جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/04/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2811

حسيني: پيشنهاد البرادعي قابل بررسي است
چراغ سبز ايران به مذاکره مستقيم هسته اي با آمريکا


وزيرکشور: تصميم دولت براي سهميه بندي بنزين تغيير نمي کند


درگذشت دبير کل المپياد جهاني فيزيک در اصفهان

باحکم مقام معظم رهبري صورت گرفت;
ابقاي 3 تن از فقهاي شوراي نگهبان


سلطانيه: آماده رفع ابهامات باقي مانده هستيم


اينديپندنت: گفت وگوي آمريکا با ايران ضروري است


خاتمي :جهاني شدن نيازمند تعريف جديدي از انسان است

سرلشگر صفوي خبر داد:
آغاز تغييرات در ساختار يگان هاي رزم سپاه


دادستان کل کشور: حرمت افراد در انتخابات بايد حفظ شود

گزارش انتخاباتي
اصلاح طلبان بار ديگر تشکيل گروه 7 نفره را رد کردند


ميز خبر


کوتاه و خواندني


غير رسمي


  حسيني: پيشنهاد البرادعي قابل بررسي است
 چراغ سبز ايران به مذاکره مستقيم هسته اي با آمريکا 

گروه سياسي، حسين نوري هشجين: نشست هفتگي سخنگوي وزارت خارجه ايران ديروز همچون روال معمول روزهاي يکشنبه با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي در محل اين وزارتخانه برگزار شد. سفروزير خارجه ايران به بحرين و تنش در روابط تهران - منامه در پي انتشار سرمقاله روزنامه کيهان  و پيشنهاد محمد البرادعي مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني برمذاکره مستقيم هسته اي ايران و آمريکا  مهمترين محور هاي اين نشست سيد محمد علي حسيني را تشکيل داده بودند.در همين راستا ديروز اولين پرسشي که از سخنگوي وزارت خارجه پس از تشريح آخرين تحولات حوزه سياست خارجي ايران در هفته گذشته پرسيده شد، پيشنهاد محمد البرادعي در خصوص گفت وگوي مستقيم ايران و آمريکا درباره مسائل هسته اي بود.حسيني در پاسخ به اين سوال، ضمن قابل بررسي دانستن پيشنهاد البرادعي گفت:  " ابعاد مختلف اين پيشنهاد بايد بيشتر مورد بررسي قرار گيرد و براساس آن اظهارنظر و اعلام موضع شود و شايد در مذاکرات آينده بتوان درباره  زواياي آن سوال کرد تا مشخص شود هدف اصلي آن چيست؟"سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به اين پرسش که آيا در دور دوم گفتگوها با آمريکا يا در مذاکره با آژانس، اين موضوع مورد بررسي قرار خواهد گرفت يا نه ؟ اظهارکرد: لازم است که جوانب اين پيشنهادي را که آقاي البرادعي مطرح کرده است در مذاکره با آژانس ، مورد بررسي قرار داد. حسيني در پاسخ به سووال ديگري در خصوص دور دوم گفت و گوهاي ايران و آمريکا نيز گفت که ايران به همان اصول و چارچوب گفتگوهاي دور اول پايبند است و موضع ايران در زمينه تغييري نکرده ست. وي در پاسخ به اين سووال که آيا مواضع " محمدرضا باقري" معاون وزير امور خارجه و " مهدي مصطفوي" قائم مقام وزارت امور خارجه دراين زمينه متفاوت بوده است، گفت: "نه، آقاي باقري از لغو اين گفت و گوها سخن گفته و نه آقاي مصطفوي از لغونشدن سخن گفته است." وي افزود:آنچه که آقاي باقري اعلام کرد اين بود که جمهوري اسلامي ايران اشتياقي به گفتگو با آمريکا ندارد. حسيني همچنين خبر از آن داد که دولت عراق ، رايزني هايي را با ايران و آمريکاانجام مي دهد تا بتواند زمينه لازم را براي دور دوم گفتگوها فراهم کند.سخنگوي وزارت امور خارجه در عين حال از تعامل آمريکا با گروه هاي تروريستي در عراق انتقاد کرد. وي با اشاره به تعامل آمريکا با گروه هاي تروريستي خاطر نشان کرد که آمريکايي ها چشم هاي خود را بر روي کساني که دست به عمليات تروريستي در عراق مي زنند، مي بندند. حسيني اظهار داشت: نمي خواهم بگويم که کجا آمريکايي ها با نيروهاي بعثي نشست و برخاست دارند، ولي اينها مسايلي نيست که ايران از آن مطلع نباشد.
ترمز و توقفي در کار نيست
حسيني در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که احمدي نژاد گفته بود که قطار هسته  اي ايران ترمز ندارد، ولي اکنون شاهديم که قطار هسته  اي ايران دچار ترمز شده است، آيا اين ترمز در پي مذاکرات اخير با آژانس ايجاد شده است و يا براثر مشکلات فني که موجب کند شدن سرعت نصب سانتريفوژها گرديده است؟ گفت: " ترمز و توقفي در کار نيست، فعاليت هاي هسته اي ما در يک چارچوب مدون و دقيق فارغ از فراز و نشيب ها و حواشي سياسي ادامه دارد." سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اين سوال که آيا توافقات اخير ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي فراتر از مصوبات مجلس شوراي اسلامي نيست، گفت: جواب اين سوال منفي است. وي افزود که اين توافقات در چارچوب همکاري هاي ايران با آژانس بوده و طبق مقررات بين المللي است.
مذاکره پيرامون مداليته
حسيني در خصوص مذاکرات هفته گذشته ايران و آژانس در تهران و  موافقت کشورمان با بازرسي از تاسيسات آب سنگين اراک، اظهار کرد: بازرسي بازرسان آژانس از راکتور آب سنگين اراک با                     برنامه ريزي و براساس مقررات پادمان خواهد بود و آنچه مطرح شد پيرامون موداليتي بود و همکاري هاي ايران و آژانس در چارچوب مقررات از اين پس ادامه خواهد داشت.حسيني در پاسخ به سوال ديگري در مورد دور نخست مذاکرات ايران و آژانس  در تهران، گفت: آنچه در اين مذاکرات مطرح شد پيرامون مداليته يا همان چارچوب نحوه حل و فصل مسايل باقي مانده با آژانس بود.  وي خاطرنشان کرد که اين مسايل به دو دسته حال و گذشته تقسيم شده و طرفين پيرامون آن به توافق رسيده اند. حسيني در پاسخ به سوالي در مورد امکان تمديد فرصت دو ماهه مذاکرات ايران و آژانس نيز گفت: اهتمام طرفين اين است که از فرصت دو ماهه براي توافق در مورد مداليته (چارچوب) استفاده کنند ولي اگر نياز به تمديد مذاکرات باشد، اين موضوع قابل بررسي است. سخنگوي وزارت امور خارجه درخصوص زمان دور بعدي گفت و گوهاي "لاريجاني- سولانا" نيز گفت که بعد از قطعي شدن، زمان آن اعلام مي شود. حسيني در پاسخ به سوالي درمورد قطعنامه هاي شوراي امنيت نيز گفت: صدور قطعنامه تاثير خود رادارد ولي ما روندي را تقويت مي کنيم که از شوراي امنيت فاصله مي گيرد.
مناظره خبرنگارکيهان با حسيني
پس از اين پرسش ها نوبت به خبرنگاري رسيد که سووالش را درباره تنش بوجودآمده در روابط تهران - منامه و درخصوص مواضع مديرمسوول روزنامه کيهان در خصوص بحرين مطرح کند و مواضع ايران را در قبال اين سرمقاله جويا شود.سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به اين پرسش، گفت: نويسنده آن يادداشت صريحا اعلام کرده بود که موضع شخصي خود را در اين زمينه مطرح کرده است. وي افزود: قرار نيست آنچه در رسانه ها، چه در ايران و چه در کشورهاي منطقه مطرح مي شود را عنوان موضع رسمي دولت ها بدانيم. حسيني تاکيد کرد که ما هيچ نيازي نمي بينيم مواضع رسمي خود را از طريق يادداشت در رسانه ها مطرح کنيم. در پي اعلام نظر حسيني در اين زمينه خبرنگار روزنامه کيهان گفت، آنچه مديرمسوول اين روزنامه  نگاشته است، نظرشخصي وي نبوده بلکه براساس اسناد معتبر آن را مطرح کرده است. اين خبرنگار افزود: وزارت خارجه در قبال ادعاي مطرح شده از طرف شوراي همکاري خليج فارس در خصوص جزاير سه گانه کوتاهي کرده است. وي پرسيد: آيا آنچه کيهان نوشته است فتنه گري است يا آنچه که شوراي همکاري خليج فارس در خصوص جزاير سه گانه اعلام مي کند؟ حسيني در پاسخ به اين سووال گفت: اظهار نظر شخصي، الزاما غير مستند نيست و هر موضع شخصي مي تواند مستند به اسناد قوي تاريخي باشد ولي قطعا نظر اين نويسنده، موضع رسمي ايران نيست. وي بار ديگر يادآور شد: تهران آنچه را در عرصه سياست خارجي لازم بداند از طريق وزارت امور خارجه اعلام مي کند. حسيني با يادآوري اين نکته که جمهوري اسلامي ايران ادعاهاي واهي در مورد جزاير سه گانه را قويا براساس اسناد تاريخي رد کرده، گفت: در اين زمينه از سوي وزارت امور خارجه کوتاهي صورت نگرفته است.  روزنامه کيهان در سرمقاله روز 18 تير با انتقاد از بيانيه شوراي همکاري خليج فارس و تکرار ادعاي مالکيت امارات متحده عربي بر جزايرسه گانه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسي نوشت: "در ميان کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس، همراهي بحرين با ساير کشورهاي عضو حساب جداگانه اي دارد، زيرا بحرين بخشي از خاک ايران بوده است که در جريان يک زد و بند غيرقانوني ميان شاه معدوم و دولت هاي آمريکا و انگليس از ايران جدا شده است و امروزه اصلي ترين خواسته مردم بحرين بازگشت اين استان جدا شده از ايران به سرزمين اصلي و مادري آن، يعني ايران اسلامي است و بديهي است که اين حق مسلم ايران و مردم استان جدا شده آن نبايد و نمي تواند ناديده گرفته شود." اما اين موضع نويسنده سرمقاله کيهان يعني حسين شريعتمداري در آن سوي آب ها با واکنش منفي دول عربي و مقامات بحرين روبرو شد که معقتد بودند به دليل نزديکي که شريعتمداري با مقامات ارشد نظام دارد، موضع رسمي تهران در خصوص اين کشور کوچک عربي است.


  وزيرکشور: تصميم دولت براي سهميه بندي بنزين تغيير نمي کند  

گروه سياسي: وزيرکشور  بر تصميم دولت مبني بر عدم تغيير سهميه بندي بنزين تاکيد کرد و گفت: دولت سهميه بندي را اعلام کرده و به آن پايبند است. مصطفي پورمحمدي ديروز در حاشيه مراسم دبيران اجرايي کنگره غديردر جمع خبرنگاران افزود: ما تاکيد کرديم که حرف هاي حاشيه اي را نبايد گوش کرد. وي اظهار کرد: ما زمان ها و شيوه هاي سهميه بندي را از مدت ها قبل اعلام کرده بوديم که اين حرف دولت براحتي در حرف هاي حاشيه اي گم شد. وزير کشور بحث سهميه بندي سوخت را يک مقوله و معضل تاريخي عنوان کرد و گفت : گره اين کار رفع شد و دولت و ملت از عقبه اصلي عبور کردند و چيزهايي که باقي مانده، چيزهاي مهمي نيست که بايد به راحتي حل شود.پور محمدي درباره اعلام روز سهميه بندي گفت : کسي نبايد غافلگير مي شد و نبايد افرادي اسم آن را اتفاق جديد مي گذاشتند. به هر حال اگر مردم به صحبت هاي رسمي اعتماد کنند، راحت تر مي توانند خود را با سهميه در نظر گرفته شده، تنظيم کنند. وي درباره اضافه شدن ذخيره سهميه بندي بنزين از چهار ماه به شش ماه براي خودروهاي شخصي گفت: دولت ذخيره سهميه بندي بنزين را از چهار ماه به شش ماه اضافه کرد، يعني اينکه سهميه دو فصل تابستان و پاييز با هم در نظر گرفته شد. وزير کشور با اشاره به اينکه فصل تابستان مردم پرسفر و پر مصرف هستند ادامه داد:خودروهاي شخصي در فصل پاييز کم مصرف هستند و خود مردم بايد مصرف اين 600 ليتر را مديريت کنند. وزير کشور در عين حال گفت: دولت در تلاش است تا آنجا که امکان دارد حداقل نياز مردم به سوخت خودرو را تامين کند. پورمحمدي در خصوص کارت هاي سوختي که در سطح جامعه دست به دست مي گردد، اظهارداشت : درسطح جامعه صحبت هايي مطرح است از جمله اينکه يک سري کارت هاي سوخت خودرو به واسطه از رده خارج شدن اتومبيل ها دست به دست مي شود اما بايد در اين زمينه بررسي بيشتري صورت گيرد و در صورت وجود اين موضوع صريحا مشکل برطرف شود. وي با تاکيد براينکه مشکلات حمل ونقل عمومي بايد سريعتر حل شود، تصريح کرد: با اجراي کامل تبصره  13و با گذشت زمان مشکلات برطرف خواهد شد اما ارزيابي نسبت به ميزان موفقيت طرح سهميه بندي سوخت فعلا زود است. وزير کشور درادامه گفت و گو با خبرنگاران، درباره نتيجه طرح سهميه بندي بنزين ، گفت: اگر چه اظهار نظر در اين باره زود است اما دليلي براي عدم موفقيت اين "طرح ملي" وجود ندارد و مردم آثار و منافع اين حرکت را کاملا درک مي کنند. پورمحمدي درباره طرح دولت براي بهبود درحمل و نقل عمومي و استفاده بيشتر مردم ازاين شبکه گفت: پنج هزار دستگاه اتوبوس از سال گذشته وارد شبکه حمل و نقل عمومي شده و اين، کار بسياربزرگي است. وي درباره توسعه بيش از پيش ناوگان اتوبوسراني استان تهران افزود: در زمان حاضر، تهران ناوگان اتوبوسراني بسياربزرگ و گسترده اي دارد و حدود دو هزار دستگاه اتوبوس در سال هاي 85 و 86 به اين ناوگان اضافه شده است و تلاش داريم تعدادي ديگر نيز اضافه شود. پورمحمدي با اشاره به " کمک هاي جديد دولت به قطار شهري "، تصريح کرد:  بودجه خوبي در سال هاي 85 و 86 براي قطار شهري تهران و ديگر شهرهاي بزرگ کشور در نظر گرفته شده است. وي گفت: دولت، سازمان هاي تاکسيراني را با اضافه کردن تاکسي هاي گازسوز تقويت کرده و شبکه ون را براي اولين بار در حمل ونقل عمومي وارد ساختيم. وزير کشور با اشاره به اينکه هنوز فرهنگ استفاده از ون در جامعه ما جا نيفتاده است، افزود: استقبال جدي از خودروهاي ون نشده، ولي فکر مي کنيم در حوزه حمل و نقل عمومي، "ون" مي تواند نقش خوبي را بازي کند.پورمحمدي با اشاره به ساماندهي مسافربرهاي شخصي گفت :خوشبختانه مقدمات اين کار انجام شد و تنها توزيع کارت سوخت، باقي مانده بود که اين توزيع هم آغاز شده است. وي به ورود ماشين هاي کوچک تر از اتوبوس (ميدل باس ها)به شبکه حمل و نقل عمومي اشاره کرد و اظهار داشت : ميدل باس ها وارد شده و در حال توزيع بين متقاضيان است. پورمحمدي درباره همکاري مردم با دولت در اجراي سهميه بندي سوخت گفت : همکاري بين دولت و مردم خيلي خوب بوده است و بر اين نظريم، مردم ، بافهم، هوشنمندي و درايت خوبي که دارند ما را همراهي مي کنند و با اين تعامل مي توان مشکلات جاري را برطرف کرد. وزير کشور بااشاره به همکاري شهرداري ها در راستاي موفقيت بين مردم و دولت در استفاده بيشتر از شبکه حمل و نقل عمومي، گفت: شهرداران در سراسر کشور بايد خود را براي اول مهرماه که تقاضاي بيشتري براي حمل و نقل در کشور وجود دارد، آماده کنند. وزير کشورافزود:ما پشتيباني خوبي از شهرداري هاکرديم، اما بايد شهرداري ها با تمام ظرفيت خود ، موضوع حمل و نقل را در اولويت قرار بدهند و شهرداران بايد بودجه و نيازهاي حمل و نقل را تامين کنند. پورمحمدي با اشاره به وجود تعداد زيادي اتوبوس در کشور که به علت مشکل در قطعات يدکي کوچک و دارا نبودن راننده ، استفاده نمي شود، گفت: حدود 100ميليون تومان، قيمت اتوبوس هاي نو است که از اين رقم،دولت درحدود 80 ميليون تومان آن را پرداخت کرده و شهرداري ها ما بقي آن را داده اند.


 درگذشت دبير کل المپياد جهاني فيزيک در اصفهان 

مهر: دبيرکل المپياد جهاني فيزيک عصر ديروز در اثر سکته قلبي در اصفهان درگذشت. پرفسور گورژوفسکي که بنيانگذار اين المپياد محسوب مي شود، عصر ديروز در اصفهان، محل برگزاري مسابقات الميپاد جهاني فيزيک 2007 درگذشت. وي به همراه همسر خود در سي و هشتمين دوره المپياد جهاني فيزيک در اصفهان حضور پيدا کرده بود. پرفسور گورژوفسکي در سال 1967 المپياد فيزيک را براي دانش آموزان دبيرستاني را پايه گذاري کرد. دکتر قرباني رئيس دانشگاه صنعتي اصفهان اين موضوع را ديروز تاييد کرد.


  باحکم مقام معظم رهبري صورت گرفت;
 ابقاي 3 تن از فقهاي شوراي نگهبان  

گروه سياسي: حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در احکام جداگانه اي آيت الله محمد يزدي،                 آيت الله محمد مومن و دانشمند محقق حجت الاسلام صادق لاريجاني را براي دوره جديد به عنوان فقهاي شوراي نگهبان منصوب کردند. اين سه تن پيش از اين نيز عضو فقهاي شوراي نگهبان بودند.به گزارش ايرنا، متن احکام به اين شرح است: "بسم الله الرحمن االرحيم
آيت الله آقاي حاج شيخ محمد يزدي دامت افاضاته
با عنايت به پايان يافتن دوره ي عضويت جنابعالي در شوراي نگهبان بر اساس اصل نود و يکم قانون اساسي مجددا جنابعالي را به عضويت آن شوراي محترم براي مدت مقرر قانوني منصوب مي کنم. توفيقات شما را از خداوند متعال خواستارم. سيد علي خامنه اي /24 تير1386/"
"بسم الله الرحمن الرحيم
آيت الله آقاي حاج شيخ محمد مومن دامت افاضاته
با عنايت به پايان يافتن دوره ي عضويت جنابعالي در شوراي نگهبان بر اساس اصل نود و يکم قانون اساسي مجددا جنابعالي را به عضويت آن شوراي محترم براي مدت مقرر قانوني منصوب مي کنم. توفيقات شما را از خداوند متعال خواستارم. سيد علي خامنه اي                           /24 تير1386/"
"بسم الله الرحمن الرحيم
دانشمند محقق جناب حجت الاسلام آقاي حاج شيخ صادق لاريجاني دامت افاضاته با عنايت به پايان يافتن دوره ي عضويت جنابعالي در شوراي نگهبان بر اساس اصل نود و يکم قانون اساسي مجددا جنابعالي را به عضويت آن شوراي محترم براي مدت مقرر قانوني منصوب مي کنم. توفيقات شما را از خداوند متعال خواستارم. سيد علي خامنه اي /24 تير1386/"
آيت ا...  احمد جنتي ، آيت ا.. رضواني و حجت الاسلام والمسلمين محمد رضا مدرسي يزدي سه عضو ديگر فقهاي شوراي نگهبان هستند.براساس اصل 91 قانون اساسي شش نفرفقهاي شوراي نگهبان توسط مقام معظم رهبري انتخاب مي شوند. همچنين براساس اين اصل قانون اساسي، شش نفر حقوقدان شوراي نگهبان از ميان حقوق دانان مسلمان به وسيله قوه قضائيه به مجلس شوراي اسلامي معرفي مي شوند و با راي مجلس انتخاب مي گردند. محسن اسماعيلي، ابراهيم عزيزي، عباسعلي کدخدايي، عباس کعبي، غلامحسين الهام و محمد رضا عليزاده شش حقوقدان شوراي نگهبان در حال حاضر هستند.همچنين براساس اصل 92 قانون اساسي، اعضاي شوراي نگهبان براي مدت شش سال انتخاب مي شوند ولي در نخستين دوره پس از گذشتن سه سال، نيمي از اعضاي هر گروه به قيد قرعه تغيير مي يابند و اعضاي تازه اي به جاي آنها انتخاب مي شوند.در همين راستا، ديروز حجت الاسلام والمسلمين ايزدپناه رييس حوزه رياست قوه قضاييه در                      گفت وگو با ايسنا درباره  اتمام دوره  عضويت سه تن از اعضاي حقوقدان شوراي نگهبان و ورود افراد جديد اظهار داشت: افرادي براي اين امر کانديد شده اما هنوز براي معرفي به مجلس شوراي اسلامي قطعي نشده اند.  عليرضا جمشيدي سخنگو و معاون حقوقي و توسعه قوه قضائيه، حسينعلي اميري معاون رئيس قوه قضائيه و رئيس سازمان ثبت و املاک کشور و سيد فضل ا... موسوي عضو کميسيون حقوقي و قضايي مجلس و دنشيار دانشکده دانشگاه تهران از جمله ديگر افراد مورد نظر آيت ا... هاشمي شاهرودي براي قرار گرفتن در اين جايگاه مهم هستند.


  سلطانيه: آماده رفع ابهامات باقي مانده هستيم  

گروه سياسي: نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: ايران آماده رفع ابهامات باقي مانده با آژانس است.علي اصغر سلطانيه که با يکي از شبکه هاي راديويي کشورمان سخن مي گفت، در پاسخ به اين سوال که آيا قرار است، پس از مذاکرات ايران و آژانس پرونده هسته  اي ايران و ابهامات گزارشات گذشته محمد البرادعي رفع شود، اظهار کرد: سياست ايران شفاف و در راستاي همکاري و تعامل جامعه بين الملل و آژانس بين المللي انرژي اتمي است که مبتني بر منافع ملي است. وي با بيان اينکه يکي از درخواست هاي 1+5 مساله "تعليق" بوده است که معتقديم بر اساس مباني حقوقي، اساسنامه آژانس و پادمان جامع واژه اي به نام "تعليق" اصلا وجود ندارد، گفت: هيچ کشوري محدود در غني سازي و يا حدي از غني سازي اورانيوم نمي شود. پس از اظهارات البرادعي و گزارش هاي فني و تخصصي مبني بر اين که ايران خوشبختانه کاملا بر صنعت غني سازي مشرف شده است، موضوع تعليق مفاهيم سياسي، حقوقي و فني خود را از دست داد. وي گفت: در خصوص مسايل و ابهامات باقي مانده از فعاليت هاي صلح آميز هسته  اي ايران آمادگي داريم، ابهامات را رفع کنيم. بخشي از ابهامات مربوط به فعاليت هاي فعلي است و چنانچه پاسخ دادن به اين مسايل در چارچوب تعريف شده و مشخص باشد و با تعهدات و منافع ملي ما در تناقض قرار نگيرد، حاضر به مذاکره هستيم. وي با اشاره به ابهامات آژانس از فعاليت هاي صلح آميز هسته اي آژانس در گذشته افزود: در آن مقطع پروتکل الحاقي از سوي دولت ايران اجرا نمي شد و تعامل ايران با آژانس در چارچوب پادمان بود، بنابراين هيچ گونه تخلفي در گذشته انجام نشده است.سلطانيه ياد آور شد: کشورها موظف هستند درباره تاسيسات هسته اي خود 180 روز قبل از اينکه مواد هسته اي وارد آن تاسيسات شود به آژانس اطلاع دهند. وي در عين حال خاطر نشان کرد: اگر ابهامي دراين خصوص وجود داشته باشد ايران حاضر به رفع اين ابهامات است. سلطانيه درخصوص توافق ايران با آژانس در دادن اجازه بازديد از رآکتور آب سنگين اراک به بازرسان اين سازمان بين المللي، گفت: اين قدم ها در راستاي تقويت آژانس به عنوان سازمان مرتبط بين المللي با مساله  هسته  اي ايران و تضعيف حرکتي بود که شوراي امنيت را در اين مساله درگير کرد. نماينده ايران در آژانس، در پاسخ به اين پرسش که چه انتظاراتي از کشورهاي 1+5 براي به نتيجه رساندن مذاکرات ايران و آژانس وجود دارد؟ گفت: هر نوع اقدام و فعاليتي در شوراي امنيت، فضاي همکاري و روند جديدي که در ارتباط با آژانس براي حل مسايل باقي مانده آغاز شده است را مسموم خواهد کرد. سلطانيه به کشورهاي 1+5 توصيه کرد آنهايي که عزم سياسي براي حل مسالمت آميز مساله هسته  اي ايران دارند از هر اقدام منفي بر اين روند خودداري  کنند. نماينده  دائم ايران در آژانس با اشاره به مذاکرات همزمان ايران با کشورهاي1+5 و آژانس اظهار داشت: اين دو مسير هر چند جداگانه بررسي و پيگيري مي شوند، اما قطعا بر يکديگر تاثير خواهند داشت. وي تاکيد کرد: طي60 روز قرار است نحوه پرداختن (روش و چارچوب) پاسخ به مسايل باقي مانده بررسي و نهايي شود. وي گفت: موضوعات مورد بررسي در مذاکرات با آژانس عمدتا به مسايل گذشته فعاليت هاي هسته  اي ايران مربوط است و در قالب تعيين چارچوبي با آژانس سعي داريم در مورد بازرسي ها از نطنز، نحوه و شيوه اي را توافق کنيم. سلطانيه ادامه داد: بر اين اساس قرار شد، ظرف يک ماه بازرسان و مشاوران حقوقي به اتفاق طرف ايراني چارچوب بازرسي از تاسيسات غني سازي نطنز را طبق استانداردهاي جهاني معين کنند، مبني بر اينکه وقتي بازرس براي بازرسي مي آيد، چه مدت زماني مي تواند در تاسيسات باشد و چه دوربين هايي را نصب کند و غيره. وي گفت: اين مساله يکي از موارد توافق شده در مذاکرات دو روز گذشته (چهارشنبه و پنج شنبه) ايران و آژانس بوده است. سلطانيه در پاسخ به اين سوال که انسجام داخلي تا چه اندازه مي تواند موضع ايران را در مذاکرات محکم کند؟ گفت: وضعيت حاکم برمساله هسته  اي ايران شبيه به دوران دفاع مقدس است بنابراين انتظار است همه مردم همان گونه که تا به حال حمايت يکپارچه شان را نشان داده اند به حمايت خود ادامه دهند. اگر موضوعي اختلاف آميز بين مسوولان باشد باشد قطعا اين مساله درخط مقدم جبهه اثر گذار خواهد بود.تا به حال هماهنگي و يکپارچگي بين تمام ارگان ها وجود داشته است و اميداوارم با اين روند در اين دفاع مقدس نرم افزاري موفق باشيم.


  اينديپندنت: گفت وگوي آمريکا با ايران ضروري است 

گروه سياسي: روزنامه  انگليسي اينديپندنت گفت وگوي آمريکا با ايران را براي حل مشکلات عراق ضروري خواند. اين روزنامه  انگليسي در گزارشي درباره  عراق و مشکلات آمريکا در اين کشور نوشت: گفت وگو با ايران براي هرگونه راه حلي در عراق همواره از ضرورت برخوردار بوده است. اينديپندنت ادامه داد: هر چه ايران بيشتر درباره  برنامه  هسته يي اش از جانب آمريکا احساس تهديد کند، انگيزه  بيشتري براي اطمينان يافتن از اين خواهد داشت که آمريکا در به دست آوردن کنترل عراق موفق نمي شود. در اين گزارش آمده است: در چهار سال گذشته آنها کار زيادي انجام داده اند; زيرا آمريکا به طور سودمندي شکست خود را با دنبال کردن سياست هاي فاجعه بارش تضمين کرد. بر اساس اين گزارش، ايران بر خلاف عربستان و کشورهاي عربي سني مذهب واقعا از دولت عراق در بغداد حمايت مي کند; دولت عراق به وسيله هم کيشان آنها و سياستمداراني حمايت مي شود که در دوران صدام سال ها مورد حمايت ايران بودند. در اين مطلب آمده است: مشکل اين است که واشنگتن هرگز قصد نداشته بپذيرد که تلاش براي خلع صدام نفوذ ايران را افزايش داده و شيعيان را روي کار آورده است. در همين راستا، يک کانديداي انتخابات رياست جمهوري آمريکا اظهار کرد که کشورش براي ايجاد ثبات درعراق به کمک سوريه و ايران نياز دارد. جان ادواردز، کانديداي دموکرات انتخابات رياست جمهوري آمريکا، روز شنبه گفت که واشنگتن به کمک سوريه و ايران براي برقراري ثبات درعراق نيازمند است. بنا به گزارش خبرگزاري آسوشيتد پرس، وي همچنين نخست وزير عراق را رهبري ضعيف خواند. ادواردز گفت: اگر رييس جمهور بود به سرعت تعداد سربازان آمريکايي در عراق را کاهش مي داد. وي که در يک سفر تبليغاتي به آيووا با مردم صحبت مي کرد، گفت: عراقي ها بايد مسووليت را برعهده بگيرند و هنوز اين کار را نکرده اند. اين سناتور سابق آمريکايي به خبرنگاران گفت که آمريکا بايد ارزيابي خودش را از اوضاع عراق داشته باشد و نوري المالکي، نخست وزير عراق در توقف خشونت ها در اين کشور موثر عمل نکرده است. ادواردز گفت که کشورهاي ديگر در منطقه از جمله سوريه و ايران بايد در کمک به آينده عراق سهيم باشند و اظهار کرد: لازم است ما براي کمک به ثبات عراق به طور مستقيم با آنها تعامل برقرار کنيم.


  خاتمي :جهاني شدن نيازمند تعريف جديدي از انسان است  

گروه سياسي: رئيس مرکز بين المللي گفتگوي فرهنگ ها و تمدن ها گفت : براي رسيدن به مفهوم جهاني شدن بايد به تعريف جديدي از انسان برسيم .سيد محمد خاتمي در ديدار با تينيو کونتي رئيس آکادمي بين المللي کيفيت، تلاش اين آکادمي درايران را در راستاي گسترش مفهوم گفتگوي تمدن ها بر شمرد. در اين ديدار که توسط دبير بين الملل " هشتمين کنفرانس بين الملي مديران کيفيت " ترتيب داده شده بود ، رئيس جمهور سابق کشورمان با تشکر از حضور دکتر کونتي در ايران گفت : هر چند گام هاي برداشته شده توسط آکادمي بين المللي کيفيت قابل تقدير است ، ولي در چارچوب مفهوم جهاني شدن که امروزه به عنوان يک واقعيت مطرح است ، موانع بسياري وجود دارد .وي با اشاره به ضرورت توجه به مفهوم انسان در چارچوب جهاني شدن ياد آور شد: ايده جهاني شدن جديد نبوده و سابقه آن به يونان باستان بر مي گردد، در آن زمان اين ايده به صورت شهر - کشور مطرح شد و پس از ايجاد " جمهوري " " رم و پس از آن " امپراطوري " رم ، مفاهيم حقوق و قوانين جهاني مطرح شد .خاتمي تصريح کرد : مفاهيم فوق يک ايراد عمده داشت و آن اينکه جهان به معنايي که مطرح شده بود ، داراي مرکزي بود که منافع و حقوق آن مرکز بر منافع و حقوق ديگر جهان ارجعيت داشت .وي با تاکيد بر اينکه امروزه مفهوم جهاني شدن ، کماکان از اين کمبود رنج مي برد ، ياد آور شد: در تعريف جهاني شدن بايستي به تعريف جديدي از انسان برسيم ، بدين معنا که تمام انسان ها - و نه گروهي خاص - را به شمار آوريم تا اينکه قدرت هاي بزرگ ، نه تنها حاضر باشند منافع خود را بر منافع ديگران ترجيح ندهند ، بلکه سهم خود را بر اساس دفاع و حراست از حقوق تمامي انسان ها بپردازند .رئيس جمهور سابق ايران خاطر نشان ساخت: در اين راستا جهاني شدن به معناي واقعي شکل گرفته و اقدامات آکادمي بين المللي کيفيت در همين جهت مفهوم واقعي خود را پيدا خواهد کرد .در اين ديدار پيش از سخنان محمد خاتمي ، دکتر کونتي با اشاره به اينکه امروزه موضوع کيفيت فراتر از مسايل کسب و کار و ماوراي اهداف اقتصادي ، مسائل اجتماعي و فرهنگي توسعه پيدا کرده است ، خطاب به خاتمي گفت: از آنجايي که جنابعالي به موضوع گفتگوي تمدن ها علاقه خاصي داريد ، آکادمي بين المللي کيفيت از هر گونه کمک ، همکاري و ابتکار عمل و همچنين اقدام مشخص در اين رابطه با تعهد کامل پشتيباني مي کند .وي به توسعه پايدار و نقش کيفيت که در سازمان هاي دولتي و خدمات عمومي ارايه مي شود ، اشاره کرده ، افزود: متخصصان کيفيت به واحدهاي دست اندرکار ، پشتيباني و کمک هاي فني لازم را مي رسانند و چون اين حرکت از پايين به بالاست ، حتما موفق خواهند بود، زيرا سازمان هاي دولتي به دليل اتخاذ رويکرد بالا به پايين با موانع مختلف روبرو بوده وغالبا موفق نيستند .هشتمين کنفرانس بين المللي مديران کيفيت  که روز يکشنبه 24 تير ماه با پيام " مديران کيفيت و چالش هاي مديريت در قرن بيست و يکم " با حضور مديران،  استادان و کارشناسان داخلي و خارجي در مرکز همايش هاي رازي آغاز به کار کرد تا روز چهارشنبه 27 تير ماه به کار خود ادامه مي دهد .


  سرلشگر صفوي خبر داد:
 آغاز تغييرات در ساختار يگان هاي رزم سپاه 

گروه سياسي: فرمانده کل سپاه از آغاز برخي تغيير و تحولات در ساختار و سازمان هاي يگان هاي رزم اين نيرو خبر داد. به گزارش روابط عمومي دفتر فرماندهي کل سپاه، سيديحيي صفوي که در مراسم توديع و معارفه فرماندهان دانشگاه امام حسين (ع) سخن مي گفت، افزود: دانشگاه امام حسين (ع) يکي از افتخارات و امتيازات و قدرت و پشتوانه عظيم علمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است. وي گفت: بنيان گذاران سپاه در سال هاي آغازين انقلاب اسلامي نخبگان و افرادي با تحصيلات دانشگاهي بودند و ما همواره با علم و دانايي مي خواهيم از انقلاب و دستاوردهاي آن دفاع کنيم. صفوي دانشگاه امام حسين (ع) را اميد سپاه دانست و گفت: حرکت علمي و آموزشي اين دانشگاه در طول بيش از 20 سال که از تاسيس آن مي گذرد، در جهت حفظ هويت علمي، انقلابي و ولايي بوده و اميدوارم در افق 20 ساله سپاه و چشم انداز توسعه از جايگاه حقيقي و واقعي در شان رسالت سپاه برخوردار باشد. فرمانده کل سپاه با تاکيد بر لزوم استفاده از توانمندي هاي علمي استادان در تربيت مديران و فرماندهان آينده سپاه گفت: مجموعه دانشگاه امام حسين (ع) بايد الگوي موفقي از آموزش عالي، پژوهشي و رسالت محوري متناسب با ماموريت هاي سپاه را ارائه و نمونه اي از چرخه علم و تجربه را معرفي کند. وي با اعلام اين مطلب که اين دانشگاه بايد قطب علمي کشور در توليد دانش و فن آوري هاي دفاعي باشد،  گفت: دانشگاه امام حسين (ع) به عنوان بازوي علمي و پايگاه جنبش نرم افزاري با توسعه فن آوري هاي مورد نياز سپاه در سطوح عالي و ايجاد محيط پرجاذبه و بانشاط علمي و انگيزه هاي جهادي براي استادان و اعضاي هيات علمي با حفظ شخصيت مستقل علمي، مي تواند نويدبخش ظهور و بروز استعدادها و توانمندي هاي پاسداران در عرصه هاي علمي و آموزشي سپاه و کشور باشد. فرمانده کل سپاه، درباره تغيير و تحولات ايجادشده در سپاه نيز گفت: سپاه پاسداران با شناخت عميق از تغيير و تحولات پيراموني و با درک صحيح از موقعيت دشمنان انقلاب اسلامي، متناسب با تهديدات فرامنطقه اي، تغيير و تحول در ساختار و سازمان هاي يگان هاي رزم نيروهاي پنج گانه را آغاز و متناسب با انواع تهديدات متصور، خود را براي مقابله با اين تهديدات آماده کرده که اين تغيير در آموزش ها و تجهيزات نيروهاي پنج گانه سپاه محقق شده است. بنا بر همين گزارش در اين مراسم، فرمانده کل سپاه با تقدير از تلاش هاي دريادار پاسدار دکتر علي اکبر احمديان در دوران تصدي فرماندهي دانشگاه و اجراي طرح تحول در اين مجموعه، سردار سرتيپ پاسدار دکتر کرمي نيا که داراي شخصيت علمي و با سابقه ممتد جهادي و مديريتي و عضو هيات علمي دانشگاه بقيه الله (عج) است را به عنوان فرمانده جديد دانشگاه امام حسين (ع) معرفي کرد. در اين مراسم سردار سليماني نيز به عنوان معاون بازرسي ستاد مشترک سپاه معرفي شد.


  دادستان کل کشور: حرمت افراد در انتخابات بايد حفظ شود  

گروه سياسي:  دادستان کل کشور بر لزوم حفظ حرمت ها در انتخابات آتي مجلس تاکيد کرد.  قربانعلي دري نجف آبادي ديروز در گردهمايي مشترک نيروي هاي مسلح استان فارس افزود: حفظ حرمت ها و شخصيت افراد وظيفه خطير نيروهاي مسلح و دستگاه قضائي است که بايد در اين بخش از هيچ تلاشي دريغ نکنند.وي خاطرنشان کرد: اين انتخابات براي حفظ و استحکام بيشتر نظام است لذا افراد نبايد با حرمت شکني فضاي آن را ناسالم کنند.دري نجف آبادي حضور حداکثري مردم در انتخابات را ضروري دانست و خاطرنشان کرد: مردم بايد ضمن حضور گسترده خود در انتخابات آتي مجلس کساني را به نمايندگي برگزينند که شايسته و لياقت خدمت به مردن را داشته باشند.وي ياد آورشد: نمايندگان مجلس نقشي تاثير گزار را در جامعه ايفا مي کنند لذا مردم نيز بايد با آگاهي کامل از درايت نامزدهاي انتخاباتي نمايندگان خود را انتخاب کنند.دادستان کل کشور عنوان کرد: امروز دشمنان قصد توطئه در انتخابات را دارند به همين خاطر دستگاه قضائي و ديگر اقشار جامعه بايد با برنامه ريزي مناسب در مقابل توطئه دشمنان ايستادگي کنند.دري نجف آبادي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به توطئه دشمن و استکبار جهاني در کشور عنوان کرد: به رغم تمام توطئه و دسيسه ها، انقلاب اسلامي بر آرمان هاي خود پافشاري کرده و هرگز تسليم فشار استکبار نخواهد شد.وي با اشاره به اعطاي نشان شواليه به سلمان رشدي از سوي ملکه انگليس خاطرنشان کرد: در گذشته اين نشان از سوي رهبران به فرماندهان نظامي که در جنگ افتخار کسب مي کردند اعطا مي شد اما امروز اين نشان به کسي داده شد که حتي مرده آن نيز براي انسان ها تنفرآور است.دري نجف آبادي اين گونه اقدامات غربي ها را نشانه اي بر دشمني  با اسلام  دانست و تاکيد کرد: قدرت انقلاب اسلام از ايمان، اراده، انگيزه و معرفت است و دسيسه هاي دشمنان نيز نمي تواند اين قدرت را از مردم اين سرزمين بگيرد.


 گزارش انتخاباتي
 اصلاح طلبان بار ديگر تشکيل گروه 7 نفره را رد کردند 


گروه سياسي: در حالي که خبرهاي مربوط به تشکيل يک هيات هفت نفره توسط گروه هاي دوم خردادي تکذيب شده است، برخي رسانه هاي اصولگرا همچنان اصرار دارند که اين هيات تشکيل شده است. پيش از اين اعلام شده بود که سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي، حزب کارگزاران سازندگي، حزب مشارکت، حزب اسلامي کار، حزب اعتمادملي، مجمع روحانيون مبارز و انجمن محقيقن و مدرسين ، جدا از ديگر گروه هاي دوم خردادي اين هيات هفت نفره را تشکيل داده اند. در همين راستا،  رييس دوره  اي شوراي هماهنگي جبهه  اصلاحات ديروز در گفت وگو با ايسنا گفت: هنوز ستاد انتخابات شکل نگرفته و بحث هايي که در رابطه با ليست اخيرا مطرح شده ممکن است يا گمانه زني باشد و يا عملکردي رواني تا تصميمات ستاد انتخابات را به نوعي از پيش تعيين شده تلقي کند. علي تاجرنيا افزود: ما با اين روش ها تقريبا آشنا هستيم اما هم چنان در فضاي کاملا آرام و با رعايت اصل دموکراسي به سمت اجماع اصلاح طلبان حرکت مي کنيم. وي خاطرنشان کرد: ان شا»الله با همکاري مجمع مشورتي آقاي خاتمي و شوراي هماهنگي جبهه  اصلاحات و ديگر گروه هاي اصلاح طلب ستاد انتخاباتي اصلاح طلبان پايان تيرماه کار خود را آغاز خواهد کرد. قائم مقام دبيرکل حزب اعتماد ملي نيز نهايي شدن ليست انتخاباتي ائتلاف اصلاح طلبان در شهر تهران را رد کرد و گفت: برخي افراد و گروه ها با طرح اين گونه شايعات قصد فضاسازي دارند. حجت الاسلام والمسلمين رسول منتجب نيا در گفت وگو با ايسنا خاطرنشان کرد: هنوز هيچ تشکيلاتي روي ليست هاي انتخاباتي کار نکرده و اين ليست ها هنوز به نتيجه نرسيده است. وي افزود: برخي مي خواهند فضاسازي کرده و کانديداهاي مدنظر خودشان را در ليست ها جا دهند; لذا از هم اکنون چنين شايعاتي را مطرح مي کنند. همچنين مجيد انصاري دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارزضمن تکذيب عضويت در گروه 7 نفره اصلاح طلبان به فارس گفت: انتشار اين خبر براي ايجاد تفرقه بين جبهه اصلاحات است. انصاري اضافه کرد: اگر گروهي رسما در جبهه اصلاحات تشکيل شود، قطعا اطلاع رساني رسمي از جانب گروه ها و احزاب جبهه اصلاحات صورت خواهد گرفت و اصلاح طلبان بعد از رسيدن به ائتلاف تصميم مشترک براي تشکيل ستاد و ديگر کارهاي مربوط به انتخابات را انجام خواهند داد و افکار عمومي را نيز در اين خصوص مطلع مي کنند. مصطفي کواکبيان دبير کل حزب مردم سالاري نيز در خصوص تشکيل گروه هفت نفره اصلاح طلبان گفت: تشکيل اين گروه از جانب جبهه اطلاحات تکذيب شده است و چنين گروهي وجود خارجي ندارد. همچنين روز گذشته موسوي تبريزي از تشکيل گروه هفت نفره اظهار بي اطلاعي کرد و گفت: از گروه 7 نفره اصلاح طلبان خبري ندارم و در اين گروه نيز حضور نداشته ام. اين اظهارات در حالي است که يک منبع نزديک به اصلاح طلبان چهارشنبه هفته گذشته به فارس گفت: پس از مدتي بحث بين شاخصين جريان اصلاح طلب، توافقات لازم صورت گرفته و جلسات گروه 7 نفره در کنار جلسات مشورتي 22 نفره آغاز شده است. اين منبع نزديک به اصلاح طلبان افزود: پيش از اين آقاي خاتمي گروه بيست و دو نفره اي را براي سازماندهي جريان اصلاح طلب در انتخابات دور هشتم رياست جمهوري شکل داده بود، ولي برخي بزرگان اين جريان از جمله   آقاي بهزاد نبوي به اين مسئله معترض بودند و اصرار داشتند که احزاب اصلي اصلاح طلبان بايد تصميم گير اصلي  باشند و آن گروه که متشکل از افراد حقيقي هستند مي توانند نقش مشورتي داشته باشند. به گفته اين منبع که نخواست نامش فاش شود، افزود: سرانجام اصرار آقاي بهزاد نبوي و برخي ديگر از آقايان منجر به پذيرش مسئله از سوي آقاي خاتمي شد و گروه 7 نفره متشکل از احزاب سازمان مجاهدين انقلاب، کارگزاران، مشارکت، حزب اسلامي کار، اعتماد ملي، مجمع روحانيون مبارزه و انجمن محققين و مدرسين حوزه علميه شکل گرفت. وي افزود: در حال حاضر آقايان سلامتي، مرعشي، محمد رضا خاتمي، کمالي، موسوي لاري، مجيد انصاري و موسوي تبريزي در اين جلسات شرکت مي کنند و تصميمات اصلي از سوي اين مجموعه گرفته مي شود. اين منبع در پاسخ به اين سوال که ديگر احزاب و تشکل هاي جريان دوم خرداد مانند حزب همبستگي، مردم سالاري و دفتر تحکيم وحدت در کجا قرار دارند؟ گفت: همانطور که گفتم تصميمات اصلي از سوي اين 7گروه اصلي اتخاذ مي شود که بدنه اجتماعي را همراه خود دارند، ولي شايد در مراحل بعد براي مشارکت اين دسته از احزاب نيز سازو کاري پيش بيني شود."


 ميز خبر 


آغاز تهيه فهرست 30 نفره اصولگرايان براي تهران

ايرنا: سيدکمال سجادي سخنگوي جبهه پيروان خط امام و رهبري از آغاز تهيه فهرست 30 نفره نامزدهاي اصولگرايان در هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي، در حوزه تهران خبر داد. به گفته سجادي گروههاي اصولگرا نامزدهاي مورد نظر خود براي حوزه تهران به شوراي مرکزي جبهه متحد اصولگرايان ارايه داده و اين شورا نيز در حال بررسي مصداقهاست.

ثمره هاشمي: اصلاح قانون انتخابات فعلا مطرح نيست

فارس: معاون سياسي وزير کشور گفت: دو بار اصلاحيه قانون انتخابات را به مجلس برديم که فوريت هر دو رد شد لذا اصلاح اين قانون فعلا مطرح نيست.سيد مجتبي ثمره هاشمي در واکنش به اين سوال که آيا تا قبل از انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي اصلاحي در قانون انتخابات صورت خواهد گرفت يا نه؟ گفت: بحث اصلاح قانون انتخابات فعلا مطرح نيست، ما دو لايحه دو فوريتي براي اصلاح اين قانون به مجلس فرستاديم که فوريت هر دو از طرف نمايندگان رد شد و فکر نمي کنم موضوع اصلاح قانون انتخابات به قبل از برگزاري انتخابات مجلس هشتم به نتيجه برسد. ثمره هاشمي با تاکيد بر اينکه اصلاح قانون انتخابات فعلا مطرح نيست، اظهار داشت: البته اعتقاد دارم زود است که شما از هم اکنون به دنبال مسائل انتخابات مجلس باشيد. همچنين با توجه به اينکه در اين دوره کارهاي اجرايي انتخابات از هشت ماه قبل آغاز شده خيلي زود است که ما از حالا فضاي کشور را انتخاباتي کنيم، چرا که اين مسئله همه را مشغول خود مي کند و کارها را تحت تاثير قرار مي دهد، لذا بايد اجازه داد در وقت لازم به مسائل انتخاباتي بپردازيم.

تاکيد بر تشکيل ميز احزاب در ستاد انتخابات

ايسنا: سخنگوي خانه احزاب از برگزاري همايش فصلي اين خانه در تاريخ 25 مرداد با عنوان " احزاب و انتخابات مجلس هشتم" خبر داد. حميد قزويني افزود: در اين همايش درباره نحوه فعاليت و ورود احزاب به عرصه انتخابات بحث و گفت وگو مي شود. قزويني تصريح کرد: در اين همايش کميته نظارت بر انتخابات خانه احزاب درباره فعاليت ميز احزاب و نظارت احزاب در انتخابات مجلس هشتم گزارشي را ارايه مي کند. سخنگوي خانه  احزاب هم چنين با اشاره به تاکيد وزير کشور بر راه اندازي ميز احزاب در ستاد انتخابات اظهار داشت: ميز احزاب در برخي دوره هاي قبلي انتخابات داير بوده; اما در دو دوره  انتخابات اخير متاسفانه وجود نداشته است; گرچه اخيرا وزير کشور اعلام کرد که با راه اندازي ميز احزاب در ستاد انتخابات موافقيم. قزويني تاکيد کرد: احزاب نيز در اين همايش وقت خواهند گرفت و نظراتشان را در رابطه با موضوع همايش مطرح خواهند کرد.
 
پاسخ منتجب نيا به باهنر
 
گروه سياسي: قائم مقام حزب اعتماد ملي به اظهارات دبيرکل جامعه مهندسين پاسخ داد. رسول منتجب نيا در گفت وگو با آفتاب در خصوص اظهارات محمدرضا باهنر که دوم خرداد را انحرافي در انقلاب دانسته بود، گفت: "حادثه دوم خرداد به زعم عموم صاحبنظران منصف حادثه اي تاريخي و حماسه اي تحول خواهانه و جرياني فرهنگي - سياسي در کشور بود. به ياد دارم در ملاقاتي که پس از دوم خرداد خدمت مقام معظم رهبري بوديم، ايشان تعبير فرمودند که "مقلب  القلوب بود که اين حرکت را ايجاد کرد و مردم به صحنه آمدند" در تحليل حضور 30 ميليوني مردم نيز سخن بسيار است اما اجمالا مي توان گفت که اقداماتي در دوره هاي گذشته از جمله دوره چهارم و پنجم مجلس انجام شده بود که مردم منتظر فرصت براي يک "نه" و پاسخ منفي به اين سياست ها بودند و در دوم خرداد اين فرصت ايجاد شد." وي افزود: "اما اين که پس از دوم خرداد چه اتفاقي افتاد که اين دوستان عزيز ما چنين تحليلي دارند، همان طور که آقاي باهنر هم اشاره کرده اند بعد از دوم خرداد جرياني که پيش از آن حاکم بود در کما فرو رفت و از سيلي محکمي که از مردم دريافت کرده بود حداقل دو سال دچار اغما شد. بعد از خروج از اغما و انفعال شروع به کارشکني و سنگ اندازي کرد و از جمله آن حمله به کوي دانشگاه بود. نمي خواهم بگويم جريان راست مستقيما آن حادثه را هدايت مي کرد، اما هرگز نشنيديم که آن جنايت را محکوم کند. آن ها جريان ضدانقلابي که بعد از آن شکل گرفت را محکوم کردند. همان طور که ما محکوم کرديم اما اصل حادثه را نه تنها محکوم نکردند بلکه غيرمستقيم توجيه نمودند." قائم مقام حزب اعتماد ملي به آن بخش از سخنان باهنر اشاره کرد که گفته بود: "در انتخابات شوراهاي دوم آب رفته و به جو بازگشت" و در اين خصوص اضافه کرد: "در اين زمان اين جريان که از مردم سيلي خورده بود به مردم سيلي زد و در واقع آن جرياني که برخلاف راي مردم حرکت مي کرد از غيبت مردم استفاده کرد و آب را به سمت جوي منافع شخصي و جناحي خود سرازير کرد." وي افزود: "اين که آقاي باهنر مي گويد که مردم در دوم خرداد نمي دانستند که با چه کسي بايد مبارزه کنند و با چه کسي همراهي هم حرف بي ربطي است. جريان اصلاح طلبان جريان مردمي و خدايي و متکي به فرامين امامان شيعه و مبتني بر مطالبات مردم بود. تندروي هاي چند نفر انگشت شمار هرگز شعار اصلاحات نبوده و سرآمدن آن جريان نه تندروها بلکه کروبي ها و خاتمي ها و هاشمي ها بودند. مردم همه مي دانستند که دوست کيست و دشمن کيست و تندروي عده اي قليل را به پاي همه جريان نمي نوشتند."


 کوتاه و خواندني 

کره شمالي رآکتورهسته اي خود را تعطيل کرد

آفتاب: سخنگوي وزارت خارجه آمريکا، اعلام کرد: کره شمالي راکتور هسته اي "يونگ بيون" را بسته است. شان مک کورمک با استقبال از اين اقدام کره شمالي گفت: منتظر تاييد نهايي بسته شدن راکتور "يونگ بيون" از سوي آژانس بين المللي انرژي اتمي است. به گزارش بي بي سي بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي روز شنبه براي نظارت بر تعطيلي اين راکتور اتمي مهم وارد پيونگ يانگ، پايتخت کره شمالي شده بودند. راکتور "يونگ بيون" در 90 کيلومتري شمال پينوگ يانگ واقع است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين اولين سفر بازرسان سازمان ملل به کره شمالي، از سال 2002 تا کنون به شمار مي آيد. اين اميد وجود دارد که کره شمالي پس از سال ها مذاکره در قبال دريافت تضمين امنيتي و کمک مالي، برنامه هسته اي خود را متوقف کند. عادل طولبا سرپرست هيات بازرسان اعزامي در همين پيوند به خبرنگاران گفت: "ما تمامي وسايل لازم براي بازرسي را در اختيار داريم و مي توانيم بلافاصله کار خود را آغاز کنيم." وي افزود: "با کمکي که در هفته هاي گذشته از کره شمالي دريافت کرديم ما فکر مي کنيم بتوانيم ماموريت خود را با موفقيت انجام دهيم." در همين زمينه، کريستوفر هيل سرپرست هيات مذاکره کننده آمريکا درمورد برنامه هسته اي کره شمالي، پيش بيني کرده بود که تاسيسات اصلي هسته اي کره شمالي روز دوشنبه تعطيل خواهند شد. هيل افزود که تعطيلي راکتور يونگ بيون که قادر به توليد کردن پلوتونيوم است، فقط گام نخست است و "من نمي خواهم که مردم فکر کنند که بسته شدن اين راکتور بزرگترين و تنها نتيجه مهم مذاکرات با کره شمالي است." مقامات کره جنوبي نيز اعلام کردند که نخستين محموله نفتي 6 هزار 200 تني که قرار بود براساس معامله خلع سلاح اتمي تحويل کره شمالي شود، به اين کشور رسيده است.

تلاش ايران براي جلوگيري از تحريم ها

ايسنا: خبرگزاري آلمان گزارش داد:" اگرچه دولت ايران به طور مستمرمي کوشد نشان دهد که اين کشور در برابر قطعنامه هاي تحريم شوراي امنيت آسيب ناپذيراست، اما براي جلوگيري از چنين تحريم هايي همه  تلاش هاي لازم را انجام مي دهد." اين خبرگزاري ادامه داد:" تازه ترين تلاش ايران در اين زمينه نشستي بود که در تهران با حضور هياتي از آژانس بين المللي انرژي اتمي به رياست اولي هاينونن، معاون مدير کل آژانس برگزار شد. علي لاريجاني، مذاکره کننده هسته  اي ارشد ايران و محمد البرادعي، مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي ماه گذشته در وين ديدار کردند تا درباره تدوين طرحي صحبت کنند که بر اساس آن ايران همه  ابهامات فني باقي مانده درباره  برنامه  هسته يي اش را برطرف مي سازد. علا الدين بروجردي، رييس کميسيون سياست خارجي ايران گفته است:" ابتکار ايران باهدف روشن کردن همه  وجوه فني پيش از از سرگيري گفت وگوهاي سياسي ميان لاريجاني و سولانا انجام مي گيرد." خبرگزاري آلمان آورده است:" اين طرح در درجه  اول سومين قطعنامه عليه ايران را که انتظار مي رود شامل تحريم هاي سخت تر باشد به تعويق مي اندازد." در اين گزارش ادعا شده است: " طرح توافقي ايران و آژانس يک مشکل دارد که هاينونن در پايان گفت وگوهايش در تهران به آن اشاره کرد و آن فعاليت هاي هسته  اي ايران است که در گذشته به آژانس گزارش نشده است. معاون آژانس هم چنين عنوان کرد که اين نهاد مسوول ارزيابي فني مبتني بر بازرسي هاست و بنابراين قطعنامه هاي شوراي امنيت يا ملاحظات سياسي فراتر از کنترل آژانس است."

 


آزادي 24ايراني از زندان هاي عراق

ايرنا: پايگاه خبري اينترنتي "اصوات العراق" ديروز از آزادي 24 تن از زندانيان ايراني از يک زندان عراق خبر داد. به گزارش اين پايگاه خبري و به نقل از يک مقام امنيتي عراق، عصر روز شنبه 24 تن از ايرانيان زنداني در زندان "البدره" در استان کوت مورد عفو قرار گرفتند و به ايران بازگشتند. بر اساس اين گزارش ايرانيان آزاد شده به اتهام ورود غير قانوني به خاک عراق بازداشت و به دستور مقامات قضايي اين کشور آزاد شدند. زندان "البدره" در 80 کيلومتري شرق استان کوت ودر مجاورت مرزهاي جمهوري اسلامي ايران قرار دارد. در همين حال و به گزارش ايرنا به نقل از يک منبع مطلع در سفارت جمهوري اسلامي ايران در بغداد، خبر رسمي در اين خصوص از سوي دولت عراق در اختيار مقامات ايراني قرار نگرفته است. اين منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: تلاش ها براي آزادي زندانيان ايراني در عراق از سوي سفارت جمهوري اسلامي ايران ادامه دارد و اميدواريم که هر چه سريع تر شاهد آزادي هموطنان زنداني در عراق باشيم. وي افزود: به دليل ناامني در عراق به هموطنان توصيه مي کنيم به شکل غير قانوني وارد خاک عراق نشوند و جان خود رادر معرض خطر قرار ندهند. به گفته اين منبع حداقل مجازات افرادي که به طور غير قانوني وارد خاک عراق مي شوند 6 ماه تعيين شده اما در ماه هاي گذشته افراد دستگير شده به 2  سال زندان محکوم شده اند.

برگزاري اولين جلسه بازپرسي کرباسچي

مهر: اولين جلسه رسيدگي به اتهامات غلامحسين کرباسچي، مديرمسئول روزنامه توقيف شده "هم ميهن" صبح ديروز با حضور وي در شعبه دوم بازپرسي دادسراي کارکنان دولت برگزار شد. محمود عليزاده طباطبايي، وکيل مدافع غلامحسين کرباسچي در اين رابطه، گفت: در اين جلسه اتهاماتي نظير نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي و توهين و افترا به موکلم تفهيم شد و ما نيز در دفاع از خود مطالبي را بيان کرديم.وي افزود: در اين جلسه شکايت وزارت صنايع و معادن، انصار حزب الله اصفهان و دو مورد شکايت دادستان تهران مطرح شد و ما نيز به سوالات بازپرس پرونده پاسخ داديم. وکيل روزنامه هم ميهن با اشاره به اينکه رسيدگي به همه شکايت هاي مطرح شده عليه کرباسچي در اين جلسه امکانپذير نشد، خبر داد: قرار است به  موارد باقيمانده در جلسه دوم بازپرسي که اواخر هفته برگزار مي شود، رسيدگي شود.

احمدي نژاد پنج شنبه به ميهماني بشار اسد مي رود

گروه سياسي: برنامه  سفر "محمود احمدي نژاد" رييس جمهوري اسلامي ايران به سوريه که با هدف تبريک آغاز دومين دوره  رياست جمهوري "بشار اسد" صورت مي گيرد، براي روز پنجشنبه  آينده قطعي شد. بشار اسد، روز سه شنبه با اداي سوگند قانون اساسي در مجلس خلق سوريه، به طور رسمي، دومين دوره  هفت ساله  رياست جمهوري خود را آغاز مي کند. احمدي نژاد را در سفري يک روزه به دمشق، "منوچهر متکي" وزير امور خارجه و "محمد سعيدي کيا" وزير مسکن و شهرسازي ايران همراهي مي کنند. رييس جمهوري اسلامي ايران بنا دارد با همتاي سوري خود در مورد مناسبات سياسي و همکارهاي رو به توسعه اقتصادي دو کشور، همچنين رخدادهاي منطقه  اي و بين المللي به تبادل نظر پردازد. يک منبع آگاه در سفارت جمهوري اسلامي ايران در سوريه ديروز در گفت وگو با ايرنا، احتمال انجام ديدارهايي ميان رييس جمهوري ايران و ديگر مقامات بلندپايه  سوريه را رد نکرد. وي گفت: به طور مشخص برنامه  ديدار ميان رييسان جمهوري دو کشور تدارک ديده شده، اما احتمال دارد که به تقاضاي سوري ها، مذاکراتي نيز با ديگر مقامات ارشد اين کشور انجام شود. اين منبع ايراني همچنين بعيد ندانست که ملاقات هاي جداگانه  اي ميان وزيران خارجه و مسکن و شهرسازي ايران و سوريه صورت گيرد. وي افزود: رييس جمهوري ايران و هيات همراه پس از زيارت مراقد مطهر اهل بيت (ع) و شرکت در ضيافت شام ترتيب يافته از سوي بشار اسد، دمشق را ترک خواهند گفت. اين دومين سفر احمدي نژاد به سوريه مي باشد، در حالي که بشار اسد رئيس جمهور سوريه نيز از زمان رياست جمهوري خود 5 بار به تهران سفر کرده است که 2 بار آن در زمان رياست جمهوري احمدي نژاد بوده است.

آزادي 5 دانشجوي دانشگاه اميرکبير

مهر: حوزه سخنگوي قوه قضائيه از آزادي سه دانشجوي دانشگاه امير کبير خبر داد و اعلام کرد که دو دانشجوي ديگر امروز(يکشنبه) آزاد مي شوند. حوزه سخنگوي قوه قضائيه با بيان اين مطلب، اعلام کرد: اين سه دانشجو عصر روز شنبه با تبديل قرار بازداشت به قرار ديگري آزاد شدند و دو تن ديگر امروز(يکشنبه) آزاد مي شوند.به دنبال انتشار مطالبي موهن در چهار نشريه دانشجويي دانشگاه اميرکبير، هشت تن از دست اندرکاران اين نشريه که جملگي دانشجو بودند، بازداشت و پرونده اي براي آنها در معاونت امنيت دادسراي عمومي و انقلاب تهران تشکيل شد.در حال حاضر سه تن از دانشجويان دانشگاه اميرکبير در بازداشت بسر مي برند.

ابراز نگراني ايران از چالش جديد آمريکا و روسيه

گروه سياسي: رييس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس هفتم چالش هاي جديد آمريکا با روسيه در مورد سپر موشکي را نگران کننده دانست و آن را يادآور وضعيت دوران جنگ سرد توصيف کرد. به گزارش اداره اخبار و رسانه هاي گروهي مجلس، علا» الدين بروجردي درديدار "سارابايف"معاون وزيرامورخارجه قرقيزستان با وي، افزود: آمريکا عامل بسياري از درگيري ها و تنش ها در سطح منطقه و جهان است. رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس هرگونه ناامني و تشنج را به نفع کشورهاي منطقه و جهان ندانست و با اشاره به تلاش هاي آمريکابراي تحکيم نفوذ در منطقه آسياي ميانه، آن را نوعي تجاوز به حقوق ملت هاي منطقه توصيف کرد. وي خاطرنشان کرد: بر خلاف ادعاي کشورهاي غربي حضور آنها نه تنها موجب تامين امنيت منطقه نشده بلکه عامل افزايش دو پديده شوم تروريسم و توليد مواد مخدر شده است.بروجردي با اشاره به اوضاع افغانستان،گسترش تروريسم و افزايش سي برابري توليدمواد مخدر دراين کشور را عامل نگراني جدي کشورهاي منطقه و جهان دانست.رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر مبارزه جدي جمهوري اسلامي ايران باپديده شوم تروريسم، خاطرنشان کرد: ايران هيچ ترديدي درمبارزه با اين پديده شوم از خود نشان نخواهد داد زيراهمواره شاهد تهديد گروه هاي تروريستي بوده است. وي باتاکيد براينکه کشورهاي منطقه با اتکا به توانايي هاي خود مي توانند امنيت منطقه را حفظ کنند،اظهار داشت: نبايد هيچ چشم اميدي به کشورهاي غربي داشته باشيم زيرا تجربه عراق و افغانستان ناتواني غربي ها را براي تامين امنيت منطقه به اثبات رسانده است.بروجردي نقش سازمان همکاري هاي شانگ هاي در عرصه روابط منطقه اي و بين المللي را بسيارمهم ارزيابي کرد و گفت : حضور موثر جمهوري اسلامي ايران در اين اجلاس باعث تقويت نقش اين سازمان در معادلات منطقه اي و جهاني خواهد شد. رييس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس ابراز اميدواري کرد، عضويت جمهوري اسلامي ايران در سازمان همکاري هاي شانگ هاي از عضويت ناظر به عضويت دائم تغيير يابد.


 غير رسمي 


 نايب رييس در جايگاه منشي
شنيديم که در حالي که در دوره هاي گذشته شوراي اسلامي شهر تهران دو منشي در کنار رييس شورا در جلسات رسمي شوراي اسلامي شهر تهران مي نشستند، اين روند در دوره جديد تغيير کرده و بعد از چند جلسه ابتدايي شورا که دو منشي "عليرضا دبير" و"هادي ساعي" در اين جايگاه بودند، حسن بيادي نايب رييس شوراي اسلامي شهر جاي يکي از دو منشي را به خود اختصاص داده است. بعضي از اعضاي شوراي شهر اين تغيير را خلاف آيين نامه داخلي مي دانند.
 توصيه ابطحي به دوم خردادي ها
گفته مي شود که محمدعلي ابطحي معاون پارلماني رياست جمهوري در دوره گذشته به دوم خردادي ها توصيه کرده است که "گذر از شوراي نگهبان و راي آوردن و رفتن به مجلس را هدف قرار دهند." ابطحي گفته است که بهترين امکان براي بدست آوردن اکثريت کرسي هاي مجلس اين است که افرادي کانديدا شوند که شوراي نگهبان نتواند آنها را ردصلاحيت کند.
 شهردار اسپانيا بيايد رضايت بگيرد
شنيده شده که قربانعلي دري نجف آبادي دادستان کل کشور با اشاره به درخواست شهردار اسپانيا براي گذشتن از يک مورد اجراي قصاص در شهر اروميه گفت:بهترين راه اين است که شهردار اسپانيا بيايد و رضايت اولياي دم را جلب کند تا از اجراي اين حکم قصاص جلوگيري شود.
 دستگيري يک عضو گروه تروريستي پژاک
شنيديم که يک شرور مسلح در شهرستان سلماس که از اعضاي گروهک تروريستي پژاک بود دستگير شده است. در بازرسي از منزل اين فرد تعداد دو قبضه کلت کمري به همراه صدا خفه کن و سه عدد دوربين ديد در شب که در ماموريت هاي تروريستي از آنها استفاده مي شد، کشف شد. اين فرد شرور پس از انجام بازجويي هاي لازم و تکميل پرونده تحويل مقامات قضايي شده است.
  نشانه گيري600 موشک ايراني به سوي اسرائيل
آخرين شنيده اينکه روزنامه قطري الوطن ديروز با چاپ گزارشي به نقل از يک منبع ديپلماتيک ناشناس در سوريه مدعي شده است که ايران 600 هدف را در اسرائيل براي نشانه روي موشک هايش انتخاب کرده و در صورت هرگونه حمله به تاسيسات هسته اي اش اين موشک ها را به قلمرو رژيم صهيونيستي شليک خواهد کرد. اين روزنامه عربي همچنين به نقل از منبع خود مدعي شده است که ايران موضوع نشانه روي موشک ها به سمت اسرائيل را از طريق "کانال هاي مختلف" به اطلاع مقامات رژيم صهيونيستي رسانده است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
خبر دانشگاه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته