جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901


نظر شرکت‌هاي پتروشيمي درمورد بسته جديد ارزي


معادلات انرژي


ميز خبر


 نظر شرکت‌هاي پتروشيمي درمورد بسته جديد ارزي 

 بسته جديد ارزي توسط رييس کل بانک مرکزي ارائه شد که طبق اين بسته قرار شد ارز صادراتي پتروشيمي‌ها در بازار ثانويه معامله شود. تصميمي که دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايان پتروشيمي از آن استقبال کرده و بر اين باور است که باعث از بين رفتن فساد مي‌شود.

احمد مهدوي در گفت و گو با ايسنا با بيان اينکه بسته سياست جديد ارزي به واقعيت‌ها نزديک‌تر است، گفت: به نظر من اين بسته بازار را تنظيم مي‌کند و اگر ايرادي هم داشته باشد، بايد برطرف شود. طبق اين بسته همه صادرکنندگان بايد ارز خود را در بازار بفروشند و مردم مي‌توانند براي خريد و فروش ارز به صرافي‌ها مراجعه کنند. به طور کلي اجراي اين بسته باعث بازگشت آرامش به بازار مي‌شود و مردم را از نگراني نوسانات لحظه‌اي ارز نجات مي‌دهد.

وي در مورد ارائه ارز پتروشيمي‌ها در بازار ثانويه گفت: شرکت‌هاي پتروشيمي از اين تصميم راضي هستند زيرا رانت و فساد را از بين مي‌برد و قاچاقچي نمي‌تواند از اين ارز استفاده کند. زماني که پتروشيمي ها موظف بودند ارز صادراتي خود را در سامانه نيما ارائه کنند، مشخص نبود چه کسي با چه قيمتي اين ارز را مي‌گيرد؟

دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايان پتروشيمي به اين سوال که با ارائه سياست جديد ارزي قيمت خوراک چه تغييري کرده است، پاسخ داد: دولت هنوز چيزي در اين مورد اعلام نکرده است.

بر اساس اين گزارش عرضه ارز صادراتي پتروشيمي‌ها از آغاز شد و شرکت‌هاي پتروشيمي موظف شدند ارز صادراتي خود را با نرخ 8080 در بازار عرضه کنند.

بر اساس اين گزارش زماني که سياست‌هاي جديد ارزي در ارديبهشت ماه توسط دولت معرفي شد، شرکت‌هاي پتروشيمي موظف شدند ارز صادراتي خود را در سامانه نيما عرضه کنند. اين تصميم موجب برانگيختن اعتراضات اين شرکت‌ها شد زيرا عقيده داشتند باعث ايجاد رانت و فساد مي‌شود. اکنون با رونمايي از بسته جديد ارزي ارز صادراتي پتروشيمي‌ها در بازار ثانويه معامله خواهد شد. همچنين پيش از اين و زماني که شرکت‌هاي پتروشيمي موظف بودند ارز صادراتي خود را در سامانه نيما عرضه کنند، براي قيمت خوراک تخفيف گرفتند و خوراک با قيمت 3800 تومان به آنها عرضه مي شد اما قيمت خوراک در بسته جديد ارزي هنوز مشخص نيست.

عرضه ارز پتروشيمي‌ها در بازار با نرخ 8080 تومان

بر اساس بسته جديد ارزي که توسط مديرکل بانک مرکزي رونمايي و اجراي آن آغاز شد، شرکت‌هاي پتروشيمي موظف شدند ارز خود را در بازار ثانويه عرضه کنند که اين فرايند آغاز شده است.

پيش از اين و بر اساس سياست‌هاي ارزي دولت که در ارديبهشت‌ماه ابلاغ شد شرکت‌هاي پتروشيمي موظف بودند ارز صادراتي خود را با نرخ 4200 توماني در سامانه نيما عرضه کنند که موجب اعتراض آن‌ها شد. زيرا بر اين باور بودند که مشخص نيست فردي که ارز 4200 توماني آن‌ها را خريداري مي‌کند چه کالايي وارد کشور مي‌کند.

در بسته جديد ارزي اين فرايند تغيير کرد و پتروشيمي‌ها بايد ارز صادراتي خود را در بازار ثانويه معامله کنند. اتفاقي که افتاد و به گفته حسين اميرافضلي، مديرعامل پتروشيمي جم اين شرکت‌ها امروز ارز خود را با نرخ 8080 توماني وارد بازار کردند.

اميرافضلي اعلام کرد: به شرکت‌هاي پتروشيمي دستور داده شده است که ارز خود را با همين نرخ وارد بازار کنند و هم ارز پتروشيمي‌ها با همين نرخ وارد بازار مي‌شود. قرار است همه شرکت‌هاي پتروشيمي ارز صادراتي خود را طوري وارد بازار کنند که نرخ ارز کاهش يابد و بازار متعادل شود.


 معادلات انرژي 

ادامه خريد مشتريان نفتي بزرگ ايران

ارزيابي‌هاي پلاتس نشان مي‌دهد صادرات نفت ايران به دو مشتري بزرگ اين کشور با وجود اقدامات خصمانه آمريکا، در ماه ميلادي گذشته بالا ماند.به گزارش ايلنا ، برآورد پايگاه خبري "اس اند پي گلوبال پلاتس" نشان داد صادرات نفت ايران در ژوييه با کاهش خريد کره جنوبي و اروپا دچار افت شد اما خريد چين و هند از ايران بالا ماند.

طبق آمار نرم افزار جريان تجاري پلاتس، مجموع حجم صادرات از بنادر ايران در ژوييه به ميزان 7 درصد کاهش يافت و به 2.32 ميليون بشکه در روز در مقايسه با 2.49 ميليون بشکه در روز در ژوئن رسيد.برخي از منابع آگاه اظهار کرده‌اند که با افت صادرات، فعاليت پالايشگاهي ايران افزايش يافته و در نتيجه توليد بنزين در برخي از پالايشگاه‌هاي ايران رشد کرده و انتظار مي‌رود بشکه‌هاي بيشتري در ذخاير شناور جاي بگيرند.

بنا بر برآورد پلاتس، توليد نفت ايران در ژوييه به 3.72 ميليون بشکه در روز رسيد که پايين‌ترين سطح از ژانويه سال 2017 بود.

افزايش تقاضا از جانب چين و هند

صادرات به آسيا با عدم خريد ميعانات ايران از سوي کره جنوبي و تايوان، در مقايسه با 1.85 ميليون بشکه در روز در ژوئن، به 1.76 ميليون بشکه در روز در ژوييه کاهش يافت.

با اين حال بارگيري به چين 799 هزار و 452 بشکه در روز بود که در مقايسه با 722 هزار و 100 بشکه در روز در ژوئن افزايش داشت. گزارشهايي که هفته گذشته منتشر شد حاکي از آن بود که مقامات چيني درخواست آمريکا براي قطع واردات نفت ايران را نپذيرفته اند اما موافقت کرده اند که وارداتشان را بيشتر از سطح فعلي افزايش ندهند.

با وجود اينکه برخي از پالايشگاههاي هندي اعلام کردند خريد نفت ايران را کاهش خواهند داد، صادرات نفت ايران به هند در ژوييه بالاتر بود و با بيش از 40 هزار بشکه در روز افزايش نسبت به ژوئن، به 706 هزار و 452 بشکه در روز رسيد.

هند تلاش مي کند واردات نفت از ايران را ادامه دهد و وارداتش رشد سالانه چشمگيري نشان داده است.

معافيتهاي محدود

صادرات نفت ايران به ژاپن که تلاش مي کند از آمريکا معافيت بگيرد، در ماه مه به بالاترين ميزان در هفت ماه گذشته رسيد.

مقامات ژاپني هفته گذشته با مقامات دولت ترامپ در واشنگتن ديدار کردند تا براي ادامه واردات نفت ايران، معافيت بگيرند اما مقامات آمريکايي درباره اين مذاکرات حاضر به اظهارنظر نشدند.

دولت آمريکا اعلام کرده است مي خواهد صادرات نفت ايران را به صفر برساند اما مقامات آمريکايي تصديق کرده اند که ممکن است به برخي از خريداران نفت ايران معافيت اعطا شود. انتظار مي رود مشتريان بزرگ نفت ايران مانند چين و هند راهي را براي ادامه خريد نفت از ايران پيدا کنند.

صادرات نفت ايران به اروپا با افت تقاضا از سوي فرانسه، اسپانيا و ترکيه، از 485 هزار و 768 بشکه در روز در ژوئن به 465 هزار و 450 بشکه در روز در ژوييه رسيد در حالي که خريد ايتاليا و يونان رشد مستمري داشت.

تقاضا براي خريد محموله‌هاي تک ايراني در اروپا کاهش يافته اما پالايشگاههايي که با ايران قرارداد دارند، همچنان به قراردادهايشان پايبند هستند.

پيام وزير نفت به مناسبت روز خبرنگار

وزير نفت در پيامي ضمن تبريک روز خبرنگار گفت: باور دارم تلاش خبرنگاران براي آگاهي عمومي و روشن شدن مسير توسعه کشور، سبب‌ساز تقويت روحيه اميدواري در جامعه و احياي اعتماد اجتماعي به عنوان پيش‌نيازهاي پيشرفت و توسعه مي‌شود.

به گزارش شانا، در متن پيام بيژن زنگنه، وزير نفت که با «ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ» آغاز شده، آمده است: زندگي امروز انسان چنان با دنياي رسانه و خبر ممزوج گشته است که ديگر نمي‌توان آينده را بدون وجود رسانه تصوير کرد. تلاش صادقانه، شرافتمندانه و حرفه‌اي خبرنگاران به عنوان چشمان تيزبين و امين مردم براي انعکاس صحيح و صريح اخبار زمينه‌ساز گاهي، شفافيت و اصلاح امور و در نهايت اميد، نشاط، رشد و بالندگي هر جامعه‌اي خواهد شد.باور دارم اين تلاش خبرنگاران براي آگاهي عمومي و روشن شدن مسير توسعه کشور، سبب‌ساز تقويت روحيه اميدواري در جامعه و احياي اعتماد اجتماعي به عنوان پيش‌نيازهاي پيشرفت و توسعه شده و امروز کشور بيش از هر زمان ديگري نيازمند اين امر است.

صنعت نفت به عنوان پيشران رشد و توسعه کشور در سال‌هاي اخير تلاش دوچنداني براي تحقق اهداف و ماموريت‌هاي خود به‌کار گرفته است که اين موضوع مورد توجه رسانه‌ها و خبرنگاران قرار گرفته و هم از اين رو شاهد انعکاس اين تلاش‌ها و دستاوردها براي ملت شريف ايران بوده‌ايم.

اينجانب ضمن پاسداشت اين تلاش حرفه‌اي، روز خبرنگار را به شما تبريک مي‌گويم و از درگاه خداوند متعال، سلامت، سعادت و توفيق خدمت در راه حقيقت و تعالي ايران عزيز را مسئلت دارم.

آمريکا جمهوري آذربايجان را از اجراي تحريم‌هاي ضد ايراني معاف کرد

آمريکا تأييد کرد که براي خط لوله گاز جمهوري آذربايجان به ترکيه و اروپا، معافيت از تحريم‌هاي ضدايراني ارائه کرده است.

به گزارش نشريه پلاتس از واشنگتن، خط لوله گازي موسوم به کريدور گاز جنوب از تحريم‌هاي آمريکا ضد مشتريان انرژي آمريکا، معاف شده است.

اين يک پيروزي پيش‌بيني‌پذير براي پروژه خط لوله ياد شده است که انتظار مي‌رود سالانه 16 ميليارد مترمکعب گاز درياي خزر را به ترکيه و جنوب اروپا برساند و روسيه را دور بزند.شرکت بي‌پي براي توسعه ميدان فراساحلي شاه‌ دنيز جمهوري آذربايجان که شرکت نيکو ايران 10 درصد از سهام آن را در اختيار دارد، خواهان دريافت معافيت از تحريم‌ها شده بود.معافيت يادشده در قالب يک دستور اجرايي به امضاي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، اعلام شده است.

در دستور ياد شده، پاسخ درخواست بي‌پي براي دريافت معافيت از تحريم‌ها براي توسعه ميدان گازي روم در درياي شمال که بخشي از سهام آن متعلق به شرکت ملي نفت است، به روشني مشخص نشده است.سخنگوي کاخ سفيد از اظهارنظر درباره وضع ميدان رام خودداري کرد.در دستور اجرايي ترامپ، به بخش‌هايي از يک قانون ضد ايراني مصوب سال 2012 ميلادي اشاره شده است که براي «توسعه گاز طبيعي و ساخت و بهره‌برداري يک خط لوله براي انتقال گاز طبيعي از جمهوري آذربايجان به ترکيه و اروپا» استثنايي قائل شده است.

در قانون ياد شده، اعلام شده است که اين خط لوله به ترکيه و اروپا امنيت انرژي مي‌دهد و وابستگي آنها به واردات گاز از روسيه را کمتر مي‌کند.يکي ديگر از ابهام‌هاي مربوط به برنامه‌هاي تحريم، اين است که آيا اين تحريم‌ها شامل ميعانات گازي نيز مي‌شود يا نه.يکي از مشاوران پيشين وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد دولت اين کشور به احتمال زياد تلاش مي‌کند در زمينه ميعانات گازي، انعطاف داشته باشد.


 ميز خبر 

 سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس:

درآمدهاي نفتي ايران در 4 ماه نخست امسال افزايش يافت

سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس افزايش صادرات نفت و بالا رفتن قيمت نفت را از دلايل افزايش درآمدهاي کشور برشمرد و اعلام کرد: قميت نفت در چهار ماه نخست امسال به‌طور ميانگين 70 دلارب براي هر بشکه بوده است.

محمدمهدي مفتح در گفت‌وگو با شانا، به جلسه کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي که با حضور محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، اشاره کرد و گفت: در اين نشست درباره عملکرد چهار ماه دريافت‌ها و پرداخت‌ها (منابع و مصارف) قانون بودجه سال 97 کل کشور بحث و بررسي شد، به همين منظور از رئيس سازمان برنامه و بودجه دعوت شد گزارشي از عملکرد چهار ماه قانون بودجه ارائه کنند.

وي افزود: اين گزارش‌ها بيانگر آن بود که درآمد کشور در طول چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال رشد قابل قبولي داشته است، همچنين گزارشي از تخصيص اعتبارها به پروژه‌هاي تعريف شده در قانون بودجه ارائه شد.

سخنگوي کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که اعضاي کميسيون از نحوه گزارش‌دهي سازمان برنامه و بودجه ابراز رضايت و تشکر کردند، گفت: علت افزايش درآمد کشور، افزايش صادرات و بالا رفتن قيمت هر بشکه نفت است. در قانون بودجه هر بشکه نفت 55 دلار در نظر گرفته شده بود که به‌طور ميانگين هر بشکه نفت در چهار ماه نخست امسال حدود 70 دلار به فروش رسيده که سرانجام سبب افزايش درآمد کشور نسبت به پارسال شده است.

طرح ايجاد شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع سوخت به صحن علني مجلس مي‌رود

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: طرح ايجاد شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع سوخت (برندينگ) در نشست کميسيون انرژي بحث و تصويب شد و اين طرح در 8 ماده تحت عنوان کاهش تصدي دولت در عرضه سوخت به صحن علني ارسال مي‌شود.

اسدالله قره‌خاني در گفت‌وگو با شانا، به جلسه کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد و گفت: به دنبال پيشنهاد وزارت نفت مبني بر طرح ايجاد شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع سوخت (برندينگ)، برخي نمايندگان طرحي را تهيه کردند تا اين موضوع به قانون تبديل شود، از اين رو طرح يادشده به کميسيون انرژي ارائه و مقرر شد کميته نفت کميسيون درباره آن بحث و بررسي کند.

وي ادامه داد: کميته نفت کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، طرح ايجاد شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع سوخت را جمع‌بندي و در نشست عصر ديروز کميسيون پس از بحث و بررسي تصويب کرد که اين طرح در 8 ماده با عنوان کاهش تصدي دولت در عرضه سوخت و فرآورده‌هاي نفتي نامگذاري و به صحن علني ارسال مي‌شود.سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: در ماده نخست اين طرح پيش‌بيني شده که وظايف وزارت نفت در حوزه توزيع و پخش فرآورده‌هاي نفتي مي‌تواند به شرکت‌ها و تعاوني‌هايي که تشکيل مي‌شود واگذار شده و اولويت واگذاري با شرکت‌ها و تعاوني‌هايي باشد که بتوانند از جايگاه‌هاي موجود تشکيل شوند.قره‌خاني افزود: در اين طرح تاکيد شده که دولت از پالايش تا عرضه فرآورده نفتي را مي‌تواند به مصرف‌کنندگان نهايي واگذار کند، حتي شرکت‌هايي مي‌توانند راه‌اندازي شوند که پالايشگاه داشته، نفت را پالايش و تبديل به فرآورده کنند و اين محصول را به جايگاه‌ها منتقل و بين مصرف‌کنندگان توزيع کنند.وي تاکيد کرد: اين شرکت‌ها و تعاوني‌ها نيز مي‌توانند به صورت زنجيره‌اي تاسيس شوند و در هر نقطه‌اي از کشور با هر تعداد نازل جايگاه داشته باشند، در برخي نقاط همانند نقاط دورافتاده کشور که فروش فرآورده‌ها کم بوده، دست دولت باز است که مجوز تک نازل صادر کند، زيرا با توجه به کمبود فروش در اين نقاط بايد اين انگيزه وجود داشته باشد که شرکت‌ها بتوانند جايگاه‌هاي تک نازل در مناطق محروم ايجاد کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته