جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901

رييس سازمان ملي استاندارد:
با وجود مشکلات و تحريم ها نبايد کيفيت خودروسازي کاهش يابد

رييس سازمان برنامه و بودجه:
ستاد بودجه 98 تشکيل شد


تريبون


نهادهاي مالي


 رييس سازمان ملي استاندارد:
 با وجود مشکلات و تحريم ها نبايد کيفيت خودروسازي کاهش يابد 

 رييس سازمان ملي استاندارد ايران اعلام کرد که با توجه به شرايط پيش روي صنعت خودروسازي در صورت حصول اطمينان از رعايت استانداردهاي 85 گانه خودرويي توسط خودروساز، اين امکان وجود دارد که در مورد برخي استانداردها که رعايت ايمني آن‌ها ساده نيست، به مدت يکسال فرصت زماني داده شود.نيره پيروزبخت در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اينکه با شرايط خاصي که صنعت خودرو طي سال جاري با آن پيش رو شده و پيش‌بيني‌هايي که اين صنعت با توجه به تحريم‌هاي پيش رو مي‌شود و صحت اين مطلب که آيا از سازمان استاندارد درخواستي به منظور مدارا با خودروسازان جهت رعايت استانداردهاي 85 گانه خودرويي شده است يا خير؟ بيان کرد: هنوز چنين مسئله‌اي از سوي هيچ بخشي به ما اعلام نشده است اما سازمان استاندارد نيز جزئي از مجموعه دستگاه‌هاي کشور است و مي‌دانيم که تحريم قطعات خودرو جزو تحريم‌هاي اوليه است و به تبع آن براي صنعت خودروسازي کشور مشکلاتي را ايجاد مي‌کند.وي ادامه داد: موضوعي که به آن تاکيد داريم اين است که علي رغم وجود مسائل و مشکلات پيش رو صنعت خودروسازي نبايد کيفيت خودرو را کاهش دهد و صحبتي نيز با سازمان استاندارد مبني بر اينکه از مواضع خود کوتاه بيايد، نشده است.

رييس سازمان ملي استاندارد ايران با بيان اينکه سازمان ملي استاندارد نيز خود را با شرايط روز کشور منطبق مي‌کند، گفت: به شرطي که خودروسازان تمام تلاش خود را انجام دهند و به سمت رعايت استانداردهاي 85 گانه خودرو گام بردارند، در خصوص رعايت برخي استانداردها که رعايت ايمني آنها ساده نيست مي‌توانيم تا يک سال به آنها فرصت دهيم.

پيروزبخت با بيان اينکه از تاريخ يکم دي ماه سال جاري سازمان ملي استاندارد فعاليت خود را به منظور بازرسي استانداردهاي 85 گانه خودرويي آغاز مي‌کند، اظهار کرد: ممکن است بازرسي برخي استانداردها تا ابتداي دي ماه سال 1398 نيز به طول بيانجامد و اگر مطمئن شويم که اگر خودرويي مي‌تواند در طول مدت زماني بيشتري استانداردهاي مربوطه را رعايت کند، قطعا اين فرصت در اختيار آن‌ها قرار مي‌گيرد.وي ادامه داد: در خصوص رعايت استانداردهاي 63 گانه خودرويي که از ابتداي تيرماه سال جاري نيز اجرايي شد، يک مورد بود که اعلام شد که مي‌تواند تا ابتداي دي ماه سال جاري استانداردهاي مربوطه را رعايت کند و اين مسئله با اخذ تعهد مورد قبول سازمان استاندارد واقع شد و در زمان مقتضي قطعا کنترل لازم در ارتباط با آن صورت مي‌پذيرد.


 رييس سازمان برنامه و بودجه:
 ستاد بودجه 98 تشکيل شد 

 رييس سازمان برنامه و بودجه از تشکيل ستاد بودجه 98 در اين سازمان خبر داد.

به گزارش ايسنا، محمد باقر نوبخت در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌هاي اخير سازمان برنامه و بودجه و مصوبات اين سازمان، اظهار کرد: اخبار سازمان برنامه و بودجه را مي‌توانم در دو بخش خدمت عزيزان منعکس کنم. يک بخش آن چيزي است که مربوط به گذشته است و تا اين تاريخ که با شما صحبت مي‌کنم براساس آنچه که مربوط به عملکرد چهار ماهه اخير است سخن مي‌گويم.

ما چيزي حدود 105 ميليارد تومان منابعي بود که به خزانه واريز کرديم و خوشبختانه اين رقم 58 درصد نسبت به چهار ماهه اول سال گذشته بيشتر است.

وي افزود: آنچه که از اين ميزان براي امور جاري کشور صرف مي‌شود 15 درصد بيشتر از سال گذشته است و آنچه که مربوط به طرح‌هاي عمراني است 21 برابر شده است. به طوري که در چهار ماهه اول سال گذشته موفق شده بوديم براي طرح‌هاي عمراني 1100 ميليارد تومان اعتبار و پرداخت انجام دهيم و خوشبختانه در چهار ماهه اخير اين رقم به 23هزار و 500 ميليارد تومان رسيد.

رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اين‌که ظرف امروز و فردا اقدام براي پرداخت بدهي به کشاورزان انجام مي‌دهيم، گفت: 2500 ميليارد تومان براي پرداخت ويژه به گندمکاران عزيز اختصاص يافته و تا الان نيز کشاورزان عزيز 10 هزار ميليارد تومان گندم به دولت فروخته‌اند که از اين ميزان 5 هزار ميليارد تومان پرداخت کرديم و 5 هزار ميليارد تومان باقي‌مانده را نيز در نظر داريم که در حال حاضر 2500 ميليارد تومانش را ظرف روزهاي آينده پرداخت مي‌کنيم.


 تريبون 

 زمزمه‌هاي وزارت نيرو براي اصلاح قيمت آب

مدتي است که مسوولان وزارت نيرو در تمام محافل صحبت از لزوم اصلاح تعرفه آب و برق مي‌کنند، در آخرين صحبت‌هاي معاون وزير نيرو نيز حجت تمام شد و تنها راه حل رفع بحران آب در کشور اصلاح تعرفه آب تبيين شد.

به گزارش ايسنا، پيشنهاد اصلاح تعرفه آب چندي پيش از سوي وزارت نيرو به دولت مطرح شد به‌گونه‌اي که با تعيين کردن الگوي مصرف آب براي هر استان، طرحي براي افزايش تعرفه آب مشترکان پرمصرف پيشنهاد شد و آخرين خبرها نيز گوياي اين است که اين برنامه در دستور کار هيات دولت قرار گرفته است و به احتمال بسيار زياد به زودي عملي خواهد شد.

در همين راستا نيز عباس سروش، معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با بيان اينکه مادامي که قدر و قيمت آب را به ارزش واقعي آن نرسانيم در سرمايه‌گذاري ها دچار مشکل خواهيم بود، گفت: يکي از اقدامات کارگروه ملي سازگاري با کم آبي، اصلاح تعرفه آب براي مشترکان پرمصرفي است که مازاد بر الگو مصرف مي‌کنند.

وي با اشاره به ميزان مصرف آب‌شيرين کن‌ها بر اساس قانون موجود دربرنامه ششم توسعه، اظهار کرد: براي شهرهايي که در جنوب کشور و در کنار آب هستند بر اساس قانون برنامه ششم بايد 30 درصد از آب مورد نياز شرب را تامين کنند که بهاي تامين شده هر متر مکعب آب از آب‌شيرين کن‌ها در حال حاضر به طور ميانگين بين پنج تا 10 هزار تومان است که اين ميزان بسته به فاصله از دريا متفاوت است.

البته اين صحبت ها در حالي است که هيات وزيران در مصوبه‌اي به استناد مواد يک و سه قانون هدفمند کردن يارانه‌ها مصوب 1388 به وزارت نيرو اجازه داد تا متوسط تعرفه‌هاي آب و برق را از ابتداي ارديبهشت ماه امسال بدون تغيير ساختار تعرفه‌ها هفت درصد افزايش دهد که اين اتفاق نيز محقق شد.

علاوه بر اين، چندي پيش نيز تعرفه آب براي مشترکان تهراني تا هفت درصد و براي مشترکان پرمصرف تا 15 درصد افزايش يافت البته اين مصوبه هنوز اجرايي نشده اما نهايتا تا چند ماه آينده در قبوض مشترکان قابل رويت خواهد بود.

اختلاف قيمت تمام شده آب با آنچه که از مشترکان دريافت مي شود موضوع مورد انتقاد تمام مسوولان و کارشناسان آب در تمام دوره هاي زماني بوده اما به نظر مي رسد که اين‌بار عزم وزارت نيرو براي حقيقي شدن قيمت ها جدي تر است.

رئيس مرکز ملي تحقيقات و مطالعات باروري ابرها:

باروري ابرها بارندگي را 10 تا 15 درصد افزايش مي‌دهد

رئيس مرکز ملي تحقيقات و مطالعات باروري ابرها گفت: موضوع بارورسازي ابرها يک مسئله شناخته‌شده در کل دنيا است که تاثيرات مطلوب آن نيز تاکنون شناسايي شده و نظراتي که از سوي منتقدان مطرح مي‌شود، بايد کارشناسي باشد.

فريد گلکار در گفت‌وگو با مهر ، در واکنش به انتقادهاي مطرح شده مبني بر عدم قابليت بارورسازي ابرها براي توليد منابع آبي اظهار کرد: در 25 ارديبهشت ماه سال جاري جلسه‌اي بين وزير نيرو رئيس سازمان هواشناسي و معاونان هر دو سازمان برگزار شد و پس از آن قرار بر اين شد تا نشستي تخصصي با موضوع بارورسازي ابرها در ايران و جهان تشکيل شود.

رئيس مرکز ملي تحقيقات و مطالعات باروري ابرها با بيان اينکه معاون وزير نيرو رياست اين جلسه را بر عهده داشت، تاکيد کرد: نظرات سازمان هواشناسي در خصوص موضوع بارورسازي ابرها به طور کامل مورد نقد و بررسي قرار گرفت و تمام اعضاي حاضر در جلسه تاييد کردند که بارورسازي ابرها در دنيا بين 10 تا 15 درصد به شرط فراهم بودن شرايط مي‌تواند موجب افزايش بارندگي شود.

وي تصريح کرد: دو سال پيش امکان‌سنجي بارورسازي ابرها براي کل کشور توسط سازمان هواشناسي صورت گرفت و بر اساس سند ملي تدوين شده در اين راستا کاملا مشخص شد که بارورسازي ابرها در چه زماني و در چه مکاني و چه در شرايطي در کل حوزه‌هاي آب‌ريز ايران صورت گيرد.

رئيس مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي:

آماري از ساختمان هاي عمومي واقع بر روي گسلهاي تهران نداريم

رئيس مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي گفت: شناسايي تعداد ساختمان هاي عمومي واقع در پهنه هاي گسلي تهران را در دستور کار اين مرکز داريم.

به گزارش وزارت راه و شهرسازي، محمد شکرچي‌زاده درباره پهنه‌هاي گسلي تهران اظهار کرد: شناسايي پهنه‌هاي گسلي انجام شده و پس از آن شناسايي دقيق اينکه چه تعداد ساختمان عمومي اعم از مدرسه، بيمارستان، برج و ساختمان‌هاي پراهميت در اين پهنه‌ها قرار دارد را در دستور کار مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي داريم.

وي با بيان اينکه در مصوبه شوراي‌عالي و شهرسازي الزام کرده‌ايم که ساختمان‌هاي پراهميتي که بر پهنه‌هاي گسلي قرار گرفته‌اند در اولويت مقاوم‌سازي قرار دارند و نبايد ساخت و سازي در مناطق پرخطر انجام شود، ادامه داد: بايد به مرور ساختمان‌هاي پراهميت در بازه زماني 20 تا 30 سال از مناطق پرخطر خارج شوند و اين اقدامي است که در صورت تداوم و استمرار در اجرا، تهران را به مکاني امن براي زندگي مبدل خواهد کرد. بايد الزامي ايجاد شود که دولت هايي که در آينده خواهند آمد نيز از اين اقدام موثر حمايت کنند و به آن پاي‌بندي نشان دهند.

رئيس مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي با بيان اينکه حدود 200 سال از زلزله مهم شهر تهران مي‌گذرد افزود: يادمان نرود که زلزله خطري است که همواره تهران را تهديد مي‌کند و نبايد از آن غافل شويم.

يارانه نقدي 25 مرداد ماه در حساب سرپرستان خانوار است

نودمين يارانه نقدي 45500 توماني، پنج شنبه 25 مرداد ماه به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد.

به گزارش مهر، يارانه نقدي 45500 توماني در حالي پنج شنبه 25 مرداد ماه با ورود به ايستگاه نودم به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد، که طي اين سال ها همواره قرار بر اصلاح روند واريز اين مبلغ بوده است.

با آغاز به کار دولت يازدهم و وعده متوليان جهت غربالگري يارانه بگيران، اميدها براي ساماندهي قانون هدفمندي قوت گرفت اما طي چهار سال اتفاق خاصي در اين حوزه رخ نداد و پرداخت يارانه نقدي به روال سابق ادامه يافت.

با شروع به کار دولت دوازدهم کارشناسان اقتصادي اظهار مي کردند که با توجه به شرايط موجود، قطعا در اين دوره شاهد مطلوب سازي صف يارانه بگيران خواهيم بود.


 نهادهاي مالي 

 فروش اوراق گواهي سپرده 18 درصدي در بانک ملّي

بانک ملي - شعب بانک ملي ايران در سراسر کشور تا روز دوشنبه 22 مرداد ماه جاري، تعداد محدودي اوراق گواهي سپرده مدت‌دار ويژه سرمايه گذاري (عام ) را با نرخ سود علي الحساب 18 درصد سالانه عرضه مي کنند.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين اوراق با سررسيد يکساله، با نام، غيرقابل انتقال و قابل باز خريد قبل از سررسيد با نرخ 16 درصد سالانه از تاريخ انتشار است.معامله ثانويه اوراق در بازار سرمايه از طريق شرکت هاي بورس اوراق بهادار تهران و يا فرابورس ايران امکان پذير است.

مديرعامل بانک سپه:

خبر و خبرنگاري عرصه مقدسي است که بايد حرمت و قدر آن شناخته شود

بانک سپه - مديرعامل بانک سپه طي پيامي با تبريک روز خبرنگار گفت: عرصه خبر و خبرنگاري عرصه مقدسي است که حضور در آن حرمت دارد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بانک سپه، در پيام محمدکاظم چقازردي رئيس هيئت مديره و مديرعامل بانک سپه به مناسب روز خبرنگار آمده است: مناسبت‌ها فرصت و بهانه‌اي هستند براي يادآوري برخي رويدادها و حوادث مهم و حائز اهميت، از جمله اين رويدادهاي پر اهميت، 17 مرداد سالروز شهادت شهيد محمود صارمي است که به عنوان روز خبرنگار در تقويم پرافتخار جمهوري اسلامي ثبت شد.

در ادامه اين پيام آمده است: بر اين باورم که به يمن و برکت آيه شريفه ن وَالْقَلَمِ وَمَا يسْطُرُونَ (سوگند به قلم و آنچه مي‌نويسند)، عرصه خبر و خبرنگاري عرصه مقدسي است که حرمت و قدر آن را بايد شناخت و فعالين و تلاشگران اين عرصه نيز با آگاهي کامل از مسئوليت و جايگاه خويش بايد قدم در اين مسير بگذارند.

روابط عمومي بانک مسکن اعلام کرد:

تقدير از بانک مسکن در حوزه مسووليت اجتماعي

بانک مسکن - دومين همايش جايزه ي ملي مسووليت اجتماعي بنگاه هاي اقتصادي ايران با هدف بررسي و شناخت دستاوردهاي بنگاه هاي اقتصادي در حوزه ي مسووليت اجتماعي و با همکاري وزارت راه و شهرسازي ، اتحاديه اروپا و ساير سازمان ها برگزار شد.به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا، دومين دوره جايزه مسووليت اجتماعي
بنگاه­هاي اقتصادي ايران در دوم مرداد ماه سالجاري در مرکز همايش هاي صدا و سيما و با هدف بررسي و شناخت دستاوردهاي بنگاه هاي اقتصادي در حوزه مسووليت اجتماعي و با حضور دکتر آخوندي وزير راه و شهرسازي، دکتر مارتين نئوريتر نماينده شبکه مسووليت اجتماعي اتحاديه اروپا و دکتر پارکس نماينده يونيسف در ايران برگزار شد.

در اين رويداد از رحيمي انارکي رئيس هيات مديره و مدير عامل بانک مسکن به عنوان حامي اين رخداد تقدير و نشان اهتمام عمل به مسووليت اجتماعي به وي اهدا شد که عليرضا آذري معاون اداره کل روابط عمومي به عنوان نماينده بانک نشان ياد شده را دريافت کرد.

فراکسيون اقتصاد مقاومتي مجلس عملکرد بانک تجارت را ستود

بانک تجارت - عملکرد بانک تجارت در حوزه اقتصاد مقاومتي مورد تقدير اعضاي فراکسيون اقتصاد مقاومتي مجلس شوراي اسلامي قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي بانک تجارت ، شهباز حسن پور نايب رييس فراکسيون اقتصاد مقاومتي و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي و احمد انارکي محمدي رييس هيات تحقيق و تفحص و عضو فراکسيون اقتصاد مقاومتي با ارسال لوح تقدير جداگانه، حمايت قاطعانه بانک تجارت از اقتصاد مقاومتي و رونق بخشي به کسب و کار بنگاه هاي کوچک و متوسط را مورد تقدير قرار داده و آن را الگويي عملياتي براي سازمانها و نهادهاي کشور در راستاي اشتغالزايي ، رونق توليد و صادرات بر شمرده اند.

بانک تجارت در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي تا پايان سال 96 به 1578 بنگاه کوچک و متوسط مجموعا مبلغ 19.757 ميليارد ريال تسهيلات پرداخت کرده است. اعطاي بيش از 142 هزار فقره تسهيلات ازدواج و تامين جهيزيه، 78.830 فقره تسهيلات خريد خودرو و کالاي ايراني، 4.025 فقره تسهيلات بازسازي و نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري بويژه تاکسي هاي فرسوده و 5.729 فقره تسهيلات در بخش اشتغال زايي مدد جويان و سازمان بهزيستي از ديگر اقدامات بانک تجارت در زمينه تحقق سياستهاي اقتصاد مقاومتي به شمار مي آيد.

پيام تبريک مدير مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر به مناسبت روز خبرنگار

بانک شهر - مدير مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر در پيام تبريکي به مناسبت روز خبرنگار، با اشاره به شرايط سخت کنوني براي فعالان عرصه خبرگفت: خسته نباشيد و پايدار بمانيد که آگاهي ملتي با شماست.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، متن اين پيام به شرح زير است:

گفتن و نوشتن درباره آناني که خود حرفه و باورشان گفتار و نوشتار است شايد از هر کاري در اين دنيا دشوارتر باشد اما اين سختي هيچ‌گاه نمي‌تواند و نبايد بهانه‌اي شود براي سکوت در برابر جايگاه و رسالتي که خبرنگاران و روزنامه‌نگاران برخوردارند و چه بهانه‌اي زيباتر و دلنشين‌تر از روزي که به پاس و حرمت خون خبرنگاري شهيد، به نام فعالان عرصه اطلاع‌رساني انتخاب شده‌است.

تکرار مکررات است اگر از بايستگي‌ها و شايستگي‌هاي خبر و اطلاع‌رساني، رسالت خبرنگاران، اهميت آگاهي‌بخشي، تأثير رسانه‌ها در تقويت مردم‌سالاري، نقش مطبوعات در جهت‌دهي افکارعمومي و... سخن بگويم اما در کنار اين واقعيت‌هاي هميشگي‌ که تکرارشان هم شيرين است و لازم، از کنار اين واقعيت نيز نمي‌توانم و نبايد بگذرم که زمين و زمان در روزگار امروز ما براي فعاليت رسانه‌ها، سخت ناهمراه است شايد بيش از هر زمان ديگري؛ چرا و چطورش را خود اهل رسانه بهتر و بيشتر از من مي‌دانند بنابراين از گفتنش بگذرم بهتر است. در اين وانفسا اما بايد به همت و غيرت و باور همه روزنامه‌نگاران، عکاسان، خبرنگاران، دبيران، سردبيران، مديران‌مسئول، حروفچين‌ها، صفحه‌بندها، فيلمبردارها، کارگران شرکت‌هاي توزيع، رانندگان وانت‌هاي خط‌هاي کيوسک‌ها، دکه‌دارها و.... خدا قوت بگويم چرا که همه اينها علاوه بر اينکه به اعتبار ارج و اهميت اطلاع‌رساني در حرفه‌اي مقدس مشغولند، فعالان بازار و کسب‌وکاري هستند که مانند بسياري از بازارها و کسب‌وکارها در کشور، اين روزها برايشان سخت مي‌گذرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته