جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5851


فوت سالانه 11 هزار ايراني بدليل مصرف دخانيات


خبر


خبرپزشكي


 فوت سالانه 11 هزار ايراني بدليل مصرف دخانيات  

 عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي با اشاره به اينکه برابر آمار موجود سالانه حدود 11 هزار نفر در ايران به دليل مصرف دخانيات از بين مي‌روند، گفت: مسئولين امر قوانين و تسهيلات لازم را براي ايجاد کلينيک‌هاي ترک سيگار که توسط داروسازان مديريت مي‌شود را ايجاد کنند.به گزارش روابط عمومي انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران ، دکتر رامين ابريشمي داروساز و متخصص داروسازي باليني در آستانه برگزاري نهمين همايش داروسازي باليني ايران و هجدهمين کنگره آسيايي داروسازي باليني در ارتباط با استعمال دخانيات در کشور اظهار داشت: در ايران ساليانه حدود 55 ميليارد نخ سيگار مصرف مي‌شود که علاوه بر هزينه‌هاي مستقيم موجب صرف هزينه حدود 30 هزار ميليارد تومان جهت درمان بيماري‌هاي ناشي از سيگار مي‌شود.

عضو کميته علمي هجدهمين کنگره آسيايي داروسازي باليني و نهمين همايش داوسازي باليني ايران افزود: برابر آمار موجود تخمين زده مي‌شود سالانه 11 هزار نفر در ايران به دليل مصرف دخانيات از بين مي‌روند همچنين تخمين زده مي شود حدود 11 درصد مردم ايران سيگاري هستند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي ادامه داد: برابر آمار جهاني 70 درصد مرگ‌هاي ناشي از سيگار در کشورهاي در حال پيشرفت رخ مي دهد و در دنيا ساليانه 5 ميليون نفر به دليل مصرف سيگار از بين مي‌روند.ابريشمي بيان داشت: علل مرگ ناشي از سيگار شامل سرطان ريه، بيماري‌هاي انسدادي مزمن ريه، همچون برونشيت مزمن و آمفيزم و بيماري‌هاي عروق کرونر و سکته مغزي است.

متخصص داروسازي باليني عنوان کرد: سيگار کشيدن قابل پيشگيري‌ترين علت مرگ در دنيا است همچنين سيگار باعث آسيب به قسمت‌هاي مختلف بدن از جمله آسيب به چشم شده و آب مرواريد را به همراه دارند ريزش مو، پير شدن پوست و چروک پوست، سکته‌هاي قلبي و مغزي بيماري‌هاي، لثه بيماري هاي ريه، اختلالات جنسي در آقايان و خانم‌ها، پوکي استخوان و سرطان هاي مختلف اعم از معده، مثانه، کليه، ريه، دهانه رحم و .... مي‌شود.

وي با بيان اينکه 70 درصد سيگاري‌ها تمايل به ترک دارند و نيمي از آنها در يک‌سال گذشته جهت ترک سيگار اقدام کرده‌اند، افزود: ترک سيگار خطر مرگ ناشي از بيماري‌هاي مرتبط با سيگار را کاهش مي‌دهد و روش هاي مختلفي براي ترک سيگار شامل ترک ساده، ترک به کمک روان درماني و ترک دارويي وجود دارد.

ابريشمي خاطرنشان کرد: ترک به کمک دارو درماني و روان درماني موثر ترين روش ترک سيگار است و ترک ساده در واقع بدون کمک گرفتن از دارو و روانشناسي بوده و فقط منجر به 3 تا 6 درصد ترک موفقيت سيگار مي‌شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي گفت: در مطالعات ثابت شده است که مصاحبه و ايجاد انگيزه در فرد سيگاري به شرط اينکه توسط افراد آموزش ديده انجام شود حتي به مدت 3 دقيقه مي توانند منجر به ترک موفق سيگار شود.

ابريشمي اضافه کرد: علاوه بر روش‌هاي ذکر شده سياست‌هايي همچون ممنوعيت استعمال دخانيات در اماکن عمومي، آموزش همگاني، افزايش قيمت سيگار و ماليات بر دخانيات، رسانه هاي جمعي و ممنوعيت استعمال دخانيات توسط شرکت‌ها و محيط‌هاي شغلي همگي مي‌تواند بر کاهش مصرف دخانيات موثر باشد.

عضو کميته علمي هجدهمين کنگره آسيايي داروسازي باليني و نهمين همايش داوسازي باليني ايران يادآور شد: مطالعات ثابت کرده است که داروسازاني که در زمينه ترک سيگار آموزش کافي ديده باشند، مي‌توانند بر ترک سيگار نقش موثري ايفا کنند.


 خبر 

 
درمان سرطان با توليد حباب در رگ ها

محققان فرانسوي و چيني با ايجاد حباب هاي بسيار ريز داخل رگ هاي خوني نزديک بافت سرطاني توانسته اند راهکاري غيرتهاجمي براي قطع تغذيه اين بافت ها و رساندن داروهاي ضدسرطان به تومورها بيابند.به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني پزشکي مديکال نيوز،اين روش که مسدودسازي سرخرگ با استفاده از حباب ناميده مي شود؛ شامل تزريق قطره هاي بسيار ريز يا نانوقطره ماده به داخل رگ هاي خوني است که تومورها و بافت سرطاني از آنها تغذيه مي کنند.در ادامه محققان از امواج فراصوت با استفاده از ابزار بيروني نانوقطره هاي مواد را به حباب تبديل مي کنند. اين حباب ها سپس رگ هاي نزديک به بافت سرطاني را مسدود مي سازند.اين گروه در مقاله اي که اخيرا در نشريه علمي الفباي فيزيک کاربردي /Applied Physics Letters منتشر شده است، سعي کردند مفصل و با جزئيات شيوه عملکرد و روند آن را توضيح دهند.پروفسور يي فينگ/Yi Feng استاديار مهندسي زيست پزشکي در دانشگاه ژيان جيائوتونگ/Xi'an Jiaotong چين و محقق ارشد اين مطالعه مي گويد: پي برديم که درمان مسدودسازي سرخرگ، ظرفيت بالقوه اي براي درمان سرطان دارد و اين امر نه تنها با قطع منبع تغذيه تومورها قابل انجام است، بلکه مي تواند به عنوان منبعي براي رساندن داروهاي مدنظر استفاده شود.با قطع تامين خون مورد نياز، تومورهاي بيشتر از چند ميليمتر رشد نمي کنند و قابليت گسترش يا متاستاز را نخواهند داشت.

با وجود اين همچنان دشواري هايي در استفاده گسترده تر از اين روش وجود دارد محققان در مطالعات قبلي خود پي برده بودند بعضي حباب ها با ورود به رگ هاي خوني کوچک تر باعث پارگي و خونريزي مي شوند.آنها توانستند با توليد نوعي ماده شيميايي که موجب توليد رگ هاي خوني جديد مي شود، اين مشکل را حل کنند؛ فرايندي که از آن به نام رگ زايي تعبير مي شود.اين گروه معتقد است روش يادشده مي تواند با قدرت بيشتري سرطان را نابود سازد، ابتدا منبع تغذيه بافت سرطاني را از بين مي برد و در مرحله دوم مي تواند داروهاي ضدسرطاني را به بافت برساند.همچنين امکان کاهش ميزان داروي بيمار با استفاده از اين روش وجود دارد زيرا مسدود کردن رگ باعث مي شود دارو براي مدت طولاني تري در بافت سرطاني باقيي بماند.

مينگژي وان/Mingxi Wan استاد مهندسي زيست پزشکي در دانشگاه ژيانتونگ چين و از ديگر مخققان اين طرح نيز مي گويد: محققان درمان سرطان همواره مي خواهند به دو سوال پاسخ دهند؛ چطور مي توان تومور را از بين برد و دوم اينکه چگونه مي توان عوارض جانبي شيمي درماني را کاهش داد. ما توانسته ايم پي ببريم روش مسدودسازي رگ توانايي بالقوه حل هر دو مشکل را با موفقيت دارد.


 خبرپزشكي 

 روغن درخت چاي جايگزين آنتي بيوتيک‌ها مي‌شود؟

بررسي‌ها نشان مي‌دهد روغن درخت چاي را مي‌توان براي مقابله با عفونت‌ها جايگزين آنتي بيوتيک‌ها کرد.به گزارش ايسنا، محققان از خواص آنتي باکتريال روغن درخت چاي استفاده کرده تا پوشش زيست فعالي توليد کنند که باکتري‌ها را از تجهيزات پزشکي دور مي‌کند. اين يافته‌ مي‌تواند به از بين بردن ميليون‌ها مورد عفونت در سال کمک کند.هر چه ميزان مصرف آنتي بيوتيک‌ها بيشتر شود تاثيرگذاري آنها کمتر مي‌شود و در نتيجه باکتري‌ها در برابر داروهايي با خواص آنتي باکتريال مقاوم مي‌شوند.هر سال، بيش از دو ميليون نفر در آمريکا به باکتري‌هاي مقاوم در برابر دارو آلوده مي‌شوند و بيشتر اين عفونت‌ها در بيمارستان اتفاق مي‌افتد.به گفته کارشناسان استراليايي تعداد زيادي از اين باکتري‌ها در زيست لايه‌هايي پيدا مي‌شوند که در تجهيزات پزشکي شکل مي‌گيرند.اين روزها عفونت مرتبط با زيست لايه‌ها به نگراني فزاينده‌اي تبديل شده‌ است. تنها در آمريکا حدود 17 ميليون عفونت جديد مرتبط با زيست لايه‌ها در سال گزارش مي‌شود که سالانه به 550 هزار مورد فوت منجر مي‌شود.به گزارش مديکال نيوز تودي، متابوليت‌هاي ثانويه گياهي ترکيب‌هاي گرفته شده از عصاره‌هاي گياهي هستند که خواص آنتي باکتريال دارد. همچنين متابوليت‌هاي ثانويه گياهي منابع تجديدپذير کم هزينه قابل دسترسي هستند که ميزان مسموميت آن محدود است و نسبت به آنتي بيوتيک‌هاي توليدي، مکانيزم متفاوتي براي مقابله با باکتري‌ها دارند.

مديرکل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت؛

سبوس اضافي نان خطر سرطان زايي دارد

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، با تاکيد براينکه ميزان سبوس آرد بايد بازنگري شود، گفت: سبوس هاي اضافي به نان براي سلامت مردم مضر بوده و خطر سرطان زايي دارد.

به گزارش مهر، دکتر زهرا عبداللهي، درخصوص آرد سفيد مصرفي در نان ها گفت: آردهاي سفيد مصرفي در نان ها که در اختيار نانواها قرارمي گيرد، بايد مورد بازنگري قرار گيرد، چرا که اين آردها فاقد سبوس هستند و نانواها سبوس را به صورت فله اي خريداري کرده و به نان مي افزايند.وي با تاکيد براينکه استاندارد سبوس در آرد بايد بازنگري شود، افزود: هر گونه افزودني به غير از افزودني ‌هاي مجاز در پخت نان ممنوع و تخلف است و براي توليد نان سبوس‌ دار استاندارد در کشور، بايد سبوس آن در کارخانه به آرد اضافه شود.مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با بيان اينکه افزودن سبوس هاي اضافي به نان براي سلامت مردم مضر بوده و خطر سرطان زايي در پي دارد، تصريح کرد: بازنگري ميزان سبوس آرد نانوايي‌ ها مصوبه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي است و بر اين اساس مقرر است، ميزان سبوس‌ گيري آرد نان لواش، تافتون و سنگگ کاهش پيدا کند.عبداللهي با بيان اينکه در سال هاي اخير مقدار بيشتري از آردها، سبوس گيري مي شود، گفت: با سبوس گيري بيشتر، آردها سفيدتر شده‌ اند و مردم نان کاملا سفيد مصرف مي کنند، اين اقدام مي ‌تواند به مشکلاتي مانند اضافه وزن، ديابت و بيماري‌ هاي قلبي دامن بزند، سبوس بايد طبق استاندارهاي مشخص شده در نان‌ها وجود داشته باشد، زيرا يکي از دلايل بيماري هايي مثل ديابت، چاقي و سرطان ها اين است که فيبر دريافتي مردم کم است و نان سفيد يکي از همان منابع غذايي بدون فيبر است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته