جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/04/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5877

نگراني در کوچه پرسپوليس
بيرانوند و اميري لژيونر مي شوند؟

قيمت جدايي چشمي از استقلال
سه ميليارد تومان ناقابل!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 نگراني در کوچه پرسپوليس
 بيرانوند و اميري لژيونر مي شوند؟ 

 
درخشش در بازي هاي تيم ملي در مسابقات جام جهاني 2018، وحيد اميري و عليرضا بيرانوند را در آستانه لژيونر شدن قرار داده است.

عليرضا بيرانوند جزو بازيکناني بود که در جام جهاني درخششي در خور داشت؛ مهار پنالتي کريستيانو رونالدو و آمادگي خوب بيرانوند در مسابقات جام جهاني باعث شده تا حالا پيشنهادات متعددي به دست اين بازيکن برسد. به نظر مي رسد گلر ملي‌پوش پرسپوليس که البته هنوز با اين تيم قرار دارد، ساز جدايي کوک کرده و ظاهرا پيشنهاد وسوسه کننده فنرباغچه ترکيه، وي را در دوراهي قرار داده است.

برخي رسانه ها خبر داده اند پيشنهاد 2 تا 3 ميليون يورويي فنرباغچه باعث شده تا بيرانوند براي مذاکره راهي ترکيه شود. گلر ملي پوش پرسپوليس بعد از فصل خوبي که با اين تيم داشت و کسب عنوان قهرماني، حالا مي خواهد طعم لژيونر شدن را هم بچشد.

از سوي ديگر، وحيد اميري که قراردادش با پرسپوليس به اتمام رسيده هم ديگر بازيکني است که گفته مي شود قصد جدايي از اين تيم را دارد. اميري هم از ترکيه و البته قطر پيشنهاد جدي دارد و او هم مثل بيرانوند مي خواهد بازي در خارج از ايران را تجربه کند.

نکته جالب اينکه با وجود ناراحتي هواداران پرسپوليس از اين اتفاق، جعفر کاشاني رئيس هيات مديره باشگاه پرسپوليس در خصوص جدايي احتمالي اين دو بازيکن گفته است: " اميري بازيکن بزرگ و با اخلاقي است که ما واقعا به حضور او نياز داريم، اما اگر موقعيتي پيش بيايد که به خارح از کشور برود باعث افتخار ما و پرسپوليس مي‌شود. واقعا اگر اميري بخواهد به تيمي برود که باعث افتخار پرسپوليس شود من ناراحت نمي‌شوم." او وضعيت نهايي بيرانوند را هم اينگونه توصيف کرد: "بيرانوند با باشگاه قرارداد دارد. اين مسئله‌اي طبيعي است که تيم‌هاي خارجي بازيکنان پرسپوليس را بخواهند. باعث افتخار ما است که بيرانوند در تيم‌هاي بزرگ دنيا بازي کند، چون يکي از منابع درآمد باشگاه ترانسفر بازيکنان به تيم‌هاي خارجي است. وقتي بازيکني از پرسپوليس به تيم‌هاي خارجي برود نام پرسپوليس در فوتبال جهان زنده مي‌شود."


 قيمت جدايي چشمي از استقلال
 سه ميليارد تومان ناقابل! 

 اين روزها شايعات زيادي پيرامون جدايي روزبه چشمي از استقلال مطرح مي‌شود اما اين جدايي کمي بعيد به نظر مي‌رسد.طي يکي دو روز گذشته عکسي در صفحات مجازي از روزبه چشمي در صفحات مجازي دست به دست مي‌شود که اين بازيکن در قطر حضور دارد، از طرفي به گفته مسئولان باشگاه الاهلي قطر آنها به دنبال جذب يک بازيکن ايراني ديگر هستند که همين موضوع شايعه حضور چشمي در اين تيم را افزايش داده است اما اينکه چشمي چگونه مي‌تواند از استقلال جدا شود سوالي است که براي طرفداران اين تيم ايجاد شده است.

چشمي يک سال ديگر با استقلال (يعني تا پايان فصل هجدهم) قرارداد دارد ضمن آنکه بندي در قرارداد اين بازيکن وجود دارد که اگر چشمي بخواهد از استقلال جدا شود بايد 400 هزار دلار يعني با رقم ارز فعلي حدود 3 ميليارد تومان به باشگاه پرداخت کند.

از طرف ديگر چشمي از ناحيه‌اي مصدوم شده که حدود 2 ماه نياز به درمان دارد و بعيد است باشگاهي مثل الاهلي که در امضاي قراردادهاي حرفه‌اي طي سالهاي اخير بدون نقص عمل کرده، با بازيکني که دو ماه نمي‌تواند تمرين کند قرارداد ببندد.با اين شرايط چشمي بايد خود را به کلينيک باشگاه استقلال معرفي کند که هر چه سريعتر روند درمانش آغاز شود يا اينکه تکليفش با اين باشگاه براي فصل آينده مشخص شود.


 خبـــرنامه 

 شوک دوم به استقلال

حسيني هم رفتني شد

مدافع ملي پوش استقلال در يک قدمي پيوستن به تيمي از ليگ ترکيه است.

در شرايطي که مسئولان استقلال اميدواري زيادي داشتند تا پس از اتمام مسابقات جام جهاني، قرارداد ملي‌پوشانشان را تمديد کنند اما ظاهرا در اين امر موفق نبودند چرا که تا الان هيچ يک از اين نفرات نه تنها حاضر به تمديد قرارداد نشدند، بلکه ساز جدايي را به طور جدي کوک کردند.

بعد از جدايي قطعي اميد ابراهيمي از استقلال و حضورش در الاهلي قطر، حالا خبر مي رسد سيدمجيد حسيني مدافع استقلال نيز قصد جدايي از اين تيم را دارد. حسيني که فصل درخشاني با استقلال داشت و در تيم ملي هم خوش درخشيد چالش لژيونر شدن را در دستور کارش قرار داده و گفته مي شود به زودي به ترابوزان‌اسپور ترکيه مي پيوندد. اگرچه که حسيني با استقلال قرارداد دارد اما طبق بندي که در قراردادش موجود است با پرداخت 200 هزار دلار مي تواند از تيم جدا شود. البته مسئولان استقلال مدعي هستند اين بند، با ذکر رضايت طرفين همراه است اما بعيد به نظر مي رسد چنين موضوعي مدنظر باشد، چرا که بعد از چندين جلسه مذاکره با مسئولان استقلال، حسيني در نهايت به افتخاري اعلام کرد که به طور قطع از اين تيم جدا مي شود.

از همين رو او به باشگاه اعلام کرده روز جمعه راهي ترکيه مي شود تا مذاکرات نهايي اش با ترابوزان را انجام دهد و با پرداخت 200 هزار دلار به استقلال، راهي اين تيم شود. رقم قرارداد وي با ترابوزان نيز 300 هزار يورو اعلام شده است.

در همين زمينه روزنامه «دامگا» ترکيه نوشت که سيدمجيد حسيني، مدافع تيم ملي فوتبال ايران قصد دارد براي آخرين بار در شهر ترابزون با مسئولان باشگاه ترابوزان اسپور ملاقات و قرارداد خود را با اين باشگاه امضا کند. اين در حالي است که اين باشگاه به دنبال قطعي کردن انتقال مرتضي پورعلي‌گنجي، ديگر مدافع تيم ملي فوتبال ايران هم هست.

در ادامه اين گزارش آمده است: "حسيني که عضو استقلال، يکي از تيم‌هاي قدرتمند ليگ برتر ايران است، براي جدايي از باشگاه بايد قيد 200 هزار دلار را بزند و بند موجود در قراردادش را براي انتقال به خارج از کشور فعال کند. اين در حالي است که مديرعامل باشگاه استقلال مخالف جدايي اين مدافع جوان است. بحران مالي استقلال و بند جدايي که در قرارداد حسيني وجود دارد، در عملي شدن اين انتقال تأثيرگذار است و با وجود اينکه در نهايت رضايت باشگاه براي جدايي وي هم بايد صورت بپذيرد، شرايط سخت اين باشگاه آنها را مجبور کرده تا با اين انتقال موافقت کنند."

سايت«صباح» ترکيه هم ديروز خبر داد حسيني به زودي براي امضا قرارداد با ترابزون اسپور به ترکيه مي‌آيد. در هرصورت به احتمال فراوان پنجشنبه يا جمعه بايد شاهد امضاي قرارداد حسيني با ترابوزان باشيم.

رئال، يوونتوس، رونالدو

سه شکست خورده انتقال بزرگ

سرانجام کريستيانو رونالدو پس از 9 سال درخشان و باشکوه در رئال مادريد از اين تيم جدا و راهي يوونتوس شد. به نظر مي رسد اين يکي از بدترين معامله‌هاي تاريخ فوتبال بود. انتقالي که در آن، همه طرف‌هاي ماجرا شکست خوردند. در اين گزارش به واکاوي دلايل بد بودن اين انتقال مي پردازيم.

*رئال مادريد: رئالي‌ها بازيکني را از دست دادند که هر فصل 50 گل مي‌زد و بار ديگر فرصت يک خداحافظي در خور و شان يک اسطوره را از دست دادند؛ همان طور که پيش از اين در مورد رائول و کاسياس شاهدش بوديم، رونالدو نيز رئال را با يک بيانيه و بدون مراسمي خاص ترک کرد و اين بار شاهد خداحافظي يک بازيکن دست‌پرورده باشگاه نبوديم. کسي رئال را ترک کرد که همراه با دي‌استفانو، بزرگترين بازيکن تاريخ باشگاه است. فوق‌ستاره‌اي که با ثبت 451 گل، 4 توپ طلا و 4 قهرماني چمپيونزليگ به 9 فصل درخشان خود پايان بخشيد؛ بازيکني که احتمالا رئال ديگر مشابهش را پيدا نخواهد کرد.

رئال شايد يک، دو، سه و حتي چهار بازيکن بزرگ را به جاي او جذب کند، بدون اينکه حتي يکي بتواند 9 فصل پياپي 50 گل به ثمر برساند. مسئولان رئال بايد با خود تعمق کنند و ببينند که چرا بازيکني مثل رونالدو بايد به اين شکل جدا شود. دريافت 100 ميليون يورو براي بازيکني 33 ساله، رقم خارق‌العاده‌اي است اما در مورد رونالدو صحبت مي‌کنيم، افسانه‌اي که قيمت ندارد.

*رونالدو: او از رئال رفت چرا که از دست فلورنتينو پرز عصباني بود. او احساس مي‌کرد که در باشگاه ديگر علاقه‌اي به او ندارند و اينکه دستمزدش منصفانه نيست. او به خاطر قضيه مالياتي نيز حمايت باشگاه را احساس نکرد و به همه اين دلايل، به درهاي خروجي باشگاه نزديک و نزديک‌تر شد و سرانجام رئال را ترک کرد.

رونالدو مثل هر بازيکني حق دارد براي آينده خود تصميم بگيرد ولي او بهتر است به اين هم فکر کند که اين همه افتخار در رئال را به تنهايي کسب نکرد و ستاره‎هايي چون مودريچ، راموس، بنزما، مارسلو، کاسيميرو و ... نيز در کنارش بودند. فوتبال يک ورزش تيمي است و نه فقط مختص يک فوتباليست.

در يوونتوس، رونالدو هرگز نخواهد توانست 50 گل در يک فصل به ثمر برساند. او ديگر در ديداري با يک ميليارد مخاطب حاضر نخواهد شد (ال کلاسيکو). او آفتاب مادريد را نيز با سرماي تورين عوض کرده و واضح است که در فوتبالش نيز يک قدم به عقب برداشته است.

رونالدو بايد در اين تعمق کند که چرا باشگاه اجازه داد انتقال او تنها با رقم 100 ميليون يورو رقم بخورد! اينکه چرا هيچ هواداري بيرون درهاي برنابئو براي مخالفت با انتقالش حاضر نشد. اينکه چرا هواداران رئال، عاشق مودريچ هستند و نه او. واقعيت اين است که آنها فقط عاشق گل‌هاي رونالدو بودند و نه خودش.

*يوونتوس: ضربه قرن، انتقال قرن. در ايتاليا انتقال رونالدو را اينگونه توصيف مي‌کنند. بله، اين شکار مثل يک نمايش بزرگ است. اين روزها تمام خواهند شد و در طول يک هفته باشگاه ايتاليايي با يک حقيقت تلخ مواجه خواهد شد. يوونتوس براي رقم زدن اين انتقال، متحمل بار اقتصادي فراواني شده است. پروژه‌اي 345 ميليون يورويي، 112 ميليون يورو بعلاوه سالي 60 ميليون يورو دستمزد ناخالص براي يک بازيکن 34 ساله.

اينکه رونالدو در فرم بدني خارق‌العاده‌اي قرار دارد، يک حقيقت انکارنشدني است ولي نبايد فراموش کرد که در همين فصل گذشته، او هفت بازي لاليگا و 6 بازي کوپا دل‌ري را از دست داد براي اينکه در انتهاي فصل از لحاظ قواي بدني تحليل نرود. براي اينکه بازيکني که به زودي 34 ساله خواهد شد، نياز به استراحت بيشتري دارد.

او که قراردادي چهار ساله با يوونتوس بسته، يک سال ديگر 35 ساله خواهد بود و دو سال ديگر 36 ساله. وقتي به بازيکني سالانه 30 ميليون يورو دستمزد پرداخت مي‌ شود، انتظار اين است تا حداقل 50 بازي در يک فصل انجام دهد و بايد هم اينگونه باشد اما در مورد رونالدوي پا به سن گذاشته اين مسئله صدق نمي کند.


 خبـــرنامه 

 جپاروف نمي‌تواند شاگرد قلعه‌نويي شود

در حالي که اين شايعه مطرح شده که باشگاه سپاهان به دنبال جذب سرور جپاروف هافبک استقلال است اما سپاهاني‌ها تمامي سهميه‌هاي ليگ برتري خود را جذب کرده‌اند.

سرور جپاروف هافبک ازبکستاني تيم فوتبال استقلال به دليل بدقولي مسئولان باشگاه استقلال هنوز خود را به وينفرد شفر معرفي نکرده و هر روز شايعه‌اي در خصوص عدم همکاري وي با باشگاه استقلال به گوش مي‌رسد اما ديروز در خبرها آمده بود که جپاروف با درخواست قلعه‌نويي راهي اصفهان و تيم فوتبال سپاهان مي‌شود.اين شايعه در حالي مطرح شده که تيم فوتبال سپاهان هر 6 سهميه ليگ برتري خود را جذب کرده است. پيام نيازمند،محمد ايرانپوريان، خالد شفيعي، کي‌روش استنلي، ابراهيم صالحي و مهدي کياني 6 بازيکني هستند که امير قلعه‌نويي آنها را از بين تيم‌هاي ليگ برتري جذب کرده است ضمن آنکه سجاد شهباززاده به عنوان بازيکني که سهميه محسوب نمي‌شد راهي اين تيم شده است.با اين شرايط جپاروف تنها در يک صورت مي‌توانست راهي سپاهان شود که سهميه آزاد محسوب شود اما از آنجا که تيم آخر جپاروف استقلال است و در ليگ برتر حضور دارد طبعا جپاروف هم سهميه ليگ برتري محسوب مي‌شود و به اين ترتيب حضور جپاروف در سپاهان تنها يک شايعه است.

وداع تلخ شماره 8 محبوب استقلالي‌ها

شماره8 استقلال در سکوت، دوران بازي‌اش را تمام کرد.

مجتبي جباري بعد از رفتار مسئولان استقلال و بيرون ماندن از فوتبال، اعلام کرد قصد دارد دوباره بازگردد و بازي کند ولي حالا او تصميم گرفته تا از دنياي فوتبال خداحافظي کند. جباري در حالي رفت که همين حالا مي توانست از چند باشگاه پيشنهاد داشته باشد ولي به خاطر شرايط زانوي خود تصميم به کناره گيري گرفت. جباري از سال 1381 در فوتبال ايران شکوفا شد. او در ابومسلم بازي کرد و سه سال در اين باشگاه خوش درخشيد. جباري سال 84 به استقلال ملحق شد و تا سال 92 براي اين باشگاه توپ زد؛ يعني 8 فصل. مجتبي سپس حضور کوتاهي در سپاهان داشت و از آنجا هم به قطر و باشگاه الاهلي رفت. جباري پس از 4 سال حضور در فوتبال اين کشور به استقلال بازگشت و 6 بازي براي اين تيم انجام داد ولي از تيم کنار گذاشته شد. او در استقلال به افتخاراتي چون قهرماني در ليگ برتر و قهرماني در جام حذفي رسيد. جباري در الاهلي هم مهره اثرگذاري بود. او بين سال هاي 84 تا 93 هم براي ايران بازي کرد و در مجموع 31 بازي و سه گل ملي در کارنامه خود دارد.

آزمون:به خدا بر نمي‌گردم!

بعد از خداحافظي ناگهاني سردار آزمون از تيم ملي، اين شايعه مطرح شد که سردار از تصميمش پشيمان شده و احتمالا بعد از مدتي دوباره براي بازگشت به تيم ملي اعلام آمادگي خواهد کرد و حتي اين احتمال وجود دارد که کي روش در مورد او استثنا قائل شود و او را براي جام ملتها به امارات ببرد. اما در شرايطي که کي روش هيچ واکنشي به اين شايعه نشان نداده، گويا خود سردار هم برنامه اي براي بازگشت به تيم ملي ندارد و در تصميمش مبني بر خداحافظي کاملا جدي است. آزمون که پس از بازگشت از روسيه زياد درباره تصميمش صحبت نکرده بود، در فضاي مجازي و لايو اينستاگرامي با يکي از دوستانش از اين گفت که براي تيم ملي بازي نخواهد کرد. در اين لايو وقتي دوست سردار کامنت‌هاي مردم مبني بر خداحافظي و درخواست هواداران براي بازگشت را مي‌خواند، سردار گفت: به خدا برنمي گردم. به جان مادرم جام ملت‌ها بازي نمي‌کنم!

خروس ها در انتظار قهرماني دوم

شاگردان ديديه دشان در ديداري حساس و جذاب بلژيک را از پيش رو برداشتند و راهي فينال شدند. اين سومين فينال جام جهاني و ششمين فينال تيم ملي فرانسه در تورنمنت‌هاي بزرگ خواهد بود. آن ها براي نخستين بار در يورو 84 به فينال رسيدند و توانستند با پيروزي برابر اسپانيا به قهرماني برسند. براي دومين فينال 14 سال صبر کردند اما بازهم در خانه، قهرمان شدند؛ اين بار برزيل را بردند و جام جهاني را فتح کردند. دو سال بعد، يورو 2000 را از آن خود کردند تا تبحرشان در فينال ها را نشان دهند اما اوضاع در ادامه به همين خوبي پيش نرفت.

خروس ها در 2006 با ناباوري مغلوب ايتاليا شدند. پس از آن با افتي محسوس روبه‌رو بودند تا اين که در خانه به فينال يورو رسيدند اما به پرتغال باختند. آن ها حال ششمين فينال را تجربه خواهند کرد و اميدوارند براي دومين بار قهرمان جام جهاني شوند.

ادعاي مارکار:

ليگ برتري‌ها در تيم ملي بهتر شدند

بعد از جام جهاني، منتقدان کارلوس کي‌روش مدعي شدند که برخلاف نظر او، اين بازيکنان حاضر در ليگ برتر بودند که در روسيه بهتر از لژيونرها ظاهر شدند. حالا مارکار آقاجانيان دستيار کي روش در گفت و گو با سايت فدراسيون فوتبال پاسخي به اين ادعاها داده است که آن را مي‌خوانيد:

*جا دارد به عنوان عضوي از تيم ملي فوتبال از رهبر معظم انقلاب تشکري خاص داشته باشم که با پيامهاي محبت آميزشان انرژي مثبت بيشتري را به اعضاي تيم ملي دادند و در آينده هم مطمئنا اعضاي تيم با روحيه و توان مضاعفي براي سربلندي پرچم ايران عزيز خواهند جنگيد.

* جا دارد توضيح دهم که کادر فني، پزشکي و کل گروه تيم ملي چطور تلاش کردند تا بازيکن مصدومي مثل مجيد حسيني دو ماه به صورت اختصاصي در تيم ملي تمرين کند و به مسابقات برسد. اين را هم خود بازيکن و هم باشگاه استقلال مي‌توانند شهادت دهند که چطور اين بازيکن به درمان، ريکاوري و فيزيوتراپي در تيم ملي پرداخت و به تدريج خودش را به وضعيت ايده ال رساند تا بتواند در بالاترين سطح فوتبال دنيا بازي کند.

*اميد ابراهيمي هم بازيکني بود که در آخرين بازي استقلال در فصل بازي نکرد و با مصدوميت به تيم ملي آمد و کادر تيم ملي تلاش بسيار زيادي انجام داد تا اين بازيکن به شرايط بازي برسد. او حتي در بازي برابر ترکيه هم در وضعيت 50 درصد بود اما با کارهايي که از سوي کادر تيم ملي انجام گرفت توانست به سطح بازي در جام جهاني برسد. وحيد اميري هم هفته‌اي دو تا سه روز به "پک" مي‌آمد تا مشکل کتفش برطرف شود و هميشه زير نظر کادر پزشکي تيم ملي بود تا آماده جام جهاني شود. پِژمان منتظري، روزبه چشمي و خيلي ديگر از بازيکنان در تيم ملي از اين خدمات که البته وظيفه کادر فني بود، بهره بردند.*تمام حرف آقاي کي‌روش در اين مدت اين بود که بازيکنان را با تجهيز مجموعه "پک" به آخرين حد آمادگي جسماني و ذهني برسانيم. به طور مثال قبل از جام جهاني برخي بر روي عليرضا بيرانوند حساب باز نمي‌کردند اما ديديد که در جام جهاني چه اتفاقي افتاد. بيرانوند همان بيرانوند بود اما با کارهاي اصولي‌تري که از لحاظ ذهني و تمريني روي او انجام گرفت به شرايط بسيار بهتري رسيد. بقيه بازيکنان نيز چنين شرايطي داشتند. رامين رضاييان، مهدي طارمي، مرتضي پورعلي گنجي و در مجموع همه بازيکنان با تمرينات سخت به بالاترين سطح رسيدند و کادر فني و در راس آن آقاي کي‌روش تمام وقت براي بازيکنان زحمت کشيدند و مطمئنا هيچ کس نمي‌تواند بين اين گروه مشکلي ايجاد کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته