دارد.الجعفري گفت که توافقنامه اي که همه دنيا شاهد امضاي آن بودند، نمي شود يک شبه با کشيدن قلم روي آن، ناديده اش گرفت و باطل کرد.وي خاطر نشان کرد که همه دنيا در تحقق اين توافقنامه سهيم بوده و همه از امضاي آن خوشحال شدند و خروج يکجانبه از آن از سوي 'دونالد ترامپ' رييس جمهوري آمريکا، حماقت محض است.


 يك نكته از هزاران 

 شنيدن برخي آمارها موجب تاسف و حتي نگراني نسبت به آينده کشور مي شود، اما بد نيست بجاي تاسف خوردن و آه کشيدن روشنفکرانه و نکوهش اين مسائل قدري تامل کنيم. كشور ما يك درصد جمعيت جهان را در بر مي گيرد اما در مصرف انرژي؛ 2 درصد مصرف دنيا در ايران اتفاق مي افتد!

شاخص شدت انرژي در ايران 14 برابر كشور ژاپن، 6 و نيم برابر كشورهاي آمريكاي لاتين و سه و نيم برابر تركيه است. در مصرف خانگي نيز در ايران چهار برابر كشورهاي اروپايي و در مصارف غيرخانگي نيز چهار برابر اروپايي ها مصرف به ثبت رسيده است. بد نيست بدانيد مصرف سوخت در دنيا هر 40 سال يكبار، دو برابر مي شود اما در ايران هر 10 سال اين اتفاق رخ مي دهد.

حال به جاي اينکه به مقايسه پيشرفت غرب با خودمان بپردازيم، بد نيست به سهم خود در شکل چنين آمارهايي فکر کنيم. اگر به عنوان عضوي از اين جامعه بتوانيم سهم خود را در مصرف انرژي مديريت کنيم، قطعا در آينده اي نچندان دور امکان بهبود اين آمارها وجود خواهد داشت.


 ميز خبر 

 مشاور رهبر انقلاب در امور بين الملل:

بعيد مي‌دانم از مذاکره با اروپايي‌ها چيزي عايدمان شود

ولايتي گفت: بعيد مي‌دانم که از مذاکره کردن با کشورهاي اروپايي چيزي نصيب ما شود اميدوارم که اين مذاکره به نتيجه برسد اما بايد خودکفا باشيم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ علي اکبر ولايتي رئيس هيئت امنا و هيئت موسس دانشگاه‌ آزاد اسلامي در جلسه شوراي دانشگاه آزاد با اشاره به اينکه دانشگاه با حمايت‌ها و رهنمود‌هاي مقام معظم رهبري و نفس امام راحل به وجود آمده است، گفت: دانشگاه آزاد به جايي رسيده که در دنيا نظير ندارد.

وي در رابطه با مذاکره با اروپايي‌ها گفت: بعيد مي‌دانم که از مذاکره کردن با کشورهاي اروپايي چيزي نصيب ما شود اميدوارم که اين مذاکره به نتيجه برسد اما بايد خودکفا باشيم؛ تا کي بايد منتظر بنشينيم و ببينيم که آمريکا ما را تحريم کرده و يا تحريم‌ها را برداشته است.

روسيه نسبت به امکان تسلط داعش بربخشي از سوريه هشدار داد

وزارت امور خارجه روسيه نسبت به تسلط دوباره گروه تروريستي داعش در بخشي از سواحل رودخانه فرات و چشم پوشي آمريکا به اين مساله هشدار داد.

به گزارش ايرنا از وزارت خارجه روسيه، ماريا زاخارووا سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتي در شهر کرچي در شبه جزيره کريمه، اظهار داشت: شاهد خطر احياي خلافت گروه تروريستي داعش در منطقه «ماوراي رودخانه فرات»در سوريه هستيم که با چشم پوشي آمريکا ممکن است، تحقق يابد.

وي افزود: دولت آمريکا در مورد وضعيت دستگيري چند هزار نفر از تروريست ها و مزدوراني که توسط نيروهاي امريکايي و ائتلاف آنها ازجمله نيروي دمکراتيک سوريه متشکل از کردها به اسارت گرفته شده اند، سکوت کرده است.

تاکيد ماکرون بر حق فلسطيني‌ها براي برگزاري تظاهرات مسالمت‌آميز

رئيس جمهوري فرانسه در تماسي تلفني با نخست وزير رژيم صهيونيستي بر حق فلسطيني‌ها براي تظاهرات مسالمت آميز تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، امانوئل ماکرون، رئيس جمهوري فرانسه در تماس تلفني با بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي اظهار کرد که وي مخالف برخورد خشونت آميز نيروهاي اسرائيلي با تظاهرکنندگان بي‌سلاح در نوار غزه است.

ماکرون ضمن محکوميت برخورد خشونت آميز با ملت فلسطين، نسبت به اوضاع غزه ابراز نگراني کرد.

آماده‌باش ارتش اسرائيل در آستانه اولين جمعه ماه رمضان در قدس

تلويزيون رژيم صهيونيستي اعلام کرد، سربازان ارتش اين رژيم در قدس براي اولين نماز جمعه ماه رمضان در عالي‌ترين سطح آماده‌باش درآمده‌اند.به گزارش ايسنا، شبکه دوي تلويزيون رژيم صهيونيستي گزارش داد، کشتار اخير در غزه، انتقال سفارت آمريکا به قدس و سالروز نکبة (تاسيس رژيم جعلي اسرائيل) شرايطي را ايجاد کرده که احتمال دارد در نماز جمعه اين هفته مسجد الاقصي انعکاس پيدا کند.طبق گزارش اين تلويزيون، با توجه به احتمال آغاز درگيري‌ها يا عملياتي انفرادي از سوي فلسطيني‌ها عليه اهدافي در اسرائيل، هزاران تن از نيروهاي پليس مستقر شده و هر گونه تلاش براي اعتراض سرکوب خواهد شد.


 خبــــر 

 احتمال لغو نشست ترامپ و کيم جونگ اون

معاون اول وزير امور خارجه کره شمالي اعلام کرده است که کشورش تمايلي به برگزاري نشست با آمريکا ندارد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين اظهارنظر از سوي کيم کيه گوآن،‌ معاون اول وزير امور خارجه کره شمالي چند ساعت پس از آن مطرح شد که پيونگ يانگ نشست عالي‌رتبه با کره‌ جنوبي را لغو و تهديد کرد تا اقدامي مشابه را درباره نشست برنامه‌ريزي شده ميان کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي و دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا که قرار است ماه آتي ميلادي در سنگاپور صورت بگيرد، انجام مي‌دهد.معاون وزيرخارجه کره شمالي در بيانيه‌اي که از خبرگزاري رسمي کره شمالي قرائت شد گفته است که اگر آمريکا بر نابودي تسليحات هسته‌اي پيونگ يانگ اصرار داشته باشد کشورش ديدار برنامه‌ريزي شده 12 ژوئن ميان رهبران کره شمالي و آمريکا را لغو مي‌کند.

ديده‌بان حقوق بشر: آمريکا اعتبارش را به خاطر کشتار غزه از دست داد

ديده‌بان حقوق بشر اعلام کرد، کوتاهي سازمان ملل درباره غزه رژيم صهيونيستي را به نقض حقوق فلسطيني‌ها تشويق مي‌کند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت خبري المصريون، لوئيس شاربونيو، نماينده ديده‌بان حقوق بشر در سازمان ملل در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نيويورک اظهار داشت: آمريکا با کارشکني در تلاش شوراي امنيت براي تشکيل يک کميته حقيقت‌ياب بين‌المللي به منظور تحقيق درباره کشتار تظاهرکنندگان فلسطيني در مرزهاي غزه، اعتبار خود را از دست داد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

دانشگاه اوترِخت، اوترِخت، هلند

15-18 جولاي 2008

فهرست شرکت کنندگان

دانشگاه گاجاه مادا

Gajah Mada University

دکتر آندرياستا مليالا

Dr. Andreasta MELIALA

مدرس

پروفسور سادجاروادي

Prof. SUDJARWADI

رئيس

دانشگاه مرکو بوآنا

Mercu Buena University

دکتر سوهاريادي

Dr. SUHARYADI

رئيس

دانشگاه سري ويجايا

Sriwijaya University

پروفسور باديا پِريزاد

Prof Badia PERIZADE

رئيس

37. ايران-

دانشگاه علامه طباطبايي

پروفسور صدرالدين شريعتي

دانشگاه الزهرا

دکتر محبوبه مباشري

رئيس

دکتر اعظم سازور

مدير امور بين الملل

دانشگاه تربيت معلم آذربايجان

دکتر محمد امين فرد

رئيس

دانشگاه بوعلي سينا

پروفسور اردشير خزايي

رئيس

دانشگاه ايلام

دکتر عباس قرباني

رئيس دانشگاه ايلام

دانشگاه بين المللي امام خميني

پروفسور حسن غفوري فرد

رئيس

دانشگاه علم و صنعت ايران

پروفسور محمدحسن بازيار

معاون پژوهش و فناوري

دانشگاه آزاد اسلامي

پروفسور عبدالله جعفرعلي جاسبي

رئيس

دانشگاه فناوري خواجه نصيرالدين طوسي

دکتر سيد محمدتقي بطحايي

رئيس دانشگاه

دکتر حميدرضا دخت تقي راد

مدير همکاري هاي علمي بين المللي

دانشگاه شهيد بهشتي

پروفسور احمد شعباني

رئيس


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته