جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/04/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2811

گزارش اختتاميه جشنواره تئاتر بانوان
شهردار تهران:بيش از امکانات شهري به مسايل فرهنگي هنري نيازمنديم


ميلاد شکافنده علوم مبارکباد


هفته موسيقي معاصر در فرهنگسراي هنر برگزار مي شود


كوچه پس كوچه


چشم انداز هنر


  گزارش اختتاميه جشنواره تئاتر بانوان
 شهردار تهران:بيش از امکانات شهري به مسايل فرهنگي هنري نيازمنديم  

شهردار تهران گفت: تئاتر سرآمد همه هنرهاست و در فرهنگ ايراني و اسلامي ما جايگاه ويژه اي داشته است که بايد مورد توجه قرار بگيرد. محمدباقر قاليباف که عصر روز شنبه گذشته 23 - تير ماه - در مراسم اختتاميه ي ششمين جشنواره ي تئاتر بانوان در تالار اصلي تئاتر شهر حاضر شده بود، با بيان اين مطلب ادامه داد: در ميان تمام هنرها سينما و تئاتر نقش برجسته و ويژه اي دارند و در انتقال و ماندگار کردن مفاهيم، نقش خاصي برعهده دارند.
شهردار تهران ادامه داد: گرچه به دليل مشغله کاري فرصت چنداني براي رفتن به سينما يا تئاتر ندارم، اما هر بار که به ديدن يک نمايش مي روم، بيشتر به روح تئاتر معتقد مي شوم به ويژه اينکه اين هنر به دليل ارتباط بي واسطه خود با تماشاگران، از سينما ماندگارتر و تاثيرگذارتر است.
قاليباف ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره تئاتر بانوان ادامه داد: به عنوان مدير شهر تهران مي گويم بيش از آنکه نيازمند امکانات شهري باشيم، نيازمند مسايل فرهنگي و هنري هستيم و بايد اين مسايل را مورد توجه قرار دهيم.
قاليباف که نتوانسته بود در مراسم افتتاحيه ي اين جشنواره شرکت کند از عدم حضورش در آن مراسم پوزش خواست و گفت: امروزه در جامعه ما کسي نيست که بخواهد نقش و تاثيرگذاري هنر را مورد توجه قرار ندهد، چرا که هنر تجلي روح لطيف بشري است و به ويژه اين جشنواره به نام بانوان نامگذاري شده که مظهر لطافت و صلح و آرامش است.
ژاله علو که به دليل حضورش در يک پروژه کاري نتوانسته بود در مراسم افتتاحيه در مراسم تقديرش شرکت کند، توسط محمدباقر قاليباف تقدير شد.
علو گفت: بعد از 58 سال که از نخستين حضورم بر صحنه مي گذرد، خوشحالم که امروز بار ديگر قدم روي صحنه گذاشتم. وي ادامه داد: کساني که در تئاتر کار مي کنند، قدرت فوق العاده اي دارند چرا که وقتي روي صحنه قرار مي گيرند به هيچ کس نمي توانند اتکا کنند و کساني که در تئاتر کار کرده اند، در کارهاي ديگر شان هم موفق بوده اند.
در اين مراسم اعظم بروجردي، دبير جشنواره گزارش خود را قرائت کرد.
سپس بيانيه هيات داوران بخش صحنه اي توسط شيرين بزرگمهر قرائت شد. هنگامه مفيد هم به عنوان نماينده هيات داوران بخش عروسکي در توضيحات کوتاهي، ضمن تقدير از اقدام برگزارکنندگان جشنواره براي اضافه کردن بخش عروسکي و با اشاره به مشکلات توليد اين گونه نمايشي، ازمسوولان خواست امکانات بيشتري به گروه هاي عروسکي اختصاص دهند.
اجراي يک قطعه کوتاه نمايش خياباني به کارگرداني مهدي حبيبي، اجراي حرکات موزون آذري، اجراي يک قطعه نمايش عروسکي کوتاه توسط شهرام حقيقت دوست و اجراي يک قطعه کوتاه نمايشي توسط ژاله صامتي همراه دو کودکش، از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود.
جوايز برگزيدگان اين دوره از جشواره بدين شرح است:
تقدير از نمايش خياباني "هميشه همين جوري بوده جانم"
تقدير از محسن ميرزاعلي به عنوان پرده خوان.
جايزه سوم بازيگري مرد در بخش خياباني به فرهاد دانشور و فرامرز قليچ خاني به خاطر نمايش "تيتر اول"
جايزه دوم به وحيد ميريونسي به خاطر "مردي که زياد مي دانست"
اهداي لوح تقدير به مهرو صحرانورد به خاطر نمايش "هميشه از کنار تو" و نمايش نسيم بهادري "هميشه از کنار تو" فاطمه چاردري براي نمايش "من يا تئاتر" و سعيده مير کاظمي "جويندگان اکسير زندگي"
جايزه سوم بازيگران زن در بخش خياباني به مژگان نوروزي به خاطر نمايش "برف چاه"
جايزه دوم بازيگري زن به معصومه رهروي براي نمايش "چمدان خانم" 
جايزه دوم به آزاده گنجه به خاطر "هميشه از کنار تو"
همچنين نمايش "هميشه از کنار تو" در بخش نمايش هاي خياباني تنديس ويژه اين بخش را به خود اختصاص داد.
در بخش عروسکي از نمايش "اسب چوبي" به کارگرداني امير تاروردي تقدير شد.
جايزه موسيقي به گروه موسيقي نمايش "سودا دخت" جايزه طراحي صحنه به آروند دشت آراي به خاطر نمايش "خرس" و جايزه طراحي لباس به طاهره محمدي به خاطر نمايش "سپيد، سياه ماه پيشوني"
جايزه سوم طراحي عروسک و ماسک به مريم شوقي به خاطر "سپيد، سياه، ماه پيشوني"، جايزه دوم به گروه نمايشي "اسب چوبي" و جايزه اول به گلناز بهروزي نيا و طليعه طريقي به خاطر "سودا دخت" اهدا شد.
در بخش عروسک گرداني نيز جايزه سوم به گروه نمايش هاي "ننه بينوا" و "سپيد، سياه ماه پيشوني"، جايزه دوم به پيام عبداللهيان به خاطر نمايش "خرس" و جايزه اول به خاطر نمايش هاي "اسب چوبي" و "داستان عجيب و باور کردني ماه پيشوني" به مريم معيني اهدا شد.
در بخش نمايشنامه نويسي عروسکي، جايزه سوم به عباس تقي آبادي به خاطر "اسب چوبي" و جايزه دوم به طليعه طريقي به خاطر "سودا دخت" اهدا شد.
جوايز برگزيدگان بخش صحنه اي بدين شرح است: جايزه طراحي صحنه به فريما دولت آبادي به خاطر "مده آ در هزار تو" جايزه پوستر و بروشور به همرازبيان به خاطر نمايش "ماجراي گم شدن شهرزاد شادمان" برگزيدگان سوم شامل کامران تفتي بازيگر نمايش "شازده" و سيما سميعي به خاطر "دانه هاي انار" و فرزانه ارسطو کارگردان نمايش "باکره پاييزي" انتخاب شدند.
برگزيدگان دوم:
بازيگري مرد به لطف الله سيفي به خاطر "باکره پاييزي"، جايزه بازيگري زن به ناديا فرجي و کارگرداني به فرانک ترابي به خاطر نمايش "ديوار پشت پيچک" اهدا شد.
برگزيدگان اول نيز بدين شرحند:
بازيگري مرد سروش طاهري به خاطر "زيرزمين"
بازيگري زن آيه کيان پور به خاطر "ماجراي ناپديد شدن شهرزاد شادمان" و کارگرداني به امير قرباني براي "زيرزمين " اهدا شد.


  ميلاد شکافنده علوم مبارکباد  

اول رجب، سال روز تولد حضرت امام محمدبن علي باقر العلوم(ع) است; امروز زيارت امام حسين (ع) سفارش شده است. حضرت امام محمدبن علي باقر العلوم (ع) در روز جمعه اول رجب سال 57 هجري در مدينه متولد شدند.  
اسم مبارک آن بزرگوار محمد، و لقب مشهور او باقر است که حضرت رسول (ع) آن حضرت را طي رواياتي به اين لقب ملقب فرمود. کنيه مشهور آن حضرت، ابي جعفر و عمر مبارک ايشان مثل عمر پدر بزرگوار و جد بزرگوارشان حسين (ع) پنجاه و هفت سال بود. در اول رجب المرجب سال پنجاه و هفت ه. ق. متولد شد و در سال 114 از هجرت به دست ابراهيم بن وليد و به دستور هشام بن عبدالملک مسموم و شهيد گرديد. سه ساله بود که حماسه کربلا واقع شد و آن بزرگوار کربلا را مشاهده فرمود. بعد از حماسه کربلا سي و چهار سال با پدر بزرگوار خود، زندگي پر تلاطمي را پشت سر نهاد. مدت امامت آن حضرت تقريبا نوزده سال بود. امام باقر دو امتياز در ميان ائمه عليهم السلام دارد. اول جد پدري ايشان امام حسين (ع) و جد مادري آن حضرت امام حسن (ع) است . از اين جهت در حق ايشان گفته شده: علوي من علويين وفاطمي من فاطميين وهاشمي من هاشميين. از نظر نسبت امتياز فوق العاده اي را دارا است. خصوصا اينکه مادر ايشان فاطمه دختر امام حسن (ع) زني بسيار عالمه و مقدسه بود. امتياز ديگر آنکه وي پايه گذار انقلاب فرهنگي شيعه محسوب مي شود. گرچه انتشار معارف شيعه به دست امام صادق (ع) صورت گرفت ولي به دست امام باقر پايه گذاري شد. در دوران امام باقر (ع) دولت بني اميه رو به زوال بود مردم از آنها متنفر بودند. بعلت وجود کسي چون عمر بن عبدالعزيز، که علاوه بر اينکه نفع بزرگي براي شيعه داشت ضرر بزرگي نيز براي بني اميه داشت و اختلاف شديدي که در ممالک اسلامي پديد آمده بود و هر کسي از گوشه اي قيام مي کرد، خلفا بسرعت تغيير مي کردند - چنانکه در مدت امامت امام باقر (ع)، در مدت نوزده سال پنج خليفه روي کار آمدند: وليدبن عبدالملک، سليمان بن عبدالملک، عمر بن عبدالعزيز، يزيد بن عبدالملک، هشام بن عبدالملک - پس موقعيت مناسبي براي آن حضرت که از ظلم بني اميه فارغ شده بود، پديد آورد که انقلاب علمي را آغاز نمايد و بزرگاني از عامه و خاصه در اطراف ايشان جمع شدند و حقايق اسلام، لطايف اسلام و بالاخره معارف اسلام را منتشر کردند. از اين جهت رسول اکرم به ايشان لقب باقر داده است. امام باقر ملقب به اين لقب است چون شکافنده علم است. پايه علوم اسلامي را شناخت و فروع آن را درک فرمود و آن را توسعه داد . ميلا دش مبارکباد


  هفته موسيقي معاصر در فرهنگسراي هنر برگزار مي شود 

هفته موسيقي معاصر با حضور 5 گروه موسيقي از 29 تير تا 3 مرداد در فرهنگسراي هنر برگزار مي شود.
در نشست مطبوعاتي که صبح ديروز با حضور"شهرام صارمي" مسئول کانون موسيقي فرهنگسراي هنر،"قادري" کارشناس موسيقي، "پويا نيک پور" سرپرست گروه نيک پور،"همايون نصيري"سرپرست گروه نصيري،"پيتر سليماني پور" سرپرست آنسامبل پيتر سليماني پور،"بهرام آقاخان" سرپرست گروه پرشياناس،"صمد طالقاني" مدير برگزاري اين فستيوال و "ماهان ميرعرب"سرپرست گروه آبرنگ برگزار شد،
"قادري" کارشناس کانون موسيقي فرهنگسراي هنر گفت:در اين برنامه که در قالب جشنواره برگزار مي شود هر روز 2 گروه موسيقي در دو سانس به اجراي برنامه مي پردازند به طوري که 29 تير گروه "همايون نصيري" ساعت 19 گروه "پويا نيک پور" ساعت 22 ،30 تير گروه "پرشياناس" و "پيتر سليماني پور" در ساعت 19 و 22 ،31 تير گروه "پويا نيک پور" و گروه "آبرنگ" در ساعت هاي فوق و اول مرداد آنسامبل"پيترسليماني پور" و گروه "همايون نصيري" در ساعت 19 و 22 و در روز اختتاميه آنسامبل "پتيرسليماني پور" ساعت 18، گروه "پويا نيک پور" ساعت 20 و گروه "همايون نصيري"ساعت 22 قطعاتي را اجرا خواهند کرد.
وي با بيان اينکه برنامه هايي که از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار مي شود،تخصصي است ،افزود:تعريفي که از برنامه هاي سازمان مي شود مبني بر اينکه برنامه ها تنها مخاطب خانوادگي دارد، درست نيست چرا که فعاليت هاي سازمان و فرهنگسراها تخصصي و در راستاي کارهاي قبلي است.ما سعي داريم نوعي از موسيقي را که با مخاطب خاصي مواجه است ،عرضه نماييم.
در ادامه "صمد طالقاني" مدير برگزاري فستيوال هفته موسيقي معاصر گفت: هدف ما و تمامي گروه هاي شرکت کننده در اين برنامه انجام کار گروهي است و اينکه بتوانيم مجموعه اجراها و فعاليت هاي مشترک را در يک هفته ارائه دهيم.
وي با بيان اينکه برگزاري اين فستيوال يکي از اتفاقات نيمه مستقل موسيقي است،اظهار داشت:ما اجراهاي مستقل زيادي داشته ايم اما براي ما انجام يک کار گروهي و قرار گرفتن در چنين ترکيباتي مهم بود.
"طالقاني" ادامه داد:اگر حمايت از سوي مسئولين وجود نداشت برگزاري اين فستيوال عملي نبود.
"بهرام آقاخان" نوازنده گيتار فلامنکو و سرپرست گروه "پرشياناس" با اشاره به موسيقي فلامنکو گفت: موسيقي فلامنکو با موسيقي ايراني و شرق قرابت و ريشه در کولي ها،اعراب، هنديها و يهودي ها دارد. من از سال 79 که تحت مجوز ارشاد،کنسرت هايي را برگزار کرده ام رشد علاقه مندي مخاطب را به وضوح شاهد بودم.
بنابراين گزارش، در ادامه اين نشست "پيتر سليماني پور" در خصوص آنسامبل خود گفت: گروه ما بر حسب توانايي اجرا و بداهه نوازي دور هم جمع شده اند.
وي افزود: متاسفانه در حال حاضر جاي خالي کارگاه هاي موسيقي احساس مي شود.چرا که فرم کارگاهي در ايران مرسوم نبوده و تنها از برنامه هاي مشخصي پيروي مي شود.
سرپرست آنسامبل پيتر سليماني پور ادامه داد: ما با اجراها و برنامه هايمان سعي داريم به يک بافت و اتمسفر موسيقايي دست پيدا کنيم که به دنبال آن استقبال از مخاطب را نيز خواهيم داشت. "پويا نيک پور"سرپرست گروه نيک پور نيز با اشاره به نوع موسيقي قابل ارائه خود در اين فستيوال يک هفته اي گفت:اساس کنسرت ما جاز است در واقع موسيقي ايراني را با رنگ بندي جاز و هارموني اورجينال تلفيق مي کنيم و نوعي موسيقي تلفيقي را ارائه مي دهيم.
وي افزود: در اين فستيوال چند تا از قطعات استاندار از "ژوبين" و يک قطعه از "انوشيروان روحاني" را اجرا خواهيم کرد. در ادامه "ماهان ميرعرب" سرپرست گروه آبرنگ بيان داشت:متاسفانه موزيک ما از 3-4 سال پيش به شدت به سمت ابتذال کشيده شده است.ايرانيها در اوج خلاقيت و پختگي هنري موسيقي مي نوازند که درآمدزا باشد.بر اين اساس من با حضورم در اين فستيوال قصد دارم موسيقي را ارائه دهم که در شان ايرانيها باشد.ما وظيفه داريم دور هم جمع شويم و موسيقي را ارائه دهيم که درحد مردم باشد. وي افزود:ما در اين برنامه تلفيقي از موسيقي محلي ايران، آذربايجان، ترکمن و قسمت هايي از موسيقي کردستان و موسيقي سياه پوستان را ارائه مي کنيم.
در پايان اين نشست "شهرام صارمي" مسئول کانون موسيقي فرهنگسراي هنر گفت: در اين فستيوال گروه هاي فعال موسيقي که طي سه سال گذشته جز» فعال ترين گروه ها بوده اند،حضور دارند.
وي درخصوص برنامه هاي کانون موسيقي فرهنگسراي هنر بيان داشت: فعاليت هاي ما بر روي انواع خاصي از موسيقي متمرکز نيست چرا که تا کنون کنسرت هايي از موسيقي کلاسيک، سنتي،فلامنکو ،بانوان ،جاز و... را برگزار کرده ايم. هفته موسيقي معاصر از 29 تيرماه تا 3 مرداد در فرهنگسراي هنر برگزار و پس از اتمام ،جلسات نقد و بررسي براي آن نيز برگزار خواهد شد.


 كوچه پس كوچه 


 مسابقه طراحي آرامگاه مرحوم ايرج بسطامي
کرمان - خبرنگار آفرينش
طراحي آرامگاه مرحوم ايرج بسطامي که در زلزله پنجم دي ماه 1382 در بم جان خود را از دست داده به مسابقه گذاشته مي شود.رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي بم با بيان اين مطلب اظهار داشت: مسابقه طراحي آرامگاه بسطامي خواننده مطرح کشورمان طي برگزاري هفته فرهنگي بم، در اواخر مرداد ماه امسال برگزار خواهد شد.محمدعلي جوشايي، از طراحي سايت اينترنتي به نام بسطامي به همين منظور خبر داد و گفت: اين سايت در هفته فرهنگي بم راه اندازي و مسابقه به صورت بين المللي اجرا خواهد شد.وي با بيان اينکه وضعيت فعلي آرامگاه ايرج بسطامي شايسته و جالب توجه نيست، افزود: با توجه به اينکه پيکر ايرج بسطامي در بهشت زهرا دفن شدئه است بايد با ظرافت خاص آرامگاه وي ساماندهي شود.
 با حضور بيش از 100 شاعر توانا چهارمين جشنواره شعر بسيج دراردبيل برگزار شد
اردبيل- خبرنگارآفرينش
با حضور بيش از 100 شاعر جوان و توانا چهارمين جشنواره شعر بسيج درتالار بيضاي اردبيلي برگزار شد .به گزارش خبرنگار ما ، درمراسم گشايش اين جشنواره مسئول پرورشي و فرهنگي بسيج ناحيه اردبيل درسخناني با اشاره به جايگاه شعر در نظام اسلامي گفت : تاثير شعر در عرصه هاي مختلف اجتماعي فرهنگي ، سياسي قابل مشاهده است و بايد با برگزاري چنين جشنواره هايي ميدان خلاقيت و ظهور ائده هاي جديد را براي شاعران جوان فراهم کنيم .گفتني است بيش از 302 اثر به دبير خانه جشنواره واحد که بعد از بررسي توسط هئيت داوران 36 شهر جهت شرکت در جشنواره سراسري ارسال مي شود و 27 اثر ديگر بعنوان اثر برگزيد ه جشنواره آستاني شعر بسيج انتخاب و هدايايي به رسم ياد بود تحويل آنها گرديد .
 "فاخره صبا" فردا از تالار وحدت تشييع مي شود
پيکر مرحومه "فاخره صبا" خواننده و موسيقي دان ا مروز9 صبح از مقابل تالار وحدت تشييع مي شود. "فاخره صبا" دختر "ابوالحسن صبا" داراي دکتراي کنسرواتوار موسيقي و نويسنده مقالات متعدد در دايره المعارف مصاحب جمعه دارفاني را وداع گفت. اين هنرمند همسر مرحوم مهندس "افضلي پور"بنيانگذار دانشگاه شهيد باهنر کرمان بود. پيکر"صبا" اين خواننده امروز از مقابل تالار وحدت تشييع و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده مي شود.
 خزاعي دبير پنجمين جشنواره تئاتر رضوي شد
محمد خزاعي با حکم مدير کل هنرهاي نمايشي معاونت هنري وزارت ارشاد به عنوان دبير پنجمين جشنواره سراسري تئاتر رضوي معرفي و منصوب شد. اتاق خبر روابط عمومي اداره کل هنري نمايشي اعلام کرد مديريت اجرايي همايش سراسري آئين هاي عاشورايي، دبيري شوراي هماهنگي روز جهاني تئاتر، همکاري در برگزاري جشنواره هاي فيلم پليس، دفاع مقدس و تئاتر فجر و همينطور تهيه کنندگي چند فيلم سينمايي از جمله فعاليت هاي هنري و فرهنگي خزاعي است.چهارمين جشنواره تئاتر رضوي سال گذشته با دبيري دکتر مجيد سرسنگي برگزار شد که با توجه به فعاليت سرسنگي در دبيرخانه جشنواره بيست و ششم تئاتر فجر و قائم مقامي وي در سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، حسين پارسايي مسئوليت برگزاري جشنواره امسال تئاتر رضوي را به خزاعي سپرد.
 کنسرت موسيقي کودکان و نوجوانان برگزار مي شود
کنسرت موسيقي "کودکان و نوجوانان" به  سرپرستي و رهبري "مسعود نظر" در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران برگزار مي شود.  در اين کنسرت پنجاه  نوازنده به همراه گروه کر 47 نفره در دو بخش، 22 قطعه کودکانه و نوجوانانه را در روزهاي 28 و 29 تير ماه سال جاري راس ساعت 18 اجرا مي کنند. اعضاي اين گروه که از کودک 4 ساله تا نوجوان 14 ساله عضو آن هستند، قطعاتي ساخته و يا تنظيم شده مسعود نظر را مي نوازند که در ميان آنها مي توان از قطعاتي همچون "ايران"، "ما کودکان"، "خواب زيبا"، "نغمه"، "بادبادک"، "حرکت"، "گل گندم" نام برد. آنها همچنين قطعاتي از بتهوون و موتزارت را نيز اجرا خواهند کرد.
 جشنواره "ربع قرن کتاب نمونه دفاع مقدس" برگزار مي شود 
جشنواره "ربع قرن کتاب نمونه دفاع مقدس" طي توافقي که ميان بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عمل آمد، برگزار مي شود.دراين جشنواره داوران و کارشناسان ادبي، به بررسي 25 سال ادبيات دفاع مقدس مي پردازند.جشنواره "ربع قرن کتاب نمونه دفاع مقدس" در واقع جشنواره جشنوارهاي "جايزه کتاب سال دفاع مقدس" است که همه ساله از سوي معاونت ادبيات و انتشارات بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس و هم زمان با روز "کتاب و کتابخواني" برگزار مي شود.اين کار با توافق "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي" و "بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي  دفاع مقدس" و مشارکت "بنياد شهيد و امور ايثارگران"، "حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي"، "صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران"، "بنياد فرهنگي روايت فتح"، "سازمان حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس سپاه"، "مرکز مطالعات و تحقيقات جنگ"، "انجمن قلم" و "انجمن نويسندگان کودک و نوجوان" برگزار خواهد شد.
 جشن بزرگ تجلي نور
فرهنگ سراي پايداري به مناسبت فرا رسيدن ميلاد امام محمد باقر(ع) جشن بزرگ "تجلي نور" را برگزار مي کند.اين جشن امروز(دوشنبه 25 تير) باحضور جمعي از مسئولين و مديران منطقه 14 همراه با برنامه هاي شاد و متنوع در پارک گلزار برپا مي گردد. تلفن: 33355036
 نوجوانان وکانون لبخند
به گزارش روابط عمومي مرکز فرهنگي هنري نوجوانان:
مرکز فرهنگي هنري نوجوانان با هدف توسعه ي نشاط فراگير براي نوجوانان و فعاليت هاي طنز و ارتباط با شادي آفرينان کانون لبخند را ويژه نوجوانان را اندازي کرده است.
نوجوانان علاقمند مي توانند آثار خود را به نشاني: منطقه 11-ميدان قزوين- خ قزوين- خ مرادي- مرکز فرهنگي هنري نوجوانان پارک رازي مراجعه و يا با شماره تلفن: 55409549 تماس حاصل نمايند.


 چشم انداز هنر  


پگاه آهنگراني دچار حادثه شد
پگاه آهنگراني در صحنه فيلمبرداري فيلم "آتش سبز" به کارگرداني محمدرضا اصلاني دچار سانحه و به بيمارستان جم منتقل شد. اين بازيگر سينما در حين فيلمبرداري صحنه اي از فيلم "آتش سبز" و در شرايطي که بايد در يک تور ماهيگيري به ايفاي نقش مي پرداخت، دچار اين سانحه شده است. بنا بر اين گزارش، در اين سکانس آهنگراني درون تور ماهيگيري قرار گرفته که با بالا رفتن از سطح زمين، به دليل پوسيدگي و پاره شدن تور، از ارتفاع سقوط کرده و دچار شکستگي از ناحيه ستون مهره ها شده است.
آهنگراني، پس از حادثه بلافاصله به بيمارستان جم منتقل شده و اکنون در اين بيمارستان بستري است.

 فيلم سينماي " تنهايي" در تهران کليد خورد

فيلمبرداري سينمايي " تنهايي" محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سيما به کارگرداني " حجت قاسم زاده اصل" آغاز شد. خلاصه داستان: فيلم داستان تنهايي آدمها، کينه ها، حسادت ها، سو» تفاهم ها و کج فهمي ها را به نمايش مي گذارد. خانواده اي بزرگ با مصيبت روبرو مي شوند و تمامي تنش هاي خانواده، تمامي خاطرات تلخ و شيرين، تمامي خوبيها و بدي ها را با هم تلافي مي کند.
مجيد مظفري، شهاب حسيني، حسين محجوب، امير حسين مدرس، لاله اسکندري، آفرين چيت ساز، فرشته سرابندي، منوچهر علي پور و محمد حاج حسيني بازيگران "تنهايي" هستند.// عوامل و دست اندرکاران فيلم عبارتند از:تهيه کننده: امير حسين شريفي/ مدير تصوير برداري: مسعود کراني/ دستيار اول کارگردان: محمد حمزه اي/ طراح صحنه و لباس: داريوش پيرو/ صدابردار: مازيار شيخ محبوبي/ طراح گريم: بابک شعاعي/ منشي صحنه: سارا مطلق/ برنامه ريز: سپهر ميکائيليان/ عکاس: شهاب الدين مخبر.

آغاز تصوير برداري فيلم تلويزيوني" زائر" از پنج شنبه 14 تير ماه در تهران
تصوير برداري فيلم تلويزيوني "زائر" به کارگرداني مسعود آب پرور، که جديدترين ساخته وي پس از فيلم سينمايي "ساعت 25" مي باشد، از روز پنج شنبه 14 تير ماه در تهران آغاز شد.فهرست عوامل اين فيلم عبارتند از: کارگردان: مسعود آب پرور/ نويسنده فيلمنامه: شادمهر راستين/ مدير تصوير برداري: مرتضي غفوري/ مدير توليد: محمود محمد طائمه/ مدير برنامه ريزي و دستيار اول کارگردان: سيد محسن اورنگ/ صدابردار: اصغر آبگون/ دستيار دوم کارگردان: عباس پاک نهاد/ طراح صحنه و لباس: نويد فرح مرزي/ طراح گريم: غلامرضا جهان مهر/ منشي صحنه: زهرا غلامي /آهنگسازان: آرمان موسي پور/ تدوين: بهرام آب پرور/ روابط عمومي: علي بنکدار/ عکاس: سميه جعفري/ دستياران صحنه و لباس: اکبر پناهي، سهيل ميرپارسي، بهار انصاري/ اجراي گريم: حسين جهان مهر، افسانه سيدي/ مدي تدارکات: علي نديمي/ گروه تدارکات: غلامرضا عليزاده، قربان خدادوست/ حمل و نقل: حسين سمياري، مرتضي کمال پور.// بازيگران: حميدرضا پگاه ، مهدي صبايي، نگيد صدق گويا، رحمان باقريان، علي اصلانيان و با حضور محمدرضا داود نژاد و فريده سپاه منصور. محصول سيما فيلم.// خلاصه داستان: "رضا" از زندان آزاد مي شود، او که آرزوهاي بزرگي در سر دارد با دردسري مواجه مي شود که... .

"فرياد بيصدا" پس از "کارناوال مرگ" مي آيد
رضا اعظميان پس از پايان فيلم "کارناوال مرگ" اثر جديد خود با نام "فرياد بيصدا" را جلو دوربين مي برد.
اعظميان درباره فيلم جديد خود گفت: "در حال نگارش فيلمنامه "فرياد بيصدا" هستم که داستان آن درباره مجروحيت سربازي عراقي در زمان جنگ است. او سال ها پس از پايان جنگ به همراه زن و فرزندانش براي زيارت امام رضا (ع) به ايران مي آيد و ..."
وي در ادامه افزود: "سعي کردم در روايت اين قصه بيطرفانه عمل و با نگاهي منصفانه وقايع را منعکس کنم. به گونه اي که هر کس فيلم را مي بيند بتواند به راحتي با شخصيت اصلي قصه همذات پنداري کند. حدود 60 درصد از فيلمنامه "فرياد بيصدا" بر اساس طرحي از خودم نوشته شده و قصد دارم تا آغاز فيلمبرداري بخش هاي باقيمانده "کارناوال مرگ" آن را به پايان برسانم."
اعظميان درباره زمان شروع فيلمبرداري بخش هاي باقيمانده "کارناوال مرگ" گفت: "تدوين در حال حاضر توسط محمدرضا موئيني در حال انجام است و همانطور که قبلا اعلام کرده ام فيلمبرداري بخش هاي باقيمانده فيلم را همزمان با فصل پائيز کليد مي زنيم."
در فيلم "کارناوال مرگ" که دومين تجربه فيلمسازي اعظميان است، فرامرز قريبيان، بهرام رادان، الناز شاکردوست و ... نقش هاي اصلي را عهده دار هستند. نخستين فيلم بلند سينمايي وي با نام "مرزي براي زندگي" در بيست و دومين جشنواره فيلم فجر سيمرغ بلورين بهترين فيلم اول را به خود اختصاص داد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
خبر دانشگاه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته