جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5857


اجراي 200 طرح آبخيزداري در هرمزگان


پيش‎بيني برداشت 20 هزار تن رطب در بندرعباس


راعي، سکان فرمانداري شهرستان نجف‎آباد را بر عهده گرفت


فقط 27 درصد اعتبارات احياي درياچه اروميه در حوزه کشاورزي پرداخت شده است


خبــر


در استان


 اجراي 200 طرح آبخيزداري در هرمزگان 

 بندرعباس- شهين صادقي

استاندار هرمزگان از اجراي 200 طرح آبخيزداري در مناطق مختلف اين استان خبر داد.دکتر فريدون همتي در نشست برنامه‌ريزي توسعه پروژه‌هاي آبخيزداري در هرمزگان عنوان کرد: با هدف مهار روان‌‎آبها 200 طرح آبخيزداري در تمامي شهرستانهاي استان هرمزگان اجرا مي‎شود.وي ادامه داد: اجراي اين طرحهاي چند منظوره آبخيزداري موجب تامين آب شرب به خصوص در روستاها و همچنين تغذيه دشتهاي استان خواهد شد.استاندار هرمزگان افزود: نيمي از اعتبارات مورد نياز براي اجراي اين طرحهاي آبخيزداري از منابع استاني و نيم ديگر آن از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي تامين خواهد شد.

همتي تصريح کرد: بنا داريم علاوه بر جذب کامل سهميه هرمزگان براي طرحهاي آبخيزداري از منابع صندوق توسعه ملي، با اجراي سريع و مناسب اين طرحها، اعتبارات بيشتري را در صورت عدم جذب از سوي ديگر استانها، براي هرمزگان جذب کنيم.وي با بيان اينکه طرحهاي آبخيزداري با محوريت جامعه محلي در مناطق مختلف هرمزگان اجرايي خواهد شد، اظهار داشت: اين طرحها با مشارکت مردم و نيروهاي بومي هر منطقه اجرا مي‎شود که در اين راستا توانمندسازي نيروهاي محلي و تشکيل تعاوني براي اجراي اين طرحها در دستور کار است.استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: اجراي طرحهاي آبخيزداري و آبخوان‎داري راهکار موثري در راستاي کنترل و مديريت مناسب منابع آب در استان هرمزگان است.


 پيش‎بيني برداشت 20 هزار تن رطب در بندرعباس 

 بندرعباس- شهين صادقي

مدير جهاد کشاورزي شهرستان بندرعباس با بيان اينکه پيش‌بيني مي‎شود امسال 20 هزار تن رطب در بندرعباس برداشت شود، اظهار کرد: سطح زير کشت رطب در بندرعباس 4 هزارو 900 هکتار است. منصور شفيعي ادامه داد: برداشت رطب از نخلستان‌هاي بندرعباس از اين هفته آغاز شده و تا اواسط شهريورماه ادامه خواهد داشت. وي اضافه کرد: مهمترين ارقام نخل در بندرعباس آل مهتري و نگار است که برداشت آل مهتري رطب نوبر آغاز شده است. شفيعي تصريح کرد: مهمترين نقاط کشت نخيلات در بندرعباس را بخش‌هاي مرکزي، تخت، قلعه قاضي و فين به خود اختصاص داده‌اند و برداشت رطب از تخت و قلعه قاضي آغاز شده و پس از آن برداشت در فين و مرکزي انجام خواهد شد.


 راعي، سکان فرمانداري شهرستان نجف‎آباد را بر عهده گرفت 

 اصفهان- راعي

با حکم وزير کشور، مهندس مجتبي راعي به مدت 4 سال بعنوان معاون استاندار اصفهان و فرماندار ويژه شهرستان نجف‌آباد منصوب شد.مجتبي راعي؛ معاون استاندار و فرماندار جديد شهرستان نجف‌آباد در آيين، معارفه خود که با حضور دکتر طباطبايي معاون سياسي امنيتي استانداري اصفهان برگزار شده بود در سخناني با تاكيد بر لزوم تقويت فضاي وحدت و همدلي در کشور و بويژه شهرستان گفت: سعي وافر خواهيم داشت كه با همكاري همه مردم، ائمه جمعه، سازمانهاي مردم‎نهاد، رسانه‎ها و شخصيتهاي تاثيرگذار، در جهت ارتقاي ظرفيتها و مزيتهاي شهرستان ايثارگر نجف‏آباد، گامهاي محكمي برداشته و از هيچ تلاشي فروگذار نكنيم. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، فرماندار جديد نجف‌آباد، اعتدال را راه برون‎رفت از مشکلات دانست و گفت: معتقدم با انتقادپذيري و نقد سازنده مي‎توان کشور را به راه درست هدايت کرد ولي نبايد نقد بوي تخريب و تهمت و فرافکني داشته باشد.

فرماندار جديد شهرستان نجف‌آباد در ادامه با تاکيد بر مديريت منابع و انرژي بويژه آب گفت: با توجه به خشکسالي هاي سالهاي اخير، صرفه‌جويي و مصرف بهينه بايد سرلوحه کار باشد. مهندس راعي معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان نجف‌آباد افزود: دولت، با تسهيل قوانين و امور اجرايي، زمينه حضور بخش خصوصي و تحقق اقتصاد مقاومتي را فراهم مي‎کند.وي با تاکيد بر خدمت‏رساني و جلب رضايت مردم و ارباب رجوع در دستگاههاي اجرايي و خدماتي گفت: مردم ولي نعمت هستند و بايد با ايجاد يک ساختار پاسخگو و قانونمند، نسبت به رفع مشکلات مردم و تسهيل خدمات اقدام کرد.وي از رسانه بعنوان مهمترين ابزار تحقق توسعه پايدار نام برد و افزود: آزادي رسانه همگام با احقاق حقوق شهروندي و احترام به قانون راه را براي امنيت پايدار که زمينه ساز تحقق توسعه پايدار است فراهم مي‎کند.معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري اصفهان هم در اين مراسم، در سخناني سرزمين نجف‌آباد را سرزميني مقدس خواند و ضمن گراميداشت ياد شهداي سرافراز اين خطه، از حضور خانواده هاي معظم شهدا و همچنين حجت الاسلام حسناتي، امام جمعه شهرستان تشکر نمود و درخصوص شخصيت ايشان اظهار داشت: ايشان در طي دو دهه با راهنماييهاي خود، منشا خدمات و بركات زيادي بودند و در اين شهرستان با ايجاد فضاي همدلي و همراهي، براي همه گرايشهاي سياسي، وجاهت ايجاد کردند.

سيد حميدرضا طباطبايي، به فرماندار جديد شهرستان نجف‌آباد توصيه نمود که در خصوص طرحهاي اشتغالزا در شهرستان، تلاش وافر نمايند و در جهت شناخت ظرفيتها و مزيتهاي شهرستان، هم مشورت و هم فعاليت جهادي داشته باشند.


 فقط 27 درصد اعتبارات احياي درياچه اروميه در حوزه کشاورزي پرداخت شده است  

 اروميه- صديقي

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: تاکنون فقط 282 ميليارد تومان از اعتبارات مصوب براي احياي درياچه اروميه در حوزه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي پرداخت شده است. اسمعيل کريم زاده اظهار داشت: بر اساس برنامه اعلامي دولت مقرر بود در چارچوب راهکارهاي احياي درياچه اروميه تا 40 درصد از مصرف آب در حوزه کشاورزي در حوضه آبريز درياچه کاهش داده شود.

وي گفت: براي انجام اين کار از سال 93 تا کنون بايد مبلغ 1024 ميليارد تومان به اصلاح روش‌هاي مصرف آب کشاورزي اختصاص مي‌يافت که اين کار انجام نشده است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: تاکنون فقط 282 ميليارد تومان از اعتبارات مصوب مورد اشاره براي احياي درياچه اروميه در حوزه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي پرداخت شده است.وي تصريح کرد: در حقيقت فقط 27.5 درصد از اعتبارات مصوب در اين 5 سال تخصيص پيدا کرده بنابراين موضوع کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزي به دليل تکميل نشده پروژه‌هاي پيش‎بيني شده محقق نشده است.

انجام پروژه‌هاي آبياري تحت فشار در 52 هزار و 500 هکتار از اراضي کشاورزي در کنار زهکشي 15 هزار هکتاري در اراضي کشاورزي و تهيه نقشه کاداستر 250 هزار از اراضي کشاورزي حوضه آبريز درياچه اروميه از جمله طرح‌هايي است که تا کنون انجام شده است و در 12 هزار و 900 هکتار از اراضي نيز در چند مرحله طرح‌هاي آبياري تحت فشار انجام شده و 474 کيلومتر لوله‏گذاري انتقال آب به انجام رسيده است.رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: درمجموع با اجراي پروژه‌هاي ياد شده 99.5 ميليون متر مکعب آب صرفه‌جويي شده که در صورت تأمين اعتبارات مصوب اين رقم بايد حدود چهار برابر بايد مي‌بود.

کريم‎زاده گفت: همه اعتبارات مرتبط به درياچه اروميه دقيقاً در محل خود هزينه شده و ريالي از اين ارقام در جاي ديگري غير از آنچه قانون مشخص کرده هزينه نشده است.


 خبــر 

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي:

صرفه‌جويي 35 ميليون مترمکعبي در مصرف سوخت مايع از طريق تأمين گاز صنايع

تبريز- توفيقي

در سال گذشته ماحصل اجراي مصوبه شوراي عالي اقتصاد و گازرساني به واحدهاي صنعتي مشمول اين مصوبه، بيش از 35 ميليون مترمکعب صرفه‌جويي در مصرف سوخت مايع بوده است.

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي در توضيح اين خبر گفت: برابر مصوبه شوراي اقتصاد در سال 95 مبني بر توسعه گازرساني به واحدهاي صنعتي و توليدي که بدليل بعد مسافت از خط گازدار و لزوم اجراي خط اختصاصي، از سوخت مايع استفاده مي‌نمودند، با صرف هزينه حداکثر تا مبلغ 2 ميليارد و 400 ميليون ريال از سوي دولت براي هر واحد، نسبت به نزديک‌رساني گاز و بهره‌مندي اين بخش‌ها از سوخت پاک و ارزان اقدام گرديده است. سيدرضا رهنماي توحيدي افزود: در سال گذشته حدود 50 درصد از صنايع مشمول اين مصوبه، نزديک‎رساني گرديده‌اند و تأمين گاز مابقي مشمولين نيز در برنامه کاري شرکت قرار دارد.

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي تصريح کرد: اجراي اين مصوبه علاوه بر کاهش هزينه‎هاي جاري مصرف‎کنندگان صنعتي، منجر به کاهش آلايندگيهاي زيست محيطي نيز مي‌گردد.

رئيس شوراي هماهنگي مديران آب و برق گلستان:

پرهيز از موازي‎کاري در برنامه‎هاي سازگاري با کم‎آبي و مديريت مصرف برق

گرگان-قهرمان

رئيس شوراي هماهنگي مديران آب و برق گلستان گفت: بايد با اجراي برنامه‎هاي مشترک فرهنگي با موضوع صرفه‌جويي در مصرف آب و برق از موازي‎کاري در برنامه‎هاي سازگاري با کم‎آبي و مديريت مصرف برق پرهيز مي‎شود.

"محمدهادي رحمتي" در نخستين نشست شوراي هماهنگي مديران صنعت آب و برق گلستان افزود: برنامه آموزش همگاني با موضوع مصرف بهينه بايد هدفمند و منسجم اجرا شود.

وي تصريح کرد: به علت ارتباط مستقيم آب و برق برنامه آموزشي و اطلاع‎رساني بايد هماهنگ باشد.

رحمتي اظهار داشت: ارتباط آب و برق را خيليها نمي دانند، کاهش مصرف يک مگاوات برق صرفه‌جويي 25/2 مترمکعب آب را به همراه دارد و از طرفي، زماني که برق در ايستگاه پمپاژ و چاه نداشته باشيم آب هم دچار مشکل مي‎شود.

به گفته وي، در فصل تابستان همه دستگاههاي اجرايي با افزايش مصرف روبرو هستند و پيک مصرف در اين فصل است که بايد براي کاهش مصرف آب و برق فرهنگسازي شود.

رئيس شوراي هماهنگي مديران آب و برق گلستان با اشاره به مشکلات اعتباري و زيرساختي صنعت آب و برق خاطرنشان کرد: با توجه به افزايش تقاضا تمهيدات لازم در بخش آب و برق براي مديريت مصرف بايد انديشيده شود.رحمتي افزود: بايد ساعات اداري تغيير کند که اين مساله موجب جابجايي شدن زمان پيک مصرف مي‎شود و به تبع آن پيک مصرف آب هم جابه جا مي‎شود.

همچنين در اين جلسه مقرر شد، مصارف آب و برق در ادارات ستادي و مناطق به ميزان 20 درصد کاهش يابد و مديران روابط عمومي دستگاههاي زيرمجموعه صنعت آب و برق درجهت اطلاع‎رساني براي ارتقاي فرهنگ صرفه‌جويي در مصرف آب و برق برنامه‌ريزي و اقدام کنند.

مديرعامل شرکت گاز:

ايجاد پايگاه داده مکاني خطوط تغذيه گاز در استان گيلان موفقيت‎آميزاست

رشت-سيده حديث ميرزاده

مديرعامل شرکت گاز گفت: اجراي پروژه و ايجاد پايگاه داده مکاني خطوط تغذيه گاز در استان گيلان موفقيت‎آميزاست.به گزارش روابط عمومي گاز گيلان مديرعامل شرکت گاز اظهار داشت: اين پروژه طي مدت 300 روز کاري به انجام رسيده و علاوه بر خطوط تغذيه، اطلاعات مکاني کليه ايستگاههاي تقليل فشار گاز CGS، TBS، CPS وCNG هايي که از روي خطوط تغذيه برداشت مي‎شوند تهيه شده است.

مهندس اکبر در اين خصوص گفت: اکنون اطلاعات مکاني 900 کيلومتر از خطوط تغذيه، 50 ايستگاه ترکيبي، 10 ايستگاه CGS، 120 ايستگاه CPS و 183 ايستگاه TBS در اين پايگاه ذخيره شده است.مهندس اکبر در اين خصوص گفت: شرکت گاز استان گيلان با درک ضرورت تجميع مدارک و نقشه‏ها و اطلاعات توصيفي مرتبط با تاسيسات خود و با هدف ايجاد سهولت در دسترسي و گزارش گيري از داده‏هاي مکان محور موجود در سازمان به ويژه جهت تصميم گيري و واکنش بموقع در مواقع بحراني از ابتداي سال 95 شروع به امکان‎سنجي جهت تعيين لايه‌هاي موردنياز سازمان نموده است.

توليد برنامه‎هاي راديويي و تلويزيوني به منظور مديريت مصرف برق

اروميه- يزدان پناه

مدير دفتر روابط عمومي شرکت توزيع نيروي برق آذربايجان غربي گفت: با توجه به کاهش نزولات جوي، شرايط توليد برق در تابستان امسال متفاوت از سالهاي گذشته است و اگر درست مصرف نکنيم، خاموشي اجتناب‎ناپذير خواهد بود. داود صالح نمدي با اعلام اينکه براساس پيش‎بيني‎هاي انجام شده در تابستان امسال، کشور با کمبود حدود 6 هزار مگاوات برق مواجه مي‎شود، افزود: در اين شرايط همکاري کليه مشترکين برق جهت گذر از پيک برق تابستان ضرورت دارد.وي از جمله برنامه‎هاي اين شرکت در جهت نيل به اهداف تعيين شده به انعقاد تفاهمنامه توليد و پخش تعداد 25 برنامه راديويي و تلويزيوني با همکاري صدا وسيماي مرکز آذربايجان غربي اشاره نمود.صالح نمدي تصريح کرد: اين اقدام با هدف اشاعه فرهنگ مديريت مصرف در استان در حال انجام است که براساس اين تفاهمنامه تعداد 10 برنامه تلويزيوني 15 دقيقه اي و15 برنامه راديويي 30 دقيقه‎‏اي تحت عناوين « برق و زندگي» و « ايشيقلار سونمسين» توليد و پخش خواهد شد.

وي ادامه داد: همچنين به منظور پخش برنامه‎هاي توليدي به زبان کردي، تفاهمنامه‏اي نيز با صدا و سيماي مرکز مهاباد جهت بازپخش برنامه‎هاي توليدي مرکز استان منعقد شده است.


 در استان 

 سرپرست اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شميرانات:

اجراي 8 پروژه آبخيزداري در شميرانات

شميرانات- صادقعلي

سرپرست اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شميرانات از آغاز اجراي 8 پروژه آبخيزداري دراين شهرستان خبر داد و گفت: اين پروژه‏ها با اعتبار 15ميليارد ريال به مرحله اجرا درآمده است.به گزارش خبرنگار آفرينش، حسن شکري با اعلام اين خبر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عمليات آبخيزداري در اين حوزه‏هاي آبخيز در قالب اقدامات مکانيکي شامل احداث بندهاي سنگي- ملاتي ، گابيوني و خشکه چين به حجم بيش از 6هزار مترمکعب و اقدامات بيولوژيکي شامل کپه کاري در سطح 600 هکتار اجرائي شده است.

وي از بين رفتن پوشش گياهي و به دنبال آن فرسايش خاک را يکي از چالشهاي مهم زيست محيطي دانست و اظهار داشت: اجراي عمليات آبخيزداري علاوه بر اينکه اين چالش را به حداقل مي رساند موجب حفظ آب و خاک و همچنين احياي دوباره منابع طبيعي نيزمي‎شود.اين مقام مسئول به فوايد و کارکردهاي ديگر فعاليتهاي آبخيزداري اشاره کرد و يادآور شد: اقدامات آبخيزداري عاملي مؤثر و کارآمد براي نگهداشت آب و تغذيه سفره‏هاي آب زيرزميني به شمار مي‎آيد که رونق اقتصادي را به همراه داشته و زمينه را براي پايداري محيط طبيعي و توسعه پايدار فراهم مي‏کند.

سرپرست اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان شميرانات خاطرنشان کرد: حوزه‏هاي آبخيز اين شهرستان شامل حوزه‏هاي آبخيز اصلي سدهاي لار، لتيان و دامنه جنوبي البرز و حدود 30 زيرحوزه آبخيز است که طرح جامع کاهش خطرات سيلاب حوزه‏هاي آبخيز شهري تهيه شده است که در صورت تأمين اعتبار، مطالعه و اجرا، انجام خواهد شد.

شکري تأکيد کرد: با توجه به ويژگي هاي خاص شهرستان شميرانات و کوهستاني بودن آن و تغييرات اقليمي و بارشهاي يکباره و همچنين خطرات سيلاب که چندي پيش نيز در اين شهرستان به وقوع پيوست اجراي طرح جامع کاهش خطرات سيلاب حوزه‏هاي آبخيز شهري اين شهرستان ضرورتي اجتناب‎ناپذير است که در اين خصوص از مسئولان و دست‎اندرکاران درخواست مي‎شود براي تحقق اين مهم و اجراي اين طرح اعتبارات لازم را تخصيص دهند.

اصلاح انشعابات غيرفني در شرکت آب و فاضلاب خوي

اروميه- صديقي

به منظور ارتقاي کمي و کيفي و پيشگيري از هدررفت آب آشاميدني، تعداد 267 رشته انشعاب در شرکت آب و فاضلاب خوي در دو ماهه سال جاري اصلاح شد.مدير عامل شرکت آب و فاضلاب خوي با اعلام خبر مذکور اظهار داشت: با عنايت به اصلاح شبکه و خارج‎سازي خطوط قديمي و فرسوده با جايگزيني شبکه و خطوط جديد متفاوت با جنس و قطر خطوط قبلي، در همين راستا و همزمان بااصلاح شبکه ، تعداد 267 رشته انشعاب نيز اصلاح شد.ولي‎زاده يادآور شد مطالعات لازم در خصوص ادامه اين عمليات صورت گرفته و اميدواريم با تامين اعتبارات لازم باقيمانده اصلاح شبکه و انشعابات فرسوده و قديمي در نظر گرفته شده انجام گردد.

مدير عامل شرکت آب و فاضلاب خوي با اشاره به اينکه آب آشاميدني شهروندان با کميت وکيفيت مطلوبي تامين و توزيع مي‎شود. از شهروندان و مشترکين محترم درخواست کرد با رعايت الگوي مصرف و پرهيز از مصارف غيرضرور، مانع قطعي و افت فشار آب شرب گردند.

افتتاح درمانگاه عمومي شرکت آب جنوب شرق خوزستان

اهواز-خبرنگار آفرينش

درمانگاه عمومي شرکت آب جنوب شرق خوزستان با حضور امام جمعه و فرماندار شهرستان کارون، مديرعامل، معاونان و مديران اين شرکت افتتاح شد.درمانگاه عمومي مذکور با همت اداره ايمني و بهداشت محيط زيست در شهرک کوت امير با حضور حجت‎الاسلام و المسلمين خضيراوي امام جمعه شهرستان کارون، معصومه خنفري فرماندار اين شهرستان و مسئولان شرکت آب جنوب شرق افتتاح شد. "سيد علي رادي" رئيس اداره ايمني و بهداشت محيط زيست شرکت آب جنوب شرق در اين خصوص گفت: با توجه به فاصله شرکت تا اولين مرکز درماني و همچنين مسکوني بودن منطقه کوت امير، درراستاي خدمات‎رساني به همکاران و خانواده‏هاي آنها اين مرکز راه‏اندازي شد.

وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر پزشکان عمومي چهار روز در هفته پذيراي بيماران بوده، که با توجه به نظر مساعد مديرعامل شرکت، درصدد گسترش خدمات درماني در اين مرکز هستيم.وي همچنين از راه‎اندازي مرکز سلامت کارکنان با توجه به مجاورت اين مرکز با شرکت آب جنوب شرق، در آينده نزديک خبر داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته