جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5860

وزير نفت:
توافقي در نشست اوپک در کار نخواهد بود

کارشناس حوزه صنعت پتروشيمي:
تخفيف قيمت خوراک توجيه ندارد


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 توافقي در نشست اوپک در کار نخواهد بود 

 وزير نفت در بدو ورود به وين براي حضور در نشست اوپک، به خبرنگاران گفت بعيد است اوپک در نشست هفته جاري به توافقي در خصوص توليد نفت دست پيدا کند.

به گزارش ايسنا، وزيران نفت اوپک در بحبوحه فشار چين و آمريکا براي کنترل رشد قيمت‌ها و حمايت از رشد اقتصاد جهاني با توليد بيشتر نفت، روز جمعه براي بازنگري در سياست توليد در وين ديدار مي‌کنند.

عربستان سعودي که بزرگترين صادرکننده اوپک است به همراه روسيه که بزرگترين توليدکننده خارج از اين گروه است، خواهان خروج تدريجي از توافق کاهش توليد هستند که از ابتداي سال 2017 به اجرا گذاشته شده اما ايران، عراق، ونزوئلا و الجزاير با بالا بردن سطح توليد مخالف هستند.

بيژن زنگنه، وزير نفت پس از رسيدن به وين که مقر اوپک در آن واقع شده است، به خبرنگاران گفت: باور ندارم که در اين نشست بتوانيم به توافق برسيم. اوپک سازماني نيست که از رييس جمهور آمريکا دستور بگيرد. اوپک بخشي از وزارت انرژي آمريکا نيست.

وي وين را روز جمعه پيش از برگزاري نشست اوپک با توليدکنندگان غيراوپک در روز بعد، ترک خواهد کرد و خاطرنشان کرد عامل افزايش اخير قيمت نفت، تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه ايران و ونزوئلا بوده است.

دونالد ترامپ از اوپک خواسته است توليدش را افزايش دهد و عربستان سعودي و روسيه در هفته‌هاي اخير اعلام کرده‌اند که دنيا به نفت بيشتري نياز دارد.

الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه گفت: تقاضا براي نفت معمولا با روند پرشتابي در سه ماهه سوم رشد مي‌کند و در صورتي که تدابير لازم اتخاذ نشود ممکن است با کمبود عرضه مواجه شويم.

از نظر ما اين امر ممکن است به داغي بيش از حد بازار منجر شود.

نواک اظهار کرد: روسيه خواهان آن است که توليد اوپک و غيراوپک به ميزان 1.5 ميليون بشکه در روز افزايش پيدا کند و به توافق کاهش توليد که مجموعا 1.8 ميليون بشکه است پايان دهد. اجراي اين توافق در 18 ماه گذشته کمک کرده است بازار متعادل شود و قيمت‌ها از 27 دلار در هر بشکه در سال 2016 به 75 دلار درهر بشکه صعود کند. علاوه بر ايران، سه کشور عراق، ونزوئلا و الجزاير که از ديگر اعضاي اوپک هستند اعلام کردند با وجود اختلالات عرضه در کشورهايي مانند ونزوئلا و ليبي، با افزايش توليد مخالف هستند.

رشد تقاضا در دو سال گذشته که از نرخ سالانه 1.5 درصد فراتر رفته، ناظران بازار را غافلگير کرده است. انتظار مي‌رود مصرف نفت جهاني امسال به 100 ميليون بشکه در روز برسد.

نواک گفت: اگر هفته جاري براي افزايش توليد تصميمي گرفته شود اوپک و متحدانش مي‌توانند دوباره در سپتامبر براي بازبيني تاثير و تنظيم سياست توليد ديدار کند.


 کارشناس حوزه صنعت پتروشيمي:
 تخفيف قيمت خوراک توجيه ندارد 

کارشناسان معتقدند تخفيف دولت در قيمت خوراک پتروشيمي ها که با هدف ترغيب اين صنايع به عرضه ارز صادراتي در سامانه نيما بوده،عملا بلااثر است و آنها از اختلاف نرخ ارز، هزاران ميليارد سود مي‌برند.علي حسيني، کارشناس حوزه صنعت پتروشيمي در گفتگو با مهر گفت: پس از اعلام تک نرخي شدن ارز از سوي دولت و ايجاد سامانه نيما، عملا رانت محاسبه خوراک با ارز مبادله اي و فروش محصولات با نرخ ارز آزاد از بين رفت و خوراک بر اساس ارز 4200 تومان و ارز حاصل از صادرات نيز در سامانه نيما و بر اساس نرخ 4200 توماني به ريال تبديل شد. عملا با اعمال اين مصوبه تمام رانت هاي اعطايي به پتروشيمي ها گرفته شد اما اين مصوبه چند روز بيشتر دوام نياورد و با اعمال فشار از سوي انجمن صنفي کارفرمايي پتروشيمي به دولت، ارز 3800 توماني براي محاسبه خوراک واحدهاي پتروشيمي اختصاص پيدا کرد.وي ادامه داد: تا قبل از اين موضوع تنها واردات کالاهاي اساسي مانند دارو و يک سري اقلام مصرفي و مواد غذايي مانند ذرت، دانه هاي روغني، کنجاله سويا و ... با ارز 3800 توماني محاسبه مي شد، که با توجه به مصوبه اخير دولت خوراک واحدهاي پتروشيمي نيز در اقلام کالاهاي اساسي اضافه شد. البته به گزارش پايگاه خبري بورس، بعد از افزايش قيمت ارز و راه‌اندازي سامانه نيما براي ثبت واردات و صادرات، پتروشيمي‌ها به‌عنوان دومين منبع صادراتي بعد از نفت اعلام کردند حاضر نيستند ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزي بفروشند. حالا در توافقي ميان بانک مرکزي و صادرکنندگان پتروشيمي قرار بر اين شده دولت به شرکت‌هاي پتروشيمي خوراکي با نرخ دلار 3800 تومان بدهد و در ازاي آن پتروشيمي‌ها ارز حاصل از صادرات را با نرخ 4200 تومان به دولت بدهند.


 معادلات انرژي 

 دومين طرح استيضاح زنگنه با موضوع «توتال» کليد خورد

عضو کميسيون انرژي مجلس از کليد خوردن دومين طرح استيضاح وزير نفت در مجلس خبر داد.

به گزارش ايلنا ،هدايت‌اللّه خادمي عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از تدوين طرح استيضاح بيژن نامدار زنگنه وزير نفت خبر داد و گفت: محور اصلي اين طرح درباره نحوه اجراي تعهدات شرکت توتال فرانسه در ميدان 11 پارس جنوبي است.

وي ادامه داد: اين طرح تدوين شده است و در روز‌هاي آينده در اختيار هيئت‌رئيسه پارلمان قرار داده مي‌شود.

اين نماينده با اشاره به محور‌هاي ديگر اين طرح افزود: قرارداد کرسنت و از دست رفتن بازار گاز در منطقه از محور‌هاي اين طرح است.

ابوالفضل ابوترابي عضو کميسيون قضايي و حقوقي مجلس از کليد خوردن طرح استيضاح وزير نفت درباره قرار داد کرسنت خبر داده بود. اين طرح براي بررسي بيشتر از سوي هيئت‌رئيسه مجلس به کميسيون انرژي پارلمان ارجاع شده است.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس:

از قيمت هر بشکه نفت بين 65 تا 70 دلار استقبال مي‌کنيم

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس با بيان اينکه ما از قيمت نفت بين 65 تا 70 دلار به ازاي هر بشکه استقبال مي‌کنيم، گفت: افزايش قيمت نفت بيش از اين ميزان باعث تبعات بعدي و حتي در آينده منجر به کاهش قيمت نفت مي‌شود به همين دليل ما معتقديم که قيمت نفت بين 65 تا 70 دلار در هر بشکه مناسب است.

اسدالله قره‌خاني در گفت‌وگو با ايسنا درباره کاهش قيمت نفت، گفت: بعيد است که قيمت هر بشکه نفت بيش از اين کاهش داشته باشد. نظر ما هم اين است که قيمت هر بشکه بين 65 تا 70 دلار مناسب است، بودجه کشور نيز بر روي همين قيمت بسته شده است.

وي درباره تبعات افزايش قيمت نفت، گفت: اگر قيمت هر بشکه نفت از 70 دلار بيشتر شود براي ما خطر دارد چون در اين صورت با سرمايه‌گذاري نفت شل مواجه خواهيم شد چون با افزايش قيمت نفت، شل وارد عرصه شده و سرمايه‌گذاري خواهد کرد که هزينه سرمايه‌گذاري‌اش براي هر بشکه بين 55 تا 60 دلار خواهد رسيد. اگر هر بشکه نفت به 75 دلار برسد آن زمان شل وارد عرصه شده و سودي بالغ بر 500 دلار نصيبش مي‌شود، اين اقدام باعث بر هم زدن توازن در بازار عرضه و تقاضا و در نهايت کاهش قيمت خواهد شد.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس ادامه داد: با بر هم خوردن توازن در بازار عرضه و تقاضا، عرضه مازاد بر تقاضا مي‌شود و يک باره مثل گذشته هر بشکه نفت به 20 تا 30 دلار خواهد رسيد به همين دليل ما حاضريم که نفت را هر بشکه 60 تا 65 دلار بفروشيم اما قيمت هر بشکه به 30 دلار نرسد چون پايين آمدن قيمت يک باره خواهد بود اما بالا رفتن آن تدريجي و يک دلار است يعني بالا رفتن قيمت حتي دو سال طول خواهد کشيد پس بايد کاري کنيم که قيمت نفت از اين حد بالاتر نرود.

قره‌خاني کاهش فعلي قيمت نفت را ناشي از اقدامات عربستان دانست و گفت: زماني عربستان به دنبال افزايش قيمت نفت براي فروش آرامکو بود که نتوانست آن را به فروش برساند اما اکنون مي‌خواهد قيمت تا حدي باقي بماند که در صورت خروج احتمالي ايران از بازار فروش نفت بتواند جايگزين آن شود.

بررسي موضوع خريد و فروش نفت

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس از بررسي موضوع خريداران نفت ايران بعد از خروج آمريکا از برجام در اين کميسيون خبر داد.

اسدالله قره‌خاني در مورد وضعيت فروش نفت ايران بعد از خروج آمريکا از برجام، گفت: اين موضوع در جلسه‌اي با حضور وزير نفت مورد بررسي قرار گرفت اما چون هنوز در ابتداي مذاکرات هستيم و عملا اروپايي‌ها کاري براي اثبات پايبندي‌شان به برجام انجام ندادند، بايد منتظر باشيم تا نتيجه مذاکرات مشخص شده و بعد در جلسه‌اي موضوع خريد و فروش نفت و خريداران آن را بررسي کنيم.

وي در عين حال گفت: البته اگر شرکت‌ها و پالايشگاه‌ها به هر دليلي از خريد نفت ايران امتناع کنند ما بر اساس تجربيات گذشته و ارتباطات‌مان مي‌توانيم نفت را به جاهاي ديگر بفروشيم.

افزايش حمايت از "ساخت داخل" در دستور کار نفت‎وگاز پارس

مديرعامل شرکت نفت‌وگاز پارس با تاکيد بر نگاه ويژه اين شرکت به استفاده از توليدات داخلي در پروژه‌هاي پارس‌جنوبي، از پيگيري برنامه‌هايي با هدف مشارکت بيشتر سازندگان و افزايش مستمر حمايت از ساخت داخل در اجراي طرح‌هاي مربوط به عمليات توليد خبر داد.

به گزارش شرکت نفت‌وگاز پارس، محمد مشکين‌فام پس از بازديد ميداني از طرح‌هاي احداث نيروگاه سيکل ترکيبي پارس‌جنوبي، پروژه ساخت مخازن ذخيره‎سازي ميعانات گازي و جلسه با مجريان و پيمانکاران اين دو طرح، در نشست با مديران و سرپرستان بخش عمليات توليد و پشتيباني، بر ضرورت بازنگري در ساختار نيروي انساني و تقويت ارائه خدمات رفاهي به کارکنان بخش فراساحل تاکيد کرد.

وي افزايش تاسيسات گازي و توليد پايدار گاز را مستلزم برنامه‌ريزي دقيق و ايجاد ساختارهايي متناسب با نيروي‌انساني عنوان کرد و با تاکيد بر خدمات‌دهي مطلوب به کارکنان گفت: با توجه به اهميت توليد از ميدان مشترک، فضاهاي رفاهي و مسکوني و خدمات مورد نياز کارکنان تقويت خواهد شد.

مشکين‌فام در اين باره با اشاره به تدوين طرح‌هايي از جمله ايجاد تاسيسات مسکوني در مجاورت سکوهاي دريايي، گفت: اجرايي شدن طرح فوق، موجب بهبود استانداردهاي خدماتي، توسعه شاخص‌هاي کمي و کيفي در عمليات توليد از جمله کاهش بازه زماني تعميرات سالانه، شتاب در عمليات پشتيباني از سکوهاي دريايي، کاهش توقف در چرخه توليد و تداوم توليد تکليفي خواهد شد.


 ميز خبر 

 95 درصد جايگاه‌هاي سوخت تهران ممتاز است

بر اساس اعلام شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه تهران، بيش از 95 درصد از جايگاه‌هاي عرضه سوخت منطقه تهران، ممتاز و درجه يک هستند.

به گزارش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه تهران، سعيد برخوردار، معاون بازرگاني شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه تهران گفت: در راستاي اجراي طرح درجه‌بندي جايگاه‌ها و پايش منظم و مستمر مجاري عرضه فرآورده، بيش از 95 درصد جايگاه‌هاي عرضه سوخت مايع در منطقه تهران درجه ممتاز را به خود اختصاص دادند.

وي افزود: طرح درجه‌بندي جايگاه‌ها در دو مقطع شش ماهه انجام مي‌شود و با توجه به ارزيابي صورت گرفته تعداد 206 باب جايگاه ممتاز و 25 باب جايگاه درجه يک هستند.

برخوردار تصريح کرد: نکات مصوب در چک ليست‌هاي طرح درجه‌بندي و رعايت مواردي همچون استانداردهاي فني، ايمني و زيبايي بصري توسط کارگروه طرح درجه‌بندي بررسي مي‌شود.

معاون وزير نفت خبر داد:

افزايش 18 ميليون ليتري توليد بنزين در 3 ماه نخست امسال

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، 18 ميليون ليتر به توليد روزانه بنزين کشور افزوده شده است.

به گزارش شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، عليرضا صادق‌آبادي درباره افزايش توليد بنزين در کشور گفت: در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، 18 ميليون ليتر به توليد روزانه بنزين کشور افزوده شده که حاصل تلاش همکاران ما در ستاد، پالايشگاه‌هاي ده‌گانه، ‌شرکت ملي پخش، خطوط لوله و مخابرات و شرکت ملي مهندسي و ساختمان نفت است.

وي با بيان اين‌که در مدت يادشده، برخي پالايشگاه‌ها در تعميرات اساسي بودند، تصريح کرد: تعميرات اساسي پالايشگاه‌ها به لحاظ کاهش هزينه و زمان انجام آن و اين‌که بدون حادثه انجام شد، در نوع خود بي‌نظير بود.

صادق‌آبادي با اشاره به مواجهه با برخي اتفاقات غيرقابل پيش‌بيني مانند قطع گاز يا برق و آب در بعضي پالايشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: با وجود اين، به تعهد خود که رسيدن به ميانگين توليد 78 ميليون ليتر بنزين در روز بود عمل کرديم.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي اظهار اميدواري کرد که در سه ماه آينده و با خارج شدن پالايشگاه‌ها از مرحله تعميرات اساسي، توليد بنزين کشور افزايش يابد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته