جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835

مقام ارشد اتحاديه اروپا:
همکاري ايران و اروپا در بخش انرژي ادامه مي يابد

معاون سازمان بنادر خبرداد:
رايزني براي خارج سازي کشتي سانچي از اعمال دريا


معادلات انرژي


ميز خبر


 مقام ارشد اتحاديه اروپا:
 همکاري ايران و اروپا در بخش انرژي ادامه مي يابد 

 
خبرنگار روزنامه آمريکايي وال استريت ژورنال به نقل از يک مقام ارشد اتحاديه اروپا، از ادامه همکاري هاي اين اتحاديه با ايران در بخش انرژي به رغم احتمال اعمال مجدد تحريم هاي آمريکا خبر داد.به گزارش ايرنا، لارنس نورمن در توييتي به نقل از يک مقام ارشد اتحاديه اروپا که نام وي فاش نشده است، نوشت که سران اتحاديه اروپا که براي شرکت در نشست غيررسمي با سران کشورهاي غرب بالکان به صوفيه بلغارستان رفته اند، تصميم گرفتند مادامي که ايران به توافق هسته اي پايبند است، کشورهاي عضو اتحاديه اروپا به اجراي برجام ادامه دهند.

سران اتحاديه اروپا همچنين بر لزوم محافظت از منافع اقتصادي اروپا در برابر فشار تحريم هاي آمريکا تاکيد کردند.

اين مقام ارشد اتحاديه اروپا در مورد نحوه واکنش به اقدام ترامپ در خروج آمريکا از برجام گفت: ما وحشت نکرده ايم. وي با بيان اينکه تمام گزينه ها براي حفاظت از شرکت هاي اروپايي 'نقائصي' دارد گفت که در جريان نشست چهارشنبه شب سران اتحاديه اروپا در صوفيه 'نيازي به تصميم گيري در مورد تمهيدات خاص نيست'.


 معاون سازمان بنادر خبرداد:
 رايزني براي خارج سازي کشتي سانچي از اعمال دريا  

 معاون سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اينکه کشور چين و شرکت ملي نفتکش درباره خارج‌سازي کشتي سانچي از اعمال دريا تصميم مي‌گيرند، گفت: نوع بيمه تمام خسارات واردآمده به خدمه و تجهيزات سانچي را پوشش مي‌دهد.به گزارش ايلنا، هادي حق‌شناس در جمع خبرنگاران درباره پيگيري بيمه کشتي سانچي اظهار داشت: هر آنچه که درباره تجهيزات و خدمه کشتي سانچي مربوط مي‌شود شرکت ملي نفتکش درباره آن تصميم مي‌گيرد.

وي افزود: براساس آيين‌نامه بررسي علل سوانح سازمان بنادر و دريانوردي تکليف خود را در تهيه گزارش‌ها انجام داده است و گزارش نهايي را به IMO و شرکت ملي نفتکش ارائه کرده‌ايم.

معاون امور دريايي سازمان بنادر افزود: وکلاي شرکت ملي نفتکش بايد موضوعات مربوط به بيمه و ساير بحث‌هاي مطرح شده را پيگيري کنند. گزارش تهيه شده از سوي سازمان بنادر 100 صفحه دارد و به تمام موضوعات دلايل وقوع سانحه اشاره کرده‌ايم اما در اين گزارش به دنبال شناسايي مقصر نبوديم.

وي ادامه داد: طبق آيين‌نامه بررسي علل سوانح سازمان بنادر مکلف به تهيه گزارش از علل سانحه است و طبق قوانين مقصر را ما شناسايي نمي‌کنيم.حق‌شناس با اشاره به نوع بيمه کشتي سانچي گفت:‌ نوع بيمه مشخص است و آنچه که بنده اطلاع دارم اين است که تمام موضوعات را بيمه پوشش مي‌دهد و بيمه به گونه‌اي تنظيم نشده است که مقصر آن را بپردازد، اما در نهايت جزئيات را شرکت ملي نفتکش بايد اعلام کند.وي با اشاره به اختلاف بين کارشناسان درباره دلايل وقوع سانحه برخورد دو کشتي اظهار داشت: ايران معتقد است که يکي از دلايل وقوع سانحه اين است که 15 دقيقه قبل از اين اتفاق کشتي کريستال زاويه حرکت خود را تغيير داده است.


 معادلات انرژي 

 معاون وزير نفت در امور پتروشيمي:

تهديدهاي ترامپ نشان داد برجام توافق خوبي است

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اين‌که ايران هميشه تحريم‌ها و تهديدها را به فرصت تبديل کرده است، گفت: خروج آمريکا از برجام مشکلي براي ما ايجاد نمي‌کند.سيدرضا نوروززاده در گفت‌وگو با شانا به موضوع خروج آمريکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره کرد و گفت: کشورهاي استکباري هميشه با کشورهاي در حال توسعه در ستيز هستند و هزينه‌هاي‌شان با ايجاد بحران تامين مي‌شود.مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي افزود: ايران به عنوان ابرقدرت منطقه توانست در مذاکرات هسته‌اي حضور يابد و دستاورد بزرگي به نام برجام را کسب کند. توافق هسته‌اي ايران يک معاهده بين‌المللي است و اگر امروز کشوري مثل آمريکا به صورت يکجانبه از آن خارج مي‌شود بيانگر آن است که آنها به توافق‌هاي بين‌المللي پايبند نيستند، کما اين‌که قبل از آن نيز از کنفرانس محيط زيست اروپا خارج شدند و با صادرات و يا توليد اتيلن، بازار شرق دنيا همچون چين و هند را تهديد مي‌کنند.وي با بيان اين‌که تهديدهاي فردي همچون ترامپ در مورد برجام نشان مي‌دهد که توافق هسته‌اي توافق خوبي بوده و حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد، تصريح کرد: ما نبايد ارتباط ديپلماسي خود با دنيا و غرب را قطع کنيم و توان ديپلماسي کشور بايد همچنان حفظ شود. ما کشوري هستيم با فرهنگي بزرگ و غني که توان مذاکره داريم و از تشنج نيز استقبال نمي‌کنيم. اميدواريم وزارت امورخارجه در اين مبارزه پيروز باشد، مردم نيز حمايت خواهند کرد.

تشکيل کارگروهي براي ساماندهي توزيع و عرضه سوخت

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: پس از بررسي همه جوانب، کارگروهي براي ساماندهي توزيع و عرضه سوخت و همچنين گاز طبيعي فشرده (سي‌ان‌جي) تشکيل مي‌شود.به گزارش شانا، اسدالله قره‌خاني در تشريح نشست کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: در نشست اين کميسيون، جزئيات طرح الزام‌هاي اجرايي توزيع و عرضه سوخت و همچنين بررسي شد که کليات آن در نشست‌هاي گذشته مصوب شده بود.وي با بيان اين‌که طرح ارائه شده از سوي نمايندگان کامل نبود، افزود: از نمايندگان پيشنهاددهنده طرح، نماينده جايگاه‌داران، نماينده سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، مرکز پژوهش‌هاي مجلس، ديوان محاسبات، شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي و ديگر دستگاه‌هاي ذي‌ربط دعوت شد توضيح‌هاي تکميلي خود را درباره اين طرح ارائه دهند تا طرح يادشده به صورت کامل به صحن علني مجلس ارائه شود.سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين‌که بايد محورهاي ديگري در طرح الزام‌هاي اجرايي، توزيع و عرضه سوخت و سي‌ان‌جي گنجانده شود، تصريح کرد: اين طرح بايد نگراني جايگاه‌داران را برطرف کند، تصدي‌گري دولت را کاهش دهد و حقوق شهروندي را تامين کند.


 ميز خبر 

 عملکرد توليد و صادرات صنعت پتروشيمي ايران در فروردين‌

توليد مجتمع‌هاي پتروشيمي در فروردين ماه 97 در مجموع به بيش از 4 ميليون و 700 هزار تن و ارزش صادرات به بيش از يک ميليارد و 167 ميليون دلار رسيد.

به گزارش شرکت ملي صنايع پتروشيمي، ظرفيت اسمي 57 مجتمع پتروشيمي حدود 62 ميليون تن است که از اين ميزان حدود 60 ميليون تن در برنامه توليد واقعي قرار دارد.

براساس اين گزارش، عملکرد 20 مجتمع پتروشيمي مستقر در منطقه ماهشهر در فروردين ماه امسال 1 ميليون و 733 هزار تن بوده است. همچنين، عملکرد 16 مجتمع پتروشيمي مستقر در منطقه عسلويه نشان مي‌دهد، توليد واقعي اين منطقه در مدت زمان ياد شده بيش از 2 ميليون و 38 هزارتن بوده است.

بر پايه اين گزارش، توليد واقعي 21 مجتمع پتروشيمي مستقر در مناطق داخلي کشور در دوره مورد بررسي بيش از 935 هزار تن بوده است. در همين مدت مجموع کل توليد صنعت پتروشيمي در فروردين ماه امسال حدود 4,7 ميليون تن بوده و ميزان فروش داخلي صنعت پتروشيمي تا پايان فروردين ماه نيز بيش از يک ميليون و 325 هزار تن به ارزش بيش از 34 ميليارد و 590 ميليون ريال بوده است.

فروش بين مجتمعي شرکت‌ها نيز بيش از 849 هزار تن و به ارزش بيش از 19 ميليارد و 714 ميليون ريال رسيده است.

بالاترين عملکرد توليد در فروردين‌ماه امسال را مجتمع‌هاي پتروشيمي خوزستان، اهتمام جم، خراسان، آرياساسول، بيستون، شيمي بافت، نوري، پليمر کرمانشاه و شيراز به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس اين گزارش، مجتمع‌هاي پتروشيمي در نخستين ماه سال 1397 بيش از 1 ميليون و 990 هزار تن محصول به ارزش بيش از يک ميليارد و 167 ميليون دلار را صادر کرده‌اند.

در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس بيش از 999 هزار تن محصول به ارزش 574 ميليون و 738 ميليون دلار صادر شد و در منطقه ماهشهر نيز بيش از 638 هزار تن محصول به ارزش بيش از 334 ميليون دلار روانه بازارهاي بين‌المللي شد. همچنين تا پايان فروردين ماه، در ديگر مناطق، بيش از 341 هزار تن محصول به ارزش 258 ميليون دلار صادر شد.

بر اساس اين گزارش، بالاترين ميزان صادرات را از نظر وزني پتروشيمي زاگرس با بيش از 245 هزار تن و پتروشيمي نوري ازنظر ارزش با بيش 114 ميليون دلار در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس تا پايان سال به خود اختصاص دادند.

در منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي، مجتمع پتروشيمي بندرامام با بيش از 206 هزار تن صادرات توانست حدود 106 ميليون دلار صادرات را رقم بزند. در ديگر مناطق نيز پتروشيمي خارک بيش از 102هزار تن محصول را به ارزش بيش از 41 ميليون دلار روانه بازارهاي خارجي کرد و رتبه نخست را در زمينه صادرات به خود اختصاص داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته