جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835


مهمترين فوايد روزه داري براي بدن انسان


خبرپزشكي


خبر


 مهمترين فوايد روزه داري براي بدن انسان 

 
فوايد روزه براي بدن انسان داراي ابعاد وسيعي است که در اين خبر به بهترين فوايد روزه داري در ماه رمضان پرداخته ايم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ يکي از واجبات و ستون دين اسلام روزه گرفتن است.مردم 11 ماه به خوردن و آشاميدن مي پردازند و از نعمت هاي الهي بهره مند مي شوند.

فوايد روزه داري در ماه رمضان براي دستگاه گوارش بدن چيست؟

پزشکان معتقدند که روزه داري در يک ماه سيستم بدن را بازسازي مي کند. سلول هايي که درون دستگاه گوارش هستند از ريزش بالايي برخوردارند، چون به مدت يک ماه سيستم گوارشي بدن کم تر فعاليت دارد ، در حال استراحت است و امکان تجديد اين سلول ها وجود دارد، هم چنين ميزان متابوليسم افزايش يافته و سوخت و ساز بدن را تحت تاثير قرار مي دهد، در نتيجه ميزان فعاليت هاي متابوليسمي به حد نرمال مي رسد. بنابراين دستگاه گوارش بعد از ماه رمضان بهتر به فعاليت خود ادامه مي دهد.

تاثير روزه داري در سلامت مغز تا چه حد است؟

هنگامي که فرد سالمي بيش از حد غذا مصرف مي کند، نوعي اختلالات در مغز ايجاد مي شود. با روزه داري، در مغز بعضي تغييرات شيميايي رخ مي دهد که به سلامت مغز تاثير مي گذارد. پروتئين هايي که به هنگام ورزش کردن در مغز توليد مي شود پروتئين هاي نوروتروفيک است، که آن ها با روزه داري در ماه رمضان نيز در مغز توليد مي شود و مدار هاي عصبي فعال مي شود. رشد و فعال شدن آن ها به تشکيل سيناپس هاي مغز کمک مي کند. هم چنين باعث توليد کتون ها که يک منبع انرژي براي عصب است مي شود و در توانايي ارتباط با ديگران و صبر و حوصله تاثير مثبت مي گذارد و از ابتلا شدن به بيماري هاي آلزايمر و پارکينسون جلوگيري مي کند.

روزه گرفتن در رمضان چگونه به کاهش وزن کمک مي کند؟

برخي افراد چاقي که مي خواهند در ماه رمضان لاغر تر شوند، به جاي اين که به وزن ايده آل خود برسند، برعکس چاق تر مي شوند. دليل آن هم مي تواند پرخوري هاي بعد از افطار و سحري و کم تحرکي باشد. بنابراين در اين موارد بايد نکاتي را رعايت کرد. نبايد وعده ي سحري را حذف کرد چون با حذف اين وعده، ميزان قند خون افت کرده و فرد در طول روز تمايل به پر خوري و يا خوردن غذا هاي پرکالري پيدا مي کند. خوردن غذا هاي پرچرب در سحري توصيه نمي شود. بايد با آب ولرم افطار کرد. فاصله بين افطار تا شام زياد نباشد. به شرطي که شام سبک باشد.

سلامت قلب با روزه داري در ماه رمضان

روزه گرفتن در رمضان علاوه بر فوايد ديگر، مهم ترين فايده اي که دارد بهبود سيستم قلب است. روزه داري سکته قلبي را کاهش مي دهد. به اين صورت که، ميزان هموسيستئين که دليل اصلي سکته قلبي است، کاهش مي يابد. از طرف ديگر، روزه داري نارسايي قلبي را بهبود مي بخشد، روزه داري با کاهش فشار خون و بهبود تپش قلب بيماري هاي قلبي را کاهش مي دهد.

روزه داري در ماه رمضان به سم زدايي بدن کمک مي کند؟

چربي هاي مواد غذايي مصرف شده و جذب شده توسط بدن در طي چندين ماه، در روزه داري ماه رمضان پاکسازي مي شوند.به خصوص غذا هايي که داراي مواد افزودني هستند و به مرور زمان تبديل به سم مي شوند. وقتي فرد روزه دار است بدن او براي هضم غذا انرژي صرف نمي کند، به جاي آن انرژي خود را براي سوزاندن آن اضافات صرف مي کند و با باز سازي بدن، سلول هاي جديد تري توليد مي کند.

روزه گرفتن در ماه مهماني خدا چه تاثيراتي در پوست دارد؟

روزه داري در ماه رمضان براي پوست هم تاثيرات مثبت و هم منفي به جاي مي گذارد. چون در طي اين ماه ، بدن اقدام به پاکسازي مي کند، در طي روز هاي اول ماه رمضان اين پاکسازي به شکل جوش در صورت ظاهر مي شود. اما بعد از اينکه بدن، خود را با شرايط جديد مطابقت داد اين جوش ها پاکسازي مي شوند. به شرطي که در زمان افطار تا سحري به اندازه کافي آب مصرف کنيد، زيرا آب به دفع اين سمومي که به شکل جوش ظاهر شده اند کمک مي کند. هم چنين افرادي که داراي بيماري هاي پوستي همانند کهير هستند، روزه داري به درمان سريع تر آن ها کمک مي کند.


 خبرپزشكي 

 مطالعات محققان فنلاندي نشان مي دهد؛

ارتباط بين قد و هوش ناشي از اندازه مغز است

مطالعه جديد نشان مي دهد رابطه مثبت بين قد و هوش ناشي از اندازه غشاء مغزي است.

به گزارش مهر، گزارشات چندين مطالعه قبلي نشان داده اند که بين قد و توانايي کلي شناخت يعني هوش ارتباط وجود دارد، اما مکانيسم اين رابطه همچنان نامشخص بوده است.

محققان دانشگاه هلسينکي فنلاند همراه با پژوهشگران دانشگاه کاليفرنيا و دانشگاه بوستون در مطالعه جديد خود دريافتند که اين رابطه از طريق منطقه سطحي غشايي حاصل مي شود.

محققان اين رابطه را از طريق مدلي که در آن اندازه ماده خاکستري غشايي يک واسطه در نظر گرفته شده بود، بررسي کردند. آنها دريافتند قد بلندتر با قشر بزرگ تر مغز مرتبط است که در مقابل با توانايي بهتر شناختي ارتباط دارند.«ارو ووکسيما»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه هلسينکي، در اين باره مي گويد: «اگرچه افراد بلندقدتر در مقايسه با افراد کوتاه قامت تر به طور ميانگين داراي مغز بزرگ تري هستند، اما تنها اندازه مغز تعيين کننده وضعيت هوشي آنها نيست و توانايي شناختي تنها از طريق اندازه مغز تعيين نمي شود بلکه منطقه سطحي مغز در وجود اين ارتباط نقش دارد.»

در اين مطالعه، ماده خاکستري قشر مخ از طريق MRI اندازه گيري شد. يافته ها نشان داد کل منطقه سطح در افراد بلندقدتر بزرگ تر بود، در حاليکه قد با ضخامت قشرمخ ارتباطي نداشت.

شرکت کنندگان اين مطالعه در رده سني 51 تا 60 سال بودند. محققان تاکيد مي کنند اگرچه تاثيرات ژنتيکي در اکثر تفاوت هاي فردي مرتبط با قد، اندازه قشر مخ و شناخت مهم است، اما نقش فاکتورهاي محيطي به مراتب تاثيرگذارتر است.

آيا دکل هاي مخابراتي سرطان زا هستند؟

با توجه به آسيب پذير بودن دانش آموزان، اثرات بر انواع سرطانها و داشتن پرتوها، بايد آنتن هاي مخابراتي از اطراف مدارس جمع آوري شوند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان کهگيلويه و بويراحمد گفت: آنتن هاي مخابراتي در اطراف مدارس استان با توجه به آسيب پذير بودن دانش آموزان، اثرات بر انواع سرطانها و داشتن پرتوها بايد جمع آوري شوند.به گزارش ايسنا، دکتر اورنگ ايلامي در خصوص جمع آوري آنتن هاي مخابراتي در اطراف مدارس استان تصريح کرد: مطالعه در خصوص نصب آنتن هاي مخابراتي انجام شده به طوري که با همکاري مخابرات استان امکان تغيير دکل هاي مخابراتي موجود در مدارس به مکان هاي ديگر با شرايط استاندارد انتقال داده شوند .رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان کهگيلويه و بويراحمد ادامه داد: با توجه به آسيب پذير بودن دانش آموزان، اثرات بر انواع سرطانها و داشتن پرتوها، بايد آنتن هاي مخابراتي از اطراف مدارس جمع آوري شوند.ايلامي عنوان کرد: براساس مطالعات انجام شده در آپارتمانها و مناطق مسکوني که در محدوده اين آنتن ها قرار دارند، تومورهاي مغزي چندين برابر بيشتر از ساير نقاط است.


 خبر 

 تاثير ماست بر کاهش التهابات مزمن

يک مطالعه جديد نشان مي دهد خوردن ماست مي تواند باعث کاهش التهابات مزمن، عامل بيماري التهابي روده، ‌آرتروز و آسم شود.

به گزارش ايسنا، مطالعه جديدي که توسط محققان دانشگاه ويسکانيسن- مديسن آمريکا صورت گرفته نشان مي دهد که ماست مي‌تواند با بهبود يک پارچگي جداره روده‌، التهاب را کاهش داده و از اين طريق از ورود اندوتوکسين‌ها که مولکول‌هاي پروتئيني التهابي توليدي توسط ميکروب‌هاي روده هستند به جريان خون جلوگيري کند.

التهاب اولين خط دفاعي بدن در برابر بيماري و آسيب است. اما با اين حال مي‌تواند باعث نابودي بيولوژيکي دراندام‌ها و سيستم‌هاي بدن شود و همچنين با چاقي، سندروم متابوليک، بيماري‌هاي قلبي- عروقي و ديگر بيماري‌هاي مزمن مرتبط است.

در اين مطالعه محققان 120 زن نزديک به يائسگي را که نيمي چاق بودند و نيمي وزن عادي داشتند زير نظر گرفتند و نيمي از شرکت ‌کنندگان به مدت 9 هفته روزانه ميزان 12 اونس ماست کم چرب خورده و نيمي ديگر در طول اين 9 هفته پودينگ‌هاي غير لبني مصرف کردند. بررسي نمونه‌هاي خون اين افراد نشان داد در حاليکه برخي نشانگرهاي زيستي در طول اين مدت در اين افراد ثابت ماند اما برخي نشانگرهاي زيستي کليدي خاص مانند فاکتور نکروز توموري يا TNF، پروتئيني مهم در فعاليت‌ التهابي در افرادي که ماست را به طور ثابت در رژيم غذايي خود داشتند، بهبودي قابل توجه داشت.اين آزمايش ثابت کرد که مصرف ماست به عنوان پيش خوراک باعث کاهش اندوتوکسين‌ها و التهاب مي شود. همچنين با افزايش سرعت تقليل سطوح گلوکز خون پس از صرف غذا باعث بهبود سوخت و ساز گلوکز در افراد چاق مي‌شود.

شرايط اهداي خون در ماه رمضان

دکتر سيد مرتضي طباطبايي در نشست خبري درباره خدمات انتقال خون در ماه رمضان اظهار داشت: در ماه رمضان 11 مرکز انتقال خون تهران به‌فراخور ساعات فعاليتي خود که برخي مراکز تا ساعت 24 است براي دريافت خون هموطنان فعاليت مي‌کنند.به گزارش تسنيم، وي ادامه داد: امسال ورودي 13 هزار گلبول خون را تعيين کرديم زيرا مردم در هفته اول ماه رمضان کمتر خون اهدا مي‌کنند، ولي بايد حداقل 800 تا 1000 نفر اهداکننده در روز داشته باشيم زيرا پلاکت عمر سه‌روزه دارد و اگر سه روز اهداي خون نداشته باشيم اقلام استراتژيک خون کم مي‌شود.طباطبايي عنوان کرد: براين اساس در ماه رمضان فراخوان اهداي خون خواهيم داشت و ساعت کار مراکز را تا ساعت 24 افزايش خواهيم داد البته در شب‌هاي قدر اين ساعت تغيير و افزايش خواهد يافت.مديرکل انتقال خون استان تهران تصريح کرد: در ماه رمضان جراحي‌ها و دريافت خون کمتر مي‌شود ولي نياز برخي بيماران ديگر به دريافت خون همچنان باقي است و بايد خون آنها را تأمين کنيم.طباطبايي گفت: مردم مي‌توانند در بهترين زمان براي اهداي خون که 6 ساعت بعد از افطار و همچنين 6 ساعت بعد از سحر است براي اهداي خون مراجعه کنند و اهداي خون نيز روزه را باطل نمي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته