جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901

روحاني در ديدار وزير خارجه کره شمالي:
آمريکا به هيچ‌يک از تعهدات خود پايبند نيست


جهانگيري: بايد با مردم صادق باشيم

ظريف:
آمريکا براي اثبات صداقتش به برجام برگردد


آمريکا: به دنبال يک توافق جديد با ايران هستيم


العبادي: مخالف تحريم عليه ايران هستيم اما به آن پايبنديم


آلمان: براي برجام مي جنگيم


سقف ارز مسافرتي 5 هزار يورو شد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

دادستان تهران:
24متهم پرونده‌هاي ارز و تلفن همراه به زودي محاکمه مي‌شوند


دفاع چين از روابط تجاري با ايران


خبر


جلسه استيضاح علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي


جمع‌آوري قوهاي درياچه‌اي در هامبورگ آلمان از بيم گرمازدگي


کمتر از 50 سال آينده آب تمام مي‌شود


سرمقاله


  روحاني در ديدار وزير خارجه کره شمالي:
 آمريکا به هيچ‌يک از تعهدات خود پايبند نيست 

 رئيس جمهوري با اشاره به خروج يک جانبه آمريکا از برجام به عنوان توافقي بين‌المللي، گفت: عملکرد دولت آمريکا در اين سال‌ها به گونه‌اي بوده که امروز آمريکا به عنوان کشوري نامطمئن و غيرقابل اعتماد در جهان شناخته مي شود که به هيچ‌يک از تعهدات خود پايبند نيست.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري ، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار «ري يونگ هو» وزير امور خارجه کره شمالي با اشاره به روابط دوستانه و صميمانه تهران – پيونگ يانگ در طول دهه‌هاي گذشته، گفت: ايران و کره شمالي در بسياري از مقاطع حساس بين‌المللي و مجامع جهاني ديدگاه‌هاي مشترکي داشته و همواره از يکديگر حمايت کرده‌اند.

رئيس جمهوري، برقراري صلح و امنيت کامل در منطقه شبه جزيره کره را خواست ايران دانست و با بيان اينکه تحولات شبه جزيره کره براي تهران حائز اهميت است، تصريح کرد:اراده تهران بر توسعه و گسترش مناسبات و همکاري‌هاي همه جانبه بين‌المللي از جمله با پيونگ يانگ است.

روحاني خاطر نشان کرد: در شرايط کنوني، کشورهاي دوست بايد با توسعه روابط و گسترش مناسبات و همکاري‌ها در مجامع بين‌المللي درکنار يکديگر قرار داشته باشند.


 جهانگيري: بايد با مردم صادق باشيم 

 معاون اول رييس جمهوري با تاکيد بر اين‌که شرايط خطيري پيش روي کشور قرار دارد، اظهار کرد: بايد با مردم صادق باشيم.به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري طي سخناني در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به شرايط پيش‌ روي کشور گفت: ما بايد با مردم صادق باشيم چرا که در شرايط پيش‌روي کشور وضعيت خطير است و آمريکا بدون پرده پوشي مي‌گويد مي‌خواهد مردم ايران را تحت فشار قرار دهد تا خواسته‌هاي 40 سال گذشته‌اش را محقق کند.

وي افزود: مسيري که ما دنبال مي‌کنيم اين است که براي عبور از اين شرايط برنامه‌ريزي داشته باشيم.وي افزود: مسيري که ما دنبال مي‌کنيم اين است که با توجه به واقعيت‌هايي که پيش روي کشور است براي عبور از اين شرايط برنامه‌ريزي داشته باشيم. من فکر مي‌کنم برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري که انجام شده متناسب با شرايط کشور است و حتما بخش خصوصي ما بايد از اين فرصت استفاده کند که علامت مي‌دهد که صادرات کشور به شدت اقتصادي و مقرون به صرفه است و اين شرايط به ما مي‌گويد که بايد به توليد توجه بيشتري کنيم و به توليدکنندگان عنايت بيشتري داشته باشيم.

معاون اول رييس‌جمهور گفت: به همين دليل از وزارت صمت خواسته‌ايم يک بسته براي حمايت از توليد در شرايط جديد به وجود آورد تا آن را تصويب کنيم و نيز به اقشار متوسط و پايين جامعه که تحت فشار اقتصادي قرار مي‌گيرند بايد از منابعي که به دست مي‌آوريم به آنان توجه کنيم. اگر بتوانيم عوارض جانبي اين سياست‌ها را با موفقيت کنترل کنيم اين سياست‌ها حتما با استقبال بخش خصوصي مواجه خواهد شد و حتما تاثيرش مثبت خواهد بود.


 ظريف:
 آمريکا براي اثبات صداقتش به برجام برگردد 

 وزير امور خارجه گفت: آمريکايي ها هيچگاه صداقت نداشته اند و حرکت و اظهارات ترامپ تبليغاتي بود.به گزارش ايرنا، محمد جواد ظريف در پايان جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران، ضمن تبريک روز خبرنگار، ياد و خاطره شهيد صارمي و شهداي وزارت خارجه را گرامي داشت.

وي در پاسخ به اين که رييس جمهوري در مصاحبه زنده تلويزيوني درباره صداقت آمريکايي ها اظهار داشت اگر آمريکايي ها مي خواهند صداقت داشته باشند بايد به برجام برگردند و از سال 1332 به مردم ايران غرامت پرداخت کنند، آيا آمريکايي ها در اين زمينه صداقت دارند يا خير، افزود: آمريکايي ها هيچگاه صداقت نداشته اند و حرکت ترامپ تبليغاتي بود. دليل مهم آن اين است که ترامپ نه نسبت به مردم ايران و نه به تعهدات بين المللي حساسيت ندارد.وزير امور خارجه ادامه داد: هدف ترامپ ضديت با مردم ايران است چرا که اولين تحريمي را که برگرداند، مربوط به حوزه هواپيماها بود که قرار بود 200 فروند هواپيما به ايران داده شود که لغو کردند.

ظريف درباره صحبت هاي رئيس جمهوري در خصوص صداقت آمريکايي ها گفت: آمريکايي ها هيچ گاه صداقت در اين حوزه نداشتند وحرکت ترامپ يک حرکت تبليغاتي بود.

وي همچنين گفت: تحريم هواپيماها اولين تحريمي بود که ترامپ برگرداند و اين يکي از دلايل مهمي است که مي توانيم به آن برسيم ترامپ نه نسبت به مردم ايران و نه نسبت به تعهدات بين المللي آمريکا هيچ حساسيتي ندارد و در واقع با مردم ايران ضديت دارد.

وي افزود: حتي قبل از روز ششم اوت که گروه اول تحريم ها برگشتند اولين کاري که اداره کنترل وزارت خزانه داري آمريکا انجام داد اين بود که مجوز 200 هواپيما را که قرار بود توسط مردم ايران استفاده شود ، لغو کرد.


 آمريکا: به دنبال يک توافق جديد با ايران هستيم 

 
ايسنا :در حالي‌که رييس ‌جمهور آمريکا پيشتر براي گفت‌وگوي بدون پيش شرط با ايران اعلام آمادگي کرده بود، سخنگوي وزارت خارجه اين کشور گفت: ما مايل به مذاکره با ايران هستيم اما مي‌خواهيم که اين کشور تغييرات اساسي در سياست‌هاي خود ايجاد کند.هيتر نائورت، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري هفتگي خود با بيان اينکه بخش اول تحريم‌هاي واشنگتن عليه تهران به مرحله اجرا درآمده است، مدعي شد که آمريکا به دنبال يک توافق جديد با ايران است که به طور جامع به آن‌چه رفتار بي‌ثبات‌کننده ايران، نه تنها برنامه هسته‌اي بلکه برنامه موشکي، حمايت از تروريسم و رفتار منطقه‌اي مخرب خواند، رسيدگي کند.بنا بر گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، وي در ادامه گفت: آمريکا مايل به گفت‌وگو با ايران است اما ما خواهان ايجاد تغييرات اساسي در رفتار اين کشور هستيم. ايران بايد به طور جدي به پيامدهاي رفتارهايش به ويژه رفتاري که با مردم خود دارد فکر کند.


 العبادي: مخالف تحريم عليه ايران هستيم اما به آن پايبنديم 

 
اسپوتنيک :نخست‌وزير عراق در واکنش به از سرگيري تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفت که ما مخالف وضع تحريم عليه ايران هستيم اما بغداد به منظور حمايت از ملت عراق به اين تحريم‌ها پايبند خواهد بود.به گزارش ايسنا، به نقل از اسپوتنيک عربي، حيدر العبادي، نخست وزير عراق در يک نشست هفتگي در پاسخ به سوالي در رابطه با از سرگيري‌ تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفت: ما کاملا مخالف تحريم‌هاي بين‌المللي هستيم و عراق هزينه سنگيني براي تحريم‌هايي که به مدت 13 سال عليه آن اتخاذ شد پرداخت کرد. تحريم‌ها بر اساس تضغيف نظام پيشين ( عراق) عليه ما تحميل شد اما منجر به تضعيف ملت، ايجاد شکاف در جامعه، از بين بردن بافت اجتماعي و ايجاد پديده‌هايي شد که از قبل نبودند. وي افزود: ما تحريم‌ها را يک خطاي اساسي و استراتژيک مي‌دانيم و با آن همراهي نخواهيم کرد، ما مخالف تحريم‌ هستيم اما به منظور حمايت از ملت‌مان به آن پايبند خواهيم بود.


 آلمان: براي برجام مي جنگيم 

 روزنامه آلماني :وزير امور خارجه آلمان با تاکيد بر ضرورت و اهميت حفظ برجام، تصريح کرد: براي ماندگاري توافق هسته اي مي جنگيم، زيرا آن را قراردادي بين المللي همسو با منافع خود و به سود امنيت منطقه مي دانيم.به گزارش ايرنا، هايکو ماس در گفت و گو با روزنامه آلماني «پاسائور نويِن پِرسه» اظهار کرد: وجود توافق هسته اي با ايران بهتر از نبود آن است.وي در ادامه با ابراز نگراني از عواقب اقدامات ضدايراني آمريکا و همچنين احتمال شدت گرفتن درگيري ها و هرج و مرج هاي منطقه اي، گفت: ما همچنان لغو برجام را اشتباه و خطا مي پنداريم.ماس تاکيد کرد که ايران به نوعي در همسايگي اروپا قرار دارد و از اين رو امنيت و ثبات اين کشور براي اتحاديه اروپا از اهميت فوق العاده اي برخوردار است.وي تاکيد کرد: منزوي کردن ايران تنها باعث دلگرمي نيروهاي افراطي خواهد شد. تلاش براي ايجاد هرج و مرج در اين کشور نتيجه مطلوب نخواهد داشت، درست مانند آنچه در برخي کشورهاي منطقه تجربه شد و بروز ناآرامي و بي ثباتي را در پي داشت.


 سقف ارز مسافرتي 5 هزار يورو شد 

 
مسافران مي‌توانند با ارائه بليط- گذرنامه- ويزا (در مورد کشورهايي که نياز به ويزا دارند) تا سقف 5000 يورو يا معادل آن به ساير ارزها، از صرافي‌هاي مجاز ارز خريداري کنند. همچنين صرافي‌ها مجازند تا سقف معادل مبلغ 100 يورو براي هر نفر بابت هزينه خدمات کنسولي سفارت‌خانه‌هاي خارجي، از جمله خدمات اخذ رواديد و کنسولي ارز به متقاضيان بفروشند.

سقف ارز مسافرتي 5 هزار يورو شدبا تصميم هيئت دولت خريد و فروش ارز از دوباره آزاد شد و صرافي‌ها به چرخه فعاليت بازگشتند.

به گزارش عصرايران، در راستاي اجرايي شدن بسته سياست ارزي بانک مرکزي دستورالعمل خريد و فروش ارز در شبکه صرافي‌هاي مجاز را اعلام کرد که براساس آن کليه صرافي‌هاي مجاز معتبر مي‌توانند نسبت به خريد ارز بصورت اسکناس با رعايت مقررات ارزي و مقررات مبارزه با پولشويي اقدام کنند.بر اين اساس فروش ارز بصورت اسکناس ازجانب صرافي‌هاي مجاز معتبر بابت مصارف ارزي خدماتي با رعايت مقررات ارزي و مقررات مبارزه با پولشويي مجاز است و صرافي‌هاي مجاز معتبر مي‌توانند حداکثر پنج درصد از حواله‌هاي ارزي خريداري شده را تبديل به ارز بصورت اسکناس نموده و در چارچوب مصارف خدماتي به فروش رسانند البته تمامي هزينه‌هاي نقل و انتقالات و تبديلات ارزي به عهده مشتري خواهد بود.‏


 يك نكته از هزاران 

 پيشينه و پايه و بنيان مسئله پارازيت‌ها به سال 1373 بازمي‌گردد. در آن سال قانون ممنوعيت به‌کارگيري تجهيزات ماهواره‌اي در مجلس به تصويب رسيد. اما اين قانون براي اجراي آن هدف کفايت نمي‌کرد و نياز به اجراي راهکارهاي موازي ديگري هم بود.يکي از اين راه‌ها مقابله و مبارزه با امواج ارسالي از ماهواره‌ها به سمت زمين بود. يعني با انتشار امواج الکترومغناطيسي(پارازيت) به شکل وسيع در محدوده هدف، تجهيزات گيرنده امواج دچار اختلال در گيرندگي شود . روش دوم هم شليک امواج به سمت منبع ارسال امواج يعني ماهواره‌هاست که اين روش هزينه هاي سنگين بين المللي براي کشور به همراه خواهد داشت.

سال هاست که بسياري از کارشناسان و نهادهايي همچون وزارت بهداشت ومحيط زيست نسبت به تاثير منفي اين امواج بر اکوسيستم پرندگان و احتمال شيوع سرطان درجامعه هشدار داده اند. اما درآخرين قدم براي جلوگيري از آسيب پارازيت ها برسلامت مردم، جمعي از پزشکان با نامه اي به رهبرمعظم انقلاب، مسئله را تشريح کردند و ايشان نيز موضوع را جهت رسيدگي به شوراي امنيت ملي ارجاع دادند. اميدواريم در رسيدگي به اين پرونده فارغ از مصلحت انديشي هاي سياسي، سلامت روحي و جسمي مردم اولويت قرارگيرد. راه هاي بسياري براي مقابله با يک معضل فرهنگي وجود دارد...


 ميز خبر 

 نخست وزير اقليم کردستان عراق:

موضع اربيل در رابطه با تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران همانند موضع بغداد است

نخست وزير اقليم کردستان عراق همانند مقامات بغداد با از سرگيري تحريم‌هاي آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران مخالفت کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از صوت العراق، نيچروان بارزاني، نخست وزير اقليم کردستان عراق در يک نشست خبري در اربيل در واکنش به از سرگيري تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفت که موضع اقليم کردستان در رابطه با تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران در چارچوب موضع بغداد است.

وي با بيان اين‌که موضع اربيل در رابطه با تحريم آمريکا عليه ايران طبيعتا همانند موضع رسمي بغداد است افزود که ابعاد تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران هنوز براي کردستان عراق غيرواضح است.

فارن پاليسي فاش کرد؛

نقشه شوم داماد ترامپ براي محقق کردن روياي اسرائيلي‌ها

دولت آمريکا به ويژه جرد کوشنر در چارچوب حمايت‌هاي خود از رژيم اشغالگر صهيونيستي در پي محو کامل فلسطين از روي نقشه هستند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نشريه فارن پاليسي در مطلبي نوشت: «جرد کوشنر»، مشاور دونالد ترامپ –رئيس جمهور آمريکا— سعي دارد با حذف بودجه امداد و اقدام سازمان ملل متحد براي آوارگان فلسطيني در خاور نزديک، نه تنها شرايط را براي اسکان مجدد فلسطيني ها در کشورهاي ديگر فراهم کند، بلکه زمينه را براي خروج کامل فلسطيني ها از سرزمينشان و محو شدن سرزميني به نام فلسطين که روياي صهيونيست‌هاست فراهم کند.

ترامپ: خلع سلاح هسته‌اي کره شمالي در حال پيشرفت است

دونالد ترامپ تاکيد کرد که کره شمالي در برچيدن برنامه هسته‌اي خود در حال پيشرفت است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا اين اظهارات را در مراسم صرف شام با حضور تجار بزرگ آمريکايي در کلوب گلف خود در نيوجرسي بيان کرد.

ترامپ افزود، پيونگ‌يانگ به توافقي که در نشست 12 ژوئن در سنگاپور با کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي به دست آمد، پايبند است.

اين بيانات ترامپ به شدت با اظهارات جان بولتون، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد متفاوت است. بولتون چند ساعت پيش از اين مراسم گفته بود، کره شمالي اقدامات لازم را براي خلع سلاح هسته‌اي انجام نداده است.

ارتش ملي ليبي: حل بحران کشور مداخله روسيه و شخص پوتين را مي‌طلبد

سخنگوي ارتش ملي ليبي اعلام کرد که حل بحران در اين کشور مداخله روسيه و شخص پوتين را مي‌طلبد.

به گزارش ايسنا، احمد المسماري، سخنگوي نيروهاي نظامي که خود را "ارتش ملي ليبي" مي‌دانند، در مصاحبه با خبرگزاري نووستي گفت: حل بحران ليبي مداخله روسيه و شخص ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه و دور شدن بازيگران خارجي مثل ترکيه و قطر و ايتاليا از کشور را مي‌طلبد. روسيه بايد نقش مهمي در اين باره ايفا کند.

پيشتر ارتش ملي ليبي، مورد حمايت امارات و به رهبري خليفه حفتر، قطر، ترکيه و سودان را به حمايت از گروه‌هاي تروريستي متهم کرده بود.

المسماري گفت: ليبي براي مقابله با گروه‌هاي تندرو به کمک روسيه نياز دارد به دلايلي از جمله اينکه بيشتر سلاح‌هاي ارتش ساخت روسيه است و اينکه روسيه مهارت کافي در زمينه مبارزه با تروريسم دارد.

وي تأکيد کرد: ليبي در زمينه مبارزه با تروريسم به روسيه نياز دارد چراکه روسيه از کارآمدترين کشورها در زمينه مقابله با تروريسم است و سوريه بهترين دليل براي اين مساله است.

هدف آتش‌بس با حماس ،

جداسازي غزه از سرزمين‌هاي اشغالي

وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي اعلام کرد، هدف آتش بس با حماس و ديگر گروه‌هاي مقاومت در غزه، جداسازي کامل اين منطقه است.

به گزارش ايسنا، به نقل از القدس العربي، يسرائيل کاتس، وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي اعلام کرد: هدف از آتش‌بس با گروه‌هاي فلسطيني جداسازي کامل نوار غزه است و غزه هرگز به کرانه باختري متصل نخواهد شد.

وي در ادامه افزود: رويکرد کنوني گرفتن مسئوليت‌ها و اختيارات مدني از گردانندگان اوضاع در غزه است و اين مسئوليت بايد به جامعه جهاني واگذار شود، يک گذرگاه دريايي در اختيار غزه قرار بگيرد و غزه هيچ ارتباط و اتصالي با اسرائيل يا مکان‌ ديگر نداشته باشد.


 خبــــر 

 آمريکا: روسيه و چين نمي‌توانند دوستان ما باشند

فرمانده ارشد هسته‌اي آمريکا هشدار داد روسيه و چين نمي‌توانند دوستان ما باشند چرا که مسکو و پکن با سرعت بالا به سمت توليد تسليحات مافوق صوت حرکت مي‌کنند و اين تهديدي عليه ايالات متحده است که اکنون نمي‌تواند از خود مقابل آن دفاع کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه سي‌ان‌بي‌ سي، ژنرال جان هايتن، فرمانده فرماندهي استراتژيک آمريکا در سمپوزيوم دفاع فضايي و موشکي در آلاباما گفت: شما نمي‌توانيد آنها (روسيه و چين) را دوستان ما بدانيد، در شرايطي که آنها تسيلحاتي مي‌سازند که مي‌تواند ايالات متحده آمريکا را نابود کند بنابراين ما بايد ظرفيت پاسخگويي را ايجاد کنيم.

هايتن تاکيد کرد، پنتاگون ده‌ها برنامه توليدي و دفاعي عليه اين گونه‌هاي جديد تسليحات در دست دارد. او گفت: اي کاش 5 يا 10 سال پيش کار روي تسليحات مافوق صوت را آغاز مي‌کرديم زيرا در آن صورت، نگراني نداشتيم اما اين کار را نکرديم و اکنون بايد وارد عمل شويم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

گزارش فعاليت ها ومالي IAU

از 2000 تا 2004

عمل، تطبيق و تحقق

1. مقدمه

اين گزارش يک تحليل محاسباتي ازتوسعه ها و ابتکارات تعهد شده توسط انجمن بين المللي دانشگاه ها (IAU) از آگست سال 2000 تا جولاي 2004 است. اين چهارسال نمايانگر تغييرات عملي در تمام سطوح عملياتي IAU بوده است: حاکميت داخلي، همکاري نزديکتر بين فعاليت هاي مختلف، الزامات کاري توسعه اساسي با شرکاي مختلف، مشخص ترين آن با يونسکو، آخرين اما نه کمترين آن در مديريت دبيرخانه و حفظ درجه مشخصي از پايداري مالي در دوره 2003 .

در هرحال چنين توسعه هاي داخلي، قطعاً به صورت برابر در مقابل جابجايي مهيجي است که هم از نظر درک و هم ازنظر انتظار ازاينکه چگونه دانشگاه هاي جهان توسعه پيدا ميکنندو يا بايد توسعه پيدا کنند قرار ميگيرند. استحکام حوزه بين المللي در امور دانشگاهي، تنش هايي که از تغييرات چند بعدي برمي خيزدو از نظر مفهومي درتصوير عمومي "جهاني شدن" قرار ميگيرد وساختار هاي سياسي مثل اقتصاد دانش ياجامعه دانش – همه به نفع گذشته مقاومت مي کنند. همه دانشگا هاي انفرادي و مستقل انتظار يک پاسخ روشن از سيستم هاي بخشي دارند، همانطور که دانشگاه هاي بخشي هم به عنوان يک انجمن شعار " دانشگاه هاي جهان با يکديگر کار کنند " را داشته اند.

انجمن عضويت هاي خود را ازهر منطقه اي از جهان به دست مي آورد و چالش ها ومشکلاتي که در انتقال به يک اقتصاد دانش بنيان ودرجهت يک جامعه دانش مشخص مي شود تحت شرايطي که در عضويت آن ظهور ميکند منعکس ميگردد. هنوز بسياري ازموضوعات وسؤالات بدون توجه به اين که کجا هستند و بدون توجه به اينکه چه منابعي را بکار ميگيرند مؤسسات را تحت تأثير قرار ميدهند. تا جهاني شدن در تطبيق با توسعه پايدار چقدر فاصله داريم؟ آيا شکاف در توسعه اقتصادي بين شمال وجنوب گسترده تر مي شود؟ چه معيارهايي ممکن است انتظار داشته باشيم که اين شکاف را کم کند؟ دانشگاه ها چه نقشي مي تواننديا بايستي بازي کنند؟ چه گفتگويي بين تمدن ها و فرهنگ هاي پايدار مانده واختلاف ها را رفع کرده است؟ آيا پاسخ اين سؤال بين المللي کردن آموزش عالي است؟ درانتها ونه به عنوان کمترين، چگونه ممکن است فن آوري هاي بالقوه اطلاعات و ارتباطات با دسترسي به دانش براي افراد و ملت هايي که با يک آينده واقعا مناسب روبرو مي شوند يا با ناچيز شمردن باقيمانده ها هنگاميکه دراوج به سوي يک اقتصاد جهان دانشي هستند آن را کنترل کنند؟

پاسخ به اين سؤالات براي جوامع و بدين ترتيب براي تمام مؤسسات آموزش عالي، جايگاه عالي است. اينها دقيقا سؤالاتي هستند که IAU خودش را درطول چهارسال گذشته به وسيله آنها توضيح مي دهد.

اين گزارش فعاليت ها پيرامون شش عنوان به شرح زير سازماندهي شده است:

1. عضويت

2. حاکميت IAU

3. فعاليت ها

4. مشارکت ها وشبکه سازي

5. برنامه انتشارات IAU

6. امورمالي و مديريت

هدف از اين گزارش دوگانه است: اول، تهيه يک محاسبه واقعي از هدف ها، فعاليت ها و عملکردهاي انجمن در طول چهارسال گذشته؛ دوم، تهيه يک تحليل از اين فعاليت ها، که در مقابل روندهاي گسترده تر قرارداده شده، هم در داخل سياست هاي انجمن وهم آن دسته از توسعه هاي خارجي در جامعه ودر اقتصاد جهاني. اين گزارش همچنين به عنوان صحنه پشت پرده بلند پروازي هاي انجمن براي آينده، که بعدازهمه، بايستي عملکردهاي خودرا در گذشته وحال بسازد، در خدمت قرار ميگيرد.


 دادستان تهران:
 24متهم پرونده‌هاي ارز و تلفن همراه به زودي محاکمه مي‌شوند 

 
دادستان تهران در خصوص وضعيت رسيدگي به پرونده‌هاي ارجاعي به شعب بازپرسي ويژه رسيدگي به جرايم حوزه ارز و واردات خودرو و گوشي تلفن همراه اطلاع‌رساني کرد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دادسراي عمومي و انقلاب تهران، دکتر جعفري دولت‌آبادي با تاکيد بر اين که رسيدگي به اين پرونده‌ها در شعب ويژه دادسرا با سرعت و دقت در حال انجام است، از بازداشت 65 نفر و ممنوع‌الخروجي 106 نفر از متهمان اين پرونده‌ها خبر داد و افزود: از اين تعداد 53 متهم در پرونده‌هاي ارزي و واردات گوشي تلفن همراه و 12 نفر در پرونده واردات اتومبيل بازداشت شده‌اند.

وي اعلام کرد دادستاني تهران در پرونده‌هاي ارزي و تلفن همراه تا کنون 23 فقره کيفرخواست صادر کرده که به موجب آن 24 متهم تحت تعقيب قضايي قرار گرفته و به زودي در دادگاه محاکمه خواهندشد.

هشدار به شرکت‌هاي تجاري واردکننده کالا

دادستان تهران با هشدار به شرکت‌هاي تجاري که در امر واردات کالا، ارز 4200 توماني از دولت دريافت نموده و بر خلاف تعهد خود نسبت به واردات کالا اقدام نکرده و يا در صورت انجام واردات، کالاهاي وارده را به نرخ آزاد به فروش رسانده‌اند، اظهار داشت: تصور مديران اين شرکت‌ها مبني بر اين که مي‌توانند به صرف پرداخت جريمه گران‌فروشي بر اساس قانون تعزيرات حکومتي از مسووليت خطير خود در ايجاد وضع بحراني در حوزه ارز واردات کالا شانه خالي نمايند، محکوم به بطلان است و به مديران اين شرکت هشدار داده مي‌شود که اقدامات ارتکابي از سوي آنان به موجب قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادي کشور مصوب 1369 و اصلاحات آن مورد رسيدگي قرار خواهد گرفت که وفق بند ب از ماده‌ يک آن، «گران‌فروشي کلان» و «احتکار عمده» ارزاق يا ساير نيازمندي‌هاي عمومي با توجه به شاخص‌هاي «ميزان خسارت وارده»، «مبالغ مورد سوء استفاده» و «آثار فساد مترتب بر آن» چنان‌چه با وصف فوق رخ دهد، اقدام مجرمانه محسوب ‌شده و مجازات آن، پنج تا بيست سال حبس، ضبط اموال حاصل از اعمال مجرمانه و بيست تا هفتاد و چهار ضربه شلاق در انظار عمومي است؛ و چنان‌چه اين اقدامات در چهارچوب اتهام افساد في‌الارض باشد، در صورت اثبات اتهام متهم با مجازات اعدام مواجه خواهد شد.


 دفاع چين از روابط تجاري با ايران 

 چين به طور قاطعانه با تحريم‌هاي يک جانبه مخالفت کرده است. روابط تجاري چين با ايران آزاد و شفاف، منطقي، عادلانه و قانوني است و هيچ يک از قطعنامه‌هاي سازمان ملل را نقض نمي‌کند.

وزارت امور خارجه چين با دفاع از روابط تجاري اين کشور با ايران تاکيد کرد که روابط اقتصادي ميان تهران و پکن آزاد، شفاف و قانوني است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، پس از آن‌که رييس جمهور آمريکا تصميم خود براي بازگرداندن تحريم‌ها عليه ايران را عملي کرد، وزارت امور خارجه چين با انتشار بيانيه‌اي يادآور شد که روابط تجاري پکن با تهران آزاد، شفاف و قانوني است.در اين بيانيه که در اختيار رويترز قرار گرفته، آمده است: چين به طور قاطعانه با تحريم‌هاي يک جانبه مخالفت کرده است. روابط تجاري چين با ايران آزاد و شفاف، منطقي، عادلانه و قانوني است و هيچ يک از قطعنامه‌هاي سازمان ملل را نقض نمي‌کند.

وزارت امور خارجه چين همچنين در اين بيانيه تاکيد کرده است که از حقوق قانوني چين بايد محافظت شود.


 خبر 

با راي نمايندگان؛

مجلس به ربيعي راي عدم اعتماد داد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با 129 راي موافق، 111 راي مخالف و 3 راي ممتنع رأي اعتماد خود را از علي ربيعي پس گرفتند.به گزارش مهر در پايان جلسه علني در بررسي استيضاح وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي آراء استيضاح را اعلام کرد.

بر اين اساس نمايندگان مجلس با 129 راي موافق، 111 راي مخالف و 3 راي ممتنع از مجموع 243 نماينده حاضر در صحن مجلس، رأي اعتماد خود را از علي ربيعي پس گرفتند.

اتحاديه اروپا هشدار داد؛

مجازات اجرا کنندگان تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران

مشاور مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به شرکت‌هاي اروپايي هشدار داد که اگر از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پيروي کنند، توسط اتحاديه اروپا تحريم خواهند شد.به گزارش ايسنا، اتحاديه اروپا هشدار داده است که اگر شرکت‌هاي اروپايي به تبعيت از تحريم‌هاي آمريکا روابط تجاري خود با ايران را متوقف کنند، با تحريم‌هاي اتحاديه اروپا مواجه خواهند شد.

ناتالي توچي مشاور، ويژه مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفت‌وگو با راديو بي‌بي‌سي اظهار داشت: آن دسته از شرکت‌هاي اروپايي که در پيروي از تحريم‌هاي ثانويه آمريکا، دست از تجارت با ايران بردارند، توسط اتحاديه اروپا تحريم خواهند شد.

حمايت مجدد سازمان ملل از برجام

دبيرکل سازمان ملل با اعلام حمايت مجدد از برجام، تاکيد کرد که اين توافق يک دستاورد ديپلماتيک کليدي در سال‌هاي اخير است.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري شينهوا، فرحان حق سخنگوي آنتونيو گوترش دبيرکل سازمان ملل حمايت وي از توافق هسته‌اي را اعلام و تاکيد کرد که ‌روابط دوجانبه ميان کشورها به دولت‌هاي آنها بستگي دارد.

سخنگوي گوترش افزود: دبيرکل بارها درباره اهميت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به عنوان يک دستاورد ديپلماتيک کليدي در سال‌هاي اخير گفت‌وگو کرده است. وي معتقد است که اين توافق ارزش ادامه حمايت را دارد و تمام طرف‌هاي آن بايد به مفاد توافق پايبند باشند.

علي‌رغم تهديد‌هاي واشنگتن؛

ترکيه به خريد گاز ايران ادامه مي‌دهد

وزير انرژي ترکيه اعلام کرد تحريم‌هاي آمريکا تأثيري بر تصميم آنکارا براي خريد گاز از ايران ندارد.به گزارش گروه بين‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وب‌سايت شبکه خبري «آي24» وزير انرژي ترکيه اعلام کرد تحريمهاي آمريکا تأثيري بر تصميم آنکارا براي خريد گاز ايران ندارد.فاتح دونمز، وزير انرژي ترکيه، در گفتگويي راديويي با بيان اينکه آنکارا همچنان به واردات گاز ايران ادامه خواهد داد افزود: ترکيه قرارداد بلندمدت با تهران دارد که تا سال 2026 ادامه خواهد داشت.


 جلسه استيضاح علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي 


 جمع‌آوري قوهاي درياچه‌اي در هامبورگ آلمان از بيم گرمازدگي 


 کمتر از 50 سال آينده آب تمام مي‌شود 

 
رييس سازمان حفاظت محيط زيست با تاکيد بر اينکه وضعيت آب در کشور از آنچه گفته مي‌شود، بسيار بدتر است، اعلام کرد که کمتر از 50 سال آينده ديگر آب تمام مي‌شود.

عيسي کلانتري ،رييس سازمان حفاظت محيط زيست در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در واکنش به برخي اظهارنظرها مبني بر اينکه نفت تا 40 سال آينده و آب تا 50 سال ديگر در ايران تمام مي‌شود، گفت: وضعيت آب کشور از آنچه که گفته مي‌شود، بسيار بدتر است.

وي ادامه داد: با توجه به تغيير اقليم و کاهش بارش‌ها مطمئنا ما با مشکلات بسياري مواجه خواهيم شد. براساس آمارها بارندگي در سال گذشته 25 درصد کاهش پيدا کرده است و به زير 200 ميليمتر مکعب رسيده است.


 سرمقاله 

مدارس فوتبال و نياز به نظارت‌هاي بيشتر

زهرا کيان بخت

چند روز پيش خبري در رسانه‌ها منتشر شد كه از جان باختن سه نوجوان فوتباليست يزدي در گرجستان خبر مي‌داد. دو تن از اين نوجوانان كه به همراه تيم مدرسه فوتبال خود به اردوي خارج از كشور رفته بودند، در جريان اين سفر، ظاهرا در رودخانه غرق شده‌اند و نفر سوم هم عليرغم انتقال به بيمارستان، درگذشته است. خانواده‌هاي نوجوانان اظهار كرده‌اند تحت فشار مربيان اين مدرسه، فرزندان خود را به اردو فرستاده‌اند. مسئولاني كه در اين ارتباط، اظهارنظر كرده‌اند هم عنوان كرده‌اند مدرسه موردنظر، اردو را به صورت تور تفريحي برگزار كرده و مجوزي از طرف وزارت ورزش و جوانان براي اين اردو اخذ نكرده است. در اين ميان، مطالب ضد و نقيض ديگري هم منتشر شده كه نمي‌توان درمورد آن قضاوتي داشت و تا روشن شدن موضوع، بايد منتظر ماند. اكنون در تازه‌ترين واكنش‌ها به اين اتفاق، کميته اخلاق فدراسيون فوتبال در اطلاعيه‌اي خواستار پيگيري و بررسي اين حادثه شده و به علاوه، طي اين اطلاعيه، هيئت فوتبال استان تهران مكلف شده ظرف دو هفته، نسبت به شناسايي كليه مدارس فوتبال غيرمجاز اقدام و مقدمات پلمب و تعطيلي اين مدارس را فراهم كند.

مدارس فوتبال كه با هدف توسعه ورزش فوتبال در بين كودكان و نوجوانان، كشف استعدادهاي برتر در سنين پايين، پركردن اوقات فراغت نونهالان و نوجوانان با ايجاد محيطي سالم و شاداب، ساختن پشتوانه براي تيم‌هاي ملي رده‌هاي سني پايه و بالاتر و... ايجاد شده‌اند، با توجه به استقبال خانواده‌ها، وارد دوره جديدي از فعاليت شده‌اند تا جايي كه بعضاً شاهد رشد قارچ‌گونه اين مدارس در استانهاي مختلف كشور هستيم. نگاهي به آمار مربوط به تعداد مدارس فوتبال در كشور و افزايش قابل ملاحظه آنها، اين مسأله را به خوبي ثابت مي‌كند. البته تا اينجاي قضيه مشكلي وجود ندارد و براي ما كه در همه سنين، با مشكل حذف ورزش در زندگي روزانه‌ مواجه هستيم، گسترش و رونق چنين فضاهايي و تشويق فرزندان براي فعاليت‌هاي ورزشي، اتفاق مباركي است. اما مانند هر حيطه ديگري، اين نوع فضاها هم نياز به رعايت استانداردها دارند، به خصوص كه اين نوع مدارس، با گروههاي سني كودك و نوجوان سر و كار دارند و درجه حساسيت كارشان افزايش پيدا مي‌كند، به علاوه، با توجه به اينكه مجموعه‌هاي اين‌چنيني به شرط حرفه‌اي و قانوني بودن، مي‌توانند براي استعداديابي كمك بزرگي كنند، نظارت بر روند فعاليت صدها مدرسه‌اي كه در سراسر كشور تحت عنوان مدرسه فوتبال مشغول به كارند، ضرورت دارد.

با توجه به تعداد بالاي اين مدارس در كشور، طبيعي است كه فرآيند نظارت، سخت‌تر مي‌شود و لازم است نهادهايي كه به نوعي در اين زمينه مسئول‌اند، براي كنترل فعاليت اين مدارس، فكري كنند. چرا كه گرايش خانواده‌ها به اين مدارس، موجب ايجاد بازار سياهي شده كه در آن، اداره اين نوع مدارس، ممكن است صرفا با اهداف مالي صورت بگيرد و پاي‌بندي به قوانين و حركت در مسير صحيح در آنها ناديده گرفته شود. هر چند آمار و ارقام دقيقي از فعاليت اين مدارس در استانهاي مختلف ارائه نشده، اما، رشد بيش از پيش اين مدارس و تخطي از ضوابط قانوني و بي‌توجهي به استانداردها كه احتمال دارد در اين مدارس رخ دهد و مي‌تواند در آينده نيز مجددا ما را با پيامدهاي ناخوشايند ديگري مواجه كند، ايجاب مي‌كند اين مدارس، بيش از پيش با ذره‌بين‌هاي قانوني مورد كنترل قرار گرفته و نظارتي كه در خور است، درموردشان صورت بگيرد.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته