جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/04/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2809

گزارش اختصاصي آفرينش از نمايش "بعد از هرگز" کار رويا بختياري از ششمين جشنواره ي بين الملل تئاتر بانوان
اي کاش انرژي بيشتري صرف بچه هاي خودمان بشود


دهمين جشن دنياي تصوير برگزيدگانش را معرفي کرد


كوچه پس كوچه


چشم انداز هنر


  گزارش اختصاصي آفرينش از نمايش "بعد از هرگز" کار رويا بختياري از ششمين جشنواره ي بين الملل تئاتر بانوان
 اي کاش انرژي بيشتري صرف بچه هاي خودمان بشود 

نمايش "بعد از هرگز"نوشته ي هاله مشتاقي نيا و گارگرداني رويا بختياري در فرهنگسراي مهر و ديگر مکان هاي برگزاري جشنواره ي تئاتر بانوان به روي صحنه رفته است. کار اول رويا بختياري به اسم " ناتمام" نوشته ي آقاي چرمشير و "بعد از هرگز" کار دوم اواست. از خصوصيات جالب اين کار زن بودن تمام شخصيت هاي داستان  و هم چنين موسيقي قوي و جذاب اين کار توسط آرش رحماني مي باشد.
در گپ کوتاهي که با رويا بختياري کارگردان اين کار داشتيم او انگيزه ي خود را از اجراي اين کار در جشنواره  تئاتر بانوان چنين اعلام کرد و گفت: 10 الي 11 سال است که در زمينه ي بازيگري  تئاتر فعاليت مي کنم و در جشنواره  سال قبل جايزه ي اول بازيگر زن را به دست آوردم و در اين زمينه تحصيلات دارم و اگر ما کار نکنيم پس چه کساني کار کنند؟! وي در مورد چگونگي اين جشنواره در مقايسه با جشنواره هاي سالهاي قبل گفت: البته من فقط پارسال و امسال حضورداشتم ; در اين دوره گروه ها داراي اسم و رسم بيشتري هستند ولي به لحاظ کيفيت کمتر به آنها بها داده شد ; به طور مثال امسال جشنواره، بين المللي بود و کشور هاي خارجي در آن حضور داشتند ولي به نظر من اگر اين هزينه اي که صرف گروه هاي نه چندان خوب خارجي شد صرف گروه هاي خوب خودمان مي شد کيفيت جشنواره به مراتب بهتر مي شد.
در آخررويا بختياري گله کوچکي هم داشت; او گفت: من بيش از اينکه کارگردان باشم  يک بازيگر هستم در کار "جنگل واژگون" که اقتباسي از رمان" سلين جر" توسط سيد ساناز اصفهاني بود;بازي شخصيت زن اين داستان به عهده ي من بود بدون اغراق مي گويم  يک ساعت و نيم نقش نازنيني بود و کار در قسمت مسابقه بود ولي به دليل نا معلومي کاربه بخش جنبي رفت و به بودجه ي آن چيزي اضافه نشد و من خيلي براي آن بازي زحمت کشيده بودم. اي کاش انرژي بيشتري صرف بچه هاي خودمان بشود.
 خبرنگار آفرينش نظر مردم ومخاطبين نمايشهاي تئاتر بانوان را در مورد اين دوره از جشنواره پرسيده که درذيل ميخوانيد:
کساني که جشنواره را دنبال مي کردند و در دوره هاي قبل هم جزو تماشاچي ها بودند تفاوت يا پيشرفت خاصي نسبت به دوره هاي قبل احساس نمي کردند و از ضعيف بودن اطلاع رساني و خالي بودن سالن ها و استقبال کم مردم سخن مي گفتند. اما افرادي نيز در فرهنگسراي هنر به سر مي بردند که صرفا  به خاطر اينکه دوستانشان در کاري بازي مي کنند  وبراي ديدن نمايش  آنهاآمده بودند و وقتي از علاقه ي آنان به تئاتر پرسيدم بيشتر نمايش هاي کمدي را مي پسنديدند و دنبال مي کردند!بعضي از افراد هم وقتي مطلع مي شدند اجرا براي عموم آزاد است و رايگان... تازه مشتاق مي شدند بدانند که چه کساني بازيگر هستند و کارگردان کيست؟!!
گفتني است در پايان نمايش مردم بازي ها را فوق العاده مي دانستند  ولي به نظرشان روند داستان کمي تکراري و کليشه اي بود و معتقد بودند اگر بيشتر روي آن کار مي شد بهتر از آب در مي آمد. بازي هاي درخشان در اين کار توسط بهاره مشيري در نقش (هوري) ، پانته آ مير فصيحي (زري)،بهجت وليان  (عروشا) ، طناز خاکنژاد (ياسي)، نگار منظمي (مليحه) وشايسته ايراني در نقش (عفت)  ايفا مي شود.
خلاصه ي داستان: فضاي داستان در يک آرايشگاه زنانه بود که هوري  و ياسي و زري در آن کار ميکردند و گذز افرادي با سن و سالها و مشکلات مختلف به آنجا مي افتاد و ...


  دهمين جشن دنياي تصوير برگزيدگانش را معرفي کرد  

  از ساعت 6 عصر روز پنج شنبه بيست و يکم تيرماه، خيابان شهيد گمنام پر از جمعيتي بود که براي شرکت در دهمين جشن سينمايي تلويزيوني دنياي تصوير به تالار بزرگ کشور آمده بودند. جمعيتي که هر لحظه به آن افزوده مي شد، ترکيبي از هنرمندان، علاقه مندان به سينما و خبرنگاران بود و عده اي هم بدون کارت دعوت با اميد حضور در جشن، در پياده رو روبروي تالار بزرگ کشور تجمع کرده بودند.
در ابتداي اين جشن که در تالار بزرگ کشور برگزار شد، داريوش ارجمند مونولوگي از سخنراني "مارک آنتوني" را اجرا کرد و آناهيتا نعمتي با قرائت متني دهمين جشن دنيا ي تصوير را آغاز و در ادامه تصاويري از درگذشتگان ده دوره قبلي اين جشن به نمايش در آمد که در آن ساموئل خاچکيان و مهرزاد مينويي، عليرضا وزل شميراني، مهدي فتحي، رسول ملاقلي پور، بابک بيات حضور داشتند.
علي معلم که مانند دوره هاي قبل اجراي اين جشن را برعهده داشت با بيان اينکه دو رقمي شدن جشن دنياي تصوير به آدم يک جور احساس پيري و يک جور احساس قدرت مي دهد از همه کساني که در طول اين سالها او را در برپايي اين جشن ياري کردند تشکر کرد.
پرويز پرستويي، امين حيايي، پوريا پورسرخ ،حميد جبلي ،خسرو شکيبايي ، محمد اصفهاني ، محمدرضا شريفي نيا، عليرضا خمسه، پژمان بازغي ، داريوش فرهنگ، مسعود ده نمکي ، حسام نواب صفوي، منيژه حکمت، مژده شمسايي، حامد بهداد  ، فتحعلي اويسي، بهنوش بختياري، يکتا ناصر از هنرمنداني بودند که به دعوت علي معلم به روي صحنه حاضر شدند و جوايز را به برندگان اهدا کردند
. بهرام بيضايي براي يک عمر فعاليت ماندگار تنديس "حافظ" گرفت
بهرام بيضايي کارگردان سينما و تئاتر ايران تنديس ويژه ي دهمين جشن دنياي تصوير را به خاطر يک دهه فعاليت به عنوان هنرمند ماندگار در تاريخ سينماي ايران دريافت کرد.بهرام بيضايي پس از دريافت جايزه اش شب پنجشنبه گذشته 21 - تير ماه - در تالار بزرگ کشور، گفت: دلم نمي خواهد حتي يک سرسوزن براي فيلم هايي که نساخته ام سوگواري به راه بياندازم. وي ادامه  داد: اين تجربه هاي به عمل نيامده مي توانست من را جلو بي اندازد. خيلي از فيلمنامه هايي که نوشتم بعدها شبيه آنها توسط افراد ديگري ساخته شد، اما اي کاش آنها را خوب مي ساختند.
اين کارگردان از سيف الله داد که تنها فيلم 17 سال اخيرش را در زمان او ساخته است و همسرش مژده شمسايي که در بدترين نااميدي ها همراه او بوده است، تشکر کرد.
محمد رحمانيان هم که براي اهداي جايزه بهرام بيضايي بر روي سن حاضر شده بود، گفت: فيلمنامه هاي چاپ شده ي اين کارگردان در طول اين سالها، به معناي آن است که شانس از سينماي ايران گرفته شد و يک فيلم خوب به سينماي ايران اضافه نشده و اين جاي تاسف دارد.
 جمشيد مشايخي هم که در اين مراسم تنديس يک عمر فعاليت هنري را از علي پروين وحشمت مهاجراني پيشکسوت فوتبال دريافت کرد، گفت: افتخار مي کنم در سرزميني زندگي مي کنم که کوروش کبير، فردوسي بزرگ و حافظ در آن زندگي کرده است و  افتخار مي کنم نيم قرن شاگرد شما بودم. در ادامه ي اين جشن تنديس يک عمر فعاليت نوشتاري نيز توسط سعيد راد به جمال اميد اهدا شد.
جمال اميد هم از بهرام ري پور و فرخ غفاري به عنوان اساتيدش نام برد و ياد آنها را گرامي داشت.
دو فيلم "خون بازي" و "ازدواج به سبک ايراني" هر کدام با چهار تنديس حافظ و فيلم "کافه ستاره" با دريافت سه تنديس موفق ترين فيلمهاي دهمين جشن دنياي تصوير بودند.
در ميان بازيگران جوايز به رويا تيموريان براي "کافه ستاره" و فاطمه گودرزي و داريوش ارجمند براي "ازدواج به سبک ايراني" و بيژن امکانيان براي فيلم "تقاطع" اهدا شد و سامان مقدم هم براي ساخت "کافه ستاره" به عنوان بهترين کارگردان شناخته شد و جايزه اش را از بهرام بيضايي که به دعوت سيف الله داد به روي صحنه آمده بود دريافت کرد.
تنديس بهترين فيلمنامه به پرويز شهبازي براي فيلم "به آهستگي" رسيد و "خون بازي" به عنوان بهترين فيلم اين دوره انتخاب شد.
ساير برگزيدگان هم به شرح زير معرفي شدند: چهره پردازي: مهرداد ميرکياني براي "خون بازي"، صدا: محمدرضا دلپاک براي "ازدواج به سبک ايراني"، طراحي صحنه لباس: مجيد مير فخرايي براي "ازدواج به سبک ايراني"، موسيقي متن: محمد سرير براي "ازدواج به سبک ايراني"، فيلمبرداري: محمود کلاري براي "خون بازي"، تدوين :محمدرضا موييني براي "کافه ستاره" و بهترين سينماگر مستند و کوتاه و انيميشين: فرهاد ورهرام "گذر شهر بر آب" معرفي شد. جايزه ي ويژه ي هيات داوران
نيز به فيلم "ميم مثل مادر" زنده ياد رسول ملاقلي پور تعلق گرفت و اين جايزه بعد از يک دقيقه سکوت توسط کيومرث پوراحمد به خانواده ي زنده ياد رسول ملاقلي پور اهدا شد.
نرگس بهترين مجموعه ي تلويزيوني
محمدرضا هنرمند بهترين کارگردان و مهران مديري بهترين خواننده ي ترانه ي سريال
"نرگس" به عنوان بهترين مجموعه شناخته شد و جايزه کارگرداني را نيز محمدرضا هنرمند براي مجموعه "زير تيغ" دريافت کرد. الهام حميدي و حسن پورشيرازي به ترتيب براي بازي در "زير تيغ" و "نرگس" بهترين بازيگران شدند و رضا شفيعي جم هم براي بازي در سريال "باغ مظفر" به عنوان بهترين بازيگر کمدي معرفي شد، جايزه بهترين فيلمنامه تلويزيوني نيز به جابر قاسمعلي براي سريال "راه شب" اهدا شد. جايزه بهترين ترانه فيلم يا سريال هم که امسال براي اولين بار به جوايز اضافه شده بود را مهران مديري براي مجموعه "باغ مظفر" دريافت کرد که وي ضمن اجراي اين آهنگ، قطعه ديگري را نيز در بخش پاياني جشن اجرا کرد.
اين جشن بيش از 4ساعت ادامه داشت و در کناراهدا تنديس حافظ از طرف باشگاه استيل آذين ،دو سکه از طرف شرکت چي توز و يک تخته   فرش شفقي تبريز به برندگان اهدا مي شد.تعدادي از مهمانان که روي کارت آنان رديف اول مشخص شده بود  درحين ورود به محوطه وزارت کشور با نصب برچسب VIP از سايرين جدا مي شدند که اغلب آنان از هنرمندان ومهمانان ويژه بودند
محمدرضا موييني، رضا شفيعي جم، محمود کلاري ،محمدرضا هنرمند از برندگاني بودند که در مراسم حضور نداشتند و هانيه توسلي، سروش صحت ، کوهيار کلاري و پرويز پرستويي جوايز آنها را دريافت کردند.
مسعود ده نمکي که براي اهداي جايزه ي بيژن امکانيان به روي صحنه آمده بود از پيشکسوتان هنر بابت رفتارش در مراسم اختتاميه فيلم فجرعذرخواهي کرد.
از محمدعلي کشاورز براي اهداي جايزه دعوت شد که از حضور روي سن عذرخواهي کرد و خواست جوايز توسط جوانان اهدا شود و تئاتر نيز به بخشهاي اين جشن اضافه شود.
جهانگير کوثري با تجليل از بازي فاطمه گودرزي و رويا تيموريان که به عنوان بهترين بازيگر شناخته شدند، جايزه اش را به باران کوثري اهدا کرد و نيمي از موفقيت "خون بازي" را مرهون بازي او دانست.
از اواسط جشن، علي معلم اعلام کرد که قرار است ساعت دوازده شب برق منطقه را قطع کنند و گفت: اگر کسي اينجا نفوذي دارد يا کسي را در اداره برق مي شناسد، زنگي به او بزند که برق را قطع نکنند!
وي گفت: فکر کنم که شريفي نيا آنجا هم آشنا داشته باشد. پس از اين حرف، عده اي نام مسعود ده نمکي را فرياد زدند و او را هم جزو افراد با نفوذ به حساب آوردند.
- پخش دو کليپ از ترانه هاي بنيامين بهادري در فيلم گرگ و ميش و مهران زاهدي در سريال اولين شب آرامش نشان داد که مراسم به نيمه رسيده اما اتفاق جالب بعدي وقتي افتاد که داريوش ارجمند براي گرفتن جايزه اش به روي صحنه رفت و گفت: ما پول زيادي نداريم که هداياي بزرگي به بچه هايمان بدهيم و من نتوانستم به پسرم که هفته پيش ازدواج کرد هديه اي بدهم، بنابراين دوست دارم سومين حافظي را که گرفتم به پسرم اميريل و همسرش نسيم  بدهم. در ادامه زوج جوان با تشويق حضار روي صحنه رفتند و اميريل ارجمند گفت: اين بهترين هديه زندگي من و دومين شوک بزرگ من پس از ازدواج بود.
- باشگاه استيل آذين از اسپانسرهاي اين برنامه بود و اين نکته اي بود که بيژن امکانيان در حرف هايش به آن اشاره کرد او گفت: اين پيوند، پيوندخوبي براي سينما و ورزش است که مي تواند به اعتلاي هر دو کمک کند و اميدوارم اين پيوند حفظ شود.
محمد معمايي مدير باشگاه استيل آذين گفت: هدف از اين هماهنگي بين سينما و ورزش اين است که همه ببينند محبوبيت ستاره هاي سينما و ورزش به هم نزديک است. اينجا شاهد بودم که از علي پروين هم مثل جمشيد مشايخي امضا مي گرفتند و من فکر مي کنم که اين پيوند مي تواند حرکتي مثبتي در جامعه به وجود بياورد.
- جمشيد مشايخي با حضور خود در صحنه باعث شد که سقف سالن از شدت تشويق بلرزد. وي گفت: افتخار مي کنم که در حضور فرزندان کوروش، فردوسي و حافظ هستم. افتخار مي کنم از طرف يک دوست که معلم من هم هست مورد تشويق قرار مي گيرم و افتخار مي کنم که 50 سال شاگرد شما مردم بودم.
- با پخش کليپي از آخرين کانديداي دريافت جايزه بهترين ترانه (محمدرضا صادقي براي ازدواج به سبک ايراني) مشخص شد که برنده اين جايزه مهران مديري است. مديري پس از حضور بر صحنه ضمن تشکر از هيئت داوران گفت: کار من در درجه اول کارگرداني سريال است و خواننده حرفه اي نيستم. در ضمن جايي که دکتر محمد اصفهاني هست من غلط مي کنم خوانندگي کنم!
مديري پس از گفتن اين حرف به اصرار علي معلم ترانه سريال شب هاي برره را با لب زدن اجرا کرد اما قول داد که در بخش ديگري از اين برنامه يک آواز زنده را اجرا کند. - وقتي که سيف الله داد براي اهداي جايزه بهترين کارگرداني به روي صحنه رفت، از بهرام بيضايي دعوت کرد تا او جايزه سامان مقدم را اهدا کند تا "اين جايزه به سامان مقدم بچسبد". با حضور بهرام بيضايي تمام سالن ايستادند و اين چهره  قديمي سينما و تئاتر را تشويق کردند.
- براي اهداي جايزه ويژه هيئت داوران، کيومرث پوراحمد بر صحنه حاضر شد و علي معلم هم از هيئت داوران خواست تا همه بر صحنه حاضر شوند. پس از آن پخش کليپي از زنده ياد رسول ملاقلي پور، اشک را در چشم هاي همه جمع کرد تا همه بدانند جايزه ويژه  هيئت داوران به رسول ملاقلي پور مي رسد. همسر و دختر ملاقلي پور براي گرفتن جايزه روي صحنه آمدند و اين جايزه را گرفتند.
- وقتي مهران مديري براي اجراي آهنگ زنده خود به روي صحنه رفت با اشاره به پيانويي که روي صحنه بود، گفت: ساعت چهار بعدازظهر آقاي معلم از من خواست تا يک موسيقي زنده را روي صحنه اجرا کنم از او خواستم تا يک پيانو براي اجراي موسيقي تهيه کند و آقاي معلم گفت پيانو نداريم. براي همين من رفتم و يک پيانو براي اين مراسم خريدم. اين پيانو پس از اين مراسم ديگر استفاده اي ندارد و اگر کسي بخواهد بخرد، ما فروشنده ايم!
سرانجام ساعت دو نيمه شب دهمين جشن سينمايي تلويزيوني دنياي تصوير بدون قطع برق پايان يافت .


 كوچه پس كوچه 


 يک روز شاد با اردوي توچال
فرهنگسراي سالمند به مناسبت فرا رسيدن فصل تابستان، اردوي تفريحي توچال  را برگزار مي کند.به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي-هنري منطقه 13 اين اردو  به صورت رايگان ويژه تمامي گروه هاي سني برپا مي شود.شهروندان  توسط تله کابين به ايستگاه پنجم توچال رفته  و از برنامه هاي شاد و متنوع فرهنگي، هنري و... بهره مند مي شوند.اردوي تفريحي توچال با هدف مديريت اوقات فراغت شهروندان و فراهم کردن تفريحات سالم بين شهروندان برگزار مي شود.علاقه مندان براي ثبت نام و کسب  اطلاعات بيشتر مي توانند به نشاني: ميدان امام حسين، خيابان 17 شهريور، خيابان خشکبارچي، پارک خيام مراجعه کنند.
 نخستين جشنواره فرهنگي بچه هاي مسجد
کانون هاي فرهنگي مساجد از مردمي ترين مراکز فرهنگي کشور هستند که پتانسيل بالايي براي جذب و جهت دهي به حرکت هاي خودجوش مردمي دارند. بسياري از اين مراکز و ديگر مراکز فرهنگي در مناطق مختلف تهران  و شهرستان ها براي ساماندهي اوقات فراغت جوانان برنامه هاي مشترکي دارند که با سازماندهي اين مراکز مي توان از هزينه هاي اضافي جلوگيري کرد و راندمان برنامه هاي فرهنگي را در سطح مناطق به اندازه قابل توجهي افزايش داد. قربانعلي زادگان معاونت آفرينش و اجراي فرهنگسراي خاتم با بيان اين مطلب اضافه کرد:«اين حرکت باعث رويکرد بيشتر مردم به مساجد مي شود و تعامل و همکاري مردم با مساجد را بيشتر مي کند، چرا که در چنين طرحي دبيرخانه جشنواره در مسجد فعاليت مي کنند و همچنين صبغه فرهنگي و هنري مساجد پوياتر و زنده تر شکل مي گيرد.به گفته وي،  اين مباحث موجب مي شود  که فرهنگسراي خاتم  در راستاي برنامه هاي  جشنواره فرهنگي و هنري تابستان 86، نخستين جشنواره  فرهنگي مساجد را برنامه ريزي و اجرا کند.علاقه مندان ساکن منطقه 18 تهران مي توانند با مراجعه به مسجد محل سکونت در جشنواره ثبت نام کنند
 فخيم زاده و سريالي درباره ي فعاليت هاي قوه ي قضاييه
مجموعه اي با نام موقت"بازپرس" به سفارش سيما فيلم  ساخته مي شود و موضوع آن به مبارزه با مفاسد اقتصادي اختصاص دارد. فخيم زاده با اعلام مطالب بالا گفت: اين سريال که در 20 قسمت ساخته مي شود، اکنون در مرحله ي تحقيق است و مهر ماه پيش توليد آن آغاز مي شود 
 نمايشگاه عکس "امام آفتاب " گشايش يافت
نمايشگاه عکس "امام آفتاب" حاوي مجموعه عکس هاي متفاوت از بنيانگذار فقيد جمهوري اسلامي ايران با حضور جمعي از مسئولان و هنرمندان در مرکز آفرينش هاي هنري کانون پرورش فکري کودکان گشايش يافت. "نمايشگاه عکس "امام آفتاب" به مناسبت يک صدوهشتمين سالروز تولد امام خميني (ره)توسط انجمن سينماي جوانان ايران برپا شد . يک صدوهشت قطعه عکس ازدوران مختلف زندگي امام خميني (ره) در اين نمايشگاه در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است
 فراخوان فيلم کوتاه يازدهمين جشن سينما
پرويز پرستويي دبير يازدهمين جشن خانه سينما، فراخوان شرکت فيلم هاي کوتاه سينماي ايران (داستاني، تجربي) نحوه ي شرکت، شرايط و مهلت ارسال فيلم ها به دبيرخانه جشن سينماي ايران را اعلام کرد. بر اساس اين فراخوان، کليه ي توليدات فيلم هاي کوتاه سينمايي (داستاني، تجربي) که از ابتداي شهريور ماه 1385 تا انتهاي مرداد ماه 1386 توليد شده باشند، مي توانند با تکميل فرم شرکت و اعلام تهيه کننده و کارگردان، مورد داوري قرار گيرند. هم چنين پرستويي متذکر شد: داوران يازدهمين جشن سينمايي ايران فيلم هاي داستاني و تجربي را که حداکثر مدت آنها 40 دقيقه است را مورد بازبيني قرار خواهند داد. دبير يازدهمين جشن هم چنين از کليه ي صاحبان آثار فيلم کوتاه دعوت نمود فيلم هاي خود را همراه فرم درخواست شرکت در جشن حداکثر تا پايان وقت اداري روز 21 مرداد ماه 1386 به دبيرخانه جشن خانه سينما تحويل نمايند
 "گلابي" در بيتا فيلم تهران
شيدا يوسفي که در دو فيلم سينمايي ويدئويي "يک قدم تا خدا" و "پوزتيوها ي فراموش شده" به عنوان دستيار کارگردان با علي عطشاني همکاري داشت، اولين فيلم خود با نام "گلابي" را به تهيه کنندگي "موسسه بيتا فيلم تهران" در تهران کليد زد. اين فيلم داستاني که به طريقه اچ ادي تصويربرداري خواهد شد، از قصه اي نو برخوردار بوده که روايت سه پسر بچه نوجوان است که با شوخي با يک پيرمرد برايش مشکلاتي ايجاد مي کنند. به گفته ي وي اين فيلم جهت جشنواره فيلم تهران و نيز جشنواره کودک و نوجوان سال آينده توليد خواهد شد. عوامل توليد فيلم عبارتند از: کارگردان: شيدا يوسفي، دستيار کارگردان و برنامه ريز: نفيسه ذاکري، مدير توليد: حسين اکبري، مدير تدارکات: محمد مخاطب، منشي صحنه: نفيسه ذاکري، تصويربردار: وحيد نجف زاده، موسيقي: شاهين اقبال، صدابردار: حميدرضا طاهري، مجري طرح: اصغر عطشاني، بازيگران: پژمان زنديه، اميرحسين جليل زاده افشار، علي عربشاهي، آيدين غفاري، تهيه کننده: موسسه بيتا فيلم تهران، علي عطشاني.
 بزرگداشت رخشان بني اعتماد در شصتمين جشنواره لوکارنو
جشنواره بين المللي "لوکارنو" که هر ساله در ماه اوت در کشور سوييس برگزار مي شود از شناخته شده ترين جشنواره هاي فيلم هاي هنري دنيا است و سينماگران مهمي براي نخستين بار در اين جشنواره کشف شده اند. امسال لوکارنو 60 سالگي خود را باشکوه تر از هميشه، از يکم تا يازدهم ماه اوت برگزار خواهد کرد. سينماي ايران براي نخستين بار با فيلم "سياوش در تخت جمشيد"، اثر فريدون رهنما در سال 1964 در جشنواره لوکارنو حاضر شد; اين فيلم برنده جايزه نيز شد. پس از آن سينماي ايران بارها در اين فستيوال شرکت کرده و جايزه هاي يوزپلنگ طلا ، نقره و برنز را نيز از آن خود ساخته است. امسال سينماي ايران با سه فيلم، در سه بخش اين جشنواره حضور دارد .وجشنواره لوکارنو، به مناسبت احترام به فيلم سازاني که توسط اين فستيوال کشف شده اند برنامه اي به نام "بازگشت به لوکارنو" ترتيب داده است که با حضور سينماگران مهم جهان برپا خواهد شد.
 مبارزه با قاچاق فيلم هاي سينمايي در يزد و آذربايجان شرقي
تيم بازرسي اداره کل ارشاد استان يزد در سه ماه اول امسال با همکاري نيروي انتظامي 1452 سي دي کپي غيرقانوني و 727 سي دي غيراخلاقي کشف و ضبط کرده است، در اين عمليات چهار واحد صنفي متخلف پلمب و به 54 واحد صنفي عرضه کننده محصولات سينمايي و سمعي و بصري غيرمجاز اخطار داده شده است. هم اکنون 62 فروشگاه عرضه کننده محصولات سمعي و بصري و سينمايي با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و 38 فروشگاه بدون مجوز در استان يزد فعاليت مي کنند.همچنين در استان آذربايجان شرقي تيم بازرسي اداره کل ارشاد در سه ماه اول سال 86 اقدام به کشف و ضبط 1113 سي دي کپي غيرمجاز و 10 سي دي غيراخلاقي کرده است. در اين اقدام که با همکاري اماکن عمومي و اتحاديه انجام گرفته 31 واحد صنفي متخلف پلمب و به 83 واحد صنفي عرضه کننده محصولات سينمايي و سمعي و بصري غيرمجاز اخطار داده شده است.در استان آذربايجان شرقي در حال حاضر 420 فروشگاه عرضه کننده محصولات سمعي و بصري و سينمايي با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و 28 واحد ديگر بدون مجوز فعاليت دارند.
 نمايش "مرگ تدريجي آقاي ترکاشوند"
کارگردان نمايش "مرگ تدريجي آقاي ترکاشوند" گفت: اين نمايشنامه بدون توجه داشتن به مرزها به تنهايي آدم ها مي پردازد. رايگان درباره اين نمايش و عوامل و زمان اجراي آن گفت: تا وقتي که زمان و مکان دقيق اجراي نمايش مشخص نشود، نمي توان درباره عوامل صحبت کرد .اين در حالي است که شوراي انتخاب نمايش ها در تئاترشهر اين نمايش را براي اجراي عمومي در تئاترشهر به همراه پنج نمايش ديگر انتخاب کرده است. رايگان پيش از اين نمايشنامه "مرگ تدريجي آقاي ترکاشوند" را در کافه تريا بازخواني کرده بود. وي زندگي خود را در سوئد سپري کرده است و تحصيل کرده تئاتر است و سال پيش هم نمايشي را با بازي خود و همسرش رويا تيموريان در سالن شماره دو تئاتر شهر به روي صحنه برد. رايگان همچنين در چندين فيلم از جمله "خيلي دور، خيلي نزديک" و " کافه ستاره " ايفاي نقش کرده است.
 کپي غير قانوني "قلندروار" افتخاري با فاصله يک روز
رکورد  انتشار غير قانوني آلبوم هاي موسيقي بر روي اينترنت، با انتشار اثر جديد عليرضا افتخاري به نام "قلندروار" شکسته شد.  کپي کردن آلبوم هاي موسيقي پس از انتشار در گذشته نيز وجود داشت و حداقل با فاصله چند هفته صورت مي گرفت و به صورت CD غير قانوني به فروش مي رسيد .اما اين بار اين فاصله چند هفته به يک روز کاهش يافت. روز گذشته آلبوم موسيقي"قلندروار" به خوانندگي "عليرضا افتخاري" و آهنگسازي "عماد توحيدي" توسط مرکز موسيقي حوزه هنري منتشر شد و از آنجايي که با استقبال بسيار خوب مخاطبان مواجه شد در کمتر از چند ساعت تمام آلبوم ها به فروش رفت و توسط توليد کنندگان به چاپ دوم رسيد.اما با گذشت يک روز برخي سايت هاي اينترنتي با تبليغ اين اثر بر روي سايت ها و دانلود تمام قطعات آن، به انتشار غيرقانوني آن پرداختند.
سازندگان و توليدکنندگان اين اثر با ابراز ناراحتي از اين اقدام، اعلام کردند که به جد پي گير اين مسئله از نظر حقوقي هستند و طي روزهاي آينده نيز آلبوم هاي چاپ دوم را در بازار موسيقي تکثير مي کنند.
رونمايي از "قرآن آبي"
با رونمايي از "قرآن آبي"، نسخه ي اصلي "قانون" بوعلي و آثار کمياب هنري،  نمايشگاه بزرگ آثار "هنر اسلامي" پس از انگلستان به فرانسه، پرتغال و کانادا مي رود .
مجموعه اي از هنر اسلامي که شامل آثار و اشياي قيمتي مربوط به قرن هاي نهم تا نوزدهم ميلادي مي شود، پنج شنبه هفته ي جاري با عنوان " روح و زندگي" در لندن به نمايش درمي آيند.  يک صدو 65 اثر و شي قيمتي موجود در اين مجموعه که به سرزمين هاي مختلف اسلامي تعلق دارند ظرافت و تنوع هنر اسلامي در طول 10 قرن را به تصوير مي کشند. اين مجموعه که شامل آثار مينياتوري ايران، آثار خوش نويسي متون قرآني، آثار سراميکي، وسايل پزشکي و آلات موسيقي مي شود، جنبه هاي مختلف فرهنگ اسلامي را عرضه مي کند. پس از اين نمايشگاه که تا ماه آگوست ادامه دارد، اين مجموعه ابتدا بين ماه هاي اکتبر 2007 و ژانويه 2008 در موزه لوور پاريس و پس از آن بين ماه هاي فوريه و آوريل 2008 در موزه هاي "گولبنکيان" ليسبون پرتغال به نمايش درخواهد آمد.


 چشم انداز هنر 


"احضارشدگان" پس از بازبيني پروانه نمايش مي گيرد

پروانه نمايش فيلم سينمايي "احضارشدگان" به کارگرداني آرش معيريان پس از بازبيني صادر مي شود. تهيه کننده "احضارشدگان" در اين باره گفت: "اين فيلم سينمايي قرار بود به عنوان برنامه دو در گروه سينمايي عصر جديد اکران شود، اما متاسفانه در آن زمان پروانه نمايش آماده نبود. در حال حاضر هم پروانه نمايش صادر نشده و ما منتظر صدور آن هستيم." وي از شهرام حقيقت دوست، زيبا بروفه، مهدي سلوکي، سحر ريحاني، شقايق ناظري، شهرام قائدي، مهدي اميني خواه و فرهاد قائميان به عنوان بازيگران اصلي فيلم نام برد و درباره علت انتخاب اين بازيگران گفت: "بازيگران اصلي جز» بازيگران شاخص و جوان پسند هستند که اميد مي رود با حضور آنان "احضارشدگان" به يکي از فيلم هاي پرفروش و پرمخاطب سال 86 تبديل شود."عواملي که در توليد فيلم سينمايي "احضارشدگان" همکاري داشته اند عبارتند از نويسنده فيلمنامه: حجت قاسم زاده، تدوين: آرش معيريان، موسيقي: محمدمهدي گورنگي، مدير صدابرداري: بابک اخوان، طراح صحنه و لباس: مجيد نيامراد، طراح گريم: مسعود افشار، طراح جلوه هاي ويژه: حسين طلابيگي، عکاس: مجيد خمسه و مشاور پزشکي: عليرضا خزاعي.

 " توفيق اجباري " با حضور گلزار در بزرگراه يادگارامام
 
فيلمبرداري " توفيق اجباري " سيزدهمين ساخته ي محمد حسين لطيفي در بزرگراه يادگار امام تهران ادامه دارد . تاکنون بيش از 70 درصد از فيلمبرداري به اتمام رسيده است . يکي از نکات جالب جديدترين ساخته ي کارگردان فيلم " روز سوم "  فيلمبرداري در خانه واقعي محمدرضا گلزار است . فيلمبرداري بخش هاي مربوط به منزل شخصي محمدرضا گلزار در تاريخ سه شنبه 12 تيرماه به پايان رسيد  پس از آن گروه در خيابان شريعتي و پاسداران مشغول فيلمبرداري شدند  هم اکنون نيز فيلمبرداري در بزرگراه يادگار امام تهران ادامه دارد . بازيگراني همچون محمدرضا گلزار ، رضا عطاران ، باران کوثري ، بهاره رهنما ، نيوشا ضيغمي ، مجيد ياسر ، ليلا عباسي و نعيمه نظام دوست در مقابل دوربين اين کارگردان به ايفاي نقش مي پردازند . گروه همچنان شب کار هستند . لوکيشن بعدي " توفيق اجباري " اتوبان نيايش است . تهيه کنندگي اين کار بر عهده سيد کمال طباطبايي است


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته