جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901


نشانه‌هاي شوک عصبي را ناديده نگيريد


خبرپزشكي


خبر


 نشانه‌هاي شوک عصبي را ناديده نگيريد 

 
اگر عصب براي مدتي کوتاه زير فشار قرار داشته باشد به طور معمول با از بين رفتن عامل فشار از طريق استراحت و درمان، شرايط فرد نيز بهبود مي بايد، اما اگر به اين شرايط رسيدگي نشود، فرد ممکن است با علائم مزمن و حتي آسيب عصبي دائمي مواجه شود.هر زمان که واژه نيشگون را مي شنويم به طور معمول مي دانيم که با شرايط خوبي مواجه نيستيم. پس جاي شگفتي نيست که عصب باريکش يا زير فشار (Pinched Nerve) نيز شرايطي ناخوشايند در نظر گرفته شود.

به گزارش عصر ايران به نقل از "سلف"، يک عصب باريکش زماني رخ مي دهد که عاملي موجب فشار بيش از حد روي يکي از اعصاب انسان شود که از آن جمله مي توان به استخوان، غضروف، عضلات يا تاندون هاي اطراف عصب اشاره کرد. اين اختلال توانايي عصب براي ارائه عملکرد درست را کاهش داده و موجب درد و علائم ناخوشايند ديگري مي شود که مي تواند احساسي گيج کننده را در فرد ايجاد کند.دلايل متعددي وجود دارند که ممکن است موجب يک عصب باريکش شوند زيرا اساسا هر چيزي که روي اعصاب انسان فشار وارد کند مي تواند به بروز اين شرايط منجر شود.

از دلايل بالقوه بروز عصب باريکش مي توان به آسيب ديدگي، ابتلا به يک بيماري مانند آرتريت، و استرس جسماني در يکي از بخش هاي بدن که از کار تکراري ناشي مي شود، اشاره کرد. بارداري نيز مي تواند خطر وقوع يک عصب باريکش را افرايش دهد زيرا افزايش وزن مي تواند مسيرهاي عصبي را متورم کرده و اعصاب را زير فشار قرار دهد. ديابت يکي ديگر از عوامل خطرآفرين محسوب مي شود زيرا اين بيماري سطوح قند و چربي در خون انسان را افزايش مي دهد که مي تواند به اعصاب و رگ هاي خوني تغذيه کننده آنها آسيب وارد کند.

اگر عصب براي مدتي کوتاه زير فشار قرار داشته باشد به طور معمول با از بين رفتن عامل فشار از طريق استراحت و درمان، شرايط فرد نيز بهبود مي بايد، اما اگر به اين شرايط رسيدگي نشود، فرد ممکن است با علائم مزمن و حتي آسيب عصبي دائمي مواجه شود. اگر با علائمي مواجه هستيد که در کوتاه مدت از بين نمي روند، مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق شرايط همواره بهترين گزينه است.

از آنجايي که يک عصب باريکش مي تواند در هر قسمتي از بدن انسان ظاهر شود، شما مي توانيد علائم را در تمام آن قسمت احساس کنيد. اما علائم اين شرايط با توجه به مکان عصب زير فشار اغلب در دست ها، و پاها پديدار مي شوند. در ادامه با شايع‌ترين علائم عصب باريکش بيشتر آشنا مي شويم.

با احساس سوزن سوزن شدن مواجه هستيد

سه نوع عصب اصلي در بدن انسان وجود دارند که شامل اعصاب حسي، مسئوليت احساس کردن را بر عهده دارند، اعصاب حرکتي، حرکات ارادي عضلات را کنترل مي کنند، و اعصاب خودمختار، کنترل عملکردهاي خودکار اندام ها مانند تعريق، تنظيم فشار خون و تنفس را بر عهده دارند، مي شوند.

وظيفه اعصاب انتقال سيگنال ها از يک نقطه به نقطه ديگر بدن است. در نتيجه، هر چيزي که سيگنال را مسدود کند موجب بروز علائمي مي شود. احساس سوزن سوزن شدن به طور معمول به معناي آن است که يک عصب حسي زير فشار قرار گرفته است.

با بي حسي يا کاهش احساس در يک بخش از بدن خود مواجه هستيد

اين شرايط بيشتر با جريان خون ضعيف به عصب به واسطه فشار مرتبط است. کاهش جريان خون به عصب موجب مي شود تا سلول هاي عصبي اکسيژن کافي دريافت نکنند، از اين رو توانايي عصب براي ارائه عملکرد درست کاهش مي يابد. بي حسي يا کاهش احساس در اندام ممکن است تا زماني که فشار از بين نرفته و جريان خون به حالت عادي بازنگردد، ادامه يابد.

دست يا پاي شما بيشتر از حد عادي به خواب مي رود

اگر به طور معمول هنگام نشستن يا استراحت دادن به دست ها به روشي خاص با به خواب رفتن اندام مواجه مي شويد، تغيير حالت و تحرک مي تواند به بهبود اين شرايط کمک کند زيرا زير فشار قرار گرفتن موقتي عصب مي تواند دليل آن باشد. اما اگر اين شرايط به ناگاه و بدون دليل مشخص رخ مي دهد مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق شرايط و شناسايي اين که چه چيزي به عصب فشار وارد مي کند بهترين گزينه است.

با دردي تيز و سوزناک مواجه هستيد

اين شرايط مي تواند به واسطه ملتهب شدن يا زير فشار قرار گرفتن چيزي در نزديکي عصب رخ دهد يا خود عصب ملتهب شده باشد. بدن از اين طريق هشدار مي دهد که مشکلي وجود دارد.

همچنين ممکن است درد را نه در قسمتي که عصب زير فشار قرار گرفته، بلکه در جايي که عصب به پايان مي رسد، مانند قسمت پاييني پا يا دست احساس کنيد.

با ضعف عضلاني در يک بخش از بدن خود مواجه هستيد

ضعف عضلاني به طور معمول نشانه اي از زير فشار قرار گرفتن يکي از اعصاب حرکتي، آنهايي که پيام ها را از مغز به عضلات منتقل مي کنند، محسوب مي شود. به طور معمول اين شرايط نشان مي دهد که عضله متصل به عصب دستورات لازم براي ارائه عملکرد درست خود را دريافت نمي کند. بايد به اين مساله توجه داشت که علائم مذکور مي توانند به واسطه شرايط پزشکي ديگر مانند سکته مغزي، حمله قلبي، بيماري ام اس، و تشنج نيز شکل بگيرند. به غير از مواردي که از دليل بروز آن آگاه هستيد، مانند زماني که براي مدتي طولاني چهار زانو نشسته و پاي شما به واسطه زير فشار قرار گرفتن عصب خواب رفته است، در موارد ديگر بايد براي ارزيابي دقيق شرايط به پزشک مراجعه کنيد، به ويژه اگر با علائم ديگري مانند تنگي نفس و دشواري در تنفس مواجه هستيد.


 خبرپزشكي 

 اين غذاها را به نوزادان زير يك سال ندهيد

درحاشيه برگزاري جشنواره تغذيه با شير مادر در بيمارستان شريعتي،دكتر حميده شجري متخصص كودكان و نوزادان ،دبير علمي اين همايش گفت: شير مادر همچنان بهترين منبع تغذيه براي نوزاد است و هيچ جايگزين ديگري كه بتواند تمام خاصيت هاي آن را داشته باشد وجود ندارد.

ايشان در ادامه در رابطه با مزاياي شير مادر براي نوزاد گفت: به غير از همبستگي و عشق و محبت بين مادر و نوزاد ،شيرمادر پاكيزه و عاري از آلودگي است و از بيماري آسم و آلرژي و اگزما نوزاد در آينده جلوگيري مي كند ،جلوگيري از چاقي بيش از حد كودكان وهمچنين بيماريهاي اسهالي و ميكروبي را در بچه ها كاهش ميدهد . ايشان در ادامه گفت: شير مادر مي تواند به تنهايي از لحظه تولد تا پايان 6 ماهگي نوزاد تمام نيازهاي غذايي شير خوار را تامين كند، وحتي در هفته اول كه جريان عادي شير برقرار نيست همان ميزان کم هم براي تغذيه نوزاد كافي است و نياز به شير ديگر نيست.

وي در رابطه با مادراني كه به نوازد شير مي دهند و دارو مصرف مي كنند گفت: آكادمي كودكان امريكا مي گويد مصرف اكثر داروها در طي دوران شير دادن بلامانع است چون اكثر دارو ها 2 الي3 درصد در شير مادر ترشح مي شوندو امكان مسموميت دارويي تقريبا غير ممكن است. ولي مادراني كه اعتياد به مواد مخدر دارند و يا دوره شيمي درماني را
مي گذرانند نمي توانند به نوزادشيربدهند.

و همچنين مادراني كه داراي عفونت HIV ، HTLV و عفونت سينه با ويروس هرپس هم منع شير دهي دارند.

ايشان در پاسخ به سوال خبرنگار آفرينش در رابطه با منع غذايي براي نوزادان زير يك سال گفت:غذاهاي دريايي ،ميوه هاي رنگي مثل توت فرنگي ،سفيده تخم مرغ،عسل ،كيوي ،آب معدني ،ادويه جات ،سوسيس، كالباس ، چاي ، قهوه و مركبات و آب مركبات نبايد به نوزادان زير يكسال داده شود. همچنين در اين همايش ،مدير گروه آموزشي کودکان دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار كرد: تحقيقات نشان مي دهد که نوزاداني که از شير مادر استفاده مي کنند، در آينده کمتر به سرطان و ديابت نوع 2 که يکي از بيماري هاي شايع دنيا است، دچار مي شوند. کودکاني که از شير مادر مصرف مي کنند در سنين بالاتر کمتر به سرطان به خصوص دستگاه گوارشي و خون مبتلا مي شوند.وي اظهار كرد: سيستم ايمني بدن کودکاني که از شير مادر تغذيه مي کنند، قوي تر از ساير کودکان است.

فوق تخصص قلب نوزدان و کودکان گفت: تحقيقات نشان داده که مقابله با عفونت هاي دستگاه ريوي و عفونت هاي پيچيده ويروسي از جمله مزيت هاي کودکاني است که از شير مادر تغذيه مي کنند.مدير گروه آموزشي کودکان دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين بيان داشت: در تحقيقات انجام شده، ثابت شده که مادراني هم که حداقل شش ماه به کودکان خود شير مي دهند 40 درصد کمتر از ساير مادران به سرطان سينه مبتلا مي شوند.


 خبر 

 استفاده از حسگرها براي درمان سرطان

محققان دانشگاه ام آي تي حسگر جديدي را توسعه دادند که امکان مشاهده درون سلول هاي سرطاني و تشخيص واکنش اين سلول ها را به انواع مختلف داروهاي شيمي درماني فراهم مي کند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي،‌اين حسگر که هيدروژن پراکسيد موجود در سلول هاي انسان را تشخيص مي دهد، امکان شناسايي داروهاي جديدي را که موجب افزايش ميزان هيدروژن پراکسيد موجود در سلول هاي سرطاني مي شوند، در اختيار مي گذارد. افزايش اين ماده درون سلول ها منجر به مرگ آن ها مي شود.

محققان اين حسگر را با استفاده از دو نوع سلول انسان آزمايش کردند که يکي از آن ها نسبت به يک داروي ردوکس موسوم به پيپرلونگومين مقاوم بوده و ديگري مقاومتي نسبت به آن نداشت. با استفاده از اين حسگر جديد مشخص شد در سلول مقاوم به دارو ميزان هيدروژن پراکسيد تغيير نداشت اما در سلول هاي غيرمقاوم ميزان اين ماده افزايش يافت.

به اعتقاد محققان اين حسگر جديد داراي دو کاربرد بالقوه مهم است که يکي شامل بررسي مجموعه داروها و ترکيبات موجود در بازار به منظور تشخيص ميزان اثر مطلوب آن ها در افزايش هيدروژن پراکسيد در سلول هاي سرطاني است. کاربرد بالقوه ديگر اين حسگرها بررسي وضعيت بيماران قبل از دريافت چنين داروهايي است تا ميزان موفقيت داروها در مقابله با تومور در بدن بيمار به درستي ارزيابي شود. گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه Nature Communications منتشر شده است.

خواب شبانه بيش از 8 ساعت کشنده است

فوائد خواب کافي براي سلامتي همواره مورد تاييد بوده اما زياده‌روي در خوابيدن نيز مي‌تواند سلامت قلب را تهديد کرده و حتي خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

به گزارش ايسنا، محققان اظهار داشتند: خوابيدن زياد به طور مستقيم موجب مرگ فرد نمي‌شود اما گذراندن مدت زمان طولاني در رختخواب مي‌تواند نشانه وجود يک بيماري نهفته باشد يا احتمال تشديد بيماري فعلي فرد را افزايش دهد.

گروهي از محققان در بررسي‌هاي اخير دريافتند که کاهش مدت زمان خواب و رساندن آن به هفت تا هشت ساعت در طول شب به طور چشمگيري خطر بروز مشکلات احتمالي براي سلامت را کاهش مي‌دهد.محققان اظهار داشتند: درصورتيکه مدت زمان خواب از هشت ساعت بيشتر شود بايد به پزشک مراجعه کرد و فاکتورهاي خطرزاي سلامت قلب-عروق و آپنه خواب مورد بررسي قرار بگيرد.به گزارش ساينس الرت، محققان همچنين دريافتند 10 ساعت خوابيدن در طول شب با افزايش 30 درصدي مرگ زودهنگام و افزايش خطر مرگ ناشي از سکته مغزي و قلبي مرتبط است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته