جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5909

رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي
عراق توان پرداخت غرامت جنگي به ايران را دارد


روسيه: مقدمات ارسال محموله دوم سوخت هسته‌اي به ايران در حال فراهم شدن است


استراتژي ترامپ، اتخاذ رويکردي جامع عليه ايران است


ترامپ: در برابر ترکيه دست بسته نمي‌نشينيم


گوترش خطاب به قربانيان تروريسم: سکوتتان را بشکنيد

سفير ايران در بغداد:
ايران همچنان برق و گاز به عراق صادر مي‌کند


داعش بار ديگر به مناطق نفت خيز سوريه دست يافت


شروط آمريکا براي تامين مالي بازسازي‌ سوريه


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


هشدار نسبت به خشک شدن درياي خزر


توزيع سبد غذايي ميان اقشار آسيب پذير


کاهش 250 ميليون مترمکعب ذخاير سدهاي تهران


پابند الکترونيکي جايگزين مجازات 50 زنداني در تهران


خبر


افتتاح نمايشگاه پنجمين جشنواره بين‎المللي عکس خيام


سيل عظيم در کرالاي هند


سرمقاله


 رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي
 عراق توان پرداخت غرامت جنگي به ايران را دارد 

 رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين‌که غرامت تعهدي غيرقابل چشم‌پوشي در مناسبات ايران و عراق است، گفت: عراق توان پرداخت غرامت جنگي ايران را دارد. انتظار ما اين است که اين موضوع اجرايي شود.حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين وضعيت پرداخت غرامت دوران جنگ عراق به ايران براساس قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل، گفت: غرامت پرونده بازي در مناسبات ايران و عراق است که عراق بايد طبق بند 6 قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل آن را پرداخت کند. در همين رابطه طرف عراقي هم به طور کامل پرداخت غرامت را رد نکرده است.

وي افزود: در اين بين يکسري از اختلافات گذشته بين ايران و عراق مانده که معمولا عوامل دخيل بيروني مانع از رفع برخي اختلافات مي‌شود که نتيجه آن ايجاد ضررهايي است. به عبارتي ديگر اگر عراقي‌ها اجازه مي‌دادند در طول اين مدت فقط اروند رود لايروبي شده و به دنبال 104 کيلومتر کشتيراني صنعتي، تجاري و اقتصادي ايجاد شود مي‌توانستند از آن محل غرامت ايران را پرداخت کنند. منتهي کارشکني‌هايي وجود دارد که هنوز اروندرود لايروبي نشده است.

فلاحت‌پيشه يادآور شد: اختلافات موجود باعث شده که هنوز خطوط ريلي بين ايران و عراق از کريدور شرق به غرب که قرار است به سوريه و درياي مديترانه برود تعيين تکليف نشده و باقي مانده است. با اين وجود واقعيت آن است که غرامت تعهدي غيرقابل چشم‌پوشي در مناسبات ايران وعراق محسوب شده و از تعهدات عراقي‌ها به حساب مي‌آيد.


 روسيه: مقدمات ارسال محموله دوم سوخت هسته‌اي به ايران در حال فراهم شدن است 

 
وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه‌اي اعلام کرد: مقدمات ارسال محموله دوم سوخت هسته‌اي به ايران در حال فراهم شدن است.به گزارش ايسنا در اين بيانيه‌ که از سوي پايگاه اينترنتي وزارت خارجه روسيه منتشر شده، آمده است: روسيه همچنان به اجراي تعهداتش تحت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل خواهد کرد. شرکت انرژي هسته‌اي روس‌اتم در حال اجراي يک سري پروژه‌هايي است که با هدف تضمين اجراي مفاد برجام طراحي شده‌اند.

در ادامه اين بيانيه آمده است: پروژه پيشرفته دوجانبه ايران و روسيه براي پيکربندي دوباره آبشارهاي سانتريفيوژ در تاسيسات سابق غني‌سازي اورانيم ايزوتوپ‌ها در فردو به منظور توليد ايزوتوپ‌هاي پايدار با موفقيت اجرا شده است. از ايزوتوپ‌هاي پايدار براي مصارف صنعتي و دارويي استفاده خواهد شد.

ذخاير سوختي غني‌سازي شده تا سطح 20 درصد براي راکتور تحقيقاتي تهران،‌ در خاک روسيه نگهداري مي‌شود. اين سوخت هسته‌اي در محموله‌هايي با وزني کمتر از 5 کيلوگرم به درخواست ايران و پس از تاييد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، در حال بازگردانده شدن به ايران هستند، به طوري که تمامي شروط برجام آن طور که تعيين شده در حال انجام است. اولين محموله در ابتداي سال 2017 به ايران منتقل شد. مقدمات براي ارسال محموله دوم به ايران در حال فراهم شدن است.

در اين بيانيه آمده است: ‌همچنين روسيه آماده است تا در صورت اعلام نياز از سوي ايران، در مديريت مازاد اورانيم با غناي پايين – که حجم ذخاير آن در کشور نبايد از 300 کيلوگرم تجاوز کند - به تهران کمک کند . ما کمک‌هاي متعددي براي اجراي کامل پيوست سه برجام ارائه مي‌دهيم که شامل فهرستي از زمينه‌هاي همکاري‌ها با جمهوري اسلامي براي استفاده‌ صلح‌آميز از انرژي اتمي است. همکاري ذکر شده با ايران در چارچوب برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت و نيز تحت کنترل کامل آژانس بين المللي انرژي اتمي انجام مي شود. ما بار ديگر تاکيد مي‌کنيم که تمام اقدامات لازم براي حفظ و اجراي کامل برجام را اتخاذ خواهيم کرد.


  استراتژي ترامپ، اتخاذ رويکردي جامع عليه ايران است 

فاکس نيوز :برايان هوک با تکرار ادعاهاي بي‌اساس واشنگتن عليه کشورمان گفت که وظيفه کارگروه اقدام ايران در وزارت امور خارجه آمريکا هماهنگ کردن تمامي اقدامات در رابطه با تهران در دولت آمريکاست.به گزارش ايسنا، برايان هوک که به تازگي به عنوان رييس کارگروه اقدام ايران در اين وزارتخانه منصوب شده است، در گفت‌وگو با شبکه فاکس نيوز مدعي شد: استراتژي جديد رييس جمهور (آمريکا) اتخاذ يک رويکرد جامع براي رسيدگي به تمام تهديداتي است که ايران عليه صلح و امنيت آمريکا و متحدانش در سراسر دنيا ايجاد مي‌کند.اين مقام آمريکايي در ادامه ادعاهاي خصمانه و واهي خود درباره کاربرد گروه اقدام ايران، گفت: هدف از کمپين اعمال فشار عليه ايران جلوگيري از دستيابي اين کشور به پولي است که براي فعاليت‌هاي خود در زمينه‌ برنامه موشکي‌اش حمايت از تروريسم و ديگر اقداماتي که منطقه را بي‌ثبات مي‌کند، نياز دارد. به همين دليل است که ما روي اين هدف متمرکز شده‌ايم.


 ترامپ: در برابر ترکيه دست بسته نمي‌نشينيم 

 
اسکاي نيوز :رئيس جمهور آمريکا در واکنش به مخالفت دادگاه ترکيه با درخواست تجديدنظر وکيل کشيش آمريکايي تهديد کرد کشورش در مقابل ترکيه دست بسته نمي‌نشيند.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در جمع خبرنگاران گفت: بايد از خيلي وقت پيش او را (کشيش در بازداشت آمريکايي)بازمي‌گرداندند به نظرم ترکيه بسيار بسيار بد رفتار مي‌کند.وي افزود: اين مساله تمام نشده است و ما دست بسته نمي‌نشينيم و ممکن نيست اجازه دهيم شهروندان ما را بازداشت کنند.رئيس جمهور آمريکا در ادامه ترکيه را "مشکلي بلند مدت" توصيف کرد و گفت اين "سناريوي" جاسوسي عليه اندرو برانسون، کشيش آمريکايي "ساختگي" است.دادگاه ترکيه درخواست آزادي برانسون را رد کرد و وکيل وي اعلام کرد که دادگاه حکم به بازداشت خانگي برانسون داد و وي پس از 15 روز درخواست تجديدنظر در اين حکم را خواهد داد.


 گوترش خطاب به قربانيان تروريسم: سکوتتان را بشکنيد 

 
رويترز :دبيرکل سازمان ملل اعلام کرد ما مي‌توانيم همه چيز را از کساني که تروريسم را تجربه کرده‌اند بياموزيم.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل در آستانه "روز نجات از تروريسم: صداي قربانيان" گفت: کشورهايي در سراسر جهان پايداري خود را در برابر تروريسم ثابت کرده‌اند. آنها از عهده تروريسم و افراط گري خشونت آميز در زندگي روزانه‌شان، در مدرسه‌شان و در عبادت‌گاهشان برمي‌آيند.او در ادامه اظهاراتش گفت: ما در اينجا هستيم و مي‌خواهيم به سخنان شما گوش دهيم. صداي شما مهمترين مساله است و شجاعت شما در برابر ظلم مي‌تواند درسي براي همه ما باشد.وي ادامه داد: 21 اوت فرصتي است براي شناسايي، افتخار کردن و حمايت از قربانيان و بازماندگاني که توانسته‌اند صداي خود را در برابر تروريسم بلند کنند.اين روز، سالگرد انفجار در اولين نهاد بين‌المللي است که توسط تروريست‌ها مورد هدف قرار گرفت.


 سفير ايران در بغداد:
 ايران همچنان برق و گاز به عراق صادر مي‌کند 

 سفير کشورمان در بغداد گفت که ايران خواستار عراقي قوي و امن است.

به گزارش ايسنا، به نقل از الفرات نيوز، ايرج مسجدي، سفير جمهوري اسلامي ايران در عراق در ديدار با هياتي از اتاق تجارت عراق گفت: ما خواستار عراقي قوي، امن، يکپارچه و پيشرفته هستيم.

وي افزود: ايران همچنان برق و گاز به عراق صادر مي‌کند و در بازسازي اين کشور خصوصا بعداز شکست تروريست‌ها مشارکت دارد.

از سوي ديگر، نبيل الانباري، رييس اتاق تجارت کربلا پس ازاين ديدار گفت: در ديدار با سفير ايران پيشنهاداتي مطرح کرديم از جمله اين‌که شرکت‌هاي ايراني وارد شراکت حقيقي با شرکت‌هاي عراقي شوند و به جاي اين‌که کالا را از جمهوري اسلامي ايران وارد کنيم پروژه‌هاي ساخت و توليد کالا را با مشارکت يکديگر در داخل عراق انجام دهيم. همچنين از ايران خواستيم تا در کنار عراق بايستد و اين کشور به يک کشور صنعتي تبديل شود و تنها مصرف کننده نباشد به خصوص اين‌که اغلب مواد اوليه در عراق فراهم است و تمام اتاق‌ها براي دريافت موافقت‌هاي رسمي حمايت خواهند کرد.


 داعش بار ديگر به مناطق نفت خيز سوريه دست يافت 

بر اساس گزارش اخير سازمان ملل، داعش توانسته است به مناطق نفت خيز سوريه بار ديگر دست يابد و منافعي را از فروش نفت به دست آورد. اگرچه سازمان ملل اشاره خاصي در گزارش خود نکرده است اما به نظر مي‌رسد داعش در مناطق تحت کنترل نيروهاي حامي آمريکا فعال شده است.به گزارش ايسنا، به نقل ازآر تي، براساس گزارش اخير تيم نظارت بر تحريم‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل، در سال 2017 و اوايل سال 2018، داعش در عراق و سوريه از نظر نظامي شکست خورده و بيشتر مناطق تحت کنترل خود را از دست داد. همين مساله باعث کاهش سرعت حملات توسط نيروهاي ضد داعش در مناطق شرقي سوريه شد.اين کندي و کاهش سرعت مبارزه با داعش به اين گروه فرصت نفس کشيدن دوباره داده است تا بتواند خود را براي مرحله بعدي آماده کند. از ژوئن 2018 اين گروه توانسته است بخش‌هاي بسيار کوچکي از سوريه را در نزديکي مرز عراق تحت کنترل خود قرار دهد. همچنين اين گروه توانسته است به برخي از منابع نفتي دست يافته و به استخراج بپردازد.


 شروط آمريکا براي تامين مالي بازسازي‌ سوريه 

 وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد، واشنگتن پست جديدي را ايجاد کرده که قرار است به عنوان نماينده وزير خارجه اين کشور در امور سوريه فعاليت کند.به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که جيم جفري، سفير سابق آمريکا در عراق را به عنوان مشاور مايک پامپئو، وزير امور خارجه آمريکا تعيين کرده است که قرار است بر تمامي زمينه‌هاي مربوط به مناقشات در سوريه به خصوص مذاکرات درباره گذار سياسي در اين کشور نظارت داشته باشد.يک مسؤول وزارت خارجه آمريکا در عين حال اعلام کرد: هيچ گونه تامين مالي بين‌المللي‌اي براي بازسازي سوريه قبل از آغاز روند سياسي جدي و برگشت‌ ناپذير تحت رهبري سازمان ملل صورت نخواهد گرفت، اين در حالي است که اين وزارتخانه از تخصيص 230 ميليون دلار بودجه مالي براي برنامه‌هاي باثبات‌سازي مناطق آزاد شده از چنگال داعش در سوريه صرف نظر کرده است.

در همين راستا، ديويد سترفيلد، جانشين معاون وزير خارجه آمريکا در امور خاورميانه تاکيد کرد که تامين مالي فراگير براي بازسازي سوريه قبل از آغاز روند سياسي برگشت ناپذير و مورد اطمينان تحت نظارت سازمان ملل صورت نخواهد گرفت.


 يك نكته از هزاران 

 روزهاي اخير تداعي کننده ايامي است که در اواخر دوره دولت دهم شاهدش بوديم. قيمت ها روز به روز افزايش مي يابد و مشکلات معيشتي زمينه ساز گسترش معضلات اجتماعي گرديده است. گفتن اين موضوع سياه نمايي نيست و حقيقت قابل لمسي است که اگر مسئولان هم مثل مرد عادي با حقوق ناچيز مجبور به تهيه مايحتاج زندگي ساده خود بودند، وخامت اوضاع را درک مي کردند.

بانک مرکزي نيز افزايش قيمت اقلام خوراکي را طي دوهفته اخير تاييد کرده است، اما آمارهاي منتشر شده با واقعيت هاي زندگي جاري مردم در جامعه بسيار متفاوت است. قيمت لبنيات دريک هفته بيش از سه بار افزايش يافته، قيمت گوشت و مرغ جهشي نجومي داشته، قيمت ميوه از صيفي جات گرفته تا ميوه هاي درختي هر روز تغيير مي کند، برنج و روغن به شدت گران شده، والبته اينها جداي از افزايش هزينه هاي کرايه مسکن، درمان، حمل و نقل و... است.

اما نان همچنان قيمتش ثابت است و مردم بايد شکرگذار باشند که مي توانند نان خالي بخورند...


 ميز خبر 

 جهانگيري: در شرايط خطيري هستيم ، اما به بن بست نرسيديم

معاون اول رييس جمهوري گفت: شرايط کشور شرايط خطيري است وبه جهت اقتصادي در اين مقطع خاصي قرار گرفته ايم ولي به معناي آن نيست که در بن بست باشيم ، حتي به شرايط بحراني هم ورود پيدا نکرده ايم .به گزارش ايرنا ، اسحاق جهانگيري افزود: اگر در شرايط خطيري قرار داريم به معناي اين نيست که در بن بست قرار گرفته ايم و پيش روي ما راهکارهايي نيست .وي با اشاره به اينکه حتي به شرايط بحراني هم ورود پيدا نکرده ايم ، ادامه داد: علت آن اين است که کشور ظرفيتهاي فراوان و کم نظيري از لحاظ منابع طبيعي ، انساني و مديريتي در کشور وجود دارد. ظرفيت هاي، فرهنگي و تمدني بزرگي داريم که مي تواند پشتوانه ملت در روزهاي سخت باشد .

معاون اول رييس جمهوري اظهارداشت : کشوري هستيم که رتبه اول را از نظر منابع نفت وگاز در اختيار داريم . در منابع طبيعي و ذخائر معدني و فلزات جزء 10 کشور اول دنيا هستيم و از نظر حدود جغرافيايي از خليج فارس تا منطقه خاورميانه در منطقه بزرگي قرار داريم .

کوفي عنان درگذشت

شبکه تلويزيوني سي ان ان گزارش داد که کوفي عنان دبيرکل اسبق سازمان ملل در سن 80 سالگي درگذشت.

به گزارش ايرنا، کوفي عنان هفتمين دبيرکل سازمان ملل بين سال هاي 1997 تا 2006ميلادي ( 1376- 1385) بود.

سوريه کمک مقامات سعودي به ائتلاف آمريکايي ضد داعش را محکوم کرد

سوريه کمک 100 ميليون دلاري مقامات عربستاني به ائتلاف بين‌المللي ضد داعش به رهبري آمريکا را محکوم کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، يک منبع مسؤول در وزارت خارجه سوريه اعلام کرد: ارائه کمک مالي 100 ميليون دلاري مسؤولان توطئه‌گر عربستاني به ائتلاف بين‌المللي ضد داعش تحت رهبري واشنگتن خارج از قوانين بين‌المللي و نقض آشکار قطعنامه‌هاي شوراي امنيت در خصوص بحران سوريه است.

اين منبع همچنين تاکيد کرد: اين اقدام عربستان نشانگر تسليم شدن کامل مقامات سعودي در برابر واشنگتن است و اين امر در حالي صورت مي‌گيرد که مردم نجد و حجاز اولويت بيشتري نسبت به اين کمک مالي دارند و بسياري از آن‌ها از فقر و اوضاع بد اقتصادي رنج مي‌برند.

تمايل ترامپ به خصوصي سازي جنگ افغانستان

براساس گزارش ان‌بي‌سي، رئيس‌جمهوري آمريکا به پيشنهاد اريک پرينس، موسس بلک‌واتر براي خصوصي‌سازي جنگ ايالات متحده در افغانستان تمايل دارد.به گزارش ايسنا، ان‌بي‌سي نيوز با استناد به مقام‌هاي ارشد کنوني و سابق آمريکا گزارش داد، با پيشنهاد مذکور نيروهاي آمريکايي با مقاطعه‌کاران نظامي خصوصي جايگزين مي‌شوند که براي يک دفتر رابط دولتي که مستقيما به دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا گزارش دهد، کار کنند.براساس اين گزارش، مشاوران رئيس‌جمهوري آمريکا نگران هستند که بي‌طاقتي ترامپ درباره درگيري افغانستان موجب شود تا او با جديت پيشنهاداتي مانند طرح‌هاي اريک پرينس را مورد بررسي قرار دهد يا حتي دستور خروج کامل و ناگهاني نيروهاي آمريکايي را صادرکند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

1.4 اجلاس هاي 2000 تا 2004 IAU دريک نگاه

اجلاس هاي هيأت مديره IAU حداقل سالي يکبار است و معمولا شامل اجلاس هيأت مديره همچنين جلسات تمام گروه هاي کاري است. همچنين کميته اجرايي معمولا درپاريس براي حداقل يک جلسه اضافي جمع ميگردند. اجلاس هايي که درزير فهرست شده اند رويدادهايي هستند که اغلب در رابطه با هيأت مديره تشکيل ميگردند، اما درب آنها به روي اعضا و ديگران به طورکلي باز است:

• کنفرانس IAU/UDUAL درمورد "آزادي آکادميک ومسئوليت اجتماعي"، مکزيکو، سيتي، مکزيکو 16 تا17 نوامبر 2001.

کنفرانس IAU "بين المللي کردن آموزش عالي: سياست واقدام" ، ليون(Lyin)، فرانسه، 12 تا 13 آپريل 2002

دانشگاه لاوال (Laval)در همکاري با IAU ، کنفرانس بين المللي درمورد "جهاني شدن: چه موضوعاتي براي دانشگاه ها درخطر است؟" کِبِک (Quebec)، کانادا، 18تا21 سپتامبر 2002.

اولين اجلاس سازمان هاي عضو IAU ، پاريس، فرانسه، 15 تا16 ژانويه 2003

سميناربين الملليIAU / IAUP درمورد"زنان ورهبري درآموزش عالي- اين سقف بلورين چقدرضخيم است؟" مونتري(Monterrey)، مکزيکو، 12 تا14 جون 2003.

کنفرانس بين المللي درمورد" آموزش براي آينده پايدار، شکل دادن نقش عملي آموزش عالي در توسعه پايدار" ، دانشگاه چارلز(Charles)، پراک، جمهوري چک، 10تا11 سپتامبر 2003

2.4 بازبيني گروه هاي کاري

تشکيل گروه هاي کاري- يا معادل وظيفه اي آنها تحت حاکميت قبلي با فرض اينکه معافيت آنها به طورکامل بين دو کنفرانس عمومي ادامه مي يابد قرار داشت. اين عمل درچند زمينه مورد تصديق واقع شد: طبيعت پراکنده عضويت جهاني انجمن وهزينه وابسته به تشکيل اجلاس ها؛ و نياز براي يک معيار مشخص از پايداري براي ايجاد نيروي حرکت در بحث. اينها ملاحظات مهم بودند.

درهرحال، درچهارسال گذشته شاهديک دوري ازاين عادات بوديم. دلايل چنين توقفي چندگانه است. به عنوان مثال، حملات مهيج وغم انگيز 11 سپتامبر 2001 يک فوريت جديدي را به نقشي که هميشه براي انجمن وجود داشته از زمان روزهاي تأسيس درسال 1950، يعني حفظ گفتگوبين جوامع آکادميک ناگزير ساخته است. گفتگو، چه بين فرهنگي يا بين
تمدن ها يک تنش طبيعي ازاين درگيري براي ايستادگي است.


 هشدار نسبت به خشک شدن درياي خزر 

 يک استاد اکوبيولوژيک دريا با اشاره به مشکلات زيست محيطي درياي خزر گفت: هيچ يک از کشورهاي حاشيه درياي خزر تمهيدي براي جلوگيري از ورود آلاينده‌ها به درياي خزر ندارند.به گزارش ايلنا، دانشمندان معتقدند؛ يکي از مهمترين تهديدات درياي خزر احتمال خشک‌شدن آن مانند درياي آرال است. تحقيقات نشان مي‌دهد که سدسازي و تبخير قابل‌ملاحظه آب پشت سدها و مهمتر از آن تغييرات اقليمي، حيات درياچه خزر را به مخاطره انداخته است. همچنين نشت نفت به خزر که در عين حال تبخير را هم تحت تاثير قرار داده، عامل 3 الي 5 درصد از نوسانات سطح آب درياي خزر است.

سيد محمدرضا فاطمي (استاد اکوبيولوژي دريا) درباره خطر احتمالي خشک شدن درياي خزر گفت: به طور حتم اگر ورودي آب شيرين به درياي خزر کم شود، اين درياچه نيز به سرنوشت درياچه آرال دچار خواهد شد.


 توزيع سبد غذايي ميان اقشار آسيب پذير 

 
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از توزيع سبد غذايي در بين طيف وسيعي از اقشار آسيب پذير جامعه خبر داد.به گزارش خبرگزاري صداوسيما، انوشيروان محسني بندپي در برنامه «روي خط بازار» راديو اقتصاد افزود: اين سبد حمايتي شهريور امسال در ميان مددجويان زير پوشش کميته امداد، بهزيستي و ديگر اقشار آسيب پذير کشور توزيع خواهد شد.وي همچنين اظهارداشت: بسته غذايي براي اقشار آسيب پذير به پيشنهاد معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي بوده که خوشبختانه دستور تامين منابع مالي اين سبد از سوي سازمان برنامه و بودجه صادرشده است.سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: سبد مدنظر ضمن کامل بودن، تعداد جمعيت بيشتري از اقشار آسيب پذير و طبقات ضعيف جامعه را شامل مي شود.

وي در ادامه با بيان اينکه در حال حاضر سه درصد بازنشستگان کشور ماهانه يک ميليون و 200 هزار تومان حقوق دريافت مي کنند، افزود: با توجه به برنامه ريزي هاي صورت گرفته بدون شک اين دسته از افراد نيز در زمره دريافت کنندگان بسته مزبور خواهند بود.محسني بندپي اظهارداشت: امسال با توجه به تاکيدات رياست جمهوري و همينطور شرايط حاکم بر اقتصاد مملکت افراد حداقل حقوق بگير و زير پوشش نهادهاي حمايتي بيشتر مورد حمايت قرارمي گيرد.


 کاهش 250 ميليون مترمکعب ذخاير سدهاي تهران  

 وزارت نيرو حجم ذخيره آب سدهاي پنجگانه استان تهران در روزهاي پاياني مرداد را 742 ميليون مترمکعب اعلام کرد که کاهش 250 ميليون مترمکعبي ذخاير سدهاي تهران نسبت به سال آبي گذشته را نشان مي دهد.به‌گزارش ايرنا، بررسي آخرين وضعيت منابع آبي استان تهران، بيانگر کاهش 22 درصدي بارندگي اين استان نسبت به سال گذشته است.ميزان نزولات جوي استان تهران نيز از ابتداي سال آبي (ابتداي مهر) تاکنون به 252 ميليمتر رسيده که در مقايسه با متوسط درازمدت نيز کاهش هشت درصدي دارد.

برپايه اين گزارش، کاهش ورودي آب به سدهاي استان، حجم ذخاير آب سدها نسبت به سال گذشته با افت 25 درصدي روبرو شده و مجموع آب ذخيره‌ شده در مخازن پنجگانه استان تهران که وظيفه تامين آب شرب استان را بر‌عهده دارند، به 742 ميليون مترمکعب رسيده که در مقايسه با سال گذشته کاهش250 ميليون مترمکعبي داشته است.بر اساس اين گزارش،61 درصد از حجم مخازن سدهاي استان تهران خالي از منابع آبي است که در سدي مانند لار اين رقم به 93 درصد مي‌رسد يعني اين سازه، بدترين وضعيت ذخيره آب در ميان سدهاي پنجگانه استان تهران را دارد.


 پابند الکترونيکي جايگزين مجازات 50 زنداني در تهران 

 مديرکل زندان هاي استان تهران، با بيان اينکه پارسال تنها يک نفر از پابند الکترونيکي استفاده کرد، اظهار داشت: امسال 50 زنداني زندان هاي استان تهران از پابندهاي الکترونيکي به منظور اجراي مجازات جايگزين حبس استفاده مي کنند.به گزارش ايرنا، مصطفي محبي در نشست خبري تشريح اقدامات اين اداره کل در چهار ماهه نخست امسال گفت: در اين مدت 257 مددجو با کمک ستاد ديه آزاد شدند که 15 نفر آنها از بانوان بودند.

وي ادامه داد: در اين مدت چهار ماه، هزار و 855 مورد مشمول عفو داشتيم که به مراجع مختلف اعلام کرديم و هفت هزار و 300 مورد مرخصي از سوي قضات داده شد.به گفته ، 435 مورد گذشت از شکات، 251 مورد انتقال به زندان هاي خارج از استان ، 625 مورد آزادي مشروط و 2 هزار و 910 مورد اعطاي مرخصي منجر به آزادي از ديگر اقدامات اداره کل زندان هاي استان تهران در چهار ماهه نخست سال 1397 بود.محبي اظهار داشت: در اين مدت 10 هزار جلد کتاب رايگان از محل فرهنگي گرفته و با کتاب هاي جديد بهينه سازي شد. با رايزني انجام شده با وزارت ارشاد 10 هزار جلد نشريه وارد زندان ها مي شود.


 خبر 

 در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي اعلام شد،

تکاليف جديد وزارت صنعت براي تنظيم بازار

شوراي عالي هماهنگي اقتصادي ساختار، اهداف و ماموريتهاي ستاد اطلاع رساني و تبليغات اقتصادي را مصوب کرد.به گزارش ايسنا، در اين جلسه که به رياست حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني برگزار شد؛ اعضاي جلسه ساختار، اهداف و ماموريتهاي ستاد اطلاع رساني و تبليغات اقتصادي کشور براي مقابله با هرگونه جنگ رواني و التهاب آفريني در بازار و اقتصاد کشور را تصويب کرد.

کدخدايي خبر داد

شوراي نگهبان لايحه اصلاح قانون مبارزه با پولشويي را رد کرد

سخنگوي شوراي نگهبان از اعاده لايحه اصلاح مبارزه با پولشويي به مجلس شوراي اسلامي خبر داد.به گزارش ايسنا، عباسعلي کدخدايي در يادداشتي در اين باره نوشت:‏لايحه اصلاح ‎قانون پولشويي در ‎چهار بند مغاير با موازين شرع مقدس و قانون اساسي شناخته شد و جهت اصلاح به ‎مجلس اعاده گرديد. ملاک بررسي ‎شوراي نگهبان در مغايرت يا عدم مغايرت يک مصوبه، موازين شرع مقدس و قانون اساسي است.

ادامه تنش در روابط ترکيه و آمريکا؛

اردوغان در پاسخ به ترامپ: يا مي مانيم، يا مي ميريم

رييس جمهور ترکيه: « برخي ها با اقتصاد و تحريم و ارز و دلار ما را تهديد مي کنند. ما نيز به آنها مي گوييم: " بازي تان را ديديم، يا مي مانيم، يا مي ميريم."

به گزارش صدا و سيما به نقل از شبکه تلويزيوني الجزيره مباشر ، رييس جمهور ترکيه در پاسخ به تهديد همتاي آمريکايي خود گفت : " يا مي مانيم ، يا مي ميريم." رييس جمهور ترکيه بدون نام بردن از آمريکا ، به تهديد دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا پاسخ داد و گفت : « برخي ها با اقتصاد و تحريم و ارز و درصد و دلار و تورم ما را تهديد مي کنند. ما نيز به آنها مي گوييم: " بازي تان را ديديم و اکنون سخن مي گوييم" در جايي که "ايمان" وجود داشته باشد، "امکان" نيز وجود دارد. »

اردوغان در گردهمايي سراسري اعضاي حزب حاکم عدالت و توسعه گفت : « ملت ما تاکنون با ايمان خود همه خيانت ها و دام ها را خنثي کرده است. امروز نيز با ايمان خود به مبارزه مان ادامه مي دهيم. ما ملتي هستيم که با شعار " يا مي مانيم، يا مي ميريم" به سمت اهدافمان پيش مي رويم.»

طالبان خطاب به آمريکا: جنگ فقط با مذاکرات مستقيم تمام مي‌شود

رهبري طالبان مي گويد، مادامي که اشغال خارجي افغانستان ادامه داشته باشد، صلح در کشور به دست نمي‌آيد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، مولوي هيبت الله آخوندزاي، رهبري طالبان در پيام خود بار ديگر بر موضع اين گروه که جنگ 17 ساله در افغانستان تنها با مذاکرات مستقيم با آمريکا پايان مي‌يابد.وي همچنين گفت که اين گروه به تعهدات خود شامل "اهداف اسلامي"، حق حاکميت افغانستان و پايان جنگ پايبند مي‌ماند.


 افتتاح نمايشگاه پنجمين جشنواره بين‎المللي عکس خيام 


 سيل عظيم در کرالاي هند  


 سرمقاله 

هر چالشي مردم را بدهکارتر مي‌کند!

آذر فخري 

چالش اخير «فرزندت کجاست» درست مثل تمام شوک‌هاي اقتصادي و سياسي در چند ماه اخير، باعث تکان‌هاي شديد در بين مردم و جامعه شد و حتي بازخوردهاي نه چندان مثبتي از سوي مردم برانگيخت. بازخوردهايي که نشان مي‌دهد، هم‌چنان ديوار بي‌اعتمادي بين مردم و مسئولين، هم پابرجاست و هم هر روز بلندتر مي‌شود.

اين که مسئولين درباره کجا و چگونه و چه کاره بودن فرزندان‌شان، اطلاعات درست و يا غلط دادند، امري است علي‌حده؛ چرا که بسياري از مردم؛ به واسطه وجود پهنه و گستره وسيع شبکه‌هاي مجازي، از چند و چون زندگي دروني و بيروني مسئولين به شکلي واقعي يا شبه واقعي و شايعه‌وار، باخبرند. هر چند با مرور زمان، مشخص مي‌شود که آن وجوه شبه واقعي و شايعه، گاه از متن و حقيقت ماوقع، واقعي‌ترند!

مسئله اين است که اين کمپين و کمپين‌هايي از اين دست، درست در زمان‌هايي برپا مي‌شوند و گسترش مي‌يابند که قرار است، در مورد اختلاس‌ها و فسادهاي ماليِ احتماليِ مسئولين يا منتسبين آن‌ها، ليست‌هايي منتشر و افشاگري‌هايي صورت بگيرد؟

چرا هميشه در چنين مواقعي که قرار است نام‌ها و ليستي از آستين روزگار درآيد، يک حاشيه‌ي نه چندان مهم اما پر حجم به جامعه و ذهنيت مردم تزريق مي‌شود تا اصل ماجرايي که در دست اقدام است، فراموش شود و چرا نماينده مجلسي، به خود اجازه مي‌دهد با اعلام اين‌که فرزندش چوپان است، مردم را دست بيندازد.

دقيقا اين‌جا، جاي سوال از تمام مسئوليني است که دانسته يا نادانسته، وارد اين بازي شدند و بازي خوردند. طبيعي است که حتي اگر مسئولين در مورد شغل و کار و بار فرزندان‌شان راست گفته باشند، مردم باز نتوانند باور کنند. به‌خصوص که مردم به‌طور مستقيم يا غيرمستقيم، دست برخي از اين افراد و نزديکان و منتسبان‌شان را، در بسياري از معاملات کلان و نه چندان سالم، ديده‌اند. و يا به ليست اين افراد به هر طريقي دسترسي يافته‌اند. سعي در ايجاد اين ذهنيت در بين مردم با اين ايده که فرزندان اکثر مسئولين يا بيکارند يا خانه‌دار و مشغول تربيت فرزند، تنها به مغشوش‌تر کردن باور و ذهنيت‌هاي منفي مردم درباره‌ي آنان انجاميد و موجب توليد و تکثير لطيفه‌ها و نيز اخبار و اطلاعات نه چندان خوشايند شد: اين که ميزان بيکاري فرزندان مسئولين از ميزان بيکاري مردم بيشتر است، و در اين ميان، طبق معمول، مردم باز هم به دولت و مسئولين بدهکار شدند و شرمنده‌ي آنان!

اما گويا اين بازي، هم‎چنان سر دراز دارد و قرار است تا چند صباحي مسئولين در باره‎ي مدرسه و محل تحصيل فرزندان‎شان هم به ملت و مام ميهن، گزارش بدهند. در واقع قرار است دامنه اين گزارش‎ها تا هر جا که بشود از آن متن اصلي، از ليست‎ها و فهرست‎ها، و از عمليات شفاف‌سازي دور شود، ادامه بيابد.

بياييد بپذيريم که روش بسيار نامناسبي براي پاسخگويي به ملت انتخاب شده و هر کس که بنيان چنين روشي را گذاشته و آغازگر آن بوده، بازي خوبي را شروع نکرده است. که اين روش، شيوه درست و علمي و سياست‌مدارانه‌ي پاسخگويي دربرابر ملت نيست. بازي که در آن، هر مسئولي سعي مي‌کند در اعلام بيچارگي و درماندگي از ديگري پيشي بگيرد و اشک مردم را دربياورد. بهتر است مسئولين محترم از اين بازي بيرون بيايند و با خود و مردم، به‌صورتي واقعي و قابل لمس برخورد کنند. و نخواهند که هم‌چنان بار تنش‌ها و مشکلاتي را که خود ايجاد کرده‌اند، مردم به دوش بکشند.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته