جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/04/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2811


فسيليهاي منطقه مراغه قدمت هفت ميليون ساله دارد


دانشمندان ژاپني رشد گياه را 1/2 تا1/5 برابر افزايش دادند


ميزان نوشيدن آب بايد بر اساس ميزان تشنگي و نياز فرد باشد


نامه دانشوران


کوتاه و خواندني و اخبار پزشکي


 فسيليهاي منطقه مراغه قدمت هفت ميليون ساله دارد 

 قدمت هفت ميليون ساله فسيل هاي منطقه فسيلي مراغه اين منطقه را به عنوان نخستين اثر ملي ، طبيعي و فسيلي ايران بازگو مي کنند.اين منطقه يکي از غني ترين مناطق فسيلي جهان بوده و در آخرين مطالعات صورت گرفته فسيل هاي اجداد ماموت، زرافه و آهو در اين منطقه کشف شده است.لايه هاي فسيلي موجود در مراغه مربوط به اواخر دوران سنوزوئيک زمين شناسي يعني چهار تا هفت ميليون سال قبل هستند که با انجام کاوش هاي علمي مي توان اطلاعات بسيار دقيقي را از زندگي جانوران عظيم الجثه در اين منطقه به دست آورد. منطقه فسيلي مراغه به دليل دارا بودن فسيل ماستادون و ماموت ها(فسيل هاي ما قبل تاريخ) داراي شهرت جهاني بوده و هم اکنون مورد حفاظت ويژه سازمان حفاظت محيط زيست قرار دارد. منطقه فسيلي مراغه به عنوان نخستين اثر ملي، طبيعي و فسيلي ايران از بالاترين رده هاي حفاظتي سازمان محيط زيست است. به گزارش ايرنا اين منطقه در شوراي عالي حفاظت محيط زيست ايران به عنوان اثر ملي و طبيعي به تصويب رسيده است. در حدود يک قرن پيش استخوان هاي منطقه فسيلي مراغه را به بقاياي آدم هاي قوي هيکل، آدم هاي شاخدار، اسب شاخدار و ديو نسبت مي دادند. مطالعات انجام شده طي يک قرن اخير توسط حفاران و مکتشفان داخلي و خارجي نشان داد که در اين منطقه فسيل هاي مهره داران نيز وجود دارد. کاشف فسيل هاي مهره دار مراغه ، بازرگاني روسي بود و سپس گروه هاي متعددي از کشورهاي مختلف از جمله ژاپن ، فرانسه و آمريکا مطالعاتي به طور پراکنده در اين منطقه انجام داده اند. اما تمام اکتشافات انجام شده توسط اين گروه ها در زمان رژيم شاهنشاهي غارت شده است. وجود نمونه هايي از فسيل هاي مزبور در موزه هاي تاريخ طبيعي وين، پاريس، لندن و لوس آنجلس را مي توان شاهدي بر اين گفته دانست. انجام تحقيقات مختلف در اين منطقه علاوه بر بهره برداري علمي و تبادل اطلاعات با ديگر کشورهاي دنيا درجذب ديرينه شناسان مطرح دنيا نقش به سزايي خواهد داشت. مطالعه بر روي فسيل هاي مهره دار مراغه بعد از انقلاب اسلامي براي نخستين بار با همکاري کارشناسان ديرينه شناسي موزه تاريخ طبيعي ايران و دانشگاه تبريز آغاز شده است. رييس اداره حفاظت محيط زيست مراغه گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در منطقه فسيلي مراغه کار حفاري در چهار سايت بالغ بر يک هزار مترمربع انجام پذيرفته است. حميد پيغامي، افزود: در اين حفاري ها قطعات فسيلي از خانواده هاي اسب ها، کرگدن ها، فيل ها، آهوها و زرافه ها کشف ، استخراج و شناسايي شده است. وي گفت: نقشه هاي معماري، تاسيسات و سازه هاي نخستين مرکز تحقيقات و موزه ديرينه شناسي ايران به مساحت تقريبي پنج هزار متر مربع در اين منطقه آماده شده است.
وي افزود: يک سري مطالعات مقدماتي براي ايجاد و تشکيل نخستين موزه صحرايي در اين منطقه انجام شده است. وي گفت: در جهت حفاظت از نمونه هاي فسيلي در برابر تابش نور خورشيد، يخ- زدگي، بارش برف، باران و فرسايش، سايت هاي حفاري شده در اين منطقه سامان - دهي و از پوشش موقت برخوردار شده اند.
منطقه فسيلي مراغه در دامنه جنوبي کوه سهند و شرق مراغه واقع شده و وسعتي بالغ بر 133 کيلومتر مربع دارد. شهرستان 230 هزار نفري مراغه در 137 کيلومتري جنوب تبريز ، مرکز استان آذربايجان شرقي واقع است.


 دانشمندان ژاپني رشد گياه را 1/2 تا1/5 برابر افزايش دادند 

  پژوهشگران ژاپني وابسته به دانشگاه نيهون در توکيو با بکارگيري فناوري ژني، موفق شدند، رشد گياه را 2/1 تا 5/1 برابر افزايش دهند. به گزارش ايرنا از تلويزيون سراسري ژاپن (ان.اچ.کي) ، پژوهشگران با بوجود آوردن تغييرات ژني در بخش نورخاست گياه ( ايجاد و تشکيل مواد آلي در گياهان به کمک روشنايي) به اين دستاورد رسيدند.پژوهشگران ژاپني در جريان پژوهش هاي خود متوجه شدند ، پروتئيني که کار عمل نورخاست در گياه را انجام مي دهد،درميان گياهان آب زيست و خاکي متفاوت مي باشد. آنها در جريان آزمايش بر روي گياه "آربيدو بسيس" متوجه شدن که برخلاف گياهان آبي که دو پروتئين کار عمل نورخاست را انجام مي دهند، در اين گياه خشکي تنها يک پروتئين وجود دارد. از اين رو پژوهشگران يکي از دو پروتئين يک نوع گياه آبي را خارج کرده و آن را به گياه آربيدوبسيس پيوند دادند. به گفته پژوهشگران، اين موضوع سبب شد تا توانايي ساخت انرژي دراين گياه دو برابر شود و به همين دليل رشد ساقه و برگ هاي آن نسبت به گياهان معمولي خاکي تا 5/1 برابر افزايش يافت.پژوهشگران مي گويند، به نظر مي رسد که در گياهان آبي که دسترسي کمتري به نور دارند، براي افزايش کارآيي استفاده از نور دو نوع پروتئين فعاليت مي کند. آنها احتمال مي دهند ، گياهان خاکي در جريان تکامل، يکي از اين دو ژن را از دست داده و به همين دليل در بخش عمل نورخاست يک ژني شده اند. پژوهشگران ژاپني اميدوارند، از اين دستاورد بتوانند براي توليد انبوه گياهاني استفاده کنند که ماده اوليه سوخت اتانول هستند.


 ميزان نوشيدن آب بايد بر اساس ميزان تشنگي و نياز فرد باشد  

شايد زماني که 8« ليوان آب» را به زور هم که شده در طول روز براي حفظ سلامتي خود مي خوريد، ندانيد که برخي متخصصان معتقدند که ميزان آب دريافتي روزانه هر فرد به ميل و نياز بدن وي وابسته است.
 بسياري از مردم و پزشکان بر اين باورند که نوشيدن هرچه بيشتر نه تنها ضرري براي بدن ندارد بلکه براي سلامتي نيز مفيد است. از اين رو در تبليغات صدا و سيما و در توصيه هاي برخي از پزشکان و حتي در گفت و گوهاي مردمي اين توصيه هميشگي شنيده مي شود; «براي اينکه سلامت خود را حفظ کنيد، روزانه 8 ليوان آب بنوشيد.»
***مشکلات کليوي بسيار شايع تر از بيماريهاي قلبي و ديابت است
***بسياري از افراد از وجود بيماري در کليه خود بي اطلاع اند
در اين ميان دکتر محمدرضا گنجي، عضو هيات علمي انجمن نفرولوژي و فوق تخصص بيماريهاي کليه در گفت و گويي با ايسنا در اين رابطه ابراز عقيده کرده و به نکات درخور توجهي اشاره مي کند.
دکتر گنجي با بيان اين که اين گونه تبليغات نادرست موجب انحراف افکار عمومي مي شود، گفت: خوردن 8 ليوان آب و بيشتر فقط براي افرادي مجاز است که از سلامت کليه هاي خود اطمينان کامل دارند.
وي با استناد به نتايج تحقيقات انجام شده، اظهارکرد: مشکلات کليوي بسيار شايع تر از بيماريهاي رايجي نظير مشکلات قلبي و ديابت است. همچنين بسياري از انواع نارسايي هاي کليه که حتي در آزمايشات معمول مشخص نمي شوند، ناشناخته باقي مي مانند. وي افزود: بسياري از افراد از وجود بيماري در کليه خود بي اطلاع و فاقد هرگونه علائم باليني هستند و تنها با انجام آزمايشات دقيق وجود اين نارسايي ها در بدن شناسايي مي شود. گنجي با اين باور که عده اي از مشکلات احتمالي کليه هاي خود ناآگاهند در ادامه خاطرنشان کرد: چنانچه بر اساس توصيه هاي نادرست اقدام به نوشيدن آب فراوان کنند، به کليه هاي خود آسيب مي رسانند.
*** ميزان نوشيدن آب بايد بر اساس ميزان تشنگي و نياز فرد باشد
***توصيه به نوشيدن آب فراوان ترفند شرکت هاي آب سازيست
وي با تاکيد بر اينکه «ميزان نوشيدن آب بايد بر اساس ميزان تشنگي و نياز فرد باشد، يادآور شد: در شرايطي که ما فاقد هر گونه آمار مشخص از ميزان شيوع بيماريهاي فشار خون، ديابت، نارسايي قلبي، نارسايي کبدي و ساير بيماريهايي که با نوشيدن آب فراوان تشديد مي شوند، هستيم ; تحميل نوشيدن آب به ميزان 8 ليوان در روز به عموم امري نادرست است.
اين فوق تخصص بيماريهاي کليه با بيان اينکه ساختار فيزيولوژيکي بدن به گونه ايست که کوچکترين ميزان کم آبي به سرعت درک و عکس العمل نشان مي دهد، گفت: از يک سو هورمون ضد ادرار (ADH) به محض کم آبي بدن مانع از دفع ادرار مي شود. از سويي ديگر، در صورت نياز بدن به آب،  مرکز تشنگي مغز فرمان نوشيدن آب را صادر کرده و فرد با احساس تشنگي و خشکي دهان ميل به نوشيدن پيدا مي کند.
گنجي ادامه داد: همچنين با رفع نياز بدن از آب، گيرنده هاي دستگاه گوارش زمان قطع نوشيدن آب را صادر کرده و فرد اصطلاحا سيرآب مي شود. به اين ترتيب با حفظ سلامت بدن فرد سالم مي ماند.
به گفته عضو هيات رييسه انجمن نفرولوژي کشور، از نظر علمي يک انسان سالم حتي در تابستان هم نياز به خوردن 8 ليوان آب را در طول شبانه روز ندارد، بلکه در فصل گرما نيز فرد بايد بر اساس ميزان ميل خود آب بنوشد. دکتر گنجي با اشاره به اينکه توصيه به خوردن 8 ليوان آب در روز نه تنها در کشورمان بلکه در تمام دنيا رواج دارد، در بسياري از موارد اين طرز فکر ناشي از تبليغات شرکت هاي آب سازي دانسته و گفت: شرکت هاي آب سازي براي فروش بيشتر خود، همواره توصيه به نوشيدن آب زياد در طول روز مي کنند که اين به هيچ وجه درست نيست. وي با بيان اينکه اغلب آن دسته از پزشکاني که توصيه به نوشيدن 8 ليوان آب در روز مي کنند خود فاقد تخصص لازم در اين زمينه هستند، در ادامه از دانش کم پزشکان در اين زمينه انتقاد کرد و گفت: در مورد اين موضوع بايد در دانشکده هاي پزشکي تدريس شود، چرا که در حال حاضر پزشکان بر اساس يک اعتقاد عمومي بيماران را به نوشيدن فراوان آب تشويق مي کنند.
اين فوق تخصص بيماريهاي کليه درباره ميزان آب مورد نياز براي بيماران کليوي، با اشاره به اينکه حدود 5 تا 10 درصد افراد در طول زندگي دست کم يک بار سنگ در ادرار خود دفع مي کنند، مي گويد: کساني که کليه هاي سنگ سازي دارند، حتي بدون احساس تشنگي بايد به دفعات فراوان در شبانه روز و حتي در نيمه شب به عبارتي بيش از 10 ليوان، آب بنوشند تا حجم ادرارشان به بيش از 2/5 ليتر در روز برسد.
وي به افراد مبتلا به نارسايي کليه توصيه کرد تا صرفا بر اساس تجويز پزشک معالج خود آب بنوشند.
***ملاک سلامت کليه شفافيت ادرار نه حجم بالاي آن است
دکتر گنجي در مورد اين که برخي از پزشکان به افراد سالم هم توصيه به نوشيدن 8 ليوان آب مي کنند تا حجم ادرارشان به 1/5 ليتر برسد، در ادامه ابراز عقيده کرد: نيازي به رسيدن حجم ادرار فرد سالم به 1/5 ليتر در روز نيست. به طور مثال در مورد کسي که در تابستان زياد تعريق مي کند، ديگر نيازي به داشتن 1/5 ليتر ادرار وجود ندارد، بلکه معيار شفاف بودن رنگ ادرار فرد است.
وي همچنين با تاکيد بر اينکه سلامت کليه ها، از ابتلا به بيماري هاي قلبي تا حدود زيادي جلوگيري مي کند، نسبت به حفظ سلامتي کليه ها هشدار داد و توجه بيشتر مسئولان امر و به ويژه وزارت بهداشت،  درمان و آموزش پزشکي در تبليغات پزشکي را خواستار  شد.


 نامه دانشوران 


 


 چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه
 واحد علوم و تحقيقات
عرفان اسلامي

مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.

عرفان در آثار شيخ اشراق (سهروردي)
  
سعيدي، حسن; عرفان در آثار شيخ اشراق (سهروردي); راهنما: غلامحسين ابراهيمي ديناني; مشاور: جليل تجليل; تاريخ دفاع: 191/07/09 ;77ص.
کليدواژه ها: شيخ اشراق، عرفان، فلسفه، بنيانگذار، غزالي.

چکيده
کمتر کسي است که با فلسفه و ادب و عرفان آشنايي داشته باشد و نام  شيخ اشراق (سهروردي) را نشنيده باشد سهروردي فيلسوفي اشراقي است که درخشش و فروغ شهاب انديشه   اش در آسمان فلسفه و عرفان و ادب توجه همگان را به خود معطوف داشته است.
وي يکي از نام آورترين چهره هاي فلسفه اسلامي است که به حق بايد او را بنيانگذار روشي نوين در قلمرو فلسفه و از نوآوران در اين عرصه به شمار آورد. فيلسوف اشراقي علي رغم عمر کوتاه خود تاثيري ويژه بر انديشه و تفکر فلسفي گذاشت و فصلي جديد در فلسفه اسلامي گشود. وي يکي از احياگران فلسفه در حوزه شرق به شمار ميرود که پس از انتقادهاي غزالي به فلسفه، آن را در حوزه شرق از خطر نابودي نجات بخشيد.
با آن که حدود هشت قرن از وفات سهروردي ميگذرد نه تنها شخصيت و انديشه او از ياد نرفته بلکه خورشيد معرفت اشراقي اش علاوه بر چند قرن پرتوافشاني در حوزه تفکر اسلامي در عرصه و آوردگاه انديشه فلسفي غرب نيز به تازگي طلوع و درخشش خود را آغاز کرده است و حکمت اشراق در عصر حاضر به عنوان يک فلسفه شرقي مورد توجه و علاقه فيلسوفان مغرب زمين قرار گرفته است.


 کوتاه و خواندني و اخبار پزشکي  


بيمارستان حضرت فاطمه زهرا ( س)
دماوند افتتاح شد

رودهن , خبرنگار آفرينش : بيمارستان فاطمه زهرا ( س) دماوند با اعتباري بالغ بر 10 ميليارد ريال مورد بهره برداري قرار گرفت . بيمارستان حضرت فاطمه سلام اله عليها , شامل 10 بخش اورژانس , جراحي عمومي ,اطفال , زنان , گوش و حلق و بيني ,چشم , ارتوپدي , راديولوژي و آزمايشگاه است که هر بخش داراي دو پزشک متخصص مي باشد . بنابراين گزارش , اين بيمارستان که با مشارکت مردمي و خيرين به بهره برداري رسيد داراي 50 تخت بستري و آزمايشگاه و داروخانه خصوصي است. گفتني است : علاوه بر بيمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) , بيمارستان سوم شعبان نيز در شهر دماوند به بيماران و مردم خدمات ارائه ميدهد

 مقابله با سلولهاي سرطاني با تبديل آنها
به سلول هاي سالم

 محققان موفق شدند طوري سلولهاي سرطاني پوست را برنامه ريزي کنند که به سلول هايي با رفتار طبيعي تبديل شوند.به گزارش  واحد مرکزي خبربه نوشته پايگاه اينترنتي دانشگاه کاليفرنيا، بررسيهاي جديد محققان اين دانشگاه نشان مي دهد سلولهاي تومور ملانوم که نوعي سرطان بدخيم پوست است در صورت قرار گرفتن در يک محيط جنيني قابليت سرطاني خود را از دست مي دهند و تبديل به سلولهاي طبيعي مي شوند.به گفته محققان اين موفقيت اميدها را براي درمان انواع سرطانها به انها افزايش داده است . سلولهاي طبيعي که سلولهاي تومور ملانوم به انها تبديل شدند در واقع همان سلولهاي پيش ساز هستند که سلولهاي طبيعي ملانوسيت ازانها منشا مي گيرند.سلولهاي سرطاني که پس از قرار گرفتن در محيط تغيير يافته بودند پس ازانکه مجددا به بدن حيوانات ازمايشگاهي وارد شدند نتوانستند ايجاد سرطان کنند.

ساخت اولين واکسن سرطان مغز در سوئيس
يک موسسه سرطان شناسي سوئيسي که وابسته به کمپاني زيست شناسي آمريکا است، مجوز ساخت واکسن سرطان مغز را دريافت کرده است. به گزارش ايسکانيوز به نقل از خبرگزاري فرانسه: اين کمپاني که در لندن واقع شده ،قصد دارد تا پايان سپتامبر توليد انبوه اين واکسن را براي در دسترس بودن آن آغاز کند.با استفاده از اين مجوز ، اين کمپاني مي تواند در آمريکا يک کارخانه توليد واکسن ضد سرطان مغز ايجاد کند و از آنجا واکسن مورد نياز تمام بيماران سرطاني در سراسر دنيا تامين شود.
رئيس اين کمپاني گفت: ما بسيار خوشحاليم اولين کمپاني جهان هستيم که واکسن سرطان مغز را توليد مي کند و اميدواريم اين واکسن هر چه زودتر به دست بيماران سرطاني سراسر دنيا برسد.

پرتاب "داون" به تعويق افتاد

پرتاب کاوشگر "داون" که قرار بود بين 8 تا 11 جولاي ماموريت خود را آغاز کند، به دليل مشکلات فني پس از پرتاب کاوشگر "فونيکس" و در ماه سپتامبر انجام مي شود. به گزارش  مهر، ناسا در اين خصوص اظهار داشت : اين ماموريت با هدف شناسايي تاريخ منظومه شمسي به طرف شبه ستاره وستا و خرده سياره سريز به بعد از پرتاب کاوشگر "فونيکس" موکول شده است. اين تاخير براي ناسا بين 20 تا 25 ميليون دلار هزينه خواهد داشت. براساس گزارش "وايتر ديلي نيوز"، کاوشگر "فونيکس" ماه آگوست به طرف مريخ پرتاب مي شود و از سال 2008 ماموريت خود را با هدف مطالعه بر روي ترکيبات شيميايي  قطب شمال مريخ آغاز مي کند. اين کاوشگر مجهز به هشت پاي بلند روباتيک است که امکان حرکت در روي قطعات يخي را به اين کاوشگر مي دهد. اين ماموريت که قرار بود سال 2001 انجام شود، تاکنون 420 ميليون دلار هزينه داشته است.
 
 زيان هاي کبدي ناشي از مصرف انواع
 داروهاي جديد

  محققان مي گويند عوارص کبدي شايع ترين علت براي خارج کردن داروها ازبازار مصرف است اما بايد کاري کرد که زيان هاي اين داروها قبل از ورود انها به بازار مصرف شناسايي شود.
به گزارش واحد مرکزي خبر به نوشته پايگاه اينترنتي دانشگاه نيويورک ، بسياري از داروها وبه ويژه داروهايي که به تازگي وارد بازار مصرف مي شوند داراي عوارضي وبه ويژه عوارض کبدي اند و مدتي پس از مصرف خطر ناشي از انها براي کارشناسان مشخص مي شود. با اين حال دارو در مدت حضور خود در بازار موجب مي شود تا در بسياري ازبيماران عوارض کبدي ايجاد شود .به گفته محققان تقريبا همه داروها با شدت هاي مختلف ممکن است به کبد اسيب برسانند از سوي ديگر به علت انکه مصرف کنندگان دارو تفاوت هاي ژنتيک بايکديگر دارند در برخي ممکن است عوارص ناشي از مصرف دارو بسيار شديدتر باشد.همچنين مصرف داروهايي که سلامت انها از سوي مراجع ذيصلاح تاييد نشده ممکن است به کبد اسيب برساند.به گفته محققان بيماران بايد درصورت مصرف هرگونه دارو پزشک خود را مطلع کنند تا عوارض بيماري هر چه سريعت تر تشخيص داده شوند.
 
عدم تحرک بيش از 4 ساعت در حين سفر براي سلامتي خطرناک است

سازمان جهاني بهداشت هشدار داد که مسافرت بيش از 4 ساعت به صورت نشسته بر روي صندلي براي سلامتي خطرناک است.به گزارش ايسنا، اين سازمان بين المللي اعلام کرد; مسافراني که طي سفري بيش از 4 ساعت به صندلي خود چسبيده اند دو برابر بيشتر از ساير افراد در معرض خطر تشکيل لخته هاي خوني هستند که زندگي آنها را تهديد مي کند.اين تحقيق در پي مرگ يک زن جوان انگليسي پس از بازگشت از استراليا در يک سفر هوايي در سال 2000 انجام گرفت.اين زن در اثر ابتلا به آمبولي ريوي (پديده انسداد رگ بر اثر تشکيل لخته خون يا حباب هوا) وقتي که يک لخته خوني در ريه وي تشکيل شده بود، درگذشت.در اين گزارش آمده است که ساعت هاي طولاني بدون حرکت بودن خطر تشکيل لخته هاي خوني را افزايش مي دهد و معمولا تاثير آن چهار هفته پس از سفر نمايان مي شود. در عين حال چاقي نيز در اين زمينه در حين سفر نقش دارد.اين مطالعات همچنين نشان مي دهد که وقتي مسافر بدون حرکت بيش از 4 ساعت روي صندلي در هواپيما، ترن، اتوبوس يا اتومبيل مي نشيند همچنين خطر بروز عارضه ترومبوآمبولي ونوس که گرفتگي سياهرگ هاي خوني با لخته هاي خون است افزايش پيدا مي کند. اما لازم به يادآوري است که احتمال بروز اين عارضه (ترومبوآمبولي ونوس) در حين سفر به مراتب کمتر است.
 
 نقش مصرف بالاي چربي درايجاد آسيب در غشاهاي سلولي

  بررسي هاي جديد محققان نشان مي دهد مصرف مقادير بالاي چربي موجب مي شود قوام غشا» سلولهاي بدن تغيير داده شود .به گزارش واحد مرکزي خبربه نوشته پايگاه اينترنتي اخبار پزشکي زماني که مقادير چربي درسلول ها افزايش پيدا کند فعاليت نوعي پروتئين اف يک زياد مي شود. نتيجه فعاليت اين پروتئين مرگ سلول است.به گفته محققان زماني که چربي دربافت هايي غير از بافت چربي بدن تجمع پيدا مي کنند سلول نمي توانند عملکرد طبيعي داشته باشند و به تدريج مرگ سلول اتفاق مي افتد.مطالعات قبلي نيز که در حيوانات انجام شده بود نشان مي دهد تجمع چربي درسلول هاي لوزالمعده موجب بروز ديابت وتجمع ان در سلولهاي عضلاني موجب افزايش مقاومت انها به هورمون انسولين مي شود.


 لزوم جدي گرفتن بيماري هپاتيت سي
 در معتادان تزريقي

  به گفته محققان با توجه به شيوع عفونت هپاتيت سي در جواناني که اعتياد تزريقي دارند لازم است هر چه سريع تر براي درمان اين گروه از معتادان اقدام شود تا عوارض ناشي از بيماري در انان کاهش يابد. به گزارش واحد مرکزي خبر به نوشته تازه ترين شماره نشريه بيماريهاي عفوني بيماري هپاتيت سي نوعي عفونت ويروسي خطرناک کبد است که در دراز مدت موجب از کار افتادن کبد يا بروز سرطان کبد مي شود.همچنين مبتلايان به اين عفونت مي توانند ويروس را به افراد سالم منتقل کنند که مي تواند در مجموع مشکلات بهداشتي و درماني زيادي را براي جامعه ايجاد کند. اين عفونت به ويژه در معتادان تزريقي ديده مي شود. در انها ميزان عفونت مي تواند به چهل تا نود و پنج درصد برسد.در حال حاضر شيوه هاي درماني بسيار خوبي براي هپاتيت سي وجود دارد به نحوي که در برخي موارد حدود پنجاه درصد از بيماران با شيوه هاي جديد درمان بهبود مي يابند بنابراين لزومي ندارد در اين گروه از بيماران جوان به بهانه امکان عفونت مجدد درمان مناسب انجام نشود.

مواد قندي را از برنامه غذايي کودکان حذف نکنيد

بر اساس تحقيقات اخير، قطع کامل مواد قندي از برنامه غذايي کودکان مضر بوده و بدن آنان را با کمبود دچار مي سازد. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پايگاه خبري آبزرور فرانسه، محققان دانشکده مينه سوتاي آمريکا بر اساس تحقيقات خود اعلام کردند ،مواد قندي را از برنامه کودکان به طور کامل قطع نکنيد. بنابراين گزارش ،اگر دندانهاي کودک با وجود برنامه هاي با رژيم غذايي سالم دچار پوسيدگي شود مقدار مواد خوراکي قندي و شيرين را در برنامه غذايي وي کاهش دهيد.اما هرگز اين دسته از مواد خوراکي را بطور کامل قطع نکنيد. همچنين اگر کودکان را به طور کامل از خوردن شيريني منع کنيد ميل به خوردن اين دسته مواد در آنان بيشتر شده و عوارض بيشتري دامنگير کودک خواهد شد.

 اضطراب موجب افزايش بروز آفت مي شود 

 اضطراب و استرس موجب افزايش بروز استوماتيت آفتي يا همان آفت مخاطات دهان مي شود.
دکتر سيمين عظيمي فر متخصص بيماريهاي پوست به خبرنگار واحد مرکزي خبر گفت: استوماتيت آفتي حدود 25 درصد از جمعيت عمومي را در دوره اي از زندگيشان مبتلا ساخته و از جمله شايعترين امراض دهان به شمار مي رود که از مشخصه هاي اين بيماري وجود زخم هاي دردناک راجعه در دهان به شکل گرد يا بيضي است که هاله اي التهابي دور انها را احاطه کرده است .وي افزود: براي اين بيماري هم علل ارثي و هم علل محيطي پيشنهاد شده است که از ان جمله کمبود آهن، ويتامين بي وفولات و نيز عفونت با انواع ميکرو ارگانيسم ها در بروز اين بيماري مخاطي نقش داشته اند. دکتر عظيمي فر همچنين گفت: نتايج اخرين تحقيقات دانشمندان کانادايي که بر روي 2500 نفر از مردان و زنان در شرائط سني و جنسي مشابه بررسي شدند نشان داد که بروز آفت دهاني در اشخاص مضطرب و نگران و نيز کسانيکه در مشاغل پر استرس مشغول فعاليتند 5/4 برابر از افرادي که آرامش بيشتري در زندگي خود دارند زيادتر است . وي در بخش ديگري از اين مصاحبه گفت: مطالعات مقطعي حکايت از ان دارد که شيوع استوماتيت آفتي راجعه در زنان، افراد زير 40 سال، سفيد پوستان و افراد غير سيگاري و نيز افرادي که از وضع اجتماعي و اقتصادي بالايي برخوردارند بيشتر است. اين متخصص پوست در باره راههاي پيشگيري و درمان اين بيماري گفت: اين بيماري خود بخود محدود شونده بوده و ظرف 10 تا 14 روز بهبود مي يابد و در طي اين مدت بيمار بايد از وارد شدن تروما(ضربه) به دهان در اثر مسواک هاي سخت يا غذاهايي مانند نان سوخاري و نيز مصرف غذاها و نوشيدنيهاي اسيدي که ممکن است سبب تشديد و يا حتي زمينه ساز بروز زخم هاي جديد باشند خودداري کند .

کشف يک ويروس جديد در مالزي

نشريات محلي مالزي اعلام کردند که يک ويروس جديد که احتمالا توسط خفاش ها جا به جا مي شود در استان مالاکا در مالزي کشف شده است. به گزارش ايسنا، چوآسوي ليک، وزير بهداشت مالزي در اين باره گفت: اين ويروس که «ويروس مالاکا» نام گرفته از يک سرباز 39 ساله، همسر و دو فرزند وي بدست آمده که مبتلا به تب شديد همراه با سردرد، سرفه، گلودرد و آنفلوآنزا شده بودند. روزنامه استريت تايمز در اين باره آورده است که اين سرباز يک هفته پس از اين که يک خفاش در ماه مارس سال گذشته به درون خانه اش پرواز کرد بيمار شد. به طوري که آزمايش بر روي نمونه هاي خوني بدست آمده از وي و خانواده اش نشان مي دهد که به اين ويروس آلوده هستند. ويروس شناسان محلي مي گويند که اين ويروس مي تواند مانند ويروس «نيپا» به رشد بافت ها آسيب وارد کند اما اين که آيا اين ويروس مي تواند منجر به مرگ بيمار شود يا خير هنوز شناخته نشده است.دانشمندان مالزيايي و استراليايي در آزمايشات مشترک با يکديگر دريافتند که ويروس مالاکا متعلق به خانواده رئوويروس ها هستند که براي اولين بار در دهه 1050 در انسانها کشف شد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
خبر دانشگاه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته