جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5892

تکليف نامعلوم 50 ميليارد ليگ برتري ها
چرا باشگاه‌ها پيگير حق خود نيستند؟


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 تکليف نامعلوم 50 ميليارد ليگ برتري ها
 چرا باشگاه‌ها پيگير حق خود نيستند؟ 

 باشگاه‌هاي حاضر در رقابت‌هاي ليگ برتر که بخش عمده آنها با مشکلات مالي مواجه هستند، نسبت به مبلغ کلاني که از تبليغات محيطي فصل گذشته باقي مانده بي‌تفاوت هستند.

طي سال هاي اخير يکي از راههاي اصلي درآمد باشگاه‌ها تبليغات محيطي فوتبال بوده که هر دوره با مشکلات ريز و درشتي همراه بوده است. درحالي که براي فصل 94 - 93 ليگ برتر رقم قرارداد تبليغات محيطي 160 ميليارد تومان براي دو فصل منعقد شده بود، براي فصل هجدهم ليگ برتر اين مبلغ با نزولي عجيب به مبلغ نامعلومي تبديل شده و سازمان ليگ هنوز در اين مورد شفاف سازي نکرده است.

از سوي ديگر براي فصل گذشته رقابت هاي ليگ برتر نيز قراردادي به ارزش 67 ميليارد تومان منعقد شده و شرکت مجري متعهد شده بود اين مبلغ را به سازمان ليگ پرداخت کند اما با وجود پايان رقابت هاي فصل قبل و شروع فصل جديد، گفته مي شود تنها 17 ميليارد تومان از اين مبلغ پرداخت شده و تکليف 50 ميليارد تومان ديگر مشخص نيست!

اين در حالي است که از مبلغ قرارداد تبليغات محيطي فوتبال 80 درصد به باشگاه ها خواهد رسيد و بقيه بين سازمان ليگ، فدراسيون فوتبال و مجري تقسيم خواهد شد. با وجود اينکه تکليف اين 50 ميليارد تومان مشخص نيست اما سکوت باشگاه ها هم در نوع خود جالب است.

باشگاه هايي که با مشکلات عديده مالي مواجه هستند به راحتي نسبت به اين 50 ميليارد تومان سکوت کرده اند و از سازمان ليگ نمي پرسند که تکليف اين پول چه مي شود. شايد هم وضع شان آنقدر خوب هست که 50 ميليارد تومان برايشان پولي نيست!

مگر مي شود در اين وضعيت بد اقتصادي که باشگاه ها با آن درگير هستند مديران عامل سکوت کنند و سازمان ليگ هم واکنشي به اين موضوع نداشته باشد؟ مهدي تاج به عنوان رئيس فدراسيون فوتبال بايد به اين موضوع ورود کند و همانطور که پيگير مطالبات قبلي فوتبال از مجري تبليغات محيطي سه فصل قبل بود، اين بار هم پيگير 50 ميليارد تومان باشد که در اين آشفتگي گم نشود!


 خبـــرنامه 

 جاي فرشاد پر شد، جاي وحيد نه

وحيد اميري وينگر چپ فصل گذشته پرسپوليس که جايزه بهترين بازيکن ليگ برتر را هم دريافت کرد، به ترابوزان اسپور ترکيه پيوست و برانکو را در يک چالش بزرگ براي پر کردن جايش در تيم قرار داد.

اميري فصل قبل در اکثر بازي‌ها 90 دقيقه براي سرخپوشان به ميدان رفته بود و اين فصل جايش خالي است. برانکو براي پديده از عاليشاه به جاي او در ترکيب اصلي استفاده کرد. اميد عاليشاه 67 دقيقه در اين پست بازي کرد و بعد از آن با منشا تعويض شد تا اين بار سيامک نعمتي هافبک چپ جديد پرسپوليس باشد.

نعمتي هم تنها 12 دقيقه در اين پست بازي کرد و برانکو تصميم گرفت او را هم تعويض کند تا شايان مصلح سومين بازيکني باشد که براي پر کردن جاي وحيد اميري به ميدان مي‌رود. به مصلح هم تنها 11 دقيقه به علاوه وقت‌هاي اضافه بازي رسيد تا اهميت حضور اميري در پرسپوليس بيشتر مشخص شود و اين در حالي بود که بشار رسن 89 دقيقه به جاي فرشاد احمدزاده بازي کرد و تنها به دليل وقت تلف کردن تعويض شد. جاي فرشاد به راحتي در بازي با پديده پر شد، اما جاي اميري به اين سادگي‌ها پر نمي‌شود و حالا بهتر درک مي‌کنيم که چرا برانکو اصرار داشت اميري بماند و هنوز او نرفته، براي جذب ترابي اقدام کرد.

ليگ امارات، مقصد بعدي تيام

آخرين اخبار از حضور مامه تيام در کشور امارات حکايت دارد. ظاهرا او همکاري با مديربرنامه‌هاي آلماني خود را قطع کرده و با يک ايجنت ايراني همکاري مي‌کند.

اين ايجنت در گفت و گو با ورزش سه درباره وضعيت تيام گفت: «آقاي تيام قصد دارد بنابر قراردادي که با استقلال امضا کرده، با پرداخت حق فسخ 200 هزار دلاري از اين باشگاه جدا شود و در حال حاضر مقدمات کار حضور او در يک تيم اماراتي انجام شده و اين انتقال در روزهاي آينده رسمي خواهد شد. البته استقلال عقيده دارد تيام بازيکن اين باشگاه است اما بندي در قراردادش وجود دارد که ايشان مي‌تواند با پرداخت مبلغ مدنظر قرارداد خود را يک جانبه قطع کند.

البته من به تلاش آقاي فتحي براي حفظ اين بازيکن احترام مي‌گذارم اما فکر مي‌کنم اين تلاش بايد پيش از اين و در زمان عقد قرارداد اوليه با تيام صورت مي‌گرفت اگرچه خود تيام هم با اين شرط حاضر به حضور در ليگ فوتبال ايران شده بود که هر زماني که شرايط يا پيشنهاد بهتري داشته باشد قادر به جدايي باشد.»

خداحافظي اجباري بازنشسته‌ها

تاج هم مي‌رود؟

قانون جديد منع به کارگيري بازنشسته‌ها که توسط مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد، در ورزش گريبان تعدادي از روساي فدراسيون‌ها را خواهد گرفت. بر اساس بررسي‌ها و تاييد منابع خبري، 13 رييس فدراسيون با ابلاغ قانون جديد مجبور به ترک فدراسيون‌هاي ورزشي خواهند بود. اين افراد تاکنون با تبصره‌ها و استثناهاي قانون قبلي توانسته بودند در انتخابات فدراسيون‌ها شرکت کنند و در نهايت صندلي رياست را به دست آورند. اسامي اين 13 نفر به شرح زير است:

1. بهرام شفيع، رييس فدراسيون هاکي

2. غلامرضا اميني، رييس فدراسيون قايقراني

3. عليرضا رحيمي، رييس فدراسيون هندبال

4. علي مجدآرا، رييس فدراسيون همگاني (مشروط در چارچوب قوانين مسلح)

5. مصطفي کريمي، رييس فدراسيون ناشنوايان

6. احمد ضيايي، رييس فدراسيون واليبال

7. محمدعلي صبور، رييس فدراسيون سه گانه

8. محمود رشيدي، رييس فدراسيون ورزش‌هاي رزمي

9. محمدصادق فرجي، رييس فدراسيون کاراته

10. مجيد شايسته، رييس فدراسيون تنيس

11. محمد درخشان، رييس فدراسيون جودو

12. حجت‌الله دهخدايي، رييس فدراسيون چوگان

13. مهدي تاج، رييس فدراسيون فوتبال

دردسر دلاري

جذب نيوماير و ايمن حسين منتفي مي‌شود؟

مقدمات جذب مارکوس نيوماير آلماني و ايمن حسين عراقي در استقلال فراهم شده است. نيوماير در حال گذراندن تست پزشکي است و توافقات اوليه با ايمن حسين هم انجام شده است اما مشکل اصلي در راه پيوستن آنها به استقلال بي‌ثباتي در بازار ارز است. قيمت دلار لحظه به لحظه بالاتر مي‌رود و با اين شرايط مديران استقلال نمي‌دانند چگونه و با چه مبلغي با اين دو بازيکن خارجي قرارداد امضا کنند. اين اتفاقات ممکن است باعث دردسر و مانع رسيدن دو طرف به توافق نهايي شود.

پاسخ مبهم رسن و عليپور به تمديد

تمديد قرارداد کاپيتان‌هاي پرسپوليس حتي اگر نمايش هم بود، هواداران را راضي کرد؛ همان چيزي که باشگاه مي‌خواست تا کم‌کاري و ضعف خودش در حفظ صادق محرمي، فرشاد احمدزاده، وحيد اميري و محسن مسلمان را تلافي کند و بايد اعتراف کنيم که موفق هم بود. بعد از اينکه حسين ماهيني و سيدجلال حسيني تا 1400 تمديد کردند، باشگاه به همه‌ي بازيکناني که در حال حاضر در اختيار دارد پيشنهاد تمديد داد و جالب اينکه تا اينجاي کار فقط دو بازيکن موافقت خود را براي تمديد قرارداد اعلام نکرده‌اند و در واقع مي‌توان گفت که پاسخشان به پيشنهاد گرشاسبي منفي بوده است. آن دو بازيکن، بشار رسن و علي عليپور هستند که هافبک عراقي قراردادش آخر همين فصل به پايان مي‌رسد و آقاي گل هم تا پايان ليگ نوزدهم بازيکن پرسپوليس به حساب مي‌آيد.

البته آنها نه نگفته‌اند اما واکنشي هم که به پيشنهاد سرپرست باشگاه دادند، معناي مثبتي ندارد. بشار رسن که فصل پيش براي تمديد اعلام آمادگي کرده بود، مهلت خواسته و پاسخ علي عليپور هم مثبت نبوده است. در واقع او مذاکره براي تمديد قرارداد را به زمان ديگري که خودش صلاح مي‌داند، موکول کرده که اين معنايي جز نه گفتن نمي‌تواند داشته باشد. حالا بايد ببينيم حميدرضا گرشاسبي که حالا احتمال کنار رفتنش از سرپرستي باشگاه پرسپوليس هم کم نيست، پيش از رفتنش موفق خواهد شد با اين دو بازيکن قرارداد جديدي و بلندمدت امضا کند يا نه.


 خبـــرنامه 

 ادعاي موندو دپورتيوو

کي‌روش در ايران مي‌ماند

ماجراي ادامه همکاري کارلوس کي‌روش با تيم ملي ايران هنوز مشخص نشده. روز شنبه مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال تاييد کرد که کي‌روش در جام ملت‌ها هم سرمربي ايران است. البته تا وقتي قرارداد رسمي امضا نشده نمي‌شود با اطمينان از اين قضيه صحبت کرد. اما ديروز روزنامه موندو ديپورتيوو چاپ اسپانيا در خبري نوشت که کي‌روش سرمربي پرتغالي تيم ملي فوتبال ايران قرارداد خود را با اين تيم تمديد خواهد کرد.

يک بازيکن ژاپني در تراکتورسازي

يک بازيکن ژاپني با امضاي قراردادي 3 ساله به تيم تراکتورسازي پيوست.

تيم تراکتورسازي در ادامه فعاليت خود در فصل نقل و انتقالات يک بازيکن ژاپني را به‌عنوان سهميه آسيايي جذب کرد.

يوکيا سوگيتا بازيکن 25 ساله ژاپني با امضاي قراردادي 3 ساله به‌عنوان بازيکن سهميه آسيايي به تيم تراکتورسازي پيوست.

اين بازيکن جوان 164 سانتي‌متري در پست بازي‌ساز بازي مي‌کند و قابليت بازي در پست وينگر چپ را نيز دارد.

سوگيتا سابقه بازي در تيم‌هاي ژووه اسپانول اسپانيا، هرکولس اسپانيا، پاتايا يونايتد تايلند، رايونگ اف‌سي تايلند و دالکورد اف‌اف سوئد را در کارنامه دارد.

سرخ پوشان فوتبال آذربايجان پيش‌ از اين هري فوريستر و آنتونيو استوکس را به‌عنوان دو سهميه بازيکن خارجي جذب کرده بودند.

حاجيلو، سرپرست جديد استقلال

سرپرست پيشين استقلال به عنوان مشاور عالي مديرعامل اين باشگاه انتخاب شد.

با اعلام اميرحسين فتحي، اصغر حاجيلو به عنوان سرپرست جديد استقلال انتخاب شد و جاي نصرالله عبداللهي را گرفت.

عبداللهي نيز به سمت مشاور عالي فتحي و مدير فني تيم استقلال انتخاب شد. همچنين هادي مباشري به عنوان مدير اجرايي باشگاه استقلال منصوب شد. علي خطير نيز به عنوان معاون ورزشي اين باشگاه انتخاب شد.

توافق استقلال و ذوب‌‌آهن براي انتقال تبريزي

با اعلام عضو هيئت مديره باشگاه ذوب‌‌آهن دو باشگاه استقلال و ذوب‌آهن بر سر مبلغ رضايت‌نامه مرتضي تبريزي به توافق رسيدند.

احمد جمشيدي، عضو هيئت مديره باشگاه ذوب‌آهن درباره بحث انتقال مرتضي تبريزي به استقلال، به تسنيم گفت: در جلسه هيئت مديره باشگاه، با توجه به اينکه باشگاه استقلال خواهان جذب مرتضي تبريزي است، تصميم بر اين گرفته شد در صورتي که خواسته‌ باشگاه براي صدور رضايت‌نامه اين بازيکن تامين شود، اين انتقال صورت بگيرد.

از سرمربي تيم (اميد نمازي) رضايت لازم براي اين انتقال اين بازيکن به شرطي که در طول فصل مشکلي پيش نيايد گرفته شده و قرار است آذري (مديرعامل ذوب‌آهن) و فتحي (سرپرست باشگاه استقلال) صحبت‌هاي نهايي را با يکديگر داشته باشند تا اين انتقال صورت بگيرد.

وي درباره اينکه استقلالي‌ها براي مبلغ رضايت‌ نامه تبريزي که يک ميليارد و هشتصد ميليون تومان است، از ذوب‌آهن درخواست تخفيف کرده‌اند، اظهار داشت: کاهش مبلغ رضايت‌نامه کمتر از يک ميليارد و هشتصد ميليون تومان امکان‌پذير نيست. دو باشگاه روي همين مبلغ توافق کرده‌اند و قرار است به زودي اين انتقال نهايي شود همان‌طور که گفتم توافق بر سر مبلغ رضايت‌نامه صورت گرفته و فقط مسائل جزيي مانده است و اين انتقال به احتمال قريب به يقين انجام مي‌شود.

گزينه‌هاي شياطين سرخ براي ترميم خط دفاع

باشگاه منچستريونايتد براي تقويت خط دفاعي خود پنج مدافع را زير نظر دارد.

هري مگواير مدافع تيم ملي فوتبال انگليس و تيم لسترسيتي اين روز‌ها به شدت مورد توجه منچستريونايتد قرار گرفته و به نوعي گزينه اصلي يونايتد‌ها در نقل و انتقالات به حساب مي‌آيد، اما غير از اين بازيکن مورينيو سرمربي اين تيم 5 مدافع ديگر را هم مدنظر دارد.

گفته مي‌شود در نهايت و هر اتفاقي که رخ دهد، يکي از اين پنج بازيکن به منچستريونايتد مي‌روند. اين بازيکنان آلدرويرلد، لئوناردو بونوچي، اشکرينيار، مگواير و يري مينا هستند که انتظار مي‌رود يکي از اين‌ها در نهايت به منچستريونايتد بروند.

چرخش انصاري‌فرد از ترکيه به آلمان؟

ملي‌پوش ايراني تيم المپياکوس با وجود اخبار رسانه‌هاي ترکيه شايد راهي يک تيم آلماني شود.

سايت اسپورت اف‌ام يونان نوشت: «در حالي که در ترکيه صحبت از نهايي شدن انتقال کريم انصاري‌فرد، مهاجم تيم المپياکوس آتن به تيم بشيکتاش مي‌شود، نام اين ملي‌پوش ايراني همچنان در فهرست نقل‌وانتقالاتي آلمان وجود دارد. کريم انصاري‌فرد تمامي شرايط باشگاه بشيکتاش ترکيه را پذيرفته اما باشگاه المپياکوس تاکنون به صورت رسمي چيزي را تاييد نکرده است. نام کريم انصاري‌فرد در آلمان هم شنيده مي‌شود اما پيشرفتي در انتقال اين بازيکن هنوز حاصل نشد. اين شرايط مشابه براي احسان حاج‌صفي، ديگر ملي‌پوش ايراني تيم المپياکوس نيز حاکم است.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته