جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5923

مدير عامل نفت و گاز پارس:
از توتال شکايت نمي‌کنيم


درياچه خزر به عنوان مناطق بکر نفت و گاز به شمار مي‌رود


ميز خبر


معادلات انرژي


 مدير عامل نفت و گاز پارس:
 از توتال شکايت نمي‌کنيم 

مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: 80 درصد سرمايه‌گذاري فاز 11 را+ سي.ان.پي.سي و 20 درصد را هم پتروپارس تامين مي‌کند.محمد مشکين فام در گفت‌وگو با ايلنا، درباره جايگزيني سي.ان.پي.سي چين به جاي توتال در پروژه فاز 11 پارس جنوبي اظهار داشت: در حال حاضر برنامه توتال و سي.ان.پي.سي در حال بررسي است، کارها انجام مي‌شود و بزودي نتيجه اعلام خواهد شد.وي درباره اينکه آيا سي.ان.پي.سي امکان اجراي ايستگاه تقويت فشار را دارد، گفت: سي.ان.پي.سي همه کارها را دنبال مي‌کند و طي همان موعد مقرر در قرارداد کار را تحويل مي‌دهد.مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس درباره تامين مالي پروژه بعد از رفتن توتال نيز بيان کرد: سي.ان.پي.سي به لحاظ مالي مشکلي ندارد و همان ميزان سرمايه‌اي که قرار بود توتال تامين مالي کند، اين شرکت سرمايه گذاري خواهد کرد، به اين ترتيب که 80 درصد سي.ان.پي.سي و 20 درصد را پتروپارس تامين مي‌کند.وي درباره شکايت از توتال براي ترک پروژه نيز خاطرنشان کرد: شرايط بين المللي باعث شده که اين شرکت نتواند کار خود را انجام دهد بنابراين جايي براي شکايت وجود ندارد.


 درياچه خزر به عنوان مناطق بکر نفت و گاز به شمار مي‌رود 

 جنوب کشور چنان با نام نفت سند خورده بود که کم‌تر کسي گمان مي‌کرد روزي خزر هم به ليست مناطق نفت خيز ايران اضافه شود. بيستم ارديبهشت ماه سال 1391 در عمق حدود 2500 متري درياچه خزر ميدان نفتي "سردار جنگل" با برخورداري از نفتي سبک و مرغوب کشف شد. نفتي که دسترسي به آن مانند نفت جنوب کشور آسان نيست و برخي کارشناسان بر اين باورند که استخراج آن چندان اقتصادي به نظر نمي‌رسد.

به گزارش ايسنا، با وجود اينکه درياچه خزر به عنوان بزرگترين درياچه جهان و با در اختيار داشتن حجم وسيعي از ذخاير هيدروکربني دنيا، از مناطق بکر نفت و گاز به شمار مي‌رود اما تا چند ماه پيش هيچ شرکتي به طور رسمي براي ورود به توسعه خزر اعلام آمادگي نکرده بود تا اينکه در فروردين‌ماه سال جاري ايران و جمهوري آذربايجان به منظور انجام فعاليت‌هاي مشترک در بلوک‌هاي اکتشافي خزر، سند همکاري امضا کردند. امضاي قرارداد مذکور اميد به باز شدن دريچه‌هاي توسعه روي منابع نفتي و گازي خزر را گشود. به طوريکه محسن دلاويز، مديرعامل شرکت نفت خزر اعلام کرد شرکت نفت خزر به‌زودي شاهد فصل تازه‎اي از فعاليت‎هاي توسعه‌اي خواهد بود. البته در خزر تنها برداشت منابع نفتي و گازي حاوز اهميت نيست، بلکه انتقال و سوآپ نفتي نيز مي‌تواند نقش مهمي را بازي کند؛ موضوعي که حسن روحاني، رييس جمهور در نشست سران کشورهاي ساحلي درياي خزر در قزاقستان به آن اشاره کرد و گفت: همکاري در حوزه انرژي از جمله انتقال و سوآپ انرژي، از ديگر موضوع‌هاي مهم همکاري در درياي خزر است. ما فعاليت در اين زمينه را با برخي کشورهاي ساحلي آغاز کرده‌ايم و به جديت آن را ادامه و گسترش خواهيم داد.با اين حال نمي‌توان مشکلات موجود در اين حوزه را ناديده گرفت. عمق زياد آب، بسته بودن درياي خزر و ارتباط نداشتن با آب‌هاي آزاد، محدوديت‌هاي عملياتي در ارتباط با حمل‌ونقل تجهيزات، شرايط جوي و اقليمي متغير، پشتيباني بسيار سخت و پيچيده ناشي از فاصله زياد از ساحل، هزينه و ريسک بالاي عمليات اکتشاف، نبود زمينه مناسب براي انجام فعاليت‌هاي تعميراتي و سرويس‌هاي دوره‌اي ناوگان دريايي و تحريم‌هاي فناورانه از چالش‌هاي اصلي کار در خزر بوده واست.


 ميز خبر 

 پرداخت غرامت بيمه بين المللي به خانواده هاي سانچي کليد خورد

دريافت مدارک شناسايي خانواده جانباختگان نفتکش سانچي که شانزدهم دي ماه پارسال در آب هاي چين غرق شد، از يکشنبه آغاز شده و بزودي غرامت شرکت بيمه بين المللي «پي اند آي» به آنان پرداخت مي شود.

به گزارش ايرنا، شانزدهم دي ماه پارسال يک کشتي فله بر چيني حامل 64 هزار تن گندم در سواحل شانگهاي چين به نفتکش ايراني سانچي که حامل بيش از 130 هزار تن ميعانات گازي بود، برخورد کرد که در پي آن 32 سرنشنين اين نفتکش (30 ايراني و 2 بنگلادشي) جان باختند.

اقدام هاي فوريتي و ضربتي براي خاموش کردن شعله ها و تعيين وضعيت خدمه نفتکش ايراني به دليل گستردگي دامنه انفجارها و همچنين دماي بسيار زياد حاصل از آتش سوزي بي ثمر ماند، زيرا نزديک شدن به کشتي و حضور بلندمدت در آن براي بررسي وضعيت ميداني ناممکن بود و در نهايت سانچي پس از هشت روز غرق شد.

کارشناسان بين المللي و داخلي پس از چند ماه بررسي اعلام کردند: اعزام غواص به محل غرق شدن سانچي براي تفحص پيکر جانباختگان يا خارج سازي لاشه نفتکش با توجه به شرايط جوي منطقه، عمق آب، شرايط کشتي و محدوديت‎هاي غواصي به طور قطع ناممکن است.

به گزارش سه شنبه تارنماي شرکت ملي نفتکش، کلوپ بيمه اي پي اند آي بايد غرامت خانواده جانباختگان را پرداخت کند اما به سبب مشکلات ناشي از تحريم تاکنون موفق به پرداخت مبالغ نشده است. بنابراين با تصويب هيات مديره شرکت ملي نفتکش، پرداخت غرامت از منابع اين شرکت در دستور کار قرار گرفت.

از يکشنبه (يازدهم شهريورماه) دريافت مدارک شناسايي از خانواده ها و انجام مراحل اداري آغاز شد و خانواده‎هاي جانباختگان سانچي در چند روز آينده سهم غرامت بيمه پي اند آي را به طور مستقيم از شرکت ملي نفتکش و طبق قرارداد پيمان جمعي بين اين شرکت و انجمن صنفي کارگري دريانوردان تجاري ايران دريافت مي کنند.

مبلغ غرامت براساس واحد پولي مورد پذيرش در قرارداد پيمان جمعي که دلار آمريکاست، پرداخت مي شود و همه کارکنان کشتي، فارغ از سمت، سابقه شغلي و مليت، مبلغ خسارت را به طور کامل دريافت مي کنند.

البته طبق قوانين داخلي و قوانين مربوط به پرداخت خسارت بيمه هاي بين المللي، پرداخت غرامت به آن دسته از خانواده جانباختگان سانچي که انحصار وراثت را انجام نداده اند تا زمان انجام امور قانوني مربوطه، امکان‎پذير نيست.

از 30 خانواده ايراني سانچي تاکنون 11 خانواده انحصار وراثت را انجام داده اند و بقيه خانواده ها نيز در حال انجام روال اداري و قانوني مربوط به انحصار وراثتند.

فاز چهارم پالايشگاه ستاره خليج‌فارس ساخته مي‌شود

با سپري شدن مراحل اجراي فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس، فاز چهارم اين پالايشگاه با هدف فرآورش روزانه 120 هزار بشکه ميعانات گازي احداث و راه‌اندازي مي‌شود.به گزارش شرکت ملي پالايش ‌و پخش فرآورده‌هاي نفتي، با نزديک شدن به مراحل پاياني اجراي پروژه فاز سوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس، فاز چهارم اين پالايشگاه نيز ساخته مي‌شود.براساس اين گزارش، اجراي فاز چهارم آغاز شده است و در ادامه پروژه‌هاي پالايشگاه ستاره خليج فارس به عنوان بزرگ‌ترين پالايشگاه ميعانات گازي جهان، از سوي متخصصان داخلي طراحي و اجرا مي‌شود.با اجراي اين فاز، روزانه 120 هزار بشکه ميعانات گازي براي توليد بنزين و نفت‌گاز با استاندارد يورو 5 به حجم خوراک و توليد اين پالايشگاه افزوده خواهد شد.

عبور قيمت نفت از 79دلار

در پي حرکت طوفان گوردون به‌سمت تأسيسات نفتي آمريکا در خليج مکزيک قيمت جهاني نفت از 79دلار در هر بشکه عبور کرد.

به گزارش مهر، مرکز ملي طوفان آمريکا اعلام کرد طوفان موسوم به گوردون به‌سمت سواحل خليج مکزيک آمريکا در حال حرکت است و انتظار مي‌رود با افزايش توان خود بخش‌هايي از جنوب اين خليج را درنوردد.

پيش‌بيني مي‌شود طوفان گوردون اواخر سه‌شنبه به‌وقت آمريکا به منطقه مرزي لوئيزيانا و مي‌سي‌سي‌پي برسد و بيش از 20 سانتي‌متر باران به اين مناطق بريزد.

اين طوفان در روز سه‌شنبه با سرعت 105 کيلومتر در ساعت به‌سمت شمال غربي آمريکا در حال حرکت است. در صبح سه‌شنبه اين طوفان در 230مايلي جنوب‌غربي رود مي‌سي‌سي‌پي در حال حرکت بوده است.

طوفان گوردون علاوه بر مناطق مسکوني برخي ايالات آمريکا، تأسيسات نفتي در خليج مکزيک را تهديد مي‌کند. شرکت نفتي آنادارکو دو سکوي نفتي خود در خليج مکزيک را تعطيل کرده است. ساير شرکت‌هاي توليد و پالايش نفتي در اين خليج نيز گفته‌اند در حال ارزيابي شرايط هستند.

بنادر نيواورلئان، گلف پورت و پاسگائولا و مي‌سي‌سي‌پي نيز به‌مدت 48 ساعت تعطيل شده‌اند.

آمريکا فروش نفت ايران به خريداراني که وعده مقاومت داده بودند را متوقف کرد

الگويي که امروز مشاهده مي‌شود نشان مي‌دهد تحريم‌هاي آمريکا در کاهش فروش نفت ايران به مشتريانش حتي قبل از آغاز تحريم‌هاي ماه نوامبر تاثير‌گذار بوده است.

به گزارش ايلنا به نقل از «بلومبرگ»، خريداران نفت جهان متوجه شده‌اند که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران به جريان تجارت آنها چه با آمريکا موافق باشند، چه نباشند بر آنها تاثير خواهد گذاشت. کمتر از سه ماه پيش بود که وزير خارجه هند اعلام کرد کشورش به تحريم‌هاي يک جانبه پايبند نيست و به خريد نفت خام از ايران ادامه مي‌دهد. چين هم ادعاي مشابهي کرده بود و گفت بود درخواست آمريکا براي قطع واردات نفت را رد مي‌کند. ژاپن و کره جنوبي هم مذاکراتي را با آمريکا براي دريافت معافيت از تحريم‌ها آغاز کرده بودند.

با همه اين فشارها و مذاکرات، الگويي که امروز مشاهده مي‌شود نشان مي‌دهد تحريم‌هاي آمريکا در کاهش فروش نفت ايران به مشتريانش حتي قبل از آغاز تحريم‌هاي ماه نوامبر تاثير‌گذار بوده است. در حالي‌که آمريکا از ابتدا مي‌خواست خريد نفت را متوقف کند، تجار امروز نگرانند که ساير توليدکنندگان نفت نتوانند خلاء توزيع نفت ايران را پر کنند.

دن سياهريل کارشناس ارشد شرکت مشاوره صنايع FGE لندن به «بلومبرگ» گفت: همه مشتريان نفت ايران از فشارهاي آمريکا براي توقف فروش نفت متاثر شده‌اند. ما انتظار داريم هند و به ويژه چين بخشي از وارداتشان را حفظ کنند؛ اما خريداران ديگري نظير کره جنوبي و ژاپن که وارداتشان را متوقف کرده‌اند هم تا دقايق آخر سعي مي‌کنند معافيت دريافت کنند.


 معادلات انرژي 

 اصرار ژاپن براي معافيت از تحريم‌هاي ضد ايراني

وزير اقتصاد، بازرگاني و صنعت ژاپن اعلام کرد اين کشور به آمريکا فشار مي‌آورد تا ادامه واردات نفت ژاپن از ايران ممکن شود.به گزارش شانا به نقل ازپايگاه خبري پلاتس از توکيو، هيروشيگه سکو، وزير اقتصاد، بازرگاني و صنعت ژاپن (سه‌شنبه، 13 شهريورماه) اعلام کرد که دولت اين کشور به آمريکا فشار مي‌آورد تا بگذارد ژاپن به واردات نفت از ايران ادامه دهد.وي با تأکيد بر اين که دولت ژاپن قصد ندارد به پالايشگران ژاپني درباره واردات نفت از ايران دستورعملي ارائه کند، گفت: هر شرکت درباره دريافت نفت خام از ايران، تصميم و واکنش خود را دارند.اين وزير ژاپني افزود: در هر صورت، دولت قصد دارد مذاکراتي مصرانه با آمريکا داشته باشد تا واردات نفت از ايران را ادامه دهد.سکو در شرايطي اين سخنان را اعلام کرد که پالايشگران ژاپني از دولت اين کشور مي‌خواهند براي دريافت معافيت از تحريم‌هاي ضد ايراني آمريکا تلاش کند، زيرا آنها علاقه‌مندند سطح واردات نفت خود را از ايران حفظ کنند.

اظهارات مقامات آمريکايي و هندي بر سر استمرار خريد نفت از ايران

مايک پومپئو در خصوص مذاکرات وزراي خارجه و دفاع آمريکا و هند در چارچوب ديالوگ‌هاي موسوم به 2+2 مدعي شد: موضوع خريدهاي نفتي هند از ايران اولويت اين دور از مذاکرات استراتژيک نبوده است. اين در حالي است که مقامات هندي موضوع استمرار خريد نفت از ايران را به عنوان يکي از محورهاي اين مذاکرات برشمره بودند.

به گزارش ايلنا به نقل از «فرست پست»، هند در حال خريد يک سامانه دفاع موشکي از روسيه و نفت از ايران است و اين بخشي از مذاکرات 2+2 آمريکا و هند بوده که روز گذشته در دهلي نو آغاز شد؛ اما به گفته «مايک پومپئو» اين موضوعات اولويت‌هاي اين مذاکرات نبوده‌اند.

«مايک پومپئو» وزير خارجه و «جيمز ماتيس» وزير دفاع اين کشور براي مذاکره با همتايان هندي خود «سواراج سوشما» و «نيرمالا سيتارمن» وارد دهلي شدند.

پومپئو در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: مساله خريد سامانه موشکي از روسيه و نفت از ايران بخشي از مذاکره بوده است و اينها بخشي از روابط است و قطعا مطرح مي‌شود اما فکر نمي‌کنم اولويت کاري ما اين موضوعات باشد.بر اساس اين گزارش، هند درصدد است که آمريکا را در اين مذاکرات در مورد توافق 40 هزار کرور روپيه‌اي خود با روسيه در مورد خريد سامانه دفاعي اس-400 قانع کند.وزير خارجه آمريکا گفته که موضوعات متعددي در دستور کار است که ما واقعا مي‌خواهيم در آنها پيشرفت داشته باشيم. اين تصميمات بسيار مهم است. اين‌ها براي روابط ما حائز اهميت است؛ اما حل آنها يا تمايل به حل آنها در چارچوب اين ديدارها و ديالوگ‌هاي استراتژيک ضروري نيست.وي ادامه داد: محور اين مذاکرات مسائلي بسيار بزرگ و استراتژيک براي 20، 40 و 50 سال آينده است. من و وزير دفاع، «جيمز ماتيس»، اميدواريم اين نوع موضوعات مطرح شود نه موضوعاتي که اهميتي ندارند. اينها بخشي از ساختار روابط بين دو کشور نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته