جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5851

ديدار روحاني و پوتين در حاشيه اجلاس شانگهاي؛
روحاني: مسکو نقش مهمي در استحکام برجام و اجراي تعهدات طرفهاي مقابل دارد


آتش‌بس سه روزه طالبان افغانستان براي عيد فطر


خبر


مراسم زنگ آغاز به کار معاملات بورس اوراق بهادار تهران


معترضين به نشست گروه 7 در کانادا‎


سرمقاله

جان کري:
ترامپ با خروج از برجام، نگراني‌هاي رهبر ايران را تاييد کرد


پامپئو: برنامه‌هاي اتمي کره‌شمالي پيش از لغو تحريم‌ها بايد کاملا متوقف شوند


چين بدون نقض تعهدات بين المللي با ايران همکاري مي کند


پوتين: اميدوارم ترامپ درصدد بهبود رابطه با روسيه برآيد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 ديدار روحاني و پوتين در حاشيه اجلاس شانگهاي؛
 روحاني: مسکو نقش مهمي در استحکام برجام و اجراي تعهدات طرفهاي مقابل دارد 

 
در ديدار رؤساي جمهور ايران و روسيه بر همکاري دو کشور در جهت تحکيم ثبات در منطقه از جمله در موضوع حل و فصل بحران سوريه تاکيد شد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري حجت الاسلام حسن روحاني در ديدار «ولاديمير پوتين» رئيس جمهور روسيه، گفت: روابط دو کشور در تمام ابعاد در حال توسعه است و دو کشور در حوزه سواپ انرژي ، دفاعي و بخش ترانزيت ، ظرفيت هاي فراواني براي توسعه همکاري دارند و تهران ازسرمايه گذاري شرکتها و بخش خصوصي روسيه استقبال مي کند.

رئيس جمهور در اين ديدار که در حاشيه اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي در شهر چيندائو چين برگزار شد، سازمان همکاري شانگهاي را مجموعه موثري براي امنيت و توسعه منطقه دانست و اظهارداشت:ايران به مشارکت موثر خود در اين سازمان ادامه خواهد داد.

روحاني با بيان اينکه ايران از توسعه روابط اقتصادي با منطقه اوراسيا در چارچوب تجارت آزاد استقبال مي کند، گفت: در موضوع ترانزيت، پيوستن روسيه به کريدور ريلي شمال – جنوب فرصت هاي بزرگي براي همکاري اقتصادي با شرق ايجاد خواهد کرد.رئيس جمهور همچنين با اشاره به نقش مهم روسيه در توافقنامه برجام ، تصريح کرد: ايران طبق گزارش هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده و بعد از خروج يکجانبه و غيرقانوني آمريکا، مسکو نقش مهمي در استحکام برجام و اجراي تعهدات طرفهاي مقابل دارد.روحاني، تداوم روابط و همکاري هاي چند جانبه ايران و روسيه در حوزه امنيت و توسعه همکاري هاي منطقه اي را حائز اهميت برشمرد و گفت: همکاري ايران و روسيه در مبارزه با داعش و ساير گروه هاي تروريستي در منطقه موثر و نتيجه بخش بوده است و اين همکاري ها ادامه خواهد يافت.رئيس جمهور همچنين در اين ديدار از برنامه ريزي خوب روسيه براي برگزاري جام جهاني فوتبال تشکر و ابراز اميدواري کرد که اين دوره از بازي ها بخوبي و با موفقيت برگزار شود.رئيس جمهور روسيه نيز در اين ديدار با تاکيد بر اينکه مسکو به همکاري با ايران در حوزه هاي اقتصادي ، سواپ انرژي و دفاعي ادامه خواهد داد، روابط دو کشور را در همه عرصه هاي مورد توافق رو به توسعه خواند و اظهارداشت:چشم انداز خوبي در همکاريهاي دو کشور در همه عرصه ها و از جمله اقتصادي وجود دارد.


 آتش‌بس سه روزه طالبان افغانستان براي عيد فطر 

 در پي آتش‌بس موقتي که دولت کابل با طالبان افغانستان اعلام کرد، اين گروه شبه‌نظامي نيز آتش‌بس سه روزه‌اي را در تعطيلات عيد فطر در پايان هفته جاري اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، شبه‌نظاميان طالبان تاکيد کردند اين آتش‌بس شامل نيروهاي خارجي نمي‌شود و عمليات طالبان عليه نيروهاي خارجي ادامه خواهد داشت.

آنها همچنين اعلام کردند که از خودشان در برابر هرگونه حمله، دفاع خواهند کرد.


 خبر 

 دفتر مقام معظم رهبري: مبلغ فطريه براي هر نفر 8 هزار تومان است

ميزان زکات فطره از سوي دفتر مقام معظم رهبري اعلام شد که بر اساس آن، حداقل مبلغ فطريه براي هر نفر 8 هزار تومان است.

به گزارش ايسنا، بخش وجوهات پايگاه اطلاع‌رساني حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مبلغ زکات فطريه امسال را اعلام کرد.

حداقل مبلغ فطريه براي هر نفر 8 هزار تومان (براساس قوت غالب گندم) و بر مبناي قوت غالب برنج هم قيمت سه کيلو برنج بر حسب نوع مصرف است.همچنين کفاره غير عمد روزي2500 تومان و مبلغ کفاره عمد روزي 150 هزار تومان تعيين شده است.

در پاسخ به ادعاهاي ماتيس؛

روسيه: داعش تنها در مناطق تحت کنترل آمريکا مقاومت مي‌کند

وزارت دفاع روسيه اعلام کرد، داعش تنها در مناطق تحت کنترل آمريکا به مقاومت خود ادامه مي‌دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، وزارت دفاع روسيه اعلام کرد، گروه تروريستي داعش در سوريه همچنان تنها در کانون مناطق تحت کنترل نيروهاي آمريکا مقاومت مي‌کند.

ايگور کوناشنکوف، سخنگوي وزارت دفاع روسيه در ادامه به ادعاهاي جيمز ماتيس وزير دفاع آمريکا مبني بر اينکه روسيه و ايران از بشار اسد حمايت مي‌کنند که ملتش را به سمت فاجعه سوق مي‌دهد، واکنش نشان داد و گفت، درباره وضعيت کنوني سوريه به وزير دفاع آمريکا توصيه مي‌کنم نقشه وضعيت سوريه را بررسي کند. تمام کانون مقابله با تروريست‌هاي داعش در جاهايي است که تحت کنترل نيروهاي آمريکايي است.وي ادامه داد، نيروهاي دموکراتيک سوريه تنها طرفي هستند که توانستند بر داعش در سوريه پيروز شوند.

واشنگتن: براي کمک‌ به ايزدي‌ها و مسيحيان عراق به سازمان ملل رجوع نمي‌کنيم

واشنگتن اعلام کرد که کمک‌هاي خود به مسيحي‌ها و ايزدي‌هاي عراق را به صورت مستقيم و بدون نياز به سازمان ملل ارائه خواهد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، ترامپ به دولت دستور داده که استفاده از برنامه‌هاي کند و غيرفعال سازمان ملل را متوقف کرده و به جاي آن براي توزيع کمک‌ها از آژانس توسعه بين‌المللي آمريکا استفاده کند تا کمک‌ها سريع و به صورت مستقيم به دست آن‌ها برسد.

افزايش حضور نظامي امارات ‌ در افغانستان

يک منبع در دولت افغانستان اعلام کرد که کابل پيشنهاد امارات را براي آموزش نيروهاي مسلح اين کشور پذيرفته است.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، يک منبع دولتي افغانستاني اعلام کرد که حدود 200 نيروي اماراتي به زودي به ديگر نيروها در افغانستان براي آموزش نظامي نيروهاي مسلح اين کشور ملحق خواهند شد اما تنها در صورت لزوم به ميدان جنگ مي‌روند.


 مراسم زنگ آغاز به کار معاملات بورس اوراق بهادار تهران  


 معترضين به نشست گروه 7 در کانادا‎ 


 سرمقاله 

جنگ تجاري و اعاده حيثيت سياسي در G7

حميدرضا عسگري

با شروع به کار چهل وچهارمين نشست سران G7 در شهر لامالباي ايالت کبک کانادا يکي از مهم ترين و در عين حال چالش برانگيزترين نشست هاي سران هفت کشور صنعتي جهان در حال برگزاري است. چرا که اختلافات جدي اعضاي اين گروه اقتصادي با ايالات متحده، بر اين دور از نشست سايه سنگين انداخته است.

هر چند که آغاز اين تنش ها به قبل از بر گزاري نشست دو روزه سران و مسائل اقتصادي و سياسي همچون افزودن تعرفه بر واردات از اروپا و چين و همچنين خروج از برجام توسط آمريکا باز مي گردد ، اما تنش هاي لفظي سران در جريان اين نشست به اوج خود رسيده است به گونه اي که امانوئل ماکرون در پيامي توئيتري به صراحت اعلام داشته تمام اعضاي گروه G7 توافقنامه پاياني را حتي بدون ترامپ امضاء مي کنند. از سوي ديگر نيز شنيده شده که ترامپ با اکراه به اين اجلاس آمده و حتي ممکن است آن را نيمه تمام ترک کند.

برخي به اشتباه مسئله برجام را به دغدغه اصلي اروپا و ديگر اعضاي اين نشست عنوان مي کنند اما در حقيقت تفاوت اين دور از نشست G7 به اهميت جنگ تجاري آمريکا با اروپا باز مي گردد. اکنون دايره اين جنگ آمريکا علاوه بر اروپا به کانادا و ژاپن هم رسيده است. لذا اکنون مساله رسيدگي به جنگ تجاري در اولويت اين دور از نشست سران قرار دارد و مسائلي همچون برجام در لايه هاي زيرين تصميم گيري هاي اين اجلاس خواهد بود.

نکته ديگر که در تفسيرهاي مختلف نسبت به اين نشست مطرح گرديده بحث انزواي آمريکا در ميان جامعه جهاني است. براي روشن شدن اين بحث بد نيست بدانيم که اقتصاد آمريکا به تنهايي از اقتصاد شش کشور ديگر بزرگ تر است. لذا ترامپ با علم به توان و قدرت اقتصادي آمريکا اينگونه با تمام توان و از همه جوانب اقتصادي و سياسي به جنگ با اتحاديه اروپا رفته است که يقينا بعداز اين هم دامنه آن به چين، کره جنوبي و روسيه هم کشيده خواهد شد.

قطعا آمريکا نسبت به دوره اوباما در عرصه جهاني منزوي تر شده است. اما مساله اينجا است که انزواي آمريکا براي ترامپ اهميتي ندارد. شرايط داخلي و اقتصادي ايالات متحده در اولويت کارها و راس برنامه هاي ترامپ قرار دارد. او براي رسيدن به اهداف خود،هر کشور و نهادي را که در سر راهش باشد بر مي دارد، حتي اگر اين رفتارهاي او به قيمت انزوايش در جامعه جهاني بينجامد.

درنشست G7 نيز اروپا و ديگرکشورهاي حاضر به دنبال حفظ منافع تجاري خود هستند، اما ترامپ با استفاده از اين اهرم اقتصادي درصدد تحقق اهداف سياسي خود نيز هست. درحال حاضر 28 درصد صنايع اروپا و بيش از 35 درصد صنايع کره جنوبي و ژاپن به طور مستقيم و غير مستقيم متعلق به آمريکاست و ايجاد اختلال در آنها ضرر بسيار سنگيني بر آنها وارد خواهد کرد.

لذا شايد اينطور بتوان گفت که اختلافات موجود ميان سران اين گروه با ايالات متحده، بيشتر به منزله حفظ حيثيت و پرستيژ بين المللي آنهاست، چرا که سياست هاي يکجانبه آمريکا در عرصه مديريت جهاني، بسياري از عرف ها و نظم هاي بين المللي را که به واسطه همکاري با اروپا و ديگر کشورهاي قدرتمند جهان به وجود آمده را زيرپا گذاشته است.

قطعاً اروپا و ديگرکشورها صنعتي جهان تايک خط و مرزي قادر به اين رويارويي و جنگ سياسي و لفظي با آمريکا خواهند بود.

اما نکته بسيار مهم عقلانيت ديپلماتيک ايران براي حفظ اين اختلاف و بهره برداري هاي کافي از آن خواهد بود. اگر قرار است ايران در عرصه جهاني و منطقه اي به عنوان يک بازيگر موثر ايفاي نقش کند، بايد قواعد بازي را هم بياموزد و به آن عمل کند.

درحال حاضر نبايد با واکنش ها و موضع گيري هاي غلط، اروپا و ديگرکشورهاي جهان را به اردوي آمريکا نزديک کرد. بايد به اين درک برسيم که شکاف و يا اختلاف به وجود آمده ميان اين قدرت ها دائمي نيست و نبايد فرصت به وجود آمده را از دست بدهيم. از سوي ديگر هم نبايد با خوش خيالي تمام تخم مرغ هاي خود را در سبد اروپا بگذاريم و انتظار داشته باشيم منافع ما را تامين کنند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 جان کري:
 ترامپ با خروج از برجام، نگراني‌هاي رهبر ايران را تاييد کرد 

 
وزير خارجه اسبق آمريکا در مصاحبه با يک روزنامه سوئيسي گفت خروج ترامپ از برجام بزرگترين اشتباه راهبردي آمريکا از زمان جنگ عراق بود.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جان کري، وزير خارجه اسبق آمريکا، در مصاحبه با روزنامه سوئيسي «نويه زوريخر تسايتونگ» در حاشيه مجمع جهاني اقتصاد در سوئيس درباره پيامدهاي خروج آمريکا از توافق هسته‌اي ايران هشدار داد و گفت: خروج ترامپ از برجام بزرگترين اشتباه راهبردي آمريکا از زمان جنگ عراق و همچنين يکي از اشتباهات مهم در تمام تاريخ ايالات متحده بود.

وي در ادامه با هشدار نسبت به پيامدهاي خروج آمريکا از برجام گفت: «خروج از برجام هم باعث منزوي شدن آمريکا مي‌شود و هم افرادي که در ايران اين توافق را انجام دادند. ترامپ با اين اقدام به توافقي پايان داد که طبق آن ايران مسئول محدود کردن برنامه هسته‌اي خود بود.»

جان کري ادامه داد: راهبرد دولت ترامپ اعمال فشار به ايران براي سرنگون کردن حاکميت است؛ اما در صورت تغيير نظام ايران، افراط‌گرايان از قدرت بيشتري برخوردار خواهند شد.

وزير خارجه پيشين آمريکا اضافه کرد: «دولت ترامپ در برابر ايران همان راهبرد تغيير رژيمي را انتخاب کرده است که دولت جرج بوش در قبال عراق در پيش گرفته بود و آنگونه که تاريخ به ما نشان مي‌دهد، اين راهبرد نتيجه خوبي ندارد.»

وي در بخش ديگري از اين مصاحبه ضمن انتقاد از سياست‌هاي دولت آمريکا در قبال کشورمان تصريح کرد: «در حال حاضر، حفظ برجام و باقي ماندن ايران در اين توافق تنها به اروپا بستگي دارد. من به صراحت مي‌گويم که ايران به برجام پايبند بود، ولي ما با خروج از اين توافق، آن را نقض کرديم».

وزير خارجه اسبق آمريکا همچنين اذعان کرد: «ايران به دليل ترس بانک‌ها از تحريم‌هاي ثانويه آمريکا از تمامي مزاياي برجام بهره‌مند نشد و ترامپ در ادامه با خروج از اين توافق، تمام مواردي که رهبر ايران از آن‌ها نگران بود را تاييد کرد.»


 پامپئو: برنامه‌هاي اتمي کره‌شمالي پيش از لغو تحريم‌ها بايد کاملا متوقف شوند 

 سي.ان.ان :وزير امور خارجه آمريکا بار ديگر بر خواسته‌هاي کشورش از کره شمالي مبني بر توقف کامل برنامه‌هاي اتمي اين کشور پيش از لغو تحريم‌هاي بين المللي تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سي.ان.ان، مايک پامپئو، وزير امور خارجه آمريکا در جريان چند مصاحبه با خبرنگاران از کشورهاي آسيايي درباره سايت اتمي کره شمالي گفت که هنوز سايت‌هاي مخفيانه و ناشناخته‌اي وجود دارد.

وي در مصاحبه خود با شبکه تلويزيوني کره جنوبي گفت: نمي خواهم بيش از اينها وارد جزئيات شوم اما زمانيکه خلع سلاح اتمي کامل شود و اين شامل تمامي سايت‌هاي اتمي کره شمالي است و نه آنهايي که اعلام شدند، تحريم‌هاي بين المللي عليه اين کشور برداشته خواهد شد. ما بايد مطمئن شويم که اين خلع سلاح کامل است. اين به کره شمالي بستگي دارد. يک مساله موازي در تضمين‌هاي امنيتي وجود دارد.


 چين بدون نقض تعهدات بين المللي با ايران همکاري مي کند 

 
ايرنا :سخنگوي وزارت خارجه چين اعلام کرد که اين کشور با وجود خروج آمريکا از توافق جامع و نهايي هسته‌اي وين بين ايران و گروه 1+5 و با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ، بدون نقض تعهدات بين المللي، ، همکاري اقتصادي اش را با ايران ادامه خواهد داد.

'هوا چون اينگ'در گفت و گو با ايرنا در مورد احتمال خروج برخي شرکت هاي غربي از ايران به دنبال خروج آمريکا از قرارداد هسته اي ايران تاکيد کرد: دولت چين همواره با اجراي تحريم هاي يکجانبه کشوري عليه ساير کشورها مطابق با قوانين داخلي خود، مخالفت کرده است و اکنون نيز مخالف هرگونه تحريم و اعمال فشار بر ايران به دليل خروج آمريکا از برجام هستيم.او با بيان اينکه چين و ايران همواره مبادلات اقتصادي و تجاري خود را حفظ کرده اند، افزود: دو کشور با رعايت پروتکل هاي بين المللي همکاري هاي خود را از اين به بعد نيز ادامه خواهند داد.


 پوتين: اميدوارم ترامپ درصدد بهبود رابطه با روسيه برآيد 

 
ايسنا :ولاديمير پوتين اظهار اميدواري کرد دونالد ترامپ به وعده‌هايش پيش از انتخاب به عنوان رئيس جمهوري آمريکا، عمل کند.

ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه که براي شرکت در اجلاس شانگهاي به چين رفته است، گفت، اميدوار است دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا به قول‌هايش پيش از انتخابات عمل کند و از جمله از طريق ديدارهاي دوجانبه درصدد بهبود رابطه با روسيه بر آيد.پوتين هم‌چنين گفت: روسيه آماده بهبود روابط با آمريکا از جمله از طريق نشست‌هاي شخصي است. اميدورام بهبود روابط شکل بگيرد. فکر مي‌کنم توپ در زمين آمريکا است.وي افزود: ما مي‌توانيم به طور متفاوت تصميم‌هايي را که از سوي آمريکا اتخاذ مي‌شود از جمله تصميم‌هاي رئيس‌جمهور اين کشور را ارزيابي کنيم. آنها را مي‌توان نقد کرد البته خيلي چيزهاي بيشتر هستند که بايد نقد بشوند اما يک چيز را من قبلا هم گفتم، ترامپ به وعده‌هايش در زمان تبليغات انتخاباتي عمل مي‌کند و يکي از وعده‌هايش بهبود روابط آمريکا – روسيه است.


 يك نكته از هزاران 

 نان از ديرباز به عنوان قوت غالب بشر بوده و گندم استراتژيک ترين محصول کشاورزي است. متاسفانه سبوس به عنوان اصلي ترين ماده مغذي درگندم، حين عمليات آردسازي از آن جدا مي شود و ميزان کمي در آن باقي مي ماند. لذا شاهديم که آرد سفيد به نانوايي ها داده مي شود و رنگ اغلب نان هاي مصرفي ما سفيد است. آرد سفيد و بدون سبوس علاوه بر چاقي و ديابت، زمينه ساز بروز سرطان در افراد نيز خواهد شد. اخيراً برخي نانوايي ها به صورت مجزا و در ازاي گرفتن پول اضافي روي نان سبوس مي پاشند. درحالي که کارشناسان وزارت بهداشت اين اقدام را براي سلامت افراد مضر دانسته و عاملي براي بروز سرطان قلمداد مي کنند. چرا که سبوس نان بايد به ميزان مشخص و استانداردي تعيين شود.

نکته اصلي اينجاست که اين سبوس بايد درکارخانه هاي آردسازي کنترل شود، نه اينکه نانواها به صورت فله اي سبوس را به خميرنان اضافه کنند!. حال از يکسو آرد توزيعي سبوس کافي ندارد و از سوي ديگر نانواها به صورت دلخواه سبوس به نان اضافه مي کنند، در اين ميان سلامت مردم چه مي شود؟!


 ميز خبر 

 با صدور پيامي؛

رهبر انقلاب اسلامي درگذشت حجت‌الاسلام احمدي را تسليت گفتند

حضرت آيت الله خامنه‌اي در پيامي درگذشت روحاني عاليقدر و دانشمند حجة‌الاسلام دکتر احمد احمدي را تسليت گفتند.

ا‌نهدام تيم تروريستي ‌در آذربايجان غربي

قرارگاه حمزه سيدالشهدا (ع) با صدور اطلاعيه اي از انهدام کامل يک تيم تروريستي در اشنويه خبرداد.به گزارش تسنيم ، در اطلاعيه مهم قرارگاه حمزه سيدالشهدا (ع) آمده است: رزمندگان غيور قرارگاه حمزه

سيدالشهدا (ع) در شامگاه مورخه 18 خردادماه پس از کسب اطلاع از نفوذ يک تيم مسلح از عناصر گروهک‌هاي تروريستي وابسته به ايادي استکبار جهاني با اشرافيت اطلاعاتي و عملياتي در منطقه مرزي اشنويه، نسبت به انهدام تيم مذکور اقدام نمودند که در نتيجه آن، تعداد 7 نفر از عناصر گروهک تروريستي ضدانقلاب کشته و زخمي شدند.

انتقال 4 محکوم ايراني از ارمنستان به کشور

معاون حقوق بشر و امور بين الملل وزارت دادگستري از انتقال 4 محکوم ايراني از ارمنستان به کشور خبر داد.به گزارش ايسنا، محمود عباسي با اعلام اين خبر گفت: اين محکومان ايراني که در زندان هاي ارمنستان دوران حبس خود را سپري مي کردند، در چارچوب همکاري هاي حقوقي و قضايي بين دو کشور، از ارمنستان به ايران منتقل شدند.

نجات 11 ماهيگير ايراني با کمک نيروي دريايي پاکستان

11 ماهيگير ايراني که قايق آنان در آب هاي آزاد واقع در 230 کيلومتري بندر کراچي در حال غرق شدن بود به کمک نيروي دريايي پاکستان نجات يافتند.به گزارش ايرنا به نقل از سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران در کراچي، يک فروند شناور صيادي ايران که در فاصله 100 مايلي آب هاي پاکستان دچار حادثه شده بود، از سوي نيروي دريايي پاکستان نجات يافت.

عقب‌نشيني داعش به اطراف بوکمال سوريه در پي حملات ارتش

داعش در پي حمله‌اي کم سابقه که توانست بر بخش‌هايي از شهر بوکمال سوريه سيطره يابد،‌ به اطراف اين شهر عقب‌نشيني کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از راي اليوم، ديده بان حقوق بشر سوريه وابسته به مخالفان سوري اظهار داشت، داعش در پي اينکه توانست بر بخش‌هايي از بوکمال در نزديکي مرزهاي عراق به واسطه سلسله حملات تروريستي تسلط يابد به اطراف اين شهر عقب‌نشيني کرد.اين عقب‌نشيني در پي درگيري‌هاي شديدي بود که نيروهاي سوريه براي ممانعت از پيشروي داعش به راه انداختند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

دانشگاه اوترِخت، اوترِخت، هلند

15-18 جولاي 2008

فهرست شرکت کنندگان

78. سوئد

دانشگاه سيدا/ سارک

Sida/SAREC

دکتر بفيت اولسون

Dr. Befit OLSSON

مدير

دانشگاه کالمار

University of Kalmar

آجنتا بلادح

Agneta BLADH

رئيس

اينگر جوهانسون

Inger JOHANSSON

رئيس دانشگاه

79.سوئيس

آژانس سوئيس براي توسعه و همکاري (SDC)

Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC)

دکتر بيت ويلهلم

Dr. Beate WILHELM

معاون مديرکل

دانشگاه ژنو

University of Geneva

پروفسور جاستين تورِنس

Prof, Justin THORENS

رئيس سابق

پروفسور لوک وِبِر

Prof Luc WEBER

رئيس بازنشسته

80. تانزانيا

دانشگاه آزاد تانزانيا

Open University of Tanzania

پروفسور تي.اس.اي. امبوته

Prof. T. S.A MBWETTE

مدير

81. تايلند

دانشگاه چوآلا لانکورن

Chulalongkorn University

پروفسور دکتر کوا ونگبونسين

Prof.Dr, Kua WONGBOONSIN

نايب رئيس

موسسه ملي مديريت توسعه

National Institute of Development Administration

پروفسور سومبات تامرونپتانياونگ

Prof. Sombat THAlvIRONGTHANYAWONG

رئيس

دانشگاه سيام

Siam University

پروفسور دکتر پورنچاي مونگخونوانيت

Prof.Dr. Pornchai MONGKHONVANIT

رئيس

82. ترينيداد و توباگو

کالج علم، فناوري و هنرهاي کاربردي ترينيداد و توباگو

College of Science, Technology and Applied Arts of Trinidad and Tobago

کارلا آلونزو

Carla ALONZO

رئيس، مدير ثبت نام

دکتر لانکيلوت کويه

Dr Lancelot COWIE

رئيس کميته امور علمي

شِلوئن سيروس

Shelo'en CYRUS

رئيس هيئت امناء

دکتر مرل هو وايته

Dr. Merle HO YTE

رئيس


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته