جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5851

افزايش توليد از 29 ميدان نفتي،
تشريح مصوبه شوراي اقتصاد از سوي وزير نفت


مخالفت اوپک با درخواست ايران درباره تحريم‌هاي آمريکا


معادلات انرژي


ميز خبر


 افزايش توليد از 29 ميدان نفتي،
 تشريح مصوبه شوراي اقتصاد از سوي وزير نفت 

 وزير نفت، مصوبه شوراي اقتصاد را درباره افزايش توليد از 29 ميدان نفتي تشريح کرد و گفت: با اجراي اين طرح، ظرف سه سال، 460 ميليون بشکه به توليد 29 ميدان نفتي اضافه مي‌شود.به گزارش خانه ملت، بيژن زنگنه با اشاره به مصوبه شوراي اقتصاد براي افزايش برداشت از 29 ميدان نفتي، اظهار کرد: 29 طرح براي نگهداشت و افزايش توليد ميدان‌هاي در حال بهره‌برداري در ايلام، خوزستان، گچساران، فلات قاره و فارس طراحي شده که منابع مالي آن قرار است از طريق مردم تامين شود.وي با بيان اين‌که همه فعاليت افزايش برداشت از اين ميدان‌ها به شرکت‌هاي ايراني واگذار مي‌شود، افزود: بيش از 75 درصد تجهيزات براي توسعه برداشت‌ها ايراني است و فهرست مفصلي از تجهيزات ايراني ضميمه قرارداد مي‌شود که پيمانکاران مکلفند اين تجهيزات را از شرکت‌هاي ايراني خريداري کنند.وزير نفت، يکي از اهداف اجراي اين طرح را ايجاد اشتغال و تقاضا براي کالا و خدمات ايراني عنوان کرد و افزود: چهار درصد از کل مبلغ درآمدي صرف رسيدگي به مناطق اجراي طرح‌ها شده و طرح‌هايي براي محروميت‌زدايي در اين مناطق اجرا مي‌شود.

وي يادآور شد: بازپرداخت تمام اصل و فرع پول از محل 50 درصد درآمدهاي اضافي حاصل از اجراي طرح‎ها انجام مي‌شود.زنگنه با بيان اين‌که در حال حاضر مناقصات اين طرح‌ها در جريان است، افزود: قراردادها در سال جاري آغاز مي‌شود و مدت اجراي طرح از زمان اوليه دو سال است که براين اساس ظرف سه سال 460 ميليون بشکه به توليد اضافه مي‌شود و سپس تا 2 ميليارد بشکه به نسبت خط‌هاي تخليه، افزايش توليد خواهيم داشت که درآمد زيادي براي کشور ايجاد مي‌کند.وزير نفت، تصريح کرد: اين يکي از بهترين طرح‌هايي بوده که طراحي شده و با کمک صددرصدي شرکت‌هاي ايراني به نتيجه مي‌رسد.


 مخالفت اوپک با درخواست ايران درباره تحريم‌هاي آمريکا 

 يک منبع آگاه دراوپک به رويترز گفت: اوپک احتمالا درخواست ايران براي گفت‌وگو درباره تحريم‌هاي آمريکا عليه تهران را در ديدار ماه جاري اين گروه رد خواهد کرد.

به گزارش ايرنا ، حسين کاظم‌پور اردبيلي، نماينده ايران در اوپک از رييس هيات مديره اوپک درخواست کرده است موضوع تحريم‌ها را در برنامه گفت‌وگوهاي اين گروه در نشست 22 ژوئن قرار دهد.

بيژن زنگنه، وزير نفت ايران نيز اخيرا خواستار حمايت اوپک در برابر تحريم‌هاي جديد آمريکا شد و اظهار کرد: تهران با نظر عربستان سعودي مبني بر نياز احتمالي براي افزايش توليد نفت جهاني موافق نيست.

دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا، ماه گذشته از توافق هسته‌اي بين‌المللي با ايران خارج شد و بالاترين سطح تحريم‌هاي اقتصادي عليه تهران را اعلام کرد. ايران سومين توليدکننده بزرگ نفت عضو اوپک پس از عربستان سعودي و عراق است. وزيران نفت اوپک براي گفت‌وگو درباره سياست توليد نفت اواخر ماه ميلادي جاري در مقر اين گروه در شهر وين اتريش ديدار خواهند کرد.

کاظم‌پور با اشاره به نامه زنگنه، از هيات مديره اوپک درخواست کرد موضوعي با عنوان حمايت کنفرانس وزيران اوپک از کشورهاي عضوي که تحت تحريم‌هاي غيرقانوني، يکجانبه و فراسرزميني قرار دارند را در برنامه ديدار ژوئن بگنجاند.

اين منبع آگاه اظهار کرد: پس از دريافت درخواست کاظم‌پور، احمد الکعبي، نماينده امارات متحده عربي، در اوپک خواستار نظر شوراي حقوقي شد. اين شورا به درخواست ايران بر اين مبنا که برنامه وزيران به دليل اين‌ که نهايي شده است نمي‌تواند پيدا تغيير کند، پاسخ منفي داد.


 معادلات انرژي 

 رئيس جمهوري:

ايران مي‌تواند منبع مطمئني براي تامين انرژي پاکستان باشد

رئيس جمهوري به همکاري‌هاي تهران - اسلام آباد در حوزه انرژي اشاره کرد و گفت: ايران مي‌تواند منبع مطمئني براي تامين انرژي پاکستان باشد.

به گزارش شانا، دکتر حسن روحاني که براي شرکت در اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي به چين سفر کرده است، در ديدار با ممنون حسين، رئيس جمهوري پاکستان، با ابراز خرسندي از روابط رو به گسترش دو کشور، تاکيد کرد: تهران از توسعه همه‌جانبه روابط با اسلام آباد استقبال مي‌کند و بايد با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي گسترده، سطح روابط و همکاري‌هاي ايران و پاکستان را به‌ويژه در حوزه اقتصادي، بيش از پيش ارتقا داد.

رئيس جمهوري تقويت همکاري‌هاي بانکي را براي توسعه روابط اقتصادي دو کشور مهم برشمرد و افزود: ايران آماده است در زمينه‌هاي مختلف با پاکستان سرمايه‌گذاري متقابل داشته باشد.

وي با بيان اين‌که ايران، پاکستان را کشوري مهم در منطقه مي‌داند و اميدواريم همواره شاهد تعميق و توسعه روابط باشيم، به همکاري‌هاي تهران - اسلام آباد در حوزه انرژي اشاره کرد و گفت: ايران مي‌تواند منبع مطمئني براي تامين انرژي پاکستان باشد.

روحاني با اشاره به گزارش‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، تصريح کرد: ايران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به تعهداتش پايبند بوده است و يکجانبه‌گرايي دولت آمريکا و خروج از برجام به عنوان يک توافق مهم بين‌المللي، خلاف مقررات و عرف روابط بين‌الملل و نيز مصوبات شوراي امنيت است که ضرورت دارد اعضاي جامعه جهاني در برابر آن واکنش نشان دهند.رئيس جمهوري پاکستان نيز در اين ديدار با اشاره به اشتراک‌هاي عميق فرهنگي و تاريخي دو ملت ايران و پاکستان تاکيد کرد: پاکستان به عنوان يک کشور دوست و همسايه، همواره در کنار ايران خواهد ايستاد و ما مصمم به توسعه روابط در همه زمينه‌ها هستيم.

نخستين محموله نفت ايران به شيلي صادر شد

نخستين محموله نفت ايران پس از 16 سال به شيلي صادر شد که نشان داد تهران بازارهاي جديد نفت را در برنامه هاي خود قرار داده است.

به گزارش ايرنا، پايگاه خبري بلومبرگ آمريکا با اعلام اين خبر افزود: انتظار مي رود نفتکش «مونته تولدو» که ظرفيت حمل يک ميليون بشکه نفت را دارد 12 ژوئيه (21 تير) به بندر «سن ويسنته» شيلي برسد.

اين نفتکش در اوايل ماه ژوئن (اواسط خرداد) پس از بارگيري در بندر خارک ايران، خليج فارس را ترک کرده است.دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا ماه گذشته اعلام کرد لغو تحريم ها عليه ايران را تمديد نمي کند.

بلومبرگ ادعا کرد با بازگشت تحريم ها مشخص نيست آيا مشتريان نفت ايران قادر به ادامه خريد از اين کشورند و يا تا چه اندازه مي توانند از ايران نفت بخرند.


 ميز خبر 

 راهکار جديد دولت براي جذب ارز پتروشيمي‌ها

يک مقام مسئول از تصميم جديد براي ارايه خوراک ارزان به پتروشيمي‌ها خبر داد و گفت: شرکت‌هاي پتروشيمي در قبال دريافت خوراک با نرخ دلار 3800 توماني، ارز خود را 4200 تومان به دولت مي‌دهند.

به گزارش مهر، پتروشيمي‌ها هنوز هم حاضر نيستند که ارز خود را با نرخ 4200 تومان به بانک مرکزي بدهند. اين اولين باري نيست که البته آنها از ارايه ارز حاصل از صادرات خود به دولت سر باز مي‌زنند. زمستان گذشته بود که دولت با شکل‌گيري بحران ارزي و رسيدن نرخ دلار به مرز 6000 تومان، از پتروشيمي‌ها درخواست کرد که ارز خود را در بازار بفروشند. آنها نيز با ارايه ارز خود در بازار، توانستند چند روزي بازار را آرام نگاه دارند. اما باز هم با تلاطمات ارزي، وسوسه نگهداري براي فروش به نرخ بالاتر به جان پتروشيمي‌ها افتاد و عرضه ارز آنها متوقف شد.

در اين ميان البته دولت هم با اجراي سياست يکسان سازي نرخ ارز که از بيست و يکم فروردين ماه امسال از سوي اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور اعلام کرد، تلويحا بارها و بارها اعلام کرد که نمي‌تواند صادرکنندگاني را از معافيت مالياتي و ساير مشوق‌ها از جمله جوايز صادراتي و نرخ‌هاي ترجيحي در نظام بانکي براي تسهيلات بانکي، برخوردار کند که حاضر نيستند ارز خود را به بازار عرضه کنند.

اما حتي با اين محدوديت‌هايي که دولت در دوران يکسان سازي نرخ ارز از فروردين ماه تا به حال اعمال کرده است، باز هم صادرکنندگان پتروشيمي حاضر نيستند که ارز خود را در داخل کشور و در سامانه نيما ارايه کنند؛ يا حتي اگر برخي از صادرکنندگان پتروشيمي هم عرضه مي‌کنند، اما همه آنها اين کار را انجام نمي‌دهند.

حال دولت مي‌خواهد با مشوق‌هايي که به صادرکنندگان پتروشيمي ارايه مي‌دهد، ارايه ارز به نرخ 4200 توماني را براي آنها جذاب کند.

يک مقام مسئول در نظام بانکي با تائيد تصميم جديد دولت بعنوان مشوق به واحدهاي پتروشيمي مي‌گويد: دولت تصميم دارد که خوراک پتروشيمي‌ها که تا پيش از اين با نرخ دلار 4200 توماني ، در اختيار آنها قرار مي‌گرفت، اکنون با نرخ 3800 توماني همانند کالاهاي اساسي در اختيار آنها قرار دهد.وي مي‌افزايد: در ازاي دريافت خوراک با 400 تومان کمتر از نرخ قبلي، قرار بر اين است که پتروشيمي‌ها ارز خود را به نرخ 4200 توماني به دولت بفروشند. با اين حساب، دريافتي هر دلار براي صادرکنندگان پتروشيمي چيزي حدود 4600 تومان خواهد بود.

اين تصميم دولت در حالي است که صادرکنندگان بخش‌خصوصي، هنوز با بلاتکليفي‌هاي بسياري در خصوص نحوه فروش ارز حاصل از صادرات خود مواجه هستند؛ به نحوي که در روزهاي ابتدايي اجراي يکسان‌سازي نرخ ارز، مجتبي خسروتاج، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با حضور در برنامه گفتگوي ويژه خبري، اعلام کرد که دولت تصميم دارد به عنوان يکي از راهکارها، اجازه دهد که ارز حاصل از صادرات با نرخ توافقي ميان صادرکننده و واردکننده خريد و فروش شود؛ اما تا اين لحظه هيچ تصميم شفاف و مشخصي در اين رابطه اتخاذ نشده است. اگرچه بسياري از اعضاي تيم اقتصادي دولت نيز موافق با اين راهکار بوده و آن را راهي براي رونق و تشويق صادرات مي‌دانند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته